Zorunlu Ücretsiz İzin

Zorunlu ücretsiz izin işverenin iş yükünde ciddi bir düşüş ya da durma yaşanması durumunda gereksiz işçilik maliyetine katlanmamak için başvurduğu yöntemlerden biridir.

Aynı şekilde işçinin de hayatında yaşanan bazı gelişmeler işçinin işe bir süre ara vermesine ve bu sürenin uzun sürmesine neden olabilir.

Böyle zamanlarda zorunlu ücretsiz izinden bahsedilir.

Zorunlu ücretsiz izinden bahsedebilmek için iş sözleşmesinde işçi ve işverenin karşılıklı olarak anlaşmış olduğunu görmek veya sözleşmede böyle bir madde yoksa işçinin rızasının olduğuna dair bir belgenin (muvafakatname) karşılıklı olarak imza edilmiş olması gerekmektedir.

“İşçinin rızası olmadan zorunlu olarak ücretsiz izne çıkarılamamaz”

 • Ücretsiz iznin herhangi bir sınırı yoktur. Taraflar özgürce süreyi belirleyebilir.
 • Ücretsiz izin süresince ücret ve yan haklar işlemez.
 • Ücretsiz izin süresince işçinin sigortası yatırılmaz.
 • Ücretsiz izin süresince işçi işin SGK’ya eksik gün bildirimi verilir ve ekinde de yukarıda bahsi geçen “rızasının olduğuna dair belge” bulunmalıdır.
 • Ücretsiz izin süresince yıllık izin ve tazminatlar işlemez.

İşçinin zorla ücretsiz izne çıkarılması halinde ise;

 • İşçi mevcut ücret ve yan haklarını talep edebilir.
 • Sözleşmeyi tek taraflı olarak feshederek yıllık izin ödemelerini ve tazminatı talep edebilir.

6 Yorumlar

 1. merhaba işverenim 4 ay yazılı izin vermesine rağmen,, işverenim sözlü olarak izin verilmeyeceği ve istafa etmemi söyleyerek istifaya zorlandım bende “elimde yazılı belge olmasını ve bu yazılı belegeye uymamanıza istinaden tüm sosyal haklarımı ve ihbar ve kıdem tazminatımı istedğimi belirten ihbarımı çektim”. kendilerine ihbar geleceğini belirttim ve günlerden cuma idi.kendisi pazartesi işe gelme yüzüm seni görmesin diyerek ve bağırarak tehtit etmiştir. bu durumda pazartesi işe gitmemelimiyim yoksa ihtarım “ihbar sürelerini beklemeden tek taraflı fesih” mi oluyor.

  • Okan Koçak

   Onur Bey daha anlaşılır ifadelerle tekrar sormanızı rica edeceğim.

 2. kamil bakar

  Okan bey paylaşımlarınız için çok teşekürler.
  2016 yılı bordro parametreleri ile işçi bordrosu nu excell versiyonunu paylaşabil misiniz?
  (bordroda;yol, yemek, çocuk zammı, aile yardımı…)
  SGK istisnaları ve GV istisnaları içinde boğuldum kaldım.
  Kolay gelsin..

  • Okan Koçak

   Hesaplamalar menüsünü kullanabilirsiniz. Excel temelli bir çalışmamız bulunmamaktadır.

 3. Merabalar 20.01.2014 tarihinde ziraat odasinda memur olarak ise basladim.Subat 2016 tarihinde istifa ederek ayni kurumda tarim danismani olarak 2 yillik sozlesme imzaladim.Ancak calistigim kurum sozlesme tarihinden once beni ucretsiz izne ayirmak istedi.Size sorum su benim imzam olmadan beni ucretsiz izne ayirabilirler mi ve bu izinde sigorta primim yatar mi .Son olarak tazminatimiz konusundada bilgilendirirseniz sevinirim.ii aksamlar

  • Okan Koçak

   Merhaba Zeynep Hanım. Öncelikle işçinin onayı olmadan işveren asla işçiyi ücretsiz izne çıkaramaz. Eğer rıza gösterirseniz ücretsiz izin süresince sigortanız yatmaz. Yine kabul etmeniz durumunda ücretsiz izinde geçen süreler tazminat hesabına dahil edilmez.

Menü