Ücret Avansı

Ücret avansı işçinin ay sonunda hak kazanacağı alacaklar toplamının bir kısmını karşılıklı anlaşılan ödeme tarihinden önce işçiye ödenmesidir.

Kanunlarımızda ücret avansına dair olumlu yada olumsuz herhangi bir hüküm bulunmuyor.

İşçi ile işverenin karşılıklı olarak birbirlerine duydukları güvene bağlı olarak işveren işçisine dilediği kadar ücret avansı verebilir. Dilerse de vermeyebilir. İşveren istemezse ücret avansı vermeyebilir. Fakat benim tavsiyem olağan üstü bir durum olmadıkça işçinin çalıştığı güne oranla hakettiği ücretten fazlasının işçiye verilmemesi yönündedir.

Yani işçi ayın 10’unda maaş avansı isterse en çok 10 günlük ücreti kadar maaş avansı verilmesi en uygunu olacaktır.

Maaş avansı bordroda ÖZEL KESİNTİLER kısmında yer alır.

Maaş avansının işçiye ödenme zorunluluğunun bulunduğu tek nokta YILLIK İZİN kullanılacağı zaman ortaya çıkar. İşveren işçisini yıllık izne çıkardığı zaman, işçinin yıllık izinde olduğu süre kadar ücretini peşinen işçiye ödemek zorundadır. Sonuçta yıllık izin çalışılan sürelerden sayılır ve ücretlidir. Tek yapılması gereken bu ücreti maaş ile birlikte değil tatile çıkmadan evvel vermektir.

6 Yorumlar

 1. merhaba,

  maasında haciz bulunan çalışana işveren biriken kıdem ve ihbar tazminatlarına binaen avans ödeme yapabiir mi?

  • Okan Koçak

   İcra dairesi tüm kıdem ve ihbar tazminatını ister. Siz bir kısmını işçiye ödeyip ödememeniz icra dairesini bağlamaz. İşçinin avansı size geri ödememesi durumunda icrayı nasıl ödeyeceksiniz?

 2. bu durumda; çalışanın işine son verildiğinde, öncelik işverenin verdiği avans değil mi?
  yani işveren kidem ve ihbardan verilen avansı düşüp kalanı icraya odemesi seklinde

  • Okan Koçak

   Nayla Hanım bu konuda öncelik yok. İcra tüm kıdem ve ihbar tazminatını işverenden ister. Siz bir kısmını avans olarak verip vermemeniz bir şeyi değiştirmez. Atıyorum tazminatlar toplamı 10.000-TL ve siz 7.000-TL’sini işçiye avans olarak verdiniz. Eğer icra tebligatı size ulaştıysa ve siz bu tebligata rağmen tutup 7.000-TL’yi işçiye verdiyseniz icra sizden 10.000-TL’yi ister. 7.000 yada 3000’im önceliği diye birşey yok.

   Eğer siz 7.000-TL’yi verdikten sonra haciz tebligatı size ulaştıysa sadece 3.000’i icraya yatırırsınız. Bilmediğiniz bir icrayı ödemek gibi bir durumunuz yok elbet.

 3. Selamlar,
  2014 yilinda muhasebeden ev kirasını vermek için;1500 tl hesaba yatırılarak,750 tl ise elden almak kaydi ile toplam 2250 tl para aldım.ilk aylarda 200 tl elden ödeme yaptım karşılığında makbuz aldım daha sonraki aylarda belirli oranda maaşımdan kesildi.ama bize uzun dönem bodro verilmedi kesintileri tlf ile teyit ettik,borcum bitmisti.muhasebe departmanı komple degişti ve yeni gelen ekip 450 tl borç çıkardı maaşımdan kesiyorlar ne yapmaliyım yardımcı olursanız sevinirim.iyi çalışmalar.

  • Av. Nurcan Konur

   Merhaba Yusuf Bey,
   Maaşınız bankaya yattıysa o dönem yapılan kesintileri banka kayıtları ile ispat edebilirsiniz. Ayrıca maaşınız elden ödendiyse muhtemelen ona ilişkin de makbuz imzalamışsınızdır. Tüm bu kayıtlar incelendiğinde diğer aylara oranla daha az maaş aldığınızı ve borcunuzu ödediğinizi kanıtlayabilirsiniz.

Menü