Sigortanın Asgari Ücretten ya da Düşük Gösterilmesi veya Sigortasız Çalıştırma

Ülkemizdeki işçilerin en çok mağdur edildiği konu budur. İşverenler, işçilik maliyetlerinin yüksekliğinden şikayet etmekte, örgütlenip bunun hesabını devletten sormaktansa, zaten geçim sıkıntısı ve işsizlikle boğuşan işçinin sırtına yüklemektedir.

Sigortasız çalıştırmanın ne demek olduğunu zaten bilirsiniz. Çalıştırılan personel sigortaya bildirilmez ve devlete ne vergi ödenir ne de sigorta. Sadece işçi ile başta anlaşılan çıplak ücret işçiye verilir.

Sigortayı düşük göstermek yada asgari ücretten göstermek ise personel adına ödenecek vergileri az ödemek ve sigortaya işçi için yatırılacak olan sigorta primini de düşük yatırmak demektir.

Bunların ikisi de devlete verilecek vergiden çalmak ve daha da önemlisi emeğinden para kazanılan insanın geleceğini çalmaktır. Emekliliğini geciktirmektir, emek maaşının düşmesine neden olmaktır.

Kimi işveren hiç sigortalamamakta, kimi işveren asgari ücretten göstermekte iken kimi işveren sigorta tavanına kadar sigortalamaktadır. Ne olursa olsun işçinin ve devletin (devlet deyince dolaylı olarak aslında tüm ülke halkı) geleceği çalınmaktadır.

Ne yapmalı?

Öncelikle elinizden geldiğince tüm evrakları toplayın. Bordrolarınız, banka dekontları, ödeme makbuzu, gerçek hakedişinizi gösteren listeler, işe giriş-çıkış saatlerini gösteren puantaj çizelgeleri vb. size verilen tüm evraklar yararınıza olacaktır. “Bunlar bende yok” diyorsanız hakkınızı aramaktan vazgeçmeyin.

Gerçekçi konuşmak gerekirse burası Türkiye. Burada hakkını arayan insanlar hak talep ettikleri kurum yada kişilerce istenmez. Bu nedenle hakkınızı almak istemek işinizden olmanıza sebep olabilir. Bizim derdimiz hakkınızı o ya da bu şekilde almanızdır. Yazının bundan sonraki kısmı haksızlığa tahammülü olmayanlar için…

Öncelikle; eğer ki “bu olaydan sonra ben burada çalışmam” diyorsanız;

Noterden ” … tarihinden beri işyerinizde ………..- TL maaş ile çalışmaktayım, ancak SGK kayıtlarına göre ücretimi ……….-TL üzerinden bildirmektesiniz. Bu sebeple işimi 4857/24-e fıkrasına göre feshediyorum. Hak ettiğim kıdem tazminatım ve yukarıda açıkladığım alacaklarımın tarafıma en geç üç gün içinde ödenmesini, ödenmediği takdirde yasal yollara başvuracağımı bildiririm. Öte yandan eksik sigorta bildirimi sebebiyle de gerek SGK gerekse Çalışma Bölge Müdürlüğü’ne şikâyet edeceğimin de bilinmesini isterim.” şeklinde bir ihtarname gönderin.

Eğer biraz olsun matematiği kuvvetli biri bu yazıyı okursa boyutlarını anlayacak ve sizinle anlaşmaya gidecektir.

 

Eğer ki “hakkımı versinler ve ben işimde çalışmaya devam etmek istiyorum” diyorsanız;

Öncelikle; eğer ki “bu olaydan sonra ben burada çalışmam” diyorsanız;

Noterden ” … tarihinden beri işyerinizde ………..- TL maaş ile çalışmaktayım, ancak SGK kayıtlarına göre ücretimi ……….-TL üzerinden bildirmektesiniz. Sigortamın gerçek ücret ve yan haklarımı içerecek şekilde düzeltilmesini aksi takdirde yasal yollara başvuracağımı bildiririm. Öte yandan eksik sigorta bildirimi sebebiyle de gerek SGK gerekse Çalışma Bölge Müdürlüğü’ne şikâyet edeceğimin de bilinmesini isterim.” şeklinde bir ihtarname gönderin.

Eğer ki hakkınız olanı vermezse; hem SGK’ya hem Bölge Çalışma Müdürlüğü’ne hem de iş mahkemesinde hem alacaklarınızı hem de kıdem tazminatınızı almak için dava açın. Alo 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Destek Hattı size bu aşamada yol gösterecektir.

Bu aşamada mutlaka işveren sizinle anlaşmaya gidecektir. Gitmezse, ihbar ve şikayet nedeniyle şirketin denetime girmesine sebep olacak, bu da şirketin bile yok olmasına sebep olacak akıl almaz cezalarla karşılaşmasına sebep olacaktır. Çünkü bu aşamadan sonra iş sadece sizin değil ayrılan ya da çalışan tüm personelin sigortalarının araştırılmasına neden olacaktır.

Eğer sadece şikayet eder ve istifa etmezseniz ama bu olayların sonucunda işveren sizi işten çıkarırsa -ki çıkarır- işe iade davası da açabilirsiniz. Bu konu için bir avukata danışmanızı tavsiye ederim. Danışmak bedava.

 

Bildiğiniz gibi sadece ücret değil, fazla mesai, primler de sigortaya konu olur. İşveren bunları da sigortaya katmak ve primini ödemek zorundadır. Size mesai yada prim vermiyorsa aslında yine sigortayı düşük gösteriyor demektir. Yukarıda anlatılanların tamamı sadece ücret içinde değil prim ve mesailer için de geçerlidir. Çalışıp da ücret alamamak ile mesaiye kalıp da parasını alamamak aynı şeydir. Yukarıda anlatılmak istenenlerin tamamı mesainin ödenmemesi yada açıktan ödenmesi için de geçerlidir.

110 Yorumlar

 1. Merhaba, ben bir şirkette 12.03.2014 tarihinden itibaren çalışıyorum. İşverenim düzenli maaş ödemesi yapmıyor.Hatta 1 ay bile tam maaş aldım diyemem ve içerde alacaklarım birikmiş durumda.Ayrılmayı düşünüyorum aynı gün içerisinde ayrılacağımı söyleyip çıksam bir sorun olur mu?

  • Okan Koçak

   Siz çok yeni işe başlamışsınız Serap Hanım. İstifanızı verin. 2 hafta da çalışın ve ayrılın. Aynı gün çıkmak istediğinizi söylerseniz de tamam derler. 4 ayınız ya var ya yok.

 2. Merhabalar
  04-10-2011 Tarihinden beri özel bir zeytin firmasında çalışmaktayım iş verenim beni bir ay önce arayıp tazminatımı vermemek için istifa dilekcemi yazmamı istedi bende yazmadım ve o günden sonra bana hep kötü davrandı, ayrıca 2000 tl + % 1 primle çalışakta olduğum halde sikortamı başladığı günden beri asgari ücretten yatırdı ve ben artık dayanamıyor işten çıkmak istiyorum tazminatımı ve yıllık izin ücretlerimi almak istiyorum ne yapmakıyım

  İyi Çalışmalar

  • Okan Koçak

   Bir avukat ile görüşmeli ve haklarınızın tarafınıza ödenmesini noter aracılığı ile talep etmelisiniz.

   Dava açarsanız tüm haklarınızı faizi ile birlikte alırsınız. Ayrıca işe iade davası açarak işinize de dönebilir veyahut ayrıca tazminat talep edebilirsiniz.

   Bu avukatlık bir konudur. İyi bir avukata ihtiyacınız olursa lütfen bize yazın.

 3. Bir şirkette 10 aydır çalışmaktayım. İşe girerken maaşınız 1400 lira dendi ancak sigortayı asgari ücret üzerinden yatıracagını söylemişti ama bu durumun kısa bir süre oldugunu söylemişti. 10 ay geçti ve sigortam hala asgari ücret üzerinden yatırılıyor çok fazla mesai yapıyoruz onlarda yatmıyor. Ve bende bu durum yüzünden işten çıkmak ve hakkımı yiyen o firmaya gerekli tüm yasal işlemleri uygulatmak istiyorum + olarakta günde 10-11 saat çalışıyoruz yemek molamız en fazla 30 dk ara molalarımız hiç yok. Yolda geçen zamanlar mesai olarak yazılmıyor. Zorla mesai yaptırılıyor. Bu firmaya karşı ne gibi bi yol izlemeyeliyim sizce tüm haklarımı alabilmem için ?

  • Okan Koçak

   Tüm hukuksuzlukları sıralayın ve kanunen verilmeyen bu hakları almak için hukuki yola başvuracağınızı bildiren bir dilekçeyle istifa edin. İŞ-KUR’a müracaat edin ve uzlaşmaya zorlayın. Olmadı mahkemeye verin.

   • 10 ay çalışmama rağmen tazminat hakkım bulunmakta mı ?

    • Okan Koçak

     Tazminattan kastınız kıdem tazminatı ise hayır hakkınız yok.

 4. zafer çoban

  Ben 15-03-2006 dan beri aynı işyerinde çalışıyorum maaşım şu an agi hariç net 1775tl olmasına rağmen askeri ücretten gösteriliyor.Elimde bu maaşı aldığıma dair herhangi bir belgede yok eski çalışan arkadaşlarımın şahitliği ile bu davadan tazminatımı almayı hak edebilirmiyim şu an işten açıkcası çıkamıyorum malum borçlar yüzünden eşimde aynı şirkette ve aynı şartlarda eğer yardımcı olursanız sevinirim

  • Okan Koçak

   Elbette şahitlik önemli bir husus. İşyerinde ne iş yaptığınızı bilmiyorum fakat piyasası yüksek ücretli bir iş yapmanıza rağmen asgariden gösteriliyorsanız bunu kanıtlamak zor olmaz. Örneğin bir mühendisseniz ve asgari ücret alıyorum derseniz mahkeme buna şüphe ile yaklaşır. Bir avukatla görüşün. İyi bir iş avukatınız yoksa sizi yönlendirebiliriz.

 5. mustafa gökce

  Merhaba .ben unlu mamullerin de calismaktayim şuan sigortalıolarak ise giriş tarihim 01.08.2012 dir.maasim 1650 TL fakat bu zamana kadar sigortami asgari ucretten yatirmislar.is yerimden ayrilsam kidem tazminatimi alarbiliryim veya nasil alabiliriz bi yardimci olur musunuz şimdiden teşekkür ederim iyi günler…

  • Okan Koçak

   Sigortanızın eksik yatırılması haklı sebeple fesih için yeterlidir. İstifanızı yazın. Hangi sebeple ayrıldığınızı da yazın. Gerçek rakamınızdan tüm hesaplamalarınızın yapılıp tarafınıza ödenmesini talep edin. Olmazsa İŞKUR’a arabulucu olması yönünde talepte bulunun. Bunlara rağmen sorun çıkarırlarsa mahkemeye verin.

 6. Merhabalar ben perde sektöründe calismaktayim işe baslangıc tarihim 12.06.2013 ögrenciyim ve sabah 9 aksam 5 calisiyorum cumartesi pazarlari da tam gun calisiyorum ayda iki gun iznim var ve yeri geldigindede gece 00.00_01.00 e kadar calisiyorum ve hicbir sekilde ne pirim nede sigortam yok sadece 600tl ye calisiyorum ne yapmam gerek istende ayrilmayi dusunuyorum.

  • Okan Koçak

   Ne yapmak istediğinizi söylemediğiniz için yardımcı olmam zor. Geriye dönük sigorta ve alacaklarınızı istiyorsanız İş Mahkemesine başvurup dava açacaksınız.

   2013’ten beri sigortasız çalışıyorsunuz. Büyük ihtimalle bunu bile bile işe girdiniz. 1,5 – 2 yıldır neden zaman kaybettiniz? Şimdi 600-TL maaş ile nasıl dava açıp avukat tutacaksınız?

   Bol şans.

 7. Beytullah

  Hocam şuan Tuzla’daki tersanelerin %90 ı sigortayı asgari ücretten yatırıyor..Ben de eski bir mağdurum.Elimde hiç bir belge yok geçmişe dönük hak talep edebilir miyim?

  • Okan Koçak

   Elbette talep edebilirsiniz. Aksini işveren kanıtlamak zorunda. Şahitlerinizi toplayın ve başvurun.

 8. Merhaba ozel bir sirkette 1.5 sene calistim.maas asgari ucret gosteriliyor odeme hesap kartina bir miktar maas odemesi yarisida havale olarak gozukuyordu.daha sonra sirket isim degisikligi yapti ve bize bodroda gozuken miktardan tazminat odedi.su an yeni isimde 5 ay bir kidemim gozukuyor odeme yarisi hesaba yarisi elden aliyorum ben dava acsam eski isimdeki sirketin bana odemedigi haklarimida geri alabilirmiyim.

  • Okan Koçak

   Elbette alırsınız. Yatmayan sigortalarınızı da yatırtabilirsiniz.

 9. erkan öztürk

  14.01.2013 tarihinde unv hastanesine iskur tarafindan gonderildim , yapilan mulakatlar sonucu ise alindim. Ancak sozlesmem de 220 saat calisma surem oldugu halde beni cumartesi gunleride dahil sabah 8 aksam 6 ya kadar calistirdilar, Aylik toplam 260 saat calismama ragmen mesailerimide vermediler . İdari kadroda calisanlar mesai almiyorlarmis.resmi tatillerde calismam gerektigi soylendi ancak mesaim maasima yansitilmadi.yapilmasi gereken zamlar gec yapildi.ve maasimi asgarinin biraz uzerinde gosterip kalanini zarf icinde vermekteler. Benim bu durumda hangi yolu izlemem gerekir.isten cikmayi bile dusundum insan kaynaklari eski elemanlarina mobbing uyguluyor tazminatsiz ciksinlar diye..

  • Okan Koçak

   İş-Kur’a başvurun. Başvurmadan evvel toplayabildiğiniz kadar kanıt toplayın. Maaşınızı elden aldığınıza dair bir kanıt bulmaya çalışın. Mesela “kredi çekeceğim ama gerçek ücretimi göstermem gerekiyor bankaya vermek için. Buna dair bir bordro veya kaşeli imzalı bir yazı lazım” deyin. Daha sonra İŞKUR ardından iş mahkemesine başvurun. Şahidiniz varsa da aynı işlemleri yürütebilirsiniz. Sakın sakın yalan beyanda bulunmayın.

 10. Merhabalar ben 20.08.2010 tarihinden beri bi isyerinde calisiyorum fakat maasim agari ucretten yatiyor ben bunu defalarca kez normal ucretten yatmasini rica ettim hep savsakladilar tamam hallederiz diye gecistirdiler 5 ay oncede bodrolari getirdi toplu olarak imzala diye bende imzalamadim ogun bugundur burnumdan getiriyor ve aksamlari killik olsum diye saat 8.30 a kadar beni calistiriyor yok agzin lesgibi kokuyor yok ter kokuyorsun dedimki 5 yildir kokuyor simdimi kokmaya basladi .
  Bende dayanamadim dedimki ben isten cikicam daraldim oda dediki bu bodrolari imzala defol git imzalamazsan sana 3 gun ise gelmedin gosteririz olmadi isi aksatigini soyleriz hirsizlik yaptin deriz bizde salak degiliz dedi iftira atarim bi halt alamazsin bu durumda ne yapmaliyim bi avukata mi danismaliyim direk ssk yami gitmeliyim o bana iftira atmadan acil cevap verirseniz memnun olurum

  • Okan Koçak

   Öncelikle hiç bir şey yapamazlar Murat Bey. Zerre umurunuzda olmasın. Yok ben bu tip insanlarla aynı yerde bulunmak istemiyorum artık diyorsanız 2010’dan beri çalıştığınız için mücadele etmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Onlar sizi çıkarmak istiyor çünkü 5 seneyi aşkın süredir çalışıyorsunuz ve ücretiniz de asgariden fazla. Tazminatınız da cabası.

   İyi bir avukat bulun. Derdinizi anlatın. Mesailerinizi, size yapılan baskının gerekirse tazminatını, asgari ücretten yatan ayların tamamlanmasını talep edin. Dilerseniz işten çıkmak zorunda da değilsiniz. Avukatınız size yardımcı olacaktır. Çıkarırlarsa işe iade davası da açabilirsiniz. Yalnız her türlü paranızı alırsınız.

 11. Merhabalar ben 26.10.2009 tarihinden itibaren özel bir şirkette kaynakçı olarak çalışıyorum.Maaşım 1400 olmasına rağmen bankaya 1200 tl yatırılıyor geri kalanı ve mesai parasını da elden 1 hafta yahut 10 gün arayla alıyorum.
  SGK hizmet dökümünde kazanç bölümünde 1.468.71 olarak gösteriliyor.Sigorta primim aldığım maaş üzerinden mi yatıyor yoksa eksik mi yatıyor?
  Birde mesaiye kaldığımız aylarda SGK hizmet dökümündeki kazanç bölümünde yine aynı 1.468.71 görüküyor.
  Bu normal mi eğer normal değilse ne yapmam gerekiyor?
  Birde gelmediğimiz saatler içinde mesaiye kaldığımız saatlerden kesiliyor.Ama mesai ücreti %50 hesap edilmeden kesiliyor.Yani 3 saat gelmediysem 3 saat mesaim kesiliyor.

  • Okan Koçak

   Paranızın bir kısmını ve mesainizi elden aldığınıza göre sigortanızın maaşınız üzerinden yatmadığı açık. Bunu neden sorduğunuzu anlamadım. Zaten maaşınız üzerinden sigortalanıyor olsaydınız elden para almazdınız.

   Kazanç kısmında yazan 1468,71-TL SGK düşüldükten sonra kalan gelir vergisi hesabında kullanılan kazançtır. Siz toplam kazanca bakacaksınız. Tahminimce 1,678.53-TL göreceksiniz.

   Mesainizi elden verdiklerine göre zaten sigortasını yatırmadıklarını söylediğim için bu konuya değinmiyorum. Bu nedenle kazançlarınız hep aynı görünüyor.

   İŞKUR’a başvurup ardından dava açarak alacaklarınızı talep etmelisiniz. İhtar çekerek de isteyebilirsiniz ama ödemeyi yapsalar da işten çıkarma yoluna gideceklerini tahmin etmek zor değil.

 12. merhaba iyi çalışmalar. ben üniversiten yeni mezun oldum ve bir firmaya muhendis olarak çalışmaya başladım. 2 ay çalıştım. patron maaşı asgari ücretten göstermiş bende çıkış verdim. patron maaşımı asgari kısmını kendi hesabından kalan kısmını muhasebecinin hesabından yatırmış .hesap dökümanında isimlerden belirlenıyor kimin yatırdığı.patron bana ibraname imzalamadan kalan parayı yatırmayacağını söyledi.ibraname imzaladıktan belirli bir süre sonra yatar diyor ( süre belirsiz)
  şimdi ben nasıl bir yol izlemelıyım?
  şikayet mi etmelıyım yoksa ımza atım yatırmasını beklemelı mıyım ?

  • Okan Koçak

   2 aylık bir ücret için hukuk mücadelesi vermek zor. Lakin yine de İŞKUR’a başvurun derim. Aracılık ederler.

 13. Özlem Kayabaş

  Merhaba,
  Özel bir kurumda öğretmen olarak başladım.Haziran sonunda ön sözleşmemi imzaladım.Ön sözleşmemde 2400tl maaş şeklinde belirtilmesine rağmen Eylül ayında sözleşme imzalayacakken kurumun sözleşmeye maaş olarak 1500 tl gibi bir tutar yazdığını ve geriye kalan bakiyeye ise elden ödeme yapılacağını öğrendim.Bu durum işe alım sürecinde belirtilmediği ve şu anki tarih itibariyle nerdeyse okulların kadro alımları tamamlanmış durumda yani yeni bir iş bulmam da sıkıntılı. Ben kesinlikle bu şartlar altında çalışmak istemiyorum ama merak ettiğim bu zararımın nasıl karşılanacağı? En azından yeni bir iş bulana kadar.. Konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirseniz çok sevinirim..

  Teşekkürler..

  • Okan Koçak

   Çalışın, yeni dönemde yeni bir kurumda işe başlayınca dönüp şikayetçi olursunuz.

 14. merhaba hocam ben 1600 tl maaş alıyorum maaşımı bordroda asgari ücret şeklinde gösteriyorlar geriye kalan para elden veriyorlar bana senin maaşını asgari ücrette düşüreceğiz iş yok bir kaç ay idare et diyor işveren bende kabul etmiyorum bu durumda kabul etmeden işten ayrılırsam kıdem ihbar tazminatım doğarmı

  • Okan Koçak

   Elbette doğar fakat önce gerçek maaşınızın 1600 olduğuna dair bir dava aşmak gerekecektir. Sonrasında alacak davası açabilirsiniz. Bunları yaptığınız için kovarlarsa işe iade davası da açabilirsiniz. Kaç yıldır oradasınız İhsan Bey?

 15. Fatma ceylan

  Merhaba,özel bir kurumda 3 yıldır çalışmaktayım.1 yıl part time çalıştım.ikinci yıl idarecilik teklif edildi ve tam zamanlı çalışmaya başladım.maaşım da arttı.daha sonra maaşımın düşürülerek tekrar eski konumuma döndüm.bu arada sigortam asgariden değil de biraz üzerinden yattı.Ben o kurumun zorunlu personeliydim.Doğum iznine çıktım ve yerime benim meslekten biri alındı.şimdi benim istifamı istiyorlar.ben de bunu bildiğimden şart sundum.kıdem tazminatımı ve beni işten çıkarmalarını istedim.Fakat buna yanaşmıyorlar.Beni yıldırmaya çalışıyorlar.Normalde temmuz 2016ya kadar sözleşmem var.Şuan doğum raporum bitti.Noterden sigortamın maaşımdan az yattığını belirterek ihtarname çeksem haksız duruma düşer miyim?Bu sebepten dolayı sözleşmem haklı fesih olur mu?

  • Okan Koçak

   Hayır Fatma Hanım. Noterden çekeceğiniz hiç bir ihtar sizi haksız duruma düşürmez. Sizi işten çıkaramazlar. Rahat olun ve işinize bakın. Bırakın ne halleri varsa görsünler. Temmuz 2016’ya kadar da çalışın. Yok istemiyorlarsa da bal gibi kıdem tazminatınızı da verecekler.

 16. Ömer unlu

  Merhabalar.
  Ozel bi firmada 3 yil araliksiz calistim. Bu 3 yilin 2 yili magaza mudurlugu yaptim. Patronumla yasadigim problemler yuzunden isten ayrildim. Ve yeni baslayacagim is icin istifa vermek zorunda kaldim istifamda tum hakedislerimi aldığımı bildirdim. Ancak 3 yil boyunca daha fazla maas almama ragmen asgariden yatirildi gunde 12 saat calistim ve tum resmi tatiller ve bayramlarda calistim. Maasimi fazla aldigima dair ve aldigim primlerle ilgili kaseli ve kasa yetkilisi tarafindan imzali para makbuzlarim mevcut fazla mesailerim kidem tazminatim ve sigortanin eksik yatmasi ile ilgili dava acsam kazanabilirmiyim son ay hakedisim olan ve elden verilen primimide isten ayrildigim icin odemediler ne yapmaliyim

  • Okan Koçak

   Mesailerinizi ve asgariden gösterilme konusunu 2 şahit ile ispatlayabilecekseniz dava açabilirsiniz Ömer Bey.

   • Slm ben 05 15 2015 ten beri bir binayada kapıcıyım 1000 tl maaş alıyorum ama kapıcıların aldıgı maaşın altında aliyorum 2 3 kere söylememe rağmen maaştan bir artış yapmadılar ne yapmam gerekiyor yardım

    • Okan Koçak

     Noterden ihtarname gönderin ve İŞKUR’a şikayet edin. Olmadı mahkemeye başvurmak zorundasınız.

 17. Merhabalar.
  23.12.2009 dan beri aynı sirkette çalışmaktayım fakat e devlet Şifremi aldığımda ve baktığımda şirketimin 20.05.2010 tarihinde sigortamı yaptığını fark ettim. İsveren ile görüştüğüm de olumsuz cevap aldım. Ve ayriyaten maaşımı asgari ücrete yakın gösteriyor ve diger kalan parayı elden para makbuzu ile alıyorum. Bu sebeplerden dolayı yardımlarınızı ve nasıl bir yol izleyeceğim hakkında yardım istiyorum.. şimdiden teşekkür ederim

  • Okan Koçak

   Can Bey, işverenin geriye dönük düzeltme yapması ve sigortanızın yatmayan kısımlarını yatırmasını sağlamanız gerekiyor. Bunun tek yolu da hukuki yola başvurmak. Çünkü işveren siz talep ettiniz diye hakkınızı teslim etmez genellikle. Mali müşavirlikten ziyade avukatlık bir durumunuz var. İyi bir iş avukatınız yoksa yönlendirebilirim. Hukuki yollara başvurmak istemezseniz de İŞKUR’a işçi şikayetinde bulunabilir ve artından noterden bu taleplerinizi ihtarname ile işverene gönderebilirsiniz. Fakat yine de konu önünde sonunda hukuki mercilere yansıyacaktır. Tecrübelerimiz bunu gösteriyor.

 18. Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Okan bey, avukatınızla görüşmek isterim.

  • Okan Koçak

   Size konuyla en geç Pazartesi günü avukat konusunda geri dönüş yapılacaktır Can Bey.

 19. merhabalar ben 2012 nisansda iş başi yaptım 2015de yıllık izin lerimi kulandırmadıgı için sgk ve agi için maliye şikayet ettim çalişirken sgk müvetişi gedi ve işverenden gerekli belgeleri istedi işveren hemen benle anlaşma yapıp beni yıllık ve agilerimi ödedi ve işyerindeki diger arkadaşlarda aldi tabi bu arada maliye geldi agiler ödendigi için cezayı yaptırım yapmadı bizim aldıgımız maaşlardan pirimlerin yatmadıgını tespit etmiş ve gerekli yazıyı sgk ya göndermiş ama işveren hala düşük gösteriyo işyerinde huzurum kalmadi pirimlerimi eksik gösterdigi için tek taraflı fesih hakkım varmı varsa beni bilgilendirirsenız sevinirim SAYGILAR

  • Okan Koçak

   Elbette var Nurettin Bey. Tek taraflı olarak fesih edebilir ve tazminatınızı alabilirsiniz.

   Bu arada haksızlığa karşı gösterdiğiniz tepkiye şahsım adına teşekkür ediyorum. Umarım sayenizde hakkını alan iş arkadaşlarınız da size aynı teşekkürü borç bilir.

 20. Merhabalar bir işletmede mühendis olarak çalışıyorum. Anlaştığım maaş net 1500+agi. Fakat çalıştığım firma maaşları düzgün şekilde ödemiyor paramızı alabiliyoruz ama zor şekillerde. Ben çıkmak istiyorum bu iş yerinden yanlız dava da açmak istiyorum. Mühendislik asgari maaşı brüt 3000 TL filan üzerinden dava açıp aradaki farkı ve alamadığım maaşlari da alabilir miyim? Aynı zamanda 5 ayı doldurdum bu firmada herhangi bir tazminat alır miyim ? Şu anda 4000 lira alacağım var. Teşekkür ederim.

  • Okan Koçak

   Hakan Bey haklı nedenle sözleşmenizi feshedip ayrılabilirsiniz. 5 ay çalışma süreniz olduğu için kıdem talep edemezsiniz. Yıllık izniniz de yok. Yani dava açarsanız sadece maaşınızı alırsınız.

 21. Merhaba ben özel bir şirkette çalışıyorum yaklaşık üç sene oldu maaşım 2750 olmasına rağmen ssk prımım 1273 ten yatırıyorlar maaşımın tamamını elden veriyorlar yanı hesabıma hiç para yatmıyor ve pazarları dahil olmak üzere 8 saat çalışmak yerine 12 saat çalışıyoruz şirketten kendı isteğimle ayrılırsım tazminat hakkımı nasıl alabılırım

  • Okan Koçak

   Yusuf Bey, öncelikle haklarınızı noter kanalıyla talep etmelisiniz. Hakkıyla ödemedikleri taktirde tespit ve alacak davaları açmanız gerekecektir.

   Maaşınızı elden vermeleri, uzun çalışma saatleri, tatilsiz haftalar ve eksik sigorta sizin rahatlıkla haklı nedenle sözleşmeyi feshetmenizi sağlar. İşveren kendisini zerre savunamaz.

   Hukuki yola başvurmak isterseniz sizi iyi bir iş avukatına yönlendirebiliriz.

 22. Merhaba lar,
  Benim maaşım 2000 tl olmasına rağmen ssk 1300tlden yatıyor.belge olarak bankadan kord çekmek için maaşının 2000tl olduğunu yazan imzalı maas yazısı var. Bu belge delil olarak mahkemede sayılırım. Bazı yerlerde delil sayılmaz diye yazılar var. Kesin bir bilgiye nasıl ulasabilirim

  • Okan Koçak

   Şirket yetkililerince imzalı ve kaşeliyse kabul görecektir.

 23. 1 yıl 7 aydır özel sektörde çalışıyorum sigortam asgari ücret üzerinden yatıyor ama maaşm asgari ücretin altında artık dayanamıyorum eğer çıkarsam bunu sebeb gösterip kıdem tazminatı alabilir miyim

  • Okan Koçak

   Evet Emre Bey. Alırsınız. Fakat vermezlerse İŞKUR’a giderek şikayet edin. İŞKUR çözüm olmazsa hukuki yollara başvurmanız gerekecektir.

 24. Öncelikle Teşekkür ederım okan bey bir önceki mesajda detayları söylemiştim sizde bana bir avukat önermiştınız.bundan bir ay önce bizim şirkette çalışan bir arkadaş işten ayrıldı ve tazminat için bir avukatla görüşmüş avukat ona senin alacağın tazminat 2500 falan demiş oda vazgeçmiş dava açmaktan gercekten bende mahkemeye versem alacağım tazminat bu kadarmı olacak oda yaklaşık ıkıbucuk sene çalışmıştı benım gıbı maaşıda 2750 tl

  • Okan Koçak

   Yusuf Bey tavsiye ettiğim avukat hata yapmaz. Bu rakamı verdiyse doğrudur.

 25. Merhaba Okan bey öncelikle ilgi alakanıza herkes adına teşekkür ederim. 5,5 yıldır özel sektörde genel müdür vasfıyla günde yeri geldi 16 saat çalıştım şirket işleyişi düzene girdi halen 12 saat çalışmaktayım maas bodrom asgari ücret,bankaya kalanı elden,herhangi bir makbuz olmaksızın tarafıma ödeniyor.bugüne kadar resmi tatillerin hepsi dahil çalıştım,herhangi bir fazla mesai ücreti ödenmedi eski çalışan birkaç kişiyle birlikte kendi isteğimle işten ayrılmam noktasında birnevi psikolojik baskı uygulanmakta alan razı veren razı mantıgı ile sesimizi çıkarmadık ama sözkonusu olan gecen yılların emeği nasıl bir yol izlememi önerirsiniz

  • Okan Koçak

   Merhaba Mehmet Bey,

   Öncelikle fazla mesai konusunda talepte bulunabilmeniz için fazla mesaiye kalmak konusunda izin aldığınız bir üst merci olup olmadığı mahkemece sorulur. Siz fazla mesaide kalmak yada kalmamak konusunda genel müdür olarak en üst merci iseniz doğal olarak mahkeme fazla mesai tutarınızı kabartmak için bilinçli bir şekilde mesaiye kaldığınız yönünde bir sonuca ulaşabilir. Bu konuyu hakkınızı aramaya karar verdiğiniz bir dönemde yeniden yazın görüşelim.

   İkinci olarak fazla mesai zaman aşım süresi 5 yıldır. 0,5 yılınız için yapacak birşey yok.

   Uygulanan baskı konusunda ise mobbing uygulandığını iddia ederek yürüyebilirsiniz. Bunu 1-2 şahitle de kanıtlamanız durumunda tazminatlarınız ile ayrılabilirsiniz.

   Hakkınızı aramaya karar verirseniz ve iyi bir avukatınız yoksa yazın bize, sizi iyi bir avukata yönlendirelim.

 26. Merhabalar, ben ozel bir sirkette calisiyorum,, 3 yili planlama sorumlusu ve 6 yili musteri temsilcisi olarak 9 yildir ayni yerde calismaktayim,, emeklililk gunumude doldurdum 5800 gun.,, sigortam asgari ucretin cok az ustunde gosteriliyor isverenide zorlamama ragmen,, su an gene asgari ucret gozukmekte, 2500 net maas aliyorum bu yilda zam yapilmadi 1 yil oncesindede mesai parasini iptal ettiler ,, bu konuda cok rahatsizim geriye donuk 9 yil icin tum haklarimi geri alabilirmiyim, elimde maas yazimda var sirket onayli,, hak talep ettigimde hangi tazminatlarimi geri alabilirim, isveren problem cikartir mi,, yol gosterirseniz cok sevinirim..

  • Okan Koçak

   Öncelikle Galip Bey işveren problem çıkarır mı noktasında beni gülümsettiniz. Problem çıkarıp çıkarmayacağını siz daha iyi bilirsiniz. Çıkarmayacaksa hakkınızı gidip yarın isteyin. Eğer problem çıkarır diyorsanız başlayalım…

   Öncelikle fazla mesai zaman aşımı 5 yıldır. Öncesindeki 4 yılın mesaisi yandı…
   Eğer herhangi bir şekilde 2500 TL aldığınızı ispat ederseniz kıdem tazminatınızı ve yıllık izin paranızı 2500 üzerinden hesaplayarak alırsınız. Son 5 yılın mesailerini de son ücretiniz olan 2500 üzerinden alırsınız.

   Zam yapmama konusuna gelince; eğer işveren kimseye bir zam yapmadıysa sorun yok. Bir hak talep edemezsiniz. İşveren sözleşmede herhangi bir söz vermediyse, ki vermez, zam yapmak zorunda değil. Herkese yapıp size yapmadıysa ayrı konu ama kimseye yapmadıysa zorlayamazsınız.

   Hakkınızı aramak noktasında bir dava açmayı düşünürseniz ve iyi bir iş avukatınız yoksa yazın bize, sizi iyi bir avukata yönlendirelim.

 27. Okan bey , birde diger patronumuzla ssk larin dusuk yattigina dair maillesmelerimiz var kanit olarak gosterilebilir mi,, yaklasik 9 yillik bir sigorta kaybim sozkonusu emekli maasimi ne derece etkiler,, yada bunu isveren toplu para vererekmi,, sadece maddisel kaybimi tedarik etmis olur,, tesekkur ederim,,

  • Okan Koçak

   Evet o mailler kanıt olur.

   İşveren iyi niyetliyse tazminatlarınızı 2500 üzerinden öder ama her halükarda emekli maaşınız normalden düşük olacaktır. İşveren geriye dönük sgk primlerinizi düzeltmez. Bunun için de ek bir ödeme yapacağını hiç sanmıyorum.

   • Okan bey mucadele edersem geriye donuk 9 yillik sigortam resmiyette duzeltilmis olur mu,, ilk girdgim yil icin elimde sorumlu olarak girdigime dair yazi var, 5 yil oncesi icinde maas yazisi var ve gecen yilda maillerimiz ve paranin elden verildigine dairde goruntulerimde var, emekli maasimin son 9 yilini kurtarmis olurmuyum,, fazla mesailerin resmiyet kismi gecen yila kadar yatirildi,, verdiginiz bilgiler icin simdiden tesekkur ederim,,

    • Okan Koçak

     Bunun için dava sürecini başlatabilir ve 9 yıllık zararınızı telafi edebilirsiniz. Geriye dönük sigortanız ödenirse emekliliğinizi de olumlu yönde etkileyecektir.

  • Okan Koçak

   Mail adresinizi kontrol edin lütfen.

 28. Merhabalar; 2010 kasım ayından beri aynı iş yerinde calısmaktayıım. maaaşım elden 2600 TL net olarak ödeniyor. fakat sigortamız asgari ücret üzerinden ödeniyor. yaklaşık 1 yıldır patronla aramız çok iyi değil. olmayacak durumlarda bile olumsuz tavır sergiliyor bana karşı. istifa ederek işten ayrılmak istiyorum. tazminatımı alabilirmiyim

  • Okan Koçak

   Sigortanızın tam yatmadığı gerekçesiyle tazminatınızı alarak iş aktinizi tek taraflı olarak haklı nedenle feshedebilirsiniz.

 29. Slm 2007 kasim ayinda ise basladim 8 ay sonra sigortam yapildi maaslarimizi askeri ucretden bankaya yatiriyor farkini elden veriyorlar mesai agi gunluk 10.30 saat calisip hergun yarim saat fazla calisdiyorlar yillik izinlerde hafta sonlarini da sayiyorlar bunlarda nasil hak talep edebiliriz

  • Okan Koçak

   Öncelikle bunların hepsini mümkün mertebe kanıtlamaya çalışın. Şahitlerinizi hazırlayın. Sigortanızın eksik yapılışı ve yıllık izinlerinizi kolayca alırsınız. Tek sorun mesailerinizi ispat etmekte. Saatleri 2 şahitle kanıtlarsanız onları da alırsınız.

   Öncelikle işkur’a işçi şikayetinde bulunun. Sonrasında da dava açın. Bunun için iyi bir avukata ihtiyacınız olacak. Çevrenizde yoksa biz de sizi iyi bir avukata yönlendirebiliriz.

   Dava açmadan haklarınızı işverenden talep ederek de alabilirsiniz. Kendisinden isteyin. Vermezse de dava açın. Yazılı olarak taleplerinizi yazın ve noterden iadeli taahhütlü gönderin.

 30. Okan bey merhaba, mart 2015 yılında çalışmaya başladığım iş yerinde işe girerken şirket sahibi ile görüşmemde ilk iki ay sigortamın asgariden yatacağını ve sonrasında maaşımdan yatacağını, şirketlerinde herkesin sigorta ödemesinin maaş üzerinden yapıldığını söyledi.

  Fakat başladığım günden bu güne çok kez görüşüp düzeltmesini istediğim halde, tamam yaparız falan diyerek hep geçiştirdi ve düzeltme yapmadı. sigortam şuan 1647 liradan yatıyor. maaşım ise işe ilk başladığımda 3500, 6 ay sonrasında 3750, yılbaşından itibaren ise 4000 lira. bu aralar kendisiyle pek anlaşamadığımız için ben işten ayrılmayı düşünüyorum.

  İşten ayrılmam durumunda ne gibi haklarım olur. yani maaşımızı günü gününe alırız. fakat dediğim gibi sigortam hep asgariden yattı. kalan ücret elden ödendi. elden ödenen tutar için tek satırlık bir kağıt parçasında aldığım maaş, sigortaya ödenen, elden ödenen, gün sayısı, AGİ vs. bilgileri bulunuyor. bu kağıtlardan elimde her ay için olmasa da çokça var. tazminat alabileceğimi yukarıdaki yazılarınızdan anlıyorum fakat başka neler alabilirim.

  Patronumuz hergün vergi kaçıran şirketlerden bahsedip duruyor fakat en büyüklerden biri de kendisi sanırım. burası bir A.Ş. bu arada ve 250 çalışanı var.

  • Av. Nurcan Konur

   Ufuk Bey merhaba,
   Bu gibi durumlarda iş sözleşmenizi haklı olarak feshedebilir, kıdem tazminatı, varsa ödenmeyen fazla çalışma, ulusal bayram ve genel tatil ile hafta tatili alacaklarınızı talep edebilirsiniz. Yine kullandırılmayan ve ücreti ödenmeyen yıllık izin alacağınızı talep edebilirsiniz. Bunun dışında eksik ödenen (asgari ücretin üzerinde kalan) primlerinizin ödenmesini de ayrı bir dava ile talep edebilirsiniz. Bu tür davaları mutlaka avukat aracılığı ile takip etmenizi öneririz.

   • çıkışımı verdikten sonra da bu davalar açılabilir mi? çıkarken ne tarz evraklar imzalamalıyım veya imzalamamalıyım?

    • Av. Nurcan Konur

     Ufuk Bey,

     İşten ayrılırken sizi risk altına sokacak herhangi bir belge imzalamayın. İş sözleşmeniz sona erdikten sonra 10 yıl içinde kıdem ve ihbar tazminatı ile yıllık izin ücretleri talep edilebilir. Fazla çalışma, hafta tatili vs ücretler ise dava tarihinden geriye dönük 5 yıl için talep edilebilir.

 31. merhaba okan bey
  benim bir kaç tane sorum var cevaplarsanız sevinirim
  1-05.12,1998 bir şirkette işe başladım 30,04,2001 15 gün boşluk verilip şirket değiştirilmiş.(aynı firmanın 2 sirketi var.)28,02,2002 de tekrar şirket değişmiş bu kez boşluk vermeden tekrar başaltılkmış .halen son değişen şirkette çalışıyorum.
  2-tazminatımı almak istiyorum 2500 tl maaş alıyorum sgk yatan bürt 2000tl tazminatımı vermek istemiyorlar.ne yapmam gerekir .
  3-izin 15 gün kullandırıyorlar ve resmi tatiller çalışıyorum.bunları alabilirmiyim.
  tazminatımı hakkıyla nasıl alabilirim.teşekkürler.

  • Av. Nurcan Konur

   Kuzey Bey merhaba,
   İşverenin sigorta primlerini eksik yatırması haklı nedenle fesih sebeplerinden biridir. Dolayısıyla iş sözleşmenizi bu hususa dayanarak haklı nedenle feshedebilirsiniz. Ancak yargılama aşamasında bunu (yazılı belge, emsal ücret araştırması, tanık beyanı vb. delille) ispat etmeniz gerekecektir. İki şirket arasında organik bağ bulunması halinde (fiili çalışma yerinin, şirket ortaklarının vs. aynı olması) ortaya çıkacak işçilik alacaklarından her iki şirket de sorumlu olacaktır. İşveren karşı dava açmanız durumunda kıdem tazminatı dışında, varsa fazla çalışma, yıllık izin, ulusal bayram ve genel tatil, hafta tatili gibi alacaklarınızın da ödenmesini talep edebilirsiniz. Çalışma sürenizin uzunluğunu dikkate alarak bir hak kaybı yaşamamak adına bu süreçleri mutlaka bir avukat aracılığıyla takip etmenizi öneririm.

 32. Merhabalar ilginiz ve alakanız için teşekkür ediyorum 01.03.2014 yılında ise başladım sözlü olarak patrona 09.08.2016 da12.09.2016 tarihinde işi bırakacağımı sözlü olarak bildirdim bırakma sebebim her sene yapılan zam artışının bu sene yapılmaması bunun için bende işi bırakacağımı söyledim tamam dediler şuan 1- istifa dilekçesi yazmayı düşünüyorum altına ibare olarak tüm kanuni/akdi ücretlerimin tarafına ödenmesinin ardından istifamın kabul edilmesini arz ederim diyerekten sizce nasıl olur?
  2- kabul etmezler ve 2yillik tazminatımı ve 2 yıllık izin paramı vermezlerse nasıl bir yol izlemeliyim
  3 aldığım ücret asgari ücretten fazla ama asgari ücret gösteriyorlar bunun için elimde bir belge veya başka birşey yok kazancını bildiren ucretimin su kadar bu kadar olduğunu belirttiği ve ücret bodrosu vb evrak ta imzam bulunmamaktadır

  Bu konularda nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim.

  • Av. Nurcan Konur

   Gökhan Bey merhaba,

   Her yıl zam yapılması hususunda bir sözleşme hükmü veya işyeri uygulaması varken işverenin zam yapmaması ve sgk primlerinizi düşük göstermesi size haklı nedenle iş sözleşmesini feshetme imkanı tanımaktadır. Bu durumda istifa dilekçesi yerine iş sözleşmenizi haklı nedenle feshettiğinizi kıdem tazminatı ve sair hak ve alacaklarınızın ödenmesini belirtir bir ihtarname göndermeniz gerekir. İş sözleşmesini haklı nedenle feshetmeniz halinde ihbar süresi boyunca beklemek zorunda değilsiniz. işveren de sizden böyle bir talepte bulunamaz. Eğer bir ödeme yapılmazsa işveren aleyhine dava açabilirsiniz. Gerçekte aldığınız ücreti tanık beyanları ve emsal ücret araştırması ile ispat edebilirsiniz. Bu süreçleri bir avukat aracılığı ile takip etmeniz hak kaybına uğramanıza engel olacaktır.

 33. merhaba 2013 yılından beri çalıştığım işyerim eylül 2015 ten beri maaşlarımızı 15-20 gün geciktiriyor. ayrıca maaşlarımız banka hesabına asgari geri kalanı elden şeklinde alınıyor. bu konular ile ilgili benimle aynı durumda olan ve şefleri olduğum 4 çalışanım bulunuyor şahitlik konusunda herhangi bir sorun yaşamayacağım. ne yapmam nasıl bir yol izlemem gerekiyor. en önemlisi bu süreç başladığında yasal olarak hakkım olan ödemeleri almam ne kadar sürecek. konu ile ilgili bilgi vermenizi rica ediyorum.

  • Av. Nurcan Konur

   Merhaba Esra Hanım,

   Belirttiğiniz hususlar size sözleşmenizi haklı nedenle feshetme imkanı tanıyor. Öncelikle noter kanalıyla iş sözleşmenizi haklı nedenle ve derhal feshettiğinize ilişkin işverene bir ihtarname gönderip kıdem tazminatı ile ödenmemiş diğer alacaklarınızı talep edebilirsiniz. İşveren genellikle dava yoluna gitmeden herhangi bir ödeme yapmayacaktır. Dolayısıyla ihtarnameden sonra işveren aleyhine dava açmanız gerekir. Davanın süresi uzlaşma sağlanıp sağlanmama olasılıklarına göre değişir. Bu süreçleri bir avukat aracılığı ile takip ederseniz daha hızlı ve daha sağlıklı bir sonuca ulaşabilirsiniz.

 34. Adem tüfekci

  Merhabalar
  17.09.2013 yılında markette mağaza müdürü olarak çalışmaya başladım 19.09.2016 tarihinde patronun açık ekmekler yüzünden söylediği çalışacaksanız çalışın çalışmayacaksanız si…tir olup gidin sözünden sonra bulunduğum marketi terk ettim. İnsan kaynaklarını aradım tazminatımı ve ihbarımı istedim fakat ilk başta sigortamı asgari ücretten gösterdikleri için düşük bir para teklif ettiler bende hakkım olanı 9500 tl yi ve ayrıca ihbar tazminatımı istedim aradan 20 gün geçmesine rağmen şirketten ses çıkmadı
  Bu durumda
  Tazminatımı alabilirmiyim
  İhbarımı alabilirmiyim
  Sigortamı asgari ücretten gösterdikleri için ne yapmam gerekiyor
  Ayrıca başka açmam gereken dava lar ve taleplerim olabilir mi
  Saygılarımla

  • Okan Koçak

   Adem Bey,

   Öncelikle o küfrü şahit ile kanıtlarsanız herşeyinizi her türlü alırsınız. Önce tespit davası açacaksınız ve sigortanızın düşük gösterildiğini kanıtlayacaksınız. Sonra alacak davası açacaksınız ve tazminatınızı faiziyle alacaksınız. İhbar tazminatı alamazsınız fakat kıdemi alırsınız.

 35. Merhaba

  Eşim türlü uygunsuzluğun yaşandığı bir yabancı dil öğreten bir kurumda 2 seneyi geçkin çalıştı. İşyeri uygun olmamasına rağmen bir şekilde ruhsat almış. Ayrıca yabancı işçi çalıştıran bir kurum. Çalışma izinleri yok. Yabancı üniversite öğrencileri. Geçen Temmuz ayında 3 kişi ile birlikte eşim işten çıkartıldı. İşveren, işsizlik maaşı ve eylül ayında asgari maaş üzerinden tazminat verilmesi karşılığında işten çıkarken eşimden alacağım yoktur şeklinde istifa mektubu aldı. Eşim 3 ay boyunca işsizlik maaşını aldı. 2200tl ye çalışıyorken sgk da asgari maaş üzerinden gösterilmiştir. Maaşlar elden alınıyordu. İşyerinde 10 kişiden az kişi çalışıyor görünüyor. Çünkü yabancılara sigorta yapmıyordu. Bu durumda takip etmemiz gereken prosedür nedir?

  • Okan Koçak

   İŞKUR’a şikayette bulunun ve gerekirse bir iş avukatı ile görüşüp dava edin. Tüm haklarınızı alırsınız.

 36. Merhaba Okan bey ben işyerimden ayrılmak icin noterden ihtar name gönderdim orda geç saatlerde çalışırsak mesai paramı vermediğini söyleyerek işten fesih isteyip bütün haklarımın ödenmesini istiyorum diye bir ihtar name gönderdim 03.05.2014 den beri işte çalışıyorum bu ihtar name noter üzerinden geldiğinde 22.092016 beni işten on beş gün süreci beklemeden yollarını ayırmak istediler ve isten çıktım o tarihten Sonra görüşüp ücretlerin sözde ödenecek demelerine rağmen iki hafta geçtikten Sonra bana noter üzerinden ihtar name gönderildi orda savunmalarında çalışandan memnun olmadığını dile getirdiler ne kafaya hizmet akıl sahibi iseler aradan iki sene geçiyor memnun olup olmadığını anlamayacak kadar kusura bakmayın cahil insanlara hizmet vermişim avukatda gittim hertürlü alırsın kıdem tazminatını dedi sonradan şahit istedi çalışanlar içinde olsun diye bende altı tane şahit buldum ve beni avukat yan odasındaki başka avukata gönderdi onla konuşurken bana çelişkili konuştu şahitler senin aksine konuşursa aleyhinediir vs şeylerden bahsedip beni soğuttu haklı olduğum halde bu davada diğer avukatla aynı iznenimi vermedi acaba ben dava edersem kazanırmıyım beni bilgilendirmisiniz ve bir şey daha söylemek istiyorum ben asgari ücret alıp elden de bi miktar para alıyordum ve suan çalışanlarda hala devam ediyor bu konuyu nereye şikayet edebilirim bunların ceza alması icin nereye gidip mahkemesiz bunların ceza almalarını sağlarım ve Yen’i kanuna göre devlet ağır isçiye asgarini 1900 kadar sınıflandırmasına rağmen bunların hiç devlet tarafından kontrolü yokmu neden on senelik isçisini bile asgariden gösteriyor ve kimsenin sesi çıkmıyor bende haksızlığa gelmeyi seven biri deilim ne kadar firmada varsa ismimi adam gibi ortaya koyup bunları şikayet edip devletin vergi kacıran hırsız zenginlerden hesabını sormak istiyorum ki artık adaletli bir ülkemiz var deyip benden Sonra Çalışkan’lar artık haklarını almasını istiyorum gerçekten çok bilmediğimiz şeylerden sebeb kimse yardımcı olmuyor herkez birbirinin akrabası partilisi olduğu icin avukatların çoğu bile bu işçilerin davalarına burda bakmıyor bi yemek kadar insanın hakkı emeği uçuşlasmıs eyer siz bana yardımcı okursanız bilginizle kanunuzla herkesi aydınlatıp kendimi yakmaya bile razıyım ben şikayet edip ceza almalarına elimden geldiği kadarıyla burda uğraşacam

  • Okan Koçak

   İşyerinden ayrıldıysanız zaten kendinizi yakacak bişey kalmadı demektir. İŞKUR’a giderek işçi şikayetinde bulunabilirsiniz. Ek olarak İŞ MAHKEMESİ’ne baş vurarak dava açabilirsiniz. Önce tespit davası ardından alacak davası açacaksınız. Böylece önce açıktan aldığınız ödemelerin sigorta ödemelerini tamamlatacaksınız ve tazminatınız da doğru rakamdan hesaplanarak size faiziyle ödenecek. Şikayetçi olmak ayrı bir konu. Bunu da SGK’ya yapabilirsiniz. Siz ihtarname göndererek yapmanız gerekeni yapmışsınız. İşverenin size gönderdiği fesih bildirimi sizi korkutmaktan öteye gidemez. işten ayrıldığınız andan itibaren 10 yıl dava etme hakkınız saklıdır. Korkmayın ve davanızı açın. Kendinize de doğru dürüst bir avukat bulun.

 37. Merhabalar burdaki diğer arkadaşlar gibi benimde sorunum sigortanın asgariden gösterilmesi şahit olursa iyi olur etkili olur diyorsunuz ya çalışan arkadaşlar buna pek yanaşmaz malum is kaybetme korkusu peki bu işyerinde çalışıp ayrılmış kişiler şahit olurmu yada bu kişilerin şahitliği ne kadar etkili olur

  • Av. Nurcan Konur

   Merhaba,

   Sizle aynı dönemlerde çalışan veya yakın dönemde işten ayrılmış kişileri tanık olarak dinletebilirsiniz. Mahkemeler genellikle işçiyle aynı dönem çalışan tanık beyanlarına itibar etmektedir. Ücretin düşük gösterildiğini sadece tanık beyanı ile değil emsal işçilerin aldığı ücretlerin kıyaslanması (emsal ücret araştırması yapılması) yoluyla da ispat edebilirsiniz.

 38. Merhabalar öncelikle bizi aydınlattığınız için tesekkur ederim bi sorum daha olacak haftalık çalışma saati konusunda haftada 6 gün ve günde 9 saat 3 vardiya olarak çalışıyorum 8-5. 14-23. 23-08 yarim saat yemek molası yarim saat ve 20 dakika olmak üzere iki cay molası var ama mola konusunu kullanabiliyomusun derseniz her zaman değil çünkü elimde bi telsiz var ve her an ariza gelebiliyor yemekten kalktığım yemeğe gidemediğim oluyo çoğu zaman yani bu saatler arasında bana ariza söylemeyin demek gibi bi sansim yok esas sormak istediğim 9 saat kısmı 6*9 =54 burda benim fazla mesaim varmı işveren işçisini 10 11 saat çalıştırıp 2-3 saat mola verdim diyebilir mi 2 yildir bu otelde teknik servis olarak çalışmaktayım sigorta asgariden yatıyor girdi çıktı yapmışlar vs vs çıkmayı düşünüyorum ihtarnamede fazla çalışma ücretini yazıp yazmayacagim konusunda sizin cevabinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler

  • Okan Koçak

   Tüm haksızlıkları belirtin. Eğer paranızı vermeyeceklerini düşünüyorsanız ve mahkemeye gidecekseniz er yada geç bir avukata ihtiyacınız olacak. Avukatı baştan bulun. İhtarnameyi de ona yazdırın. Tüm haklarınızı alırsınız.

 39. 5 aydır çalışıyor um ne skk var nede asgari ücret almiyorum.işsiz kalacağım diye birşey de yapmıyorum.orda beş ay çalıştığımi ve skk olmadgini nasıl isbat edebilirim

  • Av. Nurcan Konur

   İşyerinde sigortalı çalışan tanık bulabilirseniz ispat edebilirsiniz. Ya da işveren için evrak imzaladıysanız, resmi kurum ve kuruluş nezdinde işveren adına işlem yaptıysanız bu durumu oradaki belgelerle ispat edebilirsiniz.

 40. Celal bilgin

  Merhaba ben 2013 tarihinden itibaren bi şirkette çalışıyorum vede maasim askeri ucretten çok yüksek ama askari ucretten yatırıp geriye kalanını elden veriyorlar ben bu şirketten ayrılmak istiyorum ne yapmam lazım efendim sizce tüm özlük haklarımi almak için

  • Av. Nurcan Konur

   Merhaba Celal Bey,

   İşverenin ücretlerinizi eksik ödemesi, Kuruma eksik bildirmesi haklı nedenle fesih sebebi oluşturur. İşverene bir ihtarname göndererek bu sebeple iş sözleşmesini haklı nedenle feshettiğinizi bildirin. Bu durumu ispatlayabilirseniz dava açmanız halinde kazanma olasılığınız çok yüksek.

 41. Hasan Karakus

  Merhabalar 1 sirkette 1 yılı askındır calısıyorum. Ve sigortam surekli girdi cıktı yaptırılıp ve sadece 19 gün yatırılmış. Elimde hic bi belgem yok. Ama sahitlerim var. Alo 170 ten sgk ya sikayet ettim. Ve beklemedeyim. Tazminat ve senelik iznimi alabilirmiyim. Veya bu haklarımı sgk isleminden sonra nasıl alırım.

  • Av. Nurcan Konur

   Mahkeme kararı olmadan Alo 170’in pek bir faydası olmaz. Öncelikle hizmet tespiti davası açarak sigortalılık sürenizin mahkemece tespitini talep edebilirsiniz. Dava lehinize sonuçlanırsa alacak davası ile kıdem ve yıllık izin talebinde bulunabilirsiniz.

 42. Tarkan ozdemir

  İyi gunler kolay gelsin ben 10 aydir tersanede calisiyorum aldigim ucret 2200 tl ama bankamiza yatan para miktari 1300 tl bazende 1200 lere 1100lere dusuyo cocugum oldugu halde agi parasi vermiyorlar sigortamizi eksik yatiriyorlar ne yapmam gerekiyo

 43. Aysun zaman

  Merhaba 2012 ağustos ayından buyana çalışmakta olduğum firmadan 2017 ocak ayında ayrıldım. Sigortam düşük maaştan gosterilmekte idi. Şuan alacağım tazminat ve issizlik ödeneği miktarı dusmektedir. Fakat maaşım bankadan tam olarak yatmakta idi. Geriye dönük sigorta primlerimin düzeltilmesi ve tazminatimin hak ettigim tutardan hesaplatilmasi için ne yapmam gerekmektedir

  • Av. Nurcan Konur

   Merhaba Aysun Hanım,

   Prime esas kazancınızın tespiti için dava açabilirsiniz. Maaşın tamamı bankadan ödendiği için elinizde buna ilişkin belge olduğundan işiniz kolaylaşır. Ayrıca kıdem tazminatınız eksik ödenirse, bakiye kıdem tazminatı için alacak davası da açabilirsiniz.

 44. Merhaba. 01.03.2016 tarihinde işe başladım.sigortam 22.03.2016 tarihinde başladı. 1600 tl maaş alıyorum. Ama sigortam asgari ücret üzerinden yatıyor. 10 saat çalışıyorum. Ama 8 saat çalışıyorum diye gösteriyorlar. Ve prim alamıyorum. Isten çıkmayı düşünüyorum. Nasıl bi yol izlemeliyim

  • Av. Nurcan Konur

   Ali Bey,

   İş sözleşmesini ücretlerinizin gereği gibi ödenmemesi sebebiyle haklı nedenle feshedebilirsiniz. Ancak kıdem tazminatı için bir yılın dolmasını beklemeniz gerekiyor. Ayrıca prim anlaşmanız yoksa işveren size prim ödemek zorunda değil.

 45. Zehra cil

  Merhaba ben sigortasız çalıştim 4 yıl işten ayrıldım 3 ay oldu patronuma şikayet edeceğim dedim o da şikayet etme anlaşalım dedi bana 5000liralik senet verdi ama ben istemiyorum senet falan şikayet edebilir miyim

  • Av. Nurcan Konur

   Merhaba Zehra Hanım,

   İşverenden senet almanız sigortasız çalıştığınızı kabul ettiğiniz anlamına gelmez. Sigortalılığın tespiti davasının alacakla bir ilgisi yoktur. İşverene bu konuda dava açabilirsiniz.

 46. Merhabalar ben bir işyerinde 3 yıldır calişiyorum şuan 3 bin tl maaş alıyorum ama işverenimiz maaşimi asgari ücretten gösteriyo beni işten cıkarmayı düşünüyo ama ben kıdem tazminatımı asgari ücretten deyil asıl maaşim olan 3 bin tl üzerinden almak istiyorum alı 170 aradım şikayet ettim başka ne yapmaliyım lütfen bilgi verirmisiniz Birde asıl maaşimi ispat olarak iş yerinde bir şahidim şirket sekreteri ile asıl maaşimi belirten watsap yazişması birde gene şirket sekreteri ile asıl maaşimi belirten telefon konoşması var bunlar yeterli olurmu bu belgeleri kime vermem gerekiyo iş verenle aramizda hicbir sözleşme yok şimdiden teşekkür ederim cevabınızi bekliyorum

  • Av. Nurcan Konur

   Merhaba Yusuf Bey,

   Kıdem tazminatınız gerçek ücretiniz üzerinden hesaplanıp ödemezse işverene karşı hukuki yollara başvurmanız gerekir. Alo 170 i aramanız bunun için yeterli değil. Dava açmanız durununda tanık vs delillerle kazanma olasılığınız yüksek. Hukuki yardım almanızı öneririm.

 47. merhabalar ben bir işyerinde 3yıldır çalışmaktayım maaşlarımız yarım yarım bankaya yatıyor son iki ay tam yatırdılar istifa edersem kıdem tazminatı alabilirmiyim teşekkürler

  • Okan Koçak

   2 ay önce yarım yarım yaparken yapabilirdiniz. Şimdi böyle bir şey yapmanız durumunda haksız çıkarsınız.

 48. Şuan çalıştıgım işyerinde 2014 girişliyim halende çalışıyorum işyerinde 4 kişi sigortalıyız ve benim maaşım 2800 olmasına ragmen ssk askari ücret den yatırılıyor bunun ile alakalı benim ne yapmam gerekiyor ?

  • Okan Koçak

   İŞKUR’a ve SGK’ya şikayet edeceğinizi söyleyin. Normal seviyeye getirmelerini isteyin. Getirirse ne ala getirmezlerse gidin işkur’a ve SGK’ya. Davanızı da açın.

 49. Merhaba Okan bey.. 8 senedir özel bir şirkette çalışmaktayım hem Türkiye geneli pazarlama şehir dışına çıkmadığım zamanlwrdada atölyede servise bakıyorum yani gerçek işim dışında bikaç iş daha yaptırıyorlar..maaşım 1600 TL olarak bankaya yatıyor ama ben 2000 TL alıyorum.. Aynı işyerinde çalışan arkadaşlarımda aynı şekilde maaşlarını alıyor.. Birbirimize şahitlik yapmayı ve gerekli merciilere başvurmaya karar verdik ne önerirsiniz sadece hakkımızı alabilirmiyiz. Teşekkürler

  • Okan Koçak

   Kolayca alırsınız. Sizinle aynı durumda olan başka şahitler varsa daha kolay çözülür. Avukata ihtiyacınız varsa yazın bana.

 50. merhaba iyi çalışmalar
  ben 25 ağustos 2015 ben özel bi şirkette çalışıyorum maaşım 2.300
  e devlette 2.357 tl sigorta gözüküyo ve 1600 tl bankaya yatıyo 700 tl de elden alıyorum maaş bodrosundan hariç küçük bi kağıda daha imza atıyoruz ben maaşımı bankaya tamamını yatrın sigortamına olması gerektiğinden gösterin dedim olmaz dediler servisi yok 1 senede 9 saat çalıştrdılar işten çıkmak istiyorum tazminatımı alabilirmiyim nasıl bi yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim…

  • Av. Nurcan Konur

   Merhaba,

   Ücretinizin SGK’ya düşük bildirilmesi haklı nedenle fesih sebeplerinden biridir. Bu durumu ispat edebilirseniz (bahsettiğiniz elden ödemeleri gösterir dökümanları temin edebilirseniz) rahatlıkla tazminatınızı alabilirsiniz.

Menü