Ne Kadar Uzun Süreli İstirahat Raporu Alınabilir?

Raporu nereden aldığınıza göre süreler farklılık göstermektedir;

İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında bir şirkette çalışıyorsanız ve işyerinize bir İşyeri Hekimi geliyorsa kendisinden alabileceğiniz rapor en çok 2 günlük olabilir. Bu raporu işvereniniz reddedemez. İşyeri Hekiminizin reçete yazma yetkisi de vardır.

Aile Hekimleri ise tek seferde en çok 10 günlük rapor verebilirler. Eğer bu 10 günlük raporun sonunda ÇALIŞIR değil KONTROL yazıyorsa kontrol için gittiğinizde bir 10 gün daha verebilirler. Diğer bir değişle 10+10 gün olmak üzere toplam 20 günden uzun süreli rapor veremezler.

Aile Hekimleri için geçerli olan bu durum TEK HEKİM dediğimiz tüm durumlar için geçerlidir. Yani tek bir doktor 20 günden fazla rapor veremez. Ek olarak şunu da belirtmek gerekir ki tek hekim yılda size azami 40 gün rapor yazabilir. Eğer 40 günün üzerinde rapor yazarsa SGK bunun ödemesini tarafınıza yapmaz.

20 günü aşan rapora ihtiyacınız varsa bu ciddi bir rahatsızlığa delalettir. Bu nedenle HEYET RAPORU’na ihtiyaç duyulmuştur. Sağlık Heyet Raporu en fazla 6 ay süreli olabilir. Eğer ki istirahatin ve tedavinin uzatılması işçinin sağlık sorununu çözecekse, malüllüğünün seviyesini düşürecekse, hayatta kalmasını sağlayacaksa vs. heyet bu süreyi daha da uzatabilir.

Yorumlara kapalı.

Menü