Maaş Haczi – Maaşa İcra Gelmesi Ne Demektir? Ne yapılmalı?

Maaş haczi işverenin eline ulaştığında, işveren anında Alacaklı’nın avukatına bir yazı yazacaktır. Bu yazıda işçinin maaşında halihazırda bir haciz olup olmadığını, maaşınızın 4/1’ini ve yan haklarınızın tamamını kesip Alacaklı’nın haciz yazısında belirtilen hesap numarasına yatıracağını bildirir. Aynı anda da işçisini gelen tebligat hakkında bilgilendirir ve kesinti yapacağı bilgisini verir.

Eğer daha önce işverenin eline işçi ile ilgili başka bir haciz ulaştıysa Alacaklı’nın avukatına kaçıncı sırada olduğunu bildirir bir yazı yazar. Aynı anda birden fazla haciz işlemi yürütülemez. İşveren işçi ile ilgili eline geçen haciz yazılarını sırayla yürütür. İlk gelen haciz işlemi önce yürütülür ve işverene ulaşma sırasına göre işveren kesintileri yapar ve Alacaklı’lara sırayla öder. Bir haciz ödenmeden diğerine geçemez.

İşveren maaşın 4’te 1’ini yani %25’ini haciz tebligatındaki verilen IBAN’a yatırır ve daha fazlasını kesemez.

Eğer bir gün işten ayrılırsanız ve ücretin 4/1’inin ve ücret benzerlerinin tamamının icraya ödeneceğinin dışında yıllık izin ücreti, ihbar-kıdem tazminatı vb. ne alırsanız bunların tamamının icraya ödeneceğini unutmayın. İcra sadece maaşa değil tüm ödemelere uygulanır. Kıdem tazminatı ise ücret dışında sayılmaktatır. Bir çok mahkeme kararında “kıdem tazminatı da nafaka haricinde ücret gibi değerlendirilir ve haczedilemez” denmiş fakat yargıtayca bozulmuştur. Yani kıdem tazminatınızın tamamı haczedilebilir.

İşveren sadece ücret değil, tüm ödemelerin toplamını alır dedik. Bunların vergi ve SGK kesintilerini gerçekleştirdikten sonra işçinin net alacağının dörtte birini Alacaklı’ya öder. Kalan rakamdan varsa diğer kesintiler (örneğin işçinin kendi şirketinden yaptığı ürün alımları, ücret avansı gibi) yapılır ve işçiye ödenir. Yani ilk olarak Alacaklı’nın alacağı ödenir. Sonra varsa şirketin kesintileri yapılır. Burada netleştirmek gereken birşey var. Ücret avansı bir kesinti değildir. Erken ödenmiş bir paradır ve ay sonundaki ücretten kesilebilir. Ücret avansı bir haciz değildir. Bu nedenle ay sonunda işçinin eline maaşının 4’te 3’ünden azı geçebilir. Burada 4’te 1 kuralı haciz için geçerlidir. Avans da bir kesinti gibi görünse de maaşın erken ödenmesinden ibarettir.

Peki haciz ve icra gibi konulara alışkın olmayan ve ne yapacağını bilemeyen işçiye ne gibi tavsiye de bulunabiliriz?

İlk olarak; eğer ortada bir haciz/icra yazısı varsa demek ki işçi borcunu ödemedi ve yasal süreler de doldu ve hatta iş icra aşamasına geldi. Demek ki borcun ödenmeyeceğinin kesinleşmesinden sonra bir miktar zaman geçti. Bu da ne demek? Faiz demek. Yani gelen icranın bir kısmı gecikme faizi. Hatta gelen tebligatın üzerinde yazan borç kesinleşmiş borç değildir. Genellikle işçinin ödeyeceği borç icra yazısında görünenden daha fazladır.

Burada yapılması gereken işveren işçiyi haciz bilgisi vermek için aradığı anda işçinin icra yazısının bir fotokopisini almalı ve Alacaklı’nın hukuk bürosu/avukatı ile görüşmelidir. Bu noktada mutlaka avukat ile pazarlığı tavsiye ediyorum. Eğer işçinin birikmiş bir parası varsa bu borcu hemen kapatacağını söylerse daha az bir ödeme ile borçtan kurtulabilir. Birikmiş parası yoksa bile yine de pazarlık yapabilir ve daha azına anlaşabilir. Burada şu önemli, eğer işveren haczi uygular ve ödeme yapmaya başlarsa Alacaklı avukatı kesinlikle indirime yanaşmaz. Çünkü işverenin ödemeyi yapacağını ve yapmazsa Alacaklı’nın işverene yasal bir takip başlatabileceğini bilir.

Kısacası icra avukatını arayın. İndirim isteyin. Ödemeyi işverenin değil kendinizin yapacağınızı söyleyin. İşverenin alacaklı avukatı aramasını ve anlaşmanızı doğrulamasını isteyin. Çünkü işveren kendini riske etmek istemez ve ödemeyi yapmak ister. Karşı taraf ile yazışmadan da buna ikna olmaz.

Peki kanunlarla belirlenmiş bir ortamda alacaklı işvereni bulmuşken neden böyle bir anlaşmaya yanaşıyor? Cevap aynı… Çünkü burası Türkiye…

Çünkü Alacaklı işçiyi kovalamaktan yoruluyor. İşçi durmadan iş değiştiriyor. Her seferinde bunun SGK’dan araştırılması, yeniden tebligat çıkarılması, avukat masrafı üstelik sürekli alacağa faiz işliyor ve 10 lirayı ödeyemeyen işçi 20 lirayla muhattap duruma geliyor. Bazen işçi sigortasız çalışıyor. Alacaklı’nın haczedebileceği resmi bir maaş bile olmuyor. Alacaklı da mecburen alacağını alabileceğini hissettiğinde zararın neresinden dönülse kârdır deyip üçe beşe bakmıyor. İndirime gidiyor.

Yapılması gereken alacaklı avukatı aramak ve ödemek istiyorum ama durumum budur demek. Ben şahsen işverene haczi ödetip yine de indirim alan da gördüm. Dürüst olduğunuzu ve samimi bir şekilde ödemek istediğinizi fakat durumunuzun olmadığını söyleyin. Kimsenin iş garantisi yok. Yarın işsiz kalırsanız Alacaklı az da olsa aldığı parayı da kaybedeceğini bildiğinden “size olan sevgisinden” indirim yapma yoluna gidecektir. Denemekten zarar gelmez.

Son olarak, “acaba işverenin eline ulaşan icra yazısı neye benziyor” diye merak edecek olursanız lütfen tıklayın.

514 Yorumlar

 1. murat oflar

  Maas haczini neye gore yapiyorlar Benim
  Evim arabam yok ailemle oturuyorum ama yedi senedir ayni isyetinde calisiyorum bu durumda haciz islemi nasil yapilir

  • Okan Koçak

   Bu avukatlık bir sorudur. Mali müşavirliğin ve sosyal güvenliğin kapsamına girmez. Üzerinize ait hacizlik bir değer yoksa maaşınıza haciz gelecek demektir. Detayları da makalemizde bulabilirsiniz.

   • Bende ailemle yaşıyorum çalışıyorum borcumu ödeyemedim avukatlık oldum benden 12 taksit için onay istediler bende veremem dedim dün de eve haciz memurları geldi mal tespiti yapmaya benim üstüme hiçbir şey yok neden maaşa haciz gelmiyor

    • Av. Nurcan Konur

     Bülent Bey merhaba,

     Bunun özel bir sebebi veya sırası yoktur. Alacaklı maaşınıza haciz konulmasını talep edebileceği gibi, evinize de hacze gelebilir veya varsa araç veya gayrimenkulünüze de haciz konulmasını talep edebilir. Bu tamamen alacaklının avukatının inisiyatifindedir.

     • Merhabalar bir sorum olacak maaş haczinde borç bittikten sonrada kesinti yapabilirlermi?

     • Av. Nurcan Konur

      Serdar Bey,

      Dosya borcu tamamen kapandıktan sonra maaş haczi de kaldırılır.

   • Hakan ÖZTÜRK

    Merhabalar, sorum şu şekilde olacak. Benim maaşım icralık olduğum bankanın hesabına yatırılacak. Banka bunu kendi hakkı olarak görüp tamamını alabilir mi, yoksa dörtte bir kuralı buradada geçerlimi, teşekkürler.

    • Av. Nurcan Konur

     Hakan Bey merhaba,

     Muvafakatiniz olmadan maaşınızın 1/4’ünden fazlasına haciz koyamazlar.Ancak maaş hesabı açılırken sizden kesinti için muvafakat almış olabilirler. Banka bu muvafakate dayanarak maaşınızın tamamına haciz koyabilirse de hukuken muvafakatin takip açıldıktan sonra verilmesi gerektiğinden daha önce alınan muvafakat geçerli olmaz. Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız icra mahkemesinde şikayet yoluna başvurabilisiniz.

     • ben yapılandırma yaptım ödeyemessem hapis cezasımı var yada maaşmdanmı keserler acil bilgi verirseniz sevinirim çok teşekkürler

     • Av. Nurcan Konur

      Yılmaz Bey, yapılandırmadan kastınız icra müdürlüğüne yazılı borç ödeme taahhüdü ise, taahhüt ettiğiniz tarihlerde ödeme yapmazsanız alacaklı vekili hakkınızda taahhüdü ihlal sebebiyle şikayette bulunabilir. Eğer hukuken geçerli bir taahhüt alındıysa 3 aya kadar tazyik hapsiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Ancak tazyik hapsi talep etme alacaklının inisiyatifindedir. Hakkınızda ceza verilse dahi alacaklı taraf şikayetten vazgeçebilir

     • yusuf saridag

      slm mrb nurcan hanim benim turkcellden icra borcum vardi is yerime maas haczi geldi ayni gun ben borcu kendim kapattim ibraname is yerime maas gunu yetisemedi icin ayni borcu is yerimde yatirdi simdi icradan alacagim 400 tl tutar var turkcell hukuk burosu ile gorusmemde icra dairesinin parayi 10 -15 gun icinde geri yatiricagini soledi 2 ay olacak henuz geri iade edilen bi miktar yok ne yapmaliyimm tesekkur ederim.

     • Av. Nurcan Konur

      Yusuf Bey merhaba,

      Alacaklı vekilinin beyanı ile hareket etmeden bizzat icra müdürlüğüne başvurmanız daha sağlıklı olacaktır.

     • merhaba benim bankaya borcum var şuan çalıştığım işyerinden hesabıma yatan maaşımın tümünü çekmişler
      bankayı aradığımda avukatla görüşün dediler ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim…

     • Av. Nurcan Konur

      İcra mahkemesinde şikayet (dava) yoluna başvurabilirsiniz. Muvafakatiniz olmadan maaşınızın 1/4’ünden fazlası kesilemez.

   • Mrb bizim bi avukatlik durumumuz var esimin maasina bloke konulabilirmi . Biz maasindan kesilsin istiyrz ama 300 tl yatrn gerisini maasdan kesicez diyolar yoksa maasn hepsine el konulacak diyolar boyle bi durum olabilirmi

    • Av. Nurcan Konur

     Kübra Hanım merhaba,

     Eğer eşiniz hakkında icra takibi yapılmış ve takip kesinleşmişse alacaklı taraf eşinizin maaşına haciz konulmasını talep edebilir. Ancak borçlunun onayı olmadan maaşının tamamından kesinti yapılamaz.

     • merhaba,şirketimizde çalışan işçinin 2 tane icrası vardı ve sıraya koyduk yine her ay olduğu gibi maşından keserek icra dosyasına yatırıyorduk banka bir kısmını almış geriye kalanı da geri göndermiş şirkete bu dosyanın borcu kalmamıştır diye
      şimdi şirket olarak ne yapmak gerekiyor 2. sıradaki icra dosyasına başlamak mı gerekiyor yada yazı yazmak gerekiyor bilgilendirmenizi rica ediyorum.

     • Okan Koçak

      Evet 2. dosyasına başlayacaksınız.

  • Merhabalar 2010 yilindan olan1950 tl borc su anda maasima icra geldi uyguladiklari faiz%60 borc su an 11:000tl bu uyguladigi faiz normalmi birde kefilim benkefilden hepsini alirmi

   • Av. Nurcan Konur

    Dilek Hanım, hakkınızda ne sebeple takip açıldı? (Sözleşme, senet vb.) Sözleşme ise sözleşmede belirlenen oran %60 mı yoksa icra takibinde mi bu oran talep edilmiş? Sözleşme kredi sözleşmesi mi? Bu bilgiler olmadan ve icra dosyasını görmeden bir yorum yapmamız mümkün değildir.

  • Ufuk karaçal

   Garanti bankasından icraligim ve 2 yıldır maaşımdan kesinti yapılıyor ama borç hala aynı rakamda duruyor hatta artıyor bu nasıl oluyor 5 ay önce sordum da 28500 du bugün görüştüğümde 31500 de bu nasıl oluyor yardımcı olur musunuz

   • Av. Nurcan Konur

    Merhaba Ufuk Bey,

    Maaş haczi kesintisi devam ederken bir yandan faiz de işlemeye devam eder. Ayrıca yapılan masraflar da aynı şekilde dosya borcuna eklenir. Dosyanızın güncel miktarını icra müdürlüğüne gidip kapak hesabı alarak öğrenebilirsiniz. Orada maaşınızdan yapılan kesintiler de çıkacaktır.

 2. annem ve babm boşanma aşamasında annem çalışmiyor babam gardian ve çekismeli bir bosanma avkatımiz tedbir nafakasi talebinde bulundu ve onaylandi fakat babam yatirmiyo maasina haciz koyulabilirmi ve ne gereklidir bunun icin

  • Okan Koçak

   Bu konunun özlük hakları ve iş kanunu ile ilgisi olmadığı için cevap veremiyoruz. İhtisas alanımız bu değildir.

   Teşekkürler.

  • Ben yanıtlayayım Özge.Maaş haczide koyulur çalışmıyorsa ve ödemiyorsa da hapsen tayzik uygulanır.Hapis yattığı süre boyunca da asla ödeyeceği nafakadan mebla düşmez devam eder artmaya.

 3. kesintilerde asgari geçim indirimin hepsini alırmı bayram parası yakıt parası gibi paralarıda alırmı bu konuda bana yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim

  • Okan Koçak

   Sorunuzu anlayamadık Kerem Bey. Lütfen sorunuzu daha açık ifadelerle tekrarlayınız. Bu arada sorunuzu Maaş Haczi başlığı altında sormuşsunuz. Lütfen sorunuzu AGİ ile ilgili bir makalede sorun.

   Teşekkürler.

 4. Maasımın 1/4’ne haciz konuldu avukat buna ragmen icraya devam edicegini etsede maasimdan baska birsey alamiyacaginida biliyor ama alabilirmi acaba icraya devam edip beni ve ailemi rahatsz edebilirmi daha ailemle yasiyorum ve uzerimde hic bir varlik mevcut degildir

  • Okan Koçak

   Bu konunun biz mali müşavirler ile hiç bir ilgisi yok. Maaşınızdan bahsediyorsak 1/4’ünden fazlasını alamaz. Muvazaalı bir durumu kanıtlarsa (yani icra geleceğini fark edince mal varlığınızı başka birinin üzerine geçirmek) bir şeyler yapabilir. Üzerinize bir varlık yoksa zaten neyi haczedeceğinden korkuyorsunuz? Doğal olarak karşı tarafın avukat var olan tüm yolları deneyecektir.

   • Merhaba
    2 bankaya borcum var
    Maaşıma gelen hacizler sırasıyla kesilmeye başladığında ve ikinci haciz sıraya girdiğinde faiz işlemeye devam edermi?
    İşlese bile ben bunu icra müdürlüğünden iptal ettirebilir miyim

    • Av. Nurcan Konur

     Dosya borcu bitene kadar faiz işlemeye devam eder. Ödeme emri tarafınıza tebliğ edildiğinde faizle ilgili bir itirazınız varsa bildirmeniz gerekirdi.

 5. bir çalışanımıza 2-3 gün ara ile maaş hacizi geldi alacaklı taraf aynı kişiler fakat bi tanesinin dosya nosu örnek 3116 diğeri 3117 ama alacaklılar aynı bu durumda ne yapmam gerekir teşekkürler

  • Okan Koçak

   Bu konu makalede detaylı bir şekilde yer alıyor.

   Önce size hangisi tebliğ edildi ise onu önce ödeyeceksiniz. Gerçi siz ikisinin de alacaklısı aynı diyorsunuz. Bu durumda çok bir şey değişmez. Mümkünse siz yine elinize ilk ulaşanı önce ödeyerek sırayla ilerleyin.

 6. Arda Yılmaz

  1)maaşa haciz geldi 4/1 kesinti oluyor ancak 2 çocuk ev kira eşim çalışmıyor geçinemiyorum avukatı aradım ricada bulundum red cevabı aldım buna yapılabilecek birşey varmıdır yani hakim bu kararı bozup %25 yerine %15 kesnti yaptırırmı
  2) maaş kesintisi maaş bordrosunda görünürmü ?

  teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

  • Okan Koçak

   Maaşınızdan yapılan tüm kesintiler bordronuzda açıkça görülür.

   Herhangi bir yere de başvurarak %25’i azaltamazsınız. Avukat kesinti başladığı andan itibaren asla ricanızı kabul etmez.

   Bir ihtimal işveren kesinti yapmadan önce görüşseydiniz olabilirdi.

   • Merhaba benim sorum cevabınızla biraz alakalı maaş haczi geldi fakat evrak gelir gelmez maaştan hiçbir kesinti yapılmadan avukatla görüşüp icra dairesinden borcu benim ödiyeceğime dair taahhüt verip yapılandırma yaptırdım ve borç ödenmediği taktirde hapis cezası uygulanacağı bilgisi verildi.buraya kadar sorun yok.
    Sorum şu :
    Ben taksitleri öderken Sigortama giriş yapıldığında veya maaş bordromda maaş haczim gözükür mü ?

 7. sebastian

  Okan Bey Merhaba;
  Benim sorum şu olacak işverene yapılan icra tebligatındaki (faiz ve masraflar hariç) ifadesi belirtilen borç miktarı değilde fek yazısı gelinceye kadar kesinti yapılacağı anlamını mı taşır. Benim yapmış olduğum uygulama gönderilen tutarın bitimine kadar kesintimi yapmak ve belirtilen tutarı tamamlamak.Ancak alacaklı tarafın avukatı, size yazı gelinceye kadar kesintiye devam edin diyor. Bende şimdiye kadar tebligatta belirtilen tutar kadarını kesip varsa diğer dosyaya geçtim yoksa kesintimi durdurdum. Borcun takibini bir nevi bize yüklüyor bende bu durumu kabul etmiyorum sebebi 100’e yakın icra takibinde olan personelim var bu durumun firmam adına bir sakıncası varmıdır.
  şimdiden teşekkürler

  • Okan Koçak

   Sayın Sebastian, siz size yazılı olarak tebliğ edilen tutar için kesinti yapın ve sonraki tebliğe geçin. Yani yönteminiz doğru. Eğer yapılması gereken (faiz vb. ya da başka bir icra takibi ) ek bir kesinti varsa tekrar tebligat geçsinler. Bu sizin sorununuz değil ve bu sorumluluğa girmeniz de doğru değil. Yazılı olarak size ulaşmayan hiç bir icra tebligatı için kesinti yapmayın.

 8. Murat Zorlu

  Geçen sene maaşima haciz geldi. 4/1 uygulandi 2 3 ay kesinti oldu. Isten ayrildim. Sigortasiz 5 ay calistim bi yerlerde. Simdi 8 aydir fabrikadayim. Kesinti yok. Durumla ilgili evrak yok. Ulaşacak soracak kimse yok. Ne kadar kaldi bilgim yok. Ne yapmam lazim.

  • Okan Koçak

   Önceki iş yerinizi arayıp tebligatın bir fotokopisini alın. Bu arada icralık olduğunuz kişi yada kurumun kim olduğunu da biliyorsunuzdur. Kendilerini de arayıp sorabilirsiniz. Eğer sigortalı olarak çalışıyorsanız zaten eninde sonunda öğrenecekler ve icra yine gelecek. Bu arada geçen her süre size faiz olarak aleyhinize işliyor.

 9. merhaba okan bey; banka tarfındam maşıma haciz kondu, belirli bir süre maşımın 1/4 olmak üzere kesinti yapıldı ve daha sonra kesinti bitti. ben borcum tamamı bittiğini düşündügüm anda kesintiler bittikten 3-4 ay sonra yeniden bir kesinti yapıldı ve bu kesintinin daha önceki kesintilerin faizi oldugu bildirildi. böyle bir uygulama varmı şimdiden ilginiz için teşekürler

  • Okan Koçak

   Evet böyle bir uygulama var ve hemen her hacizde de olur. Çünkü sizin borcunuzu ödememeniz, o borcun hukuki takibi, işverene bildirilmesi kesintinin başlaması 1 günde olmuyor. Siz borcunuzu ödemediğiniz günden maaşınıza haczin geldiği güne kadar geçen süre doğal olarak faiz ile tahsil edilir. Alacaklının işverene gönderdiği maaş haciz yazısı genellikle belli bir tarihe kadar olan faizi içerir ya da sadece ana borcu gösterir. Kesinti yapılana kadar geçen süre sonradan kesilmeye başlanır. Aslında kesintinin ilk yapıldığı gün karşı tarafın avukatını arayıp “bu borcun faizi nedir?” diye sorsaydınız aşağı yukarı ödeyeceğiniz faizi de öğrenmiş olurdunuz.

 10. Kolay gelsin yaklasik 350 milyar borcum var uzerime kayitli hic birsey yok maasim 1/4 kesinti yapilsa bile bu borcu odemeye ömrüm yetmez maasa el konuldugunda borcdan mi dusuyor karsi taraf paranin 1/4 mu aliyor bu islemlerde zaman asimi var mi evde ki esyama el koyar mi saygilar

  • Okan Koçak

   Maaş haczi sadece maaşınızla ilgili bir konudur. Evinizdeki eşyaların haczi ayrı bir konu. Bunu işvereninize bildirmezler.

   Zaman aşımına uğrama konusu ayrı bir konu. Borcun neyden doğduğuna göre değişir. Kabaca bilgi vermek gerekirse;

   10 yıllık zamanaşımı; kanunda aksine bir hüküm bulunmadıkça, her alacak on yıllık zamanaşımına tabidir.

   5 yıllık zamanaşımı
   1. Kira bedelleri, anapara faizleri ve ücret gibi diğer dönemsel edimler.
   2. Otel, motel, pansiyon ve tatil köyü gibi yerlerdeki konaklama bedelleri ile lokanta ve benzeri yerlerdeki yeme içme bedelleri.
   3. Küçük sanat işlerinden ve küçük çapta perakende satışlardan doğan alacaklar.
   4. Bir ortaklıkta, ortaklık sözleşmesinden doğan ve ortakların birbirleri veya kendileri ile ortaklık arasındaki; bir ortaklığın müdürleri, temsilcileri, denetçileri ile ortaklık veya ortaklar arasındaki alacaklar.
   5. Vekâlet, komisyon ve acentalık sözleşmelerinden, ticari simsarlık ücreti alacağı dışında, simsarlık sözleşmesinden doğan alacaklar.
   6. Yüklenicinin yükümlülüklerini ağır kusuruyla hiç ya da gereği gibi ifa etmemesi dışında, eser sözleşmesinden doğan alacaklar.

   ve en önemli kısım; “borç ödendikçe zamanaşımı başlamaz.”

   Bu bilgileri ihtiyacınız olduğu için paylaşıyorum. Sitemizin konusu borçlar kanunu değil iş kanunudur.

   Teşekkürler.

 11. Bir bankaya borcum varmış ben taksitlerini ödedim biliyordum ama bitmemiş bir varlık şirketine satmislar ve bana hiçbir şekilde ulasilamadan adıma kayıtlı telefon hattım olmasına rağmen altı aydır çalıştığım şirkete maaş haczi yazısı yollamislar hatta ben tesadüfen e devletten gördüm icra davasını varlık şirketini ben aradım merak ettigim beni işveren işten maaş haczi yüzünden cikartabilirmi

  • Okan Koçak

   Hayır çıkartamaz. Maaş haczinin işverene karşı sorumluluklarınızı yerine getirmemenizle bir ilgisi yoktur.

 12. merhaba.ben 2008 yılında optik dükkanı işletiyordum ve dükkanı devretmek zorunda kaldım.ozamandan kalma senetler varmış ve taksitleri 3 yada 4 tanesi ödenmemiş.yaklaşık 3-4 bin tl borç görünüyor.geçen hafta bana icra dairesinden evrak geldi ve şok oldum.beni kimse aramadı sormadı ve hiçbirşeyden haberim yok ve firma borcu tahsil için avukata vermiş.avukat masrafı, faizi, harcı borç olmuş 12,314.00 tl.avukatla görüştük firma kapanmış ve 10.000.00 tl. verin borç kapansın diyor.ben icra dairesine gidip yapılandırma isteyebilirmiyim.borcun yarısına kadar indirim olurmu bu durumda.ne yapabilirim.yardımcı olurmusunuz.teşekkürler.

  • Okan Koçak

   Bu konunun İş Kanunu ile ilgisi olmayıp avukatınızla görüşmenizi tavsiye ederiz.

 13. Merhaba
  2 bankaya kredi ve kredi
  karti borcum var 2 bankayla icralik oldum birisi maasimdan kesiliyor diğer
  banka sırada benim maasim asgari ücret +pirim ve sosyal yardim aliyorum
  toplam aldigim ücret 1400-1500 lira ve bu ikramiyeyi maasin içinde her ay
  aliyorum avukat massin 1/4 üne ve sosyal hakların tümüne mesai dahil haciz
  koydu oysa kalan para ile geçimimi saglayamiyorum ev kirasi yuksek bana 250
  TL kaliyor ve kalan para ile gecinmem imkansız avukat anlaşmaya yanasmiyor benden 650 TL ve üzeri para kesiliyor mesai yapsam hepsini aliyor bu mesai ve sosyal yardimlarin tamamini kesmesi doğrumu

  • Okan Koçak

   Bu konuyla ile ilgili çok fazla soru işaret var. Memurlar için verilen kararlar ile işçiler için verilen kararlarda ciddi farklar var.

   Ücretin 4/1’inin kesileceği net fakat yan haklar dediğimiz ücretlerin de kesilmesi söz konusu olduğunda (ki kesileceği açık ve net) oranın ne olacağı konusunda kafa karışıklığı var.

   Karışıklık şuradan kaynaklanıyor; basitçe “maaşın 4/1’i kesilir. ücret benzerlerinden de kesilir” diyor kanun. Maaş ve benzerlerinden 4/1 kesilir demiyor. Bu nedenle bazı davalar maaşın ve yan hakların 4/1’i bazı davalar maaşın 4/1’i diğer ücretlerin tamamı şeklinde sonuçlanıyor.

   Burada esas olan borçluyu korumak ve ödeyemeyecek çıkmaza girmesini engellemektir. İşçi işveren değil borçlu alacaklı arasındaki bir konu mevzu bahis olduğu için bir mali müşavirden çok bir avukata danışmalısınız.

 14. Merhaba,
  ödenmemiş kredi borcu yüzünden maaşıma haciz geldi ve 4 de biri kesiliyor. banka ve avukat ile yaptığım görüşmeler sonucu protokol yaptık ve toplam mebla indirimi olarak peşinat ile birlikte taksitlerle bölündü.şimdi ödemeye başlayacağım fakat maaş hacizim kalkacak mı?
  teşekkür ederim.

  • Okan Koçak

   Nasıl anlaştıysanız öyle olacak Osman Bey. Peşin bir ödeme ve kalanının bir ödeme planına/taksite bağlanması maaş haczinin kalkmasına sebep olacaktır.

   Alacaklı belli bir meblağ ödemeniz durumunda indirime gitmiş olup icrayı alacağı bitmeden kaldırmayadabilir. Bunu alacaklı ile görüşmelisiniz. Bunun iş kanunu ile ilgisi bulunmuyor. Bu konu borçlar kanunu ile ilgili.

 15. Orkun Eğin

  Merhabalar,

  Sigortalı olarak çalışıyorum aynı zamanda üzerime babam tarafından işletilen bir işletme var(vekaletim onda iş yeri benim).Öğrenirim kredisi ve işlizlik maaşından dolayı devlete vergi dairesine aktarılmış borçlarım var. Ödeme yapmazsam icra maaşımamı gelir yoksa işyerinemi. yada ikisine birdenmi?

  Teşekkür ederim yardımlarınız için.

 16. Ibrahim arslan

  Benim evrak üzerinde ortak olduğum şirketler iflas etti ve bunla alakali olarak maaşının 1/4 kesiliyor ama sirketin maaşları yaptırdığı banka benim hesabında olan parayi başka alacaklı bir bankaya göndermiş benim borcum karşılık sirkete maaşı elden alayım dedim onlarda olmaz diyor bankaya yaptıracak diyorlar buda bana büyük risk bankaya yatan maaşı yakalamam lazım yoksa maaş gidecek sirket maaşı elden bordo imzalayarak verse olmazmi

  • Okan Koçak

   Maaş ve benzeri ödemeler asla elden yapılamaz İbrahim Bey.

 17. kadir aktaş

  Merhaba 3 bankaya kredi ve kredi kartları borcumdan dolayı 2 yıldır maaşımın 4/1 ne haciz konuluyor yüklenici firmada 2 yıl çalıştığım sürecte kesildi yaklaşık 5 ay önce firmamız el değiştirdi yeni yüklenici firmayada maaş haczi başladı eski firmamız 2 yıllık tazminatı banamı yatıracak yoksa icra Müdürlüğü nemi yanlışlıkla bana yatırırsa neyapmalıyım. Teşekkürler

  • Okan Koçak

   Maaşınıza haciz koyan alacaklıya yatırmak zorunda. Yatırmaz da size yatırırsa işvereninizin başı ağrıyacaktır. Elbette yapmanız gereken dürüst davranmak ve parayı icraya yatırmaktır. Adaletin kestiği parmak acımamalı.

 18. Benim borcum var magazaya kiyafet odeyemedim 1yildir haciz gelirmi isim yok malim yok

  • Okan Koçak

   Eğer alacak davası açar ve kazanırlarsa elbette gelir.

 19. mehmet serdar gürer

  merhabalar maaşımın %25 el koyulmuş maaş haczi deniyor direk olarak banka hesabıma 760 tl yatmıs maaşım normalde 1050 tl ama bu haciz ne kadar borcum var nerden geldi hiçbir deblikat ulaşmadı elime iş yerimi aradım detaylı bilgi vermedi ne yapmam gerekiyor

  • Okan Koçak

   İşyerine gidin ve gelen haciz yazısından bir fotokopi alın. Üzerinde alacaklının avukatının bilgileri olacak. Arayın avukatı konuşun. İşveren isterseniz haciz yazısını verir. İşverenin korkacağı bir konu değil bu.

 20. Slm kolay gelsin 2 bankaya kredi bircum vardi ve ilk banka masima icra gonderdi ama ikinci bankanin avukati eve haciz gonderecem diyor. Bu mumkunmu ben ailemle yasiyorum uzerimde sadece maasim var icra kanunlarinda okumustum eve gelen icralarda sadece lukse kacan lari icra edileBilir diye bi madde okumustum.iki tv iki bulasik iki camasir iki buzdolabi bunlari icra ediyor diye bi kanun okumustum bu konu hakinda bilgi verirmeniz mumkunmudur

  • Okan Koçak

   Bu konunun iş kanunu ile ilgisi yok. Bu daha çok borçlar kanununun kapsamına girer fakat ikisi birbirine çok yakın olduğu için bilgi verelim.

   İcrayı maaşınıza gönderirler. 2. banka büyük ihtimalle blöf yapıyor. Fakat evinize haciz gönderirlerse “hayatınızı idame ettirdiğiniz eşyalara haciz gelmez.” Elbette bir eşyanın 2.’si varsa alırlar o ayrı. Lakin bir buzdolabını almazlar. Bardaklarınız, varsa 1 masanız almazlar. Lakin bilgisayar vs. olmasa da olur şeyleri alırlar.

  • BURAK HAMZA

   Merhaba murat bey;

   Benzer durum benim de başımda var.Sıradaki banka maaş haczindeki sırasını beklemeyip. eve haciz yoluna gidebilir mi.borç 6000 tl

 21. merhaba ben memurum 4 bankaya kredi kartları ve krediler olmak üzere borçlarım var içlerinden biri haciz işlemlerini başlatacak birkaç gün sonra.maaşımın 1/4 ü mü kesilir en fazla ve daha sonraki aylarda diğer bankalarda sırayla gönderirlerse haciz,ozaman nolur ve bu konu memuriyetimi nasıl etkiler,tşkkrlr

  • Okan Koçak

   Devletin kendi memurları için yürüttüğü iç disiplin yönetmeliğini bilmiyorum. Fakat biz İK’lar ciddi icra vb. borcu olan kişilere depo, kasa sorumlusuluğu gibi görevler vermeyiz. İş dışındaki hayatının baskıları nedeniyle işyerinde kendisine maddi çıkar sağlama ihtimalinden korkarız. Sizin çalıştığınız kurumun bu tip bir öngörüsü var mıdır bilemiyorum.

   İcra maaşınızın 1/4’üne gelir ve diğer bankalar da maaş hacizlerini sırayla uygularlar. İşverene (devlete) ulaşma sırasına göre maaşınızdan kesilir ve alacaklıya ödenir. İsterse 100 maaş haczi konsun yine de 1/4’ünden fazlası kesilmez. Evinize haciz gelmesi ayrı bir husus. Buna kalkışacaklarını sanmıyorum.

   • Okan bey 5000 TL haciz var krediden dolayı maaşıma haciz gelirse evede haciz gelir mi ?

    • Av. Nurcan Konur

     Gelebilir Tülin hanım,

     Bu konuyla ilgili yorumları okumanızı tavsiye ederim.

     • Mrb maaşımda icra olduğu halde maaş hesabıma icra koydular banka avukatı icra dairesi ne başvurup yapmış ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.ikici sorum Türkcell borcum dan dolayı avukatı bana hapis davası açacağını söylüyor olabilir mi acaba.

     • Av. Nurcan Konur

      Merhaba, hukuken maaşınızın en fazla 1/4’lük kısmına haciz konulabilir. Bu nedenle önce ilk haciz konulan dosya borcu bitene kadar kesinti yapılacak; ilk dosyanın borcuu bittikten sonra ikinci dosya için kesinti yapılmaya başlanacaktır. Ayrıca hukukumuzda borç ödenmemesi nedeniyle hapis cezası verilmesi gibi bir uygulama bulunmamaktadır.

 22. İcra Müdürlüğüne borcumun 300.tl taksitler halinde kesilmesi için beyan verdim;iki aydır maaşımdan kesilmeye başlandı Ancakİcra Müdürlüğünden tekrar aynı dosyaya 4/1 oranında kesilmesi için yazı geldi.Bu durumda maaşımda aylık 300 tl +maaşımın 4/1 oranında mı kesilecek.Saygılrımla

  • Okan Koçak

   Hayır, 300-TL’yi filan boş verin siz yine 1/4 oranında kesin demişler.

 23. Merhaba babam işletmekte olduğu küçük bir lokantada maliyeye borçlanmıştı sgk ve maliye babamın rızası ile emekli maaşının nerdeyse tamamını haczediyor. Şimdi lokantayı kapattı bu vermiş olduğu rızayı iptal ettirip maaşındaki haczi kaldırabilirmi??

  • Okan Koçak

   Bunu bir avukat ile görüşmeniz daha doğru olacaktır ama mantıken müracaat edip her zaman kanunun izin verdiğinin üzerinde yapılan kesintiyi kaldırabilirdi. Bunun için lokantanın kapanmasına gerek yok.

 24. ismail kocaman

  merhaba,
  bir şirkette çalışıyorum ve personelimize maaş haczi yazısı geldi.
  haczi kabul ettik ve maaşından kesinti yapacağız.
  ama şu kafamı karıştırıyor;
  tebliğ tarihi 23.01.2015 maaş ödeme günü bir sonraki ayın hafta içi ilk günüdür(02.01.2015),
  maaş haczi kesintisinin tebliğ tarihinden sonra 9 günlük maaş hesaplayıp 1/4 ünü mü icra dairesine yatırmalıyım yoksa 30 günlük maaşının 1/4 ünü mü icra dairesine yatırmalıyım ?

  yardımcı olursanız sevinirim (farklı avukatlardan iki cevabıda alıyorum.)

  teşekkürler.

  • Okan Koçak

   Bu konuda gün kıstı yapılmaz. Tüm alacaklarının 1/4’ünü hesaplayacaksınız. Tebligatın size ulaştığı süre ile işiniz yok.

 25. Merhaba x bankadan tüketici kredisi ve Ek hesap borcum vardı.Ödeyemedim ve iki tane icra dosyası açıldı.Tabi 3 aydırda aldığım maaşa yasal bir bildiri olmadan maaşımdan 4/1 oranında banka kesinti yapıyor.Avans maaş çalıştığımdan ayın 15’nde Banka 4/1’ini kesti.İcra yazısına istinaden işverende ayın 01’nde yatacak paradan net maaşımın 4/1’ini kesecek.Bu bağlamda kesilen tutarlardan ek hesap borcum bitti.Bu ay alacağım maaş netten kesileceğinden 1200 tl yatarsa bunun 4/1 değil genel maaşımın 2400 tl’den 4/1 kesileceği söyleniyor.Siz bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekiyor.Teşekkürler.

  • Okan Koçak

   Mehmet Bey kafanızı karıştırmayın. Borçlarınız bitene kadar her türlü 1/4’ü kesilecek. Birinci icra bittiyle diğeri başlayacak. O bitene kadar devam edecek.

   1,2 yada 10 parçada kesilse de ay sonunda maaşınıza baktığınızda elinize 3/4 geçecek.

 26. hamit kürüş

  iyi gunler benım bır bankaya 4 tane kıredı borcum var bunlar avukatlık avukatla bır turlu anlasamadım suan maasımın 4 de 1 3 aydır kesılıyor aldıgım maas 1000 tl gerı kalan 750 tekrar gorustugumuzde 250 kesılıyor 500 daha yatırayım her ay yanı 750 olarak odeyebılırım dedım tamam dedı ama annem gorusmus avukatla bu borca toplam her ay 920 tl faız gelıyor oglunuz odeyecegı faızıne bıle yetmez demıs anneme sen evını sat ode demıs cocugun borcunu ve tekrar aradım avukatı bu sefer sız bana bu sekılde 750 odeyeke bıtırelım demedınızmı dedım ya borc senın borcun 920 lıra faız gelıcene daha az gelsın dedı sasırdım yanı ben 2 yıl borc odesem 750 lıra her ay bu arada borcum 25 bın borcum azaldı derken aslında ben sureklı faız odıycekmısım ve borcum halen aynı sekıl durucakmıs bu sekılde konusmada sonra 1 gun ıcınde bır mıktar para yatırıın hacızı durması ıcın dedı benım maasım hacızlı saten dedım bız ederız hacız ew esyaları benım uzerıme deyıl hıc bırseyım yok dedım bız haczederz dedı yanı benım olamayan ev esyaları benım yuzumden anneme aıt olan esyaları gelıp alabılırlermı ben anlaıyamadım kafam cok karısııkk yardım cı olursanız sevınırım sunuda soylıyeyım yaklasık bır 5 kere gorustuk her aradıgında hacıze gelıcez dedı ama halen gelmedı en son bır bayan avukat aradı 250 kesılıyor 500 daha odıyeyım dıyom kabul etmıyor bır omur bıtmez dıyor 25 bın borcunu 4 taksıt yaparım odeyebılıceksen dıyo bunuda odememın ımkanı yok yanı ben borcumu odemek ıstıyorum aylık taksıtlerle 750 tl olarak ama olmaz dıyoar tesekjuler

  • Okan Koçak

   Hamit Bey lütfen bu konuyu bir avukat ile görüşün. Bir mali müşavir olarak sizi yönlendirmem doğru olmaz.

 27. ferhat kara

  merhabalar;
  Elden aldığım borçlarımı geri ödeyemediğim için senet imzaladım,şimdi maaşımın 1/4 oranında tutar kesinti yapılıyor.Benim merak ettiğim konu bu borçdan dolayı eşimin maaşına haciz konulabilir mi?(senet de eşimin imzası yada kefilliği bulunmamakta) Hane geliri vb sebeblerden dolayı böyle bir uygulama var mı acaba?

  • Okan Koçak

   Eşinizin maaşın haciz gelmez Ferhat Bey. Bu müşavirlik değil aslında biraz avukatlık bir soru.

 28. ahmet kartal

  şimdi bir tane kredim var 16.000 tl degerınde bunu duzenlı odemedıgım ıcın awukatlık oldu ve ondan sonra maaş haczine gitti sımdı ıse maasımın 4-1 kesıyor pekı hersey ıyı guzelde bu kredıye para odenedıgı halde faiz işlernir mı acaba aklımı karıstıran tek soru ?

  • Okan Koçak

   Ödedikleriniz faizi kapatmaya başlar. Faiz bittikten sonra anapara ödenmeye başlanır. Anapara ödenmeden faiz bitmez.

 29. Burak Ayev

  Okan Bey merhaba. Ben bir iş yerinde çalışmaktayım ve toplamda 4 yere borcum bulunmakta. Bunlar borç ödeneğini sırasıyla almak zorunda olduklarını biliyorum. Yalnız benim merak ettiğim soru şu. Maaşıma çalıştığım şirket tarafından 4/1 haciz kesintisi uygulandıktan sonra 4/3 bankaya yatırılıyor. Peki bu yatan 4/3ü diğer alacaklılar tarafından bankadan çekilebilir mi? Bununla ilgili bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

 30. Memurum maaşımın 4/1 i ne haciz geldi.emekli olduktan sonra emekli ikramiyemi alabilirlermi?birde bu haciz emekli maasımdanda kesilirmi?ayrıca ön konut biriktirmeme el konulabilirmi?

  • Okan Koçak

   Eğer 15.10.2008 tarihinden önce memur olan memur emeklileri 5434 Sayılı Kanuna göre aylık alıyorlar. Bu Kanunda ise aylıklara haciz konulamayacağı veya haczin emeklinin iznine tabii olduğu yönünde herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu memurların emekli maaşlarına haciz gelebilir.

   15.10.2008’den sonra memur olanlar ise 5510 Sayılı Kanuna göre aylık alıyorlar. Bu memurların ise emekli maaşlarına haciz gelmemektedir.

   Burası Türkiye… Bol şans.

 31. okan bey iyi akşamlar bankadan kredi çektim ve bunu ödemekteyim bu arada hakkımda açılmış tazminat davası sonuçlanmak üzere (trafik kazası,yaralı ya tazminat)eger mahkeme sonuçlanırda buradan gelecek tazminat cezası yani ödeyecegim para çektiğim kredinin üzerine eklenir mi? maaşıma haciz gelir mi? iyi akşamlar

  • Okan Koçak

   Ödemezseniz elbette gelir. Bankadan çektiğiniz kredi tazminat yada icra değildir. Önce bunları ödersiniz. Kalan parayla kredi mi ödersiniz ne yaparsınız orasına karışılmaz. Ödeyebilir misiniz ödeyemez misiniz ona da bakılmaz.

   Şimdiden gerekli ayarlamaları yapın derim.

 32. Bankadan çektiğimiz ihtiyaç kredisinin taksitlerini odeyemedıgımız için tebligat yollamıslar.esım asgari ücretle çalışan biri maaşına haciz gelirse bu kesinti net maaş üzerinden mi olur yoksa brüt üzerinden mi kesilir

  • Okan Koçak

   Net maaşınızın 4/1’i diğer olanaklarınızın tamamı. Mesai prim vs.

 33. 2008 yılında türk Telekom abonesiydim ve iflas ettim borcumu ödedim memleketime geldim. Bugün. Il yerime haciz kararı gelmiş. Nasıloluyırda 7 senedir birşey yokşimdi geliyor

  • Okan Koçak

   Burası Türkiye.. Ödediğinize dair bir belge var mı? Elden mi yatırdınız banka yoluyla mı? Sorduğunuz sorunun iş kanunları ile hiç bir ilgisi yok.

 34. Merhaba Okan bey ben memurum 2000 tl alıyorum 45.000 tl kredi çekmıştim otomatik odeme talimamatıyla her ay düzenli 1.070 kesilmektedir maaşıma haciz gelirse buna göre net ne kadar kesilir

  • Okan Koçak

   Otomatik ödeme talimatınızın icra ile ne ilgisi var Metin Bey? 2000-TL alıyorsanız 500’ünü icra alır. Kalanı ile ne yapacağınız size kalmış.

 35. iyi günler.Benim çeşitli bankalara kredi ve kredi kartları borcum 46.000.Devlet memuruyum. 2000 tl alıyorum. Maaş bordromda 1200 lira taban maaş gözükmekte. 1200 tl nin dışındaki tüm para haczedilip 1200 lira üzerinden mi dört bir haciz uygulanır?
  Ailesiyle yaşamamasına rağ men veyahut yaşıyorsa da borçlunun anne ve veya babasının emekli maaşına veya emekli maaşının dışında çalıştığıı yerden aldığı maaşa veya ailesine ait eşyalara haciz gelebilir mi?
  Aynı banka da eksi bakiye hesabından dolayı, kredi borcundan dolayı, kredi kartı borcundan dolayı ayrı ayrı dava açılıp ayrı avukatlık masrafları vs. mi istenir?
  Teşekkürler.

  • Okan Koçak

   Evet. 1200’ün 1/4’ü diğerlerinin tamamı haczedilir.
   Evinize haciz göndereceklerini sanmıyorum. 46.000 için uğraşmazlar. Zaten devlet memurusunuz, işiniz garanti.
   Her bir ürün ve hizmet için ayrı ayrı da açabilirler, birleştirip topluca da… Bu onlara kalmış.

 36. 1.icram devam ederken 2. icram beklemede kefil olduğum arkadaş ödemesse 1. icra bittikten sonra 2. icram devam ederse 2. icra devreye girene kadar fiz işlermi

 37. ben kefilim ama arkadaş maaşlı bana icra gelirmi arkadaş semeresiz kalana kadar kefile baş vurulmaması gerekmezmi

  • Okan Koçak

   Bu kefil olduğunuz kişi ve sizin imzaladığınız sözleşmede yer alan detaylara göre değişiklik gösterebilir. Kefaletin türleri vardır. Bunu bir avukat ile görüşün.

 38. merhba benm finansbaktan kulllanmıs oldugum vadesiz hesap borcum var toplam 500 ödeme yapamadıgım için bu hafta maaşıma haciz yazısı gelicekmiş benm bu durumda ne yapmam gerekiyor ilk benm elime geçicek kagıt ben alıyorum postaalrı bunu patronuma vermelimiyim yoksa kendim avukatı arayıp anlaşma yapmalımıyım bana yardımcı olurmusunuz lütfen.Tesekkür ederim…

  • Okan Koçak

   Maaş icra yazıları zaten size değil işvereninize gelir. O da maaşınızdan kesecektir. 500 TL için avukatlarla anlaşmalarla uğraşmak biraz tuhaf olacaktır. Durumunuz varsa ödeyin kapansın. Yoksa maaşınızdan kesilecek ve 4-5 aya borcunuz kapatılacaktır diye düşünüyorum..

 39. Okan Bey Hayırlı Günler;
  Bir bankadan 30.000 Tl kredi çektim ve ödeyemiyorum.Bu ay 3.aya giriyorum büyük ihtimalle maaş haczi gelecek.Olurda işten çıkartılsam(Ayrılsam) ve iş bulamaz isem ve borç ödenemez ise herhangi bir hapis cezası veya yaptırım uygulanıyormu?Üzerimde hiçbir mal mülk yok ailemle yaşıyorum.Teşekkür Ederim.

 40. sanem alpkaya

  Öncelikle merhaba okan bey.. Ben suan 26 yasindayim 19 yaslarimda bir market actim geri calisdiramadim kapattim birde benim hic odeme yapmadigim 30 milyar civari bagkur borcum 3 milyar kadar da maliye borcum simdiye kadar herhangi bir odeme teblig gelmedi. suan bir otel de 1300 tl maas ile calismakdayim mecbur otel lojmaninda konakladigimiz icin paramiz devamli banka hesabimda birikiyor herhangi bir harcamam yok ornek bu bagkur yada maliye benim maasin 4 de 1 ni kesdi diyelim ben her ay 750 tl yine hesabimda birakdim 7 ay boyunca bu birikdi bu toplu paraya el koyma ihtimali varmi ?

  • Okan Koçak

   Maaşınızın 1/4’üne haciz gelir. Birikmiş para kavramı ayrı bir konu. Bu birikmiş paranın maaşınızdan olduğunu kanıtlamalısınız. Yoksa hepsine el konacaktır. Bu konuyu bir avukat ile görüşmenizi tavsiye ederim.

 41. Merhaba okan bey 2.aile mahkemesi.tarafindan bosanma davasi bitmeden hakim tedbir nafakasi bagladi birikmis faiz ile aylik 250 tl olarak karar verdi birikmis 5 aylik nafaka faizle birlikte 1850 tl fakat ben birikmis tedbir nafakasini toplu odemek istemiyorum bundan sonraki aylari taksit taksit oduyorum kendimr ait sadece ssk ve maasim var ailemle kaliyorum 1.850 tl icin eve icra gelirmi yoksa birikmis tedbir nafakasi.maasa haciz mi gelir karsi avukat ile hic bir sekilde anlasma yapmak.istemiyorum toplu degilde taksit taksit vermek istiyorum ve ayriyetten maasimi aldigim.banka degildr baska bankada vadesiz hesabimda 1000 liraya yakin birikmis param var bankadaki parama el koyarlarmi simdiden tesekkurler efendim

  • Okan Koçak

   Ahmet Bey sizin adınıza olan tüm hesapları devlet bulur. Aylık ödemeniz gerekenleri ve geçmiş olan toplu borcunuzu ödemelisiniz. Ödemezseniz ödemediğiniz her bir meblağa ayrı ayrı faiz işleyecektir. Ödemezseniz siz bilirsiniz. Fakat unutmayın faiz işler ve eninde sonunda alınır. 1.850-TL birikmişi ödeyin. Ödemezseniz faiziyle ödersiniz. Karşı tarafın avukatı başta bunun için harekete geçmeyebilir fakat eninde sonunda bunu ödeyeceksiniz. Durumunuz yoksa bile 1850-TL’yi de parçalayarak ödeyin. Ödeme dekontuna neyi neden ödediğinizi hangi ödemenin neyin parçası olduğunu detaylı belirtin.

 42. Cüneyt BELKIRAN -G.ANTEP

  Okan Bey merhaba;ben 26 yıldan fazla aynı kamu kurumunda çalışıyorum.emeklilik için yaşı bekliyorum.15,03,2010 da açılmış bir icra dosyasından dolayı maaşıma icra gelmiş,FAKAT;benim haberim maaş almak için ATM’ye gittiğimde oluyor.Bana hiç kimse tarafından ne yazılı ne de sözlü hiç bir bilgi verilmedi ve tüm ödeme dengem alt üst oldu,bu 1.mesele;YÜRÜTMENİN ACİL OLARAK DURDURULMASI İÇİN NE YAPABİLİRİM 2.mesele tarihi tam hatırlamamakla beraber 2007 yıllarında galiba ; İstanbul merkezli,Bir güvenlik şirketinin satış elemanı bana örnek uygulama kapsamında bir güvenlik pakedi hediye edeceğini söyledi(BACANAĞIM;Şu anda eşiyle ayrılar) birkaç ay sonra ist’dan tel.geldi DATA HATTI takmadığım için beni takip edemediklerini söylediler.Bende ürünü kullanmak istemediğimi,DATA’yı takmayacağımı,takılan malzemelerin sökülmesini istediğimi ve borcum varsa ödeyip konuyu kapatmak istediğimi belirttim.Sistemi teknk olarak kullanmadığım için herhangibir borcumun olmadığı belirtildi.Ama ben bu gün ŞOK OLDUM Maaşıma icra yansımış.İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim;cevabı ayrıca mail im’e gönderirseniz memnun olurum. Ama bu konu (İhbarsız-ihtarsız haciz) uç Örneklerden biri olsa gerek.

  • Okan Koçak

   Cüneyt Bey merhabalar. Öncelikle sorularınızın neredeyse tamamı icra ve borçlar kanunu üzerine kurulu. İş Hukuku ile ilgisi olmadığı için sitemizde yer veremiyoruz. Bir avukata danışmanızı tavsiye ederim.

 43. merhaba benim 3 bankaya icram var şuanki kesilen bankanın borcu bitti ve borç miktarı kadar tekrar faiz gönderdi bu ne kadar yasal birinci bankaya borç ödenirken diğer bankanın fiazi devam edermi? ve ödenen banka borcu için yine borç miktarı kadar borç göndermesi normalmidir saygılar

  • Okan Koçak

   Dursun Bey bunun yasayla değil mantık ile ilgisi var. Sizin bir insana 100-TL borcunuz varsa ve tutup 20-TL’sini öderseniz 80-TL’ye faiz işler.
   Daha sonra yine bir 20-TL daha öderseniz bu sefer de 60-TL’ye faiz işler. Sonunda 100-TL’yi ödeyip bitirdiğinizde bu faizleri ödersiniz. Birine borcunuz varsa ve kapatırsanız faiz işlemez. Kapatmaz yada eksik öderseniz ödemediğiniz kısma faiz işler… yani ödediğiniz faizler yasal…

   İkinci olarak sırada bekleyenler sizin mevcut borcu ödemenizi bekliyor. Bu bekletme sırasında doğal olarak faiz işliyor. Bir borç almışsınız ve tarihi gelmesine rağmen ödememişsiniz. Faiz işlemesi normaldir. Adamların sizi mahkemeye verip icra başlatması borçlarını tahsil ettikleri anlamına gelmez. İcra ile paralarını alasıya kadar faiz işlemeye devam edecektir. Kendinizi alacaklının yerine koyun daha iyi anlayacaksınız.

   Eğer gelen faiz borcunun fazla olduğunu düşünüyorsanız bunun için bir avukat ile görüşüp karşı dava açmanız gerekebilir.

 44. Mrb maaşimin 4/1 haciz geldi esimde calisiyor bu 4/1 aratar mi ? Maasimi yarısi kesilir mi ??

  • Okan Koçak

   Hayır 1/4’ünden fazlası kesilmez.

 45. merhabalar.sigortalı çalışan bir arkadaşıma borç para verdim ve kendisinden imzalı senet aldım eşinide kefil olarak gösterdim senette ikiside sigortalı çalışmakta.boçlarını ödemedikleri taktirde senetle maaşlarına haciz koydurabilirmiyim acaba..teşekküredrim

  • Okan Koçak

   Senet karşılığında parayı elden değil de bankadan verseydiniz yada karşılığında bir protokol imzalasaydınız daha güzel olurdu. İmzalattığınız karşılığında para verdiniz mi? Verdiyseniz ne kadar verdiniz? Şahit var mı? Neden verdiniz? Karşılığında hiç bir şey olmayacak mı? gibi sorular akla geliyor. Arkadaşınız ters bir hareket yapmaya kalkarsa eliniz kuvvetli olurdu ve evet, mahkemeye verebilirsiniz.

 46. Okan bey mrb kamuda isciyim 7-8 yerden icraligim borcu borçla kapatalım derken çıkmadık işin içinden maaşımdan kesinti yapılıyor haciz yoluyla fakat bu ay aldığımız ikramiyenin bütününe haciz gelmiş ben geçimini bununla sagliyordum işyeri bana icra müdürlüğünün yazısı var hepsini diye en azından öyle hakları varsa bile 4/1ini haczetseler geri kalaniyla hayatımı idame etsem icra mud konunussam maaştan bir şey kalmıyor maaş aldığım banka kendi alacagini hacze gitmeden bloke koyup alıyor hem haciz var başka bankanın hem maaş aldığım bankada kendi alacagini aliyor tek umudumuz ara ara ödenen ikramiyenin idi ne yapalım bu ülkede ölelim mi saygılar

  • Okan Koçak

   İcra dairesine başvurun. Takdir aşamasında bir sıkıntı yaşanmış olabilir.

 47. Emekliyim kredi ödüyorum yani emekli maaşımdan kesinti yapılamıyor ve hala sigortalı çalışıyorum maaş haczi geldi işyerine, ama ben burda askari ücretten gözüküyor daha farklı maaş alıyorum, birde bankaya yatmıyor elden alıyorum maaşımın tamamını bu durumda bu 4/1 kesinti nasıl yapılacak ve askari ücretten bordrolu olduğum için ona göremi kesinti yapılacak acaba..

  • Okan Koçak

   Birincisi ücretiniz bankaya yatmak zorundadır. Elden ücret alınmaz. İşvereninizi uyarın. Sigortasız çalıştırmak başlı başına bir suçtur.

   Eğer kanunen asgariden sigortalıysanız doğal olarak asgari ücretin 1/4’ünü avukat talep edecektir. Karşı taraf gerçek ücretinizi bilmeden nasıl daha fazlasını isteyebilir ki? Elden yada bankaya farketmez, işveren o parayı kesip karşı tarafa ödemek zorunda.

 48. mesut tezcan

  işveren maaştan haciz için kestigi parayı icra dairesine ödemiyor. avkatın bilgisi var tazminatımı alırkende kalan tutar düşüldü. benim borcum bitmiş oluyormu.

  • Okan Koçak

   Evet. Avukat işvereninizi mahkemeye verir ve o parayı işverenden faiziyle alır.

 49. Mesut Dinçer

  Merhaba. Maaşıma avukatlar tarafından haciz konulacağı bildirildi yalnız şuana kadar haciz gelmedi. Benim banka hesabıma yatan ücret maaş + ikramiye + AGİ + yemek parası şeklinde ancak bunların toplamınamı 4/1 haciz gelir yoksa sadece maaşıma mı. Maaş bordromda maaş + ikramiye + AGİ + yemek parası şeklinde gözükmektedir. Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkür ederim şimdiden.

  • Okan Koçak

   Hepsinin toplamının 4/1’ünü işvereniniz avukata ödeyecektir. Bir çok yargı kararı ise “ücretin 4/1’ini diğer ödemelerin tamamını” demektedir. İşvereninizden sizin için gelen icra yazısının bir fotokopisini isteyin. Orada talebi göreceksiniz.

 50. Bi giyim Firması Tarafından borçluyum maaşımın dörtte birine el konulucakmış şirketteki muhasebecim her ay belli Ücret karşılığın da konuşmuş anlaşmış maaşa el konulunca eve herhangi bi haciz işlemi uygulanmaz değil mi? Ev annemin üzerine

 51. Üzeyir Kekliktepe

  Abi merhaba bi sorum olucaktı . Babam zamanında teyzeme kefil oldu evkurdan bişiler aldılar ödemediler . aradan baya sene geçti babam sigortalı işe girdi ve geçen baktım maaşı eksik yatmış o borç ödenmedi diye babama maaş haczi uygulanıyor . asıl alacaklı dururken kefile böyle bişey uygulanması doğrumu itiraz etsek kazanır mıyız . avukata diyoruzki onların adresini numarasını verelim size gidin onlara adam bize telefonda azarlar gibi bana işimi öğretmeyin diyor . yardımlarınız için çok teşekkürler

  • Okan Koçak

   Müteselsilen sorumluluk nedir araştırın lütfen. Asıl borçlu ödemediği anda borçlu yada kefil farkı aranmaksınızın yakaladıklarından tahsilata başlarlar. Burada bir haksızlık yok. “Borçlu borcunu ödemeyecek duruma geldiğinde” değil “ödeme tarihi gelmesine rağmen hala ödememişse” kefile giderler. Asıl borçlunun peşinden koşmazlar.

 52. Bir senedir maaşımda haciz var İşten ayrılırsam alacağım tazminatta herhangi bir icra işlemi olurmu Özel şirkette sigortalı çalışıyorum 7 senedir

  • Okan Koçak

   Maaş hacziniz yeni işyerinizde devam edecektir. Ayrılırken hak edeceğiniz tüm tazminatlara icra el koyacaktır.

 53. Merhaba,
  Şuan aylık maaşımın %25’i haciz için kesiliyor. İş değiştirmeyi düşünüyorum ancak yeni iş yerime herhangi bir evrak gelmesini istemiyorum. Şuanki işverenime gelen evraktaki avukat ile görüşüp kalan borcu taksitlendirebilir miyim? 18 taksit kaldı, borcu 5 taksitte ödeyeceğim desem(toplam 20.000 TL borcum var şuan), durumu anlatsam çözüm bulabilir miyim?
  Teşekkürler..

  • Okan Koçak

   Karşı tarafın avukatı ile görüşür ve taksitlendirirseniz, sonrasında da bu taksitlere sadık kalırsanız yeni yere icra gelmeyebilir. Bu tamamen alacaklının ve avukatının kararına bağlı.

 54. Benim maasımda haciz var,yalnız geçen gün çalıştığım işyerine SGK daha önce ki borcundan dolayı maasıma haciz konulmasını isteyen bir yazı göndermiştir. Bundan dolayı daha maasıma konulan haczi durdurup SGK haczini öne alacakları bunu yapabilirler mi.Devletin bu önceliği varmıdır yoksa sırayamı girmeli

  • Okan Koçak

   Kamu alacaklarının önceliği haciz kesintisi için uygulanmamaktadır.

 55. Okan bey merhaba..devlet memuruyum.maaşıma haciz geldi..bir kaç ay ödendi..elime toplu para geçecek …kalan borcu ödeyip maaş haczini kaldırmak mümkün mü? Sicilde gözükür mü?

  • Okan Koçak

   Elbette topluca ödeyebilirsiniz. Faizden de kurtulabilirsiniz. Devletteki sicilinizi bu tip bir konunun ilgilendireceğini sanmıyorum. Bu bir suç değil.

 56. İyi günler kolay gelsin benim bir sorun olucaktı vodofone fatura borcumdan dolayı icraya verilmişim icradan aradılar ve 500 tl borcum oldugunu iki taksit halinde ödüyebilicegimi söylediler bende kabul ettim bir taksitim haziran 29 digeride temmuzun 29 olarak telefonda anlaştık ancak ben ögrenci oldugumdan dolayı okulum yeni bittigi için işe girmem biraz zaman aldı ve 27 sinde işe girdim ve 29 undaki taksiti ödüyemedim suan sigortalıyım.ve calısıyorum ancak işe.giriş tarihim 27 si bugün 30 onlara işe yeni.girdigimi suan ödüyemiycegimi söyledim gelecek aya kadar öderim.dedim ama daha fazla bekletemeyiz diyip işlemi başlatıcaklarını söylediler.gibi bir durumla karsı karsıya kalırım.aynı zamanda bagkurluyum adıma restorant ruhsatı var oraya herhangi bir icra gider mi.ama bildigim kadarıyla suan sigortalı oldugum için bagkur gozukmuyor.bagkurdan kastım ruhsatına sahip oldugum yere herhangi bir sıkıntı olurmu borcu odemek istiyorum ama şartlar suan için elvermiyor.

  • Okan Koçak

   Eğer işyerinin sahibiyseniz sorun olur. Firmayı arayın. Uzlaşmaya çalışın. Ödeyebileceginiz kadarını belirtin. Avukat ve mahkeme ile uğraşmayı onlar da istemez.

 57. Hulusi kalender

  Merhabalar. Benim sorum şöyle. Maaş anlaşmalı olduğumuz bankada kredim var her ay otomatik kesiyordu. Şimdi başka bir alacaktan dolayı maaşıma haciz geldi 1/4 ünü kesiyor. Kalan tutarıda kredim olan banka blokeleyip alıyor. Bana hiç 1 lira bile kalmıyor. Maaşımda icra varken kesmesi yasalmı. Ne yapmam gerekir. Teşekkürler

  • Okan Koçak

   Siz konuları birbirine karistirmissiniz. Maaşında icra varsa 1/4’ü kesilir. Kalanı icra edilemez. Buraya kadar sorun yok. Bankanın sizden kalanını Bloke etmesi ayrı bir konu. İcralık olmayan bir borç alacak ilişkisi var. Banka da alacağını alıyor. Maaşını başka bir banka hesabına yatırılmasını sağlamaya çalışın.

 58. selam benım bı sorum olacak yorumlarda gordumde yıne de sormak ıstedım 4 bankaya borcum var benım suan asgarı olarak çalışmaktayım 6 aylık ıse gırdım işkurdan ama 3gune kadar maas alıyoruz benım korkum bayram ustu hepsine el koyamaz demı ben dörtte bırıdıye bılıyorum maaşın

 59. Maas hacizi bankaya yatan paranin hepsine neden konur aciklaya bilirmisiniz

  • Okan Koçak

   Maaş haczi 1/4’ten fazla olamaz. Bankaya borcunuz varsa ve maaş da bankaya yatarsa banka doğal olarak alacağını alır. Onu maaş olarak değil ödemeniz olarak görür.

 60. ilyas uncu

  sgk maaş haciz bildirisi olarak personel maaşından 1/3 oranında kesinti yapılmasını istiyor ancak iş kanunu 1/4 ten fazla haciz yapılamaz diyor.iş kanununun istisnasında kurumlar olunda bu oran değişir diye bi ibare bulamıyorum.ben sgk yazısına istinaden 1/3 oranında düşüyorum ama burda çelişki var gibi geldi ,beni bu konuda aydınlatacak biri var mı acaba?

  • Okan Koçak

   O sadece bir yazım hatasıdır İlyas Bey. 1/4 oran ile kesinti yapmalısınız.

 61. Merhaba. Anaparası 30.000 tl, faiziyle 47.000 tl olan tüketici kredisi borcum var. devlet memuru olarak çalışıyorum. maaşıma haciz gelirse ödemem gereken tutar anapara mı olacak yoksa minimum 47.000 tl ödeyecek miyim?
  2) maaşına haciz gelirse borcun 2 katına çıkar diyorlar. 50 bin liraysa 100 bin lira olur masraflarla falan diyorlar. ne kadar doğru acaba? teşekkürler.

  • Okan Koçak

   1- Ödemelerinizin taksitleri belli vadelere bağlıdır. Vadesi geçen ödemeleri faiziyle, vadesi geçmeyenleri anaparalarıyla ödersiniz. Eğer hiç birini ödemediyseniz tamamını faiziyle ödersiniz.
   2- Elbette mahkeme masrafı vs eklenecektir fakat 2. katına çıkarmaz. Asıl korkulacak olan faizlerdir.

 62. avukat bey ben asgari ücretle çalışıyorum evli olmama ve bir çoçuğum olmasına rağmen işverenim bekar çalışan olarak 1201 lira asgari brütten yatırıyor sigortamı ve maaş haczimde 260 lira bu hesaplama yanlış değil mi çünkü 949 lira net asgari ücretin 4/1 i 237 lira falan oluyor aradaki 23 lira neden fazla doğru hesaplamamı yoksa başka bir hesaplamamı var

  • Okan Koçak

   Asgari geçim indirimi net ücretinize eklenir. Brüt ücretinizi değiştirmez. Netinize eklenen asgari geçim indiriminizi eksik yatırmaması için işvereninizle konuşun. Çünkü AGİ’yi gelir vergisinden düşerek devlet size geri öder. AGİ işveren ile ilgili bir para değildir.

   Şuan 2015 yılının 2. dönemindeyiz. Yani asgari ücret artık 949 değil 1000-TL. Artık icranız 237,5 değil 250-TL. Bordronuzu bir inceleyin. Belki asgari ücretten az daha fazla alıyorsunuzdur. Mesai vs. eklenmiş olabilir.İşveren fazla kesinti yapıyorsa uyarın düzeltsin. Bu büyük bir hata sayılmaz. Sonuçta borç sizin borcunuz ve işverenin buradaki hatası 10-TL kadar.

 63. metehan kazak

  okan bey benim bir icra olayım var bir dil kursuna gitmiştim 14 senetim vardı 8 ini ödedim kalan 6 sını ödemedim ve 1 yıl sonra maasımın 4/1 ine haciz kararı çıkmıs kurumla anlasmaya calıstım evrakların bizden çıktı avukatta dediler avukatla konussam faizsiz asıl net borcumu net ödesem kabul edermi?

  • Okan Koçak

   Bu o avukata ve kursa kalmış bir konu. Avukat ile konuşun. O da kurs ile görüşüp uzlaşmak isteyip istemediklerine karar verecekler.

   Kısacası karşı tarafın avukatı ile görüşüm. Ödememe nedeniniz nedir bu arada? Ödememenizi gerektiren bir durum varsa ödemeyin. Dava açın.

 64. benim bankaya borcum var suanda ödeyemıkyorum ve maaşımdan banka para kesiyo ama ben kaln parayla gecinemyom işyerinden maaşımı bankaya yatırmamasını istemeye hkkım varmı

  • Okan Koçak

   Hayır. Böyle bir talepte bulunamazsınız. Maaş bankaya yatmak zorunda.

 65. bide benim maaşımın tamamına bloke koyuyor cekmıyorum ben

  • Okan Koçak

   Bankaya olan borcunuz bir borç alacak ilişkisidir. Bana 1000-TL borcunuz varsa bana 1000-TL verdiğinizde hepsini aldım diye bana kızamazsınız.

   • Yahu bu nasıl bir mantık? borcu için bir ay çalışıp kazandığı maaşın tamamına bloke koyulunca; eyyy müşavir eyyy! O parayı borç sahibimi yatırmış bankaya ki para borçlunun parası olsun.gelip rızasıyla borcuna istinaden kendimi yatırmış!!! İnsanların bu tür uygulamalarla yaşama hakkını veya onurlu yaşama hakkını elinden alan bankalara aynen böyle çanak tutun sonra da mali müşavirlik yemini etmiş bir kişi olun!!! Sizce bu mantıklı mı acaba!!! Borç para borcu değil de namusu onuru yaşamı bedel etme borcumu arkadaş! Yöneticilerimizin bir an önce güzel ülkemdeki banka terörüne de el atması ve hatta yumruk tekme kafa atması ümidiyle…

    • Okan Koçak

     Vural Bey sanırım okuduğunuzu yanlış anlamışsınız. Ben paragrafınızdan neye çanak tuttuğumu iddia ettiğimizi anlayamadım.

 66. Selamün Aleyküm Okan Bey,

  Tüm ödemelere ilişkin uygulanan hacze “araç kiralama ücreti” dahil edilebilir mi? Şöyle ki, şirketimizde maaşlı olarak çalışan personelimizin aynı zamanda arabasını kiraladık ve buna mukabil ödeme yapmaktayız. Biz, yalnızca maaşından kesinti yapmaktayız ama bu durum kafamızı karıştırıyor. Kesin bir hüküm olmasa bile bu işvereninin tasarrufunda mıdır? Yani işveren bunu keserse alacaklı muhtemelen memnun olur ama borçlu bundan ötürü kanuni bir itirazda bulunabilir mi?

  • Okan Koçak

   Merhabalar Talha Bey,

   İşçiniz ile araç kiralama hizmeti aldığınız kişiler aynı olduğu için kafa karıştırıyor olabilir. Öncelikle zaten kiralamadan kaynaklı ödediğiniz bedeli kesinlikle bordroya katmayın. Kiralama konusu işçilik konusundan ayrı.

   Ücretini vs. hesaplayın ve gerekli kesintileri yapıp bildiğiniz gibi icra kesintisini de yaparak işlemi tamamlayın.

   Araç kiralama konusu işçi gelirlerinden ayrı bir gelir olduğu için bunu maaş ve benzeri haklar olarak değerlendirmeyin ve kesmeyin. Alacaklının size göndermiş olduğu maaş icra yazısını tekrar inceleyin. Maaş ve benzeri alacaklar dışında ayrıca bir alacak üzerinde talebi yoksa kiralama hizmet nedeniyle elde edilen gelirden ödeme yapmanıza da gerek olmayacaktır.

 67. Okan bey daha öncede yazmistim sanirim ciddiye almadiginiz icin sorumda silinmis benim icra borcum var asgari ucretle calisiyorum kesinti ne kadar olur net kesinti lutfen yanitlarsaniz sevirim

  • Okan Koçak

   Serkan Bey özlükhakları.com asla ciddiye almamak gibi bir saygısızlık yapmaz. Sorular teknik bir arıza dışında silinmez.

   910,43-TL net asgari ücrettir ve bunun 4’te 1’i kesilip alacaklıya ödenir.

 68. Meraba okan bey bana. Bundan 2 gun once ısyerıme masıma ıcra gelecegı ve onumuzdekı ay gerceklesecegı soledın fakat onumuzdekı ay maasımdan harıc sendıkanın yatıracagı 1200 lıra gıbı bı tutar daha olacak bu parada kesıntıye ugrayacakmı yanı maasım 1450 fakat onumuzdekı ay bana 2250 lıra yatırılacak 1 seferlıgıne sımdı 2250 ınmı 1/4 alıcak yoksa 1450 nınmı acıl cevap verırsenız cok sevınırım.

  • Okan Koçak

   Sendikadan aldığınız paranın tamamını işveren icraya yatıracaktır.

 69. Merhaba; ben 06.08.2015 de işe başladım. Beş ayrı bankada kart ve kredi borcum var. Acaba isyerine ne zaman maas haczi bildirimi gelir?

  • Okan Koçak

   Belli olmaz Hacer Hanım. Ama 5’i de birbiri ile yarışacaktır. 2-3 ayı bulur ama belli olmaz.

 70. serdar kavadarlı

  maaşımın dörtte biri ve yan gelirlerin tamamı olarak verilmiş bir icra kararım var yan gelirler dediğinde maaşımın bir çoğunu haciz etmiş oluyor geçinebilmek için mesailere kalıyorum bunu nasıl sadece dörtte bire değiştirebilirim

  • Okan Koçak

   Yargıtay kararları bu konuda tartışmalı durumda. Mesai maaş niteliğinde midir değil midir? İşvereninizle görüşün, mesaiyi ücret statüsünde değerlendirirlerse ücretinizin ve mesainizin toplamının 4’te 1’ini kesip icraya ödeyebilirler. Yok kabul etmezlerse ücretinizin 4’te 1’ini kesip mesainizin tamamını kesip icraya yatırmaları doğru olacaktır. Şahsi kanaatim mesainin kesinlikle ücret statüsünde olduğudur ve tamamının değil 4’te 1’nin kesilmesi yönündedir.

 71. Bana 2014 kurban bayramindan sonra maaşa haciz geldi Ana borç 2200tl faiziyle 5000 tl gelmiş düzenli olarak işyeri her ay ödeme yapıyor bu borca faiz isler mi işlerse 5000tl bi borç bir yılda nekadar bitmiştir ödenen taksitler genelde 280 ile 310 tl arasında yapılan mesaiye göre değişiyor

  • Okan Koçak

   Lütfen alacaklı tarafın avukatını arayıp sorun.

 72. Merhaba gecmisten kalan borclarim var simdi memur oldum maasim 2074 tl es ve cocuk yardimiyla 2300 civari aliyorum.i acaba 2300 tl nin mi 4 te 1 ni alirlar yoksa es ve cocuk desteginin tamami taban ayligininmi 4 te 1 ni alirlar

  • Okan Koçak

   Elinize geçen net ücretin 1/4’ü Fatih Bey.

 73. 2012 yılında 250 tl kredi Kartı borcum vardı ve benim kusura bakmayın salak akardeşimyatır diye verdiğim parayı harcamış ve bana 3 yıl sonra söylüyo.. 3 yıl içinde sizce nr kadar faiz gelir 250 tl ye ? Sigortalı işe başlıcam önümüzde ki Günlerde hemen ilk ay maaşımdan kesinti olur mu

  • Okan Koçak

   Bankayı arayıp net kredi kartı borcunuzu öğrenin ve en kısa sürede kapatın. Kredi notunuzda ciddi hasara neden olacaktır. İleride bir iş kurmak, gayrimenkul sahibi olmak vs. istediğinizde hiç bir kurum size kredi vermeyecektir.

 74. Bize 3 bankadan icra kagidi geldi.Borcumuz su an elimize gecen paradan cok fazla ve muhtemelen icra gelicek.Esim ozel sirkette guvenlik uzerimize de kayitli bir mal varligi yok sadece maasimiz var simdi icra once eve mi gelir yoksa eve gelmeden direk maasindan mi kesilir

  • Okan Koçak

   Maaştan kesilir Zeynep Hanım. Büyük ihtimalle eve gelmezler. Uzun süre işsiz görünürseniz ve ödeme yapmazsanız bu yola başvururlar

 75. Merhaba ben sgk calisaniyim uzerime kayitli konturlu bir hattim vardi esim gidip benim haberim olmadan faturaliya cevirtmis yetmezmis gibi birde faturaya istinaden telefon almis borcuda odeyememis bugun oyrendim maasima haciz konmus bu durumda ben ne yapabilirm nereye basvurabilirim…

  • Okan Koçak

   Bir yere başvuramaz birşey yapamazsınız. Borcu öderseniz haciz kalkacaktır. Ödemezseniz de maaşınızın her ay azami 1/4’ü kesilecektir.

 76. recep mert

  ıyıgunler benım akbank kreıd karım yuzzunden hesabıma bloke geldıgını soledıler maasımı gıdıp bankadan cekebılırmıyım acıl durum

 77. Öğretmenim 10 sene önceki kredi kartı borcum geçen ay maaşıma icra gelerek kesintiye uğradı 1/4
  benim iş değişikliği yapamayacağıma göre başka bir ile atama istesem muhasebeden icrada aktarılırmı benimle birlikte onu öğrenmek istiyorum

  • Okan Koçak

   Bu sorunun cevabını biliyorsunuz. Elbette alacaklı avukat yeni yerinizi tespit edip yeni işyerinize de haciz getirtecek. Borçtan vazgeçecek değil ya Savaş Bey?

 78. Senetli borcum var maasima icra yapabilirlermi borcum da 1000-1500 lira kadar tesekkur ederim ilginize

  • Okan Koçak

   Yapabilir. İcra yoluna da gidebilir.

 79. Eski patranum kandırdı vaat vererek ten şirket wacti ustume senet aldı 150 milyarlık ben vaz geçtim al şirketini malını dedim tehtit etti tecavuz etmeye kalkıştı saldırdı kaçtım bi hafta kimseye diyemezdim baktım olmayacak işten çıktım buda beni başkasına ciro attırarak senedin birini icraya vermiş icra şirkete değil direk şahsıma geldi dava açtık bekliyor sonucu ne olur özetle olayim bu

  • Okan Koçak

   Melisa Hanım sizin durumunuz internetten soru sorarak çözüm arayacak seviyede değil. Şuan ya içinde bulunduğunuz durumun bilincinde değilsiniz ya da oldukça safsınız. Acilen bir avukata başvurun ve olası ihtimalleri ve çıkış yollarını konuşun. Özgürlüğünüze bile mal olabilir bir durumdasınız.

 80. Benimde maasimda haciz var ihbar tazminatimi aliyor icra dairesi ama o paranin icinde haftasonu calismis oldugum mesai ucretide var bunun alinmasini nasil engelleyebilirim.isyerim butun alacagimin icraya yatacagini soyledi

  • Okan Koçak

   Tazminatınızın tamamı icraya yatacak. Bundan kaçış yok. Mesai ücret sınıfına giren bir gelirdir. Mesai gelirinizin de 1/4’ünü icraya vermek zorundasınız. İşvereniniz mesaiyi ek gelir olarak değerlendirdiği için tamamını icraya ödemeyi takdir etmişe benziyor. Bu konu belirsizliklerin olduğu bir konu. Mesai alacağınız çok büyük değilse işveren ile tartışmaya girmeyin. Sonuçta borç sizin borcunuz.

 81. Devlet memuruyum ve bankaya 28 binlik borcum var. Temerrut faizi isliyor suan da. 2,5 senedir 1000 tl olarak kesinti yapiyorlar zaten. Gecen avukati aradim borcum 36 bin olmus. Boyle birsey mumkunmu.

  • Okan Koçak

   Mümkün. Siz gelen haczi hemen ödemeye başlamadan beklettiyseniz olabilir. Verdiğiniz bilgilere bakarak konuşmak zor. Avukattan detay isteyin lütfen.

 82. senet yüzünden avukatlıgım bankada hesap acsam el koyabılırlermı ?

  • Okan Koçak

   Elbette koyarlar. Tabi davayı kazanırlarsa.

 83. Mrb oktay bey ben 5.000 tl kredi cektim ve bunu bazi ödemelerimi yaptim ve daha sonra aksilikler olustu avukatlik oldum suan maasimdan kesinti oluyor böylece kapana bilirmi ?

 84. şu anda devlette öğretmenim.5 yıl önce özelde kurucu müdürdüm..o dönemki sgk borcu bana tebliğ edildi..maaşımın 1/4 üne haciz konduğu yazıyordu.tebliğden 1 hafta sonra tayinim çıktı.bu ayki maaşda kesinti olmamış..başka bir alacaklım haciz koydurduğunda ilk sıraya kim geçer…cvp için şimdiden tşk

  • Okan Koçak

   Yeni işvereninize ulaşacak tebligat sırasına göre alacaklılar alacaklarını alırlar. Eskiden kime ödediğinizin önemi yok.

 85. 08.07.2015 de wodafone fatura borcumdan dolayı icra takip dosyası açılmış woodafone borcum 290 lira fakat akuwatlık , icra dosya masrafları felan şuan 640 liraya çıkmış borcum ben üniversite öğrencisiyim borcu ödeyebilmek için awukatlk bürosunu aradım ama sadece kredi kartına taksitlendirme yapıyoruz dendi ve tamamını istiyorlar bayram tatili yaklaştığından bugün dosyayı kapatacakları parayı yatırmam gerektiğini söylediler bundan snra ne yapmalıyım yada beni bekleyen sıkıntılar neler yardımcı olursanız çok iyi olacak

  • Okan Koçak

   Blöf yapıyorlar. Fakat ödemezseniz faiz daha da binecektir. Maaşınıza haciz gelecek diyeceğim ama sanırım sizin maaşınız da yok.

   Olacak olan sürekli faiz işleyecek ve sonunda ciddi bir rakama ulaşınca ikametgahınıza haciz gönderecekler.

 86. Merhaba Ben öğretmenim. Bankaya toplam 40 bin tl borcum var. Ödemelerimde hiç sıkıntı yok. Ayda 1700 tl oduyorum. Fakat evlilikten dolayı 3 farklı yere senet karşılığı borclandım. Ayrıca avea ve vodafone cihaz kampanyaları yuzunden avukata verilmişim. Bu durumda maaşıma haciz gelir mi? zaten maaşım ek derssiz 2300 tl bana 600 tl kalıyor. Bu durumda ne yapabilirim. Bu kadar dosya Mesleğimi etkiler mi? Son olarak. Kredi maaşımdan otomatik kesiliyor. Bunu engelleme şansım var mı? Şimdiden cok tesekkur ederim…

  • Okan Koçak

   Maaşınızda bir haciz varken bir başka haciz gelemez. Diğer alacaklılar sıraya girecekler.

   Yalnız 2300 alıyorsanız 1/4ünden fazlasını ödüyorsunuz demektir. Sanıyorum siz bilerek erkenden bitsin diye fazla ödemek istemişsiniz.

 87. benim işbankas9ına maas9ımdan 4-1 kesiliyor.sorum su olacak toplam borcuma ödediğim halde faiz işlermi. birde ev ve işyeri haciz öncesi evrak göndermiş bu nedemek oluyor.

  • Okan Koçak

   Borcunuzu öderseniz faiz işlemez fakat siz borcun tamamını değil maaşınızın 1/4’ünü ödüyorsunuz. Doğal olarak ödemediğiniz kısma faiz işleyecektir.

   Evinize haciz gelme ihtimali var.

 88. Iyigunler okan bey esimin maasina haciz geldi 4te 1i cekiliyor heray 650 tl. Peki bu haciz parasi kac yil boyunca cekilecek ortalama 1 yildir maasin 4te 1i cekiliyor

  • Okan Koçak

   Ana para + faizleri + mahkeme masrafları bitene kadar sürecek Bahar Hanım

 89. trafik kazasından dolayı maaşımıın 1/4 ine haciz geldi toplam borcum500 bin küsür karşı taraf felçli kaldı.. ben bu borcu ne zamana kadar ödeyeceğim borç bitene kadar 200 yıl geçmesi lazım cevap bekliyorum..

  • Okan Koçak

   Geçmiş olsun Kemal Bey. Yapacak bişey yok. O borç bitene kadar ödeyeceksiniz ve çok ciddi bir faiz yükü olacaktır.

 90. Eşimin 35 bin tl bankaya kredi borcu vardı üzerinde maasindan başka bişeyi yok evde kira.3 aydır ödeme yapamıyor bundan sonra bizi ne gibi bir süreç bekliyor bide eve haciz gelirmi yoksa maasindan kesilirmi

  • Okan Koçak

   Banka çok büyük ihtimalle maaşa haciz koyacaktır ki bu ne kadar maaşı olduğuyla da ilgili.

 91. İşverene, işçinin maaşından 1/4 kesinti için SGK’dan gelen yazıya süresi içerisinde cevap vermeyip ancak kesintileri ilgili SGK hesabına aylık yatıran işverenin, süresinde içerisinde SGK ya cevap vermemesinin yasal yaptırımı nedir acaba?
  Teşekkür ederim…

  • Okan Koçak

   İşverene işçinin maaşından kesilen 1/4 oranındaki maaş haczi için SGK’dan hiç bir yazı gelmez. Bu konu SGK’yı ilgilendirmez.
   SGK’ya bir bilgi verilmez ve kesilen para SGK’ya yatırılmaz. Tabi SGK maaşa haciz göndermediyse ki bu ilginç bir durum oldurdu.

 92. İcra dairesinin kestiği alacağım hesabına geçmiyor nasıl bir yol izlemeluyim

  • Okan Koçak

   Borçluyu arayın, yanlış IBAN’a ödeme yapıyor olabilir. Ödeme doğru IBAN’a gidiyorsa İcra Dairesi ile görüşün.

 93. Eşimin maaşı 1000 tl yine maaşa haciz koyarlar değilmi çünkü eşimin üzerine hiçbişey yok bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim

 94. Okan bey mrb.2aydan beri maaşımın 4/1 ssk ya olan borçtan dolayı kesiliyo Bayramdan önce yatan promosyonun tamamına bayramdan sonra vergi dairesine olan borçtan bloke konmuştur.Bankadan bloke olmuş hesabımın maaş hesabıdır diye yazı alarak vergi dairesine bıraktım.Vergi dairesi dilekçe yazdırdı(maaşıma bloke koydunuz ve bundan sonra 4/1 konulmasını arz ettim)herhangi bi durum olursa sizi ararız dediler.Okan bey vergi dairesi blokeyi kaldırıp maaşın 4/1 kesinti almaya döner mi?cevaplarsanız sevinirim iyi çalışmalar

  • Okan Koçak

   Maaş ve mesaiye 1/4, diğer tüm ödemelerin tamamına icra konur. İkramiye, prim ve tazminatların tamamına icra el koymaktadır.
   Promosyonu 1/4’e tabii tutacaklarını sanmıyorum.

 95. Merhaba,

  Benim 3 bankaya borcum var. hepsi de icra dairesinde. bundan 3 sene önce 6 ay kadar sigortalı olarak çalıştım ve bu sürede bankalardan bir tanesi tarafından maaş haciz yazısı geldi ve icra dairesine aylık 200 TL ödeme yapıldı.sonrasında işten ayrıldım. Bugün itibariyle tekrar işe başladım. daha önce haciz koyan bankanın haczi devam eder mi. Yoksa başka bir banka maaş haczini işyerime önce tebliğ ederse bu banka adına mı ödeme yapılır.

  • Okan Koçak

   Yeni iş yerinize önce hangi alacaklının haczi gelirse önce ondan başlar.

 96. Slm okan bey 5 ayrı bankaya kredi borcumve ek hesaplarım var ama odeyemiyorum artik iyice bunaldim buyuk ihtimalle icralik olacak benim sorum su maaşım net elime agi maaş toplam 1600 geçiyor benim hesabıma göre 4/1 aylık 400 tl kesilecek bundan fazla kesebilirlermi mesaimde yok isimde kalan 1200 tl evim kira ve 2 çocuk gecinmek zor teşekkürler

  • Okan Koçak

   Hayır Ücret + mesailerinizin 1/4’ünden fazla kesemezler. Prim ve ikramiyeniz olursa tamamını alırlar.

 97. Merhaba OKAN Bey maaşıma icra geldi 2 gün önce kesinti başladı sadece şunu sormak istiyorum 4/1 diyorsunuz ya benden sanki 4/1 fazla kesilmiş gibi benim net aldıgım para 1254tl benden 350tl kesilmiş sizce bu normal mi 905tl maaş yatmış ve eksik bi günüm yoktu tam maaş 1254tl elime gecmesi gerekiyordu 905tl gecti elime

  • Okan Koçak

   Bordronuza bakıp bana şunu soyler misiniz? Ödenecek Net ücret kısmında ne yazıyor? AGI’de ne yazıyor? özel kesintilerde icra olarak ne kadar yazıyor ve başka kesinti var mı?

 98. Enver dogan

  Merhaba okan bey

  Simdi bana bir icra kagidi geldi 7150 tl isyerimden kesilecek 4/1 oraninda yaklasik 300 tl yapiyor simdi bu 7150 tl taksitle maasimdan alinacagi icin baska bir faiz islermi

  • Okan Koçak

   Tek seferede odemediginiz tüm borçlara faiz işler.

 99. Okan bey merhaba. Benim merak ettiğim konun şu. 10ay bir iş yerinde çalıştım ve 3.aydan itibaren maaşımın 4 de biri haciz dolayısıyla kesiliyordu . İşten çıktım ve işten çıktığımda bi 10 günlük çalışma günüm vardı. Bennim sorum şu o 10 günlük çalışma ücretimin son olduğu için tamamını kesebilirler mi ?

  • Okan Koçak

   Hayır. Ücret ve benzerlerinizin toplamının 1/4’ü. 10 günlük alacağınız varsa 2,5 günlüğünü alacaklar.

 100. Merhaba
  Maaş haczi yazisinin isyerime gelesi için sigorta prim gün sayısı kaç gün olmalı. Yani sigortam kaç gün yatmasi gerekiyorki icra Müdürlüğü görüyor ve işlem yapıyor.
  Duydugumuza göre sigortanin 3 ay yatmasi gerekiyorki icra Müdürlüğü görüp işlem yapıyormuş böyle birşey varmı.ılginize teşekkür ederiz.
  Iyi çalışmalar

  • Okan Koçak

   işe girdiğiniz ayı takip eden ayın en geç 23’ünde işvereniniz SGK’ya bildirim yapmak zorunda. O an anlaşılır. Geri SGK işe giriş bildirgesi ile de SGK istese anında tespit eder.

 101. Merhaba inanin yardim ederseniz sevinirim.ben bir yerde MEB te ücretli türkçe öğretmenliği yapiyorum.3 haciz dosyam var .öğleden sonlarida başka bir yerde 10 gun sigortali ayri öğretmenlik yapiyorum.1 haciz yazim geldi birine ve kesecekler ilkinden..diğerine de ayni yerden haciz ve ya diğerlerinden haciz gelirmi…lutfen

 102. Mrb icra aynı ay icinde magısımın 4/1 muasebeden aldı maişim hesabıma yatıncada dortde birini hesap kartımdan aldı yani maişimin yarısını aldı olabilirmi boyle birşey

  • Okan Koçak

   Olamaz. Alacaklının avukatı ile görüşün, 1 ay kesinti yapmayarak karşılıklı olarak hatayı telafi etmiş olursunuz.

 103. Mehmet Tan

  Merhabalar bir havayolu şirketinde pilot olarak çalışıyorum bordromdaki temel ödemeler kısmında ;
  Kıdem ücreti ….
  İş/Uçuş tazminatı….
  Kredili uçuş parası….
  İkramiye….
  Sosyal yardım….
  Ek görev parası….
  İkramiye (vm)….
  Tatil mesai (vm)….
  Ödemeleri mevcut,maaşıma icra gelmesi durumunda bunların tümünün toplamının 1/4’ü mü kesilecek?
  Yani bordronun sonundaki ödenecek Net ücretin 1/4’ü müdür yoksa icra konamıyacak kalemler var mıdır
  Teşekkürler

  • Okan Koçak

   Ücret mahiyetinde olanlar (çalışmanıza bağlı olarak artanların 1/4’ü) prim ikramiye vb. teşvik edici veya ödüllendirici gelirlerin ise tamamını keseceklerdir Mehmet Bey. İsmine bakarak bu gelirleri anında sınıflandırmaya kalksam sizi yanıltmış olurum.

 104. Slm okan bey benim sorum calistigim isyerinehaciz geldi ben isden 9 gun sonra ayrildim benden 9 gunluk haciz kesintisi yaptilar isden ayrildim 23 gunbsonra geri basladim ayni isyerine simdi ise baska bir dosyadan bana haciz geldi benden simdi hangi dosyaya istinaden kesinti yapacak aydinlatirsan svinirim tskler

  • Okan Koçak

   Önce ilk geleni kesmeye devam etmeleri gerekir. Girip çıkmanız bir şeyi değiştirmez. Esas olan tebligat tarihidir.

 105. Merhaba okan bey bankaya 20000 tl kredi borcum vardı ödeyemedim ve yaklaşık 9 aydır maaş haczim devam ediyor görüştüğüm avukat aradı ve bulunduğunuz adreslere ev haczi gelecek dedi bu mümkünmüdür

  • Av. Nurcan Konur

   Kübra Hanım merhaba,

   Maaş haczi devam ederken alacaklı diğer haciz işlemlerini de yapabilir. Bu alacaklının inisiyatifindedir. Dolayısıyla maaşınızdan kesinti yapılırken evinize hacze gelinmesinde hukuken bir engel yoktur.

 106. Bana 5 yıl önce arkadaşımın benim arabamla yaptığı kazadan dolayi arabadaki ikinci şahıs araba sahibine yani bana dava açmış 2 ay önce 16 bin lira olarak kağıt geldi bu ay maaş kesintim başlamış personele gelen kağıtta 24 bin yazıyo iki ayda 4 bin faiz mi koymuş her ay ödenmesine rağmen faiz işleyecek mi

  • Okan Koçak

   Faizin ne kadar olduğunu ve ne kadar işlediğini bilemem fakat kesin olan birşey var, bir borcu ödemezseniz faiz işler. Tüm borç bitene kadar da faiz kalan tutara sürekli işlemeye devam edecek.

 107. Okan bey mrb.. maasima haciz konmus.. 4/1 kesiliyor.. bu hacizin borcunun bittigini nasil anlariz.. simdiden tsklr..

  • Okan Koçak

   Karşı tarafın avukatından borcu yoktur yazısı istersiniz. Ayrıca maaş hacziniz de alacaklı tarafın avukatının bilgileri de mevcuttur. Güncel borç, ödenen kısım, anapara ve faiz, kalan kısım gibi bilgileri net bir şekilde alabilirsiniz.

 108. Benim maaşımdan icraya 1/4 kesilmis ama nereye kesildiğini bilmiyorum k.kartı borcum vardı icra işlemine geçildiğine dair msj geldi fakat maaşımdan kesinti olduktan sonra da aynı msj geldi nereye kesildigini nereden nasıl ogremebilirim? Teşekkürler

  • Okan Koçak

   Maaş haczini işveren uygular Hatice Hanım. İşvereninize soracaksınız.

 109. saygi deger hocam

  Selam kolay gelsin Okan hocam,
  Hocam devlet memuruyum saglik calisani oldugum icin sabit maas ve denge maasi odeniyoruz bizde bildigniz uzere. maasimin 1/4 kesilirken dengeninde kesilmesiyle iligli yazi geldi bugune kadarda dengeninde 1/4 unu kesiyorduk herangi bir sorun olmuyordu .
  genel sekreterlkler birligi hepsini kesin dedi diye hepsini kesmis bizim calisanlar. cok magdur duruma girdim bu ay ev kirami bile odiyemedim. kiz cocugumuda okutuyorum
  boyle bir haklari varmi ,var diyelim hocam ben maasimin 1/4 ve dengemin 1/4 kesilmesi icin ne yapabilirim lutfen yardimci olurmusunuz ?

  • Okan Koçak

   Aldığınız ödemenin adının ne olduğunun bir önemi yok. Önemli olan altında yatan mantık. Genel olarak ÜCRET, YOL, YEMEK ve MESAİ ücrettir ve 1/4’ü kesilir. Prim, ikramiye ve tazminatların tamamı kesilir. Denge maaşı demek ki maaş olarak düşünülmemiş. Bir prim yada ikramiye olarak görülmüş.

   Genel sekreterlik ile görüşmeyi denediniz mi?

   • sevgili saygi deger hocam

    Hocam saglik calisanlarinda sabit maasi ve denge massi olmak üzere diger kurumlarla ayni olmasi uzerine 2 baslikla odeniyor ornegin sabir 1.300 lira dengede 600 lira odeniyor toplamda 1900-2000 olarak maas odeniyor. bununla birlikte 1/4 sabit ve denge kesilirken dengenin hepsi kesilmis 600 lira ve 1.300’dende 1/4 biri kesilmis anliyacaginiz elime 1000 küsür lira maas gecti bu böyle sürerse hic bir sekilde hayatimi devam ettiremem. boyle bir haklari varmi ? ve benim magduriyetimin ortadan kaldirilmalari icin ne yapmaliyim lütfen kisa zamanda cvplarmisiniz bu ayda mass zamanina geliyorum 2 kira odiyecegim elektirik su hic bir faturami diger aydan odiyemedim cvbinizi bekliyorum hocam iyi calismalar saygi ve sevgilerimle

    • Okan Koçak

     Anlıyorum. Sadece demek istediğim Denge Maaşı denen gelir aslen PRİM olarak yorumlanmış. PRİM ve İKRAMİYE’lerin tamamı icraya ödenir. Burada DENGE MAAŞI’nıza tamamının icraya ödenebileceğine hükmeden kuruma itirazda bulunmanız gerekmektedir.

 110. Lütfi ünal

  Uc ayri bankaya kredi borcum var haciz sadece birine gelecek maasimdan diger krediler kesildikten sonra kalan paranin 1/4 umu yoksa krediler kesilmeden butun maasimin 1/4 ümü haciz olacak

  • Okan Koçak

   Lütfi Bey 3 bankaya birden kredi borcunuz varsa üçü de maaşınıza haciz gönderir ve iş yerinize ilk ulaşan tebligata ödeme yapılmaya başlanır. O banka bitmeden 2’ye geçilmez.

   Kaç bankaya borcunuz olduğu, kaçıyla icralık olduğunuzun hiç bir önemi yok. Her halükarda (maaş + mesai + yol + yemek) 1/4’ü, diğer tüm ödemelerin tamamı icraya gidecektir.

 111. Yıldıray

  Efendim ben raporluyum 11 aydır ve haylen rapor almaktayim is yerim bugün aradı tazminatimin odenip isten çıkısimın verilcegi soylenildi ama ben 3 banka tarafindan icralıgım ve isyerimi aradim tazminatm hangi bankaya yatar dedim onlarda icra dairesine yatrilacak denildi ben peki nasl ogrencem hangi banka aldi bu parayi hangi banka sirada bilmiyorum tazminatmın yattıgını nasl ogrencem ?

  • Okan Koçak

   Yine şirketi arayacak öğrenebilirsiniz Yıldıray Bey. Şirketiniz hangi icrayı ödediğini biliyor. Tüm bilgileri şirketinizden alabilirsiniz. Hatta yatırılan alacaklının avukat bilgilerini bile maaş haciz yazısından size verirler.

 112. Merhaba Okan bey
  Benim icram var ocak ayında ödeme yapılcak ben muhasebeden görüştüm icraya vereceğiniz parayı bana verin bende üzerine koyup tamamını kapatayım.Avukatla konuştuk borcu taksitlendirdik.Muhasebe icra müdürlüğünden kağıt gelmesi lazım.Ben parayı onlar icra müdürlüğüne havale etmeden önce gidip bankaya yatırcam acaba bu mümkün mü teşekkürler

  • Okan Koçak

   Neden işverenin parayı size vermesini istediğinizi anlayamadım Bora Bey. İşveren keseceğini bırakın kessin ve icraya yatırsın. Siz ilgili banka hesabını işverenden alın ve üzerine eklemek istediğiniz tutarı aldığınız hesaba gönderin. Alacaklının hesabında tutarlar birleşsin. Sizin şahsi hesabınıza geçerse işveren icra kesintisi yaptığını nasıl kanıtlayacak? İşveren bunu iyi niyetli de olsanız yapmamalı. İcralık tutarı icraya kalanı size yatırmalı. Siz size yatanı ister icraya ek ödeme olarak çıkarsınız ister çıkmazsınız size kalmış.

 113. sercan özcan

  Slm benim akbanka 1200tl borcum vardı ve avukatlık vede icralık oldum ve banka hesabımız eşimle ortak hesap yatıyor maaşım sonra işten çıkartıldımkıdrm tazminatım ve 15 günlük yövmiyemi kestiler şimdi alacak olduğum tek maaşım kaldı ve dolar üzerinden yatıyo 1200 dolarım kalmış bunun hepsini keserlermi yıl edrm

  • Okan Koçak

   Sercan Bey sorunuzu inanın anlamadım. Hem imla hem gramer olarak tekrar gözden geçirirseniz sevinirim.

 114. 6000 tl olan kredimi taksitlendirdim. avukata devroldu dosya banka tarafından 3 taksit yapdı ben 1.700 .1700 iki taksit ödedim son 1700 tl ödemem kaldı maas gunum gelmedıgınden yatıramadım hukuk burosu hacız başlatıcaz vs diyor.. sadece son ay aksadı ve beklemiyorlar , elime ulaşan bir tebligat bile yok.. maaşıma mı haciz işletirler yoksa eve mi yollarlar ? tsk

  • Okan Koçak

   Maaşınıza gönderirler Ece Hanım. Ayrıca bir taksit ödeyemediniz diye anında haciz de gelmez. Son taksiti geç de olsa öderseniz sorun olmaz. Tutup aylarca sarkıtırsanız elbette maaşınıza haciz işletirler. Aslında bu kredi güvenilirliğinizi etkileyecektir. Hacizden ziyade gelecekte acil bir durumda kredi çekemeyecek oluşunuz daha üzücü.

 115. 12.500 TL olan borcumu işyerim maaşımdan keserek ödedi ve borcum bitti. borç bittikten sonra yapmam gereken bir işlem varmı. bilgilendirirseniz sevinirim.
  teşekkürler.

  • Okan Koçak

   Karşı tarafın avukatının iletişim bilgilerini işvereninizden alın ve borcun bittiğine dair bir temiz yazısı isteyin. İleride olmadık bir alacak veya faiz talebinde bu belge ile kendinizi savunursunuz.

 116. Binan SAVİ

  merhaba
  boşanma davasında mahkeme eşime nafaka bağladı
  ancak nafaka davanın açıldığı tarihden geçerli sayılarak mahkeme sonucunda birikmiş nafaka parası avukat ücreti ve mahkeme masrafları ile bereber dokuz bin beşyüz lira oldu
  ancak bu para icra yolu ile maaşımın 1/4 biri olarak kesilmeye başladı
  yani kesilmeye başladığında ana para dokuz bin beş yüz idi
  sorum şu şekilde ana para dokuz bin beş yüz olarak kalacakmı ? yoksa ödediğim rakam düşerek kalan paraya faiz işlemeye devam edecekmidir ?
  ve faiz oranı nekadardır ?
  verdiğiniz bilgiler için şimdiden çok teşkkür ederim

  • Okan Koçak

   Ödeyeceğiniz miktar evet 9500 tl olarak sabittir ve siz ödedikçe kalan kısma faiz işler. Faiz oranının ne olacağını mahkeme kararında görebilirsiniz. Sitemiz özlük işlemleri ile ilgilidir. Medeni hukuk ile ilgili sorunları avukatınıza danışmalısınız, mali müşavirinize değil.

 117. Efendim benim sorunum su simdi benim maaslmdan kesilel icra 240 tl karklya yatan 119 tele bu aradaki fark nere gidiyor

  • Okan Koçak

   Arada fark olamaz. Ya kesilen doğru değil ya yatan.

 118. Yusuf Adışanlı

  Mrb çalışanım adına bugün icra geldi kendisi bunu ödeyemeyeceğini kesinti olması durumunda işten ayrılacağını bildirdi gelen icra kağıdını kendisi o an iş yerinde olmadığı için ben imzalayıp aldım işveren olarak bana herhangi bi yaptırım söz konusu olur mu şayet işten ayrılırsa

  • Okan Koçak

   Öncelikle gelen kağıdı almamak gibi bir lüksünüz yok. Sizin bir hatanız yok. İkincisi işçi bu nedenle işten ayrılırsa kendi bilir. İşverenin bunu kesip icraya yatırmamak gibi bir lüksü yok. İşveren size hiç birşey yapamaz. İşçi de işvereni boşuna tehdit etmesin.

 119. Mehmet Karaca

  Merhaba, 2014 yilinda eski calistigim firmada maasima haciz gelmisti. Isveren maasimdan keserek ilgili firmaya odeme yapmis. Fakat yine ayni tutarda borc tarafima bugun tekrar cikartildi ve odeme yapilmaz ise yine maas haciz islemi yapilacagini bildiren tebligat gondermisler. Eski calistigim firma kapandi. Bu konuyla ilgili nasil bir yol izlemeliyim?

  • Okan Koçak

   Eski çalıştığınız firma kapansa da alacaklı aynı alacaklı. Önceki icra ödemelerinizin kabaca tarihlerini belirleyip alacaklı tarafın avukatı ile görüşün. Alacak tam kapanmadan ödemeleri yarıda kesip beklettiyseniz faiz işleyerek borç aynı hacme ulaşmış olabilir. Bunu bir teyit edin. Önceki ödemelerin ellerine ulaştığından da emin olun lütfen.

 120. okan bey iyi akşamlar benim arkadaşım başka bir arkadaşına 3.kefil olarak yardımda bulunmuş.sonra borç ödenmeyince 3.kefil olan arkadaşımın maaşına haciz gelmiş.bizim anlamadığımız asıl borçlu sigortalı işçi asgari ücetle çalışan ona değil de niçin 3.kefile haciz geliyor

  • Okan Koçak

   Ona da gelebilir ama siz her halukarda bunu ödemekle yükümlüsünüz. Onun ödememesi yeterli. Kovalamak gibi bir zorunlulukları yok. Kefil olan siz olduğunuza göre kovalanacak olan sizsiniz.

 121. şöyle devam edeyim asıl borçlu bir ara çalışmadı bu borç arkadaşıma geçti peki asıl borçlu işe dönerse onun maaaşından bu borç ödenir mi

  • Okan Koçak

   Elbette. Fakat vadesinde borç kapanmadığı için ve maaşının da muhtemelen tek seferde borcu kapatmayacağı için sizden de kesilmeye devam edilecektir.

 122. eşimin tasfiyeyle kapattığı dükkanı için maaşına bugün haciz geldi. nasıl bir yol izlemeliyiz?
  birde alacağı ikramiyeye el koyma hakları var mı?
  dükkan iflas vermeden 3 ay önce benim üzerime geçirildi. bende sigortalı çalışan olursam eğer diğer bankalardan benim maaşıma da haciz konabilir mi?

  • Okan Koçak

   Zeynep Hanım izlenecek bir yol yok. Ödeyeceksiniz.

   Maaş ve mesainin 1/4’ü, diğer tüm alacaklarınızın tamamı icraya yaracaktır. Eğer siz de işyerinin ortağı yada sahibi görünüyorsanız elbette icra size de gelecektir.

 123. Bir kişiye borcumdan dolayı maaşıma icra işlemi konuldu.1/4 oranında toplam maaşımda kesinti var.Fakat maaş çektiğim bankayada kredi ve kredi kartı borcum var.Maaşımdan hem icra kesiliyor hemde maaşımın yattığı banka alacaklarını otomatik bloke koyup kesiyor.her ikiside maaşıma el koyduğu için geçinecek gücüm kalmadı.Ne yapmam gerekiyor.Teşekkürler..

  • Okan Koçak

   En kestirme yol maaşınızın yattığı bankayı değiştirmektir Kıvanç Beyç

 124. Ali Kemal

  Merhaba Okan Bey,
  50 bin tl kredim var aylik odemem 1900 tl maasim 3000 tl krediyi odemekde zorlaniyorum.Simdi ben bu krediyi odemessem maasimin 4/1 olan 750 tl yemi el koyabilecekler uzerimde araba ev gibi bir mal varligi bulunmamakta ancak aklimdaki soru su tutar karsilamaz diyerek evime haciz gonderebilirlermi bununda onune gecmek icin ikametgahimi bekar arkasimin evine alsam cozum olurmu ?( bekar arkadasimin evinde 1 yatak 1 tv 1 buzdolabi 1 camasir makinesi bulunmakda)

  • Okan Koçak

   Ali Bey, 3000-TL kredi alırken bilginiz tamdı ödemeye gelince mi akıl danışıyorsunuz? Üstelik alacağını almak isteyen adama nasıl engel olacağınız konusunda bizden yardım mı istiyorsunuz? Bizim işimiz hakkını arayanlara hizmet etmek. Sizin gibilere rastgelenlerin sorunlarını çözmeye çalışıyoruz.

 125. murat özer

  okan bey merhaba ,,

  ben bir bankadan kredi çektim fakat ödeyemedim. şimdi iki tane sorum olacak .şu an 2400 tl maaş alıyorum icra gelirse 4/1 i kesilecek ama ben başka bir firmaya sürücü olarak işe başlayacağım ve asgari ücret ile çalışacağım. kesinti 2400 tl lik maaşla mı başlayacak yoksa asgari ücretten mi kesinti olur.asgari ücret +harcırah usulü çalışacağım . yol harcırahından da ayrı bir kesinti olur mu . sadece asgari ücretin 4/1 mi kesilir.

  • Okan Koçak

   Harcırah yolluk olduğu için kesintiye katılmayacaktır. Tabi prim gibi yüksek tutarlarda verilmezse. Siz ne alıyorsanız onun 1/4’ünü verirsiniz. Asgari ise asgarinin 1/4’ü.

 126. merhaba,
  kredi borcumu ödeyemedim, avukat aradı, hacize çıkmak istemiyorum, gelin anlaşalım dedi, anlaştık, adliyede gerekli imzalarıda attım, 3 gün sonra işyerine maaş haczi bilgisi geldi.avukatı aradım yapacak bisey yok diyor, hem maas haczi hem odeme planina mi uymak zorundayim?

  • Okan Koçak

   Alacaklı avukat ile görüşüp bilgisini vererek haciz tebligatına uymanızı tavsiye ederim. Sonuçta yapılan anlaşmayı o bozmuş. Bu arada umarım neye imza attığınıza dikkat etmişsinizdir.

 127. merhaba 2400 tl maaşım var eşimden ayrıldım 600 tl nafaka bağlandı maaş aldığım bankayada 600 tl kredi borcum kesiliyor şahıs ve bankalara borucumu ödeyemedim haciz gelirse ne kadar kesilir yanıtlarsanız sevinirim teşekkürler

  • Okan Koçak

   Öncelikle nafakayı ödeyeceksiniz. Kalanının 1/4’ünü icra olarak ödeyeceksiniz. Maaş haczi sorun değil ama nafaka borcu hapse kadar götürür sizi. Nafakaya daha fazla dikkat edin.

 128. merhabalar okan bey ben geçmişte yaptıgım hatalardan dolayı 100.000 tl borçlandım bankalara ve devlet memuruyum maaşıma haciz işlemi uygulanacak bir kaç ay içinde.. Banka haciz koymadan senetimin oldugu bi kişi bankadan önce haciz koyup onlar almadan alabilir mi maaşımın 4 te 1 ini. bu şekile bankalar mı o kişinin arkasından sıraya girmiş oluyor bilgilendirirseniz sevinirim…

  • Okan Koçak

   Önce kim başvurursa o almaya başlar Müslüm Bey. Başvuru sırasına göre ödeme yaparsınız. Biri bitmeden diğeri başlayamaz fakat elbette faiz işleyecektir.

 129. bir işyerinde calısıyorum isveren borclu avukat banada yani maşıma icra koydurmus bu mumkunmu ne yapmalıyım masımın 4 de birine icra geldı ben borclu degılım ısveren borclu

  • Okan Koçak

   İşverenin borcu için nasıl oluyor da sizin maaşınıza haciz geliyor? Mantıklı bir durum değil. Bir avukat ile görüşmenizi tavsiye ederim.

 130. Tufan Basar

  Merhaba okan bey Ben yatak odasına kefıl oldum fıyatı 3.700 tl eylul 2015 tarıhınde alındı hıc taksıt yatırmamıslar bu yuzden dun calistigim ıs yerine maaş İcrası gelmıs 8.000 tl olmus fıyatı cok abartmıslarmı. Aldıgım maas 1.500 agiyle 1.600 ama 1000 tl ve 1.500 ımza atmıstım ısyerınde 500 tl fazla calıstıgımız ıcın mesaı olarak gozukuyor acaba 1.500 olarakmı gosterırler yoksa 1000 tl olarakmı gosterırler maasımı cevabınızı cok acil beklıyorum tesekkur ederim

  • Okan Koçak

   Ne kadarlık bir borca kefil olduğunuzun önemi yok. AGİ hariç mesai dahil 1.500 alıyorsanız ve 1500/4 kadar icraya ödeyeceksiniz.

 131. Merhabalar.bugün itibariyle (02.01.2016) maaşıma haciz geldiğinden bahseden tebligat patronumun eline geçti.fakat ben şu an calışmiyorum yani dün itibariyle işten ayrıldım.Merak ettigim şu ,işyerim bana önümüzdeki 1 yada 2 gün içerisinde haklarimi verecek yani maasimi ve izin parami hesabima yatiracak.bu yatacak paradan kesinti yaparlarmi ?

  • Okan Koçak

   Evet yapmak zorundalar. Maaş ve mesainizin 4’te 1’i kalanın tamamını icraya yatırmak zorundalar.

 132. Merha okan bey işe başladktan nezaman sonra maş kesilır 3. veya 6 ay calştktan sonra başlar dyolar kesin b cwp verisnz memnun olurm kolay gelsin

  • Okan Koçak

   Maaş kesilir den kastınız icranın gelmesi ise bunun kanun ile ilgisi yok. Siz işe girdiğiniz andan itibaren sigorta girişiniz yapılınca bankalar bunu öğreniyor. Bu birkaç ayı buluyor. Kesin bir şeyi kimse söyleyemez.

 133. yuşa öztürk

  Merhabalar okan bey size bir sorum olucak normalde maaş haczi var odenıyor sırada beklıyen 1 kişi daha var birde elden odeme yapıyorum sirket bankayı degıstırdı yenı gelen bankadanda maas haczı vardı sıradaydı ama ben buna elden odeme yapıyordum sımdı yatan maas hacızlıydı ama bu bankada yıne maasdan tavsıye dıye kesıntı yapmıs bu yasalmıdır boyle birseye yapmaya hakkı var mı

  • Okan Koçak

   Bunu bankanız ile görüşün. Bankanız o yatan paranın maaş mı olduğunu başka yere icra ödemesi yaptığınızı bilmeyebilir. Eğer kesinti devam ederse işvereninizle konuşun maaşınızı sizin adınıza açılan başka bir maaş hesabına yatırsın.

 134. Merhaba,

  Vergi Dairesi ve SGK’ya olan borcumu yapılandırdım, ama yine devlet ve farklı firmalara resmi borçlarım var. Yapılandırma tutarım neredeyse maaşımdan fazla. Şimdi hesabımda bloke bakiye var. Kısaca sormak istediğim şu yasal yapılandırmam varken maaşıma haciz gelir mi yani maaşın 1/4’ü kadar kesinti yapılabilir mi?

  • Okan Koçak

   Borç yapılandırmalarının maaş hacziyle ilgisi yok. Maaşınızın 1/4’üne haciz gelir.

 135. merhabalar 2008 yilinda 10 bankadan icralik oldum ve borclar varlik yonetim sirketlerine devrolmus 2005 de bir sahisandan icralik oldum sigortali calistigimda ilk alacakli kim olur saygilarimla,

  • Okan Koçak

   Şirketinize ilk kim icra için başvurursa ona ilk ödenir. Yani kimin icrası önce işvereninize ulaşırsa o alır.

 136. İlker Tekir

  Merhaba. İflas ettim ve bir çok bankaya icralik kredi borcum var. Yeni bir ise girecegim yakında. Ve maasima icra gelecek o garanti. Merak ettiğim konu maasimin yattığı banka hesabından para çekerken maaşın tamamına banka el koyabilirmi?

  • Okan Koçak

   Eğer borcunuz olan bir bankaya para yatarsa banka borcunu tahsil eder İlker Bey. Parayı işyeriniz mi yatırdı, eşiniz mi yatırdı, arkadaşınız mı yatırdı ne için yatırdı bakmaz. Vadesi gelmişse yada geçmişse banka parayı gördüğü anda kapar.

   Elbette ben ne yiyip ne içeceğim noktasında dikkatli olmalısınız. Eğer maaşınıza zaten bir icra uygulanıyorsa işvereninizle görüşüp yanlış anlaşılmaları önlemek adına borcunuz olmayan bir bankaya maaşınızın kalanının yatırılmasını sağlamanızı tavsiye ederim.

 137. ben 15 yaşında iken (şuan 24 yaşındayım) babam (sigorta poliçesi bulunmayan) motorsiklet ile trafik kazasında vefat etti yanında yolcu olarak bulunan (oda vefat etti) arkadaşının ailesi sigortadan 18bin tl para aldı (annemin edevletten baktığımız sayfasında Güvence Hesabı olarak geçiyo icra takibi) ben şimdi memur oldum bundan dolayı maaşıma icra girer mi Not: ozaman ki acıyla düşünemedik reddi miras yapmamıştık cevabınız benim için çok önemli bayanım evliyim bunun yüzünden eşimle aramın açılmasından korkuyorum lütfen cvplarınızı bekliyorum. tşkler

  • Okan Koçak

   Bunu bir insan kaynakları yöneticisi ve mali müşavirdense bir avukat ile görüşmenizi rica ediyorum.

 138. Selamın aleyküm benim maaşıma gecen ay haciz geldi 4/1kesiliyor ve bide bugun birine kefil oldugum için haciz gelmiş oda kesilirmi ikisi birdenmi kesilir

  • Av. Nurcan Konur

   Murat Bey merhaba, şuan kesinti yapılan dosya borcu bitmeden aynı anda maaşınızdan ikinci bir kesinti yapılamaz. Hangi maaş haczi önce geldiyse ilk o ödenir,arkasından gelen maaş hacizleri de sıraya konur. İşvereniniz icra müdürlüğüne maaşınızdan halihazırda başka bir dosyadan kesinti yapıldığını, haczin sıraya konulduğunu, önceki haciz bittikten sonra ödeme yapılacağını bildirir.

 139. İyi aksamlar . calisanimiza 24.02.2016 da bi icra geldi 810 tl civarin da biz bu icrayi subat ayin da kesmeyi unuttuk mart ayi maasindan kestik bu iscinin ise giris tarihi aralik 8 bi sorun olurmu?

 140. İyi aksamlar calisanimiza 24.02.2016 da icra geldi 810 tl civarin da biz bu icrayi subat ayinda kesmeyi unuttuk mart ayi maasindan kestik bu iscinin ise giris tarihi aralik 8 2015 bi sorun olurmu

  • Okan Koçak

   Hiç bir sorun olmaz. İlla bir rahatsızlık hissediyorsanız işçinize söyleyin kendisi ilgili tutarı yatırsın icraya.

 141. Merhaba herkese iyi günler

  Bir bankadan 20 bin tl’ye 27bin tl 36 ay vadeli kredi çektim ve 4 ay ödedim…1390 tl maaş alıyorum ilerleyen zamanda icralık olursam ana parası 18 bin tl kalan borcuma bütün masraflar dahil maaşımın 1/4 ü kesilerek ortalama 350 tl diyelim kaç yılda benden geri ödeme ne kadar alırlar ? Ayrıca bir arkadaştan duyduğum kadarıyla bir yerlere dilekçe vererek extra faiz bindirilmesini durdura biliyormuşuz bu doğru mudur ?

  • Av. Nurcan Konur

   Emrah Bey merhaba,
   Belirttiğiniz şekilde icralık olmanız halinde maaşınızdan yapılacak toplam kesinti miktarı asıl borcunuzun üzerine icra takip masrafları, avukatlık ücretleri ve işleyecek faiz eklenerek hesaplanacaktır. Bu nedenle bu aşamada maaşınızdan ne kadar süre kesinti yapılacağı tespit edilemez. Ayrıca hukuken ekstra faiz bindirilmesinin durdurulması gibi bir imkân bulunmamaktadır. İmzaladığınız kredi sözleşmesinde hangi faiz oranları belirtiliyorsa bu oranlar üzerinden faiz işletilecektir. Şayet imzaladığınız sözleşmede tüketici haklarını ihlal edecek nitelikte bir faiz oranı belirlenmişse Tüketici Hakem Heyetine veya Mahkemeye (talep edeceğiniz meblağın miktarına göre) başvurarak faiz indirimi elde edilebilir. İmzaladığınız sözleşmenin incelenmesi ve hukuki eksikliklerin tespit edilebilmesi için bir avukata başvurmanızı öneririz.

 142. celaleddin

  kolay gelsin. ben öğretmenim. eşim çalışmıyor. aldığım maaş 2890 tl ve bunun 1647 tl 3 farklı kredi ödemekteyim ve kredi kartımında aylık ödemesi 450-500 tl arasında değişmektedir. öğrenim kredisini ödemediğimden banka bana e haciz olduğunu söyledi. ne zaman e haciz devreye girer merak ediyorum. kredi ödemelerim bittiği gibi mi maaşa müdahale edilir.

  • Okan Koçak

   Kredi ve kredi kartı ödemelerinin icra ile ilgisi yoktur. İcra tebliğ edildiği dönem başlar.

 143. ZAFER ARICANLI

  OKAN ABİCİM MERHABA. SİZDEN BİR KONU HAKKINDA BİLGİ ALMAK İSTİYORUM BEN BEŞ YIL ÖNCE EŞİMDEN BOŞANDIM BİRİKMİŞ OLAN NAFAKA İÇİN MAAŞIMA İCRA GÖNDERMİŞ YALNIZ BU ARADA BENİM İKİ BANKAYA. KREDİ BORÇUM VAR MAAŞIMA İCRA GELDİĞİNDE BU KREDİLERİ ÖDÜYEMİYECEK DURUMS GELİRİM BEN YALNIZ YAŞAYAN BİRİYİM VE EVİMDE SADECE YATTIĞIM YATAK. TV VE BEYAZ EŞYALARIM VAR BANKALAR BUNLARI İCRA İLE ELİMDEN ALIRMI VEYA BENİ CEZA EVİ YOLU GÖRÜNÜRMÜ BU KONUDA BENİM DURUMUM NE OLUR

  • Okan Koçak

   Zafer Bey nafaka borcu diğer icra alacaklarının önüne geçer. Ne yapın edin ödeyin. Ayrıca diğer alacaklılar da icra getirebilirler evinize. Ceza evi yolu da açık fakat bu ihtimal zor.

 144. hasan cicek

  Mrb okan bey
  Verdiginiz cevaplar icin oncelijle tesekkur ederim size. Benim sikintim su sekilde.
  Devlet memurum ve kredi borcumdan dolayi ihtar aldim bankadan ve nisan 28 icin son gun dediler odeme yapamiyacagim.
  1 maasima 1/4 mu 1/3 mu icra kesintisi olacak
  2 memur olmama ragmen eve gelinip herhengi bir hacizle alakali islem olacak mi.
  Tesekkur ederim…

  • Okan Koçak

   Eğer maaşınız ile bu alacak kapanacak gibi duruyorsa kimse evinize haciz için gelmez ve oran 1/4

 145. Çağlar AFYON

  Merhaba Okan bey,

  Bir bankaya kredi borcuna kefilliğim vardı. Maaşımın 4/1’inde haciz vardı ve son 6 ay boyunca kesinti oldu. Borç 29 mart 2016’da ödendi. Borç ödendikten sonra ben hiç bir işlem yapmadım. Çalıştığım şirketin muhasebesine fek yazısı gideceğini söylemişlerdi sadece. Borcun ödenmesinin üzerinden 1 ay geçti maaşım yattı fakat maaşımda yine kesinti olduğunu gördüm. Borç bittiği halde neden halâ kesinti olduğunu öğrenmeye önce dosya avukatıma sonrada icra müdürlüğüne gittim. Avukat yerinde yoktu bir bayan çalışan vardı ona sordum neden böyle oldu diye. Fek yazısını postayla göndermişlerse henüz muhasebene ulaşmamış olabilir dedi. İcra müdürlüğüne git fek yazısını al sen elden götür dedi, bende öyle yaptım. Ama şunu sormayı unuttum, bu fek yazısı ulaşmadığı için yapılan kesinti ne olacak ? Ben bu yapılan kesintimi nasıl ve nereden alacağım ?

  Bilginiz var ise yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar diliyorum.

  • Av. Nurcan Konur

   Çağlar Bey merhaba,
   İcra dosyasına fazla yatan paranın iadesini ilgili icra müdürlüğünden talep edebilirsiniz.

 146. Eşimin babasının bankalara borcu var ve eşimin de kefilliği var bu sebepten maaş haczi uygulanıyor. Ayrıca kredi borcumuz da eşimin maaşından kesildiği için elimize hiç para geçmiyor. İşten ayrılmak istiyor ama banka tüm tazminata el koyuyor. İşveren bize yardımcı olmak istiyor. Eşim istifa etse işveren tazminatı elden verse her iki tarafa da bir tehlike arz eder mi? Tazminatla kredi borcumuzu kapatmak istiyoruz sonra yine haciz devam etsin ama en azından 1\4 olarak.. Yardımcı olursanız sevinirim..

  • Av. Nurcan Konur

   Emel Hanım merhaba,
   Bahsettiğiniz durum sizin için masum bir hareket gibi görünse de hukuki açıdan suç teşkil etmektedir. Zira bunun tespit edilmesi halinde gerek eşiniz gerekse işvereni açısından cezai sonuçları doğabilir.

 147. Okan bey merhaba.Ben devlet memuruyum. krediyle ev aldım ve 4 yıldır halen ödüyorum 65 binlira borcum kaldı bunun yanında diğer bankalara hem kredi hem kredi kartı borçlarım var o borçlarda 90 binlira toplamda 155 binlira borcum.var 4500 lira maaş alıyorum. bitmesine yaklaşık bir yıl kaldı bazıları bir kaç ay içinde bitecekti ama artık ödeyecek durumum kalmadı. şu an takipte olan veya icralık olan hiç bir borcumda yok ama bankalara borçlarımı kapatın ben size yine aynı şekilde ödeyeyim diyorum çok riskli rurumdasın olmaz diyorlar beni iyice çıkmaza sokuyorlar maaşımın 4 te biri ne haciz gelir ama benim merak ettiğim kredi kullanarak aldığım eve haciz gelirmi neticede evde banka tarafından rehinli. bir diğer banka buna el koyabilirmi haczedebilirmi haczederse nasıl olacak evi aldığım banka buna izin verirmi. cevabınızı email adresimede atarsanız memnun olurum.

  • Av. Nurcan Konur

   Şahin Bey merhaba,
   Taşınmaz üzerinde rehin olması ayrıca başkaca dosyalardan haciz konulmasına engel değildir. Bu işlem lehine rehin hakkı verilen bankanın onayına da bağlı değildir. Dolayısıyla sizin olayınızda maaşınız dışında kredi kullanarak aldığınız eve diğer alacaklılar tarafından haciz konulması maalesef mümkündür.

 148. simdi bn 9 aylık çalışanım özel bir iş yerinde 3500 tl icra gelmiş avukatla konuşup indirim istedim kabul etmedi ben parayı biriktirp ödesem ama bu süre içerisinde aylık keserler mi kestiklerinde bn parayı avukta yatırsam dava kapanır mı

  • Okan Koçak

   İcra geldiyse kesilecektir Büşra Hanım. Siz ek ödemeler yaparak erkenden de kapatabilirsiniz.

 149. Okan bey merhaba. Yorumlarda cevabını bulamadım belki hızlıca baktığım için.

  Benim maaşımda haciz var 4te1 kesiliyor. krediden dolayı borç 17 bin civarında. maaştan icraya giden bu kesintinin ne kadarı avukata aktarılır?

  her ay 400 -700 arası kesiliyor primin tutarına göre. internette cevabını bulamadım. borcun tamamını avukatla konuşup ödemeyeceğim ancak daha önce onlara bu paranın yarısının geldiğini belirttiler bunun doğru olmadığını düşünüyorum.

  belli bir oran var mıdır?

  şimdiden çok teşekkür ederim

  • Okan Koçak

   Bu paranın yarısının geldiğini belirttiler derken neyi kastettiğinizi anlayamadım. Ne yatırdıysanız icra hesabında o görünür. Yatırılan para herhangi bir şekilde oranlanmaz.

 150. Merhabalar
  Benim bir sorum olacak. Bir kaç yere borcum var ve ödeme yapamadım. Bir borcumu avukata senetli şekilde elden ödeme yapıyorum. Sigortalı çalıştigim sürece maaşıma bir kere icra yazisi geldi ama bi kesinti olmadi. Şimdi işkurdan işe girdim. Sadece sağlık sigortası yapılıyormuş. Bu durumda maaşıma haciz gelir mi?
  Şimdiden teşekkürler.

  • Av. Nurcan Konur

   Merhaba Melek Hanım,
   Hakkınızda açılmış bir icra takibi varsa çalıştığınız kurum hangi kurum olursa olsun bu çalışmanız karşılığında maaş alıyorsanız maaşınızın ¼’lük kısmına haciz konulabilir.

 151. Iyi gunler okan bey benim maasimdan su an bir borctan dolayi kesinti yapilmakta ve iki borçta sirada beklemekte ayni zamanda uzerime kayitli olan arabayada haciz gorunuyo maasimdan kesinti yapilirken arabayi trafikte kapatabilirlermi tesekkur ederim iyi gunler

  • Av. Nurcan Konur

   Merhaba Erkan Bey, icra takipleri devam ederken alacaklı istediği yoldan alacağı tahsil etmekte serbesttir. Bu nedenle maaş haczi devam ediyorken de aracınızı yakalatabilir.

 152. Selam okan bey benım 2kredı 2kredı kartı borclarımm var suan hacızlık degılım avukatlıgım tum avukatlar arıyor fakat 1 avukat aramıyor benı,ben aradıgımda donus yapmıyolar bana,1.sorum neden aramıyor aylar gectı,2.sorumda şu bankanın baro avukatından, bırınden msj geldı hapıs dıye hapıs varmı bıldıgım kadarıyla maasa hacız var tesekkur ederım

  • Av. Nurcan Konur

   Merhaba Fatih Bey, öncelikle hukukumuzda borç ödenmemesi nedeniyle hapis cezası uygulaması bulunmamaktadır. Yalnızca hakkınızda açılmış bir icra takip dosyasına borcu ödeyeceğinize dair yazılı taahhüt verirseniz ve taahhüt ettiğiniz ödemeleri yapmazsanız alacaklının şikayet etmesi halinde hapis cezasıyla karşılaşabilirsiniz. Bahsettiğiniz avukat herhangi bir sebeple aramıyor olabilir, ancak bu ileride sizi aramayacağı ve alacağı takip etmeyeceği anlamına gelmez.

 153. Okan bey iyi gunler. Benim 2 bankaya kredi ve kart borcum ayriyeten bir de şahsa senet borcum var. Yeni bir ise girdim ve maasim bankada maas hesabina yatiyor. Senet borcum olan sahis maasima 1/4 oraninda haciz koydurdu. Diger bankalar herhangi bir islem yapabilir mi ? Bir arkadasim 89/1 e gore kalana da ha0ciz koydurulabilir dedi dogru mudur?

  • Av. Nurcan Konur

   Onur Bey merhaba,

   Sizin onayınız olmadan maaşınızın 1/4’ünden fazlasına haciz konulamaz. 89/1 maaş dışındaki hak ve alacaklar için gönderilir. Dolayısıyla hukuken maaş haczi dışında 89/1 göndererek maaşınızın tamamına haciz konulamaz. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmanız halinde mutlaka yapılan işleme itiraz ediniz.

 154. Merhaba okan bey benim babam emekli oldu emekli olmadan önce kredi cekmisti avukatlik oldu ama borcunu ödedi sonradan. avukatlik olunca suan emekli kredi cekti 3 bin tl maasindan kesiliyor son 1 taksidi kaldi ve daha önce avukatlik oldugu ickn kara listeye girmisti suan ihtiyac kredisi cekmek isterse verirlermi acaba ? Bunu size sormama istedi yaşı 61 kredi cekebilirmi tekrardan ? İyi calismalar

  • Av. Nurcan Konur

   Mehmet Bey merhaba,
   Bankalar tarafından oluşturulan kara listeye girilmesi halinde kredi notunuz düşmekte ve kredi almanız zorlaşmaktadır. Ancak bu hiç kredi alamayacağınız anlamına gelmemektedir. Kredi verilip verilmeyeceği mevcut kredi notunuz ve kredi almak istediğiniz miktara göre değişmektedir. Bu durum bankacılıkla alakalı olup, bizim tespit edebileceğimiz bir şey değildir.

 155. Mrb benim iş bankasına 60.000 tl kredi borcum var ve borcumu 4.5 aydır eksik ödüyorum hem emekliyim hem ssk lı çalışıyorum emekli maaşım bu bankaya yatıyo ve bu gün öğrendiğime göre avukata vermiş muhtemelen icra gelecek sorum şu emekli maaşımmı ssk maaşımmı kesintiye uğrar yüzde kaçı emekli olduğum için ssk lı maaşımada iş yerindeki maaşımada haciz gelirmi ne kadar süre sonra gelir birde başka bankaya yatan ssk lı maaşıma bloke konurmu teşekürler

  • Av. Nurcan Konur

   Murat Bey merhaba,
   Emekli maaşınızdan haciz kesintisi yapılamaz. Diğer maaşınızın en fazla 1/4 ü kesilir.Onay vermediğiniz sürece maaşınızın 1/4’ünden fazlası kesilemez. Maaş hesabınıza bloke konulamaz. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmanız halinde icra mahkemesine başvurabilirsiniz.

 156. Şerif Çayır

  Okan bey merhaba, benim maaşım şu anda hacizlik. muvafakat adı altında 500 tl, kesiliyor. Ayrıca kalan maaşımada 1/4 kesinti yapılıyor. Kesintiden sonra kalan borcum faiz biniyor tabiki. Avukatla konuşup anlaşırsak, (mesela aylık 500 tl elden ödiycem diye.) icra masraflarını ödeyip dosyayı kapatırsam faiz dururmu.

  • Av. Nurcan Konur

   Şerif Bey merhaba,
   Faizin işlemesini durdurabilmeniz için alacaklının avukatının taksitlendirmeden sonra işleyecek faizden feragat ettiğine dair yazılı beyanda bulunması gerekir. Ayrıca dosyanın tamamen kapanması için de alacaklının avukatının alacağın tamamını tahsil ettiğini icra müdürlüğüne bildirerek gerekli harçları yatırmak suretiyle dosyanın infaza kaldırılmasını talep etmesi gerekmektedir.

 157. Abdulkadir

  KrediLerden doLayi bankaLarLa icraLik oLmuşum.. Asgari ücretLe sigortali 1 şirkette çalışmaya başLadım.. İLk maaşım bankaya yatiriLirsa ne kadar sürede ve maaşımin ne kadarına kesinti oLur..

  • Okan Koçak

   İcra işverene ulaştığı zaman maaşınızın 4’te 1’i kadar kesinti olur.

 158. Bir arkadaş a kefil oldum belli bir süre sonra taksitleri ödemeyip icralık oldu ben de çalışıyorum asıl borçlu da çalışıyor ama asıl borçlunun önceden icralık bir kredisi daha varmış maaş indan kesiliyormus benim maaş im dan 2.icranin kesilme si sebebi nedir

  • Av. Nurcan Konur

   Emrah Bey merhaba,

   Kefil olduğunuz borç açısından hukuken siz de asıl borçlu gibi sorumlu olursunuz. Bu nedenle alacaklı gerek sizin gerekse asıl borçlunun maaşına haciz koyabilir. Asıl borçlunun maaşından halihazırda kesinti yapıldığından onun maaşına konulan haciz sıraya alınmıştır.

 159. Abdulkadir

  Meb.. KrediLerden doLayı bankaLarLa hacizLik oLmuşuM, İLk defa SigortaLı 1 ışte işe başLadıM, İLk MaaşıM bankaya yatiriLirsa ne KadaR Sürede maaşımdaN kesinti yapıLıR.. Yani hemeN Maaşıma haciZ qeLirmi..?

  • Av. Nurcan Konur

   Abdulkadir Bey,

   Bankanın avukatlarına bağlı bir durum. Ne zaman işlem yapacakları bizim bilebileceğimiz bir durum değildir. İcra dosyasından talepte bulunup bulunmadıklarını kontrol ettirebilirsiniz.

 160. Merhaba ben kamuya ait bir kurumda taşeron olarak çalışıyorum bir icra dosyam vardı benden sorumlu olan şef bağlı olduğumuz şirkete borcumu ödediğim takdirde borcumun ödendiğini bilmeden gelen bildiriyi göndermiş ve aldığım maaştan belli bir miktar kesinti yaptılar paranın tarafıma iade edilmesi bir haftadır uğraşıyorum avukattan borcum bittiğine dair belge istedim belge geldi ve şefim şirkete gönderdi ama prosedürün uzun sürebileceğini söyledi prosedür nedir ne yapmam lazım beklemem mi gerek ne kadar beklerim bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler…

  • Av. Nurcan Konur

   Miray Hanım,

   İade işlemini fazla parayı kim tahsil ettiyse onun yapması gerekir. Şefinizin icra dosyasına gönderdiği kesinti halen icra dosyasında duruyorsa ve alacaklıya ödenmediyse icra müdürlüğünden talep edebilirsiniz.

 161. Nurcan hanım cevap verdiğiniz için teşekkür ederim şöyle bir durum var şirket kesilen parayı icra dosyasına yatırmamış ama benim maaşımdan kesmiş icra müdürlüğüne yatırılan bir para yok icra müdürüyle görüştüm ve dediğim gibi belge istedim şefimle konuştuğumda şirketle görüştüğünü ve prosedür sürecinin olduğunu ve beklemem gerektiğini söylüyor ne kadar sürer bu prosedür bilgi verirseniz sevinirim tekrar teşekkürler…

  • Av. Nurcan Konur

   Miray Hanım, maaş kesintisi icra dosyasına yatırılmak amacıyla yapılır. Normal şartlarda maaştan kesinti yapıp dosyaya yatırmamak gibi bir işleyiş ve usul yoktur. Siz taşeron bünyesinde çalıştığınız için icra dosyasına ödeme yapılmak üzere maaşınızdan kesinti yapılmış ancak kesilen tutar henüz ödenmemiş olabilir. Taşeron firmalar hakediş usulü çalıştığından bir sonraki maaş ödeme gününüze kadar bekleyebilir, herhangi bir ödeme yapılmaz ise o zaman hukuki yollara başvurabilirsiniz.

 162. Çok teşekkür ederim Nurcan hanım verdiğiniz bilgiler için.

 163. Borcumdan dolayi icralik oldum kuruma gidip yapilandirma yaptim. Borcumda 1 dosya da 5 kisi var birbirine kefil olarak. Yapilandirma 1 sene sonra ceyregini 2.sene yarisini 3 swne hepsini olarak yaptik. Fakat hala icra kagitlari geliyor ve maasimdan kesiliyor. Ne yapmaliyim

  • Av. Nurcan Konur

   Resul Bey merhaba,

   Yapılandırma icra müdürlüğüne bildirilmemiş olabilir. Zira icra müdürlüğü hesabına ödeme yapmadığınız zaman alacaklı vekili ödemeleri bildirmediği sürece icra müdürlüğü bu ödemeleri kendiliğinden dosya borcundan düşemez. İcra müdürlüğüne gidip dosyanızı kontrol edin, dosyanın güncel kapak hesabını isteyin ve mümkünse tamamının fotokopisini alın.

 164. benim özerimde fabrika vardı şirket müdürü olarak görünüyordum sonra sonra kredi kaldırmak istedik evimizi hipotek olarak gösterdik benim şirket müdürü oldugum için bende imzaladım fabrika iflas etmeden bir yıl önceden devrettim şimdi imzaladıgım evin 80 milyar benim özerime kaldı ama bn şirket iflas etmeden bir yıl öncesinde devrettim şuan maaşım 4/1 kesiliyor mahkemeye avukat tuttum bu konuda bilgilerinizi bekliyorum

  • Av. Nurcan Konur

   İlyas Bey merhaba,

   Şayet belirttiğiniz gibi bir avukatınız varsa bu konuyu avukatınızla görüşmeniz daha doğru olacaktır.

 165. Mrb.hayirli calismalar.Banada yardimci olursaniz sevinirim.
  Bankaya olan borcumu icra dosyasina heray muntazam bir sekilde calistigim kurum yatirmaktadir.Ayni borcu icin banka ile goruserek yeniden bir yapilandirma yaptik ve biraz indirim yapildi.Toplam borcun bu kadar deyip yapilandirma dokumunun bir nushasinida ben isteyerek aldim.fakat banka bu yapmis oldugumuz yapilandirmayi ilgili icra dairesine bildirmemis ve dolayisiyla yuksek olan temerrut faizi devam etmis.Yapmis oldugumuz yapilandirmaya gore borcum bitti derken gelen guncelleme borcu ana paranin cok cok ustunde ;
  1- Boyle durumlarda banka yapilan yapilandirmayi ilgili icra dairesine bildirmek zorunda dglmi ?
  2- yapilan yapilandirmadan sonra icra yinede eski temerrut faiz oraninimi uygular,yoksa yapilandirma ile birlikte eski temerrut faizi silinirmi
  3- Ben icra dairesine tiraz edebilirmiyim.?
  Not: Alacakli banka yapmis oldugu yapilandirmayi ilgili icra dairesine bildirmiyor.
  Bu konuda yardimci olursaniz sevinirim.saygilarimla

  • Av. Nurcan Konur

   Yaşar Bey merhaba,
   Elinizde yapmış olduğunuz yapılandırmaya ilişkin banka tarafından imzalanan bir belge varsa söz konusu belgeyi icra müdürlüğüne sunarak fazladan talep edilen meblağa itiraz edebilirsiniz.

 166. Mrb..24 milyar kredi borcum var ve isyerime maaş haciz gönderdiler 1.4 ü kesiyorlar 2 aydır ama Avukat aradi eve hacize gelicez adresi doğrulama sordu evliyim maddi durumdan dolayi eşim baska memleket de babasinin yaninda kaliyor bnde arkadas ta akrabada kalıyorum bi ev yok bunun için ne gıbı bi islem yapalar bu arada ikamet eski ev gözüküyor .cevap için şimdiden tşkler.

  • Av. Nurcan Konur

   Bulut Bey merhaba,

   Maaşınızdan kesinti yapılması diğer haciz işlemlerini durdurmaz. Bu alacaklının avukatının inisiyatifindedir. Eğer alacaklıya telefonda bir adres bildirdiyseniz bu adrese de hacze gelebilirler. Yalnızca ikamet adresine hacze gidilebilir diye bir zorunluluk yoktur.

 167. merhaba,
  Ben 2015 senesinde bir akrabamın adına olan bir senedin kefil kısmına imza attım. 4 adet kefil imzası var ve bir kefilin maaşı ve mal varlığı yok. Diğer kefilde emekli ama maaşı üzerinden kredi çekmiş ve maaşından kredisi kesiliyor diye bir ödeme yapmıyor. bu senetteki bütün ödenecek ve faiz tutarları benim ve aynı senede kefil olarak imza attığı için eşimin üzerine kaldı. senet borçlu tarafından ödenmediği için icralık oldu. ve şimdi hem benim hem eşimin maaşında haciz var. aynı ailede iki eşin maaşlarına aynı dosyadan dolayı icra konulabilir mi? yasal mıdır? bu durumda biz mağduruz ve ne yapmamız gerekir, gerekmektedir? yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim
  iyi çalışmalar.

  • Av. Nurcan Konur

   Merhaba,

   Evli olsanız dahi icra dosyanızda hem eşiniz hem siz ayrı ayrı borçlu sıfatındasınız. Dolayısıyla hem sizin maaşınızdan, hem de eşinizin maaşından kesinti yapılmasında maalesef hukuken bir engel yoktur.

 168. kamil ozmen

  slm Nurcan hanm benim bi sorum olcak cevaplarsaniz sevinirim
  ben eski çalıştığım işyerinden tazminat alamadığı için dava açtım ve 40
  milyar kazandım önceden bu adamın üzerine arabasi ve iyeri verdi işyerini 100 binliraya satmış daha mahkeme sonuclanmadan kaybedeceyini anlayınca mal kacirmis şimdi bu adamın üzerine hiçbir mal varlığı yok ama babasının var maaşlı biyerde çalışıyor maasina ve evine hacz işlemi başlatım ben 40 binden 15 bine kadar dÜstüm adam hala odemeye yanasmiyor zamanında yani davayı açtığımda benim avukatı bunun mal varligina şer koyduramazmiydi satılması için yani mal kaçırmamasi için avukat olmazdı diyo birde bu borclu olan şahıs emekli olduğu zamn emekli Masına hacz kons bilirmi ve bunun zaman aşımı varmidir ben insanlık görevimi yaptığımı düşünüyorum 40 binden 15 bine kadar dÜstüm çünkü yada bu adam malkarirdi diyerek dava acmam mumkunmu

  • Av. Nurcan Konur

   Kamil Bey merhaba,

   İşçilik alacaklarına ilişkin davalarda, davanın konusu olmayan malların satışını engellemek için tedbir koydurmak yasal olarak mümkün değil. İşverenin mal kaçırma kastıyla dava sürecinde üzerine kayıtlı malları başkasına devrettiğini düşünüyorsanız (eğer şartları oluştuysa ve zamanaşımı süresi dolmadıysa)tasarrufun iptali davası açabilirsiniz. Ancak bu dava bir takım özel şartlara tabidir. Avukatınıza danışıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

 169. Merhaba Okan Bey;
  Maasimin 1/4 ine yakinim tarafindan haciz konuldu dugun icin esyalar icin ondan borc aldim gununde odeyemedim bir bankayada baska bir 20 bin tllik borcum var simdi maas bankam degisti parayi diger yakinimin borcunumu ceker bir bildiri icraa dairesine yapmalimiyim yoksa is verenim o yakinimin iban nosunami yatirir.Ya da maasimda ki haciz kalkip banka bu sefer maasimi hacizleyebilirmi.Maas bankam degisti diye yukumluluk bana mi dusuyor yoksa isyerim biliyor isverenmi devam edicek ayni ibana yatirmaya.Bankanin degismesi ilk alacaklinin haczini dusururmu banka devreye girip sira benim diyebilirmi.Umarim anlatabilmisimdir derdimi.Saygilar

  • Av. Nurcan Konur

   Lale Hanım merhaba,

   Maaş hesabınızın değişmesi haczi kaldırmaz. Maaş haczi kesintisini banka değil işvereniniz yapar, kalan kısmını bankaya yatırır. Sizin onayınız olmadan maaşınızın 1/4’ünden fazlası kesilemez, ikinci bir maaş haczi kesintisi yapılamaz, ikinci gelen haciz sıraya alınır.

 170. Merhaba Nurcan konur. maaş aldığım bankadadan kredi kullandım otomatik olarak taksitler kesiliyordu şu an ödeyemiyorum maasima haciz gelirse yüzde kaçını alırlar şu an 50000 tl borcum var haciz gelirse yaklaşık olarak borcum ne kadar olur sayğılar

  • Av. Nurcan Konur

   Mehmet Bey merhaba,

   Banka tarafından hakkınızda icra takibi yapılması halinde ödenmemiş kredi borcunuza faiz, icra masrafları ve avukatlık ücreti de eklenir. Öncelikli olarak size takip yapıldığına ilişkin icra dairesinden tebligat gelir. İcra takibine itiraz etmezseniz takip kesinleşir ve akabinde hakkınızda haciz işlemleri yapılır. Sizin onayınız olmadığı sürece maaşınızın 1/4’ünün fazlasına haciz konulamaz.

 171. merhaba Nurcan hanım ,
  ben babama şeker banka kefil olmuştum babam parayı ödeyemedi daha sonra benim maaşımdan 4/1 kesilmeye başladı 2014 yılından itibaren 10.000,00 TL çekilen kredi 13.801,00 TL OLARAK geldi ben şuana kadar 7.000 TL olarak ödemiş bulunuyorum .icra dairesini aradım kalan kısmı kapatsam indirim olur mu diye bana dosyanın satıldığını söylediler ben satılan yeri aradım bana toplamda faizle beraber 25.000 TL olacağını indiirm olursa 15.000 TL olacağını ve yatırılan paranın faizi bile karşılamadığını belirttiler nasıl bir yol izlerim ben bu nu kapatıp kurtlmak istiyorum fakat ödenecek para çok fazla

  • Av. Nurcan Konur

   Bilgen Hanım merhaba,
   İcra dosyasının bulunduğu icra müdürlüğüne gidip dosyanın güncel kapak hesabını isteyerek dosya borcu hakkında doğru ve detaylı bilgiyi alabilirsiniz. Ayrıca dosyanızın tamamının fotokopisini aldıktan sonra bir avukata danışmanız faydalı olacaktır. Zira dosya devredilmeden önce yaptığınız ödemeler önceki alacaklı tarafından icra müdürlüğüne bildirilmemiş olabilir.

 172. Gülşah kılıç

  Mrb Nurcan hanım benimde bir sorum olucak eşimin abisi eşimi kağıt üzerinde şirket ortağı göstermiş 3 Ortaklar ve bir kaç ay önce şirketi başkasına devrettiler şirketin bankaya borcuvarmış ödememişler,bizede geçenlerde icra kağıdı geldi,eşim sigortalı işçi şirket borcundan dolayı şirket ortağının mal varlığına gidilmiyor diye biliyorum ama aylığına el konurmu kesinti yaparlarmı

  • Av. Nurcan Konur

   Gülşah Hanım merhaba,

   Eğer eşinizin ortak gösterildiği şirketin türü anonim şirket veya limited şirket ise eşinizin şirket borçlarından sorumlu tutulması hukuken mümkün değildir. Ancak şahsi kefaleti vb. durum var ise şahsen de sorumluluğuna gidilebilir.

 173. Merhaba benim maaşımın 4te1 kesiliyo icradan dolayı şuan içerde 7.50ü borç kaldı toplu para ödersem ne kadar teklif sunmam gerekiyo avukata çünkü kapatmak istiyorum dediğimde sürekli sizde ne kadar para var diyo belli bi miktar söylemiyo bana fikir verirmisiniz ne kadar teklif sunarsam kabul ederler tahminen

  • Av. Nurcan Konur

   Nadir Bey,

   Bu tamamen sizinle alacaklı avukatı arasında birşeydir. Bizim alacaklının kabul edebileceği miktarı bilmemiz mümkün değil ne yazık ki.

 174. Ayni anda 4 banka avukata verecek odeyemedim icin maasim 2200 .nasil bir surec bekler beni eve mi maasami

  • Av. Nurcan Konur

   Ersin Bey merhaba,

   Öncelikle haciz işlemi yapılabilmesi için hakkınızda icra takibi başlatılması gerekir. İcra takibi başlatıldığında size tebligat gelecektir. Evinizde banka ipoteği varsa öncelikle ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla takip yapılır ve ipotekli ev satışa çıkarılır. Bakiye alacak kalırsa sonra maaşınıza haciz konulması talep edilebilir. Ancak ipotek yoksa evinize haciz konuşabileceği gibi maaşınıza da haciz konulabilir. Sizin onayınız olmadan maaşınızın 1/4 ünden fazlası haczedilemez.

 175. Merha bn murat size bişey sorucam 5.000 milyar ihtiyaç kredisi cektim 12 tasit yatırdım gerisini yatıramdım avtatlık oldum işten cıkarıldıgım icin şim di yeni işe girdim ve 10 günlük maaşıma banka kesti ve önümüzdeki ay paranın tamamınımı kesecekler yoksa 4/1 birinimi şimdiden teşekkür ederim

  • Av. Nurcan Konur

   Murat Bey merhaba,

   Esasında maaşınızın 1/4ünden fazlasına haciz uygulanması hukuken mümkün değildir. Ancak maaşınızı aldığınız bankaya borçlandıysanız ve maaş hesabı açarken ilgili bankaya hesapta bulunan tüm paranın haczedilebileceğine ilişkin muvafakat verdiyseniz maaşınızın tamamına haciz konulabilir.

 176. Eren Beyaz

  Merhaba bankadan almış olduğum 45000 TL krediyi ödemekte zorluk çekiyorum. Devlet memuruyum. Her ay 1650 TL veriyorum. Büyük ihtimalle önümüzdeki ay borcu veremiyeceğim. Benim sorum şu: Tamam maaşımızın 1/4 üne haciz konuluyor. onun dışında eve de hacze gelebilirler mi? araba, arsa yok kiracıyım.

  Birde kredimin önümüzdeki aidatını ödemedim. ondan sonra 90 günlük süre mi veriyorlar ödemem için?
  Tşk ederim kolay gelsin?

  • Av. Nurcan Konur

   Eren Bey merhaba,

   Öncelikle hakkınızda bir icra takibi başlatılıp bu icra takibi kesinleştirilmeden maaşınıza veya herhangi bir malvarlığınıza haciz konulamaz. Ancak icra takibi yapılıp kesinleştikten sonra maaşınızla birlikte evinize de haciz gelmesi mümkündür. Her halükarda evin idaresi için gerekli ev eşyasının birden fazla olmamak kaydıyla haczi mümkün değildir.

 177. merhaba ben devlet memuruyum.Eşime ev kredisi için kefil oldum. Kredi borcu edenmemiş ve hukuki işlem başlatılmış.Eşim emekli, bana da bankadan konu ile ilgili herhangi bir yazılı bildirim yapılmadı.Maaşıma haciz uygulanır mı.

  • Av. Nurcan Konur

   Necla Hanım merhaba,

   Maaşınızdan kesinti yapılabilmesi için hakkınızda bir icra takibi yapılması ve bu takibin kesinleşmesi, akabinde de alacaklı avukatının talepte bulunması gerekir. Ayrıca kefaletin niteliği de bu aşamada önemlidir. Bu nedenle kredi sözleşmenizi görmeden yorum yapmamız sağlıklı olmaz. Bununla birlikte banka kredi verirken muhtemelen aldığınız eve ipotek koymuştur. Eğer ipotek varsa banka öncelikle ipoteğin paraya çevrilmesi yoluna başvuracaktır.

 178. selam ben devlet memuruyum sorum şu ben bankadan 30 bin çektim ödüyemiyorum bunun faiz avukatllık ucetiyle 50 bin olurmu.

  • Av. Nurcan Konur

   Ferdi Bey,

   Çektiğiniz kredinin faiz oranlarını bizim bilebilmemiz mümkün değildir. Ancak avukatlık ücreti toplam borç üzerinden hesaplanır.
   Avukatlık ücreti oranları resmi gazetede yayınlanan tarifede;
   ilk 35.000,00 TL için %12
   sonraki 45.000,00 TL için %11
   sonraki 80.000,00 TL için %8
   ………..
   şeklinde devam etmektedir.

 179. Menba. Yaklaşık 5 senedir devlet memuru olarak çalışıyorum bazı sikintilarda dolayı maas bankamdan çektiği krediyi aksattm ve maasima icra geldi maliye tarafından %25 kesiliyo artı olarakta banka de belirli bu tutar kesiyo bu mumkun mudur neye göre kesiyorlar ve ne yapabilirim

  • Av. Nurcan Konur

   Kadir Bey merhaba,

   Esasında maaşınızın 1/4ünden fazlasına haciz uygulanması hukuken mümkün değildir. Ancak maaşınızı aldığınız bankaya borçlandıysanız ve maaş hesabı açarken ilgili bankaya hesapta bulunan tüm paranın haczedilebileceğine ilişkin muvafakat verdiyseniz maaşınızın tamamına haciz konulabilir. Muvafakatiniz yoksa icra mahkemesine başvurarak 1/4 dışındaki kesintinin iptalini talep edebilirsiniz.

 180. Gülşah kılıç

  Mrb nurcan hanım benim bir sorum daha olucak eşimin borcundan dolayı benim mal varlığıma haciz gelirmi (arabama) hiç bir şekilde kefilliğim yok

  • Av. Nurcan Konur

   Başkasının borcuna kefil olmadığınız sürece size haciz gelmez Gülşah Hanım.

 181. Suat özdemir

  Merhaba, maaşımdan haciz kesildi borcu ödemiştim icra dairesi geri yatırır dedi avukat hala yatırmadılar gidip icra dairesine başvuru yapma imkanım yok başka şehirde. Kendi şehrimdeki icra müdürlüğüne başvuru yapabiliyormuyuz nasıl parayı iade alabilirim

  • Av. Nurcan Konur

   Suat Bey,

   Borcu ödediğinizi gösterir dekont vs belgelerinizle birlikte bir dilekçe yazarak ilgili icra müdürlüğüne gönderilmek üzere, bulunduğunuz yerdeki nöbetçi icra müdürlüğüne başvurabilirsiniz. Dilekçeniz muhabere kanalıyla asıl dosyaya gönderilir.

 182. Merhaba Nurcan hanım. Kredi borcumdan dolayı maaşıma haciz geldi. Aile evinde yaşıyorum. Üzerime kayıtlı hiçbir mal varlığı yok. Fakat bugun avukat bürosundan kapıya aynı borç üzerinden 3 gün içerisinde ödenmezse eve haciz geleceği yazan basit ve imzasız kağıt bırakmışlar.İlgili avukatı aradım borcumun 20 bin tlden fazla olduğu için maaştan sonra evede haciz geleceğini belirtiyor. Böyle bir kanun var mı? bir taraftan banka borcunuz kesintiyle 8 senede ödenir derken, avukat 8 sene de borç biter mi hemen ödeyin, gibi tehditkar konuşmalar yapıyor. Hatta haciz sonrasında borç kapanmazsa, borcunuz çok olduğu için 1-3 yıl arası hapis cezası gelebilirmiş. Ayrıca borçla ilgili herhangi bir tahattüt ve ödeme yapılandırması yapmadım. Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkür ederim,iyi çalışmalar…

  • Av. Nurcan Konur

   Koray Bey,

   İcra müdürlüğü, mahkeme veya savcılık dışında gelen yazıların yasal olarak bir yaptırımı bulunmamaktadır. Alacaklı vekili sizi korkutmak için böyle bir yola başvurmuş olabilir. Oturduğunuz eve hacze gelinmesinde hukuken bir engel yok fakat ev haczinde ancak icra memurunun onay verdiği bir takım mallar haczedilebilir. (örneğin evde iki televizyon varsa biri) Borçlu ile aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için gerekli eşyalar haczedilemez. Kanunda haciz için bir borç miktarı sınırlaması yoktur. Eğer borcu belli vadelerde ödeyeceğiniz yönünde icra müdürlüğü nezdinde yazılı ve geçerli bir taahhüt verdiyseniz ve bu taahhüde uymadıysanız, hakkınızda taahhüdü ihlal nedeniyle şikayet yoluna başvurulabilir. Bunun dışında hukukumuzda borç ödememe sebebiyle hapis cezası gibi bir uygulama bulunmamaktadır.

 183. Merhaba. Banka avukatı ile anlaşma yapmamıza rağmen maaşa haciz konulmuş ise bunu kaldırma imkanımız varmıdır ?

  • Okan Koçak

   Yaptığınız anlaşma icra dairesini bağlamaz. Anlaşma gereği Alacaklı avukatın icrayı geri çekmesi gerekir.

 184. Selam esimin maaşına banka bu ay haciz baslatacagini söyledi avukatı arayıp borcu sorduk 9000 tl dedi her ay 1/4 kesilecek orası tamam yanlız avukat bugün beni aradı tehdit vari bir şekilde bu şekilde öde yaparsanız faizi bile odeyemezsiniz dedi ( borç faizi ile birlikte 9000 ) konu ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim

  • Av. Nurcan Konur

   Suat Bey,
   Eşiniz hakkında bir icra takibi başlatıldı mı? yani size tebligat geldi mi? İcra takibi olmadan direkt maaşa haciz konulması mümkün değildir. Eğer icra takibi varsa ve eşinizin maaşına haciz konulmuşsa maaş haczi kesintisi devam ettiği sürece dosyadaki faiz de işlemeye devam eder. Yani dosya borcu tamamen kapanmadıkça faizi durduramazsınız.

 185. merhaba borcum icraya verilmeden 44000 tlydi icrada e devletten baktım 1 ay önce 55000 tl olmuştu 1 dün işyerime icra emri geldi 57850 tl olarak e devletten bugün baktım 58300 tl olmuş borç sürekli artacakmı bide benden icra kararı olmadan maaşımın 1/4 ü 2 aydır alınıyor avukat bu paraları icra hesabına yatırmamış yatırması gerekmezmiydi

  • Av. Nurcan Konur

   Ali Bey,

   Maaşınıza haciz konulmadan kesinti yapılamaz. Ayrıca maaş haczi kesintisini işveren yapar ve avukata değil icra müdürlüğüne öder. İşvereniniz avukata ödeme yapıyorsa usulsüz bir işlem yapıyor. Bununla birlikte icra takibinde işletilen faiz borcun dayanağına göre değişir. Ödeme emri size tebliğ edildiğinde faiz oranlarını kontrol etmeniz, fazladan faiz istendiyse buna itiraz etmeniz gerekirdi.

 186. BÜYÜK BİR MOBİLYA MAĞAZASINDAN KLİMA ALMIŞTIM OĞLUM KEFİLDİ.OĞLUMUN MAAŞINDAN KESİLMESİ İÇİN AVUKATLA ANLAŞTIK.ARADAN ZAMAN GEÇTİ SORDUĞUMDA KASIM 2016 DA BİTECEĞİ SÖYLENİYORDU.05.10.2016 DA ARADIM BORCUM NE ZAMAN BİTECEK DİYE DAHA 1120 TL VAR DEDİLER 800 TL VERİLİRSE HESABI KAPATIRIZ DEDİLER.MAAŞ HESABI ADINA BİR YAZI YAZARIM ÖDEMEYE DEVAM EDERSİNİZ DEDİLER.NE ZAMAN BİTECEK DEDİĞİMDE BİLMİYORUM DİYORLAR.BU NASIL İŞ BEN BORCUMUN NE ZAMAN BİTECEĞİNİ BİLMEDEN ÖDEMEYE NE ZAMANA KADAR DEVAM EDECEĞİM ACİL CEVAP LÜTFEN.

  • Av. Nurcan Konur

   Nurten Hanım,

   En doğru ve sağlıklı cevabı icra müdürlüğünden alabilirsiniz. Maaş haciz kesintisi yapılırken faiz durmaz, işlemeye devam eder. Bu nedenle dosya borcu bitmemiş olabilir. İcra müdürlüğüne başvurup dosyanın kapak hesabını isteyin ve güncel borcunuzu öğrenin.

 187. 150 binlira borctan 2 taşınmaz tapularıma 500 bin degerinde olan malıma haciz geldi ne yapmam lazım

  • Av. Nurcan Konur

   Ali Bey merhaba,

   Sitemizde İş Hukuku ve ona bağlı alanlarda bilgilendirme yapıyoruz. Sorunuz İş Hukukuyla doğrudan veya dolaylı alakalı değil. Bahsettiğiniz olayda taşkın haciz söz konusu. İcra ile ilgilenen bir avukata danışmanızı öneririz.

 188. merhabalar ben işsizken evime icra tebligatı geldi çalışmadığım için ama şu an çalışıyorum ve borçlarımı ödemek istiyorum bu icra gönderen avukatlara yada icra dairesi nemi çalıştığımı beyan etmem gerek teşekkürler

  • Av. Nurcan Konur

   Hüseyin Bey,

   İcra müdürlüğüne başvurup dosyanızın güncel borcunu öğrenin. Ödeme gücüne göre maaşınızdan kesinti yapılmasını talep edebilirsiniz.

 189. Merhaba maaşıma haciz geldi aylık 1/4 oranında kesiliyor düzenli olarak kesilmeye devam edecek buna rağmen avukat aracılığıyla tüm banka hesaplarıma bloke konulmuş böyle bir hakları var mi ? Maaş hesabıma maaş dışında yatan havale eft gibi işlemlere de bloke konulmuş ailemden yardim alarak geçiniyorum farklı şehirlerde yaşıyor uz her ay gidip elden mi para almam lazim bu yaptıkları doğru mu ? Teşekkür ederim

  • Av. Nurcan Konur

   Erdal Bey merhaba,

   Maaş hesabınız dışında bir hesabınız var ise haciz konulabilir. 1/4 sınırı sadece maaşa ilişkindir. Araç, gayrimenkul gibi malvarlıklarınıza veya bankalardaki maaş dışındaki paralarınıza, hatta posta çeki hesaplarınızın tamamına haciz konulabilir.

 190. Mrb benim sorum şu şekilde olacak benim eşimin maaşına haciz geldi ve sıraya geçti bi kaç yerden geldi bu haciz işlemi biri bitmeden diğerine sıra geliyormuş. Peki bu işlem sırada olduğu için beklemede olan borçlara faiz işleniyor mu ve avukatlık ücreti içinde mi oluyor nasıl oluyor

  • Av. Nurcan Konur

   Ceylan Hanım merhaba,

   Dosya borçları bitmeden faiz, icra masrafları, harçlar ve vekalet ücretleri işlemeye devam eder. Maaşa haciz şerhi işlenmesi faizi durdurmaz.

 191. bizim banka kredisi var oda maastan kesiliyor şimdi 3 senede ancak biter diğer borç ta 6 milyarlık buna 3 sene boyunca ne kadar faiz işler peki

  • Av. Nurcan Konur

   Size tebliğ edilen ödeme emirlerinde faiz oranları yazıyor. Oradan kontrol edin.

 192. maaşa haciz geldiğinde eve de haciz gelebilir mi bu bekleme süresince

  • Av. Nurcan Konur

   Gelebilir Ceylan hanım. Bu tamamen alacaklının inisiyatifinde…

 193. Mehmet Ali

  Merhaba. Sizden bi konu hakkında bilgi almak istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim. Ben memurum ve yaklaşık olarak iki aydır açıktayım açıkta olmam sebebiyle maaşımdan 3te1 oranında kesinti yapılıyor. Aynı anda maaşıma kredi borcundan dolayı haciz geldiğini öğrendim.. Merak ettiğim konu bu şekilde hem devlet hem banka aynı anda maaşımdan kesim yapabilir mi.. Çünkü böyle olursa çok zor durumda kalacağım bu işin yasal bir çözümü varmıdır yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim…

  • Okan Koçak

   Mehmet Bey devlet sizden kesinti yapmıyor. Çalışmadığınız için 3/1 eksik hakediyorsunuz. Bu bir kesinti değildir.

 194. iyi calismalar. Evkura olan borcumdan dolayi surekli aranmaktayim ve telefonu açmiyorum bilincli olarak, aradik da odemedin demesinler diye. Hicbir sekilde haberim yokken hakkimda islem yapilabilirmi?

  • Av. Nurcan Konur

   Eren Bey telefonla bir borç kesinleştirilemez. Bu nedenle telefonu açsanız dahi size resmi bir tebligat gelmeden işlem yapılamaz. Ancak evde olmadığınız zamanlarda tebligat muhtara bırakılabilir. Bu nedenle sık sık kontrol edin. E devlet şifresi ile de hakkınızda icra takibi olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 195. Teknisyen

  Öncelikle çok teşekkürler yardımcı olduğunuz için. ben kamuda işçiyim.icrada dairesinde dosyalarım var.C bankasına olan borcumdan dolayı 4/1 oranında kesin ti yapılarak A bankasına maaşım yatıyor.B bankasıda sırada bekliyor.kurum bankayı değiştirdi B banka sı ile anlaştı.benim sorum B Bankası icradan sonra kalan maaşımın tamamına yada bir kısmına bloke yada el koyabilir mi?

  • Av. Nurcan Konur

   Onayınız olmadan maaşınızın 1/4 ünden fazlası kesilemez. Hesap açılırken sözleşme içerisinde kesintilere onay verdiğiniz yönünde matbu hükümler olabilir. Ancak önceden verilen bu onay sizi bağlamaz. Aksi bir durumda icra mahkemesine şikayet hakkınızı kullanabilirsiniz.

 196. Merhaba ben kurumsal firma ile icralik oldum bana faizi ile birlikte borcu bildirdiler icra dairesine itrazda bulundum sonrasında isyerine faiz düşük şekilde taksitlendirme yaptılar benden faiz alirlarmi borç bitti ne yapmalıyım şimdiden tessekkurler

  • Okan Koçak

   Borcu tek kalemde kapatmadığınıza göre adamların borcunu zamana yaydınız demektir. Zamana yaymak demek faiz gerektirir Harun Bey.

 197. Mustafa ali keser

  Selam benim 1980 lira borcum var bunun 1000 tl peşin kalanını 15 gün içerisinde yatirmami istiyorlar taksit olmaz diyorlar üzerimde sadece arabam var haçiz önce arabaya mi maasima mi gelir aydınlatırsanız sevinirim Teşekkürler

  • Av. Nurcan Konur

   Mustafa Bey hacizde bir öncelik sırası yoktur. Ancak araca sistem üzerinden direkt haciz konulabildiğinden araç haczi ve maaş haczi aynı anda talep edilse bile araca daha çabuk haciz işlenecektir.

 198. Merhaba
  20000 tl tazminat borcum vardi. 2ay maasimdam 4/1 kesildi sonra karşı tarafin av. görüştüm 26500 tl toplam borç dedi. 25000 toplu ode kapatalim dedi. Isyerime gelen teb.25500 yaziyordu borç. Nisan 2016 da toplu olarak 21500 ödedim sonra kalan borc maasimdan kesilmeye devam etti.Ekim
  2016 da isten ayrildim.benim göre 750 tl civarı borç kaldi. Şimdi nasıl bir yol
  izlemeliyim. Teşekkürler

  • Av. Nurcan Konur

   Merhaba,

   İcra müdürlüğüne gidip dosyanın güncel kapak hesabını isteyin. Faiz, vekalet ücreti ve harçları da ödemeniz gerektiğinden tutar daha fazla çıkacaktır.

 199. İcralik borcum vardı borcumu kapattim maas haczi basladi avukat talep acti harc yatip dosya kapansin diye ama icra mudurlugu dönus saglamadigi icin islem yapamiyoruz ben icra mudurlugune gitsem islem yapmazlarmi diyorum yapmazlar diyor maasimin 4 te birini kesecekler bana bir yol gosterin lutfen elim kolum bagli

  • Av. Nurcan Konur

   Uğur Bey,

   Ortada karışık bir durum yok. İcra müdürlüğü talebi bekletmez. İcra dairesine gidip halledebilirsiniz.

 200. Merhaba Avukat Hanım
  Ben alacaklı olarak borçlunun işyerine Maaşından kesinti yapılıp tarafıma ödenmesi için icra müdürlüğünden tebligat gönderdim tebligatı 25 gün önce borçlunun kendisi almış ve halen ödeme yapmıyolar bununla ilgili ne yapabilirim teşekkürler

  • Av. Nurcan Konur

   Merhaba,

   Maaş haciz yazısını kendisi tebliğ almış ise işverene bildirmemiş olabilir. Cevap verilmediğinden yeniden maaş haczi gönderilmesini talep edin.

 201. Merhaba,
  çalışanımız adına bugün icra yazısı ulaştı elimize. Ekim ayı hak edişini 15 Kasımda alacak.Ekim maaşından kesinti yapmamız gerekir mi?

 202. ibrahim sarı

  Merhaba Nurcan Hanım,

  Emekliyim, Emekli maaşımın 740 lirası kredi borcuma düzenli kesiliyor.
  Emekli maaşımdan geri kalan kısmı ise banka haciz koydu. Şuan Sigortalı bir işte çalışıyorum. Bu işyerine de üç ayrı yerden haciz konuldu. Hem emekli maaşım kesiliyor, hemde aylık maaşım kesiliyor. Bunların birini durdurmak için ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

  • Av. Nurcan Konur

   Merhaba İbrahim Bey,

   Emekli maaşınızdan kesinti yapılmasına onay verdiniz mi? Eğer vermediyseniz emekli maaşı haczedilemez. Bunun için icra mahkemesinde şikayet (dava) yoluna başvurabilirsiniz.

 203. hayrettin aksoy

  merhaba,
  Benim maaşımın1/4 une maas haczi geldi.Şirket her ay odeme yapacak fakat avukat aramaya devam etmektedir.Baska yaptırım da yapabilir mi?
  Teşekkürler.

  • Av. Nurcan Konur

   Haczi kabil malvarlığınız varsa yapabilir.

 204. ahmet guner

  merhaba,

  Benim dosyam eski işyerinde iken yani askeri ücretle çalışıyor iken vade uzadığı için 22000 olarak icraya girdi. fakat şuandaki maaşım 2500 lira olarak görünmekte. bu miktarda bi değişiklik olur mu.

  iyi çalışmalar.

  • Av. Nurcan Konur

   Ahmet Bey,

   Borcun maaşınızla bir ilgisi yoktur. Alacaklı taraf size borç sona erinceye kadar faizi ile birlikte bir hesaplama yapmış olabilir. Telefonda verilen bilgilere çok güvenmeyin. İcra müdürlüğünden güncel dosya borcunuzu öğrenebilirsiniz.

   • mustafa sevim

    merhaba avukat nurcan hanım benim sorunum şöyle benim maaşımdan haciz kesintisi yapılıyor bana gelen haciz ihbar tutarı kadar ödeme kesintisi yapılıyor, ama avukat arayıp söylüyor ki dosyanıza faiz işlemeye devam ediyor diyor. bana gelen maas haciz tutarı 20.000 tl su ana kadar 15.000 ödendi kalan 5.000 ama avukat diyorki borcunuz 10.000 diyor maasa haciz konuldıuktan sonra dosyaya faiz işleme devam ediyormu yada icra dairesinin gönderdiği tutar bittikten sonra dosya kapanıyormu

    • Av. Nurcan Konur

     Mustafa Bey merhaba,

     Maaşınızdan haciz kesintisi yapılması faizi durdurmaz.Ödenmeyen tutarlar için faiz işlemeye devam eder. Bu nedenle alacaklı avukatının beyanı doğru olabilir. İcra müdürlüğüne gidip dosyanızın güncel borcunu öğrenebilirsiniz.

 205. ramazan dogan

  Merhaba;
  Bir çalışanımıza aynı icra dairesinden 3 ayrı dosyada maaş haczi müzekkeresi yazılmış.Alacaklı da aynı banka sadece dosya numaraları farklı.İcra dairesine cevap yazarken tek dilekçe yazsam yeterli olur mu ve ödeme sırasını nasıl yapmalıyım?

  • Av. Nurcan Konur

   Ramazan Bey merhaba,

   Dosyalar fiziken ayrı olduğu için cevapları ayrı ayrı hazırlamalısınız. Tebligat aynı gün ve aynı saatte geldiyse herhangi birinden (örneğin dosya nosu küçük olandan) başlayarak diğerlerini sıraya alabilirsiniz.

 206. Merhabalar benim x bir avm ye borcum vardı avukatlık oldum eşimde kefilim ikimizinde maaşı var sigortalıyız avukatlık ücreti dahil toplam borç 4050 lira avukat evine hacize gelecez diyo böyle birşey yapabilirmi maaşımdan kesilsin dedim kabul etmedi bekleyemeyiz dedi lütfen acil yardım

  • Av. Nurcan Konur

   Abdullah Bey,

   Alacaklı dilediği yolu kullanmakta serbesttir. Maaş haczi dışında evinize de hacze gelebilir. Ancak ev eşyalarında haciz yapılması için bir takım kriterler vardır. Örneğin ancak iki televizyonunuz varsa biri haczedilebilir. Borcu bir an önce ödemeniz için sizi korkutmak amacıyla böyle bir söylemde bulunmuş olabilirler.

 207. Nurcan hanım çok teşekkür ederim iyi çalışmalar

 208. merhaba ben geçen ay işe başladım bugun maaşımı aldım şimdi bazı bankaları taksitlendirdim taksitlendirmediğim bankalarda var bunlar ne zaman maaşıma haciz uygulayabilirler acaba bir ay daha ertelesem kardır

  • Av. Nurcan Konur

   Salih Bey merhaba,

   Maaşınıza haciz konulabilmesi için hakkınızda icra takibi başlatılması ve bunun kesinleşmesi gerekir. Tarafınıza henüz icra müdürlüğünden bir ödeme emri gelmediyse maaşınıza haciz konulamaz.

 209. Merhaba
  Maaşın 1/4u kesiliyorken icraya emekli oldugun da tazminatinizi alabilirler mi borc icin. Maaşın 1/4uve tazminatin bir kismini MI alabilirler.

  • Av. Nurcan Konur

   Merhaba,

   Maaşın yalnızca 1/4’ü haczedilebiliyorken kıdem tazminatının tamamı haczedilebilir. İcra dairesinden işverene gelen yazıda kıdem tazminatına da haciz konulduğu belirtiliyor ise dosya borcunun tamamını karşılayacak kısmı icraya ödenir.

 210. Mrh nurcan hanım benim maaşımdan icra yoluyla kesinti oluyor fakat merak ettiğim kesinti bedeliyle ilgili mesela maaşımdan 621 tl kesilirken alıcı 580 tl aldığını söylüyo her ay masraf kesiliyomu böyle.?

  • Av. Nurcan Konur

   Merhaba Ferit Bey,

   İcra Müdürlüğünce harç kesintisi yapıldıktan sonra kalan net tutar alacaklının hesabına yatırılır. Maaş hacizleri aylık olarak yatırıldığından her ay harç kesintisi yapılır.

 211. nurcan hanım mrb kredi kartı borcum vardı varlık şirketine devretmiş varlık şirketi a bankasındaki hesabıma el koymuş ve biz ocak ayında o bankadan maaş alıcaz acaba maaş hesabına el koyabilirmi bilgi verirseniz çok mutlu olurum.

  • Av. Nurcan Konur

   Onayınız olmadan maaş hesabınıza bloke konulamaz. Banka hesap sözleşmesi imzalarken onayınızı almış olabilirler fakat bu geçerli olmaz. Öyle bir durum olursa icra mahkemesine başvurun.

 212. Merhaba Nurcan hanım borçlu benim eşim ise kefilim 5000 lira borcumuz var ikimizede icra takibi başlatıldı ikimizde ssklı calışanız eşimin işyerine icra müdürlüğünden belge gelmiş ama bana henüz gelmedi sormak istediğim şudur bu borç sadece eşimin maaşındanmı kesilecek yoksa banadamı gelecek yani ikimizin maaşındanda 4/1 mi kesilir

  • Av. Nurcan Konur

   Abdullah Bey merhaba,

   Asıl borçlu ile kefil (müşterek borçluysa) hakkında beraber takip başlatılabilir ve her ikisi hakkında da haciz talep edilebilir. Sizin olayınızda ikiniz için de takip başlatıldığından sizin maaşınıza da haciz konulmasını talep edebilirler.

 213. Slm benim maaşım hacizli ilk ay kesinti yapılmış ben maaşım eksik yatmış sanıyordum ikinci ay kesinti olmamış ben maaşın tamamını çektim çektikten sonra öğrendim maaşıma haciz geldiğini bunla ilgili bir sorun yaşarmıyım acaba

  • Av. Nurcan Konur

   Maaş haczi kesintisini işvereniniz yaparak icra müdürlüğüne öder. Neden kesinti yapılmadığını işverene sorun. Kesinti yapmaması onun sorumluluğunda.

 214. benim haberim olmadan icra ne bir bankaya borcum var nedebaşka bir borcum ama iş bankası bana icra gönderdi ve benim bununla ilgili hiçbir bilgim yok ne yapmalıyım

 215. Sigortali işciyim maasimin 4/1 heray kesiliyor bikez tazminata el konuldu 2 ci kez el konulurmu tesekkurler .

  • Okan Koçak

   Borç bitene kadar sürekli konacaktır.

 216. Okan bey ve Nurcan hanım merhabalar

  BEN YAPIKREDİ BANKASINDAN KREDI BORCUM VAR TOPLAM BORCUM 12.000 YAKLAŞIK 1 AYDIR ÖDEYEMIYORUM BANKA BELLI SÜRE VERDİ AMA O TARİH GEÇTİ ÖDEME YAPAMADIM,SGKLI ÇALIŞIYORUM MAAŞIMA HACİZ GELİR 1/4 ORDANINDA BURDAKI OKUDUGUM YORUMLARA GÖRE,EVE HACİZ GELIRMI BU MIKTAR İÇİN ILK DEFA BÖLE BİR DURUMLA KARŞILAŞTIM HADİ İŞ YERİ MAAŞIMA 1/4 ORANINDA KESİNTİ YAPSIN EVE HACİZ GELMESINDEN KORKUYORUM BEN KESILCEK 1/4 ORAN HARİCİNDE MAAŞTAN AVUKATA YADA İCRA MÜDÜRLÜĞÜNE AYRICA ÖDEME YAPABILIRMIYIM HANİ BORC CABUK BİTSİN DIYE İYİ ÇALISMALAR KOLAY GELSİN CEVABINIZ ICIN SIMDIIDEN TESEKKURLER

  • Av. Nurcan Konur

   Merhaba Cihat Bey,

   Maaşınızdan kesinti yapılabileceği gibi eve de haciz gelebilir. Ayrıca üzerinize kayıtlı araç ve gayrimenkul varsa onların üzerine de haciz konulabilir. Maaşınızın 1/4’ünden fazlasının kesilmesine muvafakat verebilirsiniz ya da icra müdürlüğüne ayrıca ödeme yapabilirsiniz.

 217. Merhaba Nurcan Hanım;
  Ben devlet memuruyum. Bir banka borcu yüzünden 2 aydır maaşımdan 1/4 orenında 820 TL kesinti yapılıyor. 3 gün önce avukat ve icra görevlisi 3 kişi evde tespit yaptılar. Koltuk takımı,bilgisayar ve fırın olarak 3 kalem eşyayı tutanağa yazdılar. Ben bunu imzalamayacağımı belirttim , bu imzanın ne anlama geldiğini sorduğumda yeddiemin olarak eşyaların evde kalacağını söylediler. Sonra imzaladım. Bu imzanın bir bağlayıcılığı var mıdır? Herhangi bir taahhüt yada fazla ödeme yaptırabilirler mi bu imza yüzünden?

  • Av. Nurcan Konur

   Merhaba,

   Haciz tutanağında maaşınızın tamamından kesinti yapılacağına dair muvafakat var mıydı? Tutanakta sadece haczedilen malların listesi varsa bir problem olmaz. Ancak haczedilen malları satarsanız yedieminliği suistimal etmiş olursunuz.

 218. Bir bankaya 25 bin tl borvum var icralik oldum ben elden 8 bin tl verip kalanini taksitlendirmek istiyorum. Sorum şu taksitlendirmeyi yaptiktan sonra bu kalan tutara faiz isler mi yoksa kalan tutar faizi ile hesaplanip mi taksite bölünüyor

  • Okan Koçak

   Birinden aldığınız borcu vadesinde ödemezseniz faiz işler Ömer Bey. Bunun için kimseye danışmanıza gerek yok. Taksitlendirmeniz vaktinde ödemeyeceğinizi gösteriyor.

 219. Mustafa Demircioğlu

  Merhaba Nurcan hanım
  Benim banka kredisinden dolayı 3 aydır maaşıman 4/1 oranında 1.200 tl kesinti var ben bu borcu 4.000 tl olarak sabit taksit olarak ödemek istesem faizler ve masraflar dahil bankayla mı yoksa avukatlamı görüşmem gerekir daha sonra faiz ve masraf gibi talebe bulunurlarmi

  • Av. Nurcan Konur

   Merhaba,

   Alacaklı avukatı ile görüşün ve mümkünse bir protokol düzenleyin. İndirim, taksit vs yetkisi onların inisiyatifindedir. İcra müdürlüğünde görünen dosya borcuna faiz, harç, masraf ve vekalet ücreti dahildir. Bu tutarlardan alacaklı taraf feragat etmediği sürece daha sonra sizden talep edilebilir.

 220. Ahmet Can

  Merhaba, benim avukat arkadaşlara ve diğer konu hakkında bilgisi olan herkese bir sorum olacak .

  Borcumdan dolayı maaşıma haciz gelecek ama sigortalı olmazsan bu haciz gelemez diye biliyorum bu doğru müdür? Yani sigortasız çalışan olsam ama maaşım hesabıma yatsa yine de alabilirler mı ? Ya da diyelim ki maaşımı elden alıyorum . Sigortami kendim yaptım yani kendi primimi kendim yatiriyorum diyelim böyle bir durumda haciz gelebilir mı maaşıma . ?

  • Okan Koçak

   Biz böyle bir soruya cevap vermeyiz Ahmet Bey. Sigortasız çalışmak başlı başına bir suç olduğu gibi alacaklı kişiyi aldatmak da ayrı bir suçtur.

 221. Metin Ali

  Merhaba,
  Benim üç tane gsm operatörüne borcum var ve üçüde avukatlık durumda. İkisi 2014 yılından biri de bu yıl. Bir devlet kurumuna memur olarak atandım 15 gün sonra göreve başlayacağım. Ben bildirimde bulunmadan avukatların işe giriş ile ilgili bilgisi oluyor mu? Kesintiler ilk aydan itibaren başlar mı? Teşekkür ederim.

  • Av. Nurcan Konur

   SGK dan tespit edilir sizin bildirimde bulunmanız beklenmez.

 222. Merhaba kolay gelsin haciz kağıdında gelen borç avukat ücreti dahilmidir

  • Okan Koçak

   Tam olarak faizler bile dahil değil. Yani o kağıttaki tutarı ödediğinizde ek bir miktar daha çıkacaktır. Avukat ücreti dahildir.

 223. Tolga demirbilek

  Merhabalar. 3500 tlbborcum için maaşıma haciz kondu. Isim gereği sürekli şehir dışına çıkıyorum ve işyerim ulaşım konaklama ve yemek masraflarim için hesabıma harcirah yatiriyor. Bu harciraha haciz islermi. Teşekkürler.

 224. ABDULKADİR YÜKSEL

  ÖNCELİKLE KOLAY GELSİN.BİLGİLERİNİZLE BİZİ AYDINLATTIGINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ.MAAŞ KESİNTİSİ YAPILIP BORCUN TAMAMI ODENDIKTEN SONRA HACİZ OTOMATİK OLARAK KALKARMI YOKSA YATIRDIGIMIZ DEKONTLARLA BIRLIKTE İCRA DAİRESİNE FALAN Bİ BASVURU YAPIP BORCU ODENMİŞTİR V.S GİBİ Bİ YAZILAR ALIYORMUYUZ.

  • Av. Nurcan Konur

   Merhaba,

   Kesintiler icra dosyasına yapıldığı için ayrıca dekont sunmanıza gerek yok. Zaten sistem üzerinden dosya borcunun tamamının ödenip ödenmediği anlaşılır. Ancak icra müdürlüğünde borcun tamamının ödenip ödenmediği sürekli olarak kontrol edilmez ve kendi kendilerine haczi kaldırmazlar. Bu nedenle dosya borcu tamamen ödendikten sonra sizin veya alacaklı tarafın talepte bulunması sağlıklı olacaktır.

 225. Merhaba

  Bir sirlette 7 yildir calisiyorum .bi kac dosyam var kafalarina gore maasimi kesiyorlar . buyuk bi sirket muhattap bulamiyorum . sirkete dava acabilirmiyim yasal hakkim var mi ?

  • Av. Nurcan Konur

   Mahmut Bey merhaba,

   Kafalarına göre derken ne kastediyorsunuz? Maaşınızı brüt ücret üzerinden mi alıyorsunuz? Maaş haczi olabilir mi? İşveren dayanaksız bir kesinti yapıyor ve ücretlerinizi eksik ödüyorsa iş sözleşmenizi haklı nedenle feshedebilirsiniz. Ancak dediğim gibi kesintinin gerçek nedenini bilmeden yorum yapmamız mümkün değil.

 226. maasımda hacız var uzerime bırsey alsam onada hacız gelırmı acaba yoksa maas ta kesıntı oldugu ıcın bırsey olmaz mı

  • Av. Nurcan Konur

   Orkun Bey,

   Alacaklı dilediği haciz yoluna başvurabilir. Maaş haczi devam ederken araç ve gayrimenkul edinirseniz onlara da haciz konulabilir.

 227. Telekomla ilgili borcum avukatlık olmuştu biz avukata ödeme yaparken maaş haczi gönderdiler ödeme yaptığınız için sorun yok denildi adliyeden tekit kağıdı gelmiş bunla ilgili ne yapmam gerek

  • Av. Nurcan Konur

   Alacaklı avukatı ile görüşün. Öyle bir anlaşmanız varsa maaş haczinin fekkini talep etsinler. Tekid yazısı geldikten sonra ödeme yapılmaz ise işvereninizi borçlu konumuna taşıyabilirler.

 228. Selam Av. Nurcan Konur, benim maaşımın 4/1 hacız geldi ve her ay 420 lira civarında kesinti yapılıyor ilk ayı kestiler. kesinti başladıgında bu buna faiz işlermi ?

  • Av. Nurcan Konur

   Mustafa Bey,
   Borcun tamamı ödeninceye kadar bakiye kısımlara faiz işlemeye devam eder. Maaş haczi kesintisi faizi durdurmaz.

 229. Merhaba öncelikle bizleri aydınlattığı iz için teşekkür ederim. Benim maaşım da haciz var. Fakat haczi yapan A bankası ben maaşı b bankasından alıyorum. işyeri A bankasına ödeme yapiyor. B bankası 2.sirada maaşın 4/1 A bankasına kesiliyor. B bankasına yatan geri kalan ödemeden tekrar 4/1 kesiliyor. Bu yasalmi böyle bir şeyi nasıl iptal ettirebilirim

  • Okan Koçak

   Bankaya bir dilekçe ile başvurun ve 2. sırada olduğu bilgisini verin. Yasal değil.

 230. Merhabalar maşımda haciz var ve düzenli olarak kesiliyor 5 aydır avukat arıyor ve bordurom da yazan miktarla söylediği tutar tütmüyor. Birde avukat kesintiden hariç olarak ek ödeme istiyor. Benim hiç bir şeyim yok. Maşımdaki kesinti bittiğinde borcum biter mi yoksa faiz işliyor diyorlar tekrar haciz gelir mi?

  • Okan Koçak

   Bordronuzda görünen icra kesintisi alacaklı tarafın verdiği IBAN’a aynen yatırılması gerekiyor. Tutmaması durumunda işveren sorumludur. Karşı tarafın avukatı haciz tutarından fazlasını isteyemez. Siz elbette bir an evvel borç bitsin diye kendiniz yatırabilirsiniz. Faiz işlemeye devam ediyor. Bütün borç kapanana kadar da işlemeye devam edecek.

 231. turan alsancak

  slm iyigünler okan bey …bnm haciz den dolayı aylığımı işyeri kesti aylığımı almadan bn dosyayı kapattım ama yinede aylığım kesildi ve işin kötü tarafı tam 1 yıl oluyor bn kesilen aylığımı alamadım kimden ve nasıl alabilirim yardımcı olursanız sevinirim…

  • Okan Koçak

   Alacaklının avukatı ile görüşüp talep edeceksiniz.

 232. Merhaba benim sorum şu eşimin bankalara olan borçları avukatlik oldu eşim inşaat işçisi sigortasız çalışıyor işveren borctan dolayı sigorta yapmak istemiyor işten ayrilirsan borç benim üstüme kalır benden tahsil ederler diyor ve sigorta yapmıyor eşim işten ayrilirsa borcumuzu isverenmi ödemek zorunda bilgi verirseniz sevinirim

  • Okan Koçak

   Eğer işvereniniz sigorta yaparsa eşiniz resmi olarak çalışmaya başlar. Maaşının 1/4’ü icraya yatar. Kalanı eşinize ödenir. İşveren eşinizi sigortalarsa eşinizin borcu işverene kalmaz. Hiç bir zaman eşinizin borcu işverene kalmaz. Eğer bilmediğimiz bir durum yoksa tahminen işveren yalan konuşuyor diyebiliriz.

 233. merhaba,benim maaşıma haciz gelmişti.İlk ay maaşımın 1/4 ü kesildi sonra fazla mesai yatacaktı arkadaşlarımın fazla mesaisi yatmış benim yatmamış.Bu neden olur yardımcı olursanız.Sevinirim şimdiden teşekkürler.

  • Okan Koçak

   Demek ki mesainin tamamını icraya yatırmışlar. Aslında mesainin de 1/4’ü icraya yatmalıydı. Tamamı değil. İcra tebligatına bir bakın bakalım.

 234. SERKAN YALÇIN

  İYİ GUNLER ÇEKTİĞİM BİR KREDİ DEN DOLAYI MAAŞIMA HACİZ GELDİ İCRA DAİRESİNDEN GELEN TUTAR MAAŞIMDAN KESİLEREK TAMAMLANDI AVUKATLIK BÜROSU BİR MİKTAR DAHA PARA YATIRMAMI SOYLEDİ ONUDA YATIRDIM SONRA BENİ ARAYIP İCRA DAİRESİNİN YANLIŞ HESAP YAPTIĞINI BANKAYA BİR Mİ,KTAR DAHA BORCUMUN OLDUĞUNU SOYLEDİ BOYLE BİR DURUM OLABİLİRMİ ? TEŞEKKÜR EDERİM

  • Okan Koçak

   İcra dairesiyle konuşun. Tebligatınızda icra dairesinin adı yazıyor. Karşınızdaki avukat ya çok uyanık ya çok beceriksiz.

 235. Mrb maasima haciz geldi borç benim değil itiraz ettim kabul edilmedi ikinci kez isyerime ödeme emri geldi işveren adına ben işverene mal satmisim gibi isvereni borçlu göstermiş ne yapmam lazım

  • Av. Nurcan Konur

   Merhaba, yazdığınızdan anladığım kadarıyla muhtemelen işyeriniz sizin maaşınız için gelen ilk maaş haciz yazısı doğrultusunda kesinti yapmadığı için, ikinci gelen yazıyla işvereniniz de borçlu konuma gelmiş. Size tavsiyem işvereninize konuyla ilgili bilgi vermenizdir.

 236. Bir kac bankaya borcum var birinu yapilandirdim aydan aya odeme yapiyorum yanliz diger banka maasima icra koyduguna dair is yerime kagit gindermis ve evrak bana ulasti bu borcu bankadan gorusup yapilandirsam diger banka maasima icra koyabilirmi ???

  • Av. Nurcan Konur

   Merhaba Yusuf Bey,

   Hakkınızda kesinleşmiş bir icra takibi varsa alacaklı her zaman haciz yapma imkanına sahiptir. Yani evet diğer banka da maaşınıza haciz koyabilir.

 237. Merhaba, ben kardeşimin banka kredisine kefil oldum ve ikimizin ortak olan evi satıldı ancak banka bu paranın yetmeyeceğini daha faizlerin de ödenmesi gerektiğini de belirtmiş kardeşimin işsiz ben devlet memuruyum ve kredi ödediğim bir evim var. Bu durumda alacaklı banka ile nasıl bir anlaşma yoluna gitmeliyiz. Benden alacaklarını tahsil etmek ister mi ve ilk maaştan mı evden mi haciz koyarak başlar? Teşekkürler cevap için

  • Av. Nurcan Konur

   Merhaba Emre bey,

   Kardeşiniz ile ortak olan evin satışından sonra hala bakiye borcunuzun kalması durumunda alacaklı banka haciz işlemlerine devam edebilir. Hukuken alacaklı taraf borçlunun sahip olduğu herhangi bir mal varlığını (ev, araba veya maaş gibi) herhangi bir sıralama olmaksızın haczetme hakkına sahiptir. Bu yüzden sizin olayınızda alacaklı maaşınıza da haciz koyabilir; evinize de. Bu noktada alacaklı ile yapacağınız görüşmede mevcut borcunuzu taksitlendirmeyi talep etmenizin yerinde olacağı kanaatindeyim.

Menü