İşten Çıkış Kodları ve Nedenleri

AYLIK PRİM VE HİZMET BELGESİNDEKİ İŞTEN ÇIKIŞ KODLARI VE NEDENLERİ
ÇIKIŞ KODUSGK İŞTEN ÇIKIŞ KODLARIKIDEMİHBARİŞSİZLİK
1Deneme süreli iş sözleşmesinin işverence feshi
2Deneme süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi
3Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi (istifa)ü
İşçiden işverene
4Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshiüüü
5Belirli süreli iş sözleşmesinin sona ermesiüü
8Emeklilik (yaşlılık) veya toptan ödeme nedeniyleü
9Malulen emeklilik nedeniyleü
10Ölümü
11İş kazası sonucu ölümü
12Askerliküü
İşsizlik ödeneği askerden dönüşte bağlanır
13Kadın işçinin evlenmesiü
14Emeklilik için yaş dışında diğer şartların tamamlanmasıü
3600 gün
15Toplu işçi çıkarmaüüü
16Sözleşme sona ermeden sigortalının aynı işverene ait diğer işyerine nakli
17İşyerinin kapanmasıüüü
18İşin sona ermesiüüü
19Mevsim bitimi
Geçici bir süre için sözleşmenin askıya alınması halinde kullanılır.
20Kampanya bitimi
Geçici bir süre için sözleşmenin askıya alınması halinde kullanılır.
21Statü değişikliği
22Diğer nedenler
SGK tarafından detay istenir. Aksi halde İşsizlik Ödeneği bağlanmaz.
23İşçi tarafından zorunlu nedenle fesihüü
24İşçi tarafından sağlık nedeniyle fesihüü
25İşçi tarafından işverenin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesihüü
26Disiplin kurulu kararı ile fesih
27İşveren tarafından zorunlu nedenlerle ve tutukluluk nedeniyle fesihüü
28İşveren tarafından sağlık nedeni ile fesihüü
29İşveren tarafından işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih
30Vize süresinin bitimi
Geçici bir süre için sözleşmenin askıya alınması halinde kullanılır.
31Borçlar Kan. Sendikalar Kan., Grev ve Lokavt Kan. kapsamında kendi istek ve kusuru dışında fesihüüü
324046 sayılı Kanunun 21. maddesine göre özelleştirme nedeni ile fesihüüü
33Gazeteci tarafından sözleşmenin feshiüü
Gazeteciler istifa etse de tazminatlarını alırlar
34İşyerinin devri, işin veya işyerinin niteliğinin değişmesi nedeniyle fesihüüü
36OHAL / KHK
Kayyumlarca terör örgütü üyeliği vb. nedenlerle re’sen düzenlenecek çıkışlar içindir. İşverenin bu tip nedenlerle gözaltına alınan yada tutuklanan çalışanlarını 27 yada 29 kodu kullanılacaktır.

16 Yorumlar

 1. merhabalar,
  13.08.2013 tarihinden bu yana fiili olarak çalışıyorum.2015 ağustos ayında evlenerek eşimin yaşadığı şehire taşınacağım. İşten ayrılırken evlilik nedeni ile olduğu için kıdem tazminatı talep etme hakkım var mıdır?
  Teşekkür ederim.

  • Okan Koçak

   Evet. Evlendiğiniz günden itibaren 1 yıl içinde evlilik nedeniyle işten kıdem tazminatınızı alarak ayrılabilirsiniz.

 2. Merhaba
  15.02.2013 – 21.01.2015 tarihleri arasında özel bir firmada görev yaptım.
  Psikolojik baskılar ve hoş olmayan davranışlarla karşılaştığım için istifa etmek zorunda bırakıldım. İstifa dilekçemde de bu durumu açık bir şekilde belirttim.
  Bu şartlarda İHBAR-KIDEM TAZMİNATI ve SENELİK İZİN ÜCRETİMİ alabilme şansım nedir?
  Ayrıca geçen yıl senelik iznimi kullanmıştım. Fakat bu yıl kullanmaya fırsatım olmadı. Tarihlere bakılınca bu yıl senelik izin hakkına sahip miyim?
  Eğer sahipsem, ücretini nasıl hesaplayacağım konusunda beni aydınlatırsanız sevinirim.

  Teşekkür ederim.

  • Okan Koçak

   Öncelikle soruyu neden SGK işten çıkış kodları altında sorduğunuzu anlayamadım. Sorununuza benzer dertleri olanlar sizin sorununuzu bu konu altında aramayacaklardır.

   Sizin istifanız “haklı sebeple sözleşmenin işçi tarafından tek taraflı feshi” şeklinde görülüyor.
   İhbar tazminatı zaten alamazsınız, giden sizsiniz. İhbar tazminatı ödemek gibi bir durum olur eğer olursa ki siz haklı sebeple çıktığınız için ödemezsiniz. İhbar tazminatını unutun.
   Kıdem tazminatınızı alacaksınız. Yıllık izin paranızı da. 15.02’de girdiğiniz bir işten sonraki 15.02 gelmeden ayrıldığınız için son senenin yıllık izni olmaz. Öncekilerden kullanmadıklarınızın ödemesini elbette alabilirsiniz.

   Kıdem kıdem tazminatınızı nasıl hesaplayacağınızı http://www.ozlukhaklari.com/yillik-izin-ucreti-hesaplamasi/
   Yıllık izin paranızı nasıl hesaplayacağınızı da http://www.ozlukhaklari.com/kidem-tazminati-nasil-hesaplanir/

   linklerinden öğrenebilirsiniz.

 3. Merhaba
  Önce ki mesajıma ilaveten,
  15.02.2013 – 21.01.2015 tarihleri arasında özel bir firmada görev yaptım.
  Psikolojik baskılar ve hoş olmayan davranışlarla karşılaştığım için istifa etmek zorunda bırakıldım. İstifa dilekçemde de bu durumu açık bir şekilde belirttim. Ve patronum istifa dilekçemi kabul edip imzaladı.

  Bu durumda işsizlik maaşı alabilmem için ne gibi bir yol izlemeliyim ?
  Nereye başvurmalıyım?

  Teşekkürler.

  • Okan Koçak

   Bu sorunuza uzun uzadıya cevap vermek size işkence olur. Sadece şuna dikkat edin; “siz haklı sebeple de olsa İSTİFA ettiniz” İşveren bunu kendi lehine kullanmaya kalkıp tazminatlarınızı vermezse zaten önce İŞKUR’a olmadı İŞ MAHKEMESİ’ne giderek paranızı alacaksınız.

   Lakin dediğim gibi işveren bunu kendi lehine kullanırsa işten çıkışınızı “3- Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi (istifa)” olarak gösterecektir. İşten ayrılış bildirgenize bakarak (işveren siz işten ayrılırken size vermek zorunda) bu kodu görebilirsiniz. Eğer işveren burada istifa ettiğinizi gösterdiyse işsizlik ödeneği alamazsınız. Diğer türlü alırsınız.

   Zaten tazminatlarınız da işsizlik ödeneğiniz de işverenin yaklaşımına kalmış. İstifa etti vermiyorum derse bahsettiğim yerlere başvurarak her türlü faiziyle alırsınız. Verirse sorun yok. İkisini de almanız rahat olacaktır.

   İşten ayrılış bildirgesinde bahsettiğim kodu gözünüzle inceden bir arayın. Eğer 3- Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi (istifa) yazıyorsa işveren size birşey ödememeyi düşünüyor ve işsizlik ödeneğiniz de hukuki yollara başvurmadan alamayacaksınız demektir. Mahkemeyi kazandığınızda başvurup işsizlik ödeneğinizi de alabilirsiniz.

 4. merhaba Okan Bey
  benim sorum fazla mesailerle ilgili olacak. biz günde 9 saat çalışarak 5 günde haftalık 45 saati dolduruyoruz. bir çalışanımız;
  pazartesi 6
  salı 9
  çarşamba 0 (işe gelmemiştir.)
  perşembe 9
  cuma 9
  cumartesi 9
  saat olmak üzere çalışmıştır. bu haftanın değerlendirmesini yaparken 1 gün eksik gün ve toplamda 42 saat olduğu için 3 saat eksik saat mi demeliyim.

  yoksa zaten 1 gün kesiyorum deyip 45 saatten o kestiğim bir günü çıkarıp bu haftayı 36 saatten değerlendirip bir gün eksik gün ve 6 saat mesai varmı demeliyim. normalde çarşamba günü devamsızlık yapmamış olmasaydı 6 saat mesai diyecektim. birde bu şekilde mazeretsiz devamsızlığı engellemek için ücret kesme cezası uygulayabilir miyim? dikkat etmem gereken yöntemler nelerdir. şimdiden teşekkür eder, saygılar sunarım.

  • Okan Koçak

   Çalışanınız 45 saati doldurmadığı için mesai hak etmedi Ece Hanım.

 5. Slm ben mermerde çalışıyorum girdiğim gün bana dediler eyer sgk istiyorsan kendi aylığından kesilir bende mecburum ozaman borcum var ve bunu kabul etmedim 6 ay çalıştım ama kakımı alamadım bu konuda hakımı savuna bilir miyim şimdide tşkler

  • Okan Koçak

   Zeynettin Bey, bu bilgisayar ortamına pek aşina değilsiniz galiba. Sorduğunuz sorunun işten çıkış kodları ile bir ilgisi yok. Soruyu yanlış yere yazmışsınız.

   Öncelikle işverenin yaptığı ahlak dışı bir hareket. Mermer işi riskli bir iştir. Kesim, zımpara cila ve taşıma işlemleri ciddi risk taşır. Böyle bir işi sigortasız birine yaptırmak aymazlığın daniskasıdır.

   Siz ekonomik zorluklar nedeniyle sigortasız çalışmayı kabul etmek zorunda kalmışsınız. 6 ay çalışmışsınız. Hak hakkınızı İŞKUR’a giderek savunabilirsiniz. Lakin halen çalışıyorsanız sizi işten çıkaracaklardır. Eğer işten ayrıldıysanız İŞKUR’a giderek şikayette bulunabilirsiniz. 6 aylık bir çalışma için ne yazık ki ülkemizde dava açarak hakkınızı aramaya kalkarsanız mahkeme masrafları sizi uğraştırır. Zaten elinize geçenin büyük paralar olmadığını tahmin edebiliyorum.

 6. Müge turhAn

  Merhabalar, saglık sebebi nedediyle işten çıkmayı dusunuyorum ki zaten iş yerindede raporumun uzun surmesınden dolayıda bır baskı var üzerimde. Eger doktordan calısamaz raporu aldıgım taktirde iş yeri aksini iddia edip çıkısımı farklı bir kod ile gösterebilir mi? Biraz husumet ve inatlaşmalar söz konusu

  • Av. Nurcan Konur

   Müge Hanım merhaba,
   İşvereninizle ilgili bu tarz çekinceleriniz varsa fesih işlemlerinizi ispat edebilmek açısından fesih bildiriminizi mutlaka noter kanalıyla ve mümkünse bir avukat aracılığıyla yapmanızı öneririz. Zira sağlık sorunları sebebiyle işten ayrıldığınızı ispat etme yükü sizde olacaktır. Bunu da tam teşekküllü bir hastaneden alacağınız sağlık raporu ile ispat etmeniz gerekmektedir. Yine rapor içeriğinde mevcut sağlık durumunuzun çalışmanıza engel olduğu, işyerinin veya işyerindeki çalışmalarınızın hastalığın oluşumunda etkili olup olmadığının belirlenmesi gerekir.

 7. Merhaba işverenim ilk önce bizi 4 nolu kod dan isden çıkardı ve imzaları atarken. Kıdem tazminat im ve içerde kalan ücretleri içeren kağıtları imzaladık daha sonra ise avukatla görüşerek çıkış kodumuzu 29 nolu koda cevirildigini öğrendik bi durum da ne yapmak gerekir teşekkürler

  • Av. Nurcan Konur

   Mahmut Bey merhaba,

   Çıkış için size herhangi bir bildirim yapıldı mı? Bildirimde ne yazıyordu? Kod 29 işverenin haklı nedenle derhal feshi sebeplerine giriyor. Feshin gerçek sebebi nedir? Bu bilgiler olmadan sağlıklı bir cevap vermemiz mümkün değil. Ayrıca size bir para ödemesi yapmadan çıkış tarihizle aynı gün alınan ibranameler geçerli olmaz. Eğer sizi haksız olarak işten çıkardıysa haklarınızı ödemesi gerekir. Bu konuda bir avukata danışmanızı öneririz.

 8. Orhun Baylan

  MAHMUT BEY MERHABA

  5 senedir bir firmada çalışmaktayım benim işsizlik maaşı almam için kesinlikle işverinin beni işten çıkarması gerekmektedir dimi ben kendim istifa edersem eğer hiç bir türlü işsizlik maaşı alamam mı? Yada istifa edersem hangi koşullarda işsizlik maaşından yararlanabilirim.

  • Okan Koçak

   Kadın işçilerin evlenmesi,
   Sağlık sorunlarınızın iş nedeniyle oluştuğunu belgelemeniz,
   Emeklilik,
   son olarak işverenin iyi niyet ve ahlak kurallarına uygun olmayan davranışları ve iş sözleşmenize aykırı hareket etmesi durumunda istifa ederseniz tazminat alarak ayrılabilirsiniz.

Menü