İhbar Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

İhbar tazminatının hesaplaması ile ilgili bir örnek vermeden önce şu bilgileri de verelim. İhbar tazminatı gördüğünüz üzere “çalışılmış gibi” varsayılarak ödenen bir ücretten ibarettir. Tek farkla, sigorta kesintileri uygulanmaz. Sadece Gelir ve Damga vergi kesintileri aynen ücretteki gibi uygulanır.

Kıdem tazminatında olduğu gibi personele sağlanan tüm haklar brütleştirilerek ihbar tazminatının matrahı bulunur. Yani sadece ücretiniz değil, varsa ikramiyeniz, sağlık sigortanız, yemek bedeliniz, servis hizmetiniz, bunların tamamının üzerinden hesaplama yapılır.

Şimdi bir örnek verelim; 1 senedir çalıştığınız şirketinizden kovuldunuz. İhbar süresince de durmanız istenmiyor. 30 günlük brüt ücretiniz 2.000,00-TL olsun. (Özlük işlerinden bordro isteyerek brüt ücretinizi görebilirsiniz. Ben göremedim diyenler için Bordro başlığının altında örnek Bordro mevcuttur.) Ayrıca senede 1 kere 400-TL brüt yakacak yardımı, aylık 120-TL servis/yol yardımı, yine senelik 300-TL özel sağlık sigortanız olduğunu düşünelim.

Aylığa çevirerek toplayalım;

2.000,00-TL ücret + (400,00-TL/12 ay) yakacak + 120-TL servis + (300,00-TL/12 ay) sağlık sigortası

= 2.178,33-TL sizin tazminatlarınızın hesaplanacağı rakam.

1 sene çalıştığınız için 4 haftalık ihbar tazminatınız var ve ihbar süresince de hiç çalıştırılmadığınızı varsayalım. Yani;

4 hafta x 7 gün = 28 gün. Bu sizin mecburi çalıştırılmanız gereken süreydi.

2.178,33-TL / 30 gün = 72,61-TL günlük tüm haklarınızın karşılığı

72,61-TL x 28 gün = 2.033,08-TL alacağınız ihbar tazminatının brütüdür.

Yazının başında da dediğim gibi bu rakam Gelir ve Damga kesintilere tabidir.

 

2.033,08-TL x 0,15 = 304,96-TL Gelir vergisi kesintisi

2.033,08-TL x 0,0066 = 13,42-TL Damga vergisi kesintisi

 

Toplam 318,38-TL yasal kesinti olmak üzere elinize geçecek net rakam ise;

2.033,08-TL – 318,38-TL = 1.714,70-TL olacaktır.

Kesintiler ile ilgili daha detaylı bilgi için “Ücret hesaplama” konumuzu inceleyebilirsiniz.

10 Yorumlar

 1. Sayın İlgili,
  Örneğin 4000 TL net maaş alan biri Temmuz ayında işten çıkarılırsa ihbar tazminatı hesaplaması için gelir vergisi kesintisi ne kadar olur? Hangi yüzdelik dilime göre kesinti yapılır? (Örneğin Ocak’ta 5500 TL brüt ücret, Şubat-Haziran ayları için brüt ücret devamlı yükseliyor, en son Temmuz ayında 6500 TL brüt ücretle işten çıkarılıyor) Lütfen acil olarak yardımcı olabilir misiniz?
  Teşekkür ederim.
  Saygılarımla

  • Okan Koçak

   Evet, artık alıştığımız sorulardan. Arkadaşlar,hayatınız boyunca kullanacağınız bir şeyler öğretmek fakat sizler hiç bir şey öğrenmeden bütün hesabı bizlere yaptırarak adeta kullanıyorsunuz. Bu konuların hepsi ile ilgili makalelerimiz mevcut ve son derece basitler.

   Yardımcı olmaya çalışalım.

   Kabaca bir hesap yapmak gerekseydi, dediğiniz gibi ocaktan temmuza brütünüz sürekli yükselecektir.
   4000-tl net alsaydınız ocakta 5500, temmuzda 6500 brütünüz olurdu. Bu da kabaca 6000-tl brüt demek. 6×6000 = 36.000 sigorta sonrası 7 aylık toplam gelir vergisi matrahı oluşurdu.
   hatta 36.000’i bile bulmayacaktır.

   Buradan da ihbar tazminatınızın en az %27 olacağını söyleyebiliriz.

   Böyle bir hesaplama çok kaba olacak ve bu işe aşina olmayan birini yanıltacaktır. Sadece pratik cevap vermek için kullandım. Lütfen kendi hesabınızı yaparken daha hassas işlem yapınız. Takıldığınız yerde yazın ben yardımcı olurum.

 2. 8,12,2011de işe başladım,13,07,2013de yıldırıcı davranışlar altında istifa etmemi istediler,imza atmayıp işkura şikayette bulundum,iş yeri ihbarname göndermiş bana,cevaplayarak ihbar ve kıdem tazminatımı istedim,her ikisinide alıp alamıcamı öğrenip bilgi almak isterim,şimdiden teşekkürler

  • Okan Koçak

   Merhabalar Mert Bey. Öncelikle hakkınızı aradığınız için teşekkürler.

   Yıldırıcı davranışlar -ki günümüzde mobbing diyoruz- haklı sebeple istifa nedenidir. İşkura giderek şikayetçi olarak da güzel bir hamle yapmışsınız. İşyerinin ihtarnamesinde cevap vermeniz ve tazminat talep etmeniz de güzel bir hareket olmuş.

   Şimdi ilk soru; madem işyerinden/işverenden rahatsızlığınız vardı ve istifa ettiniz, siz neden ihtarname göndermediniz? tazminat istemek için onların saldırmasını beklemek neden?
   İkinci soru da şu; bir avukat ile konuştunuz mu? İhtarnameye karşılık kendi kendinize mi yazı yazdınız? Eğer bir avukat ile görüşmediyseniz görüşün ve olan biteni aktarın. Danışmak için para istemezler. Eğer tanıdığınız bildiğiniz bir avukat yoksa bize dönün, biz sizi tecrübeli bir avukata yönlendiririz.

   Son olarak bu tip davalarda somut delil bulmak zordur. Sizin şikayet ettiğiniz konuyu şu tip şekillerde kanıtlamayı denemenizi tavsiye ederim ki avukat da zaten bunları isteyecek; keşke istifa etmeden bu yazıyı yazsaydınız. Daha etkili sonuçlar alabilirdik.

   – mobbing derecesinde size gönderilmiş mail var mı?
   – sizin gibi başka mobbing’e uğrayan mesai arkadaşınız var mı? Şahitlik eder mi?
   – buna benzer sebeplerden istifa eden yada istifaya zorlanan var mı?
   – yıldırıcı hareketi yapan kişiler bunu diğer insanların önünde aleni bir şekilde yaptı mı ve bu insanlar şahitlik eder mi?

 3. Faruk demir

  Merhaba yardiminizi rica ettiğim bir konu var.Konu 3 yıl 4 ay dan beri kurumsal bir iş yerinde çalışmaktayım askere gideceğim 2 ay sonra ben tecilimi bozup askeriyedeaskeriyeden askere gideceğime dair resmi yazıyı alıp is yerime verdiğim zaman ihbar ve kıdem tazminatımı alabiliyormuyum ? teşekkür ederim.

  • Okan Koçak

   İhbar alamazsınız. Kıdem alırsınız.

 4. Öncelikle merhaba

  Benim aklima takilan hesaplanirken son aldığın brüt ucrete mi bakiyor her ay değişiyorsa brutun
  Birde çalıştığın süreler içinde part time ful time karışıksa bu nasil hesaplabir veya hesaplanirmi son calistigin brutun uzerinden mi hesaplanir direk

  • Okan Koçak

   Son çalıştığınız brütten hesaplanır. Son ay aldığınız ve belli dönemlerle sürekli aldığınız tüm olanaklarınızın brütünün toplam üzerinden hesaplanır.

   Part-time olmanız birşeyi değiştirmez. Sonuçta bir saat ücreti var ortada. Günlük ve aylık ücreti hesaplamak zor olmaz.

 5. Merhabalar
  Ben yaklaşık beş senedir aynı firmada çalışıyorum. Ve bana çıkış verilirse yani kovulursam tazminatımı nasıl hesaplamam gerekiyor. Bunu şunun için soruyorum. Resmiyette asgari ücretli bir çalışanım yalnız gayriresmi olarak maaşım 2.100 lira ki bunu banka hesaplarımla kanıtlaya bilirim. Ve ayrıca kullanılmamış yıllık izinlerim var. Bu izin günlerini 2.100 lira aylık dan mı hesaplamalıyım ? İhbarında 2.100 liradan mı hesaplanması gerekiyor. ?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Av. Nurcan Konur

   Merhaba,

   İşverenin maaşınızı düşük göstermesi yasal olmadığından tüm tazminat ve alacaklarınızı reel ücretiniz üzerinden hesaplayıp talep edin. Eğer işveren bu şekilde ödemeye yanaşmazsa dava yoluna gitmeniz halinde bu iddialarınızı ispatlayabilirseniz mahkeme gerçek ücretiniz üzerinden karar verecektir.

Menü