İhbar Süresince Çalıştırmak mı Hemen Ayrılmak mı? Hangisi Daha Mantıklı?

Hem işçi hem işveren açısından, çift taraflı olarak değerlendireceğimiz bu yazımızda sadece ekonomik olarak değil verimlilik ve diğer haklar açısından da konuyu değerlendireceğiz.

Öncelikle ihbar süreleri (önelleri) hakkında belli başlı konuların üzerinden geçelim;

İhbar önelleri (süreleri) taraflardan birinin haklı bir neden olmaksızın (haklı neden olursa ihbar tazminatı olmaz) sözleşmeyi tek taraflı olarak feshetmesi durumunda karşı tarafın bu ani ayrılık nedeniyle mağdur olmaması için verilen süredir.

İşçi işini aniden terk ederse işverenin işleri aksayacak veya işveren işçiyi aniden çıkarırsa işçi ekonomik olarak zor durumda kalacaktır. İhbar süreleri burada devreye girer ve “terk edilen tarafı” koruma altına alır. Tazminat baskısı ile ayrılan tarafın bir süre daha sözleşmeye bağlı kalmasını sağlar.

Terk eden ihbar süresince sözleşmeye bağlı kalmazsa sürelere bağlı olarak karşı tarafa tazminat öder.

Bu süreleri görmek isterseniz tıklayınız.

Şimdi sırasıyla SİGORTA ve VERGİ açısından, İŞ ARAMA İZNİ açısından, YILLIK İZİN ve son olarak VERİMLİLİK açısından konuyu değerlendirelim;

SİGORTA ve VERGİ AÇISINDAN; Eğer işçi ihbar süresince çalışırsa ücret ve diğer haklarını alacak, çalıştırılmazsa ihbar tazminatı alacak. Ücret hem sigorta hem vergi kesintilerine tabidir. İhbar tazminatı ise sadece vergiye tabidir. Buradan hareketle, ücretli çalışılırsa işçi sigorta kesintisi olmayacağı daha az kesintiye uğrayacak ve eline daha çok para geçecektir. Aynı şekilde ihbar tazminatı sigortadan muaf olduğu için İŞVEREN KESİNTİSİ de doğmayacaktır. Vergi açısından ise ücret ile tazminat arasında hiç bir tutar farkı doğmaz. Kısacası ihbar tazminatı vergi açısından olmada da SİGORTA açısından iki taraf için de karlıdır. Bu arada yol ve yemek gibi ek olanakların ihbar tazminatının hesabına dahil edilmek zorunda olduğunu ve “çalışmadığı için yol ve yemeğini hesaba katmıyorum” denilemeyeceğini hatırlatalım. İşçi için de ihbar süresince çalışsaydı sigortasının yatacağını hatırlatalım ve devam edelim…

İŞ ARAMA İZNİ AÇISINDAN; İşçinin ihbar önelleri boyunca çalışması yani ücret alarak sözleşmeye sadık kalması durumunda doğan bir hakkı olan İŞ ARAMA İZNİ işçiye her iş günü için 2 saat olarak verilir. Bu sürenin ne zaman kullanılacağı işverence belirlenir ve karşılıklı anlaşılarak topluca da kullandırılabilir. Kullandırılmazsa işçiye ücretin tabii olduğu kesintilere tabii tutarak ödenmelidir. Kısacası iş arama izni verilmezse çalışmış gibi ücret olarak verilir.

YILLIK İZİN AÇISINDAN; Ortada haklı bir neden yokken, işçinin yıllık izin ve kıdem gibi haklarının önünü kesmek için ani bir şekilde mevcut hakları verilip işten çıkarılamaz. İşçi ihbar süresi içinde kalan süredeki haklarını alır. Bu nedenle ihbar sürelerini hak etmeden işten çıkarmak yersiz bir hareket olur ki işgüvencesi kapsamındaysa (30 kişiden fazla çalışanı olan işyerinde 6 aydan uzun çalışmak) işe iade davasıyla da dönecektir.

Yıllık izinler ihbar süresi ile birleştirilemez. Yani ne işçi ne de işveren yıllık izni ihbar süresinde kullandırıp ihbar süresini geçiştiremez. Rapor ve yıllık izinler ihbar süresini uzatır.

Çalışmak istemeyen işçinin yıllık izinlerini ihbar süresi yerine saydırdığı sık görülen bir durumdur. Diğer bir değişle “benden ihbar tazminatı kesme yada çalışmam için beni zorlama, ben de yıllık izin talep etmeyeyim” demektedir. Bunun ekonomik olarak işçi yada işverene herhangi bir ekonomik faydası yada zararı olmamaktadır fakat işçilere ben her zaman mümkün mertebe çalışmaya devam etmelerini tavsiye ederim. Çünkü çalışırsanız hem sigortanız yatar, hem ücretinizi alırsınız hem de ayrılırken yıllık izin ödemenizi alırsınız.

VERİMLİLİK AÇISINDAN; İşverenlerin ekonomik tarafa takılı kalması yada işçiyi işinde zorla tutmaya çalışması farklı sorunları beraberinde getirmektedir. İşçinin ihbar süresince “kendisine yeni bir işyeri bulmuş olmasına rağmen” çalışmaya zorlanması işçinin verimliliğinde ciddi düşüşlere neden olmaktadır. Yeterli olgunluğa sahip olmayan karakterdeki bir işçiden “sözleşmenin bitiyor olduğunu bilmesine rağmen aynı performansta” çalışmasını beklemek hata olur. Bu nedenle işyerinin huzurunu bozacak olan bir işçiyi işyerinde zorla tutmak hatadır.

Ayrıca belli sorumluluk ve yetkiye sahip çalışanların ihbar süresince işyerinde tutularak ekonomik davranmaya çalışmak astarı yüzünden büyük sonuçları beraberinde getirebilir ki zaten işverenler genellikle belli pozisyondaki çalışanların sözleşmelerini anında sonlandırırlar. Örneğin depo sorumlusu (depodaki kıymetli malzemelerin çalınma ihtimali), kasa sorumlusu (zimmete geçirme), satış temsilcisi (tahsilatı zimmetine geçirmek), müşteri temsilcisi (müşteriyi yeni başlayacağı işyerine çekmek), muhasebe personeli (şirket sırlarını ifşa etmek), özlük işleri ve İK personeli (işçi işveren gizliliğinin ihlali, ücret ve benzeri bilgilerin ifşası ve işyeri iç huzurunun bozulması) gibi pozisyonlar şirketin kendi iç yapısına göre ihbar süresince şirkette tutulmadan ani bir şekilde ayrılmayı gerektirebilir. Ben ,memnuniyetsiz işçinin diğer işçilerin fikir ve düşüncelerini işveren aleyhine etkilemesine “iç kaynaklı zehirleme” diyorum. Bu tip durumlarda ihbar tazminatı vermemeye çalışmak gibi bir hata yapılmamalıdır.

Sonuç olarak şunu söylemeliyiz; ihbar tazminatı almak mı yoksa çalışmak mı sorusunun yanıtı işçi açısından mümkünse çalıştır. İş arama iznini kullan, yıllık izninin parasını al, sigortan devam etsin ve en önemlisi iyi ayrıl.

İşveren açısından ise iyi niyetli olmayan bir insanı işyerinde tutmak bir işverenin kendisine yapacağı en büyük kötülüktür. Elbette çalışması ve özellikle yerine alınan yeni personeli oryante etmesi gereken çalışan gerekli olgunluğa sahipse mutlaka işyerinde tutulmalıdır. Sadece ücretin maliyeti ile ihbar tazminatının kıyaslamasını yaparsak arada büyük farkların olmadığı görülecektir.

Kararı verirken sadece ekonomik parametrelere takılmayın.

İhbar tazminatı nedir? ve İhbar Tazminatı Nasıl Hesaplanır? başlıklı yazılarımıza da göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

57 Yorumlar

 1. Merhaba, 5 yıldır bir yerde çalışıyorum. Doğum izni sonrası 6 ay ücretsiz izin kullandım. 2 ay önce tekrar işe başladım. İşten ayrılmam durumumda 8 hafta ihbar süresi beklemem gerekir mi? Yoksa ücretsiz izinden döndüğüm için bu sürenin kısalması mümkün müdür? Teşekkür ederim.

  • Okan Koçak

   İhbar süresinin doğum izninizle bir ilgisi yok. İşvereniniz talep ederse 8 hafta ihbar süresince çalışmalısınız.

  • merhabaalar;

   Daha önce çalıştığım gıda firmasında 18.03.2016 gayri resmi; 26.03.2016 tarihinde resmi girişim oldu.Sözlü olarak deneme süreli olduğumu söylediler. Ortama alışamadığım ve ortamda yapılan düzenbazlıkları kaldıramadığım için firmadan 16.04.2016 tarihinde istifamı verdim ayrıldım. Benden habersiz.İhbar tazminatı kesintisi yapılmış;Fakat maaş günüm geldiğinde hesabıma baktığımda maaşımın sadece bir günlüğünü yatırmış olduklarını gördüm. Ve 05/05/2016 da 170’i aradım.Gerekli işlemleri başlattılar.
   Firma bugün beni arayıp ihbar tazminatını kestiğine dair alacaktan feragat yazısı istiyor. Aksi taktirde maaşı yatırıp bizi dava edeceklerini söylüyorlar.
   16 günlük sigortam var. İhbar tazminatını benden kesebilirler mi? Herhangi bir sözleşme yapmadılar.
   Ayrılırken bu konuda bilgi bile vermediler.
   Olay mahkemeye taşınırsa kazanan kim olur?
   Yardımınıza ihtiyacım var.

   • Av. Nurcan Konur

    Büşra Hanım merhaba,

    İş sözleşmelerinde deneme süresi kararlaştırılması ve bu süre içerisinde iş sözleşmesinin sona ermesi halinde taraflar birbirlerinden ihbar tazminatı talep edemez. İşveren ile sözleşme yapmadıysanız veya sözleşmede deneme süresi kararlaştırmadıysanız haklı nedenle işten ayrılmadığınız sürece, işverene çalışma sürenize göre ihbar tazminatı ödemek durumunda kalabilirsiniz. (İhbar süresi 0-6 ay arası iki haftadır.) Ancak işveren sizin onayınız olmadan ihbar tazminatını ücretinizden mahsup edemez. Ücretinizin tamamını hesabınıza yatırıp, ihbar tazminatını ayrıca talep etmesi gerekmektedir. Sizden istenildiği şekilde bir feragat yazısı vermeniz halinde ihbar tazminatı kesintisi yapılmasına onay vermiş olursunuz.

 2. Merhaba hiçbir bahane ve gerekçe olmadan şirket tarafından küçülmeye gidiyoruz diyerekten işten çıkarıldım 3 yıl 5 aydır çalışmaktayım.şuan ihbar süresinin ilk haftasın dayım.
  İşe geri dönüş davası açmak istersem ne gibi sonuçlar olur.
  işe geri dönüş davasını ne zaman açmalıyım.
  kıdem tazminatım işe geri dönüşte yanar mı.
  işe geri dönersem ne kadar süre çalışabilirim.
  işçiyiz mağduruz ilgilenirseniz sevinirim.Şimdiden Teşekkürler.

  • Okan Koçak

   İşe iade davası açarsanız ve işveren küçülmeyi kanıtlayamazsa işinize dönersiniz.
   İşten fiilen ayrıldığınız günden itibaren 1 ay içinde işe iade davası açmalısınız.
   İşe geri dönerseniz hiç ayrılmamış sayılırsınız. Kıdem tazminatınız yanmaz fakat aldığınız kıdem tazminatını iade etmelisiniz.
   İşe geri dönerseniz ayrılışınız iptal olur ve ne kadar süre çalışacağınız diye bir kısıt yok. Canınız ne kadar isterse çalışın.

  • İşe iade davası açarsanız. İşveren sizi işe aldığı takdirde 4 maaş öder sizi işe almazsa 8 maaş öder almış olduğunuz ihbar tazminatı bu alacağınız paradan kesilir ama altı ay çalışmış olmak zorundasınız iş yeri 30 işçinin fazla çalıştırmak zorunda bu davayı açabilmek için yani bu dava sizin için karlı olacak

 3. Merhaba,
  Öncelikle çok yararlı ve faydalı bilgiler verdiğiniz için ne kadar
  teşekkürlerimizi sunsak sizlere azdır,hakkınız ödenmez.Çok acil olarak
  sözü fazla uzatmadan sıkıntımı dile getirip sizden fikir rica
  ediyorum.
  7 aydır özel bir şirkette çalışmaktayım. Kpss puanım ile başvurduğum
  sözleşmeli memurluğu kazandım en geç 1 hafta içerisinde iş başı yapmam
  gerek. şuan çalışmakta olduğum firmaya istifamı verip biran önce
  kurtulmak istiyorum buradan. ihbar süremi beklemezsem bana maliyeti
  nedir net 1568 tl maaş almaktayım. vardiyalı çalışmaktayım ve haftada
  56 saat çalışmaktayım. Benden talep edecekleri ücret nedir? Nasıl
  hesaplayabilirim. verip gitmeye razıyım da fazla çıkarırlarsa diye
  çekiniyorum. Şimdiden çok teşekkür ediyorum

  • Okan Koçak

   Rica ederim.

   Memuriyet nedeniyle istifa diye bir kavram kanunumuzda yoktur. İstifa ettiğiniz anda 4 hafta (28 gün) çalışmak zorundasınız.

   1568 net ücretiniz üzerinden bunu hesaplamak mümkün değil. Brüt ücret üzerinden hesaplanmalı ama kabaca 1 maaş ödemeniz gerekecektir.

 4. Merhaba..bir yıldır çalıştığım kurumdan yeni sozlesmemde var ama belli şartlar uymadığı için ayrılmak istiyorum ihbar surem ne kadardır sözleşme beni bağlar mi birde bu hafta yıllık izindeyim dönünce mi istifa vermem gerekiyor şimdiden tesekkurler..

  • Okan Koçak

   6 ayı aştığınız 1,5 yılı aşmadığınız için 4 hafta ihbar süreniz var Hülya Hanım.

   Yıllık izindeyken ihbar süreleri işleyemeyeceği için izindeyken istifa verseniz de izin dönüşü vermişsiniz gibi olacaktır.

   Sözleşme beni bağlar mı derken neyi kastettiğinizi anlayamadım? İmzaladığınız sözleşme elbette sizi bağlar?

 5. Personele ihbar süresini hesaplayıp ihbar bildirimini yapıyorum. Kullanmadığı izinleri de ihbar süresine ekleyip çıkış işlemini izin bitim tarihinde yapıyorum. İşlem doğru mudur?

  • Av. Nurcan Konur

   Merhaba Fatih bey dediğiniz şekilde yapabilirsiniz. Veya ihbar süresi bitiminde çıkış işlemini yapıp kullanılmayan yıllık izinlerin karşılığını personele ödeyebilirsiniz. Böylelikle izin süresi boyunca SGK primi ödememiş olursunuz.

 6. merhaba ben 2013 yaz ayında kendi isteğimle birazda zorlanarak istifa ettim tazminat davası açabilirmiyim geçmişe dönük

  • Av. Nurcan Konur

   Serkan Bey merhaba,

   Fesih tarihinden itibaren 10 yıl içinde kıdem tazminatı talepli bir dava açabilirsiniz. Ancak davanın lehinize souçlanıp sonuçlanmayacağı iş akdinin sona eriş şekli ve sebebi ile sunmuş olduğunuz delillere göre tespit edilecektir. istifanız haklı bir sebebe dayanıyor muydu? Ya da işverenin sizi istifaya zorladığına ilişkin deliliniz var mı? İstifa gerekçesi olarak ne belirttiniz veya matbu bir istifa dilekçesi mi imzaladınız? Bu hususlara ilişkin bilgi olmadan yorum yapmamız mümkün değildir.

 7. merhaba,
  2008 tarihinden beri çalışmakta olan bir işçimiz geçen hafta işten ayrılmak istediğine ve ihbar süresince çalışacağına dair yazılı başvuruda bulunmuştur.
  İhbar süresi 8 hafta.
  Bu süre içinde örneğin 2 hafta sonra yerine başka birisi bulunduğu için işverence çalışmaya devam edilmek istenmemesi yani ihbar süresinin sonunun beklenmek istenmemesi durumunda işverenin ödemesi gereken ihbardan kaynaklı bir ödeme, sorumluluk vs. çıkar mı acaba?

 8. Merhabalar 19.01.2015 tarihinde işe girdim 22.11.2016 tarihinde istifamı yazılı olarak patrona verdim imzalayacağını söyleyip beni oyalıyor ve bundan önce bir tartışma yaşanmıştı aramızda müdürüm beni işten kovdu patron tazminat ödememek için kovmayıp bana işim dışında bi iş emri verdi ben imzalamadım buna istinaden bir savunma yazdım ve savunmamı yırttı vs. olay tatlıya bağlandı aradan zaman geçti istifa etmek için odasına çıktım istifa etmek istediğimi söyledim o da bana istifa dilekçesi yaz ama kimse bilmesin dedi 22.11.2016 tarihinde dilekçemi verdim ve kimseye söylemedim hâla imzalamadı yanına çıktım imzaladınızmı diye bana meşgul olduğunu söylüyor ve sonra imzalasamda olur diyor beni oyalıyor ne yapmalıyım bana kafayı takmış durumda ihbar süremi doldurmakta istemiyorum çünkü noterden istifa edersem sert çıkışacak bana bu arada cad/cam programlama işi yapıyorum ama iş yerinde montaj elemanı olarak görünüyorum ve montajdan hiç anlamıyorum bana iş emri çıkardığında devasa montaj resmî verip beni tek başıma 23:30 a kadar çalışmamı belirtti resmî bir kağıtla lütfen yardımcı olun bana ne yapmalıyım?

  • Okan Koçak

   Siz istifayı verdikten sonra işverenin bunu imzalaması imzalamaması diye birşey yok.

   Mesai saatleri ve alakasız işler verilerek mobbing uygulandığı gerekçesiyle Haklı nedenle sözleşmeyi tek taraflı feshedin. En yakın İŞKUR’a gidin. Yardımcı olacaklar.

 9. Merhaba 6 hafta ihbar süresi aldım.İhbar sürem ile birlikte toplam 18 ay 15 gün çalışmış olacağım.Yıllık izin ücreti talep etme hakkım,yoğunluktan dolayı 2 saat izin alamamam,yurt dışı işlere gönderilmem(ekstra bir ücret olmadan) bana ne gibi haklar doğurur.Gitmiyorum deme hakkım varmıdır.Çok karışık bir işin içindeyim yardımcı olursanız minnettar olurum.Çok teşekkür ederim.

  • Av. Nurcan Konur

   Gökhan Bey merhaba,

   İhbar süresi aldım derken işverenin size fesih bildirimi yaptığını mı kastediyorsunuz?

   Haklı veya haksız olarak işten çıkarılsanız dahi, ödenmemiş ücret alacaklarınızı talep edebilirsiniz.

   Eğer işveren sizi haklı veya geçerli bir sebep olmaksızın işten çıkarıyorsa şartları oluştuysa fesih bildiriminden itibaren bir ay içerisinde işe iade davası açabilirsiniz.

 10. Merhaba 19 10.2016 tarihinde ise başladım yeni bir iş buldum ayrılmak istiyorum is veren ile hiçbir sözleşme yapmadık işten aniden ayrilmak istesem neler yapmam gerekli is veren bana tazminat odetirmi ihbar süresi gereklimi

  • Av. Nurcan Konur

   Merhaba Fikret Bey,

   Haklı bir sebebiniz olmadan istifa ederek işten ayrılırsanız, yasal ihbar önellerine uymak zorundasınız. Aksi halde işveren sizden ihbar tazminatı talep edebilir. Başka bir iş bulmak haklı sebep sayılmaz.

 11. Yeni buldugum is pozisyonu bölge sorumlulugu çalışmakta olduğum is yerinden hemen iliskimi kesmem gerek ani Ayrılış için ne yapmam gerek yukaridada belittim işveren ile sozlesmemiz yok

  • Okan Koçak

   İstifa edeceksiniz Fikret Bey. İhbar süresince de çalışmayacağınızı belirteceksiniz. İhbar tazminatını işverene ödeyeceksiniz ve çıkacaksınız.

 12. Merhaba 3 gün önce 10 aydır çalıştığım yerden istifamı vererek ayrıldım ihbar süresi için sözlü olarak konuştuk yazılı hiçbir şey vermediler çalışsamda verimli olamazsın şeklinde konuştular zaten çıkışını verdin dediler şimdi de maaşımı yatırmayacaklarını söylüyorlar bu ihbar süresini kullanıp bana ihbar süresi kullan demediler zaten ben kullanmıcam şeklinde de bi söz söylemedim ama onlar o günkü söylediklerini çarpıtıp maaşımı ödemiyorlar sizce dava açsam haklılık boyutum nedir ?

  • Okan Koçak

   10 aylık geçmişiniz için dava açarsanız gereksiz yorulursunuz.

   Çalıştığınız her sürenin maaşınız size vermek zorundalar. İstifa ettiğiniz için siz ihbar süresince çalışmak zorundasınız ama işveren çalıştırmak zorunda değil. Çalıştığınız kadarını ödeyip sizi gönderebilirler.

 13. Recep dervişoğlu

  Çağrı merkezinde işe girdim 6 aylık taahhütname imzalattılar bize eğtim gerekçesi ile 6 ay dolmadan işten çıkarsak 2.160 tl ödememiz gerekmiş. Ama çıkmak istiyorum nası bir yol izlemeliyim. Ayın 1 inde maas alıyoruz maası alıp cıkmak istiyorum

  • Av. Nurcan Konur

   Merhaba,

   Aldığınız eğitim için işvereniniz ücret ödediyse ve bu eğitim işverenin vermesi gereken “zorunlu bir eğitim” değilse haklı bir neden olmaksızın 6 ay önce işten ayrılırsanız ilgili eğitim bedelinin çalışmadığınız aylara ilişkin kısmını işverene ödemek zorundasınız. Örneğin eğitim bedeli 1.000-TL ise ve siz 3 ay çalışıp ayrıldıysanız kalan 3 ay için 500-TL yi işverene ödersiniz. İşveren ise ilgili eğitim bedelini belgelemek zorunda.

 14. osman elmas

  Merhaba Okan bey ve Nurcan hanım
  Öncelikle sitenizi ücretli zannettmeme neden olacak kadar hiç bir yoruma kayıtsız kalmayisiniza yürekten teşekkür ederim.
  Ben 13.03.2013 yılından beri aynı otelde aralıksız çalışmaktayım ama yönetim kışın işler düşüyor diyerekten bize ayda 15 gün gibi bir ücretsiz izin dayatması youna gitti ve kabul etmeyenlerle yollarını kesinlikle ayiracaklarini dile getirdi ve de etmeyen bazı arkadaşların ihbar onelini başlattı benim yıllık iznim dolmadan ihbar surem başlatılırsa hak eder miyim vede iş arama izinlerini ihbar suremin sonunda toplu kullanmayı isteme hakkım varmı hali hazırda biz her zaman için minimum düzeyin bile altında sayıyla hizmet verdiğimiz için bir ” kötü niyet” hakkı doğar mı .
  Şimdiden teşekkür ederim

  • Okan Koçak

   İşveren işçiye ücretsiz izin teklifinde bulunabilir fakat zorlayamaz. Zorlarsa işçi haklı nedenle tazminatlarını alarak işten ayrılabilir. İşçinin işe iade davası açma hakkı saklıdır.
   Yıllık izin için gereken 365 günlük dönem ihbar süresi içinde kalıyorsa hak etmiş olursunuz.
   İşveren ile karşılıklı anlaşırsanız İş arama izinlerini günlük 2 saatten hesap edilecek şekilde dilediğiniz gün topluca kullanabilirsiniz.

 15. (BELKI DAHA ANLASILIR OLMUSTUR)

  bir firmada
  26 06 2014 tarihinde işe girdim ve işe girerken gerekli evraklar dışında (diplola ise giris belgesi resim vs.) sözleşme vs. gibi evrak imzalamadım. Bağlı oldugun firma istanbulda ve ben antalyada ikamet etmekteyim x avm sinde firmam adına calismaktaydım ve orada sözlesmesmiz bittigi için beni baska bir x avmsine gönderdiler suan orda calisiyorum yazılı bi sekilde bana bilgi gelmedi sadece sözlü olarak söylendi. daha sonra bizi firma sahibi aradı ve yollarimizi ayıralım kıdem tazminatin su kadar dedi bende ihbar ne olacak dedim sen bilmiyomuydun zaten sozlesmenin bitecegini dedi bende yazili olarak bana bilgi gelmedi ihbar da cekmediniz dedim daha sonra uzlasmaya varmak istedi kabul etmedim seni o zaman x avmsine (simdiki calistigim yer) gonderirim calismak istemezsende sen bilirsin diyor. ben gidiyorum oraya ama simdi cikis vermiyorlar bekletiyorlar yemek ve yol masrafi anlasmamda olmadigi icin suanda vermiyor mesefa uzak olmasina ragmen. bende hergun haber beklemedeyim cikaracak mi devam mi edicem diye. yani suan madurluk yasiyorum ve aciksası oyalanıyorum iş sozlesmem olmadigi icinde bisey yapamiyorum. benim suan yapabilecegim bi konu varmidir beklemek disinda ? ben haklarimi sonuna kadar savunuyorum almak icinde elimden geleni yaparim fakat ugrasiyorlar bildiginiz ve suan bu durumda olan benle beraber 4 arkadasım daha var aynı durumda. ne yapabilirim bilgi verebilirmisiniz. tesekkur ederim iyi calismalar.

  • Okan Koçak

   1- Bitişi belli olan sözleşmeniz sona erdiğinde ihbar tazminatı doğmaz. Fakat sizi tutmaya devam ettikleri için sözleşme belirsiz süreliye dönüşmüş durumda. Yani hem ihbar hem kıdem hakedişiniz mevcut.
   2- Sizi kafalarına göre farklı bir yere gönderemezler. Makul bir mesafe olması gerekiyor. Size ek yol maliyeti yaratıyorsa bunu karşılamak zorundalar.
   3- Sözleşmenizin olmasına gerek yok. Size bugüne kadar ne imkan sağlandıysa o imkanları sağlamaya devam etmek zorundalar. Sözleşmenizin olmaması size avantaj sağlar.
   4- İŞKUR’a şikayette bulunabilirsiniz. Sizi bu nedenle işten çıkaramazlar.

 16. merhaba okan bey ve nurcan tazminat hakki icin en az bir yillik calisma gerekiyo peki o bir yil icinde yapilan 10 gunluk devamsizlik tazminat almahakkima etki edermi….yani sigorta primim tam 365 gunmu olmasi gerekiyo

  • Okan Koçak

   Devamsızlıklar, ücretsiz izinler ve ücretsiz doğum izinleri çalışılan günlerden sayılmaz Erhan Bey.

 17. Okan bey meraba calisanimiza 3 yildan fazla calisan personelemize ihbar suresi olarak calistigi yil kadar fesih imzlattik ama 8 hafta kullanmasi gerekirken 6 hafta olarak hesaplattik yani kullanacagi ihbar suresi 6 hafta dedik simdik personel bizden 8 hafta olmasi lazimdi 2 haftalik ucretimi verin dio bununla alakali vermemiz gerekiyorrmu yada nasil bir islem yapmamiz lazim bilgi verirmisiniz Tesekurler

  • Av. Nurcan Konur

   İhbar süresini bölemezsiniz veya bir kısmını ücret, bir kısmını önel olarak kullandıramazsınız. Eksik kullandırdığınız için yasal olarak 8 haftalık ücretinin tamamını ihbar tazminatı olarak sizden talep edebilir. Bu nedenle uzlaşmanızı öneririm.

 18. Merhaba ben 6 aydır bir yerde çalışıyorum sigorta başlangıcım 12.11.2016 . Ama asıl başlama tarihim 07.11.2016 . 6 ayımı doldurmuş olmam için bu ayın 12si mi olması gerekiyor yoksa doldurmuş oluyor muyum ? Yani ihbar sürem 2 hafta mı bir ay mı olacak . Teşekkürler şimdiden

  • Okan Koçak

   Bu durumu lehinize kullanabilirsiniz. Eğer ihbar süreniz uzasın istiyorsanız sigortamı geç yapmıştınız ben 4 hafta ihbar kullanacağım diyebilirsiniz. Yok ben bir an evvel ihbar süresi bitsin istiyorum diyorsanız 12.11.16’da başladığınızı varsayın.

 19. Merhabalar 7 aydır aynı yerde çalışıyorum kurumsal bir firma 252 saat fazla çalışma saatim bulunmakta bunu ne süre olarak ne de para olarak geri alamıyorum dava açsam ne gibi bir sonuç beni bekliyor şimdiden teşekkürler

  • Okan Koçak

   Kanıtlarsanız mesainizi alırsınız. 7 ayda zaten tazminat ve yıllık izin doğmaz.

 20. Merve Yılmaz

  Merhaba,

  Evliliğimin üzerinden 1 yıl geçmesine 2 gün kala noterden onaylı iş yerime fesih ilettim. Ancak kalmamı istediler ve ben de tazminatımdan vazgeçerek çalışmaya devam ettim. (Yazılı bir bilgi yok) 2 hafta önce ise yeni bir iş bulduğumu söyleyerek istifa ettim. 2 hafta içinde ayrılabileceğimi söylemiş olmalarına rağmen dün fikir değiştirdiklerini ve 8 haftalık ihbar süremi kullanmam gerektiğini söylediler. (İş arama hakkım ve iki haftayı düşerek 1 ay kaldı) daha önce ayrılabilirsin dedikleri için yeni işverenime başlangıç tarihimi iletmiştim.
  Zorlarlarsa evlilik tazminatımı gündeme getirmek istiyorum. Öneriniz ne olur ?
  Şimdiden teşekkürler.
  Sevgiler,

  • Okan Koçak

   Evliliğinizin üzerinden 1 seneyi aşmışsınız ve işinize devam etmişsiniz. Bunu işveren her türlü kanıtlar. Daha sonra istifa etmişsiniz. Size 2 hafta ihbar süresi verilmiş. Fakat anladığım kadarıyla bunu yazılı olarak vermemişler. Doğal olarak 8 haftaya geri çekmişler.

   Eğer farklı bir hak ihlali yoksa evlilik konusundan yürümeniz çok da doğru olmaz. Son olarak iş arama izinlerinizi topluca kullanmanız durumunda bu süreler boyunca sigortalı kalmanız ve maaş almaya devam etmeniz gerektiğini hatırlatırım. Yani işten 1 ay daha erken ayrılmanızı sağlar fakat bu işten çıkışınızın 1 ay erken verileceği anlamına gelmez. Siz 1 ay boyunca iş arama izinli görünmelisiniz. Maaşınız ve sigortanız da izinli olduğunuz süre boyunca işlemeli.

 21. Merhaba ozel sektorde 1yil 2ay gibi bi suredir calismaktaydim baska bir is buldum buldugum yerde hemen gelirsem olacagindan dolayi ihbar suremi kullanmadan cikmak zorunda kaldim mudur de istifama ihbar suremi kullanmak istemiyorum alacaklarimdan feragat ediyorum diye yazdirdi simdi ben bi hak talep etmezken beni mahkemeye verdiler 1aylik parami da yatirmadilar ne gibi bi yol izlemem gerekir birde mahkemeyi kazanirlarsa ortalama ne kadar bi cezai islem olur ? Simdiden tesekkurler

  • Okan Koçak

   Ne için dava açtığını anlayamadım işvereninizin? İhbar tazminatı için açtıysa tamam. Zaten kazanırsa da onu ödersiniz. Bunun bir cezası yoktur. Davanın neden açıldığını ve ne talep edildiğini yazmamışsınız.

 22. Çalıştığım kurumda 11.ayım istifa edersem ihbar süresini ben çalışmak istediğim halde işverenin çalıştırmama gibi bi hakkı var mı.

 23. Merhaba,

  4 yıldır özel sektörde çalışıyorum ve 29 Mayıs 2017 tarihinde istifa ettim. IK hesaplayıp çıkışım 07 Temmuz 2017 tarihindedir diye bildirdi. Fakat müdür benim 31 Temmuz a kadar kalmamı istedi (yerime baska birini bulmak icin ve ona işi öğretmek gibi nedenlerden dolayı). Sormak istediğim, bu durumda 3 hafta daha fazla çalışmış gibi oluyorum. Maas haricinde ayriyeten bu 07 Temmuz ile 31 Temmuz arası için ayrıca ödeme alabiliyor muyum?

  • Okan Koçak

   Elbetteki çalışırsanız maaşınızı alırsınız.

 24. Merhaba . İşte ayrılmak istyrm 1 senemi doldurdum. Benden 28 gün önceden söylemnz gerekyor dediler ben bu sürede rapor alsam 28 günden düşer mi

  • Okan Koçak

   Hayır düşmez. 6 aydan fazla çalıştığınıza göre 4 hafta x 7 gün çalışmak zorundasınız.

 25. Merhaba 22.05.2015 tarihinde ise basladim 02.09.2018 tarihinde isten ayrilmak icin istifa yazicam ihbar suresi kullanmak istiyorum fakat isveren kullandirmazsa ihbar suresini odemek zorundami bilgi verirseniz sevinirim iyi calismalar

  • Ayşe Yıldırım

   Merhaba,
   Siz istifa ettiginiz için işverenin tercihi doğrultusunda çalışmak zorunda olan taraf sizsiniz. Eger isveren calıştırmak isterse siz calismak zorundasiniz fakat çalıstirmak istemez ise ihbar tazminati ödemekle yükümlü degildir.

 26. Pınar Er

  Merhaba 9 ay çalıştığım iş yerinden istifa ettim 28 gün olan ihbar suremi kullanıyorum Bu 28 günün ödemesini almam için bir yerlere imza atmam gerekiyor mu yoksa hesaba direk yatıyor mu. Teşekkür ederim.

  • Ayşe Yıldırım

   Merhaba,

   Normal maaşınız yattığı gibi hesabınıza yatacaktır.

 27. MERHABA 1 SENE 3 AY ÇALIŞTIĞIM İŞ YERİNDEN İSTİFA EDECEĞİMİ SÖYLEDİM. İHBAR SÜREM 4 HAFTA VE BU 4 HAFTANIN 2 HAFTASINI KULLANACAĞIMI SÖYLEDİM AMA ŞİRKET 1 AY ÇALIŞMAMI İSTİYOR BENDE ÇALIŞMAK İSTEMİYORUM. DURUM NE OLUR BİLGİ VERMENİZİ RİCA EDERİM.

  • Av. Nurcan Konur

   Merhaba,

   Haklı bir sebep olmaksızın işten ayrılıyorsanız ihbar sürelerine uymak zorundasınız. Çalışma sürenize göre ihbar süreniz 4 hafta olduğundan işveren 4 hafta boyunca çalışmanızı talep edebilir. Aksi durumda işverenin talebi olması halinde ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Menü