Eksik Gün Bildirimi Nedir?

Eksik gün bildirimi çalışanlarınızın 30’günden az çalışmaları durumunda, kişi bazında kaç gün eksik geldiklerinin, neden gelmediklerinin, günlük prime esas kazançlarının bildirildiği evraktır.

Eksik gün nedenleri şunlardır;

01- İstirahat
03- Disiplin Cezası
04- Gözaltına Alınma
05- Tutukluluk
06- Kısmi İstihdam
07- Puantaj Kayıtları
08- Grev
09- Lokavt
10- Genel Hayatı Etkileyen Olaylar
11- Doğal Afet
12- Birden Fazla
13- Diğer
15- Devamsızlık
16- Fesih Tarihinde Çalışmamış
17- Ev Hizmetlerinde 30 günden az çalışma
18- Kısa Çalışma Ödeneği
19- Ücretsiz Doğum İzni
20- Ücretsiz Yol İzni
21- Diğer Ücretsiz İzin

Eksik gün bildirimi, bağlı bulunduğunuz SGK’nın ilgili birimine, en geç sonraki ayın 23’üne kadar teslim edilmek zorundadır.

Eğer 16:30’a kadar SGK’ya teslim etmeyi unutursanız gece 12’ye kadar açık olan merkez postanelerden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı – Bakanlıklar – Ankara adresine 2 nüsha iadeli taahhütlü postalayabilirsiniz. Postaya verdiğinizde size kalan kağıtları kendinize bir nüsha basarak üzerine zımbalayabilirsiniz.

Önemli nokta, aylık bildirge ile uyumlu olmak zorundadır. Zaten doldurmak için en güzel yöntem aylık bildirgenin ekindeki hizmet listesidir. Elbette kullandığınız bordro programı doldurup dökebiliyorsa daha iyisi olamaz.

“Ben nasıl dolduruluyor bilmiyorum” diyorsanız buyrun buraya tıklayın

“Yok ben biliyorum, anladım ama boş form lazım” diyorsanız onu da buyrun buradan tıklayın

10 ve üzeri personel çalıştıran şirketlerde eksik gün bildirimi verilmesine gerek yoktur.

Burada dikkat edilmesi gereken husus, aynı SGK numarasına bağlı birden fazla işyeri varsa (şube) her biri için ayrı ayrı eksik gün verilmesi gerekmektedir. Yani merkeziniz 10 kişi olabilir ve eksik gün oluştuğunda bildirmenize gerek olmaz. Fakat şubenizde 10’dan az çalışanınız varsa ve orada eksik gün oluşursa bildirmek zorundasınız. Diğer bir değişle her nokta ayrı bir şirket gibi değerlendirilir.

Eksik gün vermeyi unuttuysanız ve bildireceğiniz eksik günler çok uzun süreler değilse SGK beyannamenizde eksik gün oluşturan kişileri 30 gösterin ve personele tam aylık verin. Eksik günü yokmuş gibi beyanname verin. Eksik gün bildirimini vermeyerek ceza yemektense personele ücretini verin daha iyi. En azından personelinize bir faydanız dokunur. Diğer türlü ne işçinize yarar ne size. Üstelik bu bir çok şeyi tetikleyebilir, daha yüklü cezalara maruz kalabilirsiniz.

Tabi bu ücretsiz izin gibi basit durumlar için geçerli. Doğum izni almış ya da istirahatlı biri için böyle bir hareket yapamazsınız. Doğum iznindeki bir çalışanınız için “eksik gün bildirimini veremeyeceğim, bari sigortasını tam yatırayım” derseniz doğum izni bozulur yada istirahat almış biri için sigorta yatırırsanız istirahatteyken çalışmış olur ve işgörememezlik ödeneği alıyorsa kesilir ve cezalı şekilde geri öder.

(21.08.2013 tarihli resmi gazetede yayımlanan yönetmelik nedeniyle güncellenmiştir)

4 Yorumlar

 1. benim inşaat işiyle uğraşan mükellefim var.3 tane ayrı sicil numarasıyla dosya açılmış.toplamda 4 çalışanı var her çalışan 1.inşaatta:10 gün 2:inşaatta 10 gün 3 üncü inşaatta 10 gün verildi ama yanlış anlaşılmadan dolayı eksik gün bildirimi yapmadım.şimdi sgk her çalışana tam gün vereceksin diyor.zaten 4 çalışan mükellefimin inşaatlarında çalışıyor ama her inşaat dosyasında 10 gün x 3 inşaat :toplam 30 gün yapıyor.ben bunu ceza yemeden nasıl kurtulurum.yardımlarınız için çok teşekkür ederim

  • Okan Koçak

   3 işyerinde 10’ar gün görünüyorsa 3 işyerinde de 20’şer gün eksik gün verilmeliydi.
   Aylık bildirgeyi verdiniz. Eksik günü de vermediniz. Zaten gelecek olan ceza gelecek. Artık kaçış yok.
   Dilerseniz seminerlerimize gelin işçi lehine bazı hareketler ile işverenin ceza almasını nasıl önleyeceğinizi anlatalım.

 2. İBRAHİM

  Okan bey merhabalar şimdiden ilgi ve alakanıza teşekkür ederim. Benim sorunum şu 11 yıllık çalıştığım iş yerinden yıllardır bir memnuniyetsizlik var. Emeğin karşılığında
  adil bir ücret yok. İş verenin ve çalışma arkadaşların tutumsuz davranışları huzursuzluk
  En halt safada pisikolojimide etkiliyor. Haftalık 45 saatten fazla çalışma var. Maaşlar asgari ücretten gösteriyor. Neden böyle dediğimiz vakit aradaki farkı verin net maaş dan gösteririm diyor. İş yerinde işçi güvenliği ve sağlığını korumak ve sağlamak gibide hiçbir çabası yok. Yönetim eksikliği çok gerekli olan ne varsa temin etmemek. Işçiler arası diyalog bozuk iletişim sıfır. İşciler arası Kavgalar de vamlı sürüyor. Yani bu iş yerinin suyu çıktı. İstifa etsem 11 yıllık emegim söz konusu.toplam 3900 gün primim var tek bu iş yerinden. 4 hafta önce gelin oturup konuşalım helalleşelim. Benden buraya kadar hakkımı verin güzellikle gideyim. dedim. Ama bu zamana kadar hiç bir yazılı sözleşme olması. Ne yapmam gerekir yardiminıza çok ihtiyacım var. Acil cevap verebilirsiniz. Beni sevindirirsiniz.

  • Okan Koçak

   Yoğunluğumuzun kusuruna bakmayın İbrahim Bey. Sizin sözleşmenizi haklı nedenlerle feshedip KIDEM ve diğer haklarınızı alarak ayrılmanız uygun olacaktır. Dilerseniz sizi bu konuda deneyimli bir avukata yönlendirebilirim. Sizin sorununuz mali müşavirlik değil avukatlık. Avukat konusunda destek isterseniz info@ozlukhaklari.com adresine mail atarsanız yardımcı oluruz.

Menü