Bordrolama Hizmetinin Dışarıdan Alınması

Bordrolama hizmetlerini şirketler bir çok amaçla dışarıdan almakta, taşere etmektedirler. Bu sebeplerden biri aşırı derecede günlük yada geçici diye tabir edilen personelin çalıştırılması nedeniyle oluşan iş yoğunluğunun devredilmesidir. Aslında burada iş yoğunluğundan ziyade riskin devredilmesidir. Bildiğiniz gibi özlük alanında özellikle SGK ile ilgili yapılan hataların bedelleri çok ağır olabilmektedir. Ne kadar iyi olursanız olun gözden kaçırabileceğiniz ufak detaylar başınızı ağrıtabilir. Bu riski yok etmenin en hızlı çözümlerinden biri dışarıdan bordrolama hizmeti almaktır.

Diğer bir sebep ise nüfusunuzu az göstermek. Özellikle özürlü personel çalıştırmak istemeyen şirketlerde bu sıklıkla görülmekte. Belli bir adedin üzerindeki personeli dışarıdan bordrolayarak kendi hizmet listelerinde bu personele yer vermemekte ve bu yükümlülükten kaçınmaktadırlar.

Bir diğer sebep ise aynı anda çok fazla personelin işe alınması yada çıkarılması nedeniyle bu iş yükünün altından kalkabilecek yeterli alt yapıya sahip olunmaması durumudur. Örneğin dönemsel bir iş yapıyorsanız ve aynı anda 2500 kişinin girişi yada çıkışı yapılması gerekiyorsa sizin 2-3 personeliniz bu işin altında ezilebilir yada hata yapabilirler. Doğal olarak bu duruma hazırlıklı ve yerine göre organizsyon yapısında değişiklik yaparak gerekli takımı kurarak sizin işlemlerinizi profesyonel bir bordrolama şirketi halledebilir.

Öncelikle bunun bir maliyeti olduğunu bilmelisiniz. Neyin maliyeti yok ki? Eğer işinizin hakkını vermek ve hatasız şekilde bitirmek istediğiniz olağanüstü bir dönemdeyseniz, örneğin 15 günlük bir yoğunluktan bahsediliyorsa bu hizmetler sizin için biçilmiş kaftan.

İlk olarak şirkete yanıltıcı yada hatalı bilgi vermeniz durumunda (örneğin tc bilgisi, giriş, çıkış tarihleri, puantaj süreleri, ücretler vb.) şirket yanlış yapacak ve bunun cezasını size faturalayacaktır. Onun hata yapması durumunda ise cezalara kendisi katlanır. Burada bordrolama hizmeti veren şirketin profesyonel ve güvenilirliğine vurgu yapmak isterim. Çünkü bir sorun olduğunda “hata onda” deme şansınız olmaz. Mahkeme iki tarafında müteselsilen sorumlu olmasından kaynaklı cezayı ikinizden de alabilir. Herkesin sorumluluğunu bilmesi yada cezai bir hüküm olduğunda altından kalkabilmesi için bordrolama şirketinin güçlü bir altyapıya ve gerekli sigorta güvencelerini sağlamış olması gerekmektedir. Bordrolama şirketi ortadan yok olduğunda git oradan al diye ne işçiye cevap verebilirsiniz ne de devlete.

Peki gelelim maliyete. Genellikle profesyonel firmalar, bordrolayacağını kişi sayısına göre değişiklik gösterse de “toplam maliyetin %10’u kadar hizmet bedeli” ekleyerek şirketinize fatura ederler. Prensipte, sözleşmede de geçer, siz faturayı ödemeniz durumunda çalışanlara ücretleri ödenir. Yani faturadan aldıklar parayı direk işçiye ödeme olarak aktarırlar. Fakat Türkiye’de her işte bir esneme olduğu için bunda da var. Eğer gerçekten güçlü bir şirket ile çalışıyorsanız ve fatura ödeme tarihleriniz aşırı uzun vadeli değilse ve ödeme tarihlerinize sadıksanız siz faturayı ödemeden onlar ödemeleri dağıtırlar. Siz faturanızı arkadan ödersiniz.

Son olarak raporlamalara gelelim. Yine profesyonel şirket kavramına vurgu yapmak istiyorum. Çünkü bu şirketler ciddi maliyetlere katlanarak uygun esneklikteki bordrolama programlarını satın alır ve kullanırlar. Onlara gerekli detayları vermeniz şartıyla raporlarınızı ay sonlarında size özel kırılımlarla tarafınıza iletirler. Siz de faturanızı girerken keyfinize bakarsınız.

2 Yorumlar

  1. iyi günler ..

    bulundugum şehirde bu tarz hizmet veren bir kuruluş yok ve bu konuda firmalara hizmet vermek istiyorum ama nereden başlayacagımı nasıl bir yol izleyecegimi bilmiyorum.. istanbulda bir kaç firmayla görüşüp bulundugum bölgede isimlerini kullanarak hem kendi adıma hem onların adına komisyon karşılıgı iş yapmak istediğimi söyledim. şuan görüşmelerim devam etmekde ama bunun yanı sıra önereceginiz bir durum varsa çok memnun olurum.

    • Okan Koçak

      Gül Hanım iyi çalışmalar. Bu çok farklı bir konu. Dışarıdan vereceğiniz hizmet tam olarak nedir? Bordro yapmak mı? İş sağlığı ve güvenliği mi? Personel istihdam bürosu mu? İK Hizmetleri mi? Bunlarla ilgili donanımınız ne durumdadır? Bu konu bir websayfasında danışarak başlanacak bir konu değildir. Bir hata yaparsanız altından kalkamayabilirsiniz.

Menü