Bayramlarda Dağıtılan Gıda Yardımları, Yardım Sepetleri, Bayram Harçlıkları

Bu da yine tartışmasız net bir konu.

Öncelikle bu işin bayramı seyranı yoktur. Ne zaman istenirse verilir. Yardımı mal olarak mı (ayni) para olarak mı yaptığınıza göre değişiklik gösterir.

Eğer yardımı; ramazan paketi, kurban yardımı, yılbaşı sepeti yani gıda, giyecek vb. şekilde eşya olarak ödüyorsanız gelir vergisine ve damga vergisine tabiidir.

Yok ben yardımı ne adı altında olursa olsun, para olarak ödüyorsam hem sigorta kesintilerine hem gelir ve damga vergisine tabiidir.

Tabi şu da önemli bir husus; ramazan paketi olarak verdiğimiz bulguru, pirinci nasıl SGK’ya, vergi dairesine ödeyeceğiz?

Öncelikle yapacağınız yardımı belirliyorsunuz. Sepetlerinizi hazırlıyorsunuz. Sepete nelerden ne kadar koyduğunuzu hesap edip, satınalma yaptığınız faturalara bakarak işçiye verdiğiniz sepetin değerini belirliyorsunuz. Bulduğunuz tutarın KDV dahil olması gerekiyor. Değilse ekleyin. KDV dahil bu tutar sizin net yardım tutarınız. Bunu ilgili bordro programının ayni yardım kısmına net olarak girin. Program bunu brütleştirecektir.

Yardım yapmak için satın alma yaptığınız yada kendi deponuzdan çıkardığınız ürünlere istinaden gelen fatura yada belgeyi ilgili hesaba borç kaydedeceksiniz. (Kendi stoklarımızdan veriyorsak 157 Diğer Stoklar, dağıtmak için bir ürün aldıysak 770 yada 760 ne departmanıysa artık)

Bordro programına girdiğiniz tutara istinaden ücret tahakkukunu atarken zaten yine bu borç kaydettiğiniz hesabı kapatacaksınız.

Eğer para ile yardım yaptıysanız zaten prim gibi düşünebilirsiniz. Brütleştirirken programınız sadece gelir vergisi ve damga vergisini değil gerekli SGK kesinti rakamını da eklerek brütleştirecektir. Tek fark bu.

Yorumlara kapalı.

Menü