AGİ Nedir?

AGİ en kısa anlatımıyla devletin bir işçiye bakmakla yükümlü olduğu kişilere bakarak, ödenen gelir vergisinin bir kısmının işçiye iade etmesidir.

Medeni hal, çocuk sayısı, eşin çalışma durumu, çocukların yaşları gibi kavramlar hesaplamayı etkiler.

AGİ formu adı verilen ama aslında adı Aile Bildirim Formu olan bir formun doldurularak şirketin insan kaynakları ya da özlük işleri birimine verilmesi ile elde edilir.

Kanuni bir haktır ve şirketin vermemesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Çünkü bu, devlet ile çalışan arasında bir durumdur. İşveren burada sadece aracıdır.

Kanunen çalışanın beyanı esastır. Yani diğer bir değişle forma ne yazılırsa kabul görür fakat herhangi bir durum karşısında da sorumluluk doldurana aittir. Yine belirtilmesi gereken önemli bir husus, medeni hal, çocuk sayısı vb. yukarıda bahsettiğim hususlarda değişiklik olduğunda bu değişikliği bildirmek yine çalışanın sorumluluğundadır. Örneğin evliyseniz ve eşiniz çalışmıyorsa, eşinizden kaynaklı bir tutar alıyorsunuz demektir. Bir süre sonra boşanırsanız ve bunu işverene bildirmezseniz bu sizin sorumluluğunuzdadır.

Yine önemli bir kural, eğer o ay gelir vergisi ödemediyseniz yada az ödediyseniz, örneğin raporluysanız yada ayın 29’unda işe başladıysanız, alacağınız AGİ’de az olacaktır. Çünkü devlete vermediğiniz bir vergiyi iade alamazsınız.

106 Yorumlar

 1. Bundan sadece asgari ücretle çalışanlarmı yararlanabilir. Maaşı asgari ücretin üstünde olanlarda alabilirlermi??

  • Okan Koçak

   Gelir vergisi ödeyen herkes ödediği vergiyi ve bazı sınırları aşmamak kaydıyla bundan faydalanır. Malum ödemediğiniz şeyi geri alamazsınız.

 2. Öncelikle kolay gelsin . Benim öğrenmek istediğim konu işverenin aile geçim indirimini vermeme gibi bir hakkı var mı ? Asgari ücret hesaplamasının içinde olarak görmesi normal mi? Normal Değilse ve a.g.i. ödemiyorsa ne yapmalıyım cevap verirseniz çok sevinirim

  • Okan Koçak

   Asgari geçim indirimini vermek zorunda. Kaçarı göçeri yok. Eğer siz 1000 tl maaş ile anlaştıysanız 1000+AGİ vermek zorunda. yok siz 930-TL’ye anlaştıysanız ve toplamı 1000-TL’ye geliyorsa o ayrı konu. O zaman işveren haklı.

   Agi sizin devlete verdiğiniz gelir vergisinden, devletin medeni durumunuz ve çocuk sayınız ölçüsünde vazgeçmesi ve size bir kısmını geri vermesi durumudur.
   Bu devlet ile sizin aranızdadır. Gelir vergisini size ödeyeceği ücretten kesen işveren tamamen bir aracıdan ibarettir ve bu aracı devletin almaktan vazgeçtiği vergiyi size veri vermekle yükümlüdür. AGİ tutarlarınızı sözlü olarak isteyin. Bordrolarınızda maaşınız + AGİ tutarını görmüyorsanız imzalamayın ve bir noterden bu konuyla ilgili ihtar çekin. Bu ihtar en fazla 1 aylık AGİ tutarınız kadar olacaktır tahminimce. Zaten her ay yaklaşık 70-TL içerdesiniz. Varsın 50’de notere gitsin.

   Eğer 6 aydan uzun süredir çalışıyorsanız hiç birşeyden korkmayın. Bu ihtarınız sebebiyle sizi çıkaramazlar. Çıkarırlarsa hem işsizlik maaşı için İŞ-KUR’a başvurun hem de bir avukat ile iş mahkemesine giderek işe iade davası açın. Yok 6 aydan kısa süredir çalışıyorum derseniz sabırlı olun. 6. aydan sonra daha dik durabilirsiniz 😉

   Takıldığınız biyer olursa da bize yazın.

   • Merhaba Okan Bey; 1985 doğumluyum, dört yılı aşkın bir süredir özel bir şirkette çalışmaktayım. İşe giriş tarihim; 07.09.2011, sigorta başlangıç tarihim ise 12.11.2011’dir. Bu süre zarfında işverene sözlü olarak ihtar etmeme rağmen AGİ almadım. Bana verdikleri cevap : ‘Başta ne anlaştıysak o’ oldu. İşe başlarken işveren, AGİ alacağın maaş içerisindedir, diye de bir şey söylemedi bana. Sigortam asgari ücret üzerinden yatırılmakta ve şu an aldığım maaş 1.100 TL’dir. Maaşımı elden alıyorum ve maaşım her ay – defalarca uyarmama rağmen- gecikiyor !! Herhangi bir iş sözleşmem yoktur. Şu ana kadar kullanmış olduğum izin sadece 5 hafta olmakla birlikte 2 haftalık iznimin üzerine de işveren yatmaktadır. İlk bir yıl izin hakkın yok diyerek de saçma sapan bir gerekçe önüme sunmaktadır. İzin kullandığıma dair herhangi bir imza falan atmadım. Resmi tatillerin hemen hemen hepsinde çalıştırıldım ve bunun yazılı belgesi de elimde mevcuttur. Hafta içi saat 18.30’a kadar, cumartesi günleri de 16.00’a kadar çalışmaktayım. Ego tatminleri ve yıpranma payı da cabası.. Şu an bu iş yerinden ayrılmak istiyorum. Kendi isteğimle ayrıldığım taktirde AGİ, kullanmadığım izin paraları ve tazminat alabilmek için ne yapmam, nasıl bir yol izlemem gerekiyor ? İş verene hiçbir şey söylemeden direkt olarak notere gidip ihtar çeksem bu etik olur mu ve ihbar süresi açısından düşündüğümüzde, benim açımdan bir hak kaybına sebep olur mu ?
    Durumumu size detaylı bir şekilde izah etmeye çalıştım, yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden çok teşekkür ederim..

    • Okan Koçak

     Ben hukuki olarak hakkınızı arayacaksanız ve bu işyerinde çalışma konusunu kafanızda bitirdiyseniz iyi bir avukat ile görüşmenizi tavsiye ederim. Yazdıklarınıza gelince;

     Mahkemeye verirseniz;
     İşveren “agi maaşın içinde” dese de ve siz de buna razı gelseniz de AGİ MAAŞIN İÇİNDE OLAMAZ. Bunu alırsınız.
     Geciken maaş ve diğer sebeplerle haklı olarak feshedip kıdem tazminatınızı ve işsizlik ödeneğini de alırsınız.
     Yıllık izinleriniz için imza atmadıysanız kullandığınız izinleri bile alırsınız.
     Fazla mesailerinizin onaylı bir belgesi varsa veya 2 şahit ile kanıtlayabilirseniz mesailerinizi de alırsınız.

     Öncelikle şirketten ayrılmayı göze almalısınız fakat kanunen hak aramak işten ayrılmak demek değildir. Yani ihtar çekebilir, dava açabilir, işkur’a işçi şikayetinde bulunabilirsiniz ve bunları yaparken de bir yandan çalışmaya devam edebilirsiniz.

     Bence ayrılma işini netleştirin. İŞKUR’a işçi şikayetinde bulunun. Dava açma aşamasına geçince de bir avukat bulun.

     • Okan bey merhaba 12.06.2013 işe başladım başlarken 1800 tl olarak anlaştık agiyi de içine koymuşlar aynı maaşı aldım uzatmıyım şuan 2400 alıyorum fakat en son aldığım zam 15.02.2015 ve 2 yıldır zam alamıyoruz istifa etsem haklarımı nasıl alırım yardımcı olursanız sevınırım

     • Okan Koçak

      İşverenin sözleşmede aksi belirtilmedikçe zam yapmak gibi bir zorunluluğu yoktur Ramazan Bey. Bu nedenle istifa ederseniz tazminat alamazsınız.

 3. sadece hakkımızı istiyoruz.

  Merhabalar,
  Şuan çalıştığım işi internette buldum. Bi şehir sitesinin seri ilanlar bölümünde. İlanda büyük bir AVM’nin içerisindeki pizzacı. 8 saat(mesaiye kalınırsa ek ücret)+asgari ücret+agi+ssk+yemek+servis şeklinde yer alıyordu. Çalıştığım firma da kurumsal bi firma. en tanınmış pizza firmalarından 2.si bana göre. iş görüşmesine gittiğimde de müdür bana 8 saat(mesaiye kalınırsa ek ücret)+asgari ücret+agi+ssk+yemek+servis şeklinde sosyal imkan olduğunu söyledi. benim için tatminkardı. kabul ettim ve işe giriş yapılması için gerekli belgeleri tamamladım. bu belgeleri de yazayım da açık şekilde anlaşılsın durumum. Firmanın anlaştığı bankanın hesap defteri,nüfus cüzdanı fotokopisi,nüfus cüzdanı sureti,ikemetgah belgesi, sağlık raporu, sgk dökümü. bu belgeleri teslim ederken işe giriş için 10-15 sayfalık bi sözleşmenin her sayfasına imza attırdılar. O belgeyi okumadım doğal olarak. şimdi öğrendimki AGİ 803 tl’nin içindeymiş. ama ne internetteki ilanı bulamıyorum, ne de ilk görüşmedeki müdürümüzün konuşmasını kanıtlayabiliyorum. 3,5 ay oldu işe gireli. Bunları müdürlerimizle konuşmadım ama konuştuğumda kendilerini ve firmayı savunacaklar biliyorum. kendilerini savunurken ben haklı mıyım, haksız mıyım bilmediğim için savunamayabilirim kendimi. aylık 60-70 bin tl’lik ciro yapılırken bizim 70küsür liramıza göz dikmeleri insanı çıldırtıyor. yardımlarınızı ve önerinizi bekliyorum. teşekkürler, iyi çalışmalar…

  • Okan Koçak

   Merhabalar. İlettiğiniz problem ne yazık ki sadece iş hayatında değil ülkemizin hemen her alanında mevcut. Zaten kanunen zorunlu olarak yapılması gereken bir eylemi sanki size bir lütufmuş gibi sunmak ülkemizin gerçeği. 8 saatten sonraya mesai vermek, sigortalamak, AGİ vermek sanki işverenin inisiyatifindeymiş gibi bunu bir olanak olarak sunmaktalar. Nasıl bir ruh hahli içindeler ise, şöyle düşünüyorlar diyebiliriz: “ne yerler var hiç birşey yapmıyor. bak ben yapıyorum!” Diyecek söz yok. Biz çözüme odaklanalım.

   İlk olarak şu her sayfasını imzaladığınız 15 sayfalık sözleşmenin bir nüshası size bırakılmış olması gerekiyor. Anlattığınızdan anladığım kadarıyla tek nüsha imzalanmış ve size nüsha verilmemiş. Özlük işlerinden sözleşmenizin bir fotokopisini isteyin. Orada yer alan ücreti inceleyin. Brüt yazıyorsa netinizi hesaplayın. Yani SSK ve gelir vergisi ile damga vergisini hesaplayıp düşün. Agi bulduğunuz nete EKLENECEKTİR. Bulduğunuz rakam AGİ DAHİL değildir. Hesaplamayı sitemizden bulabilirsiniz. Eğer sözleşmede net ücret yazıyorsa bu rakama da AGİ dahil değildir. AGİ ayrıca eklenmek zorundadır. AGİ ücrete dahil edilemez. Çünkü AGİ kişinin medeni haline ve çocuk sayısına göre değişir. Doğal olarak 70-TL AGİ ücrete dahildir gibi bir ibare sözleşmeye eklenemez. Eklenseydi bile durmadan sözleşme yenilemek gerekirdi. Çünkü insanlar evlenir, boşanır, çocuk sahibi olur, çocuğu vefat eder, evlat edinir vs. Sabit olmayan bir rakamı sözleşmeye eklemek çok akıllıca değildir ki zaten bu iş için ayrı bir AGİ formu vardır.

   Sözleşmenin bir fotokopisini alın, inceleyin ve bize tekrar yazın.

  • Merhaba Okan Bey; öncelikle cevap verdiğiniz için çok sağ olun. Ayrıca biraz geç döndüğüm için de kusura bakmayın… Şahit bulmak zor, çünkü burada tekim ama yazılı belge var elimde. Yukarıda feshedip demişsiniz , işe başlarken herhangi bir iş sözleşmesi yapılmadı ama. Bir de diyelim ki işkur’a şu an işçi şikayetinde bulundum, dava açmadan işkur aracılığıyla tüm haklarımı alabilir miyim ? Bi de hem burada çalışıp hem şikayet etmek nasıl olur bilemedim ? Zaten şu an şartları daha da zorlaştırdılar, yemek paramdan da kesinti yapmaya başladılar.

   • Okan Koçak

    Selin Hanım, öncelikle yazılı belgenin mahiyetini bilmiyorum ama yazılı evraklar kanıt olarak kullanılabilir. İşe başlarken iş sözleşmesi yapılmaması sizi bağlamaz. İşverenin problemi o. Eğer çalıştıysanız kanunen sözleşmeniz var demektir. Sözleşmeden kasıt illa kağıt değil, karşılıklı anlaşmadır. İşkura şikayette bulunursanız İŞKUR işveren ile sizin aranızda aracılık eder. Sizin için işverenden para almaz. Hakkınızı İŞKUR vermez. Fakat işverenin yanlış yolda olduğunu hissetmesi açısından önemlidir. Çalışırken şikayet etmek tuhaf gibi görünse de hakkınızdır. Örneğin bu bir cinsel taciz olsaydı “peki neden ayrılmıyorsun?” diyebilirdik fakat bu bir iş konusu olduğu için hem işinize devam etmek hem de hakkınızı almak kanunen mümkün. Eğer işveren haklı çıkarsa işverenin belirlediği şekilde devam edersiniz. İşveren kaybederse sizin talep ettiğiniz haklarla devam edersiniz. Dava açmak yada İŞUR’a müracaat veya şikayet etmek işverenin sizi kovması için yeterli bir neden değildir.

    • Merhaba Okan bey ;
     Yazılı belgeden kastım, çalıştığımız resmi günlerde yemekle birlikte gelen ve altında benim imzam olan yemek irsaliyeleri. Ben bunun bir kanıt olabileceğini düşünüyordum ama tabi ayrıntısını siz daha iyi bilirsiniz. Anlıyorum fakat işkur’a şikayette bulunmam burada çalıştığım süre zarfında bana zarar verir, psikolojik olarak kaldıramayabilirim. Buradan kovulmam zaten umurumda değil. Hakkım olan neyse onu versinler zaten ben çıkar giderim. Hakkımın yeniyor olması en çok ağrıma giden ! Şu an bazı nedenler elimi kolumu bağladığı için harekete geçemiyorum. Yani bi müddet daha katlanmak zorundayım. Gerçi artık öyle bir ortamdayız ki hakkımı arayıp dava açtığım için beni suçlu çıkartabilirler hatta belki hapse bile atabilirler 🙂
     Cevap verdiğiniz için tekrar sağ olun. Bu arada sizi bu site haricinde takip edebileceğimiz başka bir kanal var mı acaba ?

     • Okan Koçak

      Selin Hanım merhabalar. Öncelikle yoğunluğum nedeniyle çok geç döndüğüm için sizden özür diliyorum. Neredeyse 1 ay gecikmeyle de olsa yazınıza sıra geldi.
      Öncelikle yemek irsaliyelerine attığınız imzalar geçerlidir. Bunu kanıt olarak kullanabilirsiniz.
      İŞKUR’a başvurmamak konusu sizin inisiyatifinize kalmış. Ben olsam dakika durmazdım.

      Site haricinde beni FACEBOOK ve TWEETTER üzerinden de takip edebilirsiniz. OZLUKHAKLARI.COM yazmanız yeterli.

 4. iş yerinde 2 kişi sigortalı çalışıyoruz asgari ücretli her ay agi verilmiyomuş 3 ayda bir aylık veriliyormuş doğrumu değilse ne yapabilirim.

  • Okan Koçak

   Eğer makaleyi okuduysanız AGİ’nin ne olduğunu anlamışsınızdır. AGİ’yi size devlet verir. Gelir vergisinden bir miktarın sizden alınmamasına ve net ücretinizle birlikte size verilmesini ister. AGİ aylıktır.

   İlgili ayda ne kadar tahakkuk ettiyse o kadarı size ödenmek zorundadır. 3 ayda 1 agi diye birşey yok. İsteyin alın. Kafalarına göre iş yapmasınlar. Ödemiyorlarsa ayrıldığınız gün gider şikayet eder topluca alırsınız.

 5. Suan ki işimde 2 aydir calisiyorum. Bu ay sonunda eşimde burada başlayacak. Evli oldugumu söyledim ve agi verilecegini söylediler. Ama ben resmi olarak degil imam nikahli olarak evliyim. Bununla ilgili nasil bi problem cikabilir?

  • Okan Koçak

   Eşiniz de siz de BEKAR olarak AGİ alacaksınız. Sakın farklı şekilde beyanda bulunmayın. Siz resmen evli değilsiniz.
   AGİ almak evli yada bekar olmakla ilgili değildir. AGİ’yi her türlü alırsınız. Sadece oran değişir.
   Eşiniz de siz de resmen bekarsınız. En düşük AGİ tutarını alacaksınız. Formu da BEKAR olarak doldurun. Evlenince yeni form isteyin ve güncel formu teslim edin.

 6. ANONİM ŞİRKETTE FARKLİ 2 SSK SİCİL DOSYASI DÜŞÜNELİM,
  A ŞİRKETİNDE ÇALIŞAN BİR PERSONELİ 07.06.2014 TARİHİNDE B ŞİRKETİNE NAKİL YAPIYORUZ, HEM A ŞİRKETİNDE HEMDE B ŞİRKETİNDE AGİ ALMASI DOĞRUMUDUR.
  A ŞİRKETİNDEN 06.06.2014 TARİHİNDE ÇIKIŞ
  B ŞİRKETİNE 07.06.2014 TARİHİNDE GİRİŞ
  A ŞİRKETİ İÇİN 23.78
  B ŞİRKETİ İÇİN 80.33
  AGİ ÖDENMESİ DOĞRUMUDUR, NEYE GÖRE ?

  • Okan Koçak

   Kesinlikle doğrudur. AGİ kişi bazlıdır, işyeri bazlı değil. Bir kişi aynı anda 2 işyerinden AGİ alamaz.

   Lakin nakil veya iş yeri değişikliği yaptığı durumda ilk işyerinden ayrılırken aldığı AGİ alabileceği tüm AGİ tutarını karşılamıyorsa ikinci işyerinden de yasal tavana kadar AGİ alabilir. Aynı şekilde aynı anda 2 işyerinde çalışan (nakil yada ayrılma olmaksızın) bir personel de “çok çok ender olsa da” ilk işyerinden alabileceği tüm AGİ tutarını alamadığında ikinci işyerinden bunu talep edebilir.

   İşyerlerinin bunu işçinin dürüstlüğüne bırakmadan işçiden gerekli beyanları talep ederek veya ikinci işyeri olarak birinci işyeri ile temasa geçerek gerekli işlemleri yürütmelerini tavsiye ederim. AGİ bildirim formundaki bilgilerin doğruluğundan işçinin sorumlu olduğunu hatırlatır fakat yine de önlem almayı tavsiye ederim.

 7. Okan Bey merhaba, oncelıkle bılgılendırmenız ıcın tesekkurler. fakat baska bır sey soracagım.
  agı odemesı bordroda gorunuyorsa maasınızın ıcındedır dıyor calıstıgım fırma. benım bordromda gelır vergısı ve as. gec. ind. tutarları yazıyor. ama maasıma ek olarak almıyorum. maasımla bırlıkte mı almıs oluyorum. ? bır de onceden calıstıgım fırma agılerı her ay oduyordu, simdi maasınızın ıcınde dıyor. boyle bır sey olabılır mı?

  • Okan Koçak

   Ceyda Hanım AGİ işveren tarafından değil devlet tarafından verilir ve maaşınıza ek olarak alırsınız. Maaşınız 1000-TL ise ve siz yine 1.000-TL alıyorsanız AGİ’nizi vermiyorlar demektir. Bazı uyanık işverenler de (atıyorum AGİ’niz 80-TL olsun) 1.000-TL’yi veriyor ve AGİ içinde diyor.

   Aslında şöyle yapıyor; size 920-TL maaş verip maaşınızı düşünüyor. Üzerine de 80-TL koyuyor ve diyor ki “ben AGİ’ni verdim” Verdi tabi verdi de bu sefer de maaşınız eksik?

   Son cümlenizi ise anlamadım. Önceden çalıştığım firma her ay ödüyordu diyorsunuz. AGİ zaten her ay veriliyor. Şimdiki şirketiniz 3 ayda bir mi veriyor?
   Şimdi maaşımızın içinde alıyoruz diyorsunuz. Tamam da her şirket maaş ile birlikte verir. Maaş aldığınızdan başka bir gün AGİ ödenmez ki. Maaş ile aynı anda ödenir. Yazdığınız bu kısımda bir tuhaflık var.

 8. Okan Bey selamlar,cümleyi karmaşık yazmısım haklısınız. ben 5 yıldır aynı fırmada calısıyorum. calıstıgım sırket her ay odemıyordu agıyı ama toplu olarak alıyorduk. yıl sonu oduyorlardı ama oduyorlardı. 2013-2014 yılı agisini istedim. sırketım bana, agiler artık maasın ıcınde verılıyor dedı, ama yıne de gectıgımız yılların agısını odeyecekmıs. 2015 yılı ıtıbarıyle artık agı odemesı yapmayacakmıs, maas ıle bırlıke verılıyor dedı. ben de zaten 1000 tl alıyorum. ( 5 yıldır calısmama ragmen) bordroma baktım, agı de hesaplanmıs ama dedıgınız gıbı oluyor dokuzyuz küsür yazıyor, aagı de eklenınce bın lıra oluyor maas. buna ıtıraz ettım tabıkı de. bende muhasebe mezunuyum, ama muhasebe sektorunde degılım. az cok bıldıgım ıcın ıtırazda bulundum. ama bordroda ne yazıyorsa o dıyorlar.
  ayrıca cok tesekkurler cevaplarınız ıcın.

  • Okan Koçak

   “Ceyda Hanım maaşınızdan çalıyorlar” Hepsi bu. AGİ’yi vermek zorundalar. Devlete kazık atamazlar. Doğal olarak bunu sizin maaşınızdan kesiyorlar ve AGİ maaşın içinde diyorlar. AGİ zaten maaş ile birlikte verilir fakat ayrı gösterilir. Zaman olarak maaş ile aynı anda verilir fakat tutar olarak maaşa ek olarak ödenir. Bu küçük uyanıklığı herkesle paylaşın. Herhangi bir baskı veya yaptırım uygulamalarına karşı kanıt toplayın. İşten çıkarmakla tehdit ederlerse İŞKUR, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Vergi Dairesi ve SGK başta olmak üzere tüm kurumlara şikayette bulunacağınızı, tazminat ve işe iade davası açacağınızı söyleyin. O kanıtlar bu aşamada lazım olacak. Şahit edinin. Tabi mahkeme aşamasında ne derece dik dururlar tartışılır.

   Başarılar.

 9. Okan bey, çok teşekkürler ve çok sevgiler.
  Benı daha cok aydınlatmıs oldunuz. Ben zaten ısyerımde gereken yerlere ıtırazda bulundum, olumlu sonuc alacagım. Genel Müdür-Müdür Yardımıcı-Çalışan şeklinde bir iş ortamımız var. Genele müdürümüzün agi denen şeyden bile haberi yoktu, ben aydınlatmıs oldum. Müdür yardımcısı da muhasebecımızle herseyı halletmıs. ben de erken davranıp farkettıgıme sevındım suanda. bordrom duzelecek, net maaım ne ıse o yapılacak. sayenızde tum arafta olan suphelerımı dogrulattım, dik bir sekılde hesabımı sordum 🙂 hakkım yeterınce yenmıstı. bır sonrakı bordroma bakacagım, yıne aynı sekılde ıse sıkayet edecegım. yardımlarınız ıcın cok cok tesekkurler. Bilgilendirme ve destekleriniz için Hakkınızı helal edin :):)

   • Okan bey merhaba,
    takibime aldım sizi, ben teşekkür ederim.
    bir başka bilgiye daha ihtiyacım olacak sizden 🙂
    Ben bu şirkette 25.12.2010 tarihinden beri çalışmaktayım. 31.01.2015 tarihinde de evlendim. Kıdem tazminatlarında değişiklik resmi gazetede yayımlanmış. ne şekilde bir değişiklik bu? ben isten ayrıldıgım takdırde olagan tazmınatımı alabılır mıyım?

 10. merhaba benim agi ve yemek ücreti ile ilgili birsorunum var ben 2015 in ücretlerinden yola çıkarak anlatmak istiyorum çalıştığım işyerinde 5. yılım olacak hala agi anlamadım net asgariücret olarak 2015 ocak ayında 949 tl maaş alacağım. agi bu aldığım maaşın için de midir. yoksa maaşa ek mi verilecek. çünkü hesaplanırken 2015 maaşlar agi de hesaplanarak 949 tl diyor pek anlamadım. 2. sorunum işverenimden yemek ücreti olarak 2, 3tl artış istedim. bende ymm de görev yaptım işverenin yemek ücreti olarak verme zorunluluğu yok. anlıyorum. fakat bende çalıştığım için kazanmış olduğum bir hak değil mi? hiç bi işyeri çalışanını yemeksiz bırakmak istermi bu nasıl bi işveren bende bunu anlamıyorum.yemek ücreti verme zorunluluğum yok diye yüzüme vuruyor. ne yapmam lazım. şimdiden teşekkürler…

  • Okan Koçak

   1- (bekar olduğunuzu varsayarak) 858,96 TL net ücret + 90,11 TL = 949,07 TL agi dahil net ücret Şeyma Hanım. Yani maaşın içindedir. İşvereniniz 949,07 ödüyorsa maaş+agi ödüyor ve doğru ödüyor.
   2- işvereniniz yemek, yol, özel sağlık sigortası vb. ek sosyal yardımları yapmak zorunda değildir. eğer sözleşmenizde böyle bir olanak verileceği vaat edilmediyse işverene bir söz söylemeye hakkınız yok. Eğer sözlü olarak da olsa bunu vaat ettiyse ve hatta işyerindeki diğer çalışanlar bu haktan yararlanıyorsa zaman bunu talep edebilirsiniz.

 11. Merhabalar; her iki çalışan eş sehven çocukları aile bildirim durumunda bildirmiş ise bunun düzeltilmesi nasıl yapılmaktadır. İşverene bir sorumluluk yükler mi? Beyanda bulunanlar için cezai müeyyidesi var mıdır? İlginiz için Teşekkürler.

  • Okan Koçak

   AGİ formu ile işçiye ödenen asgari geçim indirimi gelir vergisinden devletin işçiye geri ödediği bir paradır. Herhangi bir hata olduğu durumda, eğer işverenin bir hatası yoksa (formu girmemek yada yanlış girmek gibi) sorumluluk direk işçidedir.

   İşverene yalan/hatalı beyandan kaynaklı bir yaptırım uygulanmaz ve bir denetim olmadığı sürece bu konuda devletin bir otokontrol mekanizması olduğunu düşünmüyorum. Eğer bir hata olduğunu düşünüyorsanız vergi dairesine gidip düzeltilmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlem işverenin vermiş olduğu muhtasar beyannamenin düzeltilmesine neden olabilir.

 12. Daha önceki iş yerlerinden agi talep edile bilir mi

  • Okan Koçak

   Hukuki yollara başvurarak talep edebilirsiniz. Bu da astarı yüzünden pahalıya gelecektir. Dilerseniz yine de bir isteyin.

 13. Merhaba Okan bey;
  2009 tarihinden bu yana özel bir şirkette çalışmaktayım. Evli ve 2 çocuk babasıyım. Eşim ev hanımı. Maaş bordroları bölge müdüründe birikir, şirket merkezi istemedikçe bölge müdürümüz tarafından gönderilmez toplu şekilde imzalatılıp merkeze gönderilir. Kasım ayında bordromu incelerken agi miktarının 80 tl olduğunu farkettim. Geriye dönük mevcut bordrolara baktığımda hepsinin bekar olarak hesaplandığını farkettim. İşebaşlarken evli ve iki çocuğum da vardı ona göre agi formu doldurup göndermiştim. Şirket merkezinde bordrolara bakan yetkili ile bölge müdürüm görüşmüş, formun kendilerinde olmadığını yeniden doldurup kendilerine göndermem istenmiş. Geriye dönük 5 yıllık agi farkını talep edebilir miyim? Cevap evet ise nasıl bir yol izlemem gerekiyor? İyi çalışmalar

  • Okan Koçak

   Okan Bey merhabalar. Diğer haklarınız eksik ödendiğinde hangi yolu izliyorsanız yine aynı yolu izlemelisiniz. Yazılı bir dilekçe hazırlayın. İlgili tarihte gönderdiğinizi, şirketin bu evrağı kaybettiği için sorumlu olanın şirket olduğunu belirtin.

   Zaten özlük dosyanızda AGİ formu yoksa şirket bunu sizden talep etmek zorunda. Formu ya kaybettiler ya unuttular ve umursamadılar.

   Yazılı olarak talep edin. Lakin ciddi bir tehditte bulunmanız işinizi riske edebilir. Bu da sizi işe iade davası açarak işinize dönme çabası ile devam edecek bir maceraya sürükleyebilir.

 14. Okan Bey merhaba, sizi takibime aldım 🙂 daha önce de yazmıştım hatırlarsınız. Sizden yine beni aydınlatmanızı rica edeceğim 🙂 Kıdem tazmınatı resmi gazete de değişkliğe uğradı ve onaylandı. bu nasıl bir değişiklik bilginiz var mıdır? ben bulundugum sırkette 24.12.2010 tarıhınden berı calısmaktayım. 31.01.2015 tarıhınde evlendım ve ayrılıp tazmınat almak ıstıyorum ama bununla ılgılı bır bılgıye sahıp degılım. bana bu konuda yardımcı olabılır mısınız. ceydanuru@hotmail.com maıl adresım bu sekılde. tesekkur ederım yenıden 🙂

 15. Okan Bey Merhaba,
  Ozel bir sirkette calismaktayim ve sirketim Gebze Tubitak serbest bolgesinde bulunmaktadir ve Ocak ayi itibari ile AR-GE personeli statusunde calismaktayim. Ocak ayindan once AGI odemesi almaktaydim ve bu degisiklikle birlikte kesildigini ogrendim…

  Acaba bu uygulama dogrumudur ve benim dusuncem burada calisan magduriyeti mevcuttur.

  Simdiden cok tesekkurler. Iyi Calismalar Dilerim…

  • Okan Koçak

   “5810 sayılı Kanunun 7’inci maddesi ile SBK’nın geçici 3’üncü maddesinin ikinci fıkrasında yapılan değişiklikle birlikte 01.01.2009 tarihinden
   itibaren serbest bölgelerde üretilen ürünlerin FOB bedelinin en az %85’ini yurtdışına ihraç eden mükelleflerin istihdam ettikleri personele ödedikleri
   ücretler, Avrupa Birliği’ne tam üyeliğin gerçekleştiği tarihi içeren yılın vergilendirme döneminin sonuna kadar gelir vergisinden istisna edilmiştir. İstisna, mükelleflerin üretime ilişkin istihdam ettikleri tüm personelin yanı sıra üretim faaliyeti ile birlikte başka konularda da faaliyette bulunan mükelleflerin satış, pazarlama, muhasebe, lojistik vb. departmanlarda çalışan personellerine yapılan ücret ödemelerini de kapsamaktadır. Serbest bölgelerde üretim faaliyeti dışında hizmet veya mal satışı faaliyetlerinde bulunan mükellefler nezdinde ödenen ücretler için gelir vergisi istisnası uygulanması söz konusu değildir.”
   İSMMMO Mali Çözüm 2010’dan alıntıdır.

   Kısaca AGİ alıp almayacağını şirketinizin ilgili yılda serbest bölgede ürettiği ürünlerin %85’ini yurtdışına ihraç edip etmeyeceğine bağlı. Eğer bu sınır aşılıyorsa şirketinizin işçileri gelir vergisinden muaf. Diğer bir değişle vergi vermediğiniz için herhangi bir indirim almanız da mümkün değil.

   Burada farklı bir konu daha var. Eğer brüt ücret üzerinden anlaştıysanız bir vergi kesilmediği için AGİ’den çok daha fazlası size maaş olarak yatıyor olması gerekiyor. Çünkü işveren vergi kesemez ve devlete ödemez. Brüt ücretin vergi olarak kesilen kısmı size kalmalıdır.

 16. Merhabalar. Ben ilkez bir işte çalışacağım. bikaç güne kadar gidip işverenle görüşçem. Bu konularda biraz bilgisizim. İş elektrik sayacı okuma işi. Telefonda konuştık 1100 tl başlangıç ücreti dedi. Ssk dei bukadar. Şimdi ben başka ne isteyebilirim yada bana yasal olarak ne gibi haklar vermek zorundalar. Teşekkür ederim umarım cevaplarsınız.

  • Okan Koçak

   1100-TL ve en az 90,11-TL asgari geçim indirimi alacaksınız. Bunun dışında yol yemek özel sağlık sigortası gibi hakları işverenle konuşmanız gerekir.

 17. ÇİĞDEM

  Özel bir hastanede çalışan doktor da agiden yararlanabilir mi?

  • Okan Koçak

   Maaşından gelir vergisi kesilen herkes AGİ alır.

 18. Okan Bey Merhaba;
  Ben işe başlarken maaşolarak asgari ücret vericeklerini söylediler.İlk ayımda sigorta girişim maaş günüme kadar dolmadığı için vermediler Agi mi.Bu ay asgari ücret+AGİ ile birlikte 1090 TL. almam gerekicek doğrumudur. Kimileri AGİ asgari ücret kapsamındadır diyorlar.Yani agi ile birlikte 1000 TL mi oluyor. Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

  • Okan Koçak

   Nebahat Hanım asgari ücret 01.07.2015 tarihinden itibaren net 910,43-TL’dir. AGİ’de bekar veya evli ama eşi çalışan kişiler için 90,11-TL’dir. (çocuk olmadığını varsayarak söylüyorum)

   İşyerinin AGİ dahil demek gibi bir şansı yoktur. Eğer asgari ücretle çalışıyorsanız en az 910,43 + 90,11-TL almak durumundasınız. 1.000,45-TL AGİ dahil rakamdır. İşverenlerin en sık yaptıkları hata 1000,45-TL maaş veriyoruz AGİ de dahil demeleridir. AGİ maaşa dahil edilemez. Size 910,43-TL veriyoruz deyip 1.000,45-TL vermek zorundalar. Çünkü AGİ’yi işveren değil devlet veriyor.

   Yok benim kafamı karıştırmayın derseniz en az 1000,45-TL almanız gerektiğimi unutmayın ve bu paranın 90,11-TL’si AGİ olup devlet tarafından işveren aracılığı ile size verilmektedir.

 19. Okan bey benim sorunum Şöyle. Ben özel bir kurumda 5 yıldır çalışmaktayım. Çalıştıgım süre içersinde diğer çalışanlara nazaran benim iş yüküm daha fazlaydı. Ve buna rağmen farklı bir ücret ve zam almadım. Malumunuz Temmuz ayıyla birlikte asgari ücret zammı 1.054 tl oldu. Araştırmalarımda Agi bu 1.000 tl’nin içindeymiş. Fakat sorun şu ki ben toplamda 1.075 tl maaş alıyorum ve bana verilen temmuz ayı maaş bordrosunda net ücret 984 TL + asgari geçim indirimi 90 tl yazılmış. Şimdi asgari ücretin 1.000 tl olmasıyla birlikte ben asgari ücretin üstünde maaş aldığım için bana 1.075 tl + 90 verilmesi gerekmiyormu. Ayrıca maaş bordrosundaki net ücretin 1.000 tl olan asgari ücretten az gösterilmesi ( 984 tl ) yasalmıdır. Ben agimin bana ödenmediği için ve ayrıca haklı sebeplerden dolayı iş yerine ihtar çekmek istiyorum.5 yılı doldurdugum için yıldırma politikası başlandı. Kendi isteğimle çıkmam için psikolojik baskı var. Sizce bu sebepler yeterlimidir.

  • Okan Koçak

   Yıldız Hanım öncelikle işyerindeki arkadaşlarınıza nazaran işyükünüzün yüksek olduğunu mahkemede kanıtlamakta zorlanacağınızı düşünüyorum. Mahkeme elbette bu konuya da dikkat edebilir fakat daha somut haksızlıklar oluşması gerekiyor.

   AGİ konusunda ise; eğer bordronuzda ÖDENECEK veya NET ÖDENECEK kısmında 1075 yazıyorsa buna AGİ dahildir. Sadece 1075 alırsınız.
   Eğer, NET ÜCRET kısmında 1075 yazıyorsa 1075+90 almalısınız.

   Eğer ücretinizi veya AGİ’nizi ödemiyorlarsa ihtar çekebilirsiniz.

 20. merhaba okan bey patronumla konuşarak 1800 tl maaşa anlaştık ama sigortam yüksek gözüksün istedim brüt olarak 2350 tl gözüküyor bodromda ama bodroda gene 1730 tl agiyle beraber netim çıkıyor agiyi almış ve sigortam 2350 denmi gözükmüş oluyor yoksa 1730 danmı

  • Okan Koçak

   Brüt ücretinizde 2350 yazıyorsa sigortanız da 2350’den yürüyor demektir. 1800’den anlaştıysanız elinize en az 1890,11-TL geçmesi gerekiyor. Neden agiyle birlikte 1730 çıktığını bilemiyorum. İşvereninizle görüşün. Mantıklı değil.

 21. Merhabalar ben 4 aydir şantiyede Mekanik tesisatçıyim patronuma agiyi isteyince şirket vermiyor diyor patrunum taşeron şirketinden işi götürü alıyor 90tl yevmiye usulüyle çalışıyorum bankaya aylık 1000tl yatıyor gerisi elden veriyor taşeron firması aginin vermemesi diye bir lüksü varmı

  • Okan Koçak

   AGİ’Yi vermemek gibi bir lüksü yok. Nasıl yapıyorlar anlatayım;

   Örneğin 1000 TLbankaya yatıyor 500 TL elden veriyorlar diyelim. Aslında size 910-TL + 90-TL AGİ veriyorlar. 1000 TL böylece bankaya yatıyor. 500 TL’de elden veriyorlar.

   Sana AGİ yok diyorlar ama aslında var. Fakat senin maaşın 1.000’değil 910-TL. Maaşınızı 910-TL gösterip 90-TL AGİ’yi ekleyip 1000’e tamamlayıp size ödüyorlar. Aslında 1090-TL almanız lazım fakat siz farkında değilsiniz. Kısacası AGİ kadar maaşınızı yiyorlar Nevzat Bey. Sorsanız ne dürüstlerine laf kondurmazlar ama ülkemizde maalesef durum bu.

 22. ben 3 senedir tekstil de çalışıyorum . işten kendi isteğimle ya da evlenerek ayrılsam çıkış parası ve işsizlik maasi alabiliyor muyum. bide kıdem tazminati ne oluyo.

  • Okan Koçak

   Evlilik nedeniyle ayrılırsanız kıdem tazminatı alırsınız. İşsizlik ödeneği alamazsınız. Çıkış parası ne demek bilmiyorum. Siz biliyor musunuz?

 23. Merhaba,
  Özel firmada 2 buçuk yıldır çalışmaktayım. Eşim kadrolu öğretmen. Geçen sene çocuğumuz oldu. İşverenim beni çağırarak agi konusunda eşin bildirimde bulunabilir dedi. Yani benim aldığım ücrette herhangi bir değişiklik olmadı. Böyle bir durum söz konusu mudur?

  • Okan Koçak

   Ya eşiniz alacak ya siz. Karar sizin. Ikinizde de ücret artışı olmaz.

 24. Merhaba ben özel bir kreste sorumlu müdürüm maasimizi elden aliyoruz ise girerkek maasi konuştuk bunun disinda agi almadim agi formuda doldurmadim isverenle nasıl bir konusma yapmam gerekiyor

  • Okan Koçak

   Maaşınızı elden alamazsınız. Kanunen mümkün değil. Bu sigortasız çalıştığınıza delalettir. Eğer sigortasız çalışıyorsanız AGİ’den de söz edemeyiz.

 25. Okan Bey Mrblar 6 Ay Kadar Once Bi Firmada Calismaya Basladim 1.300 Tl Maas Elden Aliyorum Sigorta Vs Var Fakat Aylik Imzalamam Gereken Sigorta Kagidi Bordra Kagidi Imzalamadim Arti Agi Icinde Isveren Ses Cikarmadi Maasin Icinde mi Agi Tskrler Simdiden

  • Okan Koçak

   Veli Bey agi içinde olmaz. İşveren ile 1300’e anlaştıysanız 1300+AGİ olacak. yok siz 1210-TL ye anlaştıysanız AGİ ile birlikte 1300 olur. Burada kaça anlaştığınız önemli.

 26. Yeni başladığım yerde 3 aydır çalışmaktayım 1000 tl maaş alıyorum ve benimle birlikte 13 kişi daha çalışıyor. İş yerine gelen toplu bodroda Net 1025 tl Yazıyor agi formu doldurtmadılar bana sadece aile tablosu istediler evliyim eşim çalışmıyor okuyor

  • Okan Koçak

   İş-KUR’a işçi şikayetinde bulunabilirsiniz.

 27. Merhaba ben 8 ay önce bir restoran da işe girdim. İşe girdiğimde evliydim. Eşim çalışmıyordu. 2çocuğumuz var. Fakat geçen ay resmen boşandık.şuanda anne çalışıyor ve Velayet annede. Benim agi de nasıl bir değişiklik olur onu öğrenmek istiyorum. Teşekkür ederim.

  • Okan Koçak

   Çocukların velayeti de annede olduğuna göre siz artık BEKAR ve ÇOCUKSUZ olarak agi alacaksınız. Yani en düşük agi tutarını.

 28. Merhabalar. Ben 08/09/2014 yilinda sigortalı olarak ise basladim. Bordroda agi gözüküyor ancak maasa yansıtılmadi. Sadece kesintisi yapildi. Evlendiğim icin is akdimi evlilik sebebiyle feshettim.kidem istedim dilekceyle Ancak orda agi den bahsetmedim. Is yerine cikisimi imzalamaya gidecegim. Gittiğimde ayrica gecmise donuk olarak agiyi talep edebilir miyim ?

  • Okan Koçak

   AGİ’nin kesintisi olmaz Aslı Hanım. Ne demek istediğinizi biraz daha net anlatır mısınız? Eğer bordroda gelir verginizden AGİ düşüldüyse size mutlaka yansıtılmıştır.

 29. Cancandan

  Merhaba okan bey.gecmise donuk 5 yıllık almadigim agi m var.bunu geri alabilmek icin ne yapmam gerekiyor?

  • Okan Koçak

   İş-Kur’a müracaat edin ve işçi şikayetinde bulunun. Diğer yapabilecekleriniz astarı yüzünden pahalıya gelir.

 30. Ben bir optikçide işe başlıcaktım işi bilmiyodum zaten yetiştirmek için arıyoruz dediler askeri ücret dediler ilk başvuruda sonra sizi beğendik gelin dediler gittim ama bana askeri ücret 1300 olmadı siz 1000 başlıcaksınız 142 agi parası yani 1142 bu doğrumu lütfen acill

  • Okan Koçak

   1 Ocak 2016’dan itibaren asgari ücret 1300,99-TL’dir. (AGİ dahil)

 31. orhan yılmaz

  okan bey merhaba ben kamuda mühendisim eşimde memurdu.2104 yılında eşim emekli oldu ben kuruma eşim emekli diye aile beyanı verdim.fakat kurum bunu gözardı ederek eşim çalışıyor gibi AGİ ödemiş.sizden öğrenmek istediğim bu 2 yıllık fark geriye dönük ödenirmi ne yapmam gerekir.teşekkürler.

  • Okan Koçak

   Çalıştığınız kuruma başvurarak düzeltilmesini isteyin. Örneğin öğretmenler eksik yatan dönemleri okulun kurum müdürlüklerine başvurarak geriye dönük eksik kısmı alabilmektedir.

 32. ben iş yerinde 2004 ten beri ne agi ne senelik iznim var maşımı elden veriyo patron 1600tl alıyom ama asgari üçretten görünüyo maaşım bankaya yatmıyo yani bu haklarımı alabilirmiyim

  • Okan Koçak

   Serdar Bey asgari ücretin içinde AGİ var. Yani patronunuz size 1600’ün içinde agiyi de variyor. Siz agi dahil 1600 alıyorsunuz. maaşınızı bankaya yatırmaması kanunsuz bir durum. tıpkı asgariden göstermesi gibi. senelik izinlerinizin de parasını alabilirsiniz. Sizin işiniz artık avukatlık olmuş. İyi bir iş avukatınız yoksa dilerseniz tavsiyede bulunabiliriz.

 33. ahmet özaydın

  2008 den 2015 e kadar çalıştım hiç AGİ parası almadım alabilirmiyim nasıl bir yol izlemem lazım?? bodro- da da gözükmüyor

  • Okan Koçak

   İŞKUR’a şikayet dilekçesi verin. Olmadı vergi dairesine şikayette bulunacağınıza dair işverene bilgi verin ve noterden ihtarname göndererek talep edin. Olmazsa hukuki yollara başvurun.

 34. Slm .serbest bölge çalışanların maaşlarından gelir vergisi kesilmiyor.çalışanlar AGİ hak eder mi

  • Okan Koçak

   Verilmeyen vergiyi geri alamazsınız. Kısacası hayır.

 35. Ben iş yerimde 2009 senesinden bu güne kadar çalışıyorum . iş yerim asgari ücret 1.300 TL olduğu halde 1000 TL maaş veriyor ve 5 aya yakındır bankadan maaşımı vermeyip elden veriyor . Ve iş yerinde hiçbir zam yapmayıp sadece devletin yaptığı asgari zamları yapıyor.Çalıştığım yerde haftanın 6 günü çalışıyorum.ve girdiğimden bu güne hiçbir AGİ formu doldurmadım burada hiçbir işçiye AGİ ücreti vermiyor ve elden verdiği maaşın makbuzunu vermedi ve İlk 1.300 TL asgari maaşımı almam gereken maaşımı Elden 18.02.2016 tarihli makbuz ile 1.000TL olarak makbuzla verdi ben nasıl hukuki ve ya konuşarak haklarımı maaşımı alabilirim.

  • Okan Koçak

   Siz çok çok büyük ihtimalle sigortasız çalıştırılıyorsunuz Mehmet Bey. Kanunen sigortalanmanız durumunda elden ödeme yapılamaz. Tüm para açıktan verildiğine göre sigortasız çalıştırılıyorsunuz. İŞKUR’a şikayet dilekçesi verebilirsiniz. İşverenden de geriye dönük sigortanızın cezalı olarak yatırılmasını ve eksik kısımların ödenmesini talep etmelisiniz.

 36. Okan bey merhaba,
  Size sorum şu 15/02/2016 tarihinde işe başladım asgari ücret olarak anlaştık (1.300) fakat Şubat ayı bu sene 29 gün olmasından ötürü benim almam gereken maaş kaç tl olacaktır. Ayrıca agi tam olarak yatırılır mı?

  • Okan Koçak

   Eda Hanım 15’inde girdiyseniz 29’una kadar 15 gün çalışmış olursunuz.

   1.177,46/30 gün x 15 gün yaparsanız ve AGİ’nizi de üzerine eklerseniz alacağınız ücreti bulmuş olursunuz.

 37. Merhaba,
  Teknokent bolgesinde bir yazilim firmasinda muhendis olarak calisiyorum. Agi duzenli olarak yatiyor hesabima. Ama her ay degisiyor. 90tl yatan ay da oluyor 13lira yatan ay da. Ustelik bankada agi odemesi olarak gorunuyor. Ama bu kesinti neye gore yapiliyor? Vergi muafiyet bolgesi olmasiyla mi ilgisi var?

  • Okan Koçak

   Bordronuza bakın. Eğer Gelir Vergisi kısmında bir rakam varsa devlete vergi veriyorsunuz demektir.

   Eğer vergi ödüyorsanız AGİ alabilirsiniz. Ödemediğiniz bir vergisi indirim olarak geri alamazsınız. Büyük ihtimalle işyerinizde vergi muafiyeti söz konusu.

 38. Öncelikle çok teşekkürler ben 4.yılı geçti bir bayanın soforlugunu yapıyorum maaş kağıdında iş veren olarak ismi yazıyor maaşı elden alıyorum ne izin nede ağı için bir şey imzalamadim 15 yıl.3600.geçtim kendim çıkarsam haklarımı ve alirmiyim işsizliği yazilabilirmiyim.

  • Okan Koçak

   Alırsınız Sedat Bey. Yıllık izin ve kıdem tazminatınızı alırsınız. İşsizlik de alırsınız eğer sigortalıysanız.

 39. MERHABA OKAN BEY
  BEN BİR MARKETTE ÇALIŞMAKTAYIM. BİZE MAAŞ BORDROSU VERİLMİYOR.ÖZEL BİR SEBEP GÖSTERMEDEN DE VERİLMEYECEĞİ SÖYLENİYOR. AGİ VERİLMİYOR. ASGARİ ÜCRET VERİLİYOR SADECE 1,300 TL BANKAYA YATIRILIYOR.MAAŞ HESABI OLARAK AÇTIRDIK AGİ NİN DE BANKADAKİ MAAŞ ÜZERİNDE GÖRÜNMESİ GEREKMİYOR MU ?
  İŞE GİRERKEN SÖZLEŞME İMZALADIK AMA HEP YAPILAN HATA SÖZLEŞMEYİ OKUMADIK TAM OLARAK. DİĞER YAZIŞMALARDAN ANLADIĞIM KADARIYLA AGİ MAAŞA EK OLARAK VERİLMELİ
  BU GİBİ DURUMLARDA NEREYE ŞİKAYET ETMEMİZ GEREKİYOR HAKKIMIZ OLANI NASIL ALABİLİRİZ TEŞEKKÜRLER.

  • Okan Koçak

   Merhaba Esra Hanım. Öncelikle 1300-TL’nin içinde AGİ olduğunu ve işverenin size agi ödediğini tahminen söyleyebilirim. Asgari ücret 1300 tl değil Esra Hanım. Asgari ücret net olarak 1177 lira. Bunu şikayet etmeden önce iyi inceleyin.

 40. slm ben güvenlik olarak çalışıyorum evliyim fakat bekar birisiyle aynı maşı alıyorum ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim

  • Okan Koçak

   Eğer evliyeniz ve eşiniz çalışıyorsa bekar biriyle aynı agiyi alırsınız. Eğer eşiniz çalışmıyorsa AİLE BİLDİRİM FORMU doldurmanız ve işvereninize teslim etmeniz gerekir.

 41. İyi günler. İyi çalışmalar Okan Bey.
  Ben bir iş görüşmesine gideceğim. Ve yaşım 19. Görüşmede söyledikleri maaş + agi dediğimde kabul etmek zorundalar mı? Ve ayrıca bu ücreti almak için iş yeri dışında bir yere müracaat etmek gerekiyor mu ? Bildirmek isterim ki; 19 yaşındayım, ilk iş yerim. Şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Okan Koçak

   Emre Bey maaş + agi demenize normalde gerek yok. 2000 derseniz otomatik olarak 2000+agi olur. hiç bir yere müracaat etmenize gerek yok. Fakat burası Türkiye. Siz yinede bu rakama ne dahil ne değil konuşun.

 42. Merhabalar, ben tam 8 senedir agi almıyorum, böyle bir ödeme olduğundan daha iki ay önce haberim oldu, geçmişe dönük bu ödemeleri alabilir miyim, alabilirsem bunun hesaplaması nasıl oluyor? Teşekkürler

  • Okan Koçak

   İşvereninizden talep edin. İlgili tarihlerdeki medeni durumunuz ve çocuk sayınız ile diğer parasal parametreler üzerinden hesap edilip size ödenmesi gerekiyor.

   Bu arada bu vergisel bir konu. Yani devletin sizden kestiği vergiyi size iade etmesi, fakat işverenin bunu size vermek yerine kendine almasından kaynaklanıyor bu şikayetiniz.

   Şöyle izah edeyim. Örneğin maaşınız 1000 lira olsun. 50 lira AGİ alırsanız 1050 lira almalısınız. Fakat işvereniniz şöyle yapıyor; maaşınızı 950’ye çekiyor. 50 agi ile birlikte 1000 olarak size ödüyor. Böylece siz farketmediğiniz gibi devlete verilen tüm beyanlarda size agi ödenmiş oluyor. Yani diğer bir değişle AGİ alıyorsunuz fakat maaşınız agi kadar düşürülmüş durumda.

   Bununla ilgili şikayette bulunmazsanız işvereninizin bunu size geriye dönük ödeyeceğini düşünmüyorum.

 43. Ahmet soner

  Okan bey merhaba benim ise giriş tarihım 03 03 2015 ben asgari geçim formunu doldurdum ve aralık sekiz de bir kızım oldu ve ise giriş tarihinden itibaren bana bekar agi si yatirmislar ben eskiye dönük yanlış yapılan agilerimi alabilirmiyim

  • Okan Koçak

   İşveren ile görüşün bir şekilde hatasını telafi etsin. Aradaki fark dava açmak istemeyeceğiniz kadar küçüktür.

 44. Merhaba, esim sgk li bir iste calismiyor.kendisi kendi cebinden sigorta odemesini yapiyor.bu durumda ben ne kadar agi almaliyim? Evli esi calisan ustunden mi evli esicalismayan ustunden mi. Tesekkur ederim

  • Okan Koçak

   İsteğe bağlı ödüyorsa eşi çalışmayan olarak, bir yerde kendini sigortalı gösteriyorsa, ki bu hukuksuz bir hareket, eşi çalışan olarak aginiz hesaplanmalıdır.

 45. ilhami uysal

  Selamın Aleykum okan bey , öncelikle böyle plartfom kurduğunuz insanları aydınlattığınız için kendim ve herkes adına teşekkür ederim.
  Zahmet olmassa sorum olacak.
  Bi şirkette 9 aydır çalışıyorum, 1600 maaş alıyorum, 1300 hesaba yatırıyor 300 ü elden alıyorum.
  AGİ de almıyorum, herhangi bi iş sözleşmesi falan yapmadık . Maaşları hep geç yatırıyor buda benim fatura ve ödemeleri yapmamda çok sıkıntı yaşatıyor.
  Şimdi işten ayrılmak istiyorum .
  İş tanzimanatı alabilirmiyim, hiç alamadığım AGİ leri nasıl istemem , nasıl bi yol izlemem gerekiyor.
  Acil cevap verirseniz çok memnun olurum

  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
  Nasıl yol

  • Okan Koçak

   İhbar tazminatı dışındaki herşeyi alabilirisiniz İlhami Bey. İyi bir avukattan nasıl ilerleyeceğinize dair bilgi almanızı öneririm. Hakkınızı aramaktan çekinmeyin. Sitemizde de size yardımcı olmaya çalışan avukat arkadaşımız mevcut. Buradan yazarsanız kendisi cevap verecektir.

 46. Okan bey mrb lar 8 aydır özel sektörde çalışıyorum agimi sorduğumda öyle bişey den haberimiz yok denildi nasıl başvuru yapabilirim ve en önemlisi bu 8 ay içindeki agimi toplu alma şansım varmı ? Şimdiden TSK ederim

  • Okan Koçak

   8 aylık agi için dava açarsanız astarı yüzünden pahalıya gelir. İŞKUR’a ve SGK’ya şikayet edeceğinizi söyleyin.

 47. SLM OKAN BEY VERGİ VERMEYEN KURLUŞLAR AGİ VERİRLERMİ.

  • Okan Koçak

   AGİ’yi kuruluş değil devlet verir. AGİ alıp almayacağınız noktasında sizin vergi verip vermediğiniz önemli. Şirketinizin değil. Gelir vergisi ödemeniz varsa AGİ alırsınız.

 48. Merhabalar okan bey 8ay çalıştım agimi vermediler işten ayrıldım sikayet etceyimi söyledim taman vercez diye oyoladilar 3ay oldu aradilar gel çalış bizimle agini vercez dediler gittim çalıştım 4ay yine vermediler hiç bir sözleşmem maaş bodurom yok askeri ucretim bankaya yatiyor ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim allaha emanet olun

  • Okan Koçak

   İŞKUR’a şikayet dilekçesi verin.

Menü