Deneme Süresi nedir? Zorunlu mudur? Ne kadar sürer?

Deneme süresi, işçi ile işverenin karşılıklı olarak birbirini tanıması için birbirlerine verdikleri bir süredir. Bu süre zarfında iki taraftan biri diğerinden memnun olmazsa herhangi bir tazminat doğmaksızın sözleşmeyi feshedebilir.

Deneme süresi ücret ve yan hakların (prim, mesai vb.) doğması için engel değildir. Bu haklar çalışıldığı kadar ödenir.

Şayet deneme süresi aşılırsa ve normal bir şekilde işçi tazminat kazanarak işten ayrılması gerekirse deneme süresindeki çalışmaları da bu hesaba katılır.

Deneme süresi zorunlu değildir. Sözleşmede deneme süresi olmayacağı belirtilebilir.

Sözleşme yoksa deneme süresi de yoktur! Sözleşme yoksa işçi işten çıkarılırken ihbar süresince çalıştırılır.

Deneme süresi karşılıklı olarak belirlenir ve en fazla 2 ay olabilir. Toplu iş sözleşmeleri ile en çok 4 aya kadar uzatılabilir.

2 Yorumlar

 1. zehra irioğlu

  Okan bey iyi günler sizden bi konu hakkinda bilgi almak istiyorum.ben özel bir hastanede 3 yıldır görev yapiyordum maasimda yukselme olmadigindan fazla mesailer odenmediginden ve benim bildigim bir sigortali calisan 180 saat üzerinde calistiginda kanunen 180 saat üstü fazla mesai oluyor.ama şöyle bir şey var calistigim hastanede 215 üstü fazla mesai olarak hesaplaniyordu.ekstradan beni bashemsiresi bölümden bölüme geciriyor yani yıldırma politikasi uygulaniyordu.bende isimden olmamak icin korktugumdan bölüm degisikligi formunu imzaliyordum baskı yapiliyordu.sonrasinda noterle istifa ettim sebep olarak yazdıklarımi gosterdim.ve ıhbarnameye cevap vermedi hala isveren 2 hafta oldu.benim kanuninen kıdem tazminatı, yildirma politikasi ve fazla calistirip fazla mesailerin odenmemesinden dolayi dava acabilirmiyim.yani kisacasi kanunun karsisinda ne kadar hakli olup hakkimi alabilirim.tesekkurler simdiden…

  • Okan Koçak

   Merhabalar Zehra Hanım. Öncelikle hakkınızı aradığınız için tüm emekçiler adına teşekkürler.

   En kısa sürede bir avukat ile görüşün ve dava edin. Tazminatlarınızı ve mesailerinizi talep edin. Şu yıldırma politikası konusunu kanıtlamanız gerekebilir. Mümkünse şahitlerinizi hazır edin.

   Mesai için ise haftada 45, ayda 225 saati aşanlar mesai ücreti alırlar.

Menü