Yurtdışından Başvuru ile Yabancı Uyruklu Personel Çalıştırma

Öncelikle belli hazırlıkların yapılmasını öneririm;

  •  e-devlet şifresi: E-devlet şifresini 2-TL karşılığında herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz. Herhangi birinin e-devlet şifresi elbette işinizi görmez. İşyeri sahibinin yada vekilinin bu işlemi yapması gerekiyor. Başvuru onlar adına yapılacak.
  • Vekaletname: Vekil işlem yapıyorsa vekaletnameye ihtiyacınız olacak. Doğal olarak vekaletnamede bu işlemi yapmaya yetkiniz olması gerekiyor. Noterlerin bir çoğu bu vekaletnameyi hazırlayıp imzalarken alınacak olan yabancı personelin bilgilerini spesifik olarak giriyorlar. Genel olarak “bu kişi yabancı personel alımı işlemleri için hertürlü işlemi, başvuruyu yapmaya ÇSGB’na başvurmaya yetkilidir” diye vekalet verilmiyor.
  • Yabancı personelin pasaport fotokopisi, yeminli tercümandan onaylı diploması, pasaportu,
  • Tarafların karşılıklı imza etmiş oldukları iş sözleşmesinin aslı.
  • Şirketin SGK, iletişim bilgileri, en son sermaye ve ortaklık yapısını gösteren Ticaret Sicil Gazetesinin aslı, son yıla ait, vergi dairesi veya yeminli mali müşavir onaylı bilanço ve kar-zarar tablosu
  • Yabancı personelin ve eşinin kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, eğitim durumu, iş deneyimleri, adli sicili, sağlık durumu, Türkiye’de daha önce bulunma tarih ve nedenleri, varsa eski çalışma izni başvuru bilgileri, işyerindeki alacağı görev, Türkiye’deki referans vereceği kişinin iletişim bilgileri. Vesikalık fotoğrafı.
  • Başvuru dilekçesi ( tıklayınız )

Not: Belgelerin tel zımbasız ve okunaklı olarak hazırlanması, delgeç ile delinerek plastik kapaklı dosyaya takılması ve aşağıda okuyacağınız sürelerde Bakanlığa ulaştırılması gereklidir. Posta gecikmeleri dikkate alınmamaktadır. Ayrıca Elektronik Başvuru sırasında yukarıda listelenen evrakların bir çoğu PDF formatında taratılıp siteye  yüklenmesi istenecektir. İşlemleri tarayıcı olan bir yerden yapın.

Yurtdışından başvurulması durumunda personelin iş sözleşmesi aslı ile vatandaşı olduğu ülkedeki Türkiye konsolosluğuna başvurması gerekmektedir. Turist vizesi olup ikamet izni olmayanlar içinde bu geçerlidir.

Yapılan başvurunun ardından kendisine şu bilgiler verilir;

Başvuru sahibinin;

Adı: ****
Soyadı: ****
ÇSGB Ref No: 2012-12345678-0203
Başvuru Tarihi: 02.03.2012

Bu bilgiler size iletilmelidir ve sizin 10 gün içinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına e-devlet şifreniz ile başvurmanız gerekiyor. Başvurmazsanız 30 gün askıya alınırsınız.

Dilekçe ve elektronik başvuru sonunda çıktısını alacağınız formu yine aynı 10 gün içinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na postalamalısınız. Dilekçe, yabancı Personel Başvuru Formu ve siteye PDF olarak tarayıp yüklediğiniz evrakların asıllarının Bakanlığa ulaştırılması zorunludur. Başvuru formunu özellikle yabancı personelin imzalaması gerekmektedir.

Adres: Türkiye Cumhuriyeti – Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
Çalışma Genel Müdürlüğü – Yabancıların Çalışma İzinleri Daire Başkanlığı
İnönü Bulvarı No:42 Pk: 06520 Emek / ANKARA

En geç 30 gün içinde değerlendirme gerçekleştirilir. Olumlu değerlendirilmesi durumunda “Çalışma İzin Belgesi Harcı Yatırılması hakkında” konulu bir bilgilendirme maili gönderilecektir. Bu nedenle başvurunuzu girerken yazacağınız e-posta adresi doğru ve aktif olarak kullanılan bir e-posta adresi olmalı ve sık sık kontrol etmelisiniz.

KKTC vatandaşları için yapacağınız çalışma izni başvurularında normalden hiç bir fark yok. KKTC vatandaşlarına değerlendirme istisnası uygulanıyor. Örneğin temelinde “Türkiye’de bu işi yapacak adam bulamadın mı da dışarıdan adam çağırıyorsun?” dibi bir değerlendirmeye tabii tutulmuyorsunuz. Tek fark bu. Bir de KKTC vatandaşları 6 aylık ikame izni alabildikleri için yurtiçi başvurusu da yapabilirler.

Harç yatırıldıktan sonra dekontu Bakanlı’ğa göndermenize gerek yok. Çalışma İzin Belgesi başvuruda belirttiğiniz adresinize PTT kanalıyla iadeli-taahhütlü olarak gönderilecektir.

Yurtdışından yapılan başvurularda yabancı şahsın 90 gün içerisinde ilgili T.C. konsolosluğundan çalışma vizesi alması ve Türkiye’ye giriş yaptıktan sonraki 30 içinde de emniyet makamlarından ikamet izni alması gerekmektedir. Çalışma izninin alınmasını müteakip 7 gün içerisinde yabancı şahsın sigortalı giriş kaydının yaptırılması zorunludur. Bu işlem için işveren konumundaki şahsın ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüğüne başvuru yaparak işyeri kaydı yaptırması ve yabancı şahsın sigortalılığını başlatması gerekmektedir.

Ben elimden geldiğince sadeleştirdim fakat yine de Çalışma ve Sosyal Bakanlığı’nın klavuzuna ihtiyacınız olacak. Başvuru sırasında neyi nereye nasıl yazacağınızı yada PDF dosyalarını yüklerken oluşabilecek konularla ilgili bilgi içeren kılavuza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca her türlü soru ve sorunlarınız için sizi çok bekletmeden yardımcı olan SGK ALO 170 hattı da size yardımcı olacaktır.

Yorumlara kapalı.

Menü