Yıllık Ücretli İzin Süreleri

Hizmet süresi Bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil)14 İş Günü
Hizmet Süresi Beş yıldan fazla onbeş yıldan az olanlara20 İş Günü
Hizmet süresi Onbeş yıl (dahil) ve daha fazla olanlara 15 yıl ve daha fazla olanlar26 İş Günü
Onsekiz ve daha küçük yaştaki işçilerle elli ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresiEn Az 20 İş Günü

http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/digg_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/reddit_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/stumbleupon_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/delicious_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/newsvine_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/technorati_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/myspace_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/yahoobuzz_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_32.png

38 yorumlar

 1. ersan diyor ki:

  Yıllık izin haklarında, aynı iş yerinde 5 yılını doldurmuştur, fakat iki yıl arayla taşeron değişikliği olmuştur. izin süresi hangine göre hesaplanır.? İş yerindeki süremi, taşeronda çalıştığı süremi dikkate alınır?

  • Okan Koçak diyor ki:

   Her işyeri birbirinden bağımsız olarak hesaplanır. Yeni bir şirkete başladıysanız haklarınız sıfırlanır. Asıl işveren, alt işveren(taşeron) farketmez, birbirinden bağımsız hesaplanır. Lakin bu durumda ilk işyerinizde çalıştığınız ve hakedip kullanmadığınız süreler siz iş değiştirirken size ödenmelidir. Veyahut işverenler aralarında anlaşıp sizi naklediyorlarsa bu sefer asıl işveren, taşeron ve sizin imzalarınızın yer aldığı 3′lü bir protokol imzalanmalıdır. Haklarınız sizin izniniz ve onayınız olmadan devredilemez. Tabi sadece haklarınız değil, temelde nakil işlemi bile sizin onayınız olmadan gerçekleşemez. Alamadığınız her türlü hakkı iş mahkemesine başvurarak alabilirsiniz. Uyaracağımız noktalar şunlar; size bir evrak imzalatılacağı zaman mutlaka okuyun, size mutlaka imzalı bir nüshasının verilmesini isteyin. Eğer size bir evrak imzalatmazlarsa korkmayın. Evraksız, kayıtsız işlem yapmak işverenin başını yakar, işçinin değil. Mahkeme günü geldiğinde evraklar işverenden istenir, işçiden değil.

 2. erbil diyor ki:

  ben 07.02.2008 de işe basladım suanda aynı işteyim 20 günlük izin hakkımı doldurdum mu bilgi verebilir misiniz

  • Okan Koçak diyor ki:

   2013 şubatta 5. yilinizi doldurdunuz. 5. yılı doldurmanın karşılığı 14 günlük yıllık izindir.

 3. Murat diyor ki:

  05 05 2007 de işe başladım 20 gün izin hakkım dolmuşmu acaba

 4. mutlu diyor ki:

  05.05.2007 de bir kamu kuruluşunda güvenlik olarak işe başladım fakat 2010 yılında başka şirket gelmesi sonucu oraya geçtik. 2011 yılından bu yana yine eski şirketin altında çalışmaktayım senelik iznim 14 gün oldugunu söylüyorlar

 5. ahmet diyor ki:

  Eşim iş hayatında 5. yılını doldurmuş bulunmaktadır. 1 yıl önce yeni bir iş yerine başladı. Yıllık izin süresi kaç gündür.

  • Okan Koçak diyor ki:

   Yeni bir işe yerine başladı ise eski işyerlerindeki çalışma süreleri dikkate alınmaz. Yeni işyerinde 14 gün ilk senenin yıllık izin süresi olacaktır.

 6. murat diyor ki:

  Merhabalar ben devlet kuruluşunda taşeron firmada calismaktayım 2013 ocak ayından mayıs ayına kadar ihalede itirazlar olduğu için bir ayı farklı bi firma sonraki ayı farklı bi firma bir ayda 10gün 10gün10gün olarak yapıldı ben yıllık iznimi istediğimde yıllık iznim olmadığını 10gün 10 gün olduğu için hakkimizin olmadığını söylüyorlar ne yapmalıyım. Teşekkürler…

  • Okan Koçak diyor ki:

   Öncelikle Ocak 2013′te işe girdiyseniz zaten yıllık izin hakedemezsiniz. 2014 Ocak gelmeden yıllık izin olmaz! 1 sene dolmak zorunda.

   1 seneyi doldurmuş lakin bu 10 günlük ayak oyunları ile hakkınızı çalan kansız işverenler için ise;

   “Tüm işçiler toplanın, bir avukat bulun, mahkemeye verin, yeri göğü inletin.” Lakin tüm işçi kardeşlerim için konu yıllık izinden ibaret ise 1 yılı doldurmadığınız için hiç bişey haketmiş durumda değilsiniz izin olarak.

   ve sevgili çalışan, emekçi, işçi kardeşim. 10 gün 10 gün sigorta yapan, yarın sigorta da yapmaz. Sigortanı gerçek ücretten de göstermez, iznini de vermez, tazminatını da vermez. Bilmiyormuş gibi yapın ama herşeyi bilin. Birşeyi hakettiğinizde affetmeyin, ezin. Varsa derdiniz paylaşın. Yardımcı oluruz.

 7. bumin diyor ki:

  bir yıl tamamlanmamışsa izin hakkı olur mu ? İşten ayrılan birine izin hakkı parasal olarak ödenir mi?

  • Okan Koçak diyor ki:

   Hiç bir şekilde 1 yıl tamamlanmamışsa yıllık izin hakkı doğmaz. Parasal hakkı da olmaz.

 8. sunay diyor ki:

  20.07.2012 de otomotiv sektöründeki bir fabrikaya işe başladım bu 1 yıllık sürenin 9 ayında taşerondum 3 aydır kadrodayım yıllık izin hakkım var mı ?

  • Okan Koçak diyor ki:

   Öncelikle şunu belirtmeliyim. Farklı işverenler için çalışırsanız bu çalışmaları birleştiremezsiniz. Fakat sizin anlatımınızdan anladığım kadarıyla siz A işletmesi için 9 ay çalışmışsınız ve sizin de onayınız alınarak tüm haklarınızla B şirketine devrolmuşsunuz. Benim görüşüm yıllık izin hakedeceğiniz yönündedir. Çünkü bir adamın 10 ayda bir şirketini değiştirirseniz ömrü billah izin ve kıdem hak edemez. Bizim kanatimiz, hakkınız vardır. Ayrıca sizi bir şirketten diğerine geçirirken “devir protokolü” imzalatılmalıydı. Eğer imzalatmadılarsa zaten kendi kafalarına göre şirket değiştirdiler demektir. Bu SGK açısından ciddi suçtur.

 9. teoman diyor ki:

  ben bir iş yernde yılımı doldrdum şubatta askere gidecegim 24-10-2012 işe girişim
  10-01-214 işten ayrılacagm tarih brütüm 1400 ortalama 14 gün yıllık iznim 4 günde bayram mesailerm var nekadr tazminat alablrm

  • Okan Koçak diyor ki:

   Teoman Bey merhabalar. Size de belirtmek isteriz ki sitemizin amacı hesaplamaları öğretmek. Hesaplamayı yapmak değil. Yine de yardımcı olmak adına;

   14 günlük izniniz varsa 1.400/30 = 46,67 Günlük brütünüz.
   46,67 x 14 gün = 653,33-TL alacağınız izin parası diyebiliriz.

   4 gün bayram mesaisi için kabaca; 1.400/225=6,22 saatlik ücretiniz. Günlük 8 saat çalıştığınızı baz alsak;
   6,22 x 8 saat x 4 gün = 199,04 mesainiz olsa;

   444 gün çalışmışlığınız var. 1.400 / 365 = 1.700-TL kıdem tazminatınız var.

   Ücreti düşünmezsek 653,33 izin + 199,04 mesai = 852,37 brüt yan haklarınız.
   852,37x %15 = 127,86 SGK
   724,51x %15 = 108,67 gelir verginiz
   852,37x %0,0759 = 6,49-TL damga verginiz

   852,37 – (127,86+108,67+6,49) = 609,35-TL net elinize geçer.

   Kıdem tazminatı için ise 1.700 x %0,0759 = 12,90 damga vergisi
   1.700-12,90= 1.687,10 net kıdem alırsınız.

   Bu hesaplamaya ücretinizi katmadım.

 10. aykut tabanıyastı diyor ki:

  merhabalar ben aykut
  21.12.2012 tarıhinde işe başladım. 31.12.2013 tarihinde işten çıkışım verildi. ihbar ve kıdem tazminatımı aldım. ancak yıllık izin ücreti hakkındı bi hak almadım. yıllık izin hakkım varmı? varsa bana bunun ücretini vermek zorundalarmı.

  • Okan Koçak diyor ki:

   Elbette var. 14 günlük yıllık izniniz mevcut. Eğer yıl içinde yıllık izin kullanmadıysanız 14 günlük ücretinizi ödemek zorundalar.

 11. ayla diyor ki:

  Çalıştığım şirketten kendi isteğim ile ayrıldım. Iceride 24 gün izin günüm var. Ne kadar alabilirim

  • Okan Koçak diyor ki:

   Maaşınızı 30′a bölün 24 ile çarpın. Alacağınız yıllık izin ücretini bulacaksınız.

 12. Seda Rodop diyor ki:

  01.02.1999 tarihinde işe girdim. 2014 senesinde kullanabileceğim kaç günlük senelik iznim var?

 13. Nil diyor ki:

  Okan Bey soracağım konuyla ilgili yazılarınızı okudum fakat tam bir cevap almak istiyorum. Ben 03/2013 de bir işe girdim ve 04/2014 de ayrıldım. Şimdi tamamen farklı bir işe başlayacağım ve benden istenen belgeler arasında şu şekilde ibareler var: Son Çalıştığı İş yerinden Alınacak işe girdiği TAKVİM YILI İÇİNDE işten ayrılır ve yeni işe başlarsa…2′side alınacak; ÇALIŞMA BELGESİ (4857 Sayılı İ.K. 28 Md.) gereğince, ÇALIŞANIN YIL İÇİNDEKİ ÖDENEN KÜMÜLATİF GELİR VERGİSİ MATRAHI ANTETLİ KAĞIDA YAZILACAK. Bu belgeleri hazırlamam gerekli mi? Anladığım kadarıyla gerekmez fakat bana neden hazırlamadınız diye sorduklarında net bir cevap vermek istiyorum.

  • Okan Koçak diyor ki:

   Biz olması gerekenlere dair bilgiler veriyoruz fakat sizlerin hayatı “olması gerekenin nazını” çekecek durumda olmuyor. İşveren istiyorsa vermek durumunda kalıyorsunuz.

   Çalışma belgesini ayrıldığınız tüm işverenler zaten kanunen size vermek zorunda. Orada işten neden ayrıldığınız, ayrılma tarihi yazar. İşverenin görmek istedikleri bunlar.
   Ayrıldığınız dönemdeki kümülatif gelir vergi matrahı için de özel bir yazı talep etmeyin. Şayet son maaş bordronuz yanınızdaysa orada zaten yazar. Yoksa da son bordronuzu isteyin ve yeni işvereninize teslim edin. Orada kümülatif gelir vergi matrahını görebilirler. Eğer ben maaşım, tazminatım vb. görünmesin istiyorum derseniz ayrıldığınız işverenden kümülatif gelir vergi matrahı için özel bir kaşeli imzalı yazı talep edebilirsiniz.

   • Nil diyor ki:

    Kızmayın Okan Bey :)
    Ben tembellikten ya da naz çekememekten değil bin tane de evrak istense seve seve hazırlarım ki iş yeri hekimine görünmek için Sarıyer den Tuzlaya gideceğim. Eski iş yerim bu konularda biraz zorluyor ben şu kısımı merak ettim işe girdiği takvim yılı içinde işten ayrılır ve yeni işe başlarsa diyor bende işe girdiğim takvim yılı içinde değilim o yüzden.
    Ayrıca çok teşekkür ediyorum böyle güzel bir site ve bize soru cevap hakkını hiç bir koşula bağlamadan verdiğiniz için.

    • Okan Koçak diyor ki:

     Ben de size değil işyerinize kızıyorum zaten Nil Hanım.

     Kümülatif gelir vergisi matrahı her 1 Ocak’ta sıfırlanır. “Eğer geçen sene işten ayrıldıysan bana bir şey getirme” diyor. “Eğer 2014′te ayrıldıysan 2014′te elde ettiğin gelirlerin toplam matrahını gösterir belge istiyorum” diyor işveren.

     Kısacası son işinizden 2014′te ayrıldıysanız bahsettiğim yazıyı ya da son bordroyu teslim edin. 2013 ve öncesinde ayrıldıysanız söyleyin ve geçin.

 14. yasemin diyor ki:

  01,01,2008 giriş 02,07,2014 çıkışlıyım kullanmadığım 58 gün yıllık iznim var. bu duruma göe kıdem ve yıllık izin toplamım ne kadardır ?

 15. aynur diyor ki:

  Ben 04/10/2007 te işe başladım .Çaliştığım şube 01/10/2014 te kapanacak.ben çalıştığım 7.yılımın yıllık iznini veya ücretini isteyebilirmiyim?Teşekkürler…

 16. Elif üstün diyor ki:

  Merhaba,

  Çalışanımız 03.03.2014 tarihinde işe girdi. 6 ayını doldurmadan ihbar tazminatını ödeyerek çıkarmak istiyoruz. 25.08.2014 tarihinde kişiye 31.08.2014 tarihinde Sözleşmesini fesh edeceğimizi tebliğ edeceğiz, bu durumda kaç günlük ihbar tazminatı ödeyeceğiz.

  • Okan Koçak diyor ki:

   03.03.2014 tarihinde işbaşı yapan personelinize 25.08.14 tarihinde işten çıkaracağınıza dair bildirimde bulunursanız 6 aydan az çalıştığı için 2 hafta (2×7=14 gün) süreyle çalıştırmalısınız.
   31.08.2014 tarihine kadar çalıştırırsanız 7 gün çalıştırmış olursunuz. 7 günlük ihbar tazminatı ödeyeceksiniz.

 17. Elif üstün diyor ki:

  Merhaba,

  Çalışanın yıllık izninin son günü işten çıkışı yapılabilir mi,bir sakıncası var mıdır?

  • Okan Koçak diyor ki:

   Hayır bir sakıncası yok. İstifanızı verdiyseniz ve yıllık izin hakkınız varsa izinlerini kullanıp ayrılabilirsiniz.

 18. Ahmet Şahin diyor ki:

  Merhaba,

  06.11.2009 tarihinde işe başladım. Yıllık izinim her yıl kasımda doluyor. Ekim ayının 28′inde askerlik nedeniyle işten ayrılacağım. Kasım ayından önce çıktığım için yeni eklenecek yıllık izin hakkımı kaybeder miyim yoksa kıdem hesaplamasındaki gibi artan günler üzerinden hesaplama yapılır mı?

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*