Yıllık İzin Nedir?

Yıllık İzin

Kısa ve öz olarak anlatmak gerekirse; yıllık izin sadece iş günlerinde kullanılabilir. Yani bayramlarda, hafta sonu tatillerinde yıllık izin kullandırılamaz.

Yıllık izin ne işçinin kendi kendine ne de işverenin belirlediği tarihlerde kullanılabilir. Yıllık izinler tarafların aralarında uzlaşması ile kullanılmalıdır.

Yıllık izinler paraya çevrilemez ve sonraki senelere devredilemez. Fakat uygulamada elbette ki işin yoğunluğu gereği kullanılamayan izinler oluyor. Bunlar sonraki seneler personele kullandırılıyor ya da çıkarken kendisine toptan ödenebiliyor.

Elbette ki bu ödemeler ücret olarak değerlendirilir. Yıllık izin ödemeleri tüm kesintilere tabidir. Bu kesintileri hangi tarafın ödeyeceği de doğal olarak o işyerinde net ücret mi brüt ücret mi uygulandığına göre belirlenir.

Yıllık izinler işverenin keyfince parçalara bölünemez. Bir parçası minimum 10 gün olmak üzere dilendiği kadar bölünebilir.

Yıllık izne çıkan personele bu günler avans olarak izne çıkarken ödenir. Bunun da uygulamada gerçekleştiğini söylemek güç. Personelin ücretsiz izin almamak adına 1 – 2 gün yıllık izin alması kalabalık şirketlerde iş angaryasına sebep olur. Genellikle yıllık izin avansı veren yerler 1 haftanın altında izin kullanan personele yıllık izin avansı ödemez, maaşını tam öderler.

İşçi yıllık izin süreleri boyunca çalışıyor görünür. Hatta izin süresi sonunda çıkacaksa izin bitim tarihi iş çıkışı verilir.

Yıllık izinler bordroda gösterilmelidir. Yıllık izin giydirilmiş ücret değil sadece brüt ücret üzerinden hesaplanır.

İşten herhangi bir sebepten ayrılan (emeklilik, askerlik vb.) personel anında işe geri alınsa bile yıllık izin hakları ilk işe giriş tarihi baz alınarak hesaplanır.

Yıllık izni hak etmek için 1 tam sene çalışmış olmak gerekir. Yani kıstelyevm (kıst, parçalı, oranlı) hesaplama uygulanamaz. Diğer bir değişle 6 ay çalışana 1 hafta izin diye bir şey söz konusu olamaz.

Fakat işveren personelin teşvik etmek açısından 1 seneyi doldurmasa da yaz gelince personele bir hafta izin vermektedir. Bu ileride hak edeceği yıllık izinden düşülür. Eğer personel yıllık izne çıkar ve hak etmeden işten ayrılırsa bu süre maaşından kesilmelidir. Tabi bunu kanıtlaması için işverenin ne yapması gerekli? Her yazımızda belirttiğimiz gibi, yazılı ve işçi imzalı şekilde kanıtlaması gereklidir.

Yıllık izin süreleri nasıl hesaplanır öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Ve son olarak yıllık izinler işçinin lehine arttırılabilirler.

4 Yorumlar

 1. suleyman ozbek

  18 yıldır çalıştığım işimde izin sürelerini istediğim şekilde kullanıyor idim.Fakat bu sene işverenim izin süremi en fazla 3 e bölebileceğimi söylüyor.26 gün iznim var.10 gün kullandım.3 günlük bir kullanım daha yaptım kalan 13 gün iznimin tamamını kullanmam gerekiyormuş.Bu şekilde zorlama yapılabilir mi?

  • Okan Koçak

   Yıllık izinler için bu bir zorlama değil. Bu zaten kanunun gereği. İşveren bunu 3 gün 2 gün 4 gün gibi parça parça verirse, işçi yarın kalkıp “adam gibi izin kullandırmıyorlar, parça parça hiç bir hayrını göremedim!” der diye düşünerek kanun bunu böyle uygun görmüş. Sitemizin prensibi gereği kanun maddesi paylaşmak istemiyor fakat bu kanun çok açık ve der ki;

   “… yıllık ücretli izin işveren tarafından bölünemez. Bu iznin işveren tarafından sürekli bir şekilde verilmesi zorunludur. Ancak, tarafların anlaşması ile bir bölümü on günden aşağı olmamak üzere en çok üçe bölünebilir. ”

   Eğer hala soru işaretiniz varsa buyrun sorun ama bu konuda işverenin de yapabileceği fazla bişey yok. Kanuna uymaması için adamı zorlamak olmaz.

 2. Sadettin CAN

  Merhaba. Ben 02.09.2009 yılında işe giriş yaptım. 25.12.2014 tarihinde de noter tasdikli istifamı bildirdim. 8 haftalık ihbar süremden 15 günlük iş arama iznimi düştüler. Ben geri kalan ihbar sürem içinde yıllık izin kullanabilir miyim? Ayrıca ben 02.09.2014 tarihinde yeni bir yıllık izin hakkı kazanmış oluyor muyum?

  • Okan Koçak

   Yıllık izninizi elbette düşebilirler. Düşmezlerse yıllık izin haklarınızı ücret olarak alırsınız.

   Evet, 02.09.14 tarihinde yeni yıllık izin hak ediyorsunuz.

Menü