Özlük Dosyasının İçeriği

“Özlük dosyasının işlevleri” konulu yazımızı okuduysanız konunun ciddiyetini kavramışsınızdır.

Özlük dosyası eksiksiz, yıpranmamış ve kategorize edilmiş olmalıdır. Teslim edeceğiniz kişiler belli sorumluluktaki kişilerdir. Örneğin dosyanın konusu olan işçinin yöneticisi, dava hâkimi ya da taraf avukatları gibi. Özlük dosyalarını verdiğiniz bu kişiler de özlük dosyasını alıp evrakları dizip düzenlemekle uğraşmazlar.

Siz özlük dosyasını öyle bir teslim etmelisiniz ki, daha dosyayı açarken şirketin ve İK departmanın ne kadar düzenli olduğu fikri aklına yerleşmeli. Zaten davalarda işveren 1-0 yenik başlamaktadır. Bir de dosyanız kötü bir durumdaysa zaten işinizi ne kadar ciddiyetsiz yaptığınızı ispat etmiş olursunuz.

Özlük dosyasının içeriğini kurumsal bir şirket gözüyle irdelememiz gerekirse, içeriği şunlardan oluşmalıdır,

  1. İş giriş evrakları, sabıka kaydı, ikametgâh, nüfus cüzdanı sureti ve fotokopisi, resimler, diplomalar, işe başlamadan önce aldığı sertifikalar vb, ehliyet fotokopisi, önceki şirketten referans bilgileri, karakter analizi, şirkete özel başvuru formları, iş sağlığı ve güvenliği eğitim formları, sağlık raporu.
  2. Sözleşmesi, görev tanımı, performans değerlemeleri, oryantasyon aşamaları, şirket yönetmelikleri, SGK işe giriş bildirgesi, AGİ formu,
  3. Kendisine teslim edilen telefon, GSM hattı, bilgisayar, araba vb. Unsurlara ait zimmet formları
  4. Şirket içinde verilen ya da şirket dışından alınan eğitimlere dair sertifikalar,
  5. Uyarıları, savunma talep yazıları, savunmaları ve ihtarnameleri
  6. Çıkış evrakları, tazminat hesaplamaları, işten çıkış bildirgeleri, bordroları.
  7. Personelin soru ve talepleri, örn avans vb.

Bunlar şirketin savunma kalkanlarıdır. Eğer bu evrakları zamanında hazırlamaz, personelin önüne sunmaz, imzalatıp dosyasına koymazsanız, açık verdiğiniz her noktadan gelen iddiayı karşılıksız bırakırsınız.

Unutmamak gerekir ki sözlü yapılan hiçbir uyarının kanunen hiçbir değeri yoktur.

Bu dosyayı ilgili şahıs eline aldığında, kusurlarınız dahil, her aradığını bulmalı. Eğer dürüst bir işverense dosyayı tutan zaten kusuru varsa örtmekle uğraşmaz. Burada amaç, işçinin haksız yere para talep etmesini önlemek, haklıyken haksız duruma düşmemektir.

Buyrun size örnek bir özlük dosya görüntüsü; Tıklayınız. Daha ilk bakışta güven verecektir. Biz de bu şekilde çalışmak istiyoruz derseniz yazın yardımcı olalım.

Görüş Bildir
 

http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/digg_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/reddit_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/stumbleupon_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/delicious_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/newsvine_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/technorati_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/myspace_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/yahoobuzz_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_32.png

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*