Kıdem Tazminatı Nasıl Hakedilir?

Kıdem tazminatı bildiğiniz gibi işçinin işverene yıllarca bağlı çalışarak ona olan sadakatinin bir ödülüdür aynı zamanda teşvik unsurudur.

Kıdem tazminatını hak edebilmeniz için en az 1 yıl çalışmanız gerekiyor. İstifa eden personel kıdem tazminatı alamıyor. “İşçinin haklı sebeplerle sözleşmeyi feshetmesi” durumunda istifa etse bile kıdem tazminatını elde etmesi mümkün. Ayrıca kadın işçinin evlenmesi ve erkek işçinin askere gitmesi durumunda da kıdem tazminatına hak kazanırsınız. Aynı şekilde “işveren haklı sebeplerle sözleşmeyi feshederse” kıdem tazminatı verilmez.

Elbette emekliliği de unutmayalım. Emekli olmanız durumunda yine kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. Hatta emekli olmadan bile emekliliğinizi sadece prim olarak tamamladığınızda bile tazminatınızı alabilirsiniz. Eğer 15 yıllık çalışma sürenizi doldurduysanız ve bu 15 yıl içinde 3.600 gün sigorta primi ödediyseniz (yani 15 yılınızın 10 yılını çalışarak geçirdiyseniz) ben kıdem tazminatını istiyorum der ve şirketinizden alırsınız. Yalnız yine küçük bir bilgi; 08.09.1999 tarihinden sonra ilk sigorta girişi yapılanların 15 yıl – 3600 gün çalışarak kıdem tazminatı alıp işten ayrılma hakkı yoktur.

Peki nasıl? SGK’ya başvuruyorsunuz. Size  hizmet dökümünüzün ekte yer aldığı bir evrak veriliyor. Görmek için tıklayabilirsiniz. Bu evrak sizin 15 yıl çalıştığınızı ve 3.600 gün sigorta primi ödediğinizi gösteriyor. Son olarak emekliliğe hak kazandığınızı ve yaşınızı beklediğinizi söylüyor. Bu evrak ile şirketinize başvuruyorsunuz ve kıdem tazminatınızı alarak ayrılıyorsunuz. Tabi burada şunu belirtelim, aldığınız para o şirkette çalıştığınız süreyi kapsar. Yani siz 14 sene bir yerde çalışıp ayrıldıysanız, yeni şirkette 1 yıl çalışıp bu dilekçe ile istifa verdiyseniz doğal olarak 1 senelik kıdem tazminatı alacaksınız. Ayrıca şirketiniz ile bu para size ödendikten sonra sizinle çalışılmaya devam edip etmeyeceğini önceden konuşmanız sizin için faydalı olur. Sonuçta paranızı alıp istifa etmiş oluyorsunuz. Konuşmadan hareket etmek doğru olmayabilir.

Yorumlara kapalı.

Menü