İşsizlik Ödeneği İçin Nasıl, Nereye Başvurulur? Nasıl Alınır?

Öncelikle çok yakın zamanda işsizlik ödeneği için başvurduğum için çok taze bilgiler olduğunu belirtmeliyim. İşsizlik ödeneği için İş-Kur’un www.iskur.gov.tr adresine başvurarak yada https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-basvurusu adreslerine başvuruda bulunabilirsiniz. Fakat ülkemizde işlerin sürekli prüze uğramasına alışık olduğumdan şahsen İş-Kur’a gitmeyi daha uygun gördüm. Eğer ki siz İş-Kur’un sitesinden girsem de olur derseniz buyrun; Klavuz için tıklayınız.

İşyerinizden ayrılırken işyerinizin çıkışınızı SGK’ya bildirdiği “İşten Ayrılış Bildirgesi’ni” ve kimliğinizi yanınıza almak zorundasınız. İşyerinizden İşten Ayrılış Bildirgenizi mutlaka isteyin ve alın. Mümkünse işinize neden son verildiğini de belirtlen yazıyı yanınıza alın. Çünkü işveren haklı sebeple sizi işten çıkardıysa, kısaca kovulduysanız ödeme alamazsınız. İstifa ettiyseniz de alamazsınız. İşsizlik ödeneği almanın şartları için buraya tıklayabilirsiniz.

Yine önemli bir nokta işten resmen ayrıldığınız tarihten itibaren 30 gün içinde İş-Kur’a başvurmak zorundasınız.

İşyerinizin bağlı bulunduğu İş-Kur’a gitmek zorunda değilsiniz. Herhangi bir İş-Kur’a gidebilirsiniz. Bir form verilecek. Oldukça basit bir form. Bu formda iletişim bilgileriniz, işyerinizin bazı basit bilgileri yer alıyor.

Bu formu doldurup memura teslim ediyorsunuz ve formda belirtmiş olduğunuz cep telefonunuza bir kısa mesaj geliyor; yazan tam olarak şu;

“Sn. Okan KOÇAK ISKUR bu numaranızı sizinle iletişim için kullanacaktır. Bilgilerin doğru ve güncel olması önemlidir.”

Bu dilekçeniz işleme alındı demek. Aslında İş-Kur’a bizzat başvurduğunuzda sizin yukarıda belirttiğim linklere girmeniz gereken formu onlar giriyor. Eğer daha önceden İş-Kur’un sitesine girip bilgilerinizi girdiyseniz o bilgilere bu form ekleniyor. Eğer daha evvel hiç girmediyseniz memurlar formu giriyor ama sizin bilgilerinizi elbette güncellemiyor. Orada başvuru formunda olmayan daha bir çok soru var. Mümkünse müsait bir vakit ayırıp bu bilgileri tamamlayın. Tamamlamazsanız da sorun olmaz. Size kalmış.

Bir hafta içinde ikinci bir mesaj geleceğini ve ödememi alabileceğimi söylediler fakat gelmedi. Ben de tekrar gittim. Kaşeli imzalı bir dilekçe verdiler. Görmek için tıklayınız.

Burada net bir şekilde ne zaman ne kadar alabileceğimiz yazıyor. PTT’ye bu dilekçe ile başvurduğunuzda paranızı alıyorsunuz.

Eğer İş-Kur’un http://esube.iskur.gov.tr/Tazminat/IOTDilekcesiListeleme.aspx yada e-devlet’in https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-odemesi linklerine girerseniz bu listeyi aynen görebilirsiniz.

Son olarak konu ile bağlantılı değil ama işimiz pratik ise şunu da belirtmeliyim, işten çıktığınız andan itibaren 3 ay SGK’ya tabii olmaya devam edeceksiniz. Eğer bir işe girerseniz bunu İş-Kur’a hemen bildirmeniz gerekiyor. Eğer bildirmez de ödeme almaya devam ederseniz bunu sizden zorla tahsil yoluna gidecekler. Anlaşılan SGK ile İş-Kur hala birbirini naklen göremiyor. Eğer 3 ay geçmesine rağmen bir işe girmediyseniz işyerinizin bağlı olduğu SGK’ya gidecek başvuruda bulunuyorsunuz. Yoksa SGK desteği kesiyor. Başvurarak “ben hala işsizim, sağlık hizmetlerinden yararlanmak istiyorum” şeklinde bir dilekçe veriyorsunuz.

http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/digg_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/reddit_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/stumbleupon_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/delicious_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/newsvine_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/technorati_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/myspace_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/yahoobuzz_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_32.png

24 yorumlar

 1. güzel bilgilendirdiğiniz için

 2. nurullah diyor ki:

  Bende işten mesleki yetersizlik sebebi ile çıkartılıyorum.Bu sebep işsizlik maaşı almamı engellermi acaba ..sebeb sadece mesleki yetersizlik..cevap verirseniz sevinirim

 3. nurullaj diyor ki:

  Bende işten çıkarıldim ayrılma bildirgesinde işten ayrılış nedeni kisminda kod. 04 yaziyo bu nedir acaba bugün gidip başvurucam iskura işsizlik maaşı için

  • Okan Koçak diyor ki:

   Sitemizde tüm kodların ne anlama geldiğine dair makale mevcuttur Nurullah Bey.

   4- Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshi. Yani başvurabilirsiniz.

 4. nurullah diyor ki:

  Ben başvurali yarın bir hafta olucak bahsettiğiniz ikinci mesaj gelmedi henüz yarın gelmezse dediğiniz gibi gidip o dilekçeyi alicam da benim sorum ayın kacinda çekebilecem parayı ptt den ve her seferinde o dilekçeyi alicakmiyim yoksa bi ptt hesap kartı verip daima ona mi yatırılacak

  • Okan Koçak diyor ki:

   PTT’ye gidip kimliğinizi göstermeniz yeterli. Her ayın 1′inde gidip çekebilirsiniz. TC kimlik numaranıza yatar para. Adınıza havale yani.

   Bu arada gitmenize gerek yok. Telefonla da bir sorun varsa öğrenebilirsiniz.

 5. İsmail diyor ki:

  öncelikle iyi günler dilerim.Ben Öğrenxi servis şoförüyüm.malum haziran ayın da okullar tatile girecek ve işsiz kalacağım.Benim sorum şu şekil de olacak.
  1. İşsizlik ödeneği için başvurduğum da işveren herhangi bir cezai işlem görür mü?
  2. İşten ayrılma Belgesi almam gerekiyor mu?
  3. İnternetten başvuru yeterli mi

  • Okan Koçak diyor ki:

   1- İşsizlik ödeneği için başvurunuzun işveren ile hiç bir alakası yoktur.
   2- İşten ayrılış bildirgesinin bir fotokopisini yanınıza alırsanız çok daha kolay işler yürüyebilir. SGK çıkışınızın verildiği anda işverenden temin edebilirsiniz.
   3- İnternetten başvuru yeterli fakat dilerseniz İŞKUR’a da bizzat başvurabilirsiniz.

 6. Ferda diyor ki:

  İşsizlik parası alabileceğime dair mesaj aldıktan 14 gun sonra işe basladım. Bu 14 gunlük ücreti alabiliyormuyum?
  Ve maaşı benden başlası kimliğim ile alsbiliyormu?

  Teşekkürler.

  • Okan Koçak diyor ki:

   İşsiz kaldığınız dönemi elbette alacaksınız. İşe girdiğiniz günden itibaren ki kısmı alamazsınız. Bence en kısa sürede işkura işe girdiğinizin bildirimini yapın. İşi şansa bırakmayın.

 7. birgül diyor ki:

  işden yeniayrıldım .ben ankarada yaşıyorum ikametgahım kayseri gözüküyor işkura işsizlik maaşı için başvuru ankarada yapsam 10 gün sonra kayseriye geçtiğimde ordan alabilirmiyim

  • Okan Koçak diyor ki:

   Herhangi bir PTT şubesinden kimliğinizi göstererek size söylenen tarihte çekebilirsiniz. Genellikle ayrıldığınız ayın ertesi ayı 30′u gibi yatıyor.

 8. Onur Akyol diyor ki:

  Askerlik nedeniyle işten ayrıldığımızda askerden sonra 30 gün içerisinde başvuru yapılmalıdır yazmışsınız.Askerlik yaptığıma dair herhangi bir belge götürmem gerekiyor mu?

 9. Fedakar DAĞ diyor ki:

  işten ayrılıs kodu 05 olanlar başvurabilir mi okan bey ?

 10. pinar diyor ki:

  Peki okan bey 24 koduyla istifa etmissek basvurabilirmiyiz

  • Okan Koçak diyor ki:

   Kanun aynen şu şekilde Pınar Hanım, detaylara takılmayın.

   İşsizlik sigortasından yararlanma koşulları

   İşsizlik sigortasından yararlanabilmek için;
   - Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,
   - Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak,
   - Son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
   - Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak,
   gerekmektedir.

   Siz kendi isteğiniz dışında ve işinizle ilgili yaptığınız bir kusur olmadan işsiz kaldınız. Diğer süresel şartları da taşıyorsanız elbette alırsınız.

 11. burak diyor ki:

  Merhaba özel sandığa bağlı banka çalışanıyken (5 yıl) nisan 2013 de işten kendi isteğimle ayrılarak ekim 2013 te sgk ya tabii bir kurumda çalışmaya başladım 1 yılın sonunda işten çıkarıldım(20 eylül 2014) özel sandığa bağlı olduğum için prim ödemelerim sgk gov tr de görünmüyor fakat issizlik prrimlerin bankaca düzenli olarak yatırıldı şartlarım tutuyor ama internette görünmüyor hizmet birleştirme müracaatı yaptım ama 1 ay sonra sonuçlanacakmış bu durumda ödeneğimi nasıl alırım teşekkür ederim

  • Okan Koçak diyor ki:

   SGK’dan ve özel sandıktan hizmet dökümleri alarak İş-Kur’a başvurursanız işsizlik ödeneğinizi bağlarlar.

 12. serdar yildiz diyor ki:

  İsten cikali 4 ay oldu ben bilmiyordum boyle birşey olduğunu ve hatla issizim basvursam para alabilirmiyim

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*