İşsizlik Ödeneği İçin Nasıl, Nereye Başvurulur? Nasıl Alınır?

(Bu makale 2014’de 20.660 kez okundu!)

Öncelikle çok yakın zamanda işsizlik ödeneği için başvurduğum için çok taze bilgiler olduğunu belirtmeliyim. İşsizlik ödeneği için İş-Kur’un www.iskur.gov.tr adresine başvurarak yada https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-basvurusu adreslerine başvuruda bulunabilirsiniz. Fakat ülkemizde işlerin sürekli prüze uğramasına alışık olduğumdan şahsen İş-Kur’a gitmeyi daha uygun gördüm. Eğer ki siz İş-Kur’un sitesinden girsem de olur derseniz buyrun; Klavuz için tıklayınız.

İşyerinizden ayrılırken işyerinizin çıkışınızı SGK’ya bildirdiği “İşten Ayrılış Bildirgesi’ni” ve kimliğinizi yanınıza almak zorundasınız. İşyerinizden İşten Ayrılış Bildirgenizi mutlaka isteyin ve alın. Mümkünse işinize neden son verildiğini de belirtlen yazıyı yanınıza alın. Çünkü işveren haklı sebeple sizi işten çıkardıysa, kısaca kovulduysanız ödeme alamazsınız. İstifa ettiyseniz de alamazsınız. İşsizlik ödeneği almanın şartları için buraya tıklayabilirsiniz.

Yine önemli bir nokta işten resmen ayrıldığınız tarihten itibaren 30 gün içinde İş-Kur’a başvurmak zorundasınız.

İşyerinizin bağlı bulunduğu İş-Kur’a gitmek zorunda değilsiniz. Herhangi bir İş-Kur’a gidebilirsiniz. Bir form verilecek. Oldukça basit bir form. Bu formda iletişim bilgileriniz, işyerinizin bazı basit bilgileri yer alıyor.

Bu formu doldurup memura teslim ediyorsunuz ve formda belirtmiş olduğunuz cep telefonunuza bir kısa mesaj geliyor; yazan tam olarak şu;

“Sn. Okan KOÇAK ISKUR bu numaranızı sizinle iletişim için kullanacaktır. Bilgilerin doğru ve güncel olması önemlidir.”

Bu dilekçeniz işleme alındı demek. Aslında İş-Kur’a bizzat başvurduğunuzda sizin yukarıda belirttiğim linklere girmeniz gereken formu onlar giriyor. Eğer daha önceden İş-Kur’un sitesine girip bilgilerinizi girdiyseniz o bilgilere bu form ekleniyor. Eğer daha evvel hiç girmediyseniz memurlar formu giriyor ama sizin bilgilerinizi elbette güncellemiyor. Orada başvuru formunda olmayan daha bir çok soru var. Mümkünse müsait bir vakit ayırıp bu bilgileri tamamlayın. Tamamlamazsanız da sorun olmaz. Size kalmış.

Bir hafta içinde ikinci bir mesaj geleceğini ve ödememi alabileceğimi söylediler fakat gelmedi. Ben de tekrar gittim. Kaşeli imzalı bir dilekçe verdiler. Görmek için tıklayınız.

Burada net bir şekilde ne zaman ne kadar alabileceğimiz yazıyor. PTT’ye bu dilekçe ile başvurduğunuzda paranızı alıyorsunuz.

Eğer İş-Kur’un http://esube.iskur.gov.tr/Tazminat/IOTDilekcesiListeleme.aspx yada e-devlet’in https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-odemesi linklerine girerseniz bu listeyi aynen görebilirsiniz.

Son olarak konu ile bağlantılı değil ama işimiz pratik ise şunu da belirtmeliyim, işten çıktığınız andan itibaren 3 ay SGK’ya tabii olmaya devam edeceksiniz. Eğer bir işe girerseniz bunu İş-Kur’a hemen bildirmeniz gerekiyor. Eğer bildirmez de ödeme almaya devam ederseniz bunu sizden zorla tahsil yoluna gidecekler. Anlaşılan SGK ile İş-Kur hala birbirini naklen göremiyor. Eğer 3 ay geçmesine rağmen bir işe girmediyseniz işyerinizin bağlı olduğu SGK’ya gidecek başvuruda bulunuyorsunuz. Yoksa SGK desteği kesiyor. Başvurarak “ben hala işsizim, sağlık hizmetlerinden yararlanmak istiyorum” şeklinde bir dilekçe veriyorsunuz.

http://i0.wp.com/www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/digg_32.png http://i1.wp.com/www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/reddit_32.png http://i2.wp.com/www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/stumbleupon_32.png http://i0.wp.com/www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/delicious_32.png http://i1.wp.com/www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/newsvine_32.png http://i0.wp.com/www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/technorati_32.png http://i1.wp.com/www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_32.png http://i0.wp.com/www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/myspace_32.png http://i1.wp.com/www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_32.png http://i1.wp.com/www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/yahoobuzz_32.png http://i1.wp.com/www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_32.png

128 yorumlar

 1. güzel bilgilendirdiğiniz için

 2. nurullah diyor ki:

  Bende işten mesleki yetersizlik sebebi ile çıkartılıyorum.Bu sebep işsizlik maaşı almamı engellermi acaba ..sebeb sadece mesleki yetersizlik..cevap verirseniz sevinirim

 3. nurullaj diyor ki:

  Bende işten çıkarıldim ayrılma bildirgesinde işten ayrılış nedeni kisminda kod. 04 yaziyo bu nedir acaba bugün gidip başvurucam iskura işsizlik maaşı için

  • Okan Koçak diyor ki:

   Sitemizde tüm kodların ne anlama geldiğine dair makale mevcuttur Nurullah Bey.

   4- Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshi. Yani başvurabilirsiniz.

 4. nurullah diyor ki:

  Ben başvurali yarın bir hafta olucak bahsettiğiniz ikinci mesaj gelmedi henüz yarın gelmezse dediğiniz gibi gidip o dilekçeyi alicam da benim sorum ayın kacinda çekebilecem parayı ptt den ve her seferinde o dilekçeyi alicakmiyim yoksa bi ptt hesap kartı verip daima ona mi yatırılacak

  • Okan Koçak diyor ki:

   PTT’ye gidip kimliğinizi göstermeniz yeterli. Her ayın 1’inde gidip çekebilirsiniz. TC kimlik numaranıza yatar para. Adınıza havale yani.

   Bu arada gitmenize gerek yok. Telefonla da bir sorun varsa öğrenebilirsiniz.

 5. İsmail diyor ki:

  öncelikle iyi günler dilerim.Ben Öğrenxi servis şoförüyüm.malum haziran ayın da okullar tatile girecek ve işsiz kalacağım.Benim sorum şu şekil de olacak.
  1. İşsizlik ödeneği için başvurduğum da işveren herhangi bir cezai işlem görür mü?
  2. İşten ayrılma Belgesi almam gerekiyor mu?
  3. İnternetten başvuru yeterli mi

  • Okan Koçak diyor ki:

   1- İşsizlik ödeneği için başvurunuzun işveren ile hiç bir alakası yoktur.
   2- İşten ayrılış bildirgesinin bir fotokopisini yanınıza alırsanız çok daha kolay işler yürüyebilir. SGK çıkışınızın verildiği anda işverenden temin edebilirsiniz.
   3- İnternetten başvuru yeterli fakat dilerseniz İŞKUR’a da bizzat başvurabilirsiniz.

 6. Ferda diyor ki:

  İşsizlik parası alabileceğime dair mesaj aldıktan 14 gun sonra işe basladım. Bu 14 gunlük ücreti alabiliyormuyum?
  Ve maaşı benden başlası kimliğim ile alsbiliyormu?

  Teşekkürler.

  • Okan Koçak diyor ki:

   İşsiz kaldığınız dönemi elbette alacaksınız. İşe girdiğiniz günden itibaren ki kısmı alamazsınız. Bence en kısa sürede işkura işe girdiğinizin bildirimini yapın. İşi şansa bırakmayın.

 7. birgül diyor ki:

  işden yeniayrıldım .ben ankarada yaşıyorum ikametgahım kayseri gözüküyor işkura işsizlik maaşı için başvuru ankarada yapsam 10 gün sonra kayseriye geçtiğimde ordan alabilirmiyim

  • Okan Koçak diyor ki:

   Herhangi bir PTT şubesinden kimliğinizi göstererek size söylenen tarihte çekebilirsiniz. Genellikle ayrıldığınız ayın ertesi ayı 30’u gibi yatıyor.

 8. Onur Akyol diyor ki:

  Askerlik nedeniyle işten ayrıldığımızda askerden sonra 30 gün içerisinde başvuru yapılmalıdır yazmışsınız.Askerlik yaptığıma dair herhangi bir belge götürmem gerekiyor mu?

 9. Fedakar DAĞ diyor ki:

  işten ayrılıs kodu 05 olanlar başvurabilir mi okan bey ?

 10. pinar diyor ki:

  Peki okan bey 24 koduyla istifa etmissek basvurabilirmiyiz

  • Okan Koçak diyor ki:

   Kanun aynen şu şekilde Pınar Hanım, detaylara takılmayın.

   İşsizlik sigortasından yararlanma koşulları

   İşsizlik sigortasından yararlanabilmek için;
   – Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,
   – Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak,
   – Son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
   – Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak,
   gerekmektedir.

   Siz kendi isteğiniz dışında ve işinizle ilgili yaptığınız bir kusur olmadan işsiz kaldınız. Diğer süresel şartları da taşıyorsanız elbette alırsınız.

 11. burak diyor ki:

  Merhaba özel sandığa bağlı banka çalışanıyken (5 yıl) nisan 2013 de işten kendi isteğimle ayrılarak ekim 2013 te sgk ya tabii bir kurumda çalışmaya başladım 1 yılın sonunda işten çıkarıldım(20 eylül 2014) özel sandığa bağlı olduğum için prim ödemelerim sgk gov tr de görünmüyor fakat issizlik prrimlerin bankaca düzenli olarak yatırıldı şartlarım tutuyor ama internette görünmüyor hizmet birleştirme müracaatı yaptım ama 1 ay sonra sonuçlanacakmış bu durumda ödeneğimi nasıl alırım teşekkür ederim

  • Okan Koçak diyor ki:

   SGK’dan ve özel sandıktan hizmet dökümleri alarak İş-Kur’a başvurursanız işsizlik ödeneğinizi bağlarlar.

 12. serdar yildiz diyor ki:

  İsten cikali 4 ay oldu ben bilmiyordum boyle birşey olduğunu ve hatla issizim basvursam para alabilirmiyim

 13. mustafa onat diyor ki:

  ben işten ailevi sağlık sorunlar yüzünden ayrıldım.Ayrıldığım iş yerinden 1509 gün sigortalıydım ama işsizlik ödeneği ben hiç ödemedim eski iş yerim ödemiş olabılırmı bunuda bılmıyorum
  pekı bu sartlarda ben işsizlik maaşı alabılırmıyım.
  işkura internet kanalıyla başvuru yaptım bana gelen mesajda işsizlik ödeneği almaya hak kazanamadınız yazıyordu
  ailevi sağlık sorunları yuzunden ayrıldım diye ödenek kazanamıyormuyum?

  • Okan Koçak diyor ki:

   Siz anladığım kadarıyla ailevi sorunlarınız nedeniyle istifa etmişsiniz. İstifa ederseniz işsizlik maaşı kazanamazsınız.

   Bu arada merakımı bağışlayın ama İŞKUR size işsizlik ödeneği almaya hak kazanamadığınızı söylediğinde neden diye sormadınız mı?

   • mustafa onat diyor ki:

    işkurun sitesinden takip etmeye başladım
    orada ise bildirgesi oluşmuş,onaya girmiş yazısı ile karşılaşıyorum
    bu nedemek oluyor

    • Okan Koçak diyor ki:

     İşsizlik ödeneğiniz onay aşamasında demek.

     • mustafa onat diyor ki:

      kaç günde onaylanır tahmini bir süre varmı?

     • Okan Koçak diyor ki:

      Her aşamada size sms gelmesi gerekiyor. Yaklaşık 1 haftaya netleşir. SMS’ler gelmiyorsa İŞ-KUR’u arayın. Her canınız istediğinde İŞ-KUR’u arayabilirsiniz. Çekinmeyin.

 14. esra diyor ki:

  Merhaba ben mayıs 2015 te doğum iznine ayrılacağım. Sözleşmem eylül 2015 te sona erecek ve işyeri ile sözleşmem yenilenmeyecek. Belirli süreli sözleşmeler sona erdiğinde işsizlik maaşı hakkı doğuyor benim merak ettiğim son 120 gün prim yatırılma şartı var. Doğum iznimden hemen sonra sözleşmem bitiyor. 120 gün şartına göre işsizlik ödeneğinden faydalanamaz mıyım yoksa rapor süreci bu şarttan muaf mıdır? Aydınlatırsanız sevinirim.

  • Okan Koçak diyor ki:

   Rapor süreci ve hatta sonrasındaki 6 aylık ücretsiz izin dönemini bundan muaf tutuyorlar. İşsizlik ödeneği alabiliyorsunuz.

   Doğumdan önceki 120 güne bakıyorlar.

 15. Mustafa diyor ki:

  Merhaba okan bey ben iş yerinden 22 kodu ile ayrıldım işsizlik maaşı alabilirmiyim

  • Okan Koçak diyor ki:

   İş-Kur işverenin sizi çıkarırken size verdiği işten çıkış yazısını ister. Orada işten çıkarılış nedeniniz yazmalı.

   İş-Kur “diğer neden” lafından bir şey çıkaramayacağı için detayını bilmek isteyecektir.

   İşverenden “neden diğer nedeni seçtin?” sorusunun cevabını öğrenmek ister.

 16. Betül diyor ki:

  Ben işten ayrılalı 2 ay oldu ve işten çıkmamın sebebi sözleşmemin bitmesi ve kurumumun sözleşmemi yenilemek istememesi bu durumda işsizlik maaşı alabilirmiyim

 17. ahmet kocabiyik diyor ki:

  Sn.Okan bey.Esim tasoren bir firmada 3 yildir calisiyordu.İs yeri isiyle ilgili tutanaklari bahane ederek isten cikarildigini soyledi ve cikis kagidini posta yoluyla gonderecegini beyan etti.İssizlik sigortasi hak edermiyiz.

  • Okan Koçak diyor ki:

   Ahmet Bey eşiniz işsizlik sigortasını aladabilir alamayadabilir. Eğer esinizin kusurları varsa ve bunlar tutanaklarla sabitse, işveren doğru şekilde takibini yaptıysa ve eğer ki işveren iş sözleşmesini haklı sebeplerle tek taraflı fesh ediyorsa (sonlandırıyorsa) alamazsınız. Tazminat ödedilerse alabilirsiniz.

 18. huseyin uner diyor ki:

  Ben iki aydir issizim acaba basvursam issizlik masi alabilirmiyim

 19. Sevilay diyor ki:

  Merhaba ben 7 kasimda isten ayrildim ve issizlik basvurusu yapicam bi bilgi almak istiyorum sizden esimin sigortasi yok ve ben issizlik maasim 8 ay sa 8 ay surecinde hastanelerde ssk dan yararlanabilirmiyim onun icin bi basvuru yapmam lazimmi çünkü bebegim var ve ozel hastaneye gidiyorum beni bilgilendirebilirmisiniz..

  • Okan Koçak diyor ki:

   Bu soruların tamamı makalemizde cevaplanmıştır. Lütfen tekrar okuyun.

   SGK işsizlik maaşınız süresince devam eder ve işsizlik maaşınız bittikten sonra bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik kurumuna dilekçe ile başvurarak SGK’nızı devam ettirebilirsiniz.

 20. mehmet diyor ki:

  Mrb işveren benim cikisimi 13.10.2014 tarihinde vermiş 15.10.2014 tarihinde muhasebeci yanlislikla giriş yapmis benim giriş yaptigindan haberim yoktu edevlette gözükmüyordu. Bende 11.11.2014tarihinden edevlet üzerinden başvuru yaptim muhasebeciyle görüştüm 15.10.2014 tarihinden 03.11.2014 tarihine kadar 0 gün olarak giriş ve cikisim olmuş. Ama ben başvuru yaparken fesih tarihi 13.10.2014 tarihi olarak belirttim 13.10 tarihinden geriye donuk 120 gunde eksigim yok bide 3yil icinde 617 gunum var bu durumda işsizlik odenginden faydalanabilirmiyim

 21. ebru diyor ki:

  10 ay boyunca calıştım dogun iznine ayrıldım dogum iznimle beraber 14 ay calışmışlıgım oldu herkes işsizlik maaşşı için müracat etmemi söylüyolar fakat arastırdıgım kadarıyla olmuyor bu konuda bilgi ala bilirmiyimm 1 sene 2 ay calışmanın bir anlamı varmı…

  • Okan Koçak diyor ki:

   Makalemizde süreler belirtilmiştir. Kriterlere uyuyorsanız alırsınız. Burada kaç gün sigortalı olduğunuz önemli. Doğum izni nedeniyle çalışılmayan süreler görmezden gelinir. Eğer işten ayrılalı 30 günü geçmediyse ve makaledeki şartları karşılayacak kadar çalıştıysanız başvurup alın.

 22. yavuz diyor ki:

  okan bey merhabalar eşim 4 ay önce doğum yaptı doğum izni bittikten sonra 1 ay çalışmaya devam etti daha sonra izin alıyorsunuz diye işten çıkışını yaptılar işsizlik maaşı alabilirmiyiz cevap içinteşekkürler

 23. yavuz diyor ki:

  okan bey işsizlik maaşı işten çıkış bir ay geçmişte alamasmıyız

  • Okan Koçak diyor ki:

   Alamazsınız ama sonraki işyerinizden çıkarılmanız durumunda kullanabileceksiniz. Şartları yerine getirmelisiniz elbette.

   ama 1 ayı geçirdiyseniz bu seferlik geçmiş olsun.

 24. Gamze diyor ki:

  Merhaba ben üniversite mezunuyum iş bulamadım işsizlik başvurusu yapabilir miyim ?

  • Okan Koçak diyor ki:

   Bu soru gerçekten güzelmiş…

   İşsizlik ödeneği alabilmek için gerekli şartlar makalemizde yazıyor. En az kaç gün çalışmanız ve kaç gün prim ödemeniz gerektiğini oradan öğrenebilirsiniz.

   Çalışmayan insana işsizlik ödeneği bağlanmaz. Çalışıp işsizlik primi yatırana işsizlik ödeneği bağlanır.

   Biz sosyal bir devlet değiliz. İşsizlik ödeneğini devletten alabilmeniz için devlete ödemeniz gerekiyor. Kısacası devlet sizden zorla aldığı parayı size yardım olarak ödüyor. Güzel değil mi?

 25. Abdullah diyor ki:

  Okan bey;

  İşyerinden 22 koduyla cikarildim ve muhasebeci arkadaş daha önce iskura diğer nedenlerle ilgili yazı yazmamış yada yazmak istemiyor. Bana sadece ihbar tazminatı dekontuyla çıkış belgemi gönderdi. Bu iki belgeyle iskura basvursam hak kazanirmiyim?
  Birde son 120 gün yatan primlerimde işyeri numarasında farklılık var(ayni şirket)ama eksiksiz yaptırmışlar. Sıkıntı yasarmiyim?

  • Okan Koçak diyor ki:

   22 – Diğer koduyla çıkışınızı verdilerse İŞ-KUR nedenini sorar. Bununla ilgili yazıyı vermezlerse işsizlik ödeneğini alamayabilirsiniz. Saydığınız belgelerde diğer’in açıklaması bence yazmaz. Yazıyorsa başvurun tabi ama alakasız bir durum.

   Eksiksiz çalıştırdılarsa işyeri değişikliğinin sorun olacağını sanmıyorum.

 26. eyup diyor ki:

  Mrb okan bey ben dun is kura uye oldum bugn telime msj geldi gorusmeniz var diye bn gidip gorussem olmazsa iskur bunu nerden bilcek bn gitmedn is kura gidip bn bugun gorusmeyemu gidiyorum dicem nasil oluyo bildirmk lazmmis

  • Okan Koçak diyor ki:

   Sorunuzu anlayamadım Eyüp Bey. İmla kurallarına dikkat ederek tekrar yazarsanız sevinirim.

 27. eyup diyor ki:

  Mrb bn buraya yazdm sorunumu simdi yoksnz sanrm rica etsem sorumun cvbini posta yoluylsda yollarmisiniz maileme yani bidaha siteyi bulmyablrm

 28. cahide diyor ki:

  İşten cikarildim bana uygun bi is bulamadiklari icin 4.5 seneye yakin calistim 10 gun ucretsiz izine cikarildim ve ongun sonra cagirildim tazimanatimi vererek osten cikarildim hic kötü bi nedenle cikarilmadim on gun sonra iskura basvurabilecegim soylendi bu durumda bi sorun olurmu sorun cikarirlarmi ?

  • Okan Koçak diyor ki:

   Bir sorun çıkarsa mahkemeye verirsiniz 10 günlük boşluğu doldurtursunuz. Yada bu hatalarını sizi tekrar işe alıp bir süre çalıştırarak telafi edebilirler.

   Acilen işkur’a başvurup sonucu öğrenin. Ayrıldığınız günden itibaren 30 gün süreniz var. Sitelere soru yazıp zaman kaybedeceğinize keşke işkur’a anında başvursaydınız.

 29. abdurrahman diyor ki:

  ben hasta oldugum icin ise suan gidemiyorum ve isyeri cikisimi veriyor ve isyerinden alacagim mesai ucretlerinide kendi istegimle cikis dilekcemi verirsen veririm diorlar yani tartismali olarak isten ayriliyorum bana cikis dilekcesini vermiyolar ben bunlari nereye sikayet edebilirim birde isten cikis belgesini sgk dan alabilirmiyim

  • Okan Koçak diyor ki:

   Abdurrahman Bey sorunuzda yanlış olan kısımlar var. Doğru mu anlıyorum bir teyit edin lütfen;

   Hasta olduğunuz için işe gidemiyorsunuz ve işyeriniz işten çıkışınızı veriyor. Anladığım kadarıyla işten çıkarılma sebebiniz hasta olduğunuz için işe gidemeyişinizden kaynaklanıyor. Mesai alacaklarınızı ödemiyorlar ve istifa dilekçesini ver öyle ödeyelim diyorlar. Bu arada işten ayrılış bildirgenizi de size vermiyorlar.

   Birincisi raporluysanız sizi işten çıkaramazlar. Eğer işyerindeki çalışanların sağlığını tehdit edecek bir hastalığınız yoksa sırf hasta ve işe gelemiyor diye insanları işten çıkaramazsınız. Mesai alacağınız varsa her türlü alırsınız. İstifa dilekçesi vermeyin. İstifa etmiyorsanız istifa dilekçesi vermezsiniz. Bu tip tehditlere kulak asmayın. İşten ayrılış bildirgesini size vermek zorundalar. Vermezlerse de önemli değil. Zaten bir işinize yaramaz. İşsizlik ödeneği almak için istiyorsanız zaten İŞ-KUR çıkışınızı görüyor. Kimliğiniz ile müracaat etmeniz yeterli.

   Bu arada “arabulucu/uzlaşma” mercii olarak İŞ-KUR işinizi görecektir. Gidin ve şikayette bulunun. Kaç seneden beri orada çalıştığınızı bilmediğim için herhangi bir hukuki arayışa girmeniz konusunda tavsiyede bulunamayacağım.

 30. dilek diyor ki:

  mrb 6 aylık hamıleyim bu yüzden işden çıkartılıyorum işsizlik maaşı alabılırmıyım

  • Okan Koçak diyor ki:

   Hamile olmak işten çıkarılmak için geçerli bir sebep değildir. Gerekli şartları taşıyorsanız işe iade davası açabilirsiniz.

   Hamile olmak işçi kusuru değildir. Bu nedenle işten çıkarılırsanız ve şartları taşıyorsanız işsizlik ödeneği alırsınız.

 31. ayse diyor ki:

  Merhaba 31.12.2014 de iş sözleşmem sona erdi yeni bir sözleşme imzalamayip işten ayrıldım belgede işten cikmka sebebinde18 yazıyor üç yıl çalıştım.takminen ne kadar alırım bir ay olmadı yarın iskura başvuru yapicam.bi arkadaşım yeni bir iş buluyorlar oralara görüşmeye gönderiyorlar dedi direk maaşa baglamiyorlar mi yani anlamadım ben.

  • Okan Koçak diyor ki:

   Ayşe Hanım makalemiz açık ve net. Yazıda size yeni iş buluyorlar, direk maaş bağlamıyorlar diye bir bilgi veriliyor mu? Hayır.

   Siz iş arama başvurusunda bulunursanız size iş ararlar. İkincisi arasalar bile bulamazlarsa maaş bağlamayacaklar mı? Olmadık şeylerle kafanızı karıştırmayın.

   Ne kadar alacağınız ile ilgili makalemiz için de buraya tıklayın lütfen; http://www.ozlukhaklari.com/is-gorememezlik-odenegi-nasil-hesaplanir/

 32. Gökçe diyor ki:

  Mrb Okan bey ben işten sağlık problemlerim nedeniyle ayrılicagim işletme ile anlaştık yalnız kıdem tazminatimi veriyor bu koşulda beni işletme hangi kodla çıkarırsa ben bu haktan yararlanabilirim

  • Okan Koçak diyor ki:

   “24- İşçi tarafından sağlık nedeniyle fesih” şeklinde çıkarırsa tüm haklardan yararlanırsınız.
   En olmadı “4- Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshi” nedeniyle de çıkarabilir.

 33. mustafa demir diyor ki:

  iş yerinde 34 aydır çalışıyorum.giris 12.04 2012 ama 14 ay önce giriş cikis yaptım. Aynı iş yerinde devam etmekteyim.yanı 600 günüm dolmamis sayılıyor.issizlik maasi alabilirmiyim.aynı iş yerinde devam eettiğim için.teşekkürler.

 34. ali diyor ki:

  işten. Cıkalı. 8ay. Oldu. İşzizlik. Maşı alabilirmiyim

 35. Zafer diyor ki:

  Merhaba,

  20.02.2015 de işten çıktım. Vatandaşlık numaramla baktım çıkışım gözükmüyor 4A kısmında. 2015/01 ödenmiş ama 2015/02 nin 20 sinde çıkış olarak gözükmüyor ve işsizlik başvurusu yaptım bugün iskur sitesinden. Onaylanmadı. 600 günlük prim vs hepsi tamam ama onaylanmama sebebi acaba işten çıkışımın gözükmediği için midir? Merak ettim gecenin bu saatinde yazayım dedim.

  • Okan Koçak diyor ki:

   23 Mart 2015’ten önce Şubat 2015’teki işe giriş ve çıkışlarınızı göremezsiniz.

   İşKur’a gidip elden başvurun. İşverenin sizi işten çıkarırken ki “işten çıkış nedeninde” bir sorun olabilir. Sizi istifa etti olarak gösterdilerse alamazsınız.

 36. Zafer diyor ki:

  Bu arada ben çıkmadım anlaşmalı olarak işten çıkarıldım. Sabah telefon edeceğim işkur’a. Ama belki siz daha hızlı yanıtlarsınız. Şimdiden teşekkürler.

  • Okan Koçak diyor ki:

   Anlaşmalı olarak ayrılmak diye bir seçenek bulunmuyor Zafer Bey. Ya işveren çıkardı ya siz istifa ettiniz diyebiliriz temelde.

 37. serkan diyor ki:

  Merhaba Okan bey Ankara’da çalışıyordum iş bitti iştende çıkarıldım doğal olarak ve istanbul’a döndüm.Bildirge almadım ,illa gerekmekte midir bildirge?Birde son 3 yıl 1020 gün yani 2 ay eksik var 10 aydan faydalanamıyormuyum.?Teşekkürler cevabınız için…

  • Okan Koçak diyor ki:

   Şart yerine gelmiyorsa faydalanamazsınız. İşten ayrılış bildirgesini size mail yada faks ile de gönderebilirler. İşten ayrılışınızı İŞKUR görebiliyor. Bu nedenle bildirge olmadan da işlem yapabilirler. Siz yine de eski işyerinizi arayıp eksik gün bildirgenizi isteyin.

 38. dilber diyor ki:

  Ben 7aydır işsizim işsizlik maaşı alıyorum şimdi bi işe girsem ve 4 ay Sonra işten çıkarılmış olsam işsizlik maaşı almaya hak kazanırmıyım

 39. Fatih diyor ki:

  Okan Bey merhaba, özel sektörde çalışıyordum, 20.02.2014’te işten çıkarıldım, anlaşmaya varmadığım ve hiçbirşeye imza atmadığım için, evraklarım noterle gönderildi. İhtarnamede bölge kapanışı nedeni ile 18. Maddeden çıkarıldığım yazıyor; ancak İş-Kur’a başvurduğumda 22 koduyla çıkarıldığım görüldü ve işsizlik masşına hak kazanamadım. İşverenimle görüştüm yanlışlık olduğunu ve düzeltmek için SGK’ya dilekçe verdiklerini söylediler. 3 iş günü geçti fakat SGK’da kontrol ettim halen aynı. Sanırım işveren beni oyalıyor, ya da güncellenmesi uzun mu sürer? Bir de öğrenmek istediğim 1 aylık süre dolmak üzere, ne yapmam gerekiyor? Teşekkür ederim.

  • Okan Koçak diyor ki:

   SGK işvereninize, işten ayrılma bildirgesini yeniden vermeniz gerekiyor demiş olabilir. Yani düzeltme kabul etmeyip çıkarma işleminin iptali ve yeniden verilmesi gerekiyor demiş olabilir. Ne yazık ki SGK müdürlükleri arasında uygulama farklılıkları olabiliyor. Bu da işverene idari para cezası olarak yansıyabilir ve işveren bundan kaçınıyor da olabilir.

   Süreyi geçirmemeniz gerekiyor yoksa ödeneğinizi alamazsınız.

   “22 – Diğer nedenler” ile çıkarıldığınızda İŞKUR genellikle bir izahat ister. Diğer derken neyi kastettiğinizi öğrenmek ister. İsterseniz son durumu işkur ile paylaşın. İşverenden gelecek açıklayıcı bir dilekçe ile belki çözülebilir. Eğer hakkınızı alamazsanız hukuki yollara başvurmak zorunda kalabilirsiniz. Bu da astarı yüzünden pahalı bir duruma gelebilir.

 40. faruk bayat diyor ki:

  sağlık nedenlerinden işçi tarafından fesih yazıyor birde 4857 sayılı iş yasasının 28. maddesi geregi işten cıkarışldım işsizlik maaşı alabilirmiyim acaba ?

 41. ŞULE AĞAÇ diyor ki:

  Merhaba, evlilik nedeniyle işten ayrılırsam işsizlik maaşını hakedebilir miyim?

 42. kerem diyor ki:

  merhaba okan bey, işsizlik maaşını sadece kendimiz mi çekip alabiliyoruz? ailemizden biri adına vekalet versek bizim yerimize alabilir mi, ya da ptt kart çıkartsak oraya yatıralibilir mi?

  • Okan Koçak diyor ki:

   Vekalet verirseniz elbette biri çekebilir. PTT kart konusunu PTT’ye danışmalısınız.

 43. cesim ayaz diyor ki:

  Okan bey sadece İşkur’a başvurmamız yeterli mi başka bir yere başvurmamiz gerekiyor mu acaba teşekkür ederim

 44. ramazan diyor ki:

  işsizlik maaşı ne kadar süre çalışırsak almaya hak kazanıyoruz belirli bir süresi var mı acaba

 45. tulay diyor ki:

  Merhaba size Bi sorum olucak annem sgk çalışan nisanda zamlı maaş alıcaktı ama 100tl zam yapmış işi birakıcak iş yerinden yazı alması gerekiyormu

  • Okan Koçak diyor ki:

   Sorunuzu tam anlayamadım Tülay Hanım. Anneniz işi bırakacaksa istifa verecek. İşverenden işten çıkış evraklarını alacak. Son bordrosu, ibranamesi belki referans mektubu ve çalışma belgesi gibi. Özel bir şey için mi sordunuz? İşverenden alınması gereken hangi evraktan bahsediyorsunuz?

 46. Esra diyor ki:

  İyi günler benim farklı bi sorum olacak. Doğum izninden erken dönüş yapılabilir mi? Mesela 16 hafta yerine 13 hafta kullanılabilir mi? Bu durumda 13 haftanın ödemesi mi yapılır? Bu konuda izlenilecek prosedür nedir? En basından 13 haftalık mı doğum izni alınması lazım yoksa normal şekilde izne ayrılıp istenildiği zaman işe dönmede bi mahsur olur mu? Kullanılan izin kadar mı ödeme alınır? Aydınlatırsanız sevinirim.Teşekkürler.

  • Okan Koçak diyor ki:

   Doğrumdan önceki 8 hafta ve doğrumdan sonraki 8 hafta olan doğum izni doktor raporu ile sabittir. Bu 16 haftayı kaydırmak, kısaltmak, uzatmak ancak doktor raporu ile olabilir. İşveren sizi siz isteseniz de raporluyken çalıştıramaz. Sadece doğum değil bu tüm raporlar için geçerli.

 47. sinem diyor ki:

  Merhaba ben 01.06.2015 tarihinde iskura basvuru yaptim. Bugun mesaj geldi hak kazanamadiniz diye iskuru aradim ayin birinden itibaren alabilirsiniz dediler herhangi bir soru olur mu tekrar basvuru yapmama gerke var mi ?

  • Okan Koçak diyor ki:

   Kazanamadınız diye SMS gelip siz arayınca Pazartesi alabilirsiniz denmesi normal değil. En yakın İŞKUR’a gidin lütfen.

 48. Abdulkadir diyor ki:

  Iyi gunler benim sorum olacak.ben 880 gunluk sigortam var ben askere geldim internetten 8 ay sonra işsizlik maasi basvurusu yaptim onaylandi. Bende sasirdim cunki beklemiyordum. Isten cikis tarihim 18.10.2014 . Basvuru tarihim 13.06.26.2015 . Simdi ben ne kadar sure maas alacagim yada bir sakincasi varmi almamin.

  • Okan Koçak diyor ki:

   Eğer haketmediğiniz tespit edilirse sizden bu parayı bir şekilde geri alırlar. İşten ayrıldıktan 8 ay sonra başvuru yapmanız ve kabul edilmesi ilginç. Dilerseniz müsait bir vakitte ALO170’i arayın ve bilgi alın. Para sizinse zaten sizindir. Değilse fark edildiğinde ödeme güçlüğü çekersiniz.

 49. Şükrü diyor ki:

  Merhaba işsizlik maaşı için işkurdan başvuru yaptım 10 sonra mesaj geldi hak kazanamadınız olarak işten ayrılma nedenim 4857 sayılı kanunun 18. maddesine göre işletmenin iş yerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli sebepler nediyle bu kanuna göre almak gerek ama neden hak kazanamadın diyorlar anlamadım sizden ricam bu aşamada benim ne yapmam gerek teşekkür ederim.

  • Okan Koçak diyor ki:

   En kısa sürede İŞKUR’a başvurup detaylı bir şekilde nedeni öğrenin. Madde 18 ile işsizlik ödeneği alınır. Siz diğer şartları karşılıyor musunuz peki?

   İşsizlik ödeneği şartları ile ilgili makalemizi okuyun.

 50. Gülseren Seyiz diyor ki:

  Merhaba sözleşmem sona erdiğinde kendi isteğimle işten ayrılmak istiyorum.Kendi isteğimle sözleşmeyi yenilemeyecek olmam işsizlik maaşı almama engel mi? Çalıştığım işyeri 5 numaralı kodu ayrılma nedeni olarak gösteririrse işyeri adına sgk tarafından bir dezavantaj oluşur mu?

  • Okan Koçak diyor ki:

   Bir engel yok. Belirli süreli iş sözleşmeniz sona erdiğinde gerekli şartları tamamladıysanız 30 gün içinde başvurup ödenek alabilirsiniz.

 51. levent diyor ki:

  ŞUAN ÇALIŞIYORUM İŞTEN DE NE ÇIKMAYI DÜŞÜNÜYORUM NE DE BENİ ÇIKARTIRLAR İŞ KUR SİTESİNE GİRDİM YANLIŞLIKLA İŞSİZLİK ÖDENEGİ ALMAK İSTİYORUM DEDİM DİLEKÇE OLUŞTURULDU NASIL İPTAL EDERİM BUNU ETMESEM BİRŞEY OLUR MU

  • Okan Koçak diyor ki:

   İşten çıkarılmadığınız için o form bi işe yaramaz. Yine de isterseniz bi İŞKUR’a gidip durumu izah edin. Paniğe gerek yok.

 52. Cansevin diyor ki:

  Merhaba Okan Bey,
  Benim işten çıkışım sgk hizmet dökümünde 31.05.2015 yazıyor ve 22 kod ile yapılmış çıkışım.Muhasebeciye bu kodu düzeltme talebi yaptım bana birsürü şey anlattı ve olamayacağını söyledi.
  Ancak iş-kur da bu kodun düzeltilerek başvuru yapmanın olası olduğunu söyledi.
  Bir de iş çıkışından sonraki 30 gün başvuru yapılması sözkonusu ben bu hakkımıda yitirmiş bulunuyorum buna göre.
  Ben bu kodun değiştirilmesi ile ilgili bilgi almak istiyorum ve şikayet etmek istiyorum.
  Bu konuda bilgi vermenizi rica ederim.

  • Okan Koçak diyor ki:

   Öncelikle kod 22 diğer nedenler demektir. İşverenden bir yazı alınarak bu diğer nedenin ne olduğu açıklanmalıdır.

   Eğer işverenin bir hatası varsa işveren çıkışın düzeltilmesi yönünde sgkya başvurabilir. Elbette bir miktar ceza alacaktır ama büyük bir tutar olmayacağından emin olabilirsiniz.

   Sonrasında gidip başvurabilirsiniz.

   30 günlük sürenin geçtiğiyle ilgili konu önünüze çıkarsa dava açmak zorundasınız. Bu hatayı mahkeme kararı ile düzeltirseniz işkur yine işsizlik ödeneğinizi bağlayacaktır.

 53. Veli diyor ki:

  Ben ayın 15de işe başladım.telefonuma mesaj geldi işsizlik maaşınız kesilmiştir diye.benim iş kura gitmeme gerek varmı

 54. mehmet diyor ki:

  ıyı gunler okan bey ben ıssızlık maası basvurumda bıldırgesı olusmus onaya gırmıs yazıo ama bana msj geldı oda hak kazanamadınız yazıo hangısı dogru

 55. Esra Aral diyor ki:

  Merhabalar,
  Ben yeni hamileyim bir firmada satış temsilcisi olarak 3 yıldır çalışıyorum.
  Kanuni haklarım olan dogum öncesi ve dogum sonrası ücretli ve ücretsiz izinlerimiz ve haklarımı kullanmak istiyorum fakat çalıştığım firma bunu kabul etmeyip kendini haklı göstererek beni işten çıkaracaktır buna eminim. 3 yıldır yıllık izin kullanmayan birisi olarak bunu söylüyorum bunu kanıtlamam için noterden tastik veya herhangi birşey ne yapmam gerekiyor. aynı zamanda tazminat hakkım ? teşekkür ederim.

  • Okan Koçak diyor ki:

   Doğum öncesi 8 ve doğum sonrası 8 haftalık süreler rapora istinaden verilir. İşveren buna aykırı hareket edemez. Bu 1.
   Doğumdan sonra kadın işçinin talebi üzerine 6 aya kadar ücretsiz izin verilir. Buna da işveren bir şey yapamaz. Bu 2.
   İşveren kendini haklı göstererek demişsiniz. O haklılık nedir? Eğer iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı davranışınızı kanıtlayamıyorsa korkmayın.

   Yok illa bir hata yapar da haksız yere sizi işten çıkarırsa bir iş avukatı edinin. Çevreniz de yoksa da ben tavsiye de bulunabilirim. Dava açar ve tüm hak ve tazminatlarınızı alırsınız. İşe iade davası açarak ek tazminat talep edebilir yada işinize dönebilirsiniz.

   Sizin noterle vs. işiniz yok. İşveren sizi çıkarana kadar yapmanız gereken birşey yok. İşinize devam edin. İzinlerinizi de işverene bilgi vererek/form doldurarak kullanın. Siz izindeyken çıkarırsa ne yapmanız gerektiğini söyledim.

 56. Lale nur diyor ki:

  işsizlik ödeneği için internetten başvurumu mantıklı olur yoksa işkura gidip başvurmak dahamı garanti?

 57. Tuğçe Hülya diyor ki:

  Merhaba Okan Bey,

  7 aydır çalıştığım iş yerimden mesai ücretleri ödemesi yapılmadığı için iş akdimi tek taraflı feshettim. Bu şekilde istifamı yazıp verdiğimde kabul etmediler ve bende noter aracılığı ile gönderimini yaptım.
  Son 120 gün için sgk primlerimi kontrol ettiğimde Temmuz ayında raporlu olduğum için 27 günlük prim ödemesi yapılmış. Bunun haricindeki 7 ay tam ve toplamda 30 aylık ( 900 gün ) prim ödemesi bulunuyor.
  Bu durumda ben işsizlik maaşı için başvuruda bulunabilir miyim?

 58. Özgül diyor ki:

  Bi ay sonra dugunum var bu ay işten çıkış yapacağım düğün telase si bittikten sonra iki ay içinde ise girmeyi düşünüyorum bu iki ay is kura da baş vuruda bulunsam alma şansım var mi

  • Okan Koçak diyor ki:

   Eğer şartlara uyuyorsaniz basvurursaniz alırsınız. Yalnız yeni işinize başlayınca yine başvurarak ödeneği kestirin. Farketmez ve ödemeye devam ederlerse fark ettiklerinde sorun yaşarsınız.

 59. samet diyor ki:

  İŞE GİRİŞ TARİHİ 15/05/2000 ÇIKIŞ TARİHİ 28/10/2015 OLAN BİR KİŞİ SADECE SON 5 YILA AİT OLAN FAZLA MESAİ ÜCRETİNİ ALIR YOKSA 15 YILLIK FAZLA MESAİ ÜCRETİNİ ALIR

 60. Emre diyor ki:

  Merhaba Okan Bey
  Ben askerliğim nedeniyle 02.11.2015 tarihli istifamı yazdım. şimdi aklıma takılan askerlik süresi boyunca herhangi bir ücret ödenmiceni ve askerlikten sonraki süreç için başvurmamızı söylemişsiniz. bir diğer taraftan da işten ayrıldıktan 30 gün içinde başvurmamızı söylemişsiniz. şimdi ben askerlikten geldikten sonramı başvurmam gerekiyor yoksa şimdi mi ? Yarın son günüm eger yapmam gereken bir şey varsa yarın gün içinde halledicem. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Okan Koçak diyor ki:

   Emre Bey kusura bakmayın, anında cevap vermek bazen mümkün olmuyor. “Burası Türkiye olduğu için” askerden önce başvurup dondurulmasını sağlarsanız daha garanti olur.

 61. Kenan İNCİ diyor ki:

  İyi gunler Okan bey ben özel bir firmada sorumlu yönetici olarak çalışmaktayım. Çalıştığım işyeri ihaleli işler yapmakta bunlara dosya açarken beni dosyalara taşırken 3 nolu kod ile almış. Olayın farkına yeni vardım.Ayrıca işveren işyerinden çıkardığı kisilere hep 3 nolu koddan çıkış yapmakta haklarını alamamaktalar. Benide çıkarmak istiyor. İstifa dilekçem olmadan 3 nolu koddan yanlış beyanda bulunarak haklarımı gaspedebilir mi ve bunun için nasıl bir yol izleyebiliriz. Teşekkürler…

  • Okan Koçak diyor ki:

   Dava açar tüm haklarınızı alırsınız. Öncelik olarak İŞKUR’dan şikayet dilekçesi verin.

 62. Hakan diyor ki:

  İyi günler ben ekim 27de işten ayrıldım istifa uazmadım direk haklarımı almak için mahkemrye verdim acaba bu durumda işkura başvuru yapmam gerekiyor mu

  • Okan Koçak diyor ki:

   İŞKUR’a başvuru yapmanız hukuki süreci etkilemeyecektir fakat ben yine de başvurmanızdan yanayım.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Bumerang - Yazarkafe