İşsizlik Ödeneği İçin Nasıl, Nereye Başvurulur? Nasıl Alınır?

Öncelikle çok yakın zamanda işsizlik ödeneği için başvurduğum için çok taze bilgiler olduğunu belirtmeliyim. İşsizlik ödeneği için İş-Kur’un www.iskur.gov.tr adresine başvurarak yada https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-basvurusu adreslerine başvuruda bulunabilirsiniz. Fakat ülkemizde işlerin sürekli prüze uğramasına alışık olduğumdan şahsen İş-Kur’a gitmeyi daha uygun gördüm. Eğer ki siz İş-Kur’un sitesinden girsem de olur derseniz buyrun; Klavuz için tıklayınız.

İşyerinizden ayrılırken işyerinizin çıkışınızı SGK’ya bildirdiği “İşten Ayrılış Bildirgesi’ni” ve kimliğinizi yanınıza almak zorundasınız. İşyerinizden İşten Ayrılış Bildirgenizi mutlaka isteyin ve alın. Mümkünse işinize neden son verildiğini de belirtlen yazıyı yanınıza alın. Çünkü işveren haklı sebeple sizi işten çıkardıysa, kısaca kovulduysanız ödeme alamazsınız. İstifa ettiyseniz de alamazsınız. İşsizlik ödeneği almanın şartları için buraya tıklayabilirsiniz.

Yine önemli bir nokta işten resmen ayrıldığınız tarihten itibaren 30 gün içinde İş-Kur’a başvurmak zorundasınız.

İşyerinizin bağlı bulunduğu İş-Kur’a gitmek zorunda değilsiniz. Herhangi bir İş-Kur’a gidebilirsiniz. Bir form verilecek. Oldukça basit bir form. Bu formda iletişim bilgileriniz, işyerinizin bazı basit bilgileri yer alıyor.

Bu formu doldurup memura teslim ediyorsunuz ve formda belirtmiş olduğunuz cep telefonunuza bir kısa mesaj geliyor; yazan tam olarak şu;

“Sn. Okan KOÇAK ISKUR bu numaranızı sizinle iletişim için kullanacaktır. Bilgilerin doğru ve güncel olması önemlidir.”

Bu dilekçeniz işleme alındı demek. Aslında İş-Kur’a bizzat başvurduğunuzda sizin yukarıda belirttiğim linklere girmeniz gereken formu onlar giriyor. Eğer daha önceden İş-Kur’un sitesine girip bilgilerinizi girdiyseniz o bilgilere bu form ekleniyor. Eğer daha evvel hiç girmediyseniz memurlar formu giriyor ama sizin bilgilerinizi elbette güncellemiyor. Orada başvuru formunda olmayan daha bir çok soru var. Mümkünse müsait bir vakit ayırıp bu bilgileri tamamlayın. Tamamlamazsanız da sorun olmaz. Size kalmış.

Bir hafta içinde ikinci bir mesaj geleceğini ve ödememi alabileceğimi söylediler fakat gelmedi. Ben de tekrar gittim. Kaşeli imzalı bir dilekçe verdiler. Görmek için tıklayınız.

Burada net bir şekilde ne zaman ne kadar alabileceğimiz yazıyor. PTT’ye bu dilekçe ile başvurduğunuzda paranızı alıyorsunuz.

Eğer İş-Kur’un http://esube.iskur.gov.tr/Tazminat/IOTDilekcesiListeleme.aspx yada e-devlet’in https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-odemesi linklerine girerseniz bu listeyi aynen görebilirsiniz.

Son olarak konu ile bağlantılı değil ama işimiz pratik ise şunu da belirtmeliyim, işten çıktığınız andan itibaren 3 ay SGK’ya tabii olmaya devam edeceksiniz. Eğer bir işe girerseniz bunu İş-Kur’a hemen bildirmeniz gerekiyor. Eğer bildirmez de ödeme almaya devam ederseniz bunu sizden zorla tahsil yoluna gidecekler. Anlaşılan SGK ile İş-Kur hala birbirini naklen göremiyor. Eğer 3 ay geçmesine rağmen bir işe girmediyseniz işyerinizin bağlı olduğu SGK’ya gidecek başvuruda bulunuyorsunuz. Yoksa SGK desteği kesiyor. Başvurarak “ben hala işsizim, sağlık hizmetlerinden yararlanmak istiyorum” şeklinde bir dilekçe veriyorsunuz.

270 Yorumlar

 1. Bende işten mesleki yetersizlik sebebi ile çıkartılıyorum.Bu sebep işsizlik maaşı almamı engellermi acaba ..sebeb sadece mesleki yetersizlik..cevap verirseniz sevinirim

  • Okan Koçak

   Eğer hak edecek kadar çalıştıysanız alabilirsiniz. İşsizlik maaşı almanıza engel değildir.

   • Cok teşekkürler diğer şartları tamamen sağlıyorum zaten..

  • Merhaba ben işten 2 aylık maasımı fazla mesailerim alamadıgımdan ayrıldım işyerıne noterden ihbar cektim cevap vermedıler bende bunsırsda işssizlik maasına basvurdum olumsuz işyeri istifa dıye cıkarmıs ben haklı fesih yaptm nasl oluyor maaas bağlanmaz

   • Okan Koçak

    İşveren sizi istifa olarak SGK’ya bildirmiş. Bu nedenle işsizlik ödeneğine hak kazanamadınız. İşvereni İŞKUR’a şikayet etmenizi ve bir avukat ile görüşüp hukuki yoldan hakkınızı aramanızı öneririm.

 2. Bende işten çıkarıldim ayrılma bildirgesinde işten ayrılış nedeni kisminda kod. 04 yaziyo bu nedir acaba bugün gidip başvurucam iskura işsizlik maaşı için

  • Okan Koçak

   Sitemizde tüm kodların ne anlama geldiğine dair makale mevcuttur Nurullah Bey.

   4- Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshi. Yani başvurabilirsiniz.

   • Tuba Sorut

    Merhaba . Proje bittiği icin işten çıkardılar . 3 ay dolmuştu . Yeni kanuna göre düzenlemeler söz konusu . İşsizlik maaşından yararlanabilir miyim dağa öncede ssk lı olarak çalıştım . Konu hakkında aydınlatır mısınız. Okan Bey

    • Okan Koçak

     Şartları karşılıyorsanız sizi çıkardıklarına göre alabilirsiniz.

 3. Ben başvurali yarın bir hafta olucak bahsettiğiniz ikinci mesaj gelmedi henüz yarın gelmezse dediğiniz gibi gidip o dilekçeyi alicam da benim sorum ayın kacinda çekebilecem parayı ptt den ve her seferinde o dilekçeyi alicakmiyim yoksa bi ptt hesap kartı verip daima ona mi yatırılacak

  • Okan Koçak

   PTT’ye gidip kimliğinizi göstermeniz yeterli. Her ayın 1’inde gidip çekebilirsiniz. TC kimlik numaranıza yatar para. Adınıza havale yani.

   Bu arada gitmenize gerek yok. Telefonla da bir sorun varsa öğrenebilirsiniz.

 4. öncelikle iyi günler dilerim.Ben Öğrenxi servis şoförüyüm.malum haziran ayın da okullar tatile girecek ve işsiz kalacağım.Benim sorum şu şekil de olacak.
  1. İşsizlik ödeneği için başvurduğum da işveren herhangi bir cezai işlem görür mü?
  2. İşten ayrılma Belgesi almam gerekiyor mu?
  3. İnternetten başvuru yeterli mi

  • Okan Koçak

   1- İşsizlik ödeneği için başvurunuzun işveren ile hiç bir alakası yoktur.
   2- İşten ayrılış bildirgesinin bir fotokopisini yanınıza alırsanız çok daha kolay işler yürüyebilir. SGK çıkışınızın verildiği anda işverenden temin edebilirsiniz.
   3- İnternetten başvuru yeterli fakat dilerseniz İŞKUR’a da bizzat başvurabilirsiniz.

 5. İşsizlik parası alabileceğime dair mesaj aldıktan 14 gun sonra işe basladım. Bu 14 gunlük ücreti alabiliyormuyum?
  Ve maaşı benden başlası kimliğim ile alsbiliyormu?

  Teşekkürler.

  • Okan Koçak

   İşsiz kaldığınız dönemi elbette alacaksınız. İşe girdiğiniz günden itibaren ki kısmı alamazsınız. Bence en kısa sürede işkura işe girdiğinizin bildirimini yapın. İşi şansa bırakmayın.

 6. işden yeniayrıldım .ben ankarada yaşıyorum ikametgahım kayseri gözüküyor işkura işsizlik maaşı için başvuru ankarada yapsam 10 gün sonra kayseriye geçtiğimde ordan alabilirmiyim

  • Okan Koçak

   Herhangi bir PTT şubesinden kimliğinizi göstererek size söylenen tarihte çekebilirsiniz. Genellikle ayrıldığınız ayın ertesi ayı 30’u gibi yatıyor.

 7. Askerlik nedeniyle işten ayrıldığımızda askerden sonra 30 gün içerisinde başvuru yapılmalıdır yazmışsınız.Askerlik yaptığıma dair herhangi bir belge götürmem gerekiyor mu?

  • Okan Koçak

   Hayır. İşveren sizi çıkarırken evraklara askerlik nedeniyle olduğunu belirtecek zaten.

 8. Fedakar DAĞ

  işten ayrılıs kodu 05 olanlar başvurabilir mi okan bey ?

 9. Peki okan bey 24 koduyla istifa etmissek basvurabilirmiyiz

  • Okan Koçak

   Kanun aynen şu şekilde Pınar Hanım, detaylara takılmayın.

   İşsizlik sigortasından yararlanma koşulları

   İşsizlik sigortasından yararlanabilmek için;
   – Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,
   – Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak,
   – Son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
   – Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak,
   gerekmektedir.

   Siz kendi isteğiniz dışında ve işinizle ilgili yaptığınız bir kusur olmadan işsiz kaldınız. Diğer süresel şartları da taşıyorsanız elbette alırsınız.

 10. Merhaba özel sandığa bağlı banka çalışanıyken (5 yıl) nisan 2013 de işten kendi isteğimle ayrılarak ekim 2013 te sgk ya tabii bir kurumda çalışmaya başladım 1 yılın sonunda işten çıkarıldım(20 eylül 2014) özel sandığa bağlı olduğum için prim ödemelerim sgk gov tr de görünmüyor fakat issizlik prrimlerin bankaca düzenli olarak yatırıldı şartlarım tutuyor ama internette görünmüyor hizmet birleştirme müracaatı yaptım ama 1 ay sonra sonuçlanacakmış bu durumda ödeneğimi nasıl alırım teşekkür ederim

  • Okan Koçak

   SGK’dan ve özel sandıktan hizmet dökümleri alarak İş-Kur’a başvurursanız işsizlik ödeneğinizi bağlarlar.

 11. serdar yildiz

  İsten cikali 4 ay oldu ben bilmiyordum boyle birşey olduğunu ve hatla issizim basvursam para alabilirmiyim

  • Okan Koçak

   Süresi yazımızda belirttiğimiz gibidir. Siz süreyi aşmışsınız.

 12. mustafa onat

  ben işten ailevi sağlık sorunlar yüzünden ayrıldım.Ayrıldığım iş yerinden 1509 gün sigortalıydım ama işsizlik ödeneği ben hiç ödemedim eski iş yerim ödemiş olabılırmı bunuda bılmıyorum
  pekı bu sartlarda ben işsizlik maaşı alabılırmıyım.
  işkura internet kanalıyla başvuru yaptım bana gelen mesajda işsizlik ödeneği almaya hak kazanamadınız yazıyordu
  ailevi sağlık sorunları yuzunden ayrıldım diye ödenek kazanamıyormuyum?

  • Okan Koçak

   Siz anladığım kadarıyla ailevi sorunlarınız nedeniyle istifa etmişsiniz. İstifa ederseniz işsizlik maaşı kazanamazsınız.

   Bu arada merakımı bağışlayın ama İŞKUR size işsizlik ödeneği almaya hak kazanamadığınızı söylediğinde neden diye sormadınız mı?

   • mustafa onat

    işkurun sitesinden takip etmeye başladım
    orada ise bildirgesi oluşmuş,onaya girmiş yazısı ile karşılaşıyorum
    bu nedemek oluyor

    • Okan Koçak

     İşsizlik ödeneğiniz onay aşamasında demek.

     • mustafa onat

      kaç günde onaylanır tahmini bir süre varmı?

     • Okan Koçak

      Her aşamada size sms gelmesi gerekiyor. Yaklaşık 1 haftaya netleşir. SMS’ler gelmiyorsa İŞ-KUR’u arayın. Her canınız istediğinde İŞ-KUR’u arayabilirsiniz. Çekinmeyin.

   • Ben issizlik maaşı almak için çalıştığım ilde değilde başka bir ilde basvurabilirmiyim

    • Okan Koçak

     Nereden başvurduğunuzun önemi yok.

 13. Merhaba ben mayıs 2015 te doğum iznine ayrılacağım. Sözleşmem eylül 2015 te sona erecek ve işyeri ile sözleşmem yenilenmeyecek. Belirli süreli sözleşmeler sona erdiğinde işsizlik maaşı hakkı doğuyor benim merak ettiğim son 120 gün prim yatırılma şartı var. Doğum iznimden hemen sonra sözleşmem bitiyor. 120 gün şartına göre işsizlik ödeneğinden faydalanamaz mıyım yoksa rapor süreci bu şarttan muaf mıdır? Aydınlatırsanız sevinirim.

  • Okan Koçak

   Rapor süreci ve hatta sonrasındaki 6 aylık ücretsiz izin dönemini bundan muaf tutuyorlar. İşsizlik ödeneği alabiliyorsunuz.

   Doğumdan önceki 120 güne bakıyorlar.

 14. Merhaba okan bey ben iş yerinden 22 kodu ile ayrıldım işsizlik maaşı alabilirmiyim

  • Okan Koçak

   İş-Kur işverenin sizi çıkarırken size verdiği işten çıkış yazısını ister. Orada işten çıkarılış nedeniniz yazmalı.

   İş-Kur “diğer neden” lafından bir şey çıkaramayacağı için detayını bilmek isteyecektir.

   İşverenden “neden diğer nedeni seçtin?” sorusunun cevabını öğrenmek ister.

 15. Ben işten ayrılalı 2 ay oldu ve işten çıkmamın sebebi sözleşmemin bitmesi ve kurumumun sözleşmemi yenilemek istememesi bu durumda işsizlik maaşı alabilirmiyim

  • Okan Koçak

   Alabilirdiniz. 30 gün içinde başvursaydınız alırdınız.

 16. ahmet kocabiyik

  Sn.Okan bey.Esim tasoren bir firmada 3 yildir calisiyordu.İs yeri isiyle ilgili tutanaklari bahane ederek isten cikarildigini soyledi ve cikis kagidini posta yoluyla gonderecegini beyan etti.İssizlik sigortasi hak edermiyiz.

  • Okan Koçak

   Ahmet Bey eşiniz işsizlik sigortasını aladabilir alamayadabilir. Eğer esinizin kusurları varsa ve bunlar tutanaklarla sabitse, işveren doğru şekilde takibini yaptıysa ve eğer ki işveren iş sözleşmesini haklı sebeplerle tek taraflı fesh ediyorsa (sonlandırıyorsa) alamazsınız. Tazminat ödedilerse alabilirsiniz.

 17. huseyin uner

  Ben iki aydir issizim acaba basvursam issizlik masi alabilirmiyim

  • Okan Koçak

   Başvuru süresini kaçırmışsınız.

 18. Merhaba ben 7 kasimda isten ayrildim ve issizlik basvurusu yapicam bi bilgi almak istiyorum sizden esimin sigortasi yok ve ben issizlik maasim 8 ay sa 8 ay surecinde hastanelerde ssk dan yararlanabilirmiyim onun icin bi basvuru yapmam lazimmi çünkü bebegim var ve ozel hastaneye gidiyorum beni bilgilendirebilirmisiniz..

  • Okan Koçak

   Bu soruların tamamı makalemizde cevaplanmıştır. Lütfen tekrar okuyun.

   SGK işsizlik maaşınız süresince devam eder ve işsizlik maaşınız bittikten sonra bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik kurumuna dilekçe ile başvurarak SGK’nızı devam ettirebilirsiniz.

 19. Mrb işveren benim cikisimi 13.10.2014 tarihinde vermiş 15.10.2014 tarihinde muhasebeci yanlislikla giriş yapmis benim giriş yaptigindan haberim yoktu edevlette gözükmüyordu. Bende 11.11.2014tarihinden edevlet üzerinden başvuru yaptim muhasebeciyle görüştüm 15.10.2014 tarihinden 03.11.2014 tarihine kadar 0 gün olarak giriş ve cikisim olmuş. Ama ben başvuru yaparken fesih tarihi 13.10.2014 tarihi olarak belirttim 13.10 tarihinden geriye donuk 120 gunde eksigim yok bide 3yil icinde 617 gunum var bu durumda işsizlik odenginden faydalanabilirmiyim

  • Okan Koçak

   Bence sorun olmayacaktır. Olursa da İŞ-KUR’a şikayet dilekçesi ile başvurun.

 20. 10 ay boyunca calıştım dogun iznine ayrıldım dogum iznimle beraber 14 ay calışmışlıgım oldu herkes işsizlik maaşşı için müracat etmemi söylüyolar fakat arastırdıgım kadarıyla olmuyor bu konuda bilgi ala bilirmiyimm 1 sene 2 ay calışmanın bir anlamı varmı…

  • Okan Koçak

   Makalemizde süreler belirtilmiştir. Kriterlere uyuyorsanız alırsınız. Burada kaç gün sigortalı olduğunuz önemli. Doğum izni nedeniyle çalışılmayan süreler görmezden gelinir. Eğer işten ayrılalı 30 günü geçmediyse ve makaledeki şartları karşılayacak kadar çalıştıysanız başvurup alın.

 21. okan bey merhabalar eşim 4 ay önce doğum yaptı doğum izni bittikten sonra 1 ay çalışmaya devam etti daha sonra izin alıyorsunuz diye işten çıkışını yaptılar işsizlik maaşı alabilirmiyiz cevap içinteşekkürler

  • Okan Koçak

   Elbette alabilirsiniz. İşe iade davası bile açabilirsiniz.

 22. okan bey işsizlik maaşı işten çıkış bir ay geçmişte alamasmıyız

  • Okan Koçak

   Alamazsınız ama sonraki işyerinizden çıkarılmanız durumunda kullanabileceksiniz. Şartları yerine getirmelisiniz elbette.

   ama 1 ayı geçirdiyseniz bu seferlik geçmiş olsun.

 23. Merhaba ben üniversite mezunuyum iş bulamadım işsizlik başvurusu yapabilir miyim ?

  • Okan Koçak

   Bu soru gerçekten güzelmiş…

   İşsizlik ödeneği alabilmek için gerekli şartlar makalemizde yazıyor. En az kaç gün çalışmanız ve kaç gün prim ödemeniz gerektiğini oradan öğrenebilirsiniz.

   Çalışmayan insana işsizlik ödeneği bağlanmaz. Çalışıp işsizlik primi yatırana işsizlik ödeneği bağlanır.

   Biz sosyal bir devlet değiliz. İşsizlik ödeneğini devletten alabilmeniz için devlete ödemeniz gerekiyor. Kısacası devlet sizden zorla aldığı parayı size yardım olarak ödüyor. Güzel değil mi?

 24. Okan bey;

  İşyerinden 22 koduyla cikarildim ve muhasebeci arkadaş daha önce iskura diğer nedenlerle ilgili yazı yazmamış yada yazmak istemiyor. Bana sadece ihbar tazminatı dekontuyla çıkış belgemi gönderdi. Bu iki belgeyle iskura basvursam hak kazanirmiyim?
  Birde son 120 gün yatan primlerimde işyeri numarasında farklılık var(ayni şirket)ama eksiksiz yaptırmışlar. Sıkıntı yasarmiyim?

  • Okan Koçak

   22 – Diğer koduyla çıkışınızı verdilerse İŞ-KUR nedenini sorar. Bununla ilgili yazıyı vermezlerse işsizlik ödeneğini alamayabilirsiniz. Saydığınız belgelerde diğer’in açıklaması bence yazmaz. Yazıyorsa başvurun tabi ama alakasız bir durum.

   Eksiksiz çalıştırdılarsa işyeri değişikliğinin sorun olacağını sanmıyorum.

 25. Mrb okan bey ben dun is kura uye oldum bugn telime msj geldi gorusmeniz var diye bn gidip gorussem olmazsa iskur bunu nerden bilcek bn gitmedn is kura gidip bn bugun gorusmeyemu gidiyorum dicem nasil oluyo bildirmk lazmmis

  • Okan Koçak

   Sorunuzu anlayamadım Eyüp Bey. İmla kurallarına dikkat ederek tekrar yazarsanız sevinirim.

 26. Mrb bn buraya yazdm sorunumu simdi yoksnz sanrm rica etsem sorumun cvbini posta yoluylsda yollarmisiniz maileme yani bidaha siteyi bulmyablrm

  • Okan Koçak

   Site dışından yorum alışverişi yapılmamaktadır.

 27. İşten cikarildim bana uygun bi is bulamadiklari icin 4.5 seneye yakin calistim 10 gun ucretsiz izine cikarildim ve ongun sonra cagirildim tazimanatimi vererek osten cikarildim hic kötü bi nedenle cikarilmadim on gun sonra iskura basvurabilecegim soylendi bu durumda bi sorun olurmu sorun cikarirlarmi ?

  • Okan Koçak

   Bir sorun çıkarsa mahkemeye verirsiniz 10 günlük boşluğu doldurtursunuz. Yada bu hatalarını sizi tekrar işe alıp bir süre çalıştırarak telafi edebilirler.

   Acilen işkur’a başvurup sonucu öğrenin. Ayrıldığınız günden itibaren 30 gün süreniz var. Sitelere soru yazıp zaman kaybedeceğinize keşke işkur’a anında başvursaydınız.

 28. abdurrahman

  ben hasta oldugum icin ise suan gidemiyorum ve isyeri cikisimi veriyor ve isyerinden alacagim mesai ucretlerinide kendi istegimle cikis dilekcemi verirsen veririm diorlar yani tartismali olarak isten ayriliyorum bana cikis dilekcesini vermiyolar ben bunlari nereye sikayet edebilirim birde isten cikis belgesini sgk dan alabilirmiyim

  • Okan Koçak

   Abdurrahman Bey sorunuzda yanlış olan kısımlar var. Doğru mu anlıyorum bir teyit edin lütfen;

   Hasta olduğunuz için işe gidemiyorsunuz ve işyeriniz işten çıkışınızı veriyor. Anladığım kadarıyla işten çıkarılma sebebiniz hasta olduğunuz için işe gidemeyişinizden kaynaklanıyor. Mesai alacaklarınızı ödemiyorlar ve istifa dilekçesini ver öyle ödeyelim diyorlar. Bu arada işten ayrılış bildirgenizi de size vermiyorlar.

   Birincisi raporluysanız sizi işten çıkaramazlar. Eğer işyerindeki çalışanların sağlığını tehdit edecek bir hastalığınız yoksa sırf hasta ve işe gelemiyor diye insanları işten çıkaramazsınız. Mesai alacağınız varsa her türlü alırsınız. İstifa dilekçesi vermeyin. İstifa etmiyorsanız istifa dilekçesi vermezsiniz. Bu tip tehditlere kulak asmayın. İşten ayrılış bildirgesini size vermek zorundalar. Vermezlerse de önemli değil. Zaten bir işinize yaramaz. İşsizlik ödeneği almak için istiyorsanız zaten İŞ-KUR çıkışınızı görüyor. Kimliğiniz ile müracaat etmeniz yeterli.

   Bu arada “arabulucu/uzlaşma” mercii olarak İŞ-KUR işinizi görecektir. Gidin ve şikayette bulunun. Kaç seneden beri orada çalıştığınızı bilmediğim için herhangi bir hukuki arayışa girmeniz konusunda tavsiyede bulunamayacağım.

 29. mrb 6 aylık hamıleyim bu yüzden işden çıkartılıyorum işsizlik maaşı alabılırmıyım

  • Okan Koçak

   Hamile olmak işten çıkarılmak için geçerli bir sebep değildir. Gerekli şartları taşıyorsanız işe iade davası açabilirsiniz.

   Hamile olmak işçi kusuru değildir. Bu nedenle işten çıkarılırsanız ve şartları taşıyorsanız işsizlik ödeneği alırsınız.

 30. Merhaba 31.12.2014 de iş sözleşmem sona erdi yeni bir sözleşme imzalamayip işten ayrıldım belgede işten cikmka sebebinde18 yazıyor üç yıl çalıştım.takminen ne kadar alırım bir ay olmadı yarın iskura başvuru yapicam.bi arkadaşım yeni bir iş buluyorlar oralara görüşmeye gönderiyorlar dedi direk maaşa baglamiyorlar mi yani anlamadım ben.

  • Okan Koçak

   Ayşe Hanım makalemiz açık ve net. Yazıda size yeni iş buluyorlar, direk maaş bağlamıyorlar diye bir bilgi veriliyor mu? Hayır.

   Siz iş arama başvurusunda bulunursanız size iş ararlar. İkincisi arasalar bile bulamazlarsa maaş bağlamayacaklar mı? Olmadık şeylerle kafanızı karıştırmayın.

   Ne kadar alacağınız ile ilgili makalemiz için de buraya tıklayın lütfen; http://www.ozlukhaklari.com/is-gorememezlik-odenegi-nasil-hesaplanir/

 31. Mrb Okan bey ben işten sağlık problemlerim nedeniyle ayrılicagim işletme ile anlaştık yalnız kıdem tazminatimi veriyor bu koşulda beni işletme hangi kodla çıkarırsa ben bu haktan yararlanabilirim

  • Okan Koçak

   “24- İşçi tarafından sağlık nedeniyle fesih” şeklinde çıkarırsa tüm haklardan yararlanırsınız.
   En olmadı “4- Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshi” nedeniyle de çıkarabilir.

 32. mustafa demir

  iş yerinde 34 aydır çalışıyorum.giris 12.04 2012 ama 14 ay önce giriş cikis yaptım. Aynı iş yerinde devam etmekteyim.yanı 600 günüm dolmamis sayılıyor.issizlik maasi alabilirmiyim.aynı iş yerinde devam eettiğim için.teşekkürler.

 33. Merhaba,

  20.02.2015 de işten çıktım. Vatandaşlık numaramla baktım çıkışım gözükmüyor 4A kısmında. 2015/01 ödenmiş ama 2015/02 nin 20 sinde çıkış olarak gözükmüyor ve işsizlik başvurusu yaptım bugün iskur sitesinden. Onaylanmadı. 600 günlük prim vs hepsi tamam ama onaylanmama sebebi acaba işten çıkışımın gözükmediği için midir? Merak ettim gecenin bu saatinde yazayım dedim.

  • Okan Koçak

   23 Mart 2015’ten önce Şubat 2015’teki işe giriş ve çıkışlarınızı göremezsiniz.

   İşKur’a gidip elden başvurun. İşverenin sizi işten çıkarırken ki “işten çıkış nedeninde” bir sorun olabilir. Sizi istifa etti olarak gösterdilerse alamazsınız.

 34. Bu arada ben çıkmadım anlaşmalı olarak işten çıkarıldım. Sabah telefon edeceğim işkur’a. Ama belki siz daha hızlı yanıtlarsınız. Şimdiden teşekkürler.

  • Okan Koçak

   Anlaşmalı olarak ayrılmak diye bir seçenek bulunmuyor Zafer Bey. Ya işveren çıkardı ya siz istifa ettiniz diyebiliriz temelde.

 35. Merhaba Okan bey Ankara’da çalışıyordum iş bitti iştende çıkarıldım doğal olarak ve istanbul’a döndüm.Bildirge almadım ,illa gerekmekte midir bildirge?Birde son 3 yıl 1020 gün yani 2 ay eksik var 10 aydan faydalanamıyormuyum.?Teşekkürler cevabınız için…

  • Okan Koçak

   Şart yerine gelmiyorsa faydalanamazsınız. İşten ayrılış bildirgesini size mail yada faks ile de gönderebilirler. İşten ayrılışınızı İŞKUR görebiliyor. Bu nedenle bildirge olmadan da işlem yapabilirler. Siz yine de eski işyerinizi arayıp eksik gün bildirgenizi isteyin.

 36. Ben 7aydır işsizim işsizlik maaşı alıyorum şimdi bi işe girsem ve 4 ay Sonra işten çıkarılmış olsam işsizlik maaşı almaya hak kazanırmıyım

  • Okan Koçak

   İşsizlik maaşınız kaldığı yerden bağlanır.

 37. Okan Bey merhaba, özel sektörde çalışıyordum, 20.02.2014’te işten çıkarıldım, anlaşmaya varmadığım ve hiçbirşeye imza atmadığım için, evraklarım noterle gönderildi. İhtarnamede bölge kapanışı nedeni ile 18. Maddeden çıkarıldığım yazıyor; ancak İş-Kur’a başvurduğumda 22 koduyla çıkarıldığım görüldü ve işsizlik masşına hak kazanamadım. İşverenimle görüştüm yanlışlık olduğunu ve düzeltmek için SGK’ya dilekçe verdiklerini söylediler. 3 iş günü geçti fakat SGK’da kontrol ettim halen aynı. Sanırım işveren beni oyalıyor, ya da güncellenmesi uzun mu sürer? Bir de öğrenmek istediğim 1 aylık süre dolmak üzere, ne yapmam gerekiyor? Teşekkür ederim.

  • Okan Koçak

   SGK işvereninize, işten ayrılma bildirgesini yeniden vermeniz gerekiyor demiş olabilir. Yani düzeltme kabul etmeyip çıkarma işleminin iptali ve yeniden verilmesi gerekiyor demiş olabilir. Ne yazık ki SGK müdürlükleri arasında uygulama farklılıkları olabiliyor. Bu da işverene idari para cezası olarak yansıyabilir ve işveren bundan kaçınıyor da olabilir.

   Süreyi geçirmemeniz gerekiyor yoksa ödeneğinizi alamazsınız.

   “22 – Diğer nedenler” ile çıkarıldığınızda İŞKUR genellikle bir izahat ister. Diğer derken neyi kastettiğinizi öğrenmek ister. İsterseniz son durumu işkur ile paylaşın. İşverenden gelecek açıklayıcı bir dilekçe ile belki çözülebilir. Eğer hakkınızı alamazsanız hukuki yollara başvurmak zorunda kalabilirsiniz. Bu da astarı yüzünden pahalı bir duruma gelebilir.

 38. faruk bayat

  sağlık nedenlerinden işçi tarafından fesih yazıyor birde 4857 sayılı iş yasasının 28. maddesi geregi işten cıkarışldım işsizlik maaşı alabilirmiyim acaba ?

 39. merhaba okan bey, işsizlik maaşını sadece kendimiz mi çekip alabiliyoruz? ailemizden biri adına vekalet versek bizim yerimize alabilir mi, ya da ptt kart çıkartsak oraya yatıralibilir mi?

  • Okan Koçak

   Vekalet verirseniz elbette biri çekebilir. PTT kart konusunu PTT’ye danışmalısınız.

 40. cesim ayaz

  Okan bey sadece İşkur’a başvurmamız yeterli mi başka bir yere başvurmamiz gerekiyor mu acaba teşekkür ederim

 41. işsizlik maaşı ne kadar süre çalışırsak almaya hak kazanıyoruz belirli bir süresi var mı acaba

 42. Merhaba size Bi sorum olucak annem sgk çalışan nisanda zamlı maaş alıcaktı ama 100tl zam yapmış işi birakıcak iş yerinden yazı alması gerekiyormu

  • Okan Koçak

   Sorunuzu tam anlayamadım Tülay Hanım. Anneniz işi bırakacaksa istifa verecek. İşverenden işten çıkış evraklarını alacak. Son bordrosu, ibranamesi belki referans mektubu ve çalışma belgesi gibi. Özel bir şey için mi sordunuz? İşverenden alınması gereken hangi evraktan bahsediyorsunuz?

 43. İyi günler benim farklı bi sorum olacak. Doğum izninden erken dönüş yapılabilir mi? Mesela 16 hafta yerine 13 hafta kullanılabilir mi? Bu durumda 13 haftanın ödemesi mi yapılır? Bu konuda izlenilecek prosedür nedir? En basından 13 haftalık mı doğum izni alınması lazım yoksa normal şekilde izne ayrılıp istenildiği zaman işe dönmede bi mahsur olur mu? Kullanılan izin kadar mı ödeme alınır? Aydınlatırsanız sevinirim.Teşekkürler.

  • Okan Koçak

   Doğrumdan önceki 8 hafta ve doğrumdan sonraki 8 hafta olan doğum izni doktor raporu ile sabittir. Bu 16 haftayı kaydırmak, kısaltmak, uzatmak ancak doktor raporu ile olabilir. İşveren sizi siz isteseniz de raporluyken çalıştıramaz. Sadece doğum değil bu tüm raporlar için geçerli.

 44. Merhaba ben 01.06.2015 tarihinde iskura basvuru yaptim. Bugun mesaj geldi hak kazanamadiniz diye iskuru aradim ayin birinden itibaren alabilirsiniz dediler herhangi bir soru olur mu tekrar basvuru yapmama gerke var mi ?

  • Okan Koçak

   Kazanamadınız diye SMS gelip siz arayınca Pazartesi alabilirsiniz denmesi normal değil. En yakın İŞKUR’a gidin lütfen.

 45. Abdulkadir

  Iyi gunler benim sorum olacak.ben 880 gunluk sigortam var ben askere geldim internetten 8 ay sonra işsizlik maasi basvurusu yaptim onaylandi. Bende sasirdim cunki beklemiyordum. Isten cikis tarihim 18.10.2014 . Basvuru tarihim 13.06.26.2015 . Simdi ben ne kadar sure maas alacagim yada bir sakincasi varmi almamin.

  • Okan Koçak

   Eğer haketmediğiniz tespit edilirse sizden bu parayı bir şekilde geri alırlar. İşten ayrıldıktan 8 ay sonra başvuru yapmanız ve kabul edilmesi ilginç. Dilerseniz müsait bir vakitte ALO170’i arayın ve bilgi alın. Para sizinse zaten sizindir. Değilse fark edildiğinde ödeme güçlüğü çekersiniz.

 46. Merhaba işsizlik maaşı için işkurdan başvuru yaptım 10 sonra mesaj geldi hak kazanamadınız olarak işten ayrılma nedenim 4857 sayılı kanunun 18. maddesine göre işletmenin iş yerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli sebepler nediyle bu kanuna göre almak gerek ama neden hak kazanamadın diyorlar anlamadım sizden ricam bu aşamada benim ne yapmam gerek teşekkür ederim.

  • Okan Koçak

   En kısa sürede İŞKUR’a başvurup detaylı bir şekilde nedeni öğrenin. Madde 18 ile işsizlik ödeneği alınır. Siz diğer şartları karşılıyor musunuz peki?

   İşsizlik ödeneği şartları ile ilgili makalemizi okuyun.

 47. Gülseren Seyiz

  Merhaba sözleşmem sona erdiğinde kendi isteğimle işten ayrılmak istiyorum.Kendi isteğimle sözleşmeyi yenilemeyecek olmam işsizlik maaşı almama engel mi? Çalıştığım işyeri 5 numaralı kodu ayrılma nedeni olarak gösteririrse işyeri adına sgk tarafından bir dezavantaj oluşur mu?

  • Okan Koçak

   Bir engel yok. Belirli süreli iş sözleşmeniz sona erdiğinde gerekli şartları tamamladıysanız 30 gün içinde başvurup ödenek alabilirsiniz.

 48. ŞUAN ÇALIŞIYORUM İŞTEN DE NE ÇIKMAYI DÜŞÜNÜYORUM NE DE BENİ ÇIKARTIRLAR İŞ KUR SİTESİNE GİRDİM YANLIŞLIKLA İŞSİZLİK ÖDENEGİ ALMAK İSTİYORUM DEDİM DİLEKÇE OLUŞTURULDU NASIL İPTAL EDERİM BUNU ETMESEM BİRŞEY OLUR MU

  • Okan Koçak

   İşten çıkarılmadığınız için o form bi işe yaramaz. Yine de isterseniz bi İŞKUR’a gidip durumu izah edin. Paniğe gerek yok.

 49. Merhaba Okan Bey,
  Benim işten çıkışım sgk hizmet dökümünde 31.05.2015 yazıyor ve 22 kod ile yapılmış çıkışım.Muhasebeciye bu kodu düzeltme talebi yaptım bana birsürü şey anlattı ve olamayacağını söyledi.
  Ancak iş-kur da bu kodun düzeltilerek başvuru yapmanın olası olduğunu söyledi.
  Bir de iş çıkışından sonraki 30 gün başvuru yapılması sözkonusu ben bu hakkımıda yitirmiş bulunuyorum buna göre.
  Ben bu kodun değiştirilmesi ile ilgili bilgi almak istiyorum ve şikayet etmek istiyorum.
  Bu konuda bilgi vermenizi rica ederim.

  • Okan Koçak

   Öncelikle kod 22 diğer nedenler demektir. İşverenden bir yazı alınarak bu diğer nedenin ne olduğu açıklanmalıdır.

   Eğer işverenin bir hatası varsa işveren çıkışın düzeltilmesi yönünde sgkya başvurabilir. Elbette bir miktar ceza alacaktır ama büyük bir tutar olmayacağından emin olabilirsiniz.

   Sonrasında gidip başvurabilirsiniz.

   30 günlük sürenin geçtiğiyle ilgili konu önünüze çıkarsa dava açmak zorundasınız. Bu hatayı mahkeme kararı ile düzeltirseniz işkur yine işsizlik ödeneğinizi bağlayacaktır.

 50. Ben ayın 15de işe başladım.telefonuma mesaj geldi işsizlik maaşınız kesilmiştir diye.benim iş kura gitmeme gerek varmı

 51. ıyı gunler okan bey ben ıssızlık maası basvurumda bıldırgesı olusmus onaya gırmıs yazıo ama bana msj geldı oda hak kazanamadınız yazıo hangısı dogru

  • Okan Koçak

   Onaya girmiş ve onaylanmamış. İŞKUR’a gidip detaylarını öğrenin lütfen.

 52. Esra Aral

  Merhabalar,
  Ben yeni hamileyim bir firmada satış temsilcisi olarak 3 yıldır çalışıyorum.
  Kanuni haklarım olan dogum öncesi ve dogum sonrası ücretli ve ücretsiz izinlerimiz ve haklarımı kullanmak istiyorum fakat çalıştığım firma bunu kabul etmeyip kendini haklı göstererek beni işten çıkaracaktır buna eminim. 3 yıldır yıllık izin kullanmayan birisi olarak bunu söylüyorum bunu kanıtlamam için noterden tastik veya herhangi birşey ne yapmam gerekiyor. aynı zamanda tazminat hakkım ? teşekkür ederim.

  • Okan Koçak

   Doğum öncesi 8 ve doğum sonrası 8 haftalık süreler rapora istinaden verilir. İşveren buna aykırı hareket edemez. Bu 1.
   Doğumdan sonra kadın işçinin talebi üzerine 6 aya kadar ücretsiz izin verilir. Buna da işveren bir şey yapamaz. Bu 2.
   İşveren kendini haklı göstererek demişsiniz. O haklılık nedir? Eğer iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı davranışınızı kanıtlayamıyorsa korkmayın.

   Yok illa bir hata yapar da haksız yere sizi işten çıkarırsa bir iş avukatı edinin. Çevreniz de yoksa da ben tavsiye de bulunabilirim. Dava açar ve tüm hak ve tazminatlarınızı alırsınız. İşe iade davası açarak ek tazminat talep edebilir yada işinize dönebilirsiniz.

   Sizin noterle vs. işiniz yok. İşveren sizi çıkarana kadar yapmanız gereken birşey yok. İşinize devam edin. İzinlerinizi de işverene bilgi vererek/form doldurarak kullanın. Siz izindeyken çıkarırsa ne yapmanız gerektiğini söyledim.

 53. işsizlik ödeneği için internetten başvurumu mantıklı olur yoksa işkura gidip başvurmak dahamı garanti?

  • Okan Koçak

   İkisi de mantıklı. Lakin ilk seferinizde işkura gitmenizi tavsiye ederim

 54. Tuğçe Hülya

  Merhaba Okan Bey,

  7 aydır çalıştığım iş yerimden mesai ücretleri ödemesi yapılmadığı için iş akdimi tek taraflı feshettim. Bu şekilde istifamı yazıp verdiğimde kabul etmediler ve bende noter aracılığı ile gönderimini yaptım.
  Son 120 gün için sgk primlerimi kontrol ettiğimde Temmuz ayında raporlu olduğum için 27 günlük prim ödemesi yapılmış. Bunun haricindeki 7 ay tam ve toplamda 30 aylık ( 900 gün ) prim ödemesi bulunuyor.
  Bu durumda ben işsizlik maaşı için başvuruda bulunabilir miyim?

  • Mrblar benm doğum iznim bittiyor is yeri eleman çıkarıyorlar ben isden cikarsam işsizlik parası alabilirmiyim bu konuda aydinlatirsaniz sevinirim

   • Okan Koçak

    Yeterli süre çalıştıysanız çıkarırlarsa alırsınız.

 55. Bi ay sonra dugunum var bu ay işten çıkış yapacağım düğün telase si bittikten sonra iki ay içinde ise girmeyi düşünüyorum bu iki ay is kura da baş vuruda bulunsam alma şansım var mi

  • Okan Koçak

   Eğer şartlara uyuyorsaniz basvurursaniz alırsınız. Yalnız yeni işinize başlayınca yine başvurarak ödeneği kestirin. Farketmez ve ödemeye devam ederlerse fark ettiklerinde sorun yaşarsınız.

 56. İŞE GİRİŞ TARİHİ 15/05/2000 ÇIKIŞ TARİHİ 28/10/2015 OLAN BİR KİŞİ SADECE SON 5 YILA AİT OLAN FAZLA MESAİ ÜCRETİNİ ALIR YOKSA 15 YILLIK FAZLA MESAİ ÜCRETİNİ ALIR

 57. Merhaba Okan Bey
  Ben askerliğim nedeniyle 02.11.2015 tarihli istifamı yazdım. şimdi aklıma takılan askerlik süresi boyunca herhangi bir ücret ödenmiceni ve askerlikten sonraki süreç için başvurmamızı söylemişsiniz. bir diğer taraftan da işten ayrıldıktan 30 gün içinde başvurmamızı söylemişsiniz. şimdi ben askerlikten geldikten sonramı başvurmam gerekiyor yoksa şimdi mi ? Yarın son günüm eger yapmam gereken bir şey varsa yarın gün içinde halledicem. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Okan Koçak

   Emre Bey kusura bakmayın, anında cevap vermek bazen mümkün olmuyor. “Burası Türkiye olduğu için” askerden önce başvurup dondurulmasını sağlarsanız daha garanti olur.

 58. Kenan İNCİ

  İyi gunler Okan bey ben özel bir firmada sorumlu yönetici olarak çalışmaktayım. Çalıştığım işyeri ihaleli işler yapmakta bunlara dosya açarken beni dosyalara taşırken 3 nolu kod ile almış. Olayın farkına yeni vardım.Ayrıca işveren işyerinden çıkardığı kisilere hep 3 nolu koddan çıkış yapmakta haklarını alamamaktalar. Benide çıkarmak istiyor. İstifa dilekçem olmadan 3 nolu koddan yanlış beyanda bulunarak haklarımı gaspedebilir mi ve bunun için nasıl bir yol izleyebiliriz. Teşekkürler…

  • Okan Koçak

   Dava açar tüm haklarınızı alırsınız. Öncelik olarak İŞKUR’dan şikayet dilekçesi verin.

 59. İyi günler ben ekim 27de işten ayrıldım istifa uazmadım direk haklarımı almak için mahkemrye verdim acaba bu durumda işkura başvuru yapmam gerekiyor mu

  • Okan Koçak

   İŞKUR’a başvuru yapmanız hukuki süreci etkilemeyecektir fakat ben yine de başvurmanızdan yanayım.

 60. Ben milli egitim et bağlı devlet okulunda ücretli öğretmenlik yapıyordum. BU AYIN SONUNDA YERIME KADROLU OGRETMEN GELECEK.Ve benim işime son verilecek. Acaba bende baş vurabilirmiyim.Yaklaşık okulda Birbuçuk ay calismis oluyorum

  • Okan Koçak

   1,5 aylık çalışma ile hiç bir şekilde ödenek alamazsınız.

 61. Merhaba iyi çalışmalar dilerim,
  2 yıldır çalışmakta olduğum iş yerimden 2016 haziran ayında doğum iznine ayrılıp rapor bitiminden sonra çalışmayacagım.900 günü tamamlamış olacağım ve işsizlik ödeneği almak istiyorum hangi sebeplerle ayrılabilirim ya da isverenimle konuşsam nasıl bir yol bulunabilir ödenek alabilmem için?
  teşekkür ediyorum

  • Okan Koçak

   Hangi sebeple ayrılabilirim diye bir soru yok Ebru Hanım. İşyerinde neler yaşadığınızı siz biliyorsunuz. İstifa ederseniz yada doğum nedeniyle ayrılırsanız işsizlik ödeneği alamazsınız.

   İşveren ile konuşup işverenin sizi işten çıkarmasını sağlarsanız işsizlik ödeneğini alabilirsiniz.

 62. Merhaba işsizlik maaşı için aralık 2015 de başvurdum. Alacağım aylık ödeme 1011 tl. Yalniz merak ettiğim bir konu var. Ocak 2016 tarihinden itibaren asgari ücretin artmasıyla işsizlik maaşları güncellenip artar mı? Yoksa işsizlik maaşının artması daha önce basvuranlara etki etmiyor mu?

  • Okan Koçak

   İşsizlik maaşının içinde bulunduğunuz asgari ücret ile bir ilgisi yoktur. Zamanında ödediğiniz işsizlik primleri ile ilgisi var. Bu nedenle değişmez.

 63. Merhaba ben işten çıkarıldım.işsizlik maaşına başvuru yaptım fakat hak kazanamadım.işyerine dava açtım tazminatım için.bu dava sonuçlandığında işsizlik alabilirmiyim.10 aya hak kazanıyorum.işten çıktıktan sonra 7 ay çalışmadım.8 inci ay işe başladım.mahkeme sonuçlandığında çalışıyor olsam işsizliği geriye dönük alabilirmiyim.teşekkürler.

  • Okan Koçak

   Eğer mahkemeyi kazanırsanız ve işsizlik ödeneği alma koşullarını da sağladıysanız mahkeme sonucu ile İŞKUR’a giderek geriye dönük olarak ödeneğinizi alabilirsiniz. Yalnız şöyle bir problem var; her İŞKUR ayrı bir yol izliyor. Tavsiyem size en yakın İŞKUR’a giderek mahkemeyi kazandığı taktirde nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda bir teyit almak. Belki mahkemenin alacağı kararın bazı noktalarının değiştirilmesi istenebilir. (Örneğin işten çıkış kodunun düzelttirilmesi vb)

 64. Ben 2 yıldır çalıştığım firmadan 30.11.2015 tarihinde ayrıldım işten ayrilis kodu 03 Bildirgesi işsizlik maaşı alabilir miyim tesekkurler

  • Okan Koçak

   3 numaralı kod sizin istifa ettiğinizi gösteriyor. İşsizlik ödeneği alamazsınız.

 65. Selam okan bey ben internet üzeri işsizlik maaşina başvuru yaptim. Yaptim ama 18 de çikiş aldiğimi biliyordum ama 21 de çikiş verilmiş işkur hesabimdan güncelleme yapmam yada işkur şubesine gitmen gerekiyor. İşkura gittim durumu izah ettim bişey olmaz dediler, tekrar dilekçe yazdirdilar .ama işkur hesabimda yine 18 yaziyor .başka ne yapabilirim, ilginizden dolayi teşekkürler

  • Okan Koçak

   Dedikleri gibi. Birşey yapmanıza gerek yok. 3 gün yüzünden ödeneği kaçırsaydınız başvuru yapabilir düzelttirebilirdiniz fakat gerek olmadığı söylenmiş. Kafanıza takmayın.

 66. Okan bey kolay gelsin. 635 günlük çalışmam sonunda işyerinden çıkarıldım. Tazminat vermemek için baya bi zorladılar ama sonunda tazminatımı alıp işimden ayrıldım. Fakat işten ayrılırken ibraaname imzalatıp bi aysonra çıkışım yapılcağı söylendi. Bu süre içinde işkura işsizlik maaşı için bilgi almaya gittim. Orada görev yapan personele çıkışımın verilmediğini ama işimden kovulduğumu söylememe rağmen başvurumu yaptı. Telefonuma bi süre sonra mesaj geldi ve talebim olumsuz olduğu yazıyodu. 10.10.2015 tarihinde çıkışımı verdiler fakat bu sefer işkura online başvuru yaptım 21.11.2015 tarihinde. Başvuruma hala cvp gelmedi.Sorgulama yaptığımdada ekranda sonuç bulunamadı yazıyor. Aradan zaman geçtiği halde tekrar işkura gitmemde gerek varmı tekrar başvurumu nasıl güncelletebilirim.Şimdiden teşekkür ederim

  • Okan Koçak

   Siz işten ayrılırken size ibraname imzalatılması hukuki değil. O ibraname geçersizdir. İbraname işten ayrılma tarihinden 1 ay sonra imzalatılır.
   İşten çıkışınız ibranameden 1 ay sonra yapılmaz. İbraname işten çıkıştan 1 ay sonra yapılır.

   Gelelim işkur’a. işkur çıkışınızı görmeden işsizlik ödeneğini başlatamaz. 21.10.15’de çıkış yapıldığına göre 21.11’de son gün başvuru yapmışsınız. Bir hata yapıp yapmadığınızı teyit etmek amacıyla ALO 170’i arayabilirsiniz.

 67. Online başvuru tarihim 21.10.2015 bi önceki mesajımda yanlışlık yapmışım özür dilerim.

 68. ben 2015Aralık 31inde ilk işsizlik maaşımı aldim.2016 işsizlik maaş zammından yararlanabilecekmiyim.Bide maaş aldıgım süre icinde işkurun bulduğu işleri illa kabul etmem mi gerekli.kabul etmezsem maaşım kesilrmi çünkü ben 6ay süre boyunca çalışmayı düşünmüyorum.ne yapmam gerekiyo bu durumda.

  • Okan Koçak

   Çalışmak zorunda değilsiniz. 2016 zamlarından yararlanamazsınız. Verdiğiniz para belli. Verdiğiniz para artmazken aldığınız para neden artsın? ALO170’e danışmanızı tavsiye ederim.

 69. Okan bey merhaba.size sorum şu:ben 2014 nisan ayından beri çalışıyorum ve 2015 kasım ayında doğum iznine ayrıldım su an şubatın 5 ine kadar doğum iznim devam ediyor.sigorta primi gün sayım 566 gun. 600 is günümü doldurmaya 34 gün var. Doğum iznim de sigortalı sayılıyor muyum 120 gün kesintisiz yatması gerekiyor diye biliyorum.is yerinden çıkış almadim bu geriye kalan 34 günün sigortası yatsa işsizlik maaşına başvuruda bulunsam olur mu? Şimdiden tesekkur ederim..

  • Okan Koçak

   Doğrum izni kesintiden sayılmaz. Diğer şartları tamamlamanız yeterli olacaktır.

 70. Okan bey işkura başvuru tarihim 21.10.2015 yanlışlıkla başka tarih yazmışım hatamdan dolayı özür dilerim. İbraanameyi imzalattıktan bir ay sonra çıkışımı yaptılar ve işten çıkarılmama rağmen başka nedenler olarak gerekçe yazmışlar . tekrar işkura gitsem başvuruma cvp verlmedi diye tekrar ilgilenirlermi? İşsizlik maaşını alabilirmiyim? Aradan iki ay kadar zaman geçmiş olması sıkıntı yaratırmı? Şimdiden çokk teşekkür ederim.

  • Okan Koçak

   2 ay geçtiyse süreyi kaçırdınız demektir. Yalnız anlamadığım konu neden bir ay sonra çıkışınızı yapıyorlar?

 71. Okan bey merhaba,

  Ben 25.ci maddeden çıkarıldim,ama haklı neden olarak gösterdikleri nedenler doğru değil mahkemeye verdikten sonra başvuru yapabilirmisim,davayı kazanirsam geri ödemesi yokmuş ama davayı kaybedersem geri odeyecekmisim.Bunun suresi 1 aylık mi 11.12.2015 tarihinde cikartildim.Yardımcı olurmusunuz.

  • Okan Koçak

   İşsizlik ödeneğine başvuru süresi 1 ay Oğuz Bey. Davayı kazanırsanız elbette hakettiğiniz para sizde kalır. Kaybederseniz haketmediğiniz bir parayı aldığınız için geri ödersiniz. Bu kısımda bana soracak bir karışıklık yok. Oldukça açık ve net.

   İşveren sizi 25. maddeye göre çıkardığına göre iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı bir durum iddia ediyor demektir. Mahkeme kanalı size her zaman açık. Eğer bu iddaiyı gerçek dışı buluyorsanız mutlaka hakkınızı arayın derim. İşe giriş tarihiniz nedir Oğuz Bey?

   • Okan bey 20.01.2014 tarihi girişim ve 11.12.2015 tarihinde noterden cikisim verildi,davayı p.tesi günü açacağım dava acmadanda issizlik maaşına başvuru yapabilirmiyim 25. Madde olduğu için basvurumu kabul etmeye bilirler mi?

    • Okan Koçak

     Evet. Büyük olasılıkla etmeyeceklerdir.

     • Merhaba okan bey ben 2013 Şubat ise girdim 2015 ocakta 25. Madde ile işten cikarildim.isyerimi mahkemeye verdım ve kazandım.fakat uzun karar yazilmadi bekliyoruz.işsizlik maasina basvurabilecegim söylendi(1 ay şartı geçmiş oluyor bu durumda başvuru yapabilirim değilmi?) diğer şartları uyuyor 25. Madde olduğu için mahkemeyi kazanmış olsamda basvurumun kabul edilmeme ihtimali var mı? Birde basvurmak icin kararın yazılmasını beklemeli miyim?şimdiden teşekkürler cevabınız için…

     • Okan Koçak

      Mahkeme kararını alır almaz işkura gidip işsizlik ödeneğinizi bağlatabilirsiniz.

 72. Taha YasinDemirözü

  İşkura işsizlik için başvurdum ilkin hak kazandınız dedi sonra 2015/11 ay ayrılış bildirgesinde 0 yazjyo diyerek reddettiler işten çıkış tarihim 20/12/2015 11ay hizmet gökümüdede çalıştığım gözüküyo

  • Okan Koçak

   İşyerinize başvurun. Kasım ayındaki çalışmanızı teyit ettirin. Kasım ayında çalışmadığınızı düşünüyor İŞKUR.

 73. Okan bey ilginizden dolayi size çok teşekkür eder saygilarimi sunarim. Benim sorum; işsizlik maaşi alirken iş buldum çalişmaya gittim bir ay çaliştim kendi isteğimle işimi biraktim tekrar işsizlik maaşima kaldiği yerden devam edermi ?

 74. İkinci kez işsizlik maaşından faydalanma hakkım olup olmadığına dair bir sorum olacak.Durumum şöyle ki;
  Daha önce 6 yıl çalıştığım yerden ayrılıp, işsizlik maaşı olarak hak ettiğim maaşın tamamını aldıktan sonra tekrar işe girdim ve burda aralıksız 199 gün çalıştıktan sonra 31 Aralık 2015 te işten 4 kodu ile ayrıldım .Son üç yıl içerisindeki toplam ssk prim ödeme gün sayım 722 ediyor ( 2013-2014-2015 toplamı)
  Bu durumda son üç yılda 600 gün prim koşulunu karşıladığım için tekrar işsizlik maaşı alma hakkım doğuyor mu?Yoksa daha önce işsizlik maaşının tamamını aldığımdan yeniden mi işe girince 600 gün prim ödemiş olmam gerekiyor?
  Ben bu sorularımla 170 i aradığımda,”Maaş alabilirsiniz görünüyor,başvurun İşkur değerlendirir” diye yanıt alıp başvurumu yaptım.Bugün hak kazanamadınız diye sms yanıtı geldi; fakat internetten baktığımda BİLDİRGESİ OLUŞMUŞ, ONAYA GİRMİŞ yazan yeşil kod çıkıyor.Maaş alma ihtimalim var mıdır? Kafam epey karıştı.Durumumu nerden ne şekilde netleştirebilirim yardımcı olursanız sevinirim.

  • Okan Koçak

   Bu konu günlük hayatınızı etkileyeceği için buradan hesap yapıp ahkam kesmek istemem. Bir problem olur alamazsanız sıkıntıya girersiniz. Anlattığınız kadarıyla alabilirsiniz gibi görünse de ALO 170’i aramanızı tavsiye ederim.

 75. Merhabalar okan bey.size sorum su ben 600 is günümü doldurduktan sonra işsizlik ödeneği alabilmek icin ne gibi bi yol izlemeliyim.ibraname denilen olay nedir. Neler yapmam gerekiyor bilgi verirseniz çok sevinirim.şimdiden çok tesekkur ederim…

  • Okan Koçak

   İşsizlik ödeneğinin prim şartlarını yerine getirdiğiniz günden itibaren geçerli nedenlerle ayrılırsanız tek yapmanız gereken İŞ-KUR’a 1 ay içinde başvurmak. Gidip oradaki işçi temsilcisine işsizlik ödeneği istiyorum deyip kimliğinizi vereceksiniz. Anlatacak bişey yok. Sizin ibraname ile işiniz yok. Sözleşmenizin feshedildiği gün itibariyle alacaklarınızın detaylı dökümüdür.

 76. abdurrahman

  merhaba okan bey ; ben işsizlik maaşı için işkura internet üzerinden başvuruda bulundum orada bildirgesi onayda diye bi ibare görünüyo fakat e-devlet üzerinden girdiğimde sorgulamada işsizlik ödeneği ile ilgili 6 ay boyunca her ayın sonu tarihli ücret bildirgesi gibi bişey oluşmuş ,muhtemelen onaylandı belirtilen tarihlerde her hangi bi ptt şubesinden kimliğimle maaşımı alabilirmiyim; işkura gitmeme herhangi bi yazı falan almama gerek varmı

  • Okan Koçak

   Hayır sadece üzerinde TC kimlik numaranızın olduğu resmi bir kimlikle en yakın PTT şubesine başvurmanız yeterli. Büyük postanelere gitmeyin derim. Uzun kuyruklarda beklemeyin.

 77. Nazan Karakaş

  Merhaba benim 19 aylık oğlum var işe giriyorum 2 ay anca çalışabiliyorum eşimin geliri bize yeterli deil işsizlik maaşı veya çocuk parası için ne yapabilirim

  • Okan Koçak

   Çocuk parası için çalışmak zorundasınız. AGİ yardımı işsizken alınmaz. İşsizlik maaşı için ise gerekli şartları sağlamanız lazım. Makalemizi okudunuz mu?

 78. Benim pirim sayım 2300 fakat işten çıkarsam işsizlik maaşı alabilir miyim işten çıkmamız için bazı şartlar koşullar ve ben işsizlik maaşı alabilmem için ne gerekiyor

  • Okan Koçak

   Fatih Bey makaleyi okuduysanız bu sorunun yanıtını açıkça görebilirsiniz.

 79. Selamlar öncelikle ilgi ve alakanizdan dolayı tesekkurler;
  7 yıldır çalıştığım is yerimden bu yıl haberim olmadan işten cikartilmisim fakat ertesi gün tekrar girişim yapılmış sgk dan kontrol ettigimde 22 koduyla işten cikarilmisim bana bu durum sirketim tarafindan ne sözlü ne yazılı olarak yansıtıldı ve haala da çalışıyorum içinde bulundugum durum neyi gerektirir acaba? Teşekkürler

  • Okan Koçak

   İşten çıkış kodlarını buraya tıklayarak görebilirsiniz. Bu listede 22 numaranın DİĞER olduğunu göreceksiniz. Yani listede yer almayan bir nedenden dolayı bu işlem yapılmış. Öncelikle bu herhangi bir hak kaybına uğradığınız anlamına gelmez. DİĞER açık bir neden değildir. Bu işlemin neden yapıldığını işvereninize sormalısınız. Siz bir gün tazminatlarınızı hak ederek ayrılırsanız 7 yılın tamamı üzerinden hesaplama yapılacaktır. 22 koduyla çıkarılıp alınmanız birşeyi değiştirmez. Ertesi gün işe alındığınız için sigortanız da tam yatmıştır büyük ihtimalle. O işlemin yapıldığı aydaki bordronuzu incelerseniz daha net bilgi alabilirsiniz.

 80. Merhabalar okan bey.ben işsizlik ödeneğine başvuracağım.620 is günümü doldurdum .doğum yaptım ve doğum iznim bitti.ise tekrar döndüm 1.5 ay çalıştım ve 2 gün oldu isten çıkarıldım devamlı izin kullandığım için bebekten dolayı.simdi işsizlik ödeneği almak istiyorum alabilir miyim? Birde alabilirsem işkura giderken götürmem gereken birşey varmı yoksa sadece kimlikle gidip başvurabilir miyim ? Şimdiden tesekkur ederim .

  • Okan Koçak

   Sadece kimlik yeterli Narin Hanım. Alabilirsiniz.

 81. Merhaba devletin seçim vaatlerinden biri de işsiz üniversite mezunlarına ış bulana kadar harçlık verilmesiydi bu şu an yürürlükte mi ne yapmam lazım aydınlatırsaniz sevinirim

  • Okan Koçak

   Sevda Hanım hükümetlerden gelecek para Allah’tan gelsin. Biz AGİ’mizi bile asgari ücretin içinde diyip kaptıran bir kesimiz. O harçlık gelse bile hangi şartla gelir Allah bilir. Bu sorunun yanıtını bu sitede bulamazsınız.

 82. Berat Demir

  Merhaba Okan bey. 4857 Sayılı İş Kanununun 24. Maddesi uyarınca işverene noterden ihtarname göndererek iş sözleşmemi feshettim. Daha sonra iş veren benimle anlaşmak istedi. Kıdem tazminatımı ve diğer ödemelerimi 3 ay sonra bankaya yaptı. Dekontları mevcuttur. Ancak SGK ya ve İşkur a “03” istifa olarak bildirdiği işten çıkış kodumu “25” çıkış koduyla düzeltmiyor. Bu sebeple işsizlik maaşı alamıyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim? Teşekkürler. Berat Demir

  • Okan Koçak

   Öncelikle 24. maddeden ayrıldıysanız neden işverene 25 ile çıkarmasını istiyorsunuz anlamadım. Galiba orada bir yazım hatası var. 25 olursa zaten işsizlik alamazsınız.

   İkincisi işverenin bağlı bulunduğu sgk ile görüşün. İşverenin dilekçeyle müracaatı ile maddeyi düzeltirlerse sorun yok. Düzeltmezlerse işveren işten ayrılış bildirgeniz için düzeltme vermek zorunda kalacaktır ki buda idari para cezasına sebep olur. işveren bu nedenle yanaşmıyor. Eğer işveren düzeltmezse dava etmelisiniz.

 83. Merhaba benim 1 sene çalıştıktan sonra doğum iznine çıktım ve ücretsiz iznimi de kullandım 6 ay ayin 18 ise dönmem gerek ama is yeri isime son verecekmiş işsizlik maaşı alabilir miyim ücretsiz izinler de sayılır mi 600 is gününün dolması için teşekkürler

  • Okan Koçak

   3 yıl içinde 600 iş günü ve üzeri prim yatırdıysanız ve ücretsiz izni saymazsak geriye dönük 120 gün kesintisiz prim yatırdıysanız işsizlik ödeneğiniz bağlanır Aysu Hanım. Ücretsiz doğum izni işsizlik ödeneğinde kesinti sayılan sürelerden değildir.

 84. Selamlar 2228 iş günüm var hiç işsizlik maaşı almadım son 3 yılda dogum yaptıgım için toplam 400 gün iş günüm var işsizlik maaşından yararlanabilirmiyim

  • Okan Koçak

   3 yıl 1080 gün eder. Doğum yaptığınız için 680 gün çalışmamak mantıklı değil. Siz çalışmadığınız için 400 günde kalmışsınız.

   Son 3 yılda en az 600 gün ve son 120 gününüz kesintisiz olmalı. Toplam 2228 gün çalışmanız emekliliğiniz ile ilgili bir konu. İşsizliği bağlamaz.

 85. Okan bey merhaba, ben dun e devlet sitesinden issizlik maasi icin basuvuru yaptim sanirim gec kaldim… İsten cikali 2,5 ay oluyo boyle bi sistemin oldugunu yeni ogrendim acaba basvurum onaylanir mi? Telefonuma mesaj geldi iskur bu numaranizla sizinle iletisim icin kullanacak falan diyodu… Aydinlatirsaniz cok sevinirim, tesekkurler :))

 86. Merhabalar, ben 1 hafta önce noterden iş akdimin haklı nedenlerden dolayı feshi diye iş yerine ihtarname çektim fakat tazminat ödemeyeceklerini bildiriyorlar. Mahkemeye vereceğim fakat avukat çok para istiyor işsizlik maaşından da yararlanmak istiyorum fakat izleyeceğim yolu bilmiyorum. Yardımcı olursanız duacınız olurum. Saygılarımla.

  • Okan Koçak

   İşsizlik maaşından yararlanabilmeniz için işverenin sizi hangi nedenle işten çıkarıldı gösterdiği önemli. Eğer işveren sizi haklı nedenle çıkarmadıysa yada istifa etmişsiniz gibi göstermediyse zaten işkura başvurup işsizlik maaşı alabilirsiniz. Dava açma aşamasında avukat çok para ister mi? Evet. Ne yazık ki avukatlar işçiden fazla para isteyebiliyor. Farklı avukatlardan fiyat alın.

 87. Merhaba , yaklaşık bir aydır bize ayrıca verilen bi belgeyi imzalamadigimiz için işyerine alınmayıp sgkmiz odeniyor. Avukat devreye girmiş olmasına rağmen hala çıkış vermedikleri gibi bir cevapta vermiyolar . sadece imzalama konusunda ısrar ediyorlar. Ben ihtar çekip çıkış istersem işsizlik maaşı alabilir miyim?

  • Okan Koçak

   Konu sadece işsizlik maaşı ise evet fakat SGK nız yatıyorsa maaşınız da yatıyor demektir. İmzalamak istemediğiniz kağıtta ne yazıyor?

 88. Okan bey 28 nisanda işden çıkarıldım 29 nisanda başka bir şirkette işe başladım. Bu durumda işszliğe yinede başruvu yapmam gereklimidir.

 89. Merhabalar benim sigorta çıkış tarihim hatalı yapılmış bu yüzden işsizlik maaşı alamıyorum sgk danmı düzeltme yapmaları gerekiyor işkurdan mı

  • Okan Koçak

   Sigorta çıkış tarihiniz yanlış verildiyse bunu işveren sgkdan düzeltecek. Sizinle ilgisi yok. Sigorta çıkış tarihini yanlış bildirmek işverenin hatasıdır.

 90. Merhaba,

  2 yıldır çalıştığım firmadan ayrılmaya karar verdim ve başka bir firmayla görüşmeye gittim. Görüşmeye gittiğim gün için çalışmakta olduğum firmadan yasal olarak mazeret iznimi aldım. Ancak bu görüşmem daha sonra duyuldu ve beni tazminatsız atmaya çalıştılar sırf başka bir firmayla görüştüm diye. Ardından beni istifa etmek zorunda bıraktılar tazminatımı alabilmek için. Benim yasal haklarım nedir? Ve aslında ne yapmalıydım ?

  • Okan Koçak

   Tazminat alabilmek için istifa etmeye zorlanmak cümlesi çok mantıklı bir cümle değil. İstifa ederseniz tazminat alamazsınız. Başka işletme ile görüşmeye gittiğiniz için işten atılamazsınız. Tazminatsız hiç atılamazsınız. İşinize dönüp çalışacaksınız. Bu anlattıklarınız itibariyle kimsenin herhangi bir hakkı yok.

 91. Merhaba. 31 mart 2016 itibariyle 13 sene çalıştığım işyerinden çıkışım verildi. Şirketin yetkilileri hafta tatilimi (pazar günü) gelmedi gösterip işsizlik maaşı almamı engellediler. Ne Sgk. ne de İşkur yardımcı olamadı. Dava açabileceğimi söylediler. Dava açsam 1-1,5 seneden evvel sonuçlanmazmış. Tam bir kısır döngü. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • Okan Koçak

   İş-Kur’a şikayette bulunmanızı öneririm. Çözüm olmazsa dava da açın. Düşündüğünüz kadar uzun sürmeyecek.

 92. Merhaba,

  Ben mayıs basında işten cıkarıldım. İşşsizlik maasını alabılmem ıcın sanırım 1 ay ıcınde basvuru yapmam gerekıyormus ben hazıran sonunda yaptım yıne ıssızlık maası alabılır mıyım?

  Şimdiden tesekkurler

  • Av. Nurcan Konur

   Merhaba Gülşen Hanım,

   Sizin de belirttiğiniz gibi işten resmen ayrıldığınız tarihten itibaren 30 gün içinde İş-Kur’a başvurmak zorundasınız.

 93. Merhaba çalıştığım yerde is feshini imzala tıslar okumadım daha öncede okumada. Müşterilerin ürünleriyle ilgili imzalar atardık yine öyle diye imzaladım bana sonradan açıkladılar çıkışım oldunu is kura gittim maaş için bas vurdum size çıkmaz dediler is yeriniz e sorun dediler çıkarma sebepleri is göremez diye belirtmişler arkadaşlar ve ben şok olduk bunu sana nasıl söylerler diye buna kimse inanmadı zaten benim gibi herkes nasıl başarılı oldumu görüyorlardı ben satış elemanıyım bu benim çok gücüme gitti verdikleri süreyi beklemeden işi bıraktım şimdi bana çok haksızlık yapıldımı düşünüyorum hakkımı nasıl araya bilirim

  • Av. Nurcan Konur

   Merhaba,

   Konuyla ilgili Alo 170 hattını arayarak ihbarda bulunabilirsiniz. Ayrıca işverenin haksız olarak iş akdini feshetmiş olması nedeniyle ödenmemiş tazminat ve alacaklarınızın tahsili için dava açabilirsiniz. Hukuki süreçleri bir avukatla takip etmeniz faydalı olacaktır.

 94. MERHABA OKAN BEY.ben 2 yıldır çalıştığım yerden çıkarıldım bugün işten çıkarıldığımda yapılması gerekenler nedir bi belge falan imzalamam gerekiyor mu yani dikkat etmem gereken bi şeyler var mı bana bu konuda yardımcı olur musunuz? sonrasında iş kura başvurmak istiyorum.

  • Av. Nurcan Konur

   Semiha Hanım merhaba, iş sözleşmeniz haksız olarak feshedildiyse, ödeme almaksızın (ibraname, ödeme belgesi, baskıya dayalı istifa dilekçesi vb.) herhangi bir belge imzalamamanızı öneririz. Yine tarafınıza haksız olarak fesih bildirimi tebliğ edilmek isteniyorsa mutlaka “tüm haklarım saklı kalmak kaydıyla” benzeri bir ibare ekleyiniz veyahut haklı nedenle imzadan imtina ettiğinizi belirtiniz. Bunun dışında fesihten sonraki süreçte haksız bir şekilde ödenmemiş hak va alacaklarınız varsa yargı yoluna başvurabilirsiniz.

 95. Mrb okan bey iskura basvurdum durumum suan yeşil ama hak kazanamadiniz diye mesaj geldi ne yapmam gerek ? Teşekkür ederim.

  • Okan Koçak

   İşkur’u arayın ve nedenini sorun lütfen

 96. 1 günlük part time ise gittim 1 günlük sigorta yaptılar ödeneğin kesildi tekrar başvuru yapsam alabilirmiyim odenegimi daha almadım bu ay alican

  • Okan Koçak

   İşten çıkarıldıysanız evet. Tekrar bağlanır.

 97. Yusuf Aybek

  Merhaba Okan ben benim sorum soyle: internetten işsizlik odenegine basvurdum onay mesajı geldi zamanı geldiğinde pttden alabilirsiniz diye hatta içeriğini ve ne kadar alabilecegimi internetten görebiliyordum fakat dün bir msj geldi bilgileriniz güncellenmiştir diye. Bugün tekrar girdim o gördüğüm bilgileri göremiyorum kayıt yok diyor sebebi ne olabilir acaba şimdiden teşekkürler

  • Okan Koçak

   İŞKUR’a yada ALO170’e sorun. Bu normal değil.

 98. merhabalar,
  26.07.2016 tarihinde tebliğ edilen yazıda;
  31.08.2016 sözleşme bitiş tarihinden itibaren işten çıkarılacağımız duyuruldu. işsizlik maaşına başvurma tarihim hangi tarihten itibaren başlar acaba?

  • Av. Nurcan Konur

   Merhaba Esra Hanım,
   İşten resmen ayrıldığınız tarihten (31.08.2016 tarihinden) itibaren 30 gün içinde başvurmalısınız. Başvuru yaparken işten ayrılış bildirgeniz ile fesih bildirimini yanınızda götürünüz.

 99. Merhaba Okan bey ben 21.08.2016 tarihinde işten çıkarıldım işsizlik maaşı almak için başvuru Yaptım fakat işten Ayrılma tarihini Yanlışlıkla 01.09.2016 olarak yazdım. Düzeltmek için işkuru arıyorum ama ulaşamıyorum. Nasıl düzeltebilirim ya da düzeltmezsem bir sorun olurumu?

  • Okan Koçak

   En yakın işkur’a başvurabilir yada ALO170’i arayabilirsiniz.

 100. Merhaba, bir şey sormak istiyorum. 2011 yılında işten çıktığımda işsizlik maaşına başvurmuştum ama asla bana bir cevap gelmedi. Aradan geçen bu beş yıldan sonra e-devlette gezinirken farkettim ki, işsizlik ödeneğim onaylanmış o zamanlar. Bana sms gelmediği için büyük ihtimal postaneye adıma para gönderildi, çekilmeyince işkura iade edildi. Bu paraların dilekçe ile alınabildiğini okudum. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor bu konuda bilgi verebilir misiniz?

  • Okan Koçak

   En yakın İŞKUR şubesine gidin ve dilekçe ile başvuruda bulunun.

 101. Merhabalar,

  İşsizlik maaşı için izleyen ay’ın son günü şeklinde bir ibare var.Bu ödemeyi teslim alabilmek için belirli bir zaman kısıtlaması varmı? ör: 30 unda adıma geçen ödemeyi resmi tatil,ptt şubesinin hizmet verememesi, vb nedenlerle sonraki günlerde teslim alma durumunda sorun yaratırmı?

  Teşekkürler,

  • Okan Koçak

   Hiç bir sorun yaratmaz. 3-5 gün ile paranızı geri çekmezler.

 102. İkinci sorum ise şöyle;

  İşveren tarafından çıkışım sırasında” sektör olumsuzlukları nedeniyle işçi çıkarılması kararı alınmış, sizinde bu nedenle çalışma sözleşmeniz feshedilmiştir, işcilik alacaklarınız ve tazminatlarınız tarafınıza ödenecektir” şeklinde ibare var.Buraya kadar normal ancak;

  IK’dan söylenen 5 Kasımda yatacak olan kıdem ve ihbar tazminatı için 10 ekimde ibrarname imzalayacaksınız.Şimdi aklmı karıştıran nokta bu; bildiğim kadarıyla ibrarnamede “hiçbir alacağım yoktur, geriye dönük olarak bir dava açmayacağımı taahüt ederim” benzeri ibareler oluyor.İş verenim ile aramda geçmişte ne yazıkki güven tabanlı sorunlar yaşadım, benzer davalardan (işe iade, tazminat ödenmemesi vb) şirketin başının ağrıdığını biliyorum.Yani %100 güvenim yok.

  Ancak aynı anda da işveren yada sektörle ilgili etkisi olabileceğinden çekiniyorum size güvenmiyorum demek ileride kötü etkiye neden olabilir.Ne yapmam gerekiyor? Şerh düşmek aklıma gelen bir çözüm “5 kasımda ödememi alacağım” şeklinde,

  yada Tazminatım hesabıma yatmadan o belgeyi imzalamam demek.Önerinizi almak isterim.

  Teşekkürler,

 103. Mustafa Doğan

  Mrb Okan bey ben iki gün önce internetten başvuru yaptım şükür sizinle bu numaradan iletişim kuracaktir diye mesaj geldi sonucu ne zaman öğrenebilirim

  • Okan Koçak

   Hiç birşeyi beklemek zorunda değilsiniz Mustafa Bey. ALO170’i arayabilir yada en yakın İŞKUR’a başvurunuzun durumunu öğrenmek için iletişime geçebilirsiniz.

 104. İBRAHİM

  merhaba,
  çalışmış olduğum şirket tasfiye edildi ve bütün çalışanlarını 30 eylül tarihli olarak ssk işten çıkışlarımızı gerçekleştirdi. işten çıkış işleminde madde 34′ ü seçtiler. (açılımı; İşyerinin devri, işin veya işyerinin niteliğinin değişmesi nedeniyle fesih )
  sonrasında yan firmasına 6 ekim tarihine işe giriş işlemi yaptılar.
  sormak istediğim şudur ki; ilerleyen zamanlarda oldu da işten çıkartıldım. arada 5 gün boşluk oluştu ya hani ,işkur a işsizlik maaşına başvuru yaptığımda bir sorunla karşılaşır mıyım? işsizlik maaşı alamama gibi… bilgileriniz için teşekkürler,

  • Okan Koçak

   Merhaba İbrahim Bey. Eğer bu değişikliğe dair tarafınızdan bir rıza beyanı alındıysa sizi yeni şirkete geçirebilirler. Diğer türlü İşyerinin Kapanması nedeniyle tazminatınızı vererek çıkarmak durumundalar. Rızanız olsa bile sizi 5 gün geç giriş yapamazlar. Eğer diğer firmaya geçişe dair rızanız varsa NAKİL maddesi ile çıkışınız verilmeliydi. Asıl sorunuza gelecek olursak; eğer işten çıkarılırsanız 5 günlük boşluk nedeniyle işsizlik ödeneği alamazsınız.

   Bilginize.

 105. gul demir

  Merhaba 18.08.2016 is ten cikarildim basvursam alabilirmiyim yoksa cokmu Gec kaldim hala issizim tesekkurler

  • İlay Yılmaz

   Hayır geç kalmadınız. Ben işten çıktıktan 3 ay sonra başvurdum ve şuan işsizlik maaşım türkiye.gov sitesinde gözüküyor. Bakalım sanırım alacağım ay sonu. Sizde şansını deneyin.

 106. Serkan İnal

  Merhaba sorum şu ; İş kurdan 10 aydır işsizlik maaşı alıyorum. Fakat halen iş bulamadım. Bu ay son kez işsizlik maaşı alacağım. Bu süreyi uzatma gibi bir durum olabilir mi? İşkurdan da herhangi bir işe yönlendirmediler.

 107. Okan bey merhaba ben 3 ekimde işten çıkarıldı kod 15 ile hakkım var ama ben kasımda askere gidicem şimdi basvurursam kasımın ilk haftasında askere giderken maaş baglanmamis olursa ne yapmalıyım. Çünkü hakkımın kaybolmaması için başvuru yapmam gerek ama askerdeykende alamıyorum maaş yarın başvuru yapıcam 18 günlük bir süre var bağlanırsa bağlandığı an tekrar gidip dondurup askerden sonra almam mi gerekir .

  • Okan Koçak

   Askere giderseniz işsizlik ödeneği donar ve dönmenizi bekler. Dönünce alırsınız. 30 gün içinde başvurmazsanız işsizlik ödeneğiniz yanar.

 108. Merhaba eşim işten ayrıldı anlaşarak tazminatinida almadı istemedi issizlik maaşına bas vurmadı hemen hemen 3 ay oldu başvuru için ne kadar süre olması gerekir

  • Okan Koçak

   İşsizlik ödeneği için süre 1 aydır Ceylan Hanım.

 109. Okan bey merhabalar …calistigim is yerine hakli nedenlerimle tek tarafli noterden fes ederek bildirge yolladim fakat onlar bu durumu kabul etmedikleri icin onlara dava actim..dava actigim icin alo 170 bana davanizi kazandiginizda savcidan alicaginiz bildirgeyle geriye donuk issiz kaldiginiz donemlerin toplu issizlik maasini alabilirsiniz dedi. Sorum iskura dilekce vermem icin kazandigim.davamla ilgili nasil bir dilekce almam gerekiyor..mahkemem birbucuk yil surdu ve ben 7 ay issiz kaldim fes etigim halde dava actigim yer ayrica beni orda calismadigim halde ssk mi iki bucuk ay ssk cikisimi yapmadilar..benim.icin onemli olan geriye donuk issiz kaldigimda suan kazanmis oldugum davamin sonuncunu nasil ve ne sekilde bildirmem gerekiyorki biryil.onceki toplu issizlik.maasimi alabilmem.icin..iyi gunler

  • Okan Koçak

   Mahkeme kararınızı yanınıza alın ve İŞKUR’a gidin. Zaten teslim etmek için gitmek zorundasınız. Size nasıl bir dilekçe yazmanız gerektiğini söyleyeceklerdir fakat önden hazırlıklı gitmek isterseniz;

   İŞKUR …….. MÜDÜRLÜĞÜNE;
   İşsizlik Ödeneği Birimine

   ……… işyeri sicil numaralı işyerinden işsizlik ödeneği alamayacak şekilde bildirim yapılarak işime son verilmiştir. Ekteki mahkeme kararı gereği işsizlik ödeneği almaya hak kazandığım sabittir. İşsizlik ödeneğimin bağlanması için gereğinin yapılmasını rica ederim.

   Saygılarımla,

   yazmanız yeterli olacaktır.

 110. İyi akşamlar Okan bey ben iş yerimden maalesef ki hakaret ve sözlü şiddet gerekçesiyle ayrıldım. herhangi bir iş sözleşmem yok ve 1 yıllık sigortalı çalışan idim işten ayrılalı 3 hafta oldu iş çıkış belgemide talep edemiyorum sizce işsizlik maaşından yararlanabilir miyim? herhangi bir tazminatta almadım

  • Okan Koçak

   SGK işten çıkış kodunuzu ne olarak bildirdiklerine göre değişir. Bu anlattıklarınızdan sorunuza yanıt veremem.

 111. Furkan Koç

  Selam Okan bey.

  Türkiye.gov’dan işsizlik için başvurdum. 1 hafta sonra bana mesaj geldi ve işsizlik maaşı almaya hak kazanamadınız sonra hemen ardından 1 mesaj daha geldi ve düzenleme yapıldı diye.

  Bende Türkiye.gov’dan İşsizlik Ödeneği Ödemesi seçeneğinden bakayım dedim. Baktım 4 ay maaş alabileceğimi gördüm. İlk ayın maaşı 30.09.2016 tarihinde gözüküyor. Bende dedim hazır boş iken Ptt şubesine gideyim. Gittim bana maaşın yatmadığını söylediler.

  Şimdi sorum şu. Bu ay sonu ile beraber mi yatacak ? Kolay gelsin..

 112. Cansum Cemrem

  Merhaba benim eşim de işten ayrıldı işsizlik maaşı için işyerinden kağıtta aldı fakat 20 gün sonra başvuru yaptı çünkü memlekete gitmesi gerekiyordu şimdi de işsizlik maaşı onaylanması neden onaylanmadi acaba çok üzüldük ihtiyacımiz vardı bizide bir aydınlatırmısıniz

  • Av. Nurcan Konur

   Merhaba,

   Eşiniz haklı bir neden bildirmeksizin kendi isteği ile işten ayrıldıysa işsizlik maaşı alamaz. İŞKUR’u arayıp neden onaylanmadığını öğrenebilirsiniz.

 113. Merhaba okanbey ben 7yildir özel sektör de çalışıyorum bir iki gün önce işyeri devir oldu önceki patronumuz bizim tazminatlarimizi oducem dedi,benim esas sıkıntım yeni devralan işyeri beni isten çıkarırsa cunki bundan öncede elemanları cikariyormus, ben işsizlik maaşı nasıl alabilirim cunki bir kağıt birsey vermiyormuş işsizlik maaşı almak icin birde çocuğum yeni oldu neyapmam gerek oyuzden sıkıntı yapıyorum lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim .

  • Okan Koçak

   Herhangi bir kağıt vermese de olur. Siz işten ayrılış bildirgeniz verildiği gün İŞKUR’a müracaat edebilirsiniz. Fakat şunu da unutmayın ki işten ayrılırken size evraklarını vermek ZORUNDALAR.

 114. Merhaba ben ocak 2014 te işten cikarildim.o zaman işsizlik maaşına başvurmuştum 2 ay aldım daha sonra eşimin işyerinde şirket ortağı olduğum ortaya çıkınca kesildi issizlik maasim.bana eğer bu ortaklıktan ayrılırsam tekrar başvurarak alabilecegimi söylemişlerdi.ama 2 yıl oldu ben hiçbir işlem yapmadım basvurcam alabilirmisin.su an hiçbir yerle bağlantım yok.b eni acil bilgilendirirsrniz çok sevinirim.tesekkurler

  • Okan Koçak

   Hayır. İşsizlik ödeneğinin şartları makalemizde yer almaktadır. Ocak 2014’teki çıkışınız için alamazsınız. Şartlarınız uyuyorsa son 30 gün içinde ayrıldığınız yerden talep edebilirsiniz.

 115. Merhaba Okan Bey,

  Benim sorunum işe iade davası kazandım.İşkur işsizlik maaşını 4 aylık bölümü haricinde fazla miktar geri ödeme istemektedir.İlk 4 aylık bölüm haricinde 1 gün ve 2 gün çalıştığım ve bunları İşkura bildirdiğim kısımları da benden geri istiyor.Düzeltme yaptı, tarafıma para yatıracaklar ama ben bildirdiğim giriş ve çıkışları neden istiyorsunuz dediğimde, işten çıkınca bize hemen başvuru yapmanız gerekmekte diye savunuyor.16.6.2014 1 gün çalıştım ve işkura bunu 23.6.2014 bildirdim.Ayrıca 18.7.2014-19.7.2014 tarihlerinde çalıştım ( Aslında 6 gün çalıştım ama firma 2 gün prim yatırmış)ve bu çalışmayı ise 4.8.2014 tarihinde işkura bildirdim gözükmektedir.Okuduğum kadarıyla 15 gün süresi var işe girince bildirmenin tekrar çıkınca kaç günde bildirmem gerekiyor.

  Teşekkürler

  • Okan Koçak

   Çıkınca işkur’a başvurmak için 30 gün süreniz var. Orada bahsedilen farklı bir konu kanımca.

 116. Pinar kcak

  4ay issizlik maasi aliyordum herayin son günü ise basladim ay ortasinda bu ay ortasina kadar olan issizlik ödeneğini alma sansim varmi

  • Okan Koçak

   Evet. E-devletten takibini yapabilirsiniz.

 117. okan bey 09.11.2016 tarihinde işyeri çıkışımı vermiş beni işi bırakmış olarak göstermişler işkura 10 günlük ititraz süreside geçmiş benim itiraz için işkura nasıl bir dilekçe yazmam gerekiyor

  • Okan Koçak

   Dilekçe ile uğraşmayın. Direk İŞKUR’a gidin. Büyük ihtimalle dava açmadan çözülmez.

 118. ufuk pınar

  merhaba okan bey ben ekim 24 ünde işyerinden askerlik nedeniyle çıkış yaptım ekim ayında bir gün ücretsiz izinli olmama rağren işveren tarafından sigorta eksik bildirim gününe devamsız 15 koduyla girilmiş ben de askerden geldikten sonra işdizlik maaşına başvuru yaptığımda olumsuz olacak bunu nasıl düzeltebiliriz ben şu andada askerim

  • Okan Koçak

   Düzeltemezsiniz. İşveren düzeltmek zorunda. Bu da cezaya sebep olacaktır işveren açısından.

 119. Tuğba Tümer

  Hayırlı akşamlar ben işkur typ bölümünde 9 ay çalıştım bu ayın 27 sinde çıkışımı verdiler bende işsizlik maaşını almak için başvurabilirmiyim yararlanabiliyormuyum

  • Okan Koçak

   Tuğba Hanım makalemizde işsizlik ödeneğinin şartları açıkça yazmaktadır.

 120. Merhaba okan bey benim issizlik maaşım bugün onaylandı e devletten baktıgımda 11. Ayın maaşı gözüküyo bu parayı bugün alabilirmiyim

  • Okan Koçak

   Ne zaman alabileceğiniz de edevletten takip edilebilir.

 121. Ben kimlik kartımı kaybettim. İşsizlik maaşını tc numarami söyleyerek alabilir miyim.

  • Okan Koçak

   Kimlik, pasaport, ehliyet, evlilik cüzdanı geçerlidir.

 122. Merhaba ben 4yıldır aynı iş yerinde calişiyordum işte. Çıkmak zorunda kaldım kursa gideceğim.bide kaydım istanbuldan memlekete taşidım kurs icin. Ama hala İstanbul’da yaşiyorum işsiZlik maaşına baş vursam hak kazanır mıyım kaydım İstanbul’da olmadığı icin sıkıntı olur mu

  • Okan Koçak

   Farklı ilde olmanız birşey değiştirmez fakat anladığım kadarıyla siz istifa etmişsiniz. İstifa eden işsizlik ödeneği alamaz.

 123. ismail yılmaz

  Emekli olunca işten ayrıldım tazminat olarak bir rakakmda anlaştık. Fakat ödemelerin 1/5 kaldı ve bir yıldır ödeme yapmıyorlar ne yapmalıyım ? Teşekür ederim

  • Av. Nurcan Konur

   İsmail Bey merhaba,
   Bakiye kıdem tazminatınız için yasal yollara başvurabilirsiniz. Zamanaşımı süresi fesih tarihinden itibaren 10 yıldır.

 124. Cuneyit Esersin

  Hemen hemen 1 yıldır sigortasız im çalışmıyorum hiç bir guvencem yok işsizlik maasi alabilirmiyim pasaportum var ehliyetim var inşaat ustasiyim ama sansim yok iş bulamıyorum

  • Okan Koçak

   Sigortasız çalıştığınıza göre alamayacaksınız.

Menü