İşsizlik Ödeneği İçin Nasıl, Nereye Başvurulur? Nasıl Alınır?

Öncelikle çok yakın zamanda işsizlik ödeneği için başvurduğum için çok taze bilgiler olduğunu belirtmeliyim. İşsizlik ödeneği için İş-Kur’un www.iskur.gov.tr adresine başvurarak yada https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-basvurusu adreslerine başvuruda bulunabilirsiniz. Fakat ülkemizde işlerin sürekli prüze uğramasına alışık olduğumdan şahsen İş-Kur’a gitmeyi daha uygun gördüm. Eğer ki siz İş-Kur’un sitesinden girsem de olur derseniz buyrun; Klavuz için tıklayınız.

İşyerinizden ayrılırken işyerinizin çıkışınızı SGK’ya bildirdiği “İşten Ayrılış Bildirgesi’ni” ve kimliğinizi yanınıza almak zorundasınız. İşyerinizden İşten Ayrılış Bildirgenizi mutlaka isteyin ve alın. Mümkünse işinize neden son verildiğini de belirtlen yazıyı yanınıza alın. Çünkü işveren haklı sebeple sizi işten çıkardıysa, kısaca kovulduysanız ödeme alamazsınız. İstifa ettiyseniz de alamazsınız. İşsizlik ödeneği almanın şartları için buraya tıklayabilirsiniz.

Yine önemli bir nokta işten resmen ayrıldığınız tarihten itibaren 30 gün içinde İş-Kur’a başvurmak zorundasınız.

İşyerinizin bağlı bulunduğu İş-Kur’a gitmek zorunda değilsiniz. Herhangi bir İş-Kur’a gidebilirsiniz. Bir form verilecek. Oldukça basit bir form. Bu formda iletişim bilgileriniz, işyerinizin bazı basit bilgileri yer alıyor.

Bu formu doldurup memura teslim ediyorsunuz ve formda belirtmiş olduğunuz cep telefonunuza bir kısa mesaj geliyor; yazan tam olarak şu;

“Sn. Okan KOÇAK ISKUR bu numaranızı sizinle iletişim için kullanacaktır. Bilgilerin doğru ve güncel olması önemlidir.”

Bu dilekçeniz işleme alındı demek. Aslında İş-Kur’a bizzat başvurduğunuzda sizin yukarıda belirttiğim linklere girmeniz gereken formu onlar giriyor. Eğer daha önceden İş-Kur’un sitesine girip bilgilerinizi girdiyseniz o bilgilere bu form ekleniyor. Eğer daha evvel hiç girmediyseniz memurlar formu giriyor ama sizin bilgilerinizi elbette güncellemiyor. Orada başvuru formunda olmayan daha bir çok soru var. Mümkünse müsait bir vakit ayırıp bu bilgileri tamamlayın. Tamamlamazsanız da sorun olmaz. Size kalmış.

Bir hafta içinde ikinci bir mesaj geleceğini ve ödememi alabileceğimi söylediler fakat gelmedi. Ben de tekrar gittim. Kaşeli imzalı bir dilekçe verdiler. Görmek için tıklayınız.

Burada net bir şekilde ne zaman ne kadar alabileceğimiz yazıyor. PTT’ye bu dilekçe ile başvurduğunuzda paranızı alıyorsunuz.

Eğer İş-Kur’un http://esube.iskur.gov.tr/Tazminat/IOTDilekcesiListeleme.aspx yada e-devlet’in https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-odemesi linklerine girerseniz bu listeyi aynen görebilirsiniz.

Son olarak konu ile bağlantılı değil ama işimiz pratik ise şunu da belirtmeliyim, işten çıktığınız andan itibaren 3 ay SGK’ya tabii olmaya devam edeceksiniz. Eğer bir işe girerseniz bunu İş-Kur’a hemen bildirmeniz gerekiyor. Eğer bildirmez de ödeme almaya devam ederseniz bunu sizden zorla tahsil yoluna gidecekler. Anlaşılan SGK ile İş-Kur hala birbirini naklen göremiyor. Eğer 3 ay geçmesine rağmen bir işe girmediyseniz işyerinizin bağlı olduğu SGK’ya gidecek başvuruda bulunuyorsunuz. Yoksa SGK desteği kesiyor. Başvurarak “ben hala işsizim, sağlık hizmetlerinden yararlanmak istiyorum” şeklinde bir dilekçe veriyorsunuz.

http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/digg_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/reddit_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/stumbleupon_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/delicious_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/newsvine_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/technorati_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/myspace_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/yahoobuzz_32.png http://www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_32.png

1 comment

  1. güzel bilgilendirdiğiniz için

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*