İhbar Tazminatı Nedir?

İhbar tazminatı işverenin işçiyi çıkarmadan ya da işçinin işyerinden ayrılmadan önce karşı tarafa haber vererek mağdur olmasını önlemek amacıyla oluşturulmuş bir tazminattır.

Eğer işçiyseniz ve herhangi bir problemi bahane ederek arkanızı dönüp giderseniz işverenin işleri aksayacaktır. Karşı taraf içinde aynı durum geçerlidir. İşveren işçiyi herhangi bir şekilde birden bire ortada bırakmamak için önceden haber vermek zorundadır. Bu süre zarfında işveren yeni işçi arayabilirken işçi de yeni bir iş arar.

İşte tarafların birbirine önceden haber vermesi gereken süreye ihbar süresi, gerekli bildirimi yapmadan işçinin çıkması ya da işverenin çıkartması durumunda ödediği bedele ise ihbar tazminatı diyoruz.

Elbette ihbar konusunun da istisnaları var; karşılıklı olarak iyi niyet ve ahlak kurallarına uyulmazsa, işyerinde kavga, saygısızlık, hırsızlık, alkol ya da uyuşturucu kullanımı, ücret ödenmemesi, devamsızlık, taciz vb. gibi sebepler olması durumunda ihbar süresi beklenmeden sözleşmeler tek taraflı olarak feshedilebilir. Bunun için işçinin / işverenin haklı sebeplerle feshi konusunu incelemenizi öneririm.

İşçinin çalıştığı sürenin uzunluğuna göre ihbar süreleri uzar.

6 ay çalışanlar için 2 hafta,

1,5 sene çalışanlar için 4 hafta,

3 sene çalışanlar için 6 hafta,

3 seneden fazla çalışanlar için 8 haftadır.

İşçi de işveren de bu sürelere uymak zorundadır. Süre tamamlanmadan ayrılan diğerine süre kadar ücreti tazminat olarak öder. Sürenin tamamı boyunca iş ilişkisi sürdürülmek zorunda değildir. Örneğin 2 hafta ihbar süresince bir işçiyi çalıştırmanız gerekiyorsa 10 gün çalıştırıp 4 günlük ihbar tazminatı ödeyebilirsiniz.

İşçi istifa etse de, işveren çıkarmış olsa da günlük 2 saat iş arama iznine sahiptir. Bunu işverenle anlaşarak istediği saatte kullanabileceği gibi topluca da kullanabilir.

16 Yorumlar

 1. Okan Bey Merhaba,
  Baska bir baslik altinda detayli sorularimi sormustum; Bir sorum daha olacak:
  Bir isveren istafa edip ayrilan iscisine calistigi isleri tamamlamadigi gerekcesiyle tazminat davasi acabilir mi, ya da dava edebilir mi? Istifa eden calisan ihbar suresine uymadan ayrilirsa bu durumda bir degisiklik olur mu? Genel anlamda yapilan islerin hic birisi sozlesmede ozel olarak tanimli degil her gelen proje ve ise gore calisma yurutuluyor, is sozlesmesi suresiz.

  • Okan Koçak

   “Bir isveren istafa edip ayrilan iscisine calistigi isleri tamamlamadigi gerekcesiyle tazminat davasi acabilir mi, ya da dava edebilir mi?” Elbette edebilir fakat bunu ispatlayabilmesi ve iş sözleşmesinde işçi ile işverenin karşılıklı olarak birbirlerine karşı olan sorumlulukları açıkça yer almalı ve elbette bu bahsi geçen sorumlulukların yerine getirilmediği, en başta söylediğim gibi, ispatlanabilir olmalıdır. Lakin burada iş mahkemesinin ticari davalardan farklı işlediğini hatırlatmak isterim. İşveren işçisinin işini yapıp yapmadığını kontrol etmekle de mükelleftir. Eğer adam işi düzgün yapmıyorsa neden çalıştırdın bugüne kadar derler. İşçiden ne talep ettiğiniz de önemli. Hiç bir iş yapmadı, bu güne kadar verdiğim tüm maaşları geri istiyorum mu diyeceksiniz?

   İhbar süresine uyup uymaması kendi içinde bir konudur ve yukarıdaki sorunuz ile hiç bir bağı ve etkileşimi yoktur. Son cümlenizde de sözleşmede bu “özel” durumun yeterince belirtilmediğini söylemişsiniz ki bence işveren burada kendini boşa yormaktan başka bir işe kalkışmıyor derim.

   Not: Bu sorunuz bir mali müşavirden çok bir avukata yöneltilmelidir. Avukat ihtiyacınız varsa tavsiyede bulunabiliriz.

 2. Hüseyin ŞENSES

  Merhabalar; 15.10.2010 Yılından beri taşeron fir firmada çalışmaktayım.Sözleşmenin biteceği ve tazminatımı alacağım güne 15 gün kala ”işyerini izinsiz 5 dk.terk ettim.”sebebiyle ve ‘bu durumda firmamız ve şahsınız arasında imzalanan iş sözleşmesi gereğince 4 ay önceden haber verme yükümlülüğü ortadan kalkar ve personelin iş akdi hiç bir tazminat ödenmeden fesh edilir’ diyerek 03.10.2013 tarihinde işten çıkarıldım.
  Bu durumda ihbar ve kıdem tazminatı alabilirmiyim? Şimdiden teşekkürler.

  • Okan Koçak

   Hemen İş-Kur’a gidin ve şikayette bulunun. Gerekirse bir avukat ile de görüşüp hukuken de takip edebilirsiniz. İş-Kur yeterli olacaktır. Tüm uğradığınız haksızlıklar ve işverenin varsa hukuksuz uygulamalarını şikayet edin. Varsa sizinle aynı durumda arkadaşlarınız onları da şahit olarak yanınıza alın.

 3. Merhaba, 05.11.2015 tarihinde işten çıkarıldım. İhbar ve kıdem tazminatımı ve içeride kalan maaşlarımı hala alamadım. Çıkarıldığım gün yaptıgım görüşmede 15er gün arayla 3 taksitte ödeyeceklerini söylediler anlaştık ilk taksiti ödediler fakat diğerlerini ödemediler telefona çıkmıyorlar mesaja cevap vermiyorlar. Ne yapmam lazım? mahkemeye versem ne kadar sürede sonuçlanır?
  Teşekkürler

  • Okan Koçak

   İŞKUR’a başvurun ve işçi şikayeti olarak bildirim yapın. Olmazsa hukuki yollara başvurursunuz. Türkiye’de parası olmayan hakkını savunamaz. Dava açmanız demek masraf demek. Alacağınız tutar ne kadar İlker Bey?

 4. Iyi gunler okan bey ben 1 sene 2 aydir a. 101 de calisiodum 1 ay once ihtarname yolladk isyerine ihbar ve kidem tazminati almak icn ve bgun yatrdiklari para 1087 tl yani ihbar tutari bile dehil kidemi yatirmamislar yillik iznimde icerde kaldi vermediler ne ypmaliym hakkim olan parayi almak istiorm

  • Okan Koçak

   İŞKUR’a şikayet dilekçesi verin. Neden ihtarname gönderdiğinizi bilmediğim için bişey diyemiyorum. Mahkeme yolunuz da açık.

 5. Merhaba Okan bey

  Ben bir iş yerinde 7,5 ay çalıştım çıkış verdiler.(personel azaltmak için) ne kadar ihbar ve izin parası alabilirim. Teşekkür ederim.

  • Av. Nurcan Konur

   Osman Bey merhaba,

   Bir yılı doldurmadığınız için yıllık izin ücretine hak kazanamazsınız. İhbar süreniz ise 4 hafta. Eğer haklı ve geçerli bir sebep olmaksızın işten çıkarıldıysanız ve ihbar süresi boyunca çalışmadıysanız işveren 4 haftalık ücretinizi ödemek zorunda.

 6. Merhaba,
  11.07.2016 tarihinde özel bir firmada e-ticaret uzmanı olarak çalışmaya başladım. Daha iyi bir teklif aldigim için 06.02.2017 tarihinde 13.02.2017 tarihi itibariyle gorevimi bırakacagimi belirttim. Firma ik direktörü 4 haftalık maaşıma el koyacaklarini belirttiler ( maaslarimizi 1 inden 30 una kadar çalışıp, bir sonraki ayın 10 unda alıyoruz.) Maaşıma el koyabilirler mı . Kontrol ettiğimde sigorta girişimi 2 Gün geç yaptıklarını da gördüm.

  • Okan Koçak

   Mahkeme süreci yaşanmadan veya işçi rızası olmadan ihbar tazminatı işçinin maaşından kesilmemelidir.

 7. Merhaba ,
  24.10.2016 tarihinde girmiş olduğum işimden istifa etmeyi düşünüyorum. ihbar sürem kaç gün çıkar ve yıllık 10.10.2017 tarihinde istifamı vermiş olsam (14 gün olduğunu varsayarak) yıllık izin hak etmiş olur muyum ?

  • Ayşe Yıldırım

   Merhaba,

   4 hafta ihbar süreniz var. Eğer 10. 10. 2017 de istifa ederseniz. 24. 10. 2017 de ihbar sürenizde olacaksınız ve 1 yılınızı doldurdugunuz icin yıllık izninizi de hak etmiş olursunuz.

 8. Merhaba ben 11 aydır bir kurumda çalışmakyayım okul nedemiyle işten ayrılmak zorundayım 2 hafta daha beklersem ihbar süremi yıllık iznim yerine kullanıp direkt işten çıkabilir miyim

  • Ayşe Yıldırım

   Merhaba,

   Yıllık izin ihbar süresi yerine geçemez. Ihbar süresinde çalışmanız gerekir.

Menü