İhbar Sürelerini Beklemeden Sözleşmenin Tek Taraflı Feshi

Bu konu işveren ve işçi için aynı mantıkla uygulanır. Elbette işçinin bu konuda da bir gömlek üstün olduğunu unutmamalıyız.

Şöyle ki; eğer işveren işçinin işine son veriyorsa, işçi, kanunun öngördüğü sürelerce çalıştırılmak zorundadır. İşçi mağdur edilemez. Eğer çalıştırmazsanız ihbar tazminatını ödersiniz. İhbar tazminatı ile ilgili teknik detay içeren makaleler için tıklayınız.

Fakat işçi istifa ediyorsa işler değişiyor. Elbette işçi de istifayı verip çekip gidemez, işvereni mağdur edemez. İhbar süresi boyunca çalışmak zorundadır. Fakat işçi hem istifa eder hem ihbar süresini beklemeden giderse, işveren işçinin maaşından ihbar tazminatını kendisi hesaplayıp kesemez. İhbar tazminatını maaşınından kesecek ve maaşını eksik ödeyecekse bunun için işçinin onayını aldığına dair bir de yazı almalıdır. Çünkü anlaşmazlık durumunda konu mahkeme aşamasına gelirse işçi muhtemelen davayı kazanacağı için bu para da fazlasıyla geri ödenecek demektir. Malum, insanlar geçmiş defterleri açıp “benim şu şu zamanlarda sizin için yaptığım şu şu işleri ne çabuk unuttunuz?” gibi savunmaya geçeceklerdir.

Peki ne yapılmalı? Eğer işçi istifa ediyor ve ihbar süresince de durmayacağını belirtiyorsa, fakat siz ihbar süresince çalışsın istiyorsanız, kendisine kanunu sözlü olarak izah edin. Durumun farkındaysa ve kesilmesine rıza gösterirse kendisinden bu oluru yazılı olarak alın. Eğer gelmeyeceğinde ısrarcı olursa ve ihbar tazminatının maaşından kesilmesine izin vermezse kendisine işverenin kanundan doğan haklarını (4857 sayılı kanunun 17. maddesi) hatırlatan ve ihbar süresince işe devam etmesi gerektiğini belirten, gelmezse tüm hukuki yolların aranacağının ve kazanılması durumunda dava masraflarının da kendisine yükleneceğinin izahatini bir savunma talep yazısı ile bildirin. Cevaben bir yazı isteyerek yazıyı bitirin.  İmzalayıp yazıyı almaması durumunda noter ile tebligat yapacağınıza dair bir cümle de ekleyin. Savunma talep yazınızı imzalamaz ve/veya savunma yazmaz ve teslim etmezse şahitler ile birlikte imza edin. Aynı yazıyı en kısa zamanda ikametgahındaki adresine noter kanalı ile tebliğ edin.

Elbette hiç bir kesinti yapmadan maaşını ödemek durumundasınız ama haklı olduğunuzu düşünüyorsanız istifa dilekçesi, son bordrosu, işe giriş ve çıkış bildirgeleri ile birlikte mahkemeye verebilir ve haksız yere ödediğiniz tazminatı geri alabilirsiniz.

Tekrar ve tekrar belirtmek isterim ki makalelerimiz işçinin yada işverenin lehine bir amaç gütmemektedir. Tek amaç mahkeme günü geldiğinde haklının haklılığını ispat etmesi içindir. Savunma talep yazısı istemek birini suçlamak değil izahat istemektir. Savunma yazmak hesap vermek değil, insanların yanlış olan düşüncelerine karşı haklılığınızı ifade etmektir. Çeşitli iddialar, yada düz mantık ile yapılan hareketler yanlış yerlere varabilir. Varmaması için önce suçlu olması muhtemel kişiye “sen ne düşünüyorsun” diye sormak yapılabilecek en güzel şeydir. Savunma talep yazıları ve savunmalar sözlü olarak konuşulanların yazılı halidir. Mahkeme ortamında kim haklı kim haksız daha net ortaya dökmeye yardımcı olur.

563 Yorumlar

 1. yüksel uçakcıoğlu

  ihbar tazminatı yanlış hesaplanması hakkında

  çalıştığım kamu kurumundan (işçi olarak) başka bir kamu kurumuna(memur olarak) geçiş yaptım. 6 haftalık ihbar tazminatı ödeyerek işten ayrıldım. yaklaşık 15 ay sonra tekrar bana dönüş yapılıp ihbar tazminatımın yanlış hesaplandığını ve bir miktar daha fazla ödeme yapmam gerektiği telefonda iletildi.bu durumda benim bunu ödememe gibi bir durumum olur mu ?
  başka bir sorumda eski oturduğum adrese ihtarname gönderilmiş benim imzam olmadan ihtarnameyi adrese bırakırlarsa bunun ne gibi yaptırımı olur. teşekkür ediyorum.

  • Okan Koçak

   İlk olarak anladığım kadarıyla işten ihbar sürelerini beklemeden ayrılmışsınız ve ihbar tazminatını siz işverene ödemişsiniz. İşçinin rızası olmadan ihbar tazminatını işçiden kesilemez. Mahkeme kararı gerektirir. Siz iyi niyetle ve işverenin hakkını teslim etmek istemişsiniz anladığım kadarıyla.

   15 ay sonra yanlış hesaplandığı bilgisi size iletilip yanlışlığa konu olan fark istenmiş. Yine aynı iyi niyeti gösterip ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz. Lakin emin olmak istediğim bir şey var. Sizden istenen ilk ve ikinci rakamları herhangi bir yere kontrol ettiriyor musunuz? Kim neye istinaden hesaplayıp sizden bu parayı istiyor emin olun. Ödeyip ödememek size kalmış.

   Yok ben ne olursa olsun ödemek istemiyorum derseniz ve ödemezseniz sizden bu parayı alamazlar. Mahkeme yoluna gidebilirler ve gitsinler de zaten. Eğer mahkeme sizi haksız bulursa zaten mutlu mesut ödeyeceğinize eminim. Kanuna saygılı olduğunuz belli.

   Size ihtarname göndermişlerse ihtarnameyi iadeli-taahhütlü göndereceklerdir. Zaten sizin adınıza kimse alamaz.

   İlk ödemeyi neye istinaden yaptınız? Hesaplamaları bana iletebilir misiniz? İkinci ödeme neye göre hesaplanmış? Sizden ne kadar istediler? İletirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

  • Iyı gunler okan bey ben yaklaşık olarak 3sene iki ay gıbı Bı sure sezonluk bir otelde calısıyordum otelın her sezon bıttımı benı askıya alıyordu gecen seneden beri maaşlarımızı gec yatırıyor bu sene de Mayıs maaşını bır temmuzda yatırdı ben 27 hazıran otele noter ve avukat aracılığı ıle ihtar cektırdım fakat ıhtar daha ellerıne ulaşmamış ben bugun otelde uzerımızr zımmetlı esyaları teslım edıp cıktım bu bır sorun teşkil eder mi ve bundan sonra kı süreç nasıl gelişecek

   • Av. Nurcan Konur

    Sevil Hanım merhaba,

    Fesih ihtarnameniz işten ayrılış tarihizden ne kadar sonra tebliğ edildi? İşten fiilen ayrıldığınız tarih ile ihtarnamenin tebliğ edildiği tarih arasında uzun bir süre varsa, bu arada işveren haksız olarak devamsızlık tutanağı tutmuş olabilir. Hemen akabinde tebliğ edildiyse bir sorun olmayacaktır. Ayrıca fesih bildirimini avukatınız aracılığıyla yaptığınız için sonraki süreç hakkında detaylı bilgiyi avukatınızdan alabilirsiniz.

 2. yuksel ucakcioglu

  Öncelikle yardımlariniz için tesekkur ederim. Ilk hesaplamayi muhasebe bürosu yaptı ve bana 3.500 lira gibi bi rakam çıkardı kusurunu hatırlamıyorum onu isyerine gittiğim zaman net söyleyebilirim ikinci ödemeyi ise ilk ödemede brüt üzerinden hesaplamalari gerekirken net maaş olarak hesaplamışiz ve damga vergisi gibi nedenler göstererek 1450 lira daha talep ettiler son sorum ise mahkemeye gitse diyelim mahkeme benim aleyhime karar verse mahkeme masraflarınida mi ben öderim . Teşekkür ederim

  • Okan Koçak

   Davayı kim kaybederse mahkeme masraflarını o öder. Ter iki taraf da kendi avukatının ücretini kendisi öder. Bu aşamada bir avukatla görüşmenizi tavsiye ederim. Güvenilir bir avukatınız yoksa yardımcı da olabiliriz.

   Siz zamanında ihbar tazminatını iyi niyet gösterip karşı tarafa ödemişsiniz. Yanlış bir hesap var mı yok mu bir şey diyemiyorum. Eğer gerçekten yanlış bir hesap varsa eksik kısmı da ödeyip ödememek size kalmış. Mahkemeye verirse kanıtlaması durumunda alabilmesi de mümkün. Şirketin titizliğini bilme şansım yok. Dediğim gibi dava aşamasında bir hukukçu size daha iyi yardım edebilir.

 3. yuksel ucakcioglu

  Merhaba okan bey benim konu hakkında 2 sorum olacak 1.si ihbar tazminatı hesaplanırken örneğin 6 haftalıkta 42 günlük para talep ediliyor ama biz 6 haftada 36 gün çalışıyoruz burda bir çelişki var mi
  2. Olarak ihbar tazminatıni işveren alirken benim rızam olmadan maaşıma el koyması durumunda mahkemeye başvurup bir hak talebinde bulunabilir miyim?

  • Okan Koçak

   Merhabalar Yüksel Bey. İlk sorunuz için yoruma yer yok. Kanun açık. İhtar süreleri haftalıktır. 2-4-6-8 hafta ve hafta 7 gündür. Sizin kaç gün çalıştığınızın bir önemi yok. 45 saati 6 günde de doldurursunuz 5 günde de. İhbar tazminatının amacı işçi ekonomik olarak ortada kalmamasını ve işverenin işinin aksamasını önlemek için oluşturulmuş tampon bir süredir. Bu süreyi çalıştığı gün üzerinden düşünemezsiniz. Sonuçta işe gitmediğiniz pazar günlerinin de ücretini alıyorsunuz.

   İkincisi işveren işçinin rızası olmadan ihbar süresini tazminat olarak kesmesi durumunda işçi mahkeme yoluna giderse genellikle parayı geri alıyor. İşveren işçinin ihbar süresini beklememesi nedeniyle işçiden rızası olmadan kesinti yaparsa genellikle yargıtay işçi lehine karar almaktadır.

 4. yuksel ucakcioglu

  Istanbulda bana yardımcı olacak bir avukat konusunda yardım edebilir misiniz?

  • Okan Koçak

   Mail adresinize talebinize dair bilgiler iletilmiştir.

 5. Okan bey merhaba,
  Size birkaç sorum olacak bana ivedi yanıt verebilirseniz çok mutlu olurum. 10.06.2013 tarihinde özel bir şirkette memur olarak çalışmaya başladım, mevsimlik iş sözleşmesi imzaladım. mevsim olarak tabir edilen tarih 15 Nisan -15 Kasım. 22.04.2014 tarihinde yöneticimiz ile görüşerek istifamı 05.05.2014 günü iş yerinizden ayrılmak istiyorum diye yazdım. ertesi gün 23 Nisan olduğundan dolayı insan kaynakları departmanına istifamı 24 Nisan sabahı ilettim. 24 nisan tarihini baz alarak 4 haftalık ihbar süremin iş arama iznimi toplu olarak kullanırsam 22 Mayıs itibari ile sona ereceğini, iş arama izinlerimi kullanmak istemezsem 3 haziranda sona ereceğini belirtiyorlar. istifamın nedeni ile ilgili dürüst davranarak başka bir şirketten aldığım teklifi kariyer hedeflerim doğrultusunda kabul ettiğimi belirttim. size sormak istediğim; 1-ihbar süresini 22 Nisandan başlatmaları gerekmiyor mu? 2- ihbar süresini 4 hafta olarak hesapladığımızda 28 gün yapar oda 20 mayıs son. neden 3 haziran diyorlar? 3-istifa ederken iş arama izni gibi bir süre kullanılır mı? 4- ihbar süresini beklemeden ayrılırsam bir sorun yaşanır mı? çünkü 05 Mayıs dedim yani iki hafta olarak belirttim.
  şimdiden teşekkür ederim.

  • Okan Koçak

   Merhabalar Kübra Hanım,

   – 22.04.14 tarihinde konuşmanızın etik olarak değeri olsa da hukuki olarak pek bir değeri yok. İstifa dilekçenizi 24’ünde vermişsiniz. 24’ü itibariyle işlem yapacaklardır. 22.04.13 tarihinde 23.04 itibariyle çıkıyorum diye verseydiniz kabul olurdu. Aslında yine 23.04’te de kabul edebilirler ama anladığım kadarıyla burada bir işi yokuşa sürme var. Lakin açık konuşmak gerekirse belgeli olan tarih 24.04.14. Bu konuda sizden taraf olamayız.
   – 24.04.14’ten sonra 28 gün sayarsanız 22.05.14 son gün olur. Son gününüz 22 Mayıs.
   – İstifa eden işçinin de günlük 2 saat iş arama izni vardır. Toplu şekilde kullanılabilir. İşveren kullandırmazsa parasını ödemek zorundadır.
   – İhbar süresi olarak çalışmanız gereken sürenin çalışmadığınız kadarını işverene ödemek zorundasınız. Lakin işverenin bunu direk kesmesi tartışma konusudur. Genellikle mahkeme yoluyla işçiden alınması önerilir.

 6. bilal aslan

  Oncelikle merabalar benim sorum ben bi apartmanda kapici olarak calisiyorum 01/01/2004 tarihinde ise basladim . daha onceden sigorta baslangicimda vardi.15 yil3600 gunum doldu kendi istegimle tazminatimi alip cikmak icin istifa dilekcesi yazdim fakat yonetim bunu kabul etmedi biz cikis vermeden cikamazsin diyor ben calismak istemiyorum .naapmam lazim bana yardimci olurmusunuz

  • Okan Koçak

   İstifanızı geri çeviremezler. SGK’dan aldığınız yazıyı ekine koyarak istifa mektubunuzu apartman yönetimine noterden ihtar çekin. Bu aşamada noter bile size yardımcı olur.

   Yine de çözüm olmazsa size bir avukat yönlendiririz. Bizi gelişmelerden haberdar edin.

 7. ertuğrul sarı

  İyi günler okan bey.çalışmış olduğum kurum beni işten çıkardığına dair 14 mayısta fesih bildirim tebligatı gönderdi.42 günlük süresi var.arayıp görüştüğümde ben iş buldum çıkmak istiyorum dediğimde herhangi bir hak talep edemezsiniz dedi.Size sorum ben fesih süresinde iş bulup ayrılırsam hangi haklardan faydalanır hangilerinden faydalanamam.şimdiden teşekkür ederim…

  • Okan Koçak

   Şirket sizi işten çıkardığına göre kıdem tazminatınız var. Kullanmadığınız yıllık izinleriniz varsa izin paranız da var.
   Şirket sizi çıkardığına göre ihbar süresi tanımak zorunda ki zaten tanımış 42 gün ihbar süresi vermişler. Lakin siz bu 42 günü çalışmak zorunda değilsiniz. Çalışırsanız 42 günün ücretini alırsınız. Çalışmazsanız çalışmadığınız kadarını kaybedersiniz.

   • Ben Mutaitle iş sözleşmesi yaptım işi45 günde biterecem diye Mutait malzeme getirmiyor işim bitmiyor masraflarım artıyor noterden iltahaneme çekersem ne olur

    • Okan Koçak

     Bir avukata danışın. Sonunda görüşeceğiniz kişi o olacak belli ki.

 8. slm okan abı ben 2010 7/6 ayından beri fabrıkada calısmaktayım son uc aydır maas alamıyorum tek taraflı fesıh yaptım ıhbarname ulasınca kıdem tazmınatımı yoksa ıhbar tazmınatımı alıyoruz

  • Okan Koçak

   İhbar hariç tüm haklarınızı alırsınız.

 9. Sayın Koçak,

  Aynı iş yerinde 15 yıldır çalışıyorum. Geçen yıl açık tarihli (tarihi siz koyun dedim) istifa ettim. Kurum kabul etmedi. Bir yıl daha çalıştım. Şimdi yönetim benimle çalışmak istemediğini söyledi. Bu kurumdan emekli oldum. 2001 yılında. O zaman kıdem tazminatım verilmedi. Hatta emeklilik işlemlerin sırasında “Alacağım yoktur.” yazısı imzalatıldı.

  Sorularım…

  1. Kıdem tazminatımı alabilir miyim?

  2. Sözleşmem Eylül ayında bitiyor. O zamana kadar olan maaşımı öderler mi?
  Ne zaman istersem gidebilirsin dediler.

  Çok sağolun.

  • Okan Koçak

   Emekli olduğunuzda size tazminatlarınız verilmek zorundaydı. İyi niyetli iseniz son ayrıldığınız tarih üzerinden tazminatınızı hesaplatın ve alın. Yok ben tüm haklarımı kuruş kuruş istiyorum derseniz emeklilik tarihinizde size verilmesi gereken kıdem tazminatının gecikmesi için faizden kaynaklı alacağınıza dair tespit ve alacak davaları açabilirsiniz. Size alacağım yoktur yazısı imzalatılmasının bir anlamı yok ama özür dileyerek soruyorum… Neden böyle bir kağıdı imzaladınız? Bir insan 15 yıllık emeğinin karşılığını almadan böyle bir kağıdı neden nasıl imzalar? Bu kısım avukatlık gibi görülüyor. O kağıdın arkasına saklanmak isteyebilirler. İyi bir avukatınız yoksa yardımcı olabiliriz.

   Maaşınızı öderler mi ödemezler mi bunu siz bileceksiniz. Yok “ödemeleri gerekir mi” diye soruyorsanız elbette ki çalıştığınız her günü saati dakikayı saniyeyi ödemek zorundalar.

   Sorun yaşarsanız yazın bize.

 10. mrb okan bey ben 05 01 2007 tarindn beri calişiyrum montaja gidiyoruz montaj ekibindenim ama istemedigim halde şöförluk yaptiriyorlar ve ayricada bir ucret almiyorum araca trafik cezasi geldi benim maaşimdan kestiler kabul etmedim yinede kestiler bende işi bırakcam yardimci olurmusunuz tazminat nasil alabilirim

  • Okan Koçak

   Bu aşamada bir avukata ihtiyacınız var. Sizin bir iş tanımınız olmak zorunda. Bu iş tanımında şoförlük de varsa yapmak zorundasınız. Trafik cezasının maaşınızdan kesilmesi ayrı bir husus. Sonuçta bu işi zorla da olsa üstlenmişsiniz. Maaşınızdan kesilmesi kısa vadede uygun gibi görünse de “işçinin haklı sebeple tek taraflı feshetmesi” durumunda o parayı da geri alabileceğinize eminim. Eğer iyi bir avukatınız yoksa yönlendirebiliriz.

 11. Merhaba Oan bey 3 yıldır çalıştığım iş yerinden ayrılmak istyorum fakat beni 8 hafta çalıştırmak istiyorlar, başka bi yerde başlayacağım için 15-20 gün çalışabileceğimi söyledim kabul etmediler. ben 15 gün çalışıp işe gelmesem ne olur, veya istifamı vermeden işe gelmesem iş yeri ne gibi bir yaptırım uygular. Acil bilgi lütfen ilginiz için Teşekkür Ederim

  • Okan Koçak

   Hüseyin Bey, öncelikle kanun açık. “Terk eden cezasını çeker” Siz ayrılıyorsunuz. Bu nedenle sizin yerinize biri bulanana ve siz işi devredene kadar kanunun belirttiği sürelerde işveren için çalışmak zorundasınız. 3 yılı aştığınız için bu süre 8 hafta. Yani 8 x 7 tam 56 gün. (Tüm tatil ve haftasonları dahil. Takvim süresi yani.)

   İşveren 56 günlük “maliyetinizi” yani ücretinizden daha fazlasını sizin maaşınızdan kesmeyi talep edecektir. Haklı da!

   Ve gerçekten keser de. Lakin kesmemeli. Sizi mahkemeye verip kazanınca talep etmeli ama işverenler direk kesiyorlar. Çünkü suçlunun siz olduğunuzun farkındasınız ve mahkeme yoluna gitmenin ne uzun ve yorucu bir süreç olduğunu da biliyorsunuz. Genellikle 1 maaş içeride kalır.

   Benim tavsiyem öncelikle “yeni işvereninizle” konuşmanız. Size daha fazla süre vermesini istemeniz. Bu arada “eski işvereninizle” de konuşarak bu kadar duramayacağınızı ama yeni işyerinizin anlayışla karşıladığını, eğer yokluğunuzda bir sorun çıkarsa gerek telefonda gerekse izin alıp gelerek yardımcı olacağınızı, yerinize alınacak olan arkadaşa işi bu ihbar süresince iyice anlatacağınızı, devir alacak bir personel bulamamaları durumunda ise müsait günlerde gelip yine anlatabileceğinizi söyleyin. Bu kısa kesmek gerekirse bir “kapıları çarpmayın ve iyi niyetli olarak ayrılın” hikayesi. Orta yolu bulmak zorundasınız.

   Yok ben orta yol bulamam edemem diyorsanız bu ayın başında maaşınızı alınca ayrılın. Mahkemeye verirse ve kazanırsa ödersiniz. Sizi batırmaz korkmayın. Yok siz kaçmayın diye maaşınızı içeride tutmaya kalkarsa da sözleşmeyi haklı ve tek taraflı olarak feshedin. Bu da size 15 günün üzerine en fazla 1 hafta kaybettirir. Mahkemelik olursanız bu sefer siz ihbar tazminatınızı bile alabilirsiniz.

   Top sizde… Yolda avukat lazım olursa ayarlarız.

   • Okan bey ilginiz için teşekkür ederim bir şekilde orta yol bulmaya çalışacağım.

 12. Merhaba Okan Bey,
  En başta yazmış olduğunuz makale benim durumumun tam tersi.
  2 yılı aşkın özel bir firmanın muhasebe bölümünde çalışmaktayım. istifa edeceğim 42 günlük ihbar sürem var. bunu işverenime dilekçe ile beyan ettim. fakat işverenim ihbar süremi beklememe gerek yok ayrılabilirsin dedi. (çalıştığım konumdan ötürü bekletmek istemiyor) buraya kadar herşey normal fakat ben 42 gün dolmadan ayrılmak istemiyorum daha doğrusu iş bulmadan çıkmak istemiyorum. böyle bir durumda işveren çalışmamı istemez ise çıkmak zorunda mıyım ? bu sefer işveren mi bana ihbar ödemek zorunda kalır ? haklarım ne olur çok acil bilgi rica ediyorum sizden şimdiden çok teşekkürler..

  • Okan Koçak

   Istifa etmişsiniz Okan Bey. Ihbar süresince çalışmak zorundasınız. Lakin bu sizin değil işverenin iyiliği için. Malum terk eden sizsiniz. Fakat işveren bu hakkı kullanmak zorunda değil. Istemiyorum deme hakkına sahip. Bu durumda istifa ettiğiniz için kıdem tazminatı hakkınız yok. Ihbar tazminatı ödemek zorunda değilsiniz. Çünkü siz kalırım demişsiniz o da teşekkürler kalsın demiş. Sonuç olarak varsa sadece yıllık izin ödemeleri ve içerideki hakedişinizi alabilirsiniz.

 13. Merhaba 12.03.2014 tarihinden beri bir şirkette çalışıyorum. Tam maaş alamadığım için işverenime ayrılmak istediğimi söyledim. Bana ihbar süresinden dolayı 15 gün çalışmam gerektiğini söyledi. Ayrıca içerde 2 maaş alacağım var 1 maaşımı da eksik aldım. Sigortam asgari ücretten yatıyor, fakat anlaştığım ücret 1.200,00 zaten hiçbir zaman tam maaş alamadım ara ara 300,00TL-500,00TL olarak makbuz imzalayıp para alıyorum, ihtar çekersem asgari ücretten maaşım hesaplanacağından son çare olarak düşünüyorum. Maaşımı alamadığım için yine de bildirim süresinde çalışmak zorunda mıyım? İşçinin hakkını savunabileceği taraflar var mı? Acil bilgi rica ediyorum İlginize teşekkürler..

  • Okan Koçak

   Siz haklı bir sebeple ayrılıyorsunuz fakat bunu “işçinin haklı sebeple feshi” olarak değerlendirmemek lazım. Birincisi çok kısa süreli çalışmışsınız. Mahkemede savaşacak bir rakam yok ortada.

   Bence en iyisi 15 gün çalışın ve paranızı tam alarak çıkın. Yok baktınız problem yaşatıyorlar hala, İŞKUR’a başvurun. Onlar sizin yerinize ihtar çekerler.

   Yine olmazsa gayrı resmi çalıştırdıkları ve ödeme de yapmadıkları için SGK ve çalışma bakanlığına ihbar edeceğinizi belirtin.

   • Üstadım İskur sadece uzlaştırma komisyonu olarak çalışır hiçbir şikayetçi yerine işverene ihtarname göndermez

    • Okan Koçak

     Kesinlikle doğru. Varsa bir yanlış anlaşılma hemen düzeltelim. İŞ-KUR işvereni çağırır ve işçinin uğradığı haksızlıkları/iddiaları kendisine iletir.

     Bazı yaptırımlarından dolayı işveren üzerinde etki/baskı sahibidir. Örneğin İŞ-KUR çağırınca gitmemenin cezası olduğu gibi.

     İşverenden bazı evrakları talep eder ve düzeltilmesi yönünde beklenti oluşturur. Asla hukuki bir merci gibi işverene cezai müeyyide uygulayamaz.

     İŞ-KUR’u öncelikli müracaat merci olarak sunmamızın sebebi ekonomik bir talebinin olmamasıdır. İşverenin yanlışından dönmesi için hukuki bir süreç başlatmak işçi için karşılanamaz külfetlere sebep olabileceği gibi küçük alacaklar için de hukuki bir süreç başlatmak astarının yüzünden pahalıya gelmesine neden olabilir. İŞ-KUR’u bu nedenle genellikle öneririz.

     Katılımınız için teşekkür ederiz.

 14. Merhaba 10.11.2012 yilindan beri calistigim sirketimden ayrilmak istiyorum. İhbar suresinide beklemek istemiyorum. Bu durumda bir kac sorum olacak size
  – maasimdan ihbar suresi ile ilgili kesinti olurmu?
  -iceride 7 gun yillik izinim var. Bu izini ihbar suresinden sayip parasini bana vermeyebilirler mi?
  – sirketimde yapmis oldugum 90 saat mesaim var. Bu mesailerin parasini alabilirmiyim? Yoksa ihbar suresinden once cikacagim icin oradan kesinti yapabilirler mi?
  – prim hak ederim mevcut . Aylik satislar sonucu her ay prim hak ediyorum. Bu primden kesinti yapabilirlermi(ihbar suresi kesintisi adi altinda)

  Simdiden tesekkur eder, beni bilgilendirmenizi rica ederim

  • Okan Koçak

   1. sorunuz: Evet kesinti olur. Lakin işverenin bunun için mahkeme yoluna gitmesi gerekiyor. Hemen çıkıp gitme nedeninizi bilmiyorum fakat eğer işverenin çok büyük bir kusuru yoksa ihbar süresince çalışın. İşveren ile aranızı yıpratmayın. İş hayatında kiminle yolunuz nasıl kesişecek belli olmaz.
   2. sorunuz: Evet. Yıllık izinlerinizi ihbar süresinden saydırabilirsiniz.
   3. sorunuz: Mesainiz varsa alırsınız. Sizden bir kesinti yapacaksa, ücret mesai vs. hepsinin toplamının üzerinden yapacak. İhbar tazminatının mesai ile bir bağı yoktur.
   4. sorunuz: 3. sorunuz ile aynı cevap. İhbar kesintisi yapılacak diye mesainiz ve priminiz yok olmaz. Ücretiniz karşılamazsa mesai ve primi de keseceklerdir.

 15. Okan Bey Merhaba,
  Cok faydali bir site ve sayfa oncelikle tesekkurler, ozellikle ozel durumlara verdiginiz cevaplar oldukca aciklayici. Bir kac sorum olacak:
  1- Ihbar suresinin ihlal edilmesi durumunda ihlal edilen surenin bolunmesi mumkun mu? Ornegin 8 hafta ihbar suresi verdik, daha sonra daha erken isten ayrilmak gerekti ve 4 haftanin sonunda ayrildik. Tazminat 4 haftalik mi, 8 haftalik mi olarak odenir?
  2- Yine ustteki soru ile ilgili, 8 hafta ihbar suresini isverene verip, sonra yukarida belirttigim gibi 4. haftanin sonunda ayrilmanin geregi/yolu nedir?
  3- Isverenim kendi ic komisyonlarindan birinin aldigi karar ile bazi calisanlara mesai odemesi yapmiyor. Bu is kanununa aykiri degil mi? Mesai odemesini gecersiz kilabilecek bir durum soz konusu olabilir mi? Mesai odenmemesi hakli fesih sebebi sayilabilir mi?
  4- Isverenin ihbar tazminatindan (ihbar suresinin calisan tarafindan ihlal edilmesi sonucu) feragat etmesi gibi bir durum soz konusu olabilir mi?

  Tesekkurler.

  • Okan Koçak

   Öncelikle teşekkürler.

   1- Evet bölünebilir. İhbar sürelerinin doldurulan kısmı tazminata dahil edilmez.
   2- Herhangi bir gereği, yolu vesairesi yok. Ben daha fazla kalamayacağım dersiniz. İşveren sizin yerinize hala birini bulamadıysa ya da bulunan kişiyi yetiştiremediyseniz işveren mağdur olur. Elbette ihbar süresini beklemeden gitmek için yazılı bir beyan verilmeli mi sorusu akla geliyor. Eğer işverene yazılı imzalı bir “ben kalan bir haftayı çalışmayacağım” gibi bir belge sunarsanız işverenin sizden ihbar tazminatı altında kesinti yoluyla düşmesi kolaylaşır. Elbette kimse kimseyi 1 haftalık tazminat için mahkemeye vermez. Eğer bir belge vermezseniz işveren kesinti yapmaya da bilir. Ülkemizin içinde bulunduğu hukuk çıkmazıyla ilgili bir konu bu. İşveren kesse bir dert kesmese bir dert. Kesse aslen mahkeme kararı lazım. Bu konuya makalede yeterince yer verdiğim için burada uzun uzun değinmeyeceğim fakat olması gereken “işveren istifaya ek bir yazı talep ederse bu yazıl verilmeli ve ihbar tazminatı işverene ödenmelidir.”
   3- Mesai ile ilgili yazımızı okuduysanız bilirsiniz. Fazla mesai bir haktır. Hiç bir şekilde ödeme yapmamak gibi bir durum söz konusu olamaz. Elbette mesai ödenmemesi durumunda da “bir avukat desteği ile” işverene ihtarda bulunulmalı ve haklar temin edilemezse de haklı sebeple tüm tazminatlar talep edilerek işten ayrılmak söz konusu olabilir. İşveren bu hak talebi ya da dava süreci nedeniyle işçiyi işten çıkaramaz. İşe iade davası yolu açıktır. Elbette belli konuları atlamamalıyız. Örneğin; haftalık çalışma süresi 45 saat olan işyerinde işçi 45 saati doldurmadıysa bu süreyi doldurana kadar yaptığı çalışma fazla mesai sayılmaz. İşyerinde standart olarak 45 saatten daha az süreyle çalışılıyorsa, örneğin 40 saat, 45 saate kadar ki çalışmalar %50 değil %25 mesai ücreti ile hesaplanır.
   4- İşveren elbette dilediği zaman işçiden yana hareket edebilir. Bu herşey için geçerli. Örneğin ihbar tazminatını kesmeyebilir. Yıllık izin ilk 5 sene 14 iş günü iken işveren 20 gün verebilir. Mesai saatlerini azaltabilir vs. vs.

 16. Oncelikle mrb.ozel bi sirkette guvenlik olarak calismaktayim.25.8.2014 de istifa ettim.fakat benden 2 gun daha calismami istediler bende kabul ettim.bordromda 1400 lira yatan para gozukoyor fakat bankada 800 tl para yatmis.sirketi aradigimda ihbar tazminati vekiyafet parasi adi altinda 600tl kestiklerini belirtiyorlar.ne yapmaliyim.bana acil cewap yazarmisiniz.kolay gelsin

  • Okan Koçak

   Avukat ile görüşüp ihtar çektirin. Paranızı isteyin. En yakın İş-Kur’a başvurun.

   Bunlar işinizi görecektir. Olmadı dava açacaksınız ama 600-TL için dava masraflarına girmeyin derim.

 17. iyi çalışmalar okan bey;
  10/07/2012 tarıhınden ıtıbaren 2yıldan fazladır bankada engelli kadrosunda gişede çalışmaktayım,yukarıda diğer arkadaşların sorularına verdiğiniz cevaplardan anladığım kadarıyla 42gunluk ıhbar suresı kullanmak durumundayım.ve girdiğim ekps sonucunda kamuya atanmış bulunmaktayım ve atama başvuru evraklarımı gönderdım 30/09/2014 ıtıbarıyle evraklar ıncelenıp işe başlama tebligatını bekleyecegım fakat burdakı belırsızlık teblıgatın gelış suresının kesınlıgının olmaması(belkı 1ay sonra belkı daha fazla bır zamanda).
  1-bankanın IK müd. ile görüşmemde istıfa etmem halınde ıcerde bulunan 22gunluk ıznımı 42 gunden dusup gerı kalan kısımla ılgılı talepte bulunmayacaklarını ve çıkışımın ıstedıgım gun verebılcegını ıfade ettıler.bu dogru bır yontemmıdır?lehıme nasıl bır hak doğar?
  2-01/10/2014 ıtıbarıyle ıstıfa etmem halınde ıhbar suresınden once teblıgatım gelmesı durumunda ıcerde bulunan ızınlerımden kullanarak cıkıs yapmak mumkunmudur?
  3-ıhbar suresı kullanmam halınde iş arama, erken çıkışlar ve benzerı haklarım nelerdır?

  verecegınız cevapları sabırsızlıkla beklıyor ve sımdıden cok cok tesekkurler okan bey

  • Okan Koçak

   Merhabalar Ramazan Bey,

   Yazılarımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sınavdaki başarınız için de ayrıca tebrik ederiz.

   Evet, ihbar süreniz 42 takvim günüdür. İşvereniniz 22 günlük yıllık izninizi 42 günlük ihbar sürenizden düşebileceğini ve karşılıklı olarak birbirinize olan borçlarınızı mahsup etmeyi teklif etmiş ki bu oldukça uygun bir teklif. Kalan 20 günü de talep etmeyeceğini söylemiş. Size oldukça pozitif yaklaşmışlar. İstifanı verdiğin andan itibaren gidebilirsiniz demişler. Burada işveren sizden alacaklı ve alacağından vazgeçiyor.

   01.10.14 itibariyle istifa ederseniz ve ihbar süresi içinde tebligat gelirse işveren zaten herhangi bir zorluk çıkarmayacağını söylemiş. Yıllık izinlerinizi ihbar tazminatınıza sayarsanız 22 günü mahsup ediyorsunuz. 20.10.14 itibariyle de ihbar süreniz bitiyor ve ayrılıyorsunuz. 20.10.14’ten önce tebligat gelirse zaten çıkıp gidebileceğinizi işveren size söylemiş.

   İstifa ettiğiniz günden itibaren çalışacağınız gün başına günde 2 saat iş arama izniniz var. Sizden 20 günlük ihbar tazminatını kesmeyen bir işverenden günde 2 saatlik iş arama iznini nakit olarak istemek pek iyi niyetli bir davranış olarak algılanmayabilir. Burada karar sizin.

 18. haşim ustaoğlu

  okan bey merhaba,
  ilk sigorta girişim 2000 yılı ocak 4
  son çalşıtığım ve halen devam etmekte olduğum yere 2004 martda girdim….
  BAZI sağlık ve ailesel özel sebeplerimden dolayı iş yerinden ayrılmak istedim ama tazminatımı vermedikleri için ALANA kadaar mecburen çalışıyorum.
  -TAZMİNATIMI ALABİLMEK İÇİN BENİM YARARLANABİLİECĞİM BİR KANUN VARMI?
  -VEYA EMEKLİLİK ŞARTLARINI YERİNE GETİRMİŞ OLABİLİRMİYİM ? (15 yıl ve 3600 gün prpim sayısı 2000 yılı ocak sigorta başlangıcı.bu yolla da tazminatımı alabilirmiyim ?)
  BENİ YÖNLENDİRECEĞİNİZ UZMAN BİR AVUKAT VARMI ?
  TŞK.İYİ ÇALIŞMALR…
  -SAĞLIK SEBEPLERİNİ ÖNE SÜRERSEM MAHKEME YOLUYLAMI TALEP EDEBİLİYORUM ? SAĞLIK —–KURULUNDAN RAPOR ALIP MAHKEME AÇABİLMEM İÇİNDE İŞİ BIRAKMAM MI GEREKİR ?

  • Okan Koçak

   Öncelikle sizin de bildiğiniz üzere ayrılırsanız tazminatı alamazsınız. Mecburen çalışacaksınız.

   Ya çıkarılmak zorundasınız ya da haklı sebeple sözleşmeyi tek taraflı feshetmelisiniz. Kanunlarla boğulmayın. Ya doğum, ya ölüm ya askerlik ya da haklı sebeple fesih.

   Emeklilik şartlarını yerine getirip getirmediğinizi öğrenmek için işyerinizin bağlı bulunduğu SGK’ya gidin ve 3600 günü tamamladığınıza dair yazı isteyin. Biraz safa yatın. Bu işlerden hiç anlamıyormuş gibi konuşun. Size hakkınız varsa bir döküm ve üst yazı verecekler. Hakkınız yoksa “yok kardeşim” derler.

   Hakkınız varsa gidip işverene ibraz ederek tazminatınızı (kıdem tazminatı + yıllık izin ücreti) alarak ayrılabilirsiniz. Bununla ilgili yorum yapmak istemiyorum çünkü ne kadar konuşsak boş. 2000 yılında iş başı yaptıysanız elbette hak kazanmış olabilirsiniz. Arada boşluk varsa hak kazanmamış olabilirsiniz. Gidip başvurmak en hızlı en kesin ve en kolay yöntemdir.

   Sağlık sebepleri ile elbette sözleşmeyi tek taraflı feshedebilirsiniz. Lakin sizin de sorduğunuz üzere iyi bir avukat gerekiyor. Sizi çok iyi bir avukata yönlendirebiliriz dilerseniz. Detayları avukat ile görüşmeniz gerekir.

 19. haşim ustaoğlu

  -BU ARADA SON 10,5 YILDIR aynı firmadayım.sigorta başlangıcı 2000 ocak yılı toplam sigortalıık sürem 2015 ocak ayında 15 yıl oluyor.
  -sgk da saf ayağına yatmak derken anlamadım 🙂 ben dökümanı veya onay yazısını sgk dan isterken zaten 15 yıl şartı + 3600 gün prim sayımın dolduğunu ve çalışmak istemediğimi emeklilik yaşımı beklemek istediğimi dilekçe veya şifaen başvuru yapmam izah etmem lazım değil mi ?
  -lütfen mail adresime ESKİŞEHİRDE BU KONULARDA UZMAN BİR AVUKAT ÖNERİRMİSNİZ

  • Okan Koçak

   Haşim Bey,

   Bildirmiş olduğunuz mail adresine avukat ile ilgili bilgiler geçilmiştir.

   Hakkınızı almanız dileklerimizle,

 20. Okan Bey merhaba,

  Kurban bayramında 2 gün çalıştım. günlük yevmiyem 50 tldir. 2 güne 200 tl mi yoksa daha mı fazlaalmam gerekiyor. İyi Çalışmalar.

 21. Okan Bey merhaba,
  01.07.2008 tarihinden beri firmada çalışmaktayım.15.09.2014 de kendi rızamla işten ayrıldığıma dair istifa mektubunu verdim. 8 haftalık ihbar süresinde çalışacağımı ilettim. Firma bunu kabul etti ve ihbar süresini çalışmaktayım.
  Firmaya 2 saatlik iş arama iznini kullanmak istediğimi söyledim fakat firma kendi istifa eden personelin bunu kullanmaya hakkı olmadığını ve zaten yeni bir işe başlayacağım için bunu kullandırmayacağını söyledi. Ayrıca 2014-temmuz ayında hak ettiğim yıllık izinden 16 günü içeride mevcut. Bu yıllık izinleri ise 2011 yılı itibariyle ileri geri aldığım ücretli mazeret izinlerinden dolayı (toplam 75 saat ve hepsi belgeli izinler )kesip 6 gün kaldığını iddia ediyorlar. Benim görev tanımın dışında yaptığım bir işten dolayı yanlış irsaliye yazılımından dolayı gelen cezayı tarafıma iletilmeden rızam olmadan maaşımdan haziran-temmuz ve ağustos ayında kesinti yaptılar. Bazı günler yaptığım pazar mesailerini ise kesinlikle ödemeyeceklerini ilettiler. Bayram ikramiyesi ödemesi yapıldı fakat istifa eden personel olduğum gerekçesiyle tarafıma yapılmadı.
  Yukarı da belirttiğim durumları göz önüne alarak bu firmadan hangi haklarımı alabileceğim konusunda yardımlarınızı rica ediyorum.

  • Okan Koçak

   Merhabalar Elif Hanım,

   Sırayla gidelim. İstifa da etseniz çıkarılsanız da günlük 2 saat iş arama izniniz var. Bunu toplu ya da tekil kullanabilir ya da parasını alabilirsiniz.
   Kullandırmadılarsa ihbar süresini bile beklemek zorunda değilsiniz. Bu cepte.. bir.

   Belgeli ücretli mazeret izinleriniz varsa bunu yıllık izninizde vb. hiç bir yerden kesemezler. Elbette bu belgelerin sizde imzalı nüshaları yoksa bu evrakları imha ederek haklı çıkmaya çalışabilirler. Lakin imha ederlerse bu sefer çalıştınız gibi görülür, kendi ayaklarına sıkmış olurlar. Ayrıca işini düzgün yapan bir işveren ise zaten SGK aylık bildirgelerinde izinleriniz rahatlıkla görülür. Bu iki.

   Tarafınızdan yaptığınız bir hatadan ötürü ücret kesintisi yapılabilir mi? Elbette yapılabilir. Savunma talebinde bulundularsa, siz savunma verdiyseniz, işveren kesinlikle haklıysa elbette kesebilir. Lakin ben bu soruşturmaları doğru düzgün yapan bir işveren görmedim. Yapmıyorlarsa bu üç…

   Bayram ikramiyesi konusu biraz marjinal kaldı. Eğer iş kanunundan doğan bir haktan bahsediyor olsaydık alırsınız diye bitirecektik lakin işverenin bundan önce bayram ikramiyesi için ne gibi kriterler koyduğunu incelememiz lazım. Eğer bir ücret ve yan haklar yönetmeliği ya da iş sözleşmenizde bu konuya dair bir madde varsa ona bakmak gerekir. Bu konu ile ilgili hiç bir yönetmelik vb. yoksa ve işveren kafasına göre davranıyor gibi bir sonuca varılırsa bunu da alırsınız. Bu da beş.

   Öncelikle başa dönecek olursak, işvereni iş arama izinlerinizi vermesi yönünde yazılı olarak uyarın. Uymazsa ihbar sürenizle ilgili çalışma zorunluluğunuz kalmayacaktır. Hukuki yollarla yukarıda saydığımız tüm alacaklarınızı alabilirsiniz. Hiç bir şey kesemezler sizden.

   İyi bir avukat bu konuyu sizin için rahatlıkla takip edip sonuçlandırabilir.

   Dilerseniz sizi deneyimli bir avukata yönlendirebiliriz.

 22. Tamer BANDIR

  Ben 15 yıl/3600 gün şartlarımı doldurdum, yaşı beklemek üzere iş akdimi tek taraflı feshetmek istiyorum. Herhangi bir hataya düşmemek amacıyla uygun bir fesih dilekçesi arıyorum, şu ana kadar erişemedim.
  Yardımcı olabilir misiniz?

  • Okan Koçak

   Ana sayfada yer alan “Gerekli formlar” kısmından istifa örneğini alıp durumunuza uygun doldurum. Herhangi bir şeyi riske attığınız yok. İsteseniz de bir hataya düşemezsiniz. Dilekçenin altına da SGK’nın yazı ve dökümünü koyun, verin bitsin.

 23. serkan anıl

  Okan bey merhaba

  İnşaatta çalışmaktayım. Aynı firmanın 2 ayrı şantiyesinde görev aldım çıkış vermeden yeni sigorta numarasına nakledildim ve nakledildiğim son şantiyede sözleşme üzerinde 1 aydır çalışıyor gözüküyorum. Ama totalde 5 ay oldu. 2 hafta kalmak istemiyorum ihbar süresi için. Deneme süresi içinde sayılırmıyım ? Totalde 5 ay ama son şantiye sigortasında 1 aydır çalışıyorum muhasebecimiz nakille gittin deneme süresi sayılmaz diyor.

  Yukardaki olay bana yaramıyorsa verilmeyen fazla mesai ücretlerinden dolayı istifa ediyorum yazarsam haklı fesih olur mu malum inşaat gece beton döküyoruz ve extra para almıyoruz.

  Veya hastaneden inşaatta çalışamaz raporu alsam haklı fesih olur mu

  Şimdiden çok teşekkürler biraz karışık oldu kusura bakmayın

  • Okan Koçak

   Serkan Bey merhabalar,

   Öncelikle siz aynı işveren için çalıştığınız için tüm çalışmalarınız toplanır. Yani deneme süresi içinde kesinlikle değilsiniz. O konuyu unutun.

   Durumunuzu anlıyorum. Herhangi bir haksızlığı öne sürerek istifa ederseniz daha iyi bir hamle olacaktır. Tabi ihbar tazminatını kesmelerinden korkuyorsunuz ve toplam çalışma süreniz de mahkemeye başvurmaya değmez bir süre.

   Bu ne yazık ki ülkemizin kanayan yarası.

   Bence öncelikle iyi niyetle çalışmak istemediğinizi konuşun. Anlatın. Kimse 5 aylık ve çalışmak istemeyen birini zorla uzun süre tutmaz. Sonrasında mesaileri bahane eden bir istifa yazacağınızı ama bunu yapmak istemediğinizi, kapıyı çarpmadan gitmek istediğinizi belirtin. Sonra da bu istifayı yazın ve verin. En azından o çalışmak istemediğiniz 14 günlük süre başlasın. Böyle hareketsiz kalırsanız o 14 gün peşinizi bırakmayacağı gibi 6 aylık süreyi aşarsanız bu sefer 4 haftaya çıkacak. Kararınızı verin ve net olun.

   İyi şanslar.

 24. Okan bey iyi günler size bir sorum olacak. 08.10.2014 tarihinde istifami vererek isten ayrilma talebinde bulundum. Ya klasik 8 aydir calisiyordum. Fakat 18.10.2014 tarihinden itibaren isten ayrilmak istiyorum. Fakat işveren cikisimi vermeyip beni 2 gündür oyaliyor ve gecen aydan kalan mesai ücretini elden verdikleri için el koydular ve benden cikarsam ihbar parasini keseceklerini söylüyorlar bu durumda benim elden verecekleri resmi olmayan mesai param için mahkemeye verme durumum varmi ? Ve ihbar yazminatimi benim iznim olmadan kesemeyecekleri icin yeni baslayacagim is yerinden noter ile mi kesebilirler. Yardimlariniz için teşekkürler.

  • Okan Koçak

   8 aydır çalışıyorsanız işyerine istifanızı verdikten sonra 4 hafta daha çalışmak durumundasınız demektir. Siz 10 gün çalışıp kalan 18 günü çalışmak istemiyorsunuz ve ayrılacağım diyorsunuz.

   Eğer o kadar niyetliyseniz ve kafaya koyduysanız ayrılın. 18 günlük ihbar tazminatınızı keserse mahkemeye elbette verir ve paranızı alırsınız.

   Mesainizi vermezse mahkemeden başka yolunuz yok. Siz açıktan aldığınız her para için geleceğinizden ve garantilerinizden çalmış durumdasınız. Mahkemeye vermezseniz alamazsınız.

   8 aylık bir çalışma için mahkemeye gitmeniz gerekecek ve dava ile avukat masraflarını vermek istemeyeceksiniz. Baştan söyleyebiliriz bunu.

   Kısacası ayrılırsanız ve keserlerse İŞ-KUR’a gidin ve şikayet edin. Mahkemeye de vereceğinizi söyleyin. Fakat mahkeme kartınız blöf. Mahkeme masraflarının altına girmeyeceğinizi düşünüyorum. Mesainiz resmiyette olmadığı için üzerine yatabilirler, ihbar tazminatını kesmeye de adamın hakkı var fakat mahkemeye verirseniz onu da alırsınız.

   • Damla yilmaz

    Okan bey iki bucuk yildir calisiyorum evlilik dolayisiyla isten ayrilicam ve ayrica patronum hep eksik maas yatirmis sigortami gelmedi diye gostermis 18.01.2017 noter araciligla dilekce yazdim bir hafta sure tanidim dilekcem ulastigindamii isi birakicam yoksa dilekcem ulasmadindami birakayim

    • Okan Koçak

     Evlilik nedeniyle ayrılıyorsanız neden noter aracılığı ile dilekçe gönderdiğinizi anlayamadım. Dilekçenizde hangi tarihte işi bırakacağınızı yazdıysanız o tarihte işi bırakın.

 25. okan bey merhaba
  benim sorum bir market sektöründe 64 gün çalıştım ve kendi isteğimle çıkmak istiyorum ve işe gitmedim bana ihbar süresini söylediler istifamı vereceğim çalışmışlığım az 14 günlük ihbar süresine giriyormu

  • Okan Koçak

   2 ayı geçtiğiniz anda 2 hafta ihbar süresi var.

 26. Merhaba okan bey şöyle bir şey okudum deneme süresi hükmü “iş sözleşmesinin ilk iki ayı deneme süresidir” şeklinde kendiliğinden mevcut olan bir hüküm değildir. Aksine, deneme süresi, iş sözleşmesinde taraflarca böyle bir süre ve kayıt konulduğu takdirde söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle, deneme süresinin varlığını iddia eden taraf, iş sözleşmesinde deneme kaydının varlığını ve öngörülen deneme süresinin ne kadar olduğunu ispatlamakla yükümlüdür. deniyor işe başlangıçta çalışma şeklini belirten bir belgedenmi söz ediyor öyle bir belge imzalanmadıysa nasıl bir yol uygulanmalıdır sözleşme gibi link http://www.iskanunu.com/sizin-sorduklariniz/1786-deneme-suresi-iki-ay-olmak-zorundamidir

  • Okan Koçak

   İş kanunu der ki; deneme süresi zorunlu değildir. eğer deneme süresi koyacaksan en fazla 2 ay koyabilirsin. toplu iş sözleşmeleri ile 4 aya çıkarabilirsin.

   Eğer sözleşmede deneme süresi yoksa ihbar süresi hemen başlayacaktır. Elbette sözleşme yoksa yine deneme süresi olmaz. Kanıtlayamazsınız.

 27. Okan bey yardiminiz için çok tesekkur ederim.hakkinizi helal edin sizin gibi insanlarin bizleri yönlendirmesi bilgilendirmesi çok güzel bi durum. Allah hep yardimciniz olsun

  • Okan Koçak

   Teşekkürünüz fazlasıyla yeterli. Bize bizden başka yardım edecek hiç bir şey yok. Bu ülkede ziyadesiyle yalnızız.

   Onuncu kattan işçilerin düşüp öldüğü, kimsenin ceza almadığı, ailelerinin bile “para aldık” deyip bizi yarı yolda bıraktığı, paranın tek tanrı olduğu bir ülkedeyiz.

   Allah sizin yardımcınız olsun.

   Ağzımızı açık bırakan haberler örnek: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/27430961.asp

 28. Merhaba Okan Bey, ben bir özel şirkette 2012 yılından beri çalışıyordum daha sonra 2013 aralıkta istifamı verdim ama 2-3 hafta sonra tekrar işe geri döndüm çalışmamı kabul ettiler. Bana o zaman ihbar süresinden dolayı 45 gün çalışacaksın demişlerdi bende o süre boyunca çalıştım. Tekrar boyle bir durum olup istifa etmek istedigimde ihbar süresi beklemeyeceksın dediler. Bazı sebeplerden dolayı dün istifa mı verdim bugun calısıyorum hala bir cevap vermediler sana haber veriririz dediler. Sanırım şubat 2014 den beri çalışıyorum tekrar ihbar süresi mi bekleyeceğim işten hemen ayrılmamın bir yolu yok mu ? kullanmadıgım izinlerim fazla mesailerim var ama nasıl oluyorsa hep onlardan yana oluyor bütün gidişat

  • Okan Koçak

   Hemen ayrılmanın bir yolu yok Fatih Bey. Bir işe girerseniz o işi ortada bırakıp gidemezsiniz. Yıllık izinleriniz varsa ihbar sürelerine saydırın. Mesainin ise bu konu ile hiç bir alakası yok.

   Gidişatın hep onlardan yana olma kısmını pek anlamadım.

 29. merhaba.. okan ben 2003 yılından beri özel bir işyerinde aralıksız çalışmaktayım kıdem tazmınatımı alıp işten ayrılmak istiyorum bu paraya ihtiyacım var ne yapabilirim yardım ve önerilerinizi beklerim.
  teşekkür ederim

  • Okan Koçak

   İhbara tazminatını almanın yolları bellidir.

   Kıdem tazminatı hak eden kişinin;

   – Evlenen kadının ilk 1. yıl içindeki istifası
   – Ölüm,
   – Emeklilik,
   – Askerlik,
   – Haklı sebeple işçinin sözleşmeyi feshi.

   Bunlardan biri yoksa alamazsınız. Paraya ihtiyacınız olması hakkınız olmayan bir parayı almak için bir çaba içine girmenizi mazur göstermez.

   Eğer hakkınız varsa yukarıdaki maddelerden birine girmesi anlamına geliyor. Hangisine giriyorsanız yazın yardımcı olalım.

 30. Gülsüm Ekinci

  Merhabalar babam icin soru soracaktm. Babam insaat firmasinda isci olarak calisiyo 4 yildir ayni firmada. Suan is yeri is alamamis ve suresi belli olmayan ucretsiz izne cikariyolar aylarca olabilirmis. 4 ay is yok bekleyinn sonra olacak diyorlarmis. Babamda cikisimi verin bekleyemem demis. Ocak ayindada emeklilige hak kazaniyodu. Suan nasil bir yol izlemeli tazminat alabilmek icin. Kac gun calistirmazlarsa hakli olarak ihbar suresini beklemeden cikabiliriz. Ve bu durumda alacagimiz tazminat ile emeklilikten dogan tazminat ayni mi. Suan alirsak o zaman baska isyerinde calisiyo olursa oradan alabilir mi.

  • Okan Koçak

   İş sözleşmesinde zorunlu ücretsiz izin ile ilgili bir madde yoksa veya işçinin rızasının alındığına dair ücretsiz izin beyanı/dilekçesi/protokolü/yazısı yoksa işveren işçiyi ücretsiz izne tek taraflı olarak zorla çıkaramaz.

   Çıkarması halinde bu tek taraflı olarak işçi sözleşmeyi feshedebilir ve tazminatlarını alır.

   Ücretsiz izin için işçi ile işveren karşılıklı olarak mutabık kalırsa;
   – işçi ücretsiz izinde olduğu dönem için ücret almaz,
   – bu izin süresince sigortası yatırılmaz ve eksik gün beyannamesi verilir
   – Ücretsiz izinde geçen süreler tazminatlar ve yıllık izin hesaplamalarından çıkarılır.
   – Ücretsiz izin karşılıklı mutabakat yoluyla dilendiği kadar uzatılabilir.

   Kısacası işçi ile işveren arasındaki tüm ilişki geçici olarak durur ve iki taraf içinde maddi anlamda hiç bir hak ve yükümlülük doğmaz.

 31. Okan bey kolay gelsin. Ben bir firmadan ihbar syremi doldurmadan ayrildim 19.10.2014 tarihinde SGK ya cikisim bildirildi. Fakat eylül ayindan elden alacagim mesai parama ce 19 günlük ekim ayinin hakedisime benim onayim olmadan el koymuşlar bu durumda ne yapabilirim.

  • Okan Koçak

   İhbar süresini beklemediğiniz için ihbar tazminatını işveren, size vereceği hukuksuz bir paradan kesmiş. Bunun için 40 sayfa yazsam yetmez. Neresinden başlayayım?

   Birincisi ne kadar çalıştınız yazmamışsınız. Sadece ayrıldığınız tarihi yazmışsınız.
   İkincisi işveren kafasına göre ihbar tazminatını kesemez. Mahkemeye verirsiniz geri alırsınız.
   Üçüncüsü açıktan para aldığınızı ifade ediyorsunuz. Diğer bir değişle kaçırdığınız parayı sizden kaçırmışlar.

   Ne kadar çalıştığınızı bilmediğim için hukuki takibe değer mi bilmiyorum ama, eğer kayda değer bir süre çalıştıysanız önce tespit davası açarsınız ve mesai paralarınızı talep edersiniz. Resmiyette size ödenmediği için mesailerinizi tekrar alırsınız. Resmi olarak ödenen bir para kesildi ise onu zaten geri vermek durumundalar. Tabi ihbar süresini neden beklemediniz diye de sorarlar? Geçerli bir neden sunup kanıtlamalısınız.

   Ne yazık ki açıktan para alıp, hakkı yenene kadar ses etmeyen vakalarda daha fazla çözüm üretemeyiz. Eğer kayda değer bir süre çalıştıysanız bize yazın, sizi iyi bir avukata yönlendirelim.

   • Yaklasik 8 ay calistim okan bey. İsten ayrilma sebebim 12 calisiyordum ve günde 4 saat mesai yapıyordum calisma saatlerini 8 saate indirdiler ve mavi yaka personeline ikramiye verileceği soylenildi bende beyaz yaka personeliydim hicbir iyileştirme ve ikramiye verilmediği için bu maasla geçimimi sağlayamayacağım dan dolayı isten cikmak istedim özellikle 9 kasimda nişanim olduğunu ve paraya çok ihtiyacimin olduğunu söyleyip beni anladiklarini söylediler ve hic bir hakedisime el konulmayacagini söylediler ve bugün is yerinden hakedisimi almak için gittiğimde paralarima bir önceki yazimda söylediğim gibi el konuldu.

    • Okan Koçak

     Ciddi bir süre çalışmadığınız için mahkeme yoluna giderseniz astarı yüzünden pahalıya gelir. Unutmayın; burası Türkiye.

     İşverene şöyle söyleyin; “bana kesmeyeceğinizi söylemiştiniz, ben de sözünüze güvenip erken ayrıldım. şimdi de kesiyorsunuz. Madem öyle ihbar süresince çalışmak istiyorum.” Bir şey derse İş-Kur’a gidip şikayet edin. Aynen bu konuştuklarımızı görevli memura anlatın. İş-KUR’daki görevli ile dilekçeyi yazarken sigortayı düşük gösterdikleri konusunda SGK’ya şikayette bulunacağınızı ihtara ekleyin.

     Bu en ekonomik çözüm yöntemi olacaktır. Yok işveren illa ödemeyeceğim derse burada top size dönüyor. Bir avukatla görüşmelisiniz. 8 aylık çalışma için savaşmaya değer mi bilemiyorum. Mahkeme ve avukat masraflarını karşılayamazsınız.

 32. Okan bey merhaba ,
  bir gsm firmasının bölgesel çözüm ortağında 4 yıldır çalışmaktayım baz istasyonlarıyla ilgili genelde şehir dışına gönderiyorlar iş için otel masraflarını karşılıyorlar fakat yemek ücretimizi ödemiyorlar gece gündüz kavramı olmadan cumartesi pazar bayramlarda çalıştırıyorlar. ve fazla mesai ödemiyorlar bu durumda iş sözleşmemi tek taraflı olarak fesh edersem hangi haklarımı alabilirim. teşekkürler

  • Okan Koçak

   Tüm haklarınızı alırsınız. İyi bir avukat önerebiliriz.

 33. Merhaba Okan Bey,

  Mart 2006 yılından beri aynı kurumda çalışmaktayım. 10 kasım 2014 de istifamı vereceğim. Yıllık iznim (35 gün) ve gün sonu 2 saat iş arama izinlerimi birleştirip en erken ne zaman işten ayrılabilirim. Ayrıca bu izinleri kullanacağımı istifa dilekçemde mi belirteceğim yoksa şifaen mi söyleyeceğim. Yardımınız için şimdiden teşekkur eder, iyi çalışmalar dilerim.

  • Okan Koçak

   8 yıldan uzun süredir çalışıyorsunuz. Bu nedenle 8 haftalık ihbar süresi işleyecek. İstifanızda kullanmadığınız yıllık izinlerinizin ve günlük 2 saat olan iş arama izinlerinizin topluca ihbar süresinden düşülmesini istediğinizi belirtin. Hiç bir şeyi şifahen yapmayın.

 34. EMEL ÖRS

  Okan Bey benimde size bir sorum olacaktı. 13.01.2014 tarihinde bulunduğum şirkette işe başladım. 06.11.2014 tarihinde de istifa ettim. Müdürümüz ihbar süremi gözetmeden çalışmış olduğum müşterime haftasonu itabari ile aramızda olmayacak şeklinde bir yazı yazmış. Bu durumda işe gelmemem durumda herhangi hukuki bir durum ortaya çıkar mı?
  Şimdiden teşekkürler

  • Okan Koçak

   İşvereninizin müşterilere ne dediği sizi direk olarak bağlamaz. Adım adım sorumluluğu geri çekmesi doğal. Siz ihbar süresince kalmaya hazır olun. O tarihte işveren “artık gelmene gerek yok” derse ne ala. Demezse gitmelisiniz.

 35. fatma erdoğan

  merhabalar, 9 kasım 2013 tarihinde işi başladığım halde 1 aralık 2014 tarihinde girişim yapıldı. bir yılımı doldurmaya az bir zaman kala işverenimden whatsapp tan işime son verildiği bildirimi telefonuma geldi. bu güne kadar bana yapılmış yazılı bir ihtar olmadı. (mail adresime gönderilmiş bir gözdağı hariç) bu durumda kıdem tazminatını hak kazanmak için ne yapmalıyım. teşekkürler…

  • Okan Koçak

   İşe 9 Kasım’da başladığınızı kanıtlayabilir misiniz?

 36. sayın okan bey 2004 yılından itibaren özel bir şirkette çalışmaktayım.Kanunen 7,5 saat günlük çalışma mevcut iken ben 11,30 saat çalışmaktayım ve hiç bir ek mesai almamaktayım ve maaş bordom’da mesai bölümü boş bırakılarak toplam olarak mesai kazanç toplamı olarak brüt ücret’im yazmakta .yani günlük 3,5 saat fazla çalışıyorum buna karşılık herhangi bir ek mesai alamıyorum.Bana bu konu hakkında izleyeceğim yolu belirtirmisiniz ve bu işi halledecek sizin önereceğiniz bir avukattınız varmı. not:halen burda çalışmaktayım saygılarımla

  • Okan Koçak

   Bekir Bey, doğru anladıysam mesaiye kalıyorsunuz ve mesai ücretinizi ödemiyorlar. Aynı şekilde bordroda da mesai kısmını boş gösteriyorlar.
   İş sözleşmenizi tek taraflı olarak feshedebilecek durumdasınız. Sizi çok başarılı bir avukata yönlendirebilirim. Mesailerinizi ve kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. Avukat bilgilerini mail adresinize göndereceğiz.

   • merhaba
    bende 7.5 saat olarak çalışıyor gözüküyorum ama 1 aydır sabah 8 akşam 9 çalışıyorum.
    mesai vermiyorlar. neymiş sözleşmeyi mesai yok diyormuş. tutturmuşlar bi sözleşme diye onu kafamıza vuruyorlar, köle gibi çalıştırıyorlar.
    başarılı bir avukata yönlendirebilir misiniz beni. ama şimdi alacağım 1000 lira çıkar avukat 750 lira isterse ben bu işte yoıkum. bide boş yere uğraşmayalım.

    • Okan Koçak

     Sözleşme kısmı sadece boş tehdit. Gidin İŞ-KUR’a şikayet edin.

     Sözleşmede mesai yok diye bir madde olamaz. Sözleşme ile kanunlara ayar verilemez. Siz o sözleşmeyi alın işkur’a gidin. Onlar işvereninizi çağırıp gerekli uyarıyı verirler.

     Avukata da yönlendirebiliriz elbette. Lakin avukat 750-TL değil çok daha fazlasını da isteyebilir. Avukat sizin alacağınız miktara değil vereceği emeğe bakar. Hakkınızı aramak başka bir şeydir, olaya sadece para olarak yaklaşmak ayrı bir şeydir.

 37. Zeynep aksu

  Mrb ben işten cikarildim noterden ihtar çekerek tarafıma kıdem ihbar yıllık izin ve maaşım yatırıldı fakat ben günde 10 saat çalışıyordum haftanın 6 günü tarafıma fazla mesai ücretim yatirilmadi birde üstüne is yeri bana ihtar çekmiş şirkette alacağınız kalmamıştır diye ben ne yapabilirim günlük 10 saat çalışmam fazla mesai olmuyor mu? Maaşım net 1700 brut 2528 yardimci olurmusunuz lütfen 1 yıl 7 ay çalıştım haftanın 6 günü günlük 10 saat :(((( devlet bizden yanami brnim avukata gidicek param yok

  • Okan Koçak

   Öncelikle bu mesaileri kanıtlamalısınız. Mesela saatlerinden sonra mail gönderdiniz mi? Fatura kestiniz mi? Şahitleriniz var mı? gibi.

   Kanıtlayabiliyorsanız bir avukatınız olmasını tavsiye ederim. Yoksa da kendiniz ihtar çekeceksiniz noterden ve mesainin eksik olduğunu, hesaplamanın doğru yapılmadığını belirteceksiniz. Noterden gönderdiğiniz bu ihtara karşılık yine noterden işveren size bir cevap verecek. Ödemezse mahkemeye başvurup alabilirsiniz.

   İkinci bir seçenek de İŞ-KUR’a gidip görevli memurun sizin ifadeleriniz doğrultusunda işvereni (ya da bir ilgiliyi) yanına çağırması ile sonuçlanır. Orada bir önce inceleme yapılır. Bu da işvereni kararlılığınız yönünde bir gözdağı oluşturabilir. Eğer bu hamleniz işe yaramazsa yukarıdaki mahkeme konusu yine gündeme gelecektir. Bir avukat aracılığı ile dava açmanız gerekecektir.

 38. Zeynep aksu

  Okan bey lütfen yardımcı olabilir misiniz is yerindeki Müdürümüz ali kıran baş kesen bizimle uğraşıyor 4 arkadasiz hepimiz mağdur olduk ben hep bu sektörde çalıştığım için iş bulamıyorum herkesi etkilemiş sabah 8 akşam 6.30 çıkış saatim bu normalmi bize ihtar çekmiş alacağınız kalmadı diye sırf bu ihtardan sonra mahkemeye karar verdim elime ne kadar geçecek mahkemeye vermeme degecekmi hiç bir şey bilmiyorum çalışma Bakanlığına gidiyoruz mahkemeye gidin diyorlar lütfen yardım edin
  19 ay çalıştım 2528 brut 1700 net maas

  • Okan Koçak

   Mahkemeye verdiğinize göre avukatınız vardır. O size elinize geçecek olan rakamı söylemedi mi?

   Ayrıca sektördeki diğer işverenleri arayıp sizinle ilgili olumsuz beyanlarda bulunup işinizi engelliyorsa bunu kanıtlamanız durumunda ayrıca maddi manevi tazminat davası da açabilirsiniz.

   O kadar dağınık ve konudan konuya atlayarak yazmışsınız ki anlamakta güçlük çekiyorum. Nokta veya virgülü 1 kere bile kullanmamışsınız koca paragrafta.

   Eğer sabah 8 akşam 18:30 arası çalışıyorsanız 15 dakikalık 2 çay arası ve 1 saatlik öğlen yemeği aralarını düşünce haftada 45 saat yapar. Bu normal. Cumartesi çalışmıyor olmanız lazım elbette. Eğer buna aykırı bir durum varsa mesai ücretini talep edebilirsiniz.

   Siz işçisiniz ve haklısınız. Neyi sorun ettiğinizi anlamadım. Elinize ne kadar geçeceğini de mahkemenin takdiri karar verir. Yazınızda işverenden ne talep ettiğinizi yazmamışsınız. Neyinizi verip neyinizi vermediğini de yazmamışsınız. Alacağınız kalmadı diye ihtar çekmiş neleri ödedi de alacağınız kalmadığını iddia ediyor onu da yazmamışsınız. Ben sizden daha çok şey yazdım buraya farkında mısınız?

 39. merhaba okan bey benim sorum daha farklı olacak bir işletmede muhasebe elemanıyım ama personel işleriyle de ilgileniyorum bir personelimiz 1 hafta önce komşu atölyenin elemanı ile bizim iş yerinde kavga etmiş bizde hakkında tutanak tuttuk.Personelde siz beni işten çıkartmak istiyorsunuz diye 31.10.2014 tarihinde mesai bitiminde gelip işten ayrıldığını söyledi ve ertesi gün işe gelmedi 1 hafta sonra gelip kıdem ve ihbar tazminatını istedi bizde kendiniz işi bıraktınız hak etmiyorsunuz dedik .oda şikayet edeceğini söyledi ve nitekim iş kura şikayet etmiş sizce ihbar ve kıdem tazminatını ödemeli miyiz yada izleyeceğimiz yol hakkında bilgilendirirseniz sevinirim. teşekkürler

  • Okan Koçak

   Hangileri için iş işten geçmiş hangileri için bir şeyler yapılabilir? Buna siz karar verin.

   Öncelikle olay olduğunda 6 iş günü içinde tutanak tutulmalı. Bu tutanakta işçinin yazısı ve bilgisi olmasa da olur. Olay tarafsızca yazılmalı ve şahitler imzalamalı.
   Yine aynı 6 gün içinde işçiden savunması istenmeli. Tarafsızca olayın anlatıldığı bir dilekçenin altına “savunmanızın alınmasına karar verilmiştir. Bugün mesai bitimine kadar bu yazıya cevaben savunmanızı el yazınızla yazınız ve ilgili birime teslim ediniz” gibi.
   Savunma talep yazısı ve işçinin savunması birleştirilmeli ve hakkaniyetli bir şekilde işçiden özür dilenmeli ya da ihtar verilmeli. Elbette bu da yazılı olmalı ve işçiye de imza karşılığı teslim edilmeli.
   İşçi savunma talep yazısı vermezse veya imza atmaktan imtina ediyorsa yukarıda saydığım adımlar noterden ihtar yoluyla yürütülmeli.

   Gelelim sizin durumunuza. Öncelikle işçiyi çağırın. Biz seni kovmadık kardeşim. Gel işine devam et deyin. Gelmiyorsa olayın gerçekleşme sırasıyla izahını güzelce yapın. sonunda da işten çıkarılmadığını bu nedenle gelmediği her günün devamsızlıktan sayıldığını belirtin ve 1 hafta arayla 3 kere ihtar gönderin. Gelmezse işverenin haklı sebeple feshi ile sözleşmeyi tek taraflı feshedin ve açık konuşmak gerekirse kovun. Kötü niyete kimse tahammül göstermez. 3 hafta yeterli bir süre.

   Yok diyelim ki döndü. Hemen savunma talep yazıları ile ilgili yukarıda bahsettiğim adımları uygulamaya başlayın. imza etmezse noterden taahhüt ile evine gönderin. cevap verip vermemek ona kalmış.

   ve mutlaka bu savunma talep yazısı ve savunma işlemini yapın. 6 iş günü geçmiş olması elbette elinizi kötü yönde etkiler fakat siz yine de işlemleri yapın. kötü niyetli bir insan eninde sonunda hamlesini yapacaktır. Sonunda döner dolaşır bu iş özlük işlerinden sorumlu olan kişide patlar ki siz de en nihayetinde bir işçisiniz.

   Dilerseniz, bu tip konular için şirketinizden onay alırsanız tarafınıza bir eğitim bile verilebilir.

 40. ibrahim semre

  merhaba okan bey ben bir şirkette gece güvenligi olarak çalışıyorum.2.7.2013 te işe başladıgım gün bana haftalık izin oldugunu söylediler kabul ettim başladım 1 hafta oldu bana müdür izin kullanmamın şirketi zor duruma sokacagını ve bana iznimin parasının ödenecegini söyledi ihtiyacım vardı kabul ettim.o günden beri izinsiz ve 12 saat çalışıyorum bir kaç defa bunun tartışmasını yaptık begenmiyorsam istifamı yazıp gidecegimi söylüyor çalışmak zorundayım bide turizm işi oldugu için kışın iş bulmak zor buralarda ama artık zor geliyor 12 saat çalışmak + 1200 tl maaş alıyorum asgarisi bankaya 5 inde yatıyorsa elden verilen 15 ini buluyor.2-bayram ve tatil günleri çalışmaları hiç hesaba katılmıyor geçen ay bankaya biraz fazla yattı sordum bu ne diye bayram parası dediler ama elden verilen paradan tekrar kesiliyor bir anlamı kalmıyor…haftalık izinlerimi kullanmamak de ruh saglıgımı bayagı yordu bununda farkındayım..yıllık iznimi 2 parça halinde kullandım dinlenmek adına onuda bordro üzerinde gördümkü sgk pirimi yatmamış yıllık iznimin.bordro alamıyorum isteyince zar zor fotokopisini çekip veriyorlar.ne yapmalıyım sıkıldım iyice burdan ayrılmak istiyorum ama 5 parasızda ayrılmak istemiyorum evim kira 2 ögrencim var bana yardımcı olun lütfen ne yapabilirim….

  • Okan Koçak

   İbrahim Bey merhabalar,

   02.07.13 tarihinde işe başlamışsınız. Yani henüz oldukça yeni. Bir seneyi biraz geçmiş. 1,5 sene bile olmamış. Haklarınızı ve yapabileceklerinizi yazacağım fakat her ne olursa olsun hukuki yolla hakkını aramak demek “zaman” demektir. Bu hukuki mücadeleye başlamadan evvel kendinizi geçindirebileceğiniz bir ortam yaratmalısınız.

   Öncelikle bordrolarınızı size vermediklerine göre imza da almıyorlar demektir. Açıktan para verdiklerine göre büyük ihtimal bordroda mesailerinizi de göstermiyorlar demektir. Yıllık izne çıkmanıza rağmen bordroda SGK primi yatmamışsa o günleri ücretsiz izin göstermiş olabilirler. Bu da yıllık izin kullanmadığınız anlamına gelir.

   Yapacağını ve en yüksek geliri getirecek hareket şudur; Öncelikle bir avukat ile görüşün ve işsiz kalmaya hazırlanın ama istifa etmeyin. Benim yazdıklarım veya kendi hamleleriniz fark etmez avukatın onayı ile hareket edin.

   Bir yazı hazırlayın. Bu yazıda uğradığınız tüm haksızlıkları yazın.

    Şahit ve kanıt göstermeyin.

   Bunların düzeltilmesini talep edin. Düzeltilmediği taktirde İŞ-KUR, ÇALIŞMA ve SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI başta olmak üzere SGK’ya da başvuracağınızı, hakkınızı aradığınız için işinize son verilmesi durumunda ise İŞE İADE DAVASI açacağınızı belirtin. Gerçekten yetkili birine verin ve imzalı bir nüsha isteyin. İmzalayıp almazsa vermediniz sayılır. Noterden iadeli tahhütlü gönderin veya İŞ-KUR’a başvurun. İŞ-KUR onları ayağına çağıracak ve iddialarınızı görüşecek.

   Bu arada kovulursanız avukatınız aracılığı ile mesai, yıllık izinler, tüm tazminatlarınızı faizi ile talep edin ve işe iade talebinde bulunun.

   Kovmazlarsa işyerinde sorunsuz bir çalışma hayatı sizi bekliyor olacak dersem inanır mısınız? Elbette kimse inanmaz. Bir çok kişi size cephe alıp yıldıracak. Mobbing uygulayacak. Önemli değil. Olanları not edin. Şahitler edinin. (Ki şahitlere güven olmaz) Hiç bir evrağı imzalamayın. Talep ettiklerinizin ne kadarının ne şekilde yerine getirildiğini kontrol edin. Bu arada çalışmanıza da dikkat edin. Kavga etmeyin, işe geç gitmeyin.

   Kovmadılar fakat talepleri de yerine getirmedilerse veya baskı uyguluyorlarsa avukatınızla görüşün, sözleşmeyi tek taraflı olarak feshedin ve tazminat davası açtırın. Mesai ve yıllık izinleri de faizi ile talep edin. Belki avukatınız istifa etmenize rağmen işe iade davası açmanın bir yolunu deneyebilir. Elbette bu hamle için avukatınız ile görüşmeniz şart.

   Sorunuzun sonunda “5 parasız ayrılmak istemiyorum” demişsiniz. Hak aramak böyle bir yol. Ne yazık ki tüm haklarınızı bir mücadeleden sonra alacağınız için bir süre o işyerinden para gelmeyecektir. Mutlaka başka bir geçim kaynağı bulmalısınız.

   • ibrahim semre

    Öncelikle benimle ilgilendiginiz için teşekkürler Okan bey… şimdi size birazda ayrıntılardan bahsetmem gerekecek sanırım bordroyu imzalıyorum ama bana nüsha vermiyorlar… yıllık izin kagıdı imzalattılar ama bordro üzerinde baktımki pirimini yatırmamışlar…ben yılbaşından sonra dava açmaya hazırlanıyorum bunlara kazansada kazanmasada benden sonra gelecek arkadaşlar belki haksızlıga ugramazlar…bordro imzalamak hak kaybına neden olurmu Okan bey bunu çok merak ediyorum birde beraber aynı parkın içinde başka şirketin elemanlarıda bana 12 saat izinsiz çalıştıgım için şahit olabileceklerini söylüyorlar ne derece dogru olur bu arkadaşların söyledikleri..şimdiden teşekkürler efendim…

    • Okan Koçak

     Birincisi bordroyu imzalamak elbetteki aleyhinize etki yapacaktır. Lakin avukatınız size basit çıkış yolları da üretecektir. O bahsettiğiniz arkadaşların şahitliği de geçerlidir. Eğer şirketinizde sizinle aynı konulardan rahatsız ve hukuki yola başvurmaya hazır arkadaşlarınız varsa avukat konusunda size tavsiyede bulunabiliriz.

 41. ibrahim semre

  eger antalya bölgesinden tanıdık bir avukat varsa benim için daha iyi olur yılbaşından sonra kazan kaldırmayı düşünüyorum efendim benden başka rahatsız olan yok galiba hepsinin keyfi yerinde nedendir bilmiyorum galiba hepsi gündüz çalıştıgı için 8 saat çalıştıgı için izinlerini kullandıgı için mutlu gibiler sanki…ben varım gece çalışan sadece ve ugraşmalıyım Okan bey birde kafama takılan şu var davayı kazanma şansımız yüzde kaç kaybedersek bir külfetin altına girermiyiz….

  • Okan Koçak

   Antalya bölgesi için iyi bir avukat araştırırız. Sizden başka rahatsız işçi yoksa dilerseniz iyi niyetinizi koruyarak ve konuşarak çözmeye çalışın. Şahit bulmakta zorlanabilirsiniz. Davayı kazanma şansını her zaman yüksektir fakat şahit ve kanıt unsuru mesailerinizi almanız aşamasında önemlidir.

   Davayı kaybederseniz mahkeme masrafları üzerinize kalır. Mahkemeyi kazansanız da kaybetseniz de avukat masrafları tarafınıza ait olacaktır.

 42. Süleyman Aktağ

  Okan bey yardımlarınız için teşekkürler.
  23 temmuz 2007 sigortasız olarak işe basladığım 4 Mart 2008 tarihi itibariyle Sgk lı olduğum şirketten 28 Ekim 2014 tarihinde çıkışım yapıldı.
  Hiç bir belge imzalamadım aramızdaki hakaret içermeyen sözlü bir diyalog sonrası bana ceketini al çık git denildi.
  Muhasebe bürosuna uğradığımda henüz çıkış yapmadıklarini 1 hafta sonra hep islem yapıldığı söylendi.
  Bende yasal haklarımı bordroda gösterilen 1333.80 brüt paradan değil aldığım 1850 tl maaş ve primden isterim dedim bana hic bir bilgi verilmedi.
  3 Kasım günü ihtarname çektirdim o gün itibariyle de ggeriye dönük çıkışım yapılmış çıkış kodu sgk dan ogrendim 29 yazılmış işkur ve sgk yada başvuruda bulundum bunların sonunda da yeni bir firmada ayni yerde işe basladım ihtarname çekmiş olmama kizan eski patronum beni buralarda çalıştırmayacağını söylemiş hakkımda hırsızlık yaptı ve bana şantaj yapıyor diyerek hakkımda laf çıkardığından yeni işimden cikarildim
  Bana ispatla diyorlar nasıl ispat yapabilirim dedim suç atan o ispatlayabiliyormu dedim.
  Kanun suçlama yapan ispatta yükümlü dur diyor.
  Bu konuda yardımcı olmanızı isteyecem birde iş mahkemesi ne bakan bir avukat istanbul Ümraniye bölgesinde tavsiyenizi bekliyorum.
  Başvurduğum avukat yoğunluk tan bakamadığını söylüyor.

  • Okan Koçak

   Süleyman Bey, mail adresinize çok iyi bir avukatın iletişim bilgilerini geçiyorum.

   Önceki işvereniniz ile olan iş ilişkinizden doğan bir mahkeme sürecine ek olarak iftira üzerine de bir manevi tazminat davası açabilirsiniz.

 43. Merhaba iyi günler
  Benim size 2 sorum olucaktı
  2012 yılında başladığım işimden kasım 2014 de istifa ettim
  İhbar sürem 6 hafta fakat ben 2 hafta calışıp işden ayrılmak istiyorum. Bu durumda şirket bana dava açma hakkına sahip oluyor. Toplamda 1.5 maaş gibi bir tazminat ödenmesi gerekiomuş.
  1. Sorum şirket bu durumda ben 2 jafta ihbar süresi çalıştığım halde 6 haftalık tazminat talep edebilirmi yoksa 4 haftalık tazminat mı talep etmeli?
  2. Sorum ben işden ayrılır ayrılmaz başka bir şirketde çalışmaya başlıcam yeni şirket benden calışma belgesi istio bu durumda ben ayrıldığım gün şu an çalıştığım şirket bana bu belgeyi vermekle yükümlü müdür ?
  Şimdiden çok teşekkür ederim

  • Okan Koçak

   1- çalışmadığınız kısmı sizden talep edebilir.
   2- ayrıldığınız anda bu belgeyi vermek durumunda. bunun diğer konularla ilgisi yok.

 44. Merhaba,

  17 Kasım 2014’te ihbar sürem başladı, 8 haftalık ihbar süremde işyerinde çalışacağım ve maaşımı almaya devam edeceğim. 10 gün de iş arama iznim var. Bana 12 Ocak’a kadar çalışacağım söylendi. Halbuki iş arama iznimi düştüğümde 2 Ocak’ta ihbar süremin bitmesi gerekmiyor mu?

  Bir de ihbar sürem ayın ortasında başladığı için aslında 17 Kasım’a kadar çalıştığım ve hakettiğim bir maaş var. İhbar süresinde alacağım 8 haftaya tekabül eden 2 maaş ödemesinin yanında 17 Kasım’a kadarki ödememi de almam gerekmiyor mu?

  Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  • Ek olarak ihbar süremin içine denk gelen çok önceden almış olduğum izinler de var. 31 Aralık ve 8-12 Ocak.

   • Okan Koçak

    Önceden almış olduğum izinler derken hangi tür izinleri kastediyorsunuz anlayamadım.

  • Okan Koçak

   Merhabalar,

   17 Kasım 2014 itibariyle ayrıldıysanız ve 8 hafta boyunca çalışacaksanız 12 Ocak 2015’a kadar çalışacaksınız demektir. Bu tarihe kadar normal ücret almaya devam edeceksiniz.

   Pazarları saymazsak (resmi ve dini tatilleri görmezden geldim) 49 gün ediyor. Günde 2 saat iş arama izniniz olduğuna göre;

   49 gün x 2 saat = 97 saat eder.
   97 saat / 7,5 saat = takriben 13 gün eder.

   Yani olması gereken şu;
   Ya bu 13 günü size öderler ve 12 Ocak 15’e kadar çalışırsınız.
   Ya 31 Aralık 14’de ayrılırsınız fakat 12 Ocak 15’e kadar maaş almaya devam edersiniz ve sigortanız sürer. Yani ücretli izinde olursunuz.
   Ya da 17 Kasım 14’ten itibaren her gün 2 saat iş arama iznini kullanırsınız.

   Elbette toplayıp kullanma hakkınızı tamamen toplayıp kullanmak yerine haftada 1 gün ücretli izin alarak da kullanabilirsiniz.

 45. merhaba okan bey
  ben bir şirkette ön muhasebe 10/07/2013 tarıhınden ıtıbaren calısıyorum … haftada 55 saat çalıyorum ve gunluk yarım saat molam var . bunun dışında maaşım asgari ücret olarak gözüküyor vede resmi tatil günlerinde çalışıyoruz .. hiç bi şekılde mesai ücreti almıyorum .. ıkı haftadır mudurumuz benden benimle alakalı olmayan işleri yapmamı talep ediyor… bende ihbar süremi doldurup çıkacağımı belirticem … fakat tazminatımı almak istiyorum .. nasıl bir yol izlemeliyim …
  yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

  • Okan Koçak

   Merhaba Elif Hanım. Öncelikle yeni bir iş arayın. Bulunca da istifa edip ayrılın. Kıdeme filan da bakmayın. 1 yıllık kıdem için kavga etmeye değmez.

   İstifa edince kıdeminizi vermeyecekler. Haklı sebeplerle sözleşmenizi tek taraflı olarak feshetmeniz lazım. İstifanızı noterden de iadeli taahhütlü göndermeniz gerekecektir.

   İş-Kur’a da başvurabilirsiniz. İşvereniniz yine vermezse mahkemeye gideceksiniz. Avukat masrafı doğacak. Davayı kazanınca ücret mesai vb. paranızı alabilirsiniz.

   Kısacası kanunlar herkes için geçerli. Diğer insanlara ek olarak size özel bir çözüm yok. Bol şans.

 46. Hocam hayırlı gunler dilerim
  Suanda 5 yıldır çalışmakta olduğum firmada halen devam etmekteyim.
  Çal8stigim yerde 2014 yılının agustos ayına kadar süre gelen kanal içindeki krikolari ilerletmek için kanal
  taban zeminlerinin bozularak krikolari itebilmek için kendimize zarar verdigimiz bu yüzden bel fıtığı hastalığına yakalanarak ameliyata kadar süreç geçirmiş ve iş yeri temsilcilerine bu kanal zeminin bozuk olmasinin bizlere çok ciddi zararlar verdiğini soylememize rağmen biz çalışanları hesaba almamislardir. Bizde bu konuyu BİMER e bildirerek iş yerini şikayet ederek gelen müfettişleri raporunda bele ağır yükler gelerek is sagligina uygunsuzlugu tespit edilmiştir.
  Tabi olan tabi yine bize oldu bu ihmal ameliyata kadar götürdü.tabi işyeri amiri şikayet eden işten cikaracaklar bu yanınıza kalmaz tarzında laflar ediyor.tabi biz bu konuşmaları ses kaydeci arac8ligla kayıt ettik.

  Şimdi hocam
  ben şuanda çalışmakta olduğum bu şirketten sogudum. Yani hemen iş bulur bulmaz anında terk edecegim. Ben noterden istifami versem is yeri hakkımda dava açtığı takdirde bu olayları anlatsam etkisi olurmu olmazmi. Sonuçta ben isimden memnundum ama bu ihmal is yerine ait bizi hesaba alan yok.Anayasal hakkımız olan BİMER e ettiğimiz şikayet dolayısıyla kanal alt zzeminlerini yapmak zorunlulugu gösteren is yerinde ne kadar ve nasıl bir sağlıklı calisabilirim.ustune üstük işten çıkartma tehditleriyle.
  konu bu ve is yerini ihbar süresini kullanmadan terk etme sebeplerimin başında bunlar geliyor.bu konuda benim haklı tarafım ne kadardır ve nasıl bir yol izlemem gerekir .çıkmaz durumdayım sizin söylediklerini z bana yol gösterecek şimdiden teşekkür ederim

  • Okan Koçak

   İyi akşamlar. Öncelikle hakkınızı aramak için verdiğiniz mücadeleyi tebrik ederim. Sizin işiniz mali müşavirlik değil. Bu aşamadan sonra avukatlık.

   İyi bir avukat ile görüşün. Bildiğiniz başarılı bir avukat yoksa yönlendirebiliriz.

   Size iş sözleşmesini tek taraflı olarak haklı sebeple feshetmeniz yönünde yardımcı olacaktır. Böylece tazminatlarınızı alabilirsiniz. Sağlığınızı kaybetmenizde işverenin ihmali varsa bununla ilgili tazminat yollarını gösterecektir. Kanıtlar da elinizi güçlendirecektir.

 47. Merhabalar Okan Bey;

  6 yıldır özel bir şirkette çalışmaktayım.Yasal süreler içinde ücretlerin ödememesi, ssk prim ücretlerinin asgari ücret üzerinden yatırılması, yıllık izinlerin kullandırılmaması, 6 yıl içinde yapmış olduğum takribi 4.000 saate yakın fazla çalışma yapılmasına rağmen ücretin ödenmesinden kaçması, AGİ’lerin ödenmemesi gibi durumlarda 15 günlük yasal süreyi beklemeksizin haklarımın zayii olmaması koşuluyla hemen istifa dilekçesi verebilir miyim.Şimdiden sonsuz teşekkürler

  • Okan Koçak

   Bu konuya onlarca kez değinmişizdir. Ne yapıp ne yapamayacağınızın boyutlarını diğer sorulara verilen cevapları okuyarak görebilirsiniz.

   Öncelikle bir avukat edinin. Başarılı bir avukatınız yoksa yardımcı olabiliriz.

   Öncelikle taleplerinizi noterden ihtar şeklinde yazılı olarak yapın. Olmazsa istifa edersiniz. Şahit de edinmeye çalışın. Hukuki süreçte haklarınızı alabilirsiniz. Sizin durumunuz artık avukatlık bir olgunluğa ulaşmış.

 48. seda engin

  merhaba okan bey;
  ben 15/09/2014 tarihinden bu yana bir sağlık kuruluşunda çalışmaktayım.şu an istifa etmeyi düşünüyorum lakin henüz bir dilekçe vermedim.nedenlerim şunlar;şu anda raporluyum 10 günlük raporum var tedavi görüyorum ve ne kadar süreceğini bilmiyorum.(rapor tanısı kronik böbrek yetmezliği)yani tedavi süresince rapor alacağım için (şehir dışında tedavi görüyorum)bekletmek istemiyorum.ha onun dışında gelin görün ki başka durumlar da mevcut.ilki,hata yapmadığım halde hastanemizde çalışan (aynı zamanda başka bir okulda öğretmenlik yapıp günün 10 dk.sı hastaneye gelip,imza yetkisine sahip olmayan ama başhemşire olan bir çalışan) bana insan ortasında ‘patavazsız’ dedi + olarak ‘ben burda siz oturasınız diye para vermiyorum’şeklinde konuştu.kaldı ki 10 dk.da nerede oturduğumu gördüğünü bilmiyorum.ikincisi,haftanın tam 6 günü 10 saat çalışıyorum ve bir dögü olmadan 1 ay yani 260 saate tekabül eder ve ben fazla mesai parası da almıyorum.gececi olduğumuz zaman gene 14 saat çalışıyorum.üstüne üstelik ben bu çalışma saatleri içerisinde mola falan vermiyorum yemek yenilip 10 dk.da aşağı inip çalışmaya devam ediyorum ama gündüzde gün içinden 1 saat gecede ise 1.5 saatimiz kesiliyor.fakat ne yaparsan yap 190 saat çalışan da 260 saat çalışan da aynı parayı alıyor.üçüncüsü,bayram gününde 14 saat çalıştım hiç bir ücret almadım.işin özü şu ki;ben ayrılmayı düşünüyordum fakat hastalık sebebinden istifamı veremedim.şimdi vereceğim fakat ben o 15 gün ihbar süresini çalışmayı düşünmüyorum.gerekçem,hem sağlık problemim hem de şu yaşadığım sorunlardır.sizce,işveren bu konuda diretir mi? yoksa evet haklısınız da bir yandan der mi? çünkü ben diğer konuları aşşam bile tedavi olduğum için her koşulda o 15 günü gidemeyeceğim.şimdiden teşekkür ederim. 🙂

  • Okan Koçak

   Seda Hanım merhabalar.

   Sadece 3 ay çalışan biri için oldukça uzun bir dert listesi…

   İlk olarak konuşmayı deneyin. Sadece 3 aylık bir eleman olduğunuz için işveren ihbar tazminatı ile filan uğraşmak istemeyebilir. İkincisi işveren istifanız sonrası 14 günlük ihbar süresini çalışmanızı isterse ve siz raporluysanız ihbar süresi uzar. Rapordan sonra dönmelisiniz. İş arama izinlerinizi toplu kullanarak ihbar sürenizi kısaltabilirsiniz.

   Yukarıdaki maduriyetleriniz uzun süreli çalışmış biri için incelemeye değer fakat 3 ay çok kısa. İşveren çalış derse çalışmalısınız. Bu işverenin en doğal hakkı. Sizin hakkınızda ters konuşan kişi içinde üstlerinize başvurun. İstifanızda da bu rahatsızlığınızı belirtin.

   Bol şans.

 49. Merhabalar Okan bey.. Özel bir kurumda hemşire olarak çalışıyordum 2 ay olmuştu .. Servisteki çalışma arkadaşlarımın mobbingi ve raynaud fenomen rahatsızlığım yüzünden servis değişikliği istedim reddettiler bende ihtar çektim 2 haftalık ve rapor aldım çalışmamak üzere.. Maaş günümü doldurduktan 1 gün sonra ihtar çektim ama maaşımı yatırmadılar böyle bi hakları var mı ne yapmalıyım acil yardım lütfen, teşekkürler …

  • Okan Koçak

   Hiç bir şartla maaşınız geciktirilemez.

 50. Merhabalar Okan Bey;Özel bir kurumda işçi olarak çalışmaktaydım ve beş seneyi doldurmama az kalmıştı ve bir gün çalıştığım işyeri fesih bildirim tebliğatı imzalattı bana bu tebligatta 56 gün ihbar süresi olduğu yazıyordu ve bunun 26 günlük ihbar sürenizi kullanmanızı ve bu süre içerisinde yine aynı kanunun 27 nci maddesi gerğince günlük iki saat ücretli iş arama izniniz olduğunu bilmenizi ve ihbar sürenizin sonunda firmamızla ilişiğiniz kesileceğinde kıdem tazminatınız ile diğer kanuni alacaklarınız ödenecek gibi devam ediyordu bu 26 gün ihbar tazminatından kesiliyor benim vede ne sigorta ödemesi nede maaş ödeniyor bide ihbar tazminatın 26 günlük kısmı kesiliyor 26 gün sonra firmaya gidip işime son verilecek sizce bu normal olarak bu şekildemi oluyor iş bulsam ben çalışamıyorum bu süre içinde hiç birşey yapamıyorum bide üstüne hepsini kesiyorlar…

  • Okan Koçak

   Sorunuzdan birşey anlamak için 3 kere okudum ama anlayamadım Tayfun Bey. Lütfen imla kurallarına özen gösterin.

   Anladığım kadarıyla yardımcı olmayı deneyeceğim. 5 yıla yakın süre çalışmışsınız ve çıkarılmışsınız. Firma size ihbar süresince çalışmanız gerektiğini söylemiş. İş arama izin hakkınızı da hatırlattıktan sonra ihbar süresi bitiminde işten çıkışınızın verileceğini söylemiş.

   İlk anlamadığım konu 26 gün konu. Neden 26? 3 yılı aşkın çalıştığınıza göre 8 hafta yani 8×7’den 56 gün ihbar süresince çalışmanız gerekiyordu. 26’yı anlayamadım.

   26 gün ihbar tazminatınızdan neden kesiliyor, sigortanızın yatırılmaması konusunu da anlayamadım. İhbar süresince sigortanızı yatıracaklardır.

   “Son olarak 26 gün sonra firmaya gidip işime son verilecek” demişsiniz. 26 gün boyunca işe neden gitmiyorsunuz onu da anlamadım. İhbar süresince çalışmalısınız.

   Okumadan sildim sanılmasın istedim. Lütfen ne yazdığınıza dikkat edin.

 51. Merhaba Okan Bey

  12.04.2012 tarihinde ozel bi sirkette ise basladim. Halen calismaktayim. Ve istifa etmek isyiyorum cunku yeni bir is buldum. calisma saatlerim 07.20 – 17.30 dur . 15 er dklik 2 molamiz ve 1 saat ogle yemegimiz var. Calisma saatlerim disinda aksamlari mesaiye kaldigim cok zaman oldu ve cogu cmrtesileride geldim ve mesai ücreti vermiyorlar. Giris cikislarimizi elektronik ortamda kart basarak yapiyoruz yani bu ispat olabilir diye dusunuyorum . Ayrica cmrtesi günleri geldigimde olan maillesmelerimi kendi mail adresime gonderdim fazla calismami ispat amaciyla.. bastada belirttigim gibi 16.12.2014 te istifa etmek istiyorum. Genelde istifa edenlerin bazilarini gun icinde gonderdiler. ihbar surelerini tamamlamadan. Fakat suan yogun bir donemdeyiz benden ihbar suremi tamamlamami isticeklerdir . Bende yeni bir ise baslayacagim ( fakat is yerime bu durumu brlirtmek istemiyorum cok guclu bir firma acikcasi engellemerinden korkuyorum kendi istegimle ayrilmak istediğimiz belirticem ) ve 1 aylik egitim alicam. Bu yuzden ihbar suremi tamamlamadan cikmak istiyorum benden bunu talep ettuklerinde bu fazla calisma saatlerini ve mesai parası almadigimi one sursem bunu ne sekilde ifade etmem gerekir. Guclu bi firma herseyi kilifina uyduracagini düşünüyorum açıkçası. .
  yada ihbar suremi tamamlayi kabul etsem bu sure icinde 1 hafta rapor alirsam sorun olurmu
  Gunluk 2 saat is arama iznimi istifa dilekcemde ne şekilde ifade etmem gerekiyor.
  şimdiden cok tsk…

  • Okan Koçak

   Öncelikle yeni işyerinizle görüşün ve yaşanabilecekler ile ilgili kısa bir bilgi verin. Yeni iş yeriniz gerekirse beklemeyi bilmeli. Siz başka bir şirketin çalışanısınız.

   Dilerseniz önce fazla mesailerinizi talep edin. Kanıtları da sunun. Parmak basma programı çok önemli değil. Yanına imza almıyorlarsa hiç bir anlamı yok.
   Vermeyeceklerini söylediklerinde haklı sebeple sözleşmenizi feshedin. Herhangi bir kesinti yaparlarsa da İŞ-KUR’a başvurun.
   Bu hareket işinizi görebilir lakin 2012’den beri çalıştığınız işyerinin kariyerinizdeki kısmına bir çizgi çekmek durumunda kalırsınız. Buradan hayatınız boyunca hiç bir şekilde pozitif referans alamazsınız.

   Diğer bir yol yeni yere bilgi verdikten sonra mevcut işveren ile görüşün. Derdinizi açıkça söyleyin. İhbar süresinin belli bir kısmını çalışacağınızı ve iş arama izni de kullanmayacağınızı belirtin. Kapıyı çarpmayın.

   Son olarak ihbar süresini uzatır. Bu kadar kolay bir kaçış olacağını düşünmeniz beni şaşırttı.

 52. Bilnur SALUN

  Merhabalar;

  İş yerime 10.12.2014 tarihinde istifa verdim ve 15.12.2014 tarihi itibariyle ayrılacağım. 36 günlük ihbar süremin olduğu bildiriliyor.
  istifa dilekçeme 36 günlük ihbar süremin maaşımdan kesilmesi diye ekledim.
  01.07.2013 tarihi itibariyle çalışıyorum. Yaklaşık 1,5 sene sonradan araştırınca 28 günlük bir ihbar süremin olduğunu öğrendim . Kesintiyi istifa dilekçeme göremi hesaplanır. Cevap için teşekkürler

  • Okan Koçak

   01.12.2014 tarihi itibariyle 1,5 yılı doldurmuşsunuz Bilnur Hanım. Yani ihbar süreniz 6 hafta. 6×7 = 42 gün ihbar süreniz var.

   10.12’de istifa edip 15.12’ye kadar çalışacağınız için bu süreyi işvereniniz düşmüş ve 36 güne ulaşmış sanırım.

   Günlerde bir sıkıntı görünmüyor. İhbar süresine ve kesintiye esas alınacak tarihler elbette istifanıza dayalı olarak hesaplanır.

 53. Okan bey kusura bakmayın ben yanlış anlatmış olabilirim ama şimdi ben 5 seneyi doldurdum vede iş yeri normalde benim 56 gün ihbar sürem var bu süreden 30 günü ihbar tazminat parasını bana veriyor ve geriye 26 günündede fesih bildirim tebligatı imzalattırıp 26 gün boyunca bana hiç bir şekilde sigorta maaş vede 26 günlük ihbar tazminat paramdan kesinti yapıyor o 26 gün sonundada işime son verilecek deniyor çalışmamada izin verilmiyor ben bunu anlayamamıştım kusura bakmayın tekrardan.

  • Okan Koçak

   Hayır Tayfun Bey. Yine böyle bir şeyi anlamak mümkün değil. Şirket sizi işten çıkarıyorsa 56 gün çalıştırmak zorunda. 30 gününü çalıştırıp kalanını çalıştırmazsa 26 günlük ihbar tazminatı ödemek zorunda. 26 gün boyunca size maaş vs. hiç bir ödeme yapmamak ne demek? Yapacaklar. 26 gün sonunda işime son verilecek diyorsunuz. Neden 26 gün sonra? Burada bence sizin işveren ile aranızda bir anlaşmazlık var.

   Şirket sizi 56 gün çalıştırmak zorunda. 56 gün boyunca normal bir şekilde çalışır maaşınızı alırsınız. 56 günden az çalışmak isterseniz istifa verip çekip gidebilirsiniz fakat işveren size git diyemez. Git deyip sizi çalıştırmadığı her günün ihbar tazminatını size ödemek zorundadır. Hiç bir şekilde ihbar tazminatınız sizden kesilemez.

   İhbar tazminatının sizden kesilebilmesi için sizin istifa edip 56 gün çalışmadan şirketi ortada bırakıp gitmeniz lazım. Anladığım kadarıyla istifa ile ilgili bir durum da yok ortada.

   Çalışmama izin verilmiyor diye bir şey yok. Ya çalıştırır ya çalıştırmaz. Çalıştırırsa maaşınızı çalıştırmazsa ihbar tazminatınızı alırsınız. Tamam gelme dedikleri andan itibaren ihbar tazminatınızı yatıracaklar. Yatırmazlarsa hemen İŞ-KUR’a gidin ve yardım isteyin.

 54. Merhabalar bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.
  5 senedir çalıştığım işyerimden senelik izne ayrıldım
  Turizim Sektöründe Olduğum için kış aylarında ek gelire
  İhtiyaç duydum yıllık iznimi 2 Parça olarak böldüler ben de
  ilk 8 günlük izinde 4 gün extra iş yaptım ve sigortamın yatırıldığını
  Söylediler ben de tedirgin duruma düştüm iş hakdimin feshi gerçekleşme
  Durumunda ne yapmalıyım yardımcı olmanız dileğimle mail inizi bekliyorum
  Teşekkürker

  • Okan Koçak

   Anladığım kadarıyla sorununuz şu; bir işyerinde çalışıyorsunuz ve yıllık izin aldığınız süre zarfında başka işveren için çalıştınız. İlk işvereniniz sigortanızı yatırdığı için ikinci işyeriniz de doğal olarak yatırdığı için haberleri olursa sizi çıkarabilirler.

   Eğer doğru anladıysam;

   Birincisi aynı anda istediğinizi kadar işveren için çalışabilirsiniz. SGK’nın sistemi buna müsait.
   İkincisi eğer sözleşmenizde bu konuya dair engelleyici bir madde varsa birinci işveren başka bir işveren için çalışmanızı yasaklayabilir.
   Üçüncüsü izin verse de vermese de siz yıllık izinlerinizde başka bir işveren için çalışamazsınız. Siz dinlenin diye verilen bu sürede çalışırsanız yıllık izin amacına ulaşmaz.
   Dördüncüsü siz söylemezseniz ilk işvereniniz başka bir işte çalıştığınızı kolay kolay farketmez.
   Beşincisi yıllık izin ücretlidir ve normal bir iş gününden farkı yoktur. Maaşınızı da alırsınız, sigortanız da yatırılır. İşvereninizin hiç bir hatası yok.

   İşvereniniz sizi çıkarma yoluna gideceğini zannetmiyorum ama bir ceza vermeyi uygun görebilir. Ben olsaydım mutlaka bir ihtar verirdim. Fakat sizi işten çıkarmak için yeterli büyüklükte bir hata değil.

 55. merhaba.05.08.2014 tarihinde ihracatçı birliğine bağlı a.ş. de işe başladım.sigortam mali müşavirin ihmalinden dolayı bir gün sonra başladı. sözleşme imzalanmadı.ve 19.12.2014 tarihinde dışarıdan sağlanan mali müşavirin gayri ihtiyarı keyfine göre(şahsi işlerini yapmadığım için) yönetim kuruluna bildirilmeden sebebi ve karar olmaksızın işime son verildi. ihbar tazminatım 1300net maaş üzerinden hesaplanarak 650 tl ve hafta sonu iznim verilmeden 19 günlük maaş karşılığı hesabıma yatırıldı. yemek ve dinlenme molam olmadan çalıştım.yemek ücreti olarak sodexo günlük 10 tl alıyordum. brüt maaşım 1706,05 tl.sorum çıkışımın 21.12.2014 olmasımı gerekiyordu. keyfi çıkarılmaya karşı haklarım nelerdir. sözleşmesiz çalışmanın yaptırımı nedir ve ihbar tazminatım doğrumu bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim.bu arada sadece çıkış belgemi ve bodromu imzaladım. 11.ayın ücret hesap pusulasını imzalamadım.teşekkürler.

  • Okan Koçak

   Berrin Hanım 8 ayda giriş 12 ayda çıkışınız verildiğine göre 4-5 ay çalışmışsınız. İşe iade davası açma hakkınız bulunmuyor. Sizi 1 gün geç sigorta yapmamaları, fazla süreyle çalışmanız vs hepsinde haklısınız. İş-Kur’a gidip şikayetçi olabilirsiniz fakat hukuki kanalda hak aramanız size gereksiz külfet getirir. 1 günün 2 günün hesabını yaparak kendinizi bitirmeyin. Bu kadar az bir süre için savaşmak size ekonomik bir kazanç sağlamaz.

 56. Merhabalar Okan Bey;
  01/03/2014 ten itibaren Özel bir şirkette şöför olarak çalışmaya başladım.28/11/2014 tarihinde tazminat ve yasal haklarım ödenmek suretiyle; iş akdim, işveren tarafından feshedildi…Tazminat ve maaşın bankaya yatacağını söylediler ama neredeyse 1 ay oldu hala yatırmadılar..boş bulunup alacağım yoktur kağıdını da imzalamıştım..Sorum şudur ki; tazminat ve maaşı yatırmaları gereken azami süreleri var mı ve alacağım yoktur yazısına dayanarak parayı yatırmazlarsa nasıl bir yol izlerim? Şimdiden teşekkürler…

  • Okan Koçak

   Serdar Bey,

   Öncelikle insanlık hali bir hata olması ihtimaline karşı arayın ve yatmadığını söyleyin. Eğer yatırdılarsa banka dekontunu isteyin.
   Yatırmadılar ise aynı gün içinde yatırılmasını isteyin. Yatırmazlarsa ertesi gün işkura gidin ve basit bir müracaatta bulunun.

   Size imzalattıkları kağıdın hiç bir önemi ve anlamı yok.
   Size zaten banka dışında hiç bir şekilde ödeme yapamazlar.
   Alacağınızın zaman aşımı 10 yıldır.

 57. uğur zengin

  Merhabalar,

  21.01.2014 tarihinde işe girişim yapıldı. 18.12.2014 tarihinde ise patronum tarafından işten çıkartıldığım söylenerek ihbar fesihnamesi imzaladım. İhbar süremin 4 hafta olduğu bilgisinde mutabık kaldık. Henüz ihbarneme falan imzalamadım. Kıdem tazminatımın ihbar süresi ile dolmasına 3 gün varken böyle bir prosedür uygulaması da kafamda soru işaretleri yarattı zaten.

  Şöyle ki; işsizlik maaşına başvurum ihbar süresinin sonunda mı olacaktır? Yani henüz iş çıkış bildirgem verilmedi. Bu hususta net bir bilgiye günlerdir ulaşamıyorum. İhbar sürem işsizlik maaşına başvurmam için bir engel midir? Bu bağlamda şunu da sormak istiyorum; ihbar sürem dolmadan iş çıkış bildirgemi veremezler değil mi?

  Şimdiden teşekkürler.

  • Okan Koçak

   İhbar süresinin normal iş günlerinizden hiç bir farkı yoktur. Siz hala o işyeri için çalışan ve sigortası yatırılan birisiniz. İşsiz değilsiniz.

   İhbar süresi sonunda işveren sizi işten çıkardığında 30 gün içinde İŞ-KUR’a gidip işsizlik ödeneğine başvurabilirsiniz.

 58. oznur yilmaz

  Okan bey merhaba. Ben ozel bir hastanede hemsire olarak calismaktaydim 5 ay once ayagim kirildi ve o sureden beri raporluyum.Yanliz raporumun suresi 11 ocak itibari ile doluyor. ben is yerinden ayrilmak istiyorum,sozlesmem 28 subatta bitiyor. Doktorum da rapora gerek yok dedi ama rontgende ayagim hala kirik ve agri yapiyor doktora gore calisabilirmisim hatta en son rapora calisir yazdi. Bu durumda rapor suresi icinde bir ihtarname gondersem nasil olur? kac gun once haber vermem gerekir is yerine ?ve tazminat talep edebilirler mi ederse ne kadar edebilirler.

  • Okan Koçak

   Öznur Hanım geçmiş olsun. Raporunuzun süresi bitince işinize dönmeniz gerekecek. İşverene ihtarname göndermenize gerek yok. Sizin işverene vermeniz gereken şey istifa.

   İstifa ettiğinizde işveren size ihbar süresince çalışmanızı talep edebilir. Eğer gitmezseniz devamsızlık etmiş olursunuz. İhbar süresince çalışmadan işten ayrılırsanız ihbar tazminatını sizden kesebilir.

   Lakin kırığınızdan kaynaklı çalışamadığınızı belirtirseniz işveren sizi zorla işyerinde tutmayacaktır.

   İstifa ederseniz hiç bir tazminatınızı alamayacaksınız.

 59. ben bir yıldır sitenin birinde su tesisatçı olarak çalışıyorum bundan 3önce bankada bir işim vardı görevli bana sen ssk kapıcı olarak primin yatırılıyor dedi ve kapıcılar çocuk parasından muafmış açıcası 1 yıldır meslek kodumla çalıştırmıyorlar yasal mı?benim 1 yıllık çocuk parası ne olacak

  • Okan Koçak

   Kapıcılar vergiden muaftır. Ödemediğiniz bir vergiyi de geri alamazsınız. Asgari geçim indirimi bir vergi iadesidir. Medeni hal ve çocuk sayısına bakarak hesaplanır ama çocuk yardım değildir.

   Bu soru AGİ ile ilgili bir soru olmasına rağmen neden bu makalenin altına sorduğunuzu anlayamadık.

  • okan bey ben sitede kapıcı olarak çalışmıyorum tesisatçı teknik olarak çalışıyorum ssk ya kapıcı olarak prim yatıyor bu normalmi

   • 170 hattına şikayet ediyorum oradan böyle birşeyi doğru olmadığını işyerinin vergi kaçırdığını söylüyorlar fakat kimse dilekçeme dönüş vapmıyor

    • Okan Koçak

     Dilekçeyi İŞ-KUR’a mı verdiniz?

 60. Mürvet Demir

  Okan Bey Merhaba ,
  30.06.2014 tarihinde başladığım işimden ayrılmak istiyorum.Ben harita teknikeriyim iş görüşmesine de internetteki ilanı görerek geldim.Bay-Bayan harita teknikeri aranıyor yazıyordu.iş görüşmesine gelince aslında bizim sekretere ihtiyacımız var sekreterlikten anlamam dedim. kolay kısa sürede öğrenirsin hemde sana haritacılık ile ilgili bilgilerde öğretirim dedi.Netcad diye bir program var bende kabul ettim. 1000 Tl maaş verdi ama asgari ücretten gösterip 109 lirayı elden veriyor .Fakat başladığım günden beri bir çok iş yaptırıyor bana sekreterlik , muhasebe , hademelik,haritacılık . Benden önce burda bi sekreter daha çalışmış dava etmiş aynı işleri onada yaptırıyormuş buraya gelip bulaşık yıkamıcaksa başka iş bulsaydı burda çalışıyorsan yapmak zorundasın dedi.Birkaç gün sonra bana bulaşıkları yıkamadığım için uyardı . Sürekli olarak adamın ayağına hizmet ediyorum çayım bitti doldur , kahvaltımı hazırla , laptobumun şarjı az gel tak fişini , arcımı borcumu hesapla v.b bu 6 aylık sürede bana netcad ile ilgili ne öğretti diye sorsanız hiçbir şey çünkü kendi bilmiyor çok fazla . ara sıra da azarlamalar mevcut. işe başlamadan önce hastaneye gittiğimde bana Ms hastası olabilirsin stres ve sıkıntıdan uzak durmalısın ve 6 ay sonra tekrar gel kontrole dendi . Ben şuan 5 ocak için randevu aldım.Ve bu saatten sonrada kendi sağlıgımı daha fazla tehlikeye atmak istemiyorum. Zaten bu nedenle kafamı toparlayıp işe odaklanamıyorum .işten ayrılacam ama ihbar süresi diye birşey olduğunu öğrendim.İşten ayrılacağımı söylediğimde bana eziyet edecek biliyorum. Sağlık sorunum nedeniyle benden ihbar süresinde bulunmam gerekir mi ? Nasıl bir yol izleyebilirim .Maaşımdan kesinti yapar mı ?

  • Okan Koçak

   Mürvet Hanım hepsi hepsi 6 ay çalışmışsınız. Anlattığınız kadarıyla adamın zaten size bunları yaptıracağı baştan belliymiş. Sabancı’nın yanına sekreter olarak girmediğinize göre hizmetli/sekreter olarak alındığınızı tahmin etmeniz gerekiyordu. İçeride 10 yıllık tazminatınız da yok.

   Elbette bana oturduğum yerden konuşmak kolay ama, eğer MS gibi ciddi ve hayati bir hastalığın ihtimalini taşıyorsanız ihbar tazminatını keser mi kesmez minin düşüncesi içine girmeyin.

   Maaşınızı banka hesabına yatırdığı anda istifanızı verin. İlla kesme olanağı var derseniz de varsın kessin. 1000-TL’nin ihbar tazminatı 400-TL.

   400-TL için neyi riske ediyorsunuz?

   • Mürvet Demir

    ihbar sürem 4 hafta olarak çıktı ve ihbar ücretim 1,060 tl muhasebeye hesaplattım. Ve istifa dilekçemi verdim. Ay sonuna kadar yeni birini bulmasını söyledim. Bu ihbar süresi içinde geldiğim günlerin ücreti tarafıma ödenecek mi ? ikinci olarak da yeni biri geldiğinde illa ki ay sonuna kadar beklemem gerekiyor mu ?

    • Okan Koçak

     Elbette çalıştığınız günlerin maaşını alacaksınız. Yeni birinin alınıp alınmamasının sizin işe gelmemeniz ile alakası yok. İsterse 150 kişi alınsın ihbar süresince çalışmalısınız. Çalışmak istemezseniz işvereniniz ile bunu paylaşın.

 61. turgut tuna

  Slm okan bey ben konyada bir firmada calismaktayim yalniz ben agir calisma koşullarından dolayı bırakmak istiyorum günlük 12 saat calusiyoruz bu yilbasinda gönüllü mesai yapacagim diye kagir imzalatiyorlar onu imzalamayacagim bana bunu zorla imzalamak istebilirlermi birde ben bu işyerinde 2009 da istifa verdim geri aldim o istifa simdi geçerli sayilir mi şimdiden tesekkurler

  • Okan Koçak

   Sizi kimse zorla çalıştıramaz. Kimse zorla hiç bir şey imzalatamaz ve isteseniz bile gün de 12 saat çalışamazsınız.

   2009 yılında imzaladığınız istifanın da hiç bir anlamı yok. Yılbaşında dilerseniz çalışmazsınız. Eğer iyi bir avukat bulup görüşürseniz izah edecektir. Sözleşmenizi tek taraflı olarak feshedebilir ve iş mahkemesine dava açabilirsiniz.

 62. bünyamin

  ben 2ay 15 gündür bir fabrikada çalışıyorum ve istifa etmek istiyorum işverene ücret ödemem gereklimi

  • Okan Koçak

   14 gün işveren için çalışmanız gerekecek. Çalışmazsanız işveren bunu talep edebilir ama çok yeni olduğunuz için zorluk çıkarmayabilir. Bir konuşun işvereninizle.

 63. okan bey dilekçemi 170 hattı oluşturdu şikayetimi oraya yaptım bana bir kod verdiler 3 iş günü içinde aradım ve dilekçemin gerekli yere gittiğini ve incelemede olduğunu söylüyor.neredeyse 3 ay oldu denen yok acaba dönrler m i

  • Okan Koçak

   Neden işlem yapmıyorsunuz diye 170’i aradığınızda aradığınızda ne diyorlar?

   İş-Kur’a müracaat edin derim.

   • evet işkuruda aradim ama sigortan yatıyo diyolar maliyeye git dediler maliyedekiler işkura git dıyolar.170 hattı dilekçen incelemede diyo saçmasapan bir is dönüyo işyeri sizi meslek koduyla çalıştırırsam giriş çıkış yapmam lazım diyo ama 1senem boşa gidecek tazminatım ynıyo

    • Okan Koçak

     Nazım Bey tazminatınız neden yanıyor anlamadım? Kapıcı olarak da olsa girişiniz yapıldıysa ne değişir? Burada bir vergi ziyaı söz konusu o kadar. Siz her türlü tazminatınızı alırsınız?

     Siz bana AGİ alamıyorum demiştiniz. E siz zaten vergi ödemiyorsunuz ki. O vergi komple cebinize giriyor.

     Söyleyin giriş çıkış yapsınlar, verginizi ödeyin. Daha az cebinize girsin. AGİ de alın. Bu işlem kıdem tazminatınızı da etkilemez. NAKİL olarak neden belirtir geçerler.

     1 seneniz neden boşa gidiyor? Hangi tazminat neden yanıyor anlamadım.

     • ya okan bey ben niye vergi kaçırayım siz anlamadınız galiba bastan beri beni (ben işveren deyim)bir yönetyim şirketinde su tesisatçı olarak işe girdim 1yıl doldu işyerinde agi alamadığım için araştırma yaptım şirket bizi kapıcı olarak bildirmiş ssk ya,bu iş yeri hem beni hem devleti zarara uğratıyor o yüzden hakkımı aramak istedim kimse yardımcı olmuyor meslek koduyla çalıştırmıyarlar 3ay önce anladım 170 dilekçemi verdim dönmüyorlar tekrar aradım incelemede dilekçen diyorlar ben bu iş yerine müfettiş istiyorum o bile gelmiyor adalet yok bu ülkede kesinlikle

     • Okan Koçak

      Siz bir apartmana bağlı değil bir tesisat firmasına bağlısınız. Şimdi anladım.

      Sizin işe girişinizi yanlış vermişler Nazım Bey. İşyeriniz ile görüşün. Çıkışınızı verip tekrar girişinizi versinler ve bu sefer doğru girsinler. Eğer SGK’ya başvurursanız ve şikayetçi olursanız geriye dönük hepsini düzeltirler ve işyerine düzeltmelerden kaynaklı ciddi ceza gelecektir. Sadece sigorta değil AGİ nedeniyle gelir vergisi de değişeceğinden Muhtasar Beyannamelerini de yeniden vermek zorunda kalacaklar.

      Söyleyin işvereninize,

      1- Sizi çıkarıp doğru şekilde işe giriş yapsınlar.
      2- Geriye dönük AGİ’nizi hesaplayıp ödesinler.

      Bu bile devlet açısından işvereninizi kurtarmaz elbette fakat bir denetim olmadan işverenin bu hatası farkedilmeyecektir.
      Eğer siz ihbarda bulunursanız vergi dairesine ve SGK’ya işvereninizin canı yanar.
      Gerekirse bu yazıyı onlarla paylaşın. Bu sizden ziyade onların iyiliği için.

     • bize istifa edin 1 gün içinde tekrar giriş yaparız dyolar siz çıkış verin diyoruz bu sefer tazminat vermemek için olmaz diyolar düzelmediyi için bende şikayet emek istedim

 64. gülay kar

  Merhaba, çalıştığım özel eğitim kurumundan, Meb’e kadrolu olarak atanma ihtimalim var. 6 aydır bu kurumda çalışıyorum. Atamam gerçekleşirse istifamı verip Meb’e geçmek istediğimde işveren benden ihbar tazminatı olarak ne kadarlık bir ücret talep edebilir? (Aylık ücret 1916 tl) Ve istifamı kabul etmeme, çıkışımı vermeme gibi bir durum söz konusu olabilir mi?

  • Okan Koçak

   Kabaca yarısı yada bir maaşınızın tamamı diyebiliriz.

   İstifanızı kabul etmemek diye birşey olabilir mi? Siz işe gitmedikten sonra kabul etse ne olur etmese ne olur. Çıkışınızı vermezlerse de kendileri yanarlar.

   Konuşun 6 aylık bir işçi için işverenler genelde çok uğraşmazlar.

 65. Merhaba okan bey. Konuya nerden başlasam bilmiyorum. 2008 mart ayinda işe başladım yapmış olduğum iş özel bir sektörde dondurma dagiticisiyim. Elbette ilk seneler 2 ay bazende 3 ay ücretsiz izine gonderiyorlardi. Yani sigortamiz kesiliyordu. Arada 12 ayda çalıştığımız olmuştur. Şimdi beni bu kış 2 ay ucretsize gönderdiler. Izinden geldim bir ay çalıştım tekrar bir aya daha gonderdiler. Benim sorum şu olacak size.7 senedir sadece bu şirkette çalıştım aralarda boşluk aylar oldu ancak başka hiç bir yerden sigorta girişi yok. Ben bu sirketten tazminatı hakkı ile alabilirmiyim.bu arada telefon numaranızı e-maile atarsanız çok mutesekkir olurum kolay gelsin.

  • Okan Koçak

   Ahmet Bey makalemizi okuduysanız tazminat alma şartları açıkça yazıyor. İstifa ederek herhangi bir hak alamazsınız.

   Haklı bir sebeple istifa ederseniz tazminat talep etme hakkınız var fakat işveren işin özelliği gereği belli tarihlerde sizi ücretsiz izne göndermek gibi bir durumları var ve bu mutlaka sözleşmenizde yazıyordur. Zaten 7 sene gibi bir süredir de bu şekilde çalışıyorsunuz. Neyi gerekçe gösterip haklı sebeple sözleşmeyi fesh etmeyi düşünüyorsunuz?

 66. Ha bu arada okan bey gece boyunca bütün yorumlarinizi okudum. Bizim şirket bize abuk subuk kağıt imzalatip duruyor yok senelik iznini kullandirdim yok fazla mesai yatırdım. Kısacası ben is kur a gitsem bana yardımcı olabilirlermi

  • Okan Koçak

   Elbette olurlar. Mümkünse imzalamayın. İmzalatırlarsa da mantıklı bir bir iz/işaret bırakın ve hep aynı kalemi kullanın. Mahkemelik olursanız “kovulmaktan korktum ne verdilerse imzaladım” dersiniz. Yine de mümkün mertebe imzalamayın.

 67. merhaba okan bey, suan calismakta oldugum isyerinde 6 ayimi doldurdum isveren sozlesmemi askiya almak istedi bu durumu reddettigim icin sozlesmemi tek tarafli feshedip isyerine girmemi yasakladilar ve lojmani derhal terketmem isteniyor bildigim kadariyla 6 aylik bi calisma suresinde sadece ihbar tazminati alinabiliyor. tazminatimi mahkeme araciligiyla almak istedim ama avukat bu tur durumlarda iscinin sadece kidem tazminati ve fazla mesai ucretlerini alabildigini bu nedenle isverene dava acmanin bi anlami olmadigini dile getirdi. bu durumda ne yapmam getekiyor. yardimci olursaniz sevinirim.

  • Okan Koçak

   6 ayı doldurduysanız ve işyerinde 30 kişiden fazla bir personel varsa işe iade davası açabilirsiniz. Kıdem tazminatı hakkınız yok. İhbar tazminatı talep edebilirsiniz.

   Elbette astarı yüzünden pahalıya gelebilir. Avukatınızla detaylı konuşun.

 68. Merhaba okan bey,soyle bir sorum olacakti.Eger bir isci 10 gun gibi bir sure calisip isten ayrilmak istedigini yani mazaretini isverene bildirirse calistigi gun kadar parasini alabilir mi ve istifa dilekcesi yazmasi gerekir mi ? Cevabiniz icin simdiden tesekkurler.

  • Okan Koçak

   İstifa dilekçesi her zaman gereklidir. Detaylara takılmaya gerek yok. Bir çalışan istifa ediyorsa nedenini belirten bir istifa dilekçesi vermelidir.

   Bir çalışan her ne şekilde olursa olsun çalıştığı günün parasını alır. İster normal bir iş günü olsun, ister ihbar süresi boyunca olsun (yani işten ayrılacağını söyledikten sonra çalıştığı süreler olsun) her türlü parasını alır.

   Zaten bir durup düşünürseniz, işten ayrılacağını söyledikten sonra işçinin çalışması çalışma değil midir? Her ne sebeple olursa olsun işçi işyerinde geçirdiği sürelerin parasını alır. İstisnası yoktur.

 69. Merhaba okan bey ise giris evraklarimi toplayip fabrikaya teslim ettim biz size haber vericez dediler fakat 3 ay gecti bir haber yok bu konu hakkinda bir tazminat hakki kazanabilirmiyim acaba

  • Okan Koçak

   İşe girişinizi yapmadılar ve işe başlatmadılar anladığım kadarıyla. Bununla ilgili bir alacak davası açamazsınız. Fakat bir tazminat davası açıp açılmayacağından emin değilim. Bunu bir avukata danışmalısınız.

 70. betül alçyr

  Mrb Okan bey ben 28 Kasım da bir güvenlik firmasında işe başladım 1 aralıkta benim Sigortam başladı işe girerken bana ödeme günlerinin ayın 5inde olduğu söylendi ve ben 5 ocakta maaş almam gerekirken alamadım sürekli beni bugün yarın diye Oyaladılar ve ben 13 ocakta işden ayrıldım yalnız ne işe girdiğimde ne de işden çıktığımda hiçbir evrak sözleşme ya da istifa doldurmadım ve imzalamadım, Sigortam 1 ay yattı eminim, şimdi benim orada yol maaş ve yemek dahil 2020 lira alacağım var sizce alabilir miyim

  Şimdiden teşekkür ederim

  • Okan Koçak

   Çalıştıysanız alırsınız Betül Hanım. İş-Kur’a müracaat edin. Arabuluculuk yaparlar.

 71. betül alçyr

  Mrb Okan bey ben 28 Kasım da bir firmasda işe başladım 1 aralıkta benim Sigortam başladı işe girerken bana ödeme günlerinin ayın 5inde olduğu söylendi ve ben 5 ocakta maaş almam gerekirken alamadım sürekli beni bugün yarın diye Oyaladılar ve ben 13 ocakta işden ayrıldım yalnız ne işe girdiğimde ne de işden çıktığımda hiçbir evrak sözleşme ya da istifa doldurmadım ve imzalamadım, Sigortam 1 ay yattı eminim, şimdi benim orada yol maaş ve yemek dahil 2020 lira alacağım var sizce alabilir miyim

  Şimdiden teşekkür ederim

  • Okan Koçak

   Sigortalı olduğunuz günleri ödememezlik edemezler. Sizi geriye dönük çıkaracaklarını da sanmıyorum. Talep ettiniz mi alacağınızı?

 72. Merhaba, Okan bey, ben 25/08/2014 yılında işe başladım ve yönetici ile anlaşmazlık sebebi ile ayrılmak istiyorum. İstifamı verip birdahada görüşmek istemiyorum. İhbar süresini doldurmadığım için maaşımdan nasıl bir oranda kesinti olur? Ve ayrıca istifayı verip birdaha gitmek istemiyorum. Çirkin diyaloglara maruz kalmamak için ne yapabilirim? işveren ile işe gelmeme konusunda insiyatifine kalmadan ne yapabilirim??? Şimdiden teşekkürler

  • Okan Koçak

   Ağustos’ta işe girmişsiniz. 25 Ocak itibariyle 5 ay olacak. Yani 2 haftalık ihbar süreniz var. 2 haftalık maaşınızı kesebilir. İşverenle muhatap olmadan ayrılmak istiyorsanız durum bu. Bence maaşınızı alın ve sonrasında da gelmeyeceğinizi beyan edin. İşvereniniz ile nasıl bir sorun yaşıyorsunuz bilmiyorum ama işvereninizi ortada bırakmanız durumunda bu onun en doğal hakkı. Eğer haklı bir sebebiniz varsa maaşınızı alın ve bu sebebin de yer aldığı bir istifa verip çıkın.

 73. mustafa ibrahimoglu

  Merhaba okan bey
  2 yildir Çalıştığım kurumdan ayrılmak istiyorum yeni bir is bulmam sebebiyle ihbar süresini beklemeden fakat çalıştırmak istiyorlar işi birakmam durumunda ihbar süresini beklemeden ne kadar tazminat ödemem gerekir ödeyeceğim tazminat brüt maaş üstündenmi yoksa net maaş üstündenmi hesaplanır ayrıca içerde kullanılmamış iznim bulunmakta bu izin parası yani yevmiye net maaş üstündenmi brüt maaş üstündenmi hesaplanır. Teşekkür ederim

 74. Merhaba okan bey lütfen cevapsız bırakmayın 🙁

  İşe iade davası açtım ve kazandım şuan işverenden haber bekliyorum.
  İşe alınır isem kötü davranarak istifaya zorlayacaklar, böyle bir durumla karşılaşırsam ve istifa etmek zorunda kalırsam suçlu duruma düşer miyim?
  Dava kazanıldı tazminat tahmini ne kadar süre içinde elime geçer tahmin edersiniz ki işsiz olmak zor bir durum yaşadığımız şartlarda.
  Birde şuan işsizlik maaşı alıyorum işe iade söz konusu olur başlar yada başlatılmaz isem işsizlik maaşını tekrar her iki durumda ödeyecek miyim?

  Çok teşekkür ederim kolay gelsin.

  • Okan Koçak

   İstifaya zorlamaya kalkarlarsa hiç sesinizi çıkarmadan delil ve şahit toplayın. Sonra tekrar dava edin. Şuan işsizlik maaşı alıyorsanız işinize döndüğünüz anda ödeneğiniz kesilecektir. Dava kazanıldıysa çok kısa sürede ödemenizi yaparlar.

 75. Merhaba Okan Bey; çok önemli bi konuda görüşlerinize ihtiyacım var lütfen cevabınızı bekliyorum ????
  1.5 senedir özel sektörde resmi sözleşmem olmadan çalışıyorum , suan devlet kurumunda sözleşmeli olarak işe alındım ve bir hafta sonra sözleşmemi yapıp işe başlamamı istiyorlar. O yüzden çalışmakta olduğum firmadan ihbar süremi doldurmadan hemen ayrılmalıyım.
  Bu durumda ihbar tazminatı alma hakları var mı? Ödemeli miyim?
  Teşekkür ediyorum şimdiden

  • Okan Koçak

   1,5 senedir çalışıyorsanız sözleşmeniz şifahen de olsa var sayılır. İhbar süresince çalışmalısınız. Sözleşmenizin olmaması size herhangi bir hak vermez. Sözleşme yapılmamasının denetim sırasında işverene para cezası olarak dönme durumu var ki bu da sizinle ilgili bir konu değil. 1,5 seneyi geçtiyseniz 6 hafta geçmediyseniz 4 hafta çalışmalısınız. Eğer çalışmazsanız işveren bunu kesme yoluna gidebilir fakat bu iş fırsatını izah ederseniz anlayışla karşılayacaklardır.

 76. Mrb okan bey ben 15 aydır çalıştığım kurumdan işyerinde yaşadığım huzursuzluk nedeniyle ayrılık istedim.istifamı verdiğimde öncelikle beni istifa etmemem için ikna yoluna gittiler daha sonra ay sonunda çıkışımın verileceği söylendi.ancak ay sonunda istifamı işleme koymadıklarını söylediler.ben de istifa konusunda ısrarcı olunca mahkemelik oluruz dediler.1 ay öncesi istifamı verdiğim ve işleme konulmadığına dair şahidim var.daha sonra Noter aracılığıyla istifamı gönderdim.işe gitmedim.sanırım noterden sonra 15 gün yine işe gitme zorunluluğu varmış iş kanununa göre ama ben bu sürenin 10 gününde rahatsızdım ve raporluydum.noterden istifa gönderdikten 10 gün sonra iş yerine gittiğimde iş yeri sahipleri rencide oluyoruz sizi burda istemiyoruz diyerek beni gönderdiler.bu arada yerime ben ayrıldıktan sonra 5 gün içerisinde Yeni çalışan buldular mağdur olmadılar.ben 11 inde noterden gönderdim onların elinde 23 ünde ulaşmasına rağmen 17 si itibariyle yani benim raporlu olduğum dönemde çıkışımı vermişler.ben 31 İ itibariyle yeni bir kurumda işe başladım hayırlısıyla.sorun su ki benim haksız yere işten ayrıldığıma ve onları zarara uğrattığıma dair beni şikayet edip müfettiş istemişler.müfettiş gelip savunmalarımızı alacakmış.burda benim haksız yada hatalı olduğum bir durum benim zararıma çıkacak bir karar olabilir mi? çok tesekkür ederim.

  • Okan Koçak

   Özcan Bey yaşadığınız huzursuzluk konusu çok havada bir konu. Siz istifa edince işveren büyük istifanızı geri çekmenizi istemeleri suçlu oldukları anlamına gelmez. Buradan yorum yapmak yanlış olur.

   İstifanızı verdiğinize dair şahidinizin oluşu iyi bir durum ki zaten noter aracılığı ile göndermeniz olayı bitirmiş. Lakin “haklı sebeple sözleşmenin feshi” ayrı bir konudur “istifa” ayrı bir konu.

   Sadece istifa ediyorsanız ihbar süresince çalışmalısınız. Haklı sebeple feshediyorsanız ki “huzursuzluk” dediğiniz konu nedir bilmiyorum ihbar süresince çalışmanızı gerektirmez ve kıdem tazminatınızı da almanızı gerektirir.

   Yine aynı şekilde eğer haklı sebep ile fesih söz konusuysa raporlu olup olmamanızın bir anlamı yok ve eğer sadece istifa ettiyseniz raporlu olduğunuz dönemde ihbar süresi uzar. Siz 2009’dan buyana o işyerinde olduğunuza göre 6 yıldır oradasınız demektir ve bu da 15 gün değil 56 gün işe gitmeniz gerekir anlamına gelir.

   Bu arada raporunuzu işverene teslim etmediyseniz sizi raporluyken çıkarması doğal. Teslim ettiyseniz ayrı bir konu.

   İşverenin müfettiş talep etmesi doğal. Çünkü istifanızın haklı sebeple fesih sayılıp sayılmayacağına açıklık gerekiyor. Buna göre size 6 yıllık kıdem ve belki de işe iade davasından dolayı tazminat ödeyecek. Burada sonuç iş mahkemesinde sonuçlanacak gibi görülüyor.

   İşvereninizle ilişkinizi, sorunun ne olduğunu, iddia ettiği zarar konusunun ne olduğunu bilmeden birşey söylemek haksızlık olur. Lakin ilk etapta çekinecek birşey yok. İşveren iddialarını kanıtlamak zorunda. Aslında sorunuzun cevabını siz biliyorsunuz Özcan Bey. Eğer işverene bir zarar verdiyseniz ve işveren haklı olduğunu kanıtlarsa olay sapabilir. Aranızdaki sorunun ne olduğunu bilmeden bişey diyemem.

 77. Merhaba okan bey
  Ben 30 kasım 2014 de bankada işe başladım sözleşmede ki brüt maaşım 1350 aylık yemek ücretim ise 225 lira şubat 2 de istifa ediyorum ihbar sürem 6 aydan az çalıştığım için 2 hafta ve ödeyeceğim tazminat hesaplamalarım doğrultusunda 800 lira civarında bunların haricinde ödeme yapılmamakta aralık ayında 1560 ocak ayında çift maaş 2880 lira aldım fakat çevremdeki kişiler 4000 tl civarında bir tazminat ödeyeceğimi söylüyor hesaplamayı yanlış veya eksik mi yapıyorum bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
  iyi çalışmalar.

  • Okan Koçak

   Kabaca 700-800 TL gibi birşey ödeyeceksiniz.. 4.000 diyene selam söyleyin.

 78. 10.11.2011 tarihinde başladığım işimden 30.10.2013 tarihinde kendi isteğimle istifa ettim. istifa dilekçemden sonra 01.11.2013 tarihinde sağlık sorunlarım, fazla mesai ücretlerimin ödenmemesi ve çalışanlar arasında ayrım yapılmasından dolayı iş akdimi tek taraflı fesh ettiğimi bildirdim. firma fesih dilekçemi kabul etmeyip, istifa dilekçemi işleme alıp, benden ihbar ücretinide alarak sözleşmemi fesh etti. daha sonra bana gönderdikleri ve imzalamam konusunda baskı yaptıkları ibranameyi imzalamama rağmen ihbar ücretini maaşımın içerisinden kesmişler. şu anda iş yerimde yaşadığım sağlık probleminin devamını çekmeye devam ediyorum. bu konuda tüm ömrüm boyunca çekeceğim sağlık sorunumla ilgili ve benim imza vermememe rağmen benden kestikleri ihbar ücretiyle ilgili girişimde bulunabilir miyim? iyi çalışmalar dilerim.

  • Okan Koçak

   Ali Bey inanın buraya sinirle yazdıklarımı sildim. Tekrar yazmaya başlıyorum.

   1- Neden mahkemeye verip tüm haklarınızı faiziyle almadınız?
   2- Neden istifa dilekçesi verdiniz?
   3- Baskı yapıp imzalatmak istedikleri kağıtları neden imzaladınız?
   4- Sağlık sorunlarınız hala devam edecek boyutta iken ve sizin tüm haklarınız yenmiş iken siz neden hala ihbar tazminatını kovalıyorsunuz??

   Sizin gibiler olduğu sürece bu adamlar kazanmaya devam edecek.

   Önce İŞKUR’a gidin. Şikayetlerinizi detaylı anlatın. Arabuluculuk edeceklerdir. Olmadı bir avukat ile görüşün. Ne kadar masraflı olsa da dava edin. Mesailerinizi, ihbar ve kıdem tazminatınızı işleyen tüm faiziyle birlikte alın. Yapabilirseniz sağlık probleminizin işinizden kaynaklandığına dair bir heyet raporu alın. Bunun için gerekirse ayrıca bir dava açın. Hakkınızı alın.

   Görüyorum ki işvereniniz sizin size ettiğinizden daha büyük kötülük etmiyor.

 79. mrb okan bey acil cevabınızı rica ediyorum.
  ben 01.10.2014 tarihinde işe başladım ve 01.02.2015 tarihinde istifamı verdim. bugün müdürümle görüştüm 14 günlük çalışma zorunluluğu olduğunu söyledi benim düğün izni almam gerekiyor müdürümün bilgisi var ayrıca bu süre içinde rapor alsam kabul edilir mi yoksa rapor harici 14 gün çalışmak zorunda mıyım? birde mazaret izninide düşerler mi?

  • Okan Koçak

   Rapor alırsanız 14 günlük süreden sayılmaz. Mazeret izni alırsanız da bu süreden sayılmaz.

   Günde 2 saat iş arama izniniz var. Bu 2 saatleri toplayıp topluca kullanın.

 80. Orçun Yiğit

  Merhabalar Okan Bey;
  Yazılarınızı ivedidikle okudum ve bu konuda bana yardımcı olacağınızı düşünerekten yazdım. Eğerki Sizin söylediklerinizin aksi bir durum gelişirse Sizinle İrtibata Geçip Durumu Yargıya tasımayı dusunuyorum.

  01.10.2014 tarihinde işe başladım. 03.02.2015 Tarihinde yani bugün farklı nedenler ve mobbing yüzünden ayrılış gerçekleştirilmesini istedim. Ayrılış Göstergem olarak Mobbing yada herhangi bir sebep belirtmeksizin Hür İradem İfadesi ile istifamı yazdım. Şirket benden 15 Gün çalışmamı istiyor ve ben bunu istememekteyim. Böyle bir durumda Tazminat hakkı varmıdır? bu 15 günlük yasal süreç esnasında yeni bir iş olursa bu işide kaybedeceğim. 15 Günlük yasal süreçi Rapor alarak geçirebilirmiyim ? Lütfen yardımcı olunuz. Şimdiden Teşekkürler.

  • Okan Koçak

   15 değil 14 gün Orçun Bey.

   Evet çalışmak zorundasınız. Çalışmazsanız işveren bunu kendisi kesebilir ve eğer haksız olduğunu düşünüyorsanız hukuki yollara başvurmak zorundasınız. Sadece 3 ay çalıştığınız bir işyeri için diretmeyin. 14 gün işinizi yapın ve günlük 2 saatlik iş arama izinlerinizi birleştirip cuma günleri tatil yapın.

   Bu kadar kısa süreler için kendinizi yıpratmayın.

 81. Okan bey merhaba,
  Ben özel sektörde çalışmaktayim. Kpss sinavina girdim ve muhtemelen öğretmen olarak atanacagim. Eğer bulundugum şehire atanirsam ayni gün, farkli bir sehire atanirsam 15 gün içinde işe başlamak zorundayım. Lakin 56 günlük bildirim oneli surem var. Şu an calismakta olduğum iş yerinden bildirim oneline uymadan istifa etmem mümkün mü. Diyelim ki istifami kabul etmediler ve sigortami yatirmaya devam ettiler. Bu durumda ben yinede kamuda işe girişimi yani sigorta girişimi yaptirabilir miyim. Gerekirse ben bildirim oneli ucretini isyerine veririm. Ama diyelim ki kabul etmediler bu durum ne yapablirim. Bulunduğum ile atanirsam şu anki isyerimden ayni gün ayrilip ogretmenlige başlayabilir miyim. Yardımlarınız için teşekkür ederim. .

  • Okan Koçak

   Merhaba. Öncelikle umarım herşey gönlünüzce olur. 56 günlük ihbar sürenizi çalışmak zorundasınız. Eğer çalışmazsanız ödemek zorundasınız. Fakat bence KPSS ve öğretmenlik ile ilgili konuları tatlı bir dille dile getirirseniz işvereniniz 56 günde sizi zorlamaz. En azından makul bir süreye çeker.

   Siz istifa edince istifanızı kabul etmek ya da etmemek gibi bir alternatifleri yok. Siz işten ayrılınca sigortanızı neden yatırsınlar? Bu onlara ne avantaj sağlar ki? Bu hukuken anlamsız bir hareket.

   Siz bir işyerinde çalışırken devlet yada özel başka bir işyerinde mevcut işvereninizden onay almadan çalışamazsınız.

   Eğer işvereniniz onay verirse elbette aynı anda 1000 yerde bil sigortalı olabilirsiniz. Sorun yok.

   Fakat memuriyetin bir kuralıdır ki kadrolu bir öğretmen başka hiç bir işte çalışamaz. Yani az önceki cümlemiz devlette çalışanlar için geçerli değil.

 82. Merhabalar… özel bir şirkette teknisyen olarak çalışmaktayım…Şirket ayın 30 günü 3 personel üzerinden ortalama 10 gün 24 saat olacak şekilde nöbet tutturmakta, bununla ilgili iş yerime ihtar çekip 4857 sayılı iş kanunu 41-69 ve 6331 sayılı vardiyalı çalışma yönetmeliğine aykırı olarak çalıştırıp eksik fazla mesai ödediklerini, bunların bana ödenmesini ve bu postalarda çalıştırılmaya ısrar edilmesi durumunda ilgili makamlara şikayette bulunacağımı söylemeyi düşünüyorum…
  Böyle bir durumda iş veren hiçbir hakkımı vermeden direk işime son verebilirmi?
  Şirket bana mobing uygulaması durumunda nasıl hareket etmeliyim..
  Bu durumlardan tek taraflı fesih hakkımın olduğunu düşünüyorum….?
  bu ihtardan sonra fesih dilekçesi yazıp tek taraflı fesih etmem durumunda işverenin dilekçeyi kabul etmeme gibi bir şansı varmıdır..
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler….(hazırladığım ihtarnameyi size mail atsam incelermisiniz….?

  • Okan Koçak

   Hiç bir şikayet ve dava nedeniyle işveren sizi işten çıkaramaz.
   Mobbing uygulandığını düşündüğünüzde eğer kanıtlayabiliyorsanız yada şahitleriniz varsa tek taraflı olarak sözleşmeyi feshedebilirsiniz.
   Haklı olduğunuzu varsayarsak tek taraflı fesih hakkınız var.
   Haklı bir gerekçe ile istifa ettiğiniz zaman işvereninizin bunu kabul edip etmeme lüksü yok. Sadece istifa etmediğinizi ve devamsızlık ettiğinizi iddia edebilir. Bunu önlemek amacıyla istifa gerekçenizi de abartıya kaçmadan ve net kanıtlarla noterden gönderirseniz eliniz daha güçlü olacaktır.

 83. Mrhb lar ben özel bşr vakıf ünşversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışıyorum 1 yıl 4 aydır çalışıyorum. Ve devlet ünşversitesi ne öğrtim görevlisi olarak atanmaya hak kazandım fakat iş yerim ihbar süresi olan 4 hafta çalışmak zorundasın dedi. Böyle bir süreye uymak zorundamkyım yoksa ihbar süresi kadar olan tutarı ödesem çalışmak dan kurtarırmıyım. Bu durumda ne yapmam gerekiyor . Yok 20000 bin yl ödersen ayrılabilirsin yoksa 4 hafta ihbar süresinde çalış deniyor böyle bir hakkı varmı?

  • Okan Koçak

   Evet Fatih Bey. İster çalışırsınız ister ihbar tazminatını ödersiniz.

 84. Merhaba. Ben bir kargo şirketinde 1 yıl 3 aydır motorlu dağıtım elemanı olarak çalışıyorum. İşten ayrılmak istiyorum fakat yıllık izin hakkımı da içerde bırakmak istemiyorum. Bugün istifa dilekçesi yazdım. 26 kasım 2013 ten beri çalıştığım firmada ihbar süresi olan 28 günü, 9 mart 2015 tarhinde doldurmamla birlikte iş akdimi feshedeceğim diye dilekçe verdim. Sormak istediğim bu süreyi beklemeden işten ayrılsam ihbar tazminatını maaşımdan kesebilirler mi? Ve yıllık izin hakkımı ödememeleri gibi bir durum olabilir mi?
  Teşekkürler..

  • Okan Koçak

   İhbar süresini beklemeden işten ayrılırsanız maaşınızdan kesilebileceği konusu sitemizde açıkça yer almaktadır.

   Yıllık izin haklarınız ise istifa etseniz de çıkarılsanız da size ödenir.

 85. iyi günler
  çalıştığım işyerinde 10.06.13 den beri çalışıyordum. Fakat 06.02.15 günü herkese ya çalış mesai iznine çık yada çıkış al dediler. Bende gittim pers. müdürüne ben mesai izni almak istemiyorum bu ay maaşımın tamanını almak istiyorum dedim. o da bu ay kimsenin maaşını vermeyeceğiz asgari ücretteen yatıracağız dedi. ben almak istiyorum dedim o da o zaman istifa et dedi. bende istifa ettim. bu ay (10 da yatıyor maaaşlar) baktım dediği gibi asg.ücr. yatırmışlar.
  ne yapmalıyım
  mahkemeye versem yeni işyerime haber verip çıkarabilirler.

  • Okan Koçak

   1,5 yıllık bir çalışma uğraşmaya değmez Fatih Bey. Ne yazık ki işçinin hakkını savunan merci bulunmamakta.

   Yeni bir yerde çalışmaya başladıysanız unutun gitsin. Eğer çalışmaya başlamadıysanız işe iade davası açabilirsiniz.

   Gerçi madem hukuki yoldan hakkınızı arayacaksınız neden istifa verdiniz? Neden çekip çıkmadınız anlamadım?

 86. Merhaba Okan Bey 3 yıldır özel bir firmada elektronik teknisyeni olarak çalışmaktayım.
  Bu firmada ilk iki sene içerisinde çeşitli zamanlarda zorla mesaiye bıraktırma durumları yaşandı
  üstelik fazla mesai ücretini vermeden ben kendim bu şartlar altında mesaiye kalmayacağımı
  belirttim ve şu ana kadar yani 3. senenin sonuna kadar fazla mesaiye kalmadım.
  Fakat 3.sene boyunca yapılan baskılar yaptıklarımın ettiklerimin şirkete kattıklarımın göz ardı edilmesi
  emeklerimin yok sayılması çalışma alanımın bile değiştirilmesi gibi durumlarla karşılaştım ben bu gibi
  durumları sabırla biriktirdim bekledim bana çeşitli zamanlarda hep söyledikleri şu söz var bu şirket böyle
  işine gelirse çalış yoksa çık git.
  En son geldiğimiz noktada 3 senenin sonunda benden verimsizlik nedeniyle savunma yazmamı istediler.Savunmayı yazmam konusunda da aşırı baskı vardı üstümde
  yani bu 3-5 gün önce oluyor savunmayı yazmadım.Ve zam zamanı geldi bana zamda yapmadılar bütün çalışanlar
  zam aldı bana zam vermediler sigorta primleri alınan maaş üzerinden yattığı için bu durum zaten açıkca belli olacaktır.
  Kaldı bu zamana kadarki çalışma zamanımda da zaten doğru dürüs zam yapmadılar.Durumlar kabaca böyle aslında daha da ayrıntıları var

  Sormak istediğim Okan Bey bu durumda kendi açımdan sözlemeyi haklı olarak fesh etmenin bir yolu varmıdır.Şahit göstermek gerekiyorsa
  şimdi burda bu durumda bana şahitlik edecek olan kişilerin bu işden ve işyerinden vazgeçmeleri demek
  yani işveren tarafından gözden çıkarılmaları anlamına geliyor.
  Bu durumu samimi arkadaşımdan bile istemek onu zor durumda bırakmak olduğunu düşündüğüm için en yakınıma bile bu teklifde
  bulunamıyorum sonuçta öyle veya böyle işinden olmasını huzursuz olmasını istemem.
  Yani bu durumun başka bir formulü oluru yokmudur yapılacaklar nelerdir.Şahitlik sistemi nasıl işliyor onuda tam bilemiyorum.Yani beni hiç bir hakkımı vermeden işden çıkarmak istiyorlar ve ben haklarımı yedirmek istemiyorum tek kuruşunu bile yedirmek istemiyorum.Bana resmi olarak yapılabilecek yapmam gereken nelerdir bilgilendirme yapabilirmisiniz şimdiden çok teşekkür ediyorum iyi akşamlar dilerim

  • Okan Koçak

   Merhaba Mustafa Bey.

   Öncelikle haklarınızı almadan gitmenizi hiç bir şekilde tavsiye etmiyorum. Siz yılıp istifa etmediğiniz sürece haklarınız orada kalmaz.

   Ayrılmayı ve haklarınızı almayı düşünüyorsanız geçmişte size yapılan haksız durumlar hakkında toplayabildiğiniz kesinlik arz eden kanıtları toplayın. “Artık geçti, bulamam” dediğiniz kanıtlara ait olayları ise unutun.

   Şahit durumu ise sizin de fark ettiğiniz üzere “burası Türkiye” denen bir durumda. Şahit gösterirseniz şahit gösterdiğiniz kişiler büyük ihtimalle sizi yarı yolda bırakacaktır. Çünkü kanun her ne kadar “bir işçi dava açtığı için veya işverene açılan bir davada şahit olduğu için işten çıkarılamaz” dese de en iyi ihtimalle işverenin işçiyi işten çıkarmasa bile zulmüne uğramasına neden olmaktadır ve o şahit-işçi artık mutlu bir çalışma hayatından uzaklaşır. Bu nedenle kimse için insanlar kendini riske atmıyor. Adaletin yerini bulması için kendisinin uğrayacağı bir adaletsizliğe cesaret edemiyor.

   Bu nedenle mümkünse işten ayrılmış eski personelden şahit bulmak daha doğru bir tercih olacaktır.

   Öncelikle kanıtlayabildiğiniz olayları toparlayın. Mailler, yazışmalar veya resmi belge (fatura irsaliye bildirge beyanname vb.) ile kanıtlayabildiğiniz tüm olay ve kanıtlarını toparlayın. Şahit göstererek kanıtlamak istediğiniz durumlarda ise yukarıda söylediklerim geçerli.

   Sonrasında uygun bir anı kollayın. Yine haksızlığa uğradığınız ve şüphe götürmez bir durum olduğunda bu olayın da kanıtlarını alarak hukuki sürece başlamanızı tavsiye ederim. İyi bir avukat bu yolda çok işinizi görecektir.

   Bu süreçten sonra bir süre işsiz kalma ihtimaline karşı ekonomik olarak kendinizi hazırlayın. İşverenin size verdiği evrakları imzalamak isterseniz mutlaka işveren imzalı olmasına dikkat edin. Evrağı tek imzalayan siz olmayın ve işverence imzalı olan nüshadan mutlaka isteyin. Kendinize işveren imzalı olanı aldıktan sonra işverene sizin imzaladığınız evrağı verebilirsiniz.

   Savunma kötü birşey değildir. Savunma talep yazısı ile size bazı iddialar yöneltilir. Bu talep yazısından yukarıda bahsettiğim gibi kendinize bir tane alın ve savunmada kendinizi savunun. Bunda bir kötülük yok.

   Mesailerinizi herzaman alabilirsiniz. Lakin süreleri siz kanıtlamak zorundasınız. İşçi zorla mesaiye bırakılamaz. Kalırsanız da parasını alırsınız. Vermezler ya da zorla mesaiye bırakırlarsa bu işvereni ihtar etmeniz için yeterli bir nedendir. Sıklıkla tekrarı mobbing olarak yorumlanacaktır.

   Eğer haklı sebeple istifa ederseniz tazminatınızı alırsınız. Vermezlerse de Önce İŞKUR’a sonra İş Mahkemesine taşır paranızı alırsınız.

 87. İyi günler öncelikle şimdiden tesekkür ederim 4 yıldır
  güvenlik şirketinde çağrı merkezinde çalışıyorum güvenlik sertifikası alma zorunluluğu getirildi sertifikayı almak istemediğim için çalıştığım bölümü değiştirecekleri şekilde kağıt imzalattılar fakat ben bu şirkette çalışmak istemiyorum istifa etsem kıdem tazminati alabilirmiyim yardımınız için yeşekkürler

  • Okan Koçak

   İşin gereği o sertifikayı almak gerekiyorsa ve bunu tüm personel alıyorsa siz istemiyorum diyemezsiniz. Sizi çıkarmak yerine yine bünyelerinde tutup farklı bir iş vermişler. İstifa ederseniz elbette tazminat alamazsınız. Bunu tahmin etmek zor değil.

 88. merhaba, ben kamu kuruluşunda 5 senedir taşeron özel güvenlik olarak çalışmaktayım gecen 5 yılda gece 12 saat çalıştım 20:00-08:00 saatleri arasında ve fazla mesai ücreti ödenmedi bordroları imzalamadım yeni gelen şirkette bizi fazla çalıştırmak istiyor bu şirkette fazla mesaimizi ödemezse sözleşmeyi feshetmek istiyorum şimdi benim durumumda bir çok insan var ben noterden ihtarname çekip sözleşmeyi haklı neden ile fesih edersem bundan sonraki prosudur nasıl işlicek ben noterden çektiğim ihtarnameyi sgk ya götürüp ordan belge alıp kamu kurumundan kıdem tazminatımı almak için dilekçe ile bu belgeyimi vermem gerekiyor eğer öyleyse kamu kurumu ben ödemiyorum mahkemeye git derse ne olacak şimdiden teşekkürler.

  • Okan Koçak

   İhtarnameye kadar anlamışsınız. Lakin ihtarnamenize karşılık haklarınız verilmezse asıl işverene olmazsa İŞKUR’a ardından da mahkemeye gidin.

   Tüm haklarınızı alın sadece kıdem tazminatınızı değil. Sizin gibi hukuki yola başvurmayı planlayan kaç mağdur kişi var?

 89. Merhaba Okan bey, 31.03.2014 Tarihinden bugüne dek 30 kisinden fazla çalıştıran fabrikada beyaz yakalı gorev alıyorum.Calisirken benim yerime is ilani vermisler ve ben saglik sorunlari nedeni ile taporlu iken yeni birini başlatmislar. Ik rapor alarak kendi istegim doğrultusunda email gondermis gelin istifanizi verin diyerek. Bende oyle bişey olmadigini sadece saglik sorunlarindan dolayi gelemedigimi soyledim. Siz cikartmak istiyorsaniz mesaiye geldigimde çıkış islemleri ile ilgili evrak verebileveklerini soyledi. Bende aksatmadan mesaime gidiyorum, mecburen! Sizce ne yapmam gerek?
  1.maasimi alamadim diye noterden ihtar ceksem tek tarafli fesh olur mu?
  2. Eger fesh olursa noterdeb ihtar cekince mesaiye gitmek zorunda miyim?
  3. Ihbar tazminatini alir miyim?
  4. Ihtar cekip fesh olursa işe geri dönüş mahkemesi acabilir miyim?
  5. Yoksa nasil olsa cikaracaklar kuzu kuzu cikartilmayi mi bekleyeyim?
  Tesekkurler kolay gelsin..

  • Okan Koçak

   Öncelikle belirtmek gerekir ki sizin pozisyonunuzla anı pozisyona ek bir çalışan daha istidam etmek bir sorun teşkil etmiyor. O alınan kişi nedeniyle sizi işten çıkarmaya kalkarlarsa sorun orada başlar. Eğer haklı bir sebepleri yoksa işe iade davası açabilirsiniz.

   1- Maaşınızı alamadıysanız haklı sebeple sözleşmeyi tek taraflı olarak fesih ettiğinize dair bir istifayı noter kanalıyla gönderebilirsiniz.
   2- Fesih olduğuna göre artık aranızda bir sözleşme kalmadı demektir. İşe gitmek zorunda mıyım diye sormanız bile ilginç…
   3- İhbar tazminatı alamazsınız. Kıdem ve yıllık izin alacaksınız.
   4- istifa ederseniz işe iade davası açamazsınız.
   5- Maaşınızı vermiyorlarsa hiç birşeyi beklemeyin. 1. maddeyi uygulayın.

   Aslında hem çalışmaya devam edip hem maaşımı vermiyorlar diye dava edebilir, dava ettiğiniz için çıkarırlarsa da işe iade davası açabilirsiniz.

   Tabi bilmiyorum bu kadar mücadele etmeye ve kendinizi yıpratmaya değer mi? Size kalmış.

 90. Dogal afet nedeniyle işe gidemedim ve param kesildi fazla calışma mesaileri alamıyorum 1/5 senedir zam alamıyorum calışma saatlerim fazla tek calısıyorum her iş bende bana bi yol gösterin iş verenden para aldım aylık ödüyorum istende cıkamıyorum bi bilgi verirseniz sevinirim

  • Okan Koçak

   İstediğiniz bilgi nedir Uğur Bey anlayamadım.

   İşverenden borç para almışsınız. Adamın parasını geri ödeyin. Olanaklarını beğenmiyorsanız da mesailerinizi vermedikleri için sözleşmeyi tek taraflı olarak haklı sebeple feshederek istifa edin. Ödemezlerse de mahkemeye verin. Beğenmediğiniz işinizin yerine de yenisini bulun.

 91. Merhaba, ben bir devlet kurumunda özel şirkete bağlı bugün itibari ile 10 aydır çalışıyordum Patronumun bana söylediği benle ilgili bi problemin olmadığı gayet memnunuz gibi şeyler söyleyip işlerin iyi olmamasından dolayı beni çıkartıcağını belirtip benim 1 gün sonra akşamında çıkısımın yapılacağı söylendi. Bugün İstifa dilekçesini faxlayıp bunu imzalasın tarzında konuşunca sinirlenip haklarımı alana kadar hiçbiryere imza atmayacağımı söyledim. Size sorum ben geçen ay maaşımı almadım işe ilk başladığımda 10 gün içerde kalacak işten çıkarken alıcaksın dediler.Toplam maaşımlaa beraber 52 gün alacağım var. Ve kredi kartımın ödemesi 2 gün önce geçti Malum kış ayındayız çok zor durumda kaldım. Ben bu 52 gün alacağımı maaşımı ne zaman ödemek zorundalar çok çaresizim. Mağdur durumdayım. Borcumu kapatmam gerek. Tazminat hakkım varmı talep edebilrmiyim. Şimdiden değerli önerileriniz için çok teşekkür ederim.

  • Okan Koçak

   İşten ayrıldığınız gün tüm alacaklarınız banka hesabınıza yatmak zorundadır. Bir terslik olursa İŞKUR’a başvurun. Ücretsiz arabuluculuk ederler.

 92. Merhaba
  Ben hemşire olarak bi kreşte işe başladım 4 yaşında çocuğum var onuda aynı krese kaydettirdim fakat sonra öğrendim kurumun ruhsatı ve şirket kaydı yok 1 ay sigortasız çalıtıktan sonra tüm çalışanların sigortasını yaptılar. Benden sürekli işim dışında ışler istediler yardımcı öğretmenlik mutfaga yardım dahil çocuğumla gittiğim için ve ses çıkarmadım en son daha çok iş eklediklerinde kabul etmedim ve birsürü hakarete uğradım ben ayrılıyorum dedim peki istifanızı yazın dediler kendi isteğimle ayrılıyorum yazıp verdim istifamı toparlanıp çocuğumu alıp öıktım. İhbar için alacak kağıdı göndermiller itiraz ettik şu an dava açtılar sizce durum ne olur

  • Okan Koçak

   Ucuz ve uygun bir avukat bulun. Kolayca işinizi görür.

 93. Ayrıca sigortamızı başlattıklarında sözleşme imzalattılar fakat işe giriş tarihi sigorta başlangıcı olarak

  • Okan Koçak

   Davada savunma sırasında bunu da dile getirmeyi unutmayın. Diğer çalışanlar veya kreşe gelen 3. şahıslarla da şahitlik yoluyla kanıtlayın.

 94. Ceyhan ANKITCI

  Merhaba,

  Nişanlım 9 aydır özel bir şirkette çalışıyor. Süreli, süresiz herhangi bir imzalı sözleşmesi yok, dolasıyla öğrendiğim kadarıyla ayın 1’inde maaşının tam olarak yatması gerekiyor. Son ayın maaşı ayın 24’ü oldu hala yatmadı sadece 1800TL’nin 500TL’si yatırıldı ve işe girişinde de içeride 10 günlük parası bırakılmıştı. Maaşı banka hesabına yatıyor.

  Bu durumda işçi haklı fesih hakkı kazanır mı? İstifasını noter yoluyla bildirip derhal işi bırakması durumunda herhangi bir yükümlülüğü olur mu? Noter yoluyla bildirim yaparken bu durumları belirtmesi gerekir mi? Yatırılmayan maaşı ve ihbar tazminatını almaya hak kazanır mı?

  Teşekkürler, iyi çalışmalar.

  • Okan Koçak

   Sözleşme yapılamaması işveren ile devlet arasında cezai müeyyidesi olan bir konu. Bunun işçi ile ilgisi yok.

   Maaşı geciktiremezler ve 10 günlük kısmı da içeride tutamazlar. Sözleşmenizi ister istifa ederek ister noter kanalıyla tek taraflı olarak sonlandırabilirsiniz.

   Maaşın yatırılmayan kısmını size herhalukarda yatırmak zorundalar. Buna çalıştığınız gün zaten hak kazandınız. Bu sorunuzu anlamadım.
   İhbar tazminatı ise hak edemezsiniz çünkü işveren sizi çıkarmıyor. Siz çıkıyorsunuz. Bu basit bir konu.

 95. Merhaba Okan Bey;

  3 yıl 4 aydır özel bir şirkette çalışıyorum. 6 ay önce evlendim. Çalışma şartları zor olduğu için şuanda çalıştığım işyerinden ayrılmak istiyorum. çalışma şartları daha uygun olan başka bir iş buldum ve hemen başlamak durumundayım. Evliliğim üzerinden 1 yılı geçmediği için kıdem tazminatını alabiliyorum. Şuanki çalıştığım yerden evlilik dolayısıyla ayrılsam bile 8 haftalık ihbar süresini doldurmam gerekir mi? ( avukat bir arkadaşıma danıştığımda evlilik dolasıyla ayrıldığın için seni ihbar süresini doldurmaya zorlayamaz ve ücret kesemez demişti) Doldurmazsam ücret kesintisi yapılabilir mi? Birde daha sonra başka bir işe başladığım için evlilik dolasıyısıyla tarafıma ödenen kıdem tazminatı geri talep edebilir mi?

  Cevap verdiğiniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

  Saygılarımla.

  • Okan Koçak

   Evlilik, askerlik ve emeklilik nedeniyle ayrıldığınızda ihbar süreleri uygulanmaz. Başka bir işte başlarsanız da kıdem tazminatınız sizden geri istenmez

 96. İyi günler, işten çıkarıldım ve çalıştığım süre gereği 4 haftalık ihbar süresi vardı. Anladığım kadarıyla bu dört aylık süre boyunca işverenim beni çalıştırmak ve maaşımı vermek zorunda. Ancak sorun şu: ben çalışmak istemiyorum ama işverenim bana bu dört haftalık ihbar süresinde çalışmak zorunda olduğumu söyledi. İstersen istifa et ama dört hafta ihbar süren var senin de yine dört hafta çalışmak zorunda kalırsın dedi. Gerçekten de çalışmak zorunda mıyım? Halihazırda iş sözleşmem feshedildi buna rağmen ben işe gitmek istemezsem istifa edip ihbar süresi boyunca işe gelmem şart mı? Sonuçta iş sözleşmem feshedilmiş durumda; zaten feshedilmiş bir şeyi istifa ederek ikinci kez feshetmem gerekmesi bana saçma geldi. Özetle: işten çıkarılınca ihbar süresi boyunca maaş almama pahasına da olsa çalışmamak mümkün mü yoksa çalışmak zorunda mıyım? Teşekkürler.

  • Okan Koçak

   Hayır. Çalışmak zorunda değilsiniz. Siz istifa ederseniz çalışmak zorundasınız. Diğer bir değişle “terk eden ihbar süresince çalışır/çalıştırır” Burada terk eden siz değilsiniz, işveren. O sizden ayrılıyor ve siz çalışmak istemezseniz …….. tarihte tarafıma iletmiş olduğunuz işten çıkış bildiriminize istinaden tarafıma uyguladığınız ihbar süresi dolmadan …. tarihte işten ayrılıyorum” şeklinde bir yazı vererek ayrılabilirsiniz. İşten çıkarıldığınız andan itibaren istifa edemezsiniz. Mantığa aykırı.

 97. Okan bey şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim özel bir şirkette 2005 beri çalışıyorum calistiyimiz sirket 2013 yılında 10 günlük ikramiyemizi 8 güne düşürdü ve 2015 de 1 gün daha kestiler tek taraflı iş feshim dogarmı

  • Okan Koçak

   İş sözleşmesi ile size vaad edilen hakların geçersiz bir nedenle geri alınması tek taraflı fesih nedenidir.

 98. Üzeyir Kekliktepe

  Merhaba Okan Bey , okan abi diyim yada daha 1996 doğumluyum 🙂 Abi benim sorum şu kurumsal bir firmada 10 gün oldu işe başladım sözleşme filan herşeyi imzaladım . İstifa etmek istediğimde 15 gün çalışmak zorunda olduğumu yoksa o 10 günün parasını alamayacağımı söylediler . böyle bi hakları var mı bütün parama el koyabilirlermi yorum ve cevapler için çok çok teşekkür ederim abi iyi çalışmalar

  • Okan Koçak

   Üzeyir kardeşim 😀 Eğer sözleşmeyi imzaladıysan okumuşsundur. Deneme Süresi diye bir süre var. Eğer deneme süresi sözleşmede varsa “genelde 2 aydır”, bu süre zarfında ayrılırsan kimse kimseye ihbar tazminatı uygulamaz. Eğer sözleşme yoksa yada deneme süresi koyulmamışsa 2 hafta çalışmak durumundasın.

   Sözleşmeye bak. Deneme süresi varsa 10 gündür çalıştığın için deneme süresinde ayrıldığına dair bilgiyi ekleyerek istifanı sun. Paranı ödemek zorundalar.

 99. Merhabalar, deneme süresini (2 ay) doldurduktan kısa bir süre sonra işten çıkarıldım ve deneme süresini doldurduğum için 2 hafta ihbar süresi boyunca işe gitmek zorunda olduğumu söylüyorlar, fakat ben hiç beklemeden yaşadığım böyle bir durumun ardından o kuruma artık gidip 2 hafta süresince çalışmak istemiyorum. Nasıl bir yol izleyebilirim? Teşekkürler

  • Okan Koçak

   Gidip çalışmalısınız. “İzleyecek bir yol” yok. Bu işverene ve size verilmiş bir hak. Deneme süresinden sonra işvereni ortada bırakıp gidemezsiniz. 2 hafta çalışmalısınız.

 100. Merhaba, 5 yıldır yanımızda çalışan personelimiz bir gün işe gelmedi aradık, telefonlarından kendisine ulaşamdık, buna istinaden noterden 3 gün içinde geçerli sebebinizi bildirin diye tebligat gönderdik, ertesi gün henüz bizim yolladığımız tebligat eline ulaşmadan, beni işten çıkardınız iş vermediniz tazminatımı istiyorum diye, tebligat göndermiş, bizde bilindiğiniz üzere işten çıkarılmadınız işe devam edebilirsiniz diye, tekrar bir tebligat gönderdik. Çünkü personele ihtiyacımız var. Sonuç olarak İşkura gitmiş ve buna karşılık bizde savunmamızı yaptık, sadece 1 aylık maaşı ve son izin ücreti ödenmeli diye bugün kağıt ulaştı elimize.Yalnız Tazminat dan bahsedilmemiş, Tazminat değerlendirilmesini işkur yapmıyormu acaba, bundan sonraki aşamalar konusunda fikir verebilirmisiniz, rica etsem.

  • Okan Koçak

   İŞKUR sadece arabulucudur. Taraflar arasında iş hukuki sürece dönüşmeden önce çözüm bulmaya çalışır. İŞKUR iki tarafın tanıdığı ortak bir arkadaş gibi kanunlara uygun davranarak birbirlerinin karşılıklı olarak haklarını ödemelerine ikna etmeye çalışır. Tutup da mahkeme gibi karar veremez ve hüküm altına alamaz.

   Siz sanki mahkemedeymişsiniz gibi işlemleri yazılı ve resmi olarak yürütmeye devam edin. İyi niyetinizi sürekli ön planda tutun. İşçinin işine gelmesini, belli aralıklarla gelmediği taktirde haklı sebeple feshedeceğinize dair uyarılarda bulunun. İşten çıkarmakta acele etmeyin. Sürekli eksik gün verin ve devamsız gösterin. Bunlar ona karşı yapılan hareketler eğil. Bunlar gerçekler. Sonuçta gelmiyor. 2-3 kere devamsızlık yaptığını ve işe gelmesini, gelmediği günler içinde mazeret belirtmesini ve kanıtlamasını yada rapor getirmesini isteyin.

   İyi niyetliyse gelecektir. Değilse son çare ilkesine uygun olarak son verebilirsiniz.

   Eğer işçi mahkemeye başvuracak olursa o apayrı bir konudur fakat yukarıda bahsedilenler kanıt teşkil edecektir ve sonucu etkiler.

 101. 1 hafta önce 1 yıllık sözlesme imzaladım ama işten cıkmak istiyorum tazmınat odemeden nasıl ayrılırım

 102. merhabalar.kızım için bi sorum olacaktı.26 eylülde gediz devlet hastanesine doktor olarak ilk ataması oldu.Mayısın 10 da istifa edecek.5 mayıstada devlet hastanesinde ameliyat olması gerekiyor.ameliyat masrafları kurum tarafından karşılanırmı ve istifası ne zamandan gecerli olur.ameliyat olacagı için raporlu olacak devamında çalış denirmi.Teşekkürler

  • Okan Koçak

   5 mayısta ameliyat olursa ve rapor alırsa raporlu olduğu süre içinde işyeri kendisini işten çıkaramaz.

   10 mayısta istifa ettiğinde raporu bitmişse sorun yok. İstifa nedeniyle ve toplamda 8 ay gibi bir süre çalışmış olacağı için 4 hafta işte kalması gerekecek. Kalmak istemezse ihbar tazminatını işverene öder.

   Yok 10 mayısta istifa ettiğinde halen raporlu ise işveren istifayı alıp rapor bitene kadar beklemek zorunda kalacak. Rapor bittikten sonra yine 4 haftalık süre işleyecek ve kızınız yine 4 hafta boyunca işe gitmek zorunda kalacak.

   Ameliyatın sigorta tarafından karşılanıp karşılanmayacağını hastaneye sorsanız daha iyi olur. Elbette SGK’nın koruması altında olacak fakat SGK her ameliyatı karşılamaz. Ne ameliyatı olduğu çok önemli. Bunu da hastaneye sorarak öğrenebilirsiniz.

 103. Merhaba. Ben ozel bir şirkette calismaktayim.5 yili bitirddim. .personel eksikliginden sürekli fuull calismatayiz.mesai parasız vermiyorlar.zaman olarak veriyorlar. Ve eksik veriyorlar boyle bir haklari varmi

  • Okan Koçak

   Sorunuzu anlamakta güçlük çektim. Mümkünse tekrarlayın. İmla kurallarına dikkat etmenizi ve daha açık yazmanızı rica ederim.

   Personel eksikliğinden dolayı veya değil. Bir personelin onayı olmadan o personeli zorla mesaiye bırakamazsınız. Mesaiye kendisinden onay alsanız bile bunun bir haddi vardır ve karşılığını işçiye ödemek zorundasınız. Zaman olarak veriyorlar demişsiniz. Bu ne demek anlamam mümkün olmadı. Yıllık izninizi mi arttırıyorlar? Yoksa işe gelmemenizi söyleyerek bir süre dinlenmeye mi bırakıyorlar?

   Eğer günde 11 saati aşmıyorlar ve haftalık 45 saatten fazla çalıştırmıyorlarsa fazla mesai vermemeleri normal. Örneğin günde 10 saat olmak üzere 4 gün çalışıyorsanız buna söz yok. Fakat söylediğim sınırlar aşılıyorsa mesai vermek zorundalar. İşçinin kaç saat çalışacağı ise iş sözleşmenizde belirtilmiştir. Günde 7,5 saat x 6 gün mü günde 8 saat x 5 gün mü, hangi gün tatil hangi gün değil orada detayı belirtilir.

 104. Okan Bey Merhaba,
  01.12.2004 tarihinden beri bir şirkette çalışmaktaydım. 01.08.2013 tarihinde başka bir şirket bu şirketi ve çalışanlarını tüm özlük haklarıyla beraber satın aldı. Biz herhangi bir sözleşme yada resmi evrak imzalamadık. 01.04.2015 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere daha farklı bir şirkete transfer edilmek isteniyoruz. 1 Nisan tarihi itibariyle şu an çalışmış olduğumuz şirket, faaliyetine son verecek olmasından sebep diğer şirkete transfer olmaya zorunlu bırakılıyoruz. Fakat transfer edilmeye çalıştığımız şirket bizimle yapmak istediği iş sözleşmesinde geçmişe yönelik kıdem tazminatlarımızla alakalı bir madde koymuyor. Fakat geçmişe yönelik kıdem tazminatlarımızı yönetim kurulu kararıyla garanti aldığına dair bir şirket tüzel kişiliği adına yönetim kurulu kararı çıkartmış ve bunu bize göstermektedir. İsterse bizlerede bir kopyasını vereceğini söylemektedir. Bu şirket THY TEKNİK AŞ., kapatılmak istenen şirket THY HABOM AŞ., ilk şirketimde MNG TECHNIC ti. THY HABOM AŞ. THY nin iştirakı olmasına rağmen Çelik İŞ sendikası, THY TEKNİK AŞ. ise HAVA İŞ sendikası üyesidir. Dolayısıyla bir farklı ücret politikası ile karşı karşıya kaldım. İki sendika birbirine amiyane olarak düşman ve halen yetki konusunda yargıtayda davaları bulunmaktadır. Sendikalardan bilgi konusunda yardım alamıyorum. Ben aynı zamanda bu transferde aylık olarak 2.900 tl brüt bir rakamla maaşımda zarar ettirilmekteyim. Şu an istemeyen personelin tüm haklarının THY HABOM AŞ. tarafından tamamının (kıdem tazminatı,65 gün birikmiş yıllık ücretli izin ve ihbar tazminatını) ödeneceğini taahhüt etmektedir. Kabul edilmesi durumunda ise 2.900 tl/ay bazında brüt olarak zarar ettiriliyorum. Çalışmak zorundayım ve şu an piyasanın durumu belli. Bu bilgiler ışığında öncelikle transferi kabul edersem kıdem tazminatım ilerleyen senelerde işten işveren tarafından atılmam durumunda garanti altındamıdır ? Ayrıca bu zorunlu maaş düşürülme olayı karşısında herhangi bir hukuki tavır alınabilinirmi? Alınırsa bunun getirisi/götürüsü nasıldır ?
  Çok teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  • Okan Koçak

   Öncelikle yeni şirket sizi mevcut haklarınızla devralmak zorundadır. Eğer devralan şirket sizi almak istemezse tazminatlarınızı alıp ayrılabilir, daha düşük olanaklarla daha düşük bir iş teklif edebilir (sözleşme yenileme). Direk olanaklarınızı kısma yoluna giderse hukuki yollara başvurarak mevcut olanaklarınız ile tekrar işe devam ettirilmenizi sağlayabilirsiniz. Bu aşamada bir avukata ihtiyacınız olacak.

   Düşük olanaklar ile çalışırken dava açmış olacaksınız. Bu sizi istenmeyen kişi yapacaktır. Bu nedenle işten çıkarılırsanız işe iade davası açabilirsiniz.
   Hiç bir işçi dava açtığı için yada işveren aleyhine şahitlik ettiği için işten çıkarılamaz. (Bu noktada Türkiye’de yaşadığınızı düşünerek bir kahkaha atabilirsiniz.)

   Çünkü işverenler işe iade davasının getirdiği ek tazminatları da ödeyerek işten çıkarma yapabiliyor. Avukatınız ile görüştüğünüzde size olası ekonomik sonuçları söyleyecek ve kararınızı vermenizi isteyecektir. İşe iade davası açmanız ve işe alınmayıp ek tazminat almanız durumunda elinize geçecek tutarı öğrenerek hareket etmenizi tavsiye ederim.

   Dilerseniz sizi tecrübeli bir avukata yönlendirebilirim.

 105. merhaba. ozel bir şirkette 1.5 yıl çalışma süresi sonrasında işten ayrıldım. ayrılmadan 6 ay öncesinde işten ayrılmak istediğimi bildirmiştim. sonrasında ikna edilerek geri işe döndüm. işverenimin mobıng uygulaması karşısında daha fazla dayanamadım sağlık problemimde olduğu için yarım gün hastane izni istedim ve vermedi bu sebeptende ötürü muasebeden çıkışımı aldım ve ayrıldım. aradan 8 ay geçti patronum ihtar tazminatı açmış.

  • Okan Koçak

   Sanırım ihbar tazminatı için alacak davası açmış demek istediniz. Siz de mahkemede kendinizi şimdi bize anlattığınız gibi anlatarak savunun. Mobbingi ispat edin.

 106. hasan doğru

  okan bey merhaba 2010 de işe başladım 2013 tartıstık ayrıldım.mahkemeye veririm dedim vermedim tazminat mesai ücretini bankaya yatırdılar. aldım.çaliştığım işyerinde sözleşme imzalamadım şimdi tekrar mahkemeye vereceğim yıllık izin pazar mesai diye,davayı kazanırmıyım

  • Okan Koçak

   Yatırdılarsa neden mahkemeye veriyorsunuz anlamadım?

 107. Merhaba

  Günde 7,5 saat çalışma sistemimiz var.08.00-16.00 vardiyasında çalışan bir çalışan 2 saat mesai yaparak 18.00 da çıkıyor biz bu mesai durumunda çalışana yarım saatlik daha ara dinlenmesi ve yemek vermelimiyiz

  • Okan Koçak

   4 saat veya daha kısa süreli işlerde 15 dakika,
   4 saatten fazla ve 7,5 saate kadar (7,5 saat dahil) süreli işlerde yarım saat,
   7,5 saatten fazla süreli işlerde 1 saat olarak verilir.

   Ara dinlenme sürelerini kaldıramazsınız. Yukarıda verilen süreler alt sınırlardır. İşçi lehine arttırabilirsiniz..

   Günde 7,5 saatten 6 gün çalışıyorsanız haftalık 45 saat eder haftalık kanuni çalışma süresi dolmuş olur. Bunun üzerine yapacağınız her çalışma için mesai hesaplanır.

 108. 06.08.2014de ise basladim 26.03.2015de cikisimi verdiler ihbar tazminati olarakda348lira para verdi bu eksikmi eksjk odememi yaptilar

  • Okan Koçak

   Dilek Hanım maaşınızı söylemezseniz nasıl hesaplayabiliriz ki?

 109. mrhb okan bey ben yur dısında calısıyorum 10.01.1010 tarihinde is girdim .su an itabir ile firmam kendi icinde beni transfer etmek istiyor ] baska bir bolume ve yeni bir sozlesme sunuyor bu sozlesmede sigortamın bundan sonra aldıgım maas ustunden degil sadace saglık sıgortasını kapsadıgını beyan ediyor yani emeklik icin gerekli olan pirimi kesiyor 28.02.2015 tarihi itabir ilede sgk dan benim cıkısımı yapıp yeni sgk girisi yapmı s yanlız saglık sigortasından yararlanacagım sekilde ve ben su anda yurt dısındayım benim rızam olmadan firmanın boyle bir hakkı varmıdır. tesekurer .

  • Okan Koçak

   Sizin rızanız olmadan firma hiç bir hakkınızı aleyhinizde değiştiremez. Mahkemeye verirseniz tüm haklarınızı alarak işten çıkabilirsiniz. İşverenin vereceği evrakları imzalamayın.

 110. ahmet erkuş

  mrb okan bey 2012 yılın bir KİT de işçi olarak atandım. şimdi başka bir işe geçmek için istifa etmeyi düşünüyorum ama işe girerken sözleşmede 5 yıl istifa edememe diye bir şart vardı eger işten ayrılırsam böyle bir şartın hükmü nedir acaba ?
  teşekkürler

  • Okan Koçak

   Sözleşmede hükmü yer alması gerekiyor. Sözleşmenizi inceleyin lütfen. Genellikle belirtilen süre içinde ayrılırsanız eğitim gibi giderler sizden geri talep edilir. Tabi neden istifa ettiğiniz de önemli.

 111. Merhaba Okan Bey,

  Merhaba Okan Bey

  Benimkine benzer soruyu bir arkadaş daha sormuş ama ben cevabı doğru yorumlayamadım sanırım. 1 ay içerisinde kendi rızamla iş yerimden ayrılmayı düşünüyorum ancak bunu 1 ay sonra bildirirsem ve işveren 6 haftalık ihbar süremin tamamını kullandırmak isterse benim için çok iyi bir durum olmayacak. Çünkü 1 ay sonra başlayacak bir projede yer alacağım. Bu yüzden 6 hafta sonrası için şimdiden bildirim yapmak istiyorum. İhbar sürem boyunca da çalışmak istiyorum. İşveren bana ”yarın gidebilirsin” derse ihbar tazminatı ödemeden beni işten çıkarabilir mi?

  • Okan Koçak

   Eğer istifa verirseniz işveren için 6 hafta çalışmak zorundasınız. Eğer çalışmazsanız işveren sizden 6 haftalık ihbar tazminatını kesecektir. Zorunda değil ama kesme hakkına sahip. Eğer 1 ay (4 hafta) çalışırsanız kalan 2 haftayı kesebilir.

   Gelelim diğer konuya; siz istifanızı verdikten sonra işveren sizi çalıştırmak zorunda değil. Sizin de fark ettiğiniz üzere siz çalışmak zorundasınız. İstifanızı verdiğinizde işveren “tamam git istemiyorum seni” derse hemen çıkarabilir. Kim ki diğer tarafı terk ederse onun çalışma zorunluluğu var. Terk eden sizsiniz. Siz çalışmalısınız. Fakat işveren “ben bu ani gidişinden zarar etmem, hemen git” derse hemen çıkmak durumunda kalırsınız.

   Tahmin ettiğiniz üzere ihbar tazminatı “terk edileni” korumak için var. Ani bir ayrılıkta ortada kalan çok zarar etmesin diye düşünülmüş. Eğer terk edilen için ortada negatif bir durum yoksa “terk eden” anında gider.

 112. cem kılınç

  Merhabalar. Adim cem. Isyerinden 14.02.2015 tarihinde isverenle husumet yuzunden hicbir evraga imza atmadan ayrildim. 15.02.2015 tarihinde avukata gittim kendilerine dava actim. 16.02.2015 de kendilerine tebligat yapilmis. 24.02.2015 tarihinde yeni bir isyerine girisim olmustur. Eski calistigim yer benim cikisimi 28.02.tarihinde yapip maasimi bankaya yatirmislar.ben bu durumu avukatima soyledim. Bana parayi banka subesinden cekip dekontun uzerine dava haklarim sakli kalmak kaydi ile yazip imzala ve bir nushasini al dedi. Aynen o sekilde yaptim. Siz degerli buyuklerime sormak istiyorum. Benim aleyhime bir durum olusurmu.? Alacak davasi acmistim. Simdiden tesekkur ederim.

  • Okan Koçak

   Hayır herhangi bir aleyhte durum oluşmaz. Açtığınız davayı kazanırsanız ayrıca alacağınızı alırsınız. Kaybederseniz birşey alamazsınız. Bunun mevcut çalışmanızın karşılığı olan tutarla bir ilgisi yok.

 113. Bir magdur

  Okan Bey merhaba
  Öncelikle burada bizlere yol gösteriyor olmanız büyük bir iyilik, incelik. Sorum şu: Ben dış kaynak olarak Asıl işveren’in işyerinde mühendis olarak 2,5 yıldır çalışıyorum ve Asıl İşveren bana çok daha iyi bir iş teklifi getirdi. Biz bunu alt işveren firmamıza dedik, onlar da ihbar tazminatını ödersin ya da 6 hafta bizimle çalışmaya devam edersin, yoksa biz senden ettiğimiz karı kaybediyoruz dedi. Benim sorum şu:
  1) Biz Asıl İşveren’in teklifini kabul de etsek yaptığımız iş aksamayacak, ancak sadece alt işveren kardan olacak. Bu durumda, ihbar tazminatını alt işverene ödemeden hemen ayrılabilir miyim?
  2) İşe girerkenki imzaladığım sözleşme elimde değil. Yani içinde ikramiye ile ilgili bir madde var mı bilmiyorum. Ancak işde 1 yılım dolduktan sonra ayda bir düzenli olarak ikramiye almaya başladım, diğer tüm iş arkadaşlarıma uygulandığı gibi. Ancak 3 aydır bu ikramiyeler iptal edildi verilmiyor. Bunu bahane ederek haklı olarak iş aktimi feshedebilir miyim?

  Şimdiden çok teşekkürler.

  • Okan Koçak

   Bence birinci sorunuzu kanunlarla değil eski ve yeni işverenlerinizle çözebilirsiniz. Asıl işverene gidip eski işverenin işgücü kaybından mağdur olacağını ve kanunen de ihbar tazminatına hakkı olduğunu söylerseniz zaten aralarında çözerler. Altişvereniniz de haklı. En güzeli muygun bir süre altişveren için çalışın, süreyi düşürün ve kalan süreyi ihbar tazminatı olarak altişverene ödeyin. Ödemezseniz bile altişveren birşey yapmayacaktır ama bu biraz vicdan meselesi.

   İkinci sorunuzda yer alan sorunuz sözleşmeye çok da bağlı değil. Sözleşmenin nüshasını diğer çalışma arkadaşlarınızdan da alabilirsiniz. Zaten bankaya yatan paradan da ikramiye aldığınız kanıtlanabilir. Buna göre ikramiyenin ödenmemesi nedeniyle sözleşmenizi tek taraflı olarak haklı nedenlerle de fesih edebilirsiniz.

   Sadece şunu unutmayın, asıl işveren o altişveren ile çalıştığı sürece birbirinizin yüzünü görecek ve birlikte çalışacaksınız. Kötü ayrılmayın. İşinizin keyfi kaçar. Bu olay asıl işvereninize de yansır.

 114. Merhaba;

  Ben 2.5 yıldır çalıştığım işyerinden iş değişikliği için ayrlıyorum. 5 hafta önce Çıkış tarihi konusunda anlaştık ve istifa dilekçeme yöneticiminde uygundur şeklinde imzasını alarak İnsan Kaynakları Birimine verdim. Ancak işten çıkış tarihi olarak 03/04/2015 cuma yerine yerine sehven 06/04/2015 pazartesi gününü yazmışım. İş yerim bir gün daha çalışmamı talep ediyor. Ben ise bu tarihte bir başka işe başlayacağım. Zaten iyi niyetle son güne kadar iş arama izni kullanmadan çalışmama rağmen böyle bir şark kurnazlığı yapmaları yüzünden bir gün daha çalışmak istemiyorum.
  1-Zaten iş arama izni ve/veya içeride kalan 10 günlük yıllık iznimide kullanmadım. Bu bir günlük işe gitmemenin bana yaptırımı ne olabilir?
  2-Bir gün gitmediğim için yukarıda bahsettiğim haklarımı (yıllık izin / iş arama izni) kaybeder miyim?
  3-gittiğimde bir muvafakatname imzalamak istemiyorum çünkü haftada 45 saatten fazla çalıştığım dönemler olmasına rağmen bu çalışmalar telafi çalışması adı altında yaptırtılıp beyaz yaka personele mesai ücreti ödenmemişti. Haliyle bana da bu ödemeler yapılmadı. Ayrıca yukarıda saydığım haklara ek olarak prim de alamadım. Tüm bunlar yüzünden muvafakatname imzalamak istemiyorum. Bunun bir yaptırımı olur mu? Zorla imzalatmaları söz konusu olabilir mi?

  • Okan Koçak

   Son gün gitmezseniz hiç birşey kaybetmezsiniz. Muvafakatnameyi de imzalamak zorunda değilsiniz. Hakkınızı yiyecek türde bir hareket yaparlarsa siz de mesai ve prim vs. alacaklarınız için dava açarsınız.

 115. ahmet erkuş

  okan bey ayrıldığımızda egitim ve barınma masraflarının 3 de 1 ornında taminat öngörüyor böyle bir şeyin kanuni temeli var mı yani ayrılırdıgımızda iki ayrı tazminat mı ödeyecegiz (diğeri ihbr tazminatı)
  tesekkürler

  • Okan Koçak

   Sözleşmenizde yer alıyorsa ödersiniz. İşveren sizin için ek masraflara giriyor. Siz eğitimleri alır ve işvereni ortada bırakıp çıkıp giderseniz işveren mağdur olacaktır. Kendini korumaya almak için 3/1 oranında sizi sorumlu tutmuş. Tamamını işçiye ödetenler de var. İhbar tazminatı ise apayrı bir konu. Sözleşmede yer alan tahhütlerinizden sorumlusunuz.

 116. Okan bey merhaba
  15 09 2014 tarihinde çalışmaya başladığım özel sirketten is tanimima durmadan eklemeler yapmalari ve beyaz yaka olarak tabir ettikleri bizlere fazla calistirip mesai odememeleri gibi nedenlerle 02 03 2015 tarihinde neden belirtmeden kisa bir istifa mektubu ile istifami sundum. Üstüm ve bagli bulunduğum müdürüm kabul etmedigini ve isleme alamayacagini bildirdi. Bu arada calismaya devam ettim ve 2 farkli firmanin teklifini devam ediyorum diyerek reddettim. Sonra 01 04 2015 tarihinde istifa tatihinden 31 gun sonra ve işleme almadığını bildirdigi ve istifamdan 14 gun sonra beni sirketiçi egitime başka bir sehirde olan sirket merkezine egitime gonderdikten sonra ve konuyla ilgili bana herhangi bir imada dahi bulunmadan, istifamun kabul edildigini belirten bir mail gonderdi.Karsiliginda istifa tarihimi, kabul etmedigini belirttigini, beni bu süre zarfinda calistirdigini belirten ve istiyorsa beni isten cikarma islemi yapabilecegini bildiren bir cevap maili yazdim ve 1 haftadir bekliyorum. Sirket bana cevap vermedi, yerime eleman girişi yapti ve eğitime gonderdi. O geldigi gun beni kapi disari edecekler ama kabul edilmedigini soyledigi istifamla. Ben tazminat alamayacagimi biliyorum maddi bir beklenti icinde degilim sadece yapilan haksizliga ve oyuna karsiyim. Beni göndermek istiyorlarsa bunu normal prosedürde yapmalarini istiyorum. Böyle bir tavra karsi benim hiç hakkim yok mu onu öğrenmek istiyorum. Yardimci olursanız minnettar kalirim. Simdiden cevap için teşekkür ederim.

  • Okan Koçak

   Elbette haklarınız var. Fakat bu haklarınızı kullandığınız taktirde elinize ne geçeceğini iyi hesaplamalısınız. Siz 15.09.14 tarihinde işe başlamışsınız. Sizin de söylediğiniz gibi 1 senelik bir kıdeminiz dahi yok. Her halükarda bir tazminatınız yok. 6 ayı aşkın süredir çalıştığınız için İşe İade Davası açabilirsiniz. Elbette istifanızı öne süreceklerdir. İstifanızın tarihini göstererek kabul edilmediğini ve çalışmaya devam ettiğinizi ispatlamanız da zor değil. Hukuki bir aşamaya geçmek isterseniz bir avukat ile görüşmenizi tavsiye ederim.

 117. BETÜL OKTAY

  Merhaba OKAN BEY,
  15 YIL SİGORTALILIK VE 3600 GÜN PRİM GÜNÜ ŞARTI İLE İŞTEN AYRILMA DURUMUNDA İHBAR ÖNELİNE GEREK OLMADIĞI İLE İLGİLİ YARGITAY KARARI SUNABİLİR MİSİNİZ?

  TEŞEKKÜRLER İYİ ÇALIŞMALAR

  • Okan Koçak

   1475 sayılı Yasa’nın 14’üncü maddesi hükümleri uyarınca emeklilik, muvazzaf askerlik, evlilik gibi nedenlerle iş sözleşmesini
   feshetmesi durumunda ihbar tazminatı talep hakkı bulunmamaktadır. 

   (Yargıtay 9. HD 2007/41150 E. 2009/6661 K.)

 118. Berivan savaş

  Ben özel bir hastanede kadrolu hemşire sıfatıyla çalışmaktayım ve yılımın dolmasına 5 gün var işyerim beni yılım dolmadan çıkarmak istiyor sırf hak iddia edemeyeyim diye dün benden aylar Öncesinde tutulmuş tutanaklara savunma yazmamı istediler ve dilekçeye bir gün içinde cevap yazınız gibi bir ibare yerleştirmişler etrafımdakilere sorduğum üzere 6 iş günü gibi bir sürede Yanıt verme hakkınız var diyorlar ama iş hukukunda böyle bir netlik var mı emin değilim eğer böyle bir hakkım varsa savunma süremden önce yılım doluyor o zaman istifamı verip hak talep edebilir miyim?

  • Okan Koçak

   6 günlük hak düşürücü süreyi doğru duymuşsunuz. 6 günlük kanuni süreniz var. Dilerseniz bekleyebilirsiniz.

 119. Merhaba okan bey;
  Özel bi şirkette beyaz yaka olarak çalışmaktayım. İş sözleşmemi tek taraflı fesh etmek istiyorum. Verilen maaş ile bordrodaki maaş arasında fark var. Bu haklı sebep olduğu için kıdem tazminatımı alabiliyorum ama dilekçede derhal fesh edilmesini istersem firma ihbar süresi isteyebilir mi benden ?

  • Okan Koçak

   İsteyemez. Zaten bunu kesen kıdem de vermez. Vermezse de hepsi için dava açın.

 120. merhaba,
  iş akdim feshedilecek. kıdem ihbar yılıık izin ücretlerimi verecekler.
  fakat ben işe iade davası açacagım. sorun şurda:
  a) maasım 3180 tl net. bordro da eksik yani 1400 gsöteriliyor. dieğr kısmı elden alıyorum.sgk prim 1650 tl yatıyor.fazla mesailer ödenmiyor günlük 10.5 saat çalışıyorum.

  şimdi işe iade davası açacağım.fakat sgk eksik yattı, fazla mesalerime alamadım.
  ne yapmam gerekiyor.
  -işe iade davası açsam davayıda kazanırsam geri döneceğim fakat sgkve fazla mesai davalarını ne zaman açabilirim?
  çok karmaşık bir süreç bu konuda destek verirseniz çok mutlu olurum.

  saygılar

  • Okan Koçak

   Öncelikle bir tespit davası açılıp gerçek maaşınız tespit edilmeli. Bunun ardından mesai için gerekli rakam bulunmuş olacak. Yaptığınız fazla mesaileri de kanıtlamanız durumunda mesailerinizi de alabilirsiniz. Lakin gerçek maaşınızın tespit edilememesi durumunda mesai kanıtlansa da resmi ücretinizden hesap edilir ki işe iade davanızdan da tazminat kazanmanız durumunda bu tazminat da resmi ücretiniz olan 1400 üzerinden hesaplanacaktır.

 121. mrb okan bey ben özel bir şirketin kendi bünyesinde güvenlikim işe başlarken bize 8 saat çalışcaksınız dendi ama bir ay çalıstıkdan sonra 12saate dönderdiler çalıstıgım yer kum ocagı aşırı bir toz var cıkan kamyonlardan kantar fişini alma işinide bize yüklediler bir bucuk yılda burdayım ve iş basvurusunda bulundugum bir iş yerinden bir iş yerinden hemen gelip başlamam söylendi ama çıkacağımı söyledğimde bana 4 hafta çalısmam gerektiğini yoksa bunu maşımdan keseceklerini söylediler ne yapmam lazım bana acil cevap verirmisiniz

  • Okan Koçak

   Bu işverenin kanuni hakkı. İşveren ile konuşun. Onu da kendinizi de mağdur etmek istemediğinizi söyleyin. 4 haftayı azaltmaya çalışın. Calisabildiginiz kadar da çalışın. Problemli ayrılmayın fakat buradan memnun değilseniz ve yeni yer de kaçırılmayacak bir fırsatsa üçe beşe bakmayın. Para önemli ama huzur kadar değil.

 122. Nilay düşmez

  Merhaba ben 19 yıl 10 ay bır şirkette çalıştım. Analık halınden sonra ücretsız ızın sırasında hastalık sebebıyle ameliyat oldum rapor tarihlerimden sonra işe dönüşte mobbing uyguladılar sahıt gösteremem arkadaşların başı yanar dıye neden dondun ıyı olduguna eminimizin bı sürü laflar sonra kendı ımkanlarımla gelıp gıtmemi söylendiler sonra çık gıttı dedıler . Fesih kağıdın imzaladım . Su an bana ıhbar ve tazmınat verecekler ıznımı eksık hesaplamamışlar kanıunı hakkımı kabulü etmiyorlar. Ibraname ımzalatıyorlar herşeyıve yıllık ızınletımın tam kullandığıma daır paramın açıklamasıyla odendıgıne daır ve bana biraz para ve cek sunuyorlar ceklerı tahsıl etmeden imzalamam dıyorum onlarda işten nasıl çıkışın olacak o zaman hem para vercez çekimizi vercez hemde ımzalamayaksın ne yapmalıyım .

  • Okan Koçak

   Size herşeyi hemen ve nakit ödemek zorundalar. Siz şirket değilsiniz. Çeki ne yapacaksınız? Eve ekmeği çekle mi alacaksınız? Eğer odemenizi geciktiriyorlarsa işverene önce İşkur’a sonra iş mahkemesine gideceğini ve işe iade dahil tüm davaları açacağınızı söyleyin. Bir hafta içinde tüm haklarını ödemezlerse uzlasmayacaginizi ve avukat ile muhattap olacaklarını söyleyin. İmzaladiklarinizi baskı altında imza ettiğinizi belirtin. Ödemezlerse de bunların hepsini yapın.

 123. Sinan aksoy

  Mrb okan bey. Benim size sormak istediğim bir konu var. 1,5 Yıldır çalıştığım firma bir kaç gün içerisinde beni işten çıkarabilir. Firmamız 2 bayram 1 Yılbaşı olacak şekilde senede 3 kez ikramiye veriyor ve senede 1 kez yakacak yardımı yapıyor. 15 gün sonra ilk ikramiyeyi 10 gün sonradan yakacak yardımını alacağız fakat beni bu tarihten önce işten çıkarırsa çıkış tazminatıyla birlikte Ikramiye ve diğer yakacak yardımını öder mi yoksa o tarihten önce çıktığım için o ödemeyi yapmaz mı.

 124. Okan bey merhaba.bn 1 yıl özel bir kreşte çalıştım. Haziran ayının başında tekrar önümüzdeki döneminin sözleşme imzaladım.ve 23 haziranda ücretsiz izne ayrıldım 1 eylülde başlamak kaydıyla. Ancak şuanda başka bi yerden şartları ve parası 2 katı olan bir yerden teklif aldım.işten ayrılmak istediğimi belirtip istifa edersem .bana bir sıkıntı hak talep ederlerdi.

  • Okan Koçak

   Belirli süreli sözleşme en fazla 1 yıl süreli olabilir ve tekrar edemez. Otomatik olarak belirsiz süreli sözleşmeye dönüşür. Bunu bir kenara koyalım.

   Daha iyi bir teklif aldıysanız ve istifa etmeyi düşünüyorsanız çalışıyorken bunu yapmanızdan hiç bir farkı yok. Şuan ücretsiz izin altında olduğunuz için hala o işverene bağlısınız. En kısa sürede kendilerini bilgilendirin ve yerinize birini bulsunlar. Sizden ihbar süresince çalışmanızı talep edebilir, çalışmazsanız kesinti yoluna gidebilirler.

 125. Merhabalar,
  Ben yaklaşık 5 seneden beri aynı iş yerinde çalışmaktayım. İşten ayrılmak istedigimi 15 gün önceden söyledim patronuma. Ancak yazılı beyanda bulunmadim. Ay sonu gelince yanına gittim konuşmak için. Beni tersledi ve işten ayrilmami istemedi. Benden com memnundu çünkü. Maaşını ve tazminatını vermem dedi. İş gereği benim üzerime kaydettirmis olduğu bir motorsiklet vardı. Aklımda hiç yokken öyle deyince sinirlendim ve ben de motoru vermiyorum o zaman dedim. Benden önce ayrılan bir kaç arkadaşıma hem maaşını hem de tazminat filan herşeyi verdi. Bugün de eve ihtarname geldi. “Birkaç günden beri bu şahıs hiçbir şey beyan etmeden haber vermeden işe gelmemektedir.” filan diye. Benim bu durumda ne yapmam gerekiyor? Haklarimi almak istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden tesekkur ediyorum.

 126. Eyup eyup

  İyi günler Okan Koçak bey
  03-11-2013 tarihinde eyüp belediyesi bilgi evlerinde öğretmen olarak göreve başladım 6 defa süreli sözleşme yapıldı 5banka değiştirildi 5farkli taşeron şirket değişti en son sözleşme bitim tarihi olan 20-04-2015 de artık benimle yeni sözleşme yapılmayacağı söylendi ve isten çıkarıldim. Yani İhbar yapılmadı yukarıda da belirttiğim gibi asil işveren eyüp belediyesi alt işveren farklı taşeronlardi. 22-04-2015 tarihinde BiMER üzerinden ișe iade dilekçesi yazdım ve 28-04-2015 tarihinde ise BiMER üzerinden işkur A İşsizlik maaşı için dilekçe yazdım Ocak 2015 ayında 20 gün sigorta primim ödenmediği için İşsizlik maaşı alamadım. Şimdi Temmuz 2015 tarihinde dava açsam
  1 geriye dönük sgk min yatırılmasıni sağlayabilirmiyim?
  2 eğer yatırılır sa geriye dönük İşsizlik maaşı alabilirmiyim?
  3 kıdem ve İhbar tazminatları ni alabilirmiyim?
  4 bimere yazdığım ise iade dilekçesini belirterek bu tarihte ise iade davası acabilirmiyim?
  Cevaplamaniz için sabırsızlıkla bekleyeceğim şimdiden teşekkür ederim.

  • Okan Koçak

   Dava açabilirsiniz ve acmalisiniz da. Davayı kazanınca tazminatlarinizi da alabilirsiniz ve aynı dava sonucuyla İşkur’a başvurarak işsizlik ödeneğinin de rahatlıkla alabilirsiniz. Çıkış bildiriminizin sgk kodunun düzeltilmesini tazminatinizi talep eder gibi doğal bir talep olarak avukatınız yapacaktır.

 127. Gülizar Kılıc

  Merhaba ben bi cagri merkezinde iki yil calistim isveren son zamanlarda maasi hep eksik yatiriyordu ise gec kaldigimiz gunlerde kesinti yapiliyordu bi sene once gec kalinca kesinti olmuyacagina dair bi toplanti yapti ve imza attirdi ama son uc aydir tekrar eksik yatirmaya baaladi son kesintide nedenini sordumda sozlesmyi sundu ben toplanti yaptigini kendisini gec kaldigimiz zamanlarda fazla mesai yaptigimizi belittim ucretsiz olarak 6 da cikmamiz gerekirken 7 yada 7:30 isden cikiyorduk bunu soledim tartisma yasandi eve gelince de telefonla is hakkimin fes edildigini maasimi en gec 30 haziranda yatacagini ve primide bi ara verecegini belirtti ben bunun uzerine iki gun sonra iskura basvurdum cikisi istifa olarak gostermis istifa etmesigim halde ssikayette bulundum iskura iki ay olcak nerdeyse maasimda yatirmamis kac gunde sonuclanir iskura sikayet baska alacagim varmidir saygilar

  • Okan Koçak

   İşKur arabuluculuk yapan bir kurumdur. Kanuni bir yaptırımı yoktur. Tarafların yargı yoluna gitmeden haklarını almaları için çabalar.

   Sizin işvereninizin uzlaşmaya yanaşır bir ruh hali olduğunu düşünmüyorsunuz sanırım. Bence hiç zaman kaybetmeden iyi bir iş avukatı bulun ve iş mahkemesine gerekli davayı açın. Tüm haklarınızı faiziyle alın. Hakkınızı yedirmeyin. İşkurun hamlelerine işverenler anında tepki verir. Sizin işvereninizde bir tepki olmadıysa anında davanızı açacaksınız. Bekleyerek kendinize en büyük kötülüğü ediyorsunuz.

 128. Merhabalar Okan Bey,
  4 aydir calismis olduhum isyerinden ayrilmak istiyorum. Ama ihbar suremi de calismak istemiyorum. Normal sartlar altinda sigortalinin haftalik calisma suresinin 45 saat oldugu u biliyorum ve ben haftada 55-60 saat calisiyorum. Fazla mesai ucreti veya izni hicbir sekilde tarafima odenmiyor. Istifami bu sebepten verdigim taktirde ihbar suremi calismak zorunda miyim.

  • Okan Koçak

   Hayır. Bu nedenleri belirterek istifa ederseniz tek taraflı olarak haklı sebeple sözleşmeyi feshetmiş olursunuz ve ihbar süresince de çalışmazsınız. Öncesinde bir ihtarname göndererek bunların düzeltilmesini isteyin. Düzeltmezlerse bu nedenleri gerekçe göstererek haklarınızı talep ederek istifa edin. Yazılı istifanızı imzalı olarak bir örneğini şirketten alın. Vermezlerse noterden yine ihtar gibi istifa gönderin. Ödemezlerse önce işkura sonra iş mahkemesine gidin.

 129. Okan Bey Merhaba
  Bir giyim firmasında dokuz aydır çalışmaktayım. İşten çıkacağımı iki hafta önce bildirdim. Fakat ihbar suresi adi altinda iki haftalik ucretimi kestiler. Bu firma benim yemek sozlesmemde yazandan molami hergun 15 dk eksik kullandirdi ve hergun 15 dakika erken isbasi yaptim. Yasal olarak bu haklarimdan dolayi tazminat talep edebilirmiyim.

  • Okan Koçak

   İşten çıkacağınızı bildirmenize rağmen kimse maaşınızdan kesinti yapamaz. İŞ-KUR’a gidin ve aracılık talep edin. 1 dakika bile durmayın.

 130. Merhabalar,

  Kurumsal bir şirkette çalışıyorum. Eşim başka bir ilde çalışıyor. Nakil istedim yapamadılar, ben de istifa ettim. Bu durumda kıdem tazminatımı alabilir miyim?

  İyi çalışmalar.

 131. Murat AKSÖZ

  Merhabalar Avukat bey ;
  Özel bir şirkette 2 seneden beri ÖZEL GÜVENLİK görevlisi olarak çalışıyorum fazla mesailer şimdiye kadar bize hep elden ödendi yaklaşık 4 aydan beri firma daha yeni yeni fazla mesailerimizi bodrolarımızda göstermeye başladı buna istaneden işten ayrılmak istesem tazminat alma hakkım durumum söz konusu olabilrmi. teşekürler.

  • Okan Koçak

   Neden ayrılmak istediğinizi anlayamadım Murat Bey. Eskiden yaptıkları yanlışa bir son verip artık mesailerinizi bordronuzda göstermeye başlamışlar. Üstelik bordroda görülmeyen aylarda da ödemenizi almışsınız. Elbette bordroda gösterilmeyen ayların, yani sigortası yatırılmayan mesailerin sigortalarının yatırılmasını talep edebilirsiniz. Yapmazlarsa da tek taraflı olarak sözleşmeyi feshetmeyi deneyip tazminat talep edebilirsiniz ama bu işinizden ne derece ayrılmayı istediğiniz ile ilgili bir konu.

 132. merhaba ben 02.04.2015 tarıhınde a şirketine giriş yaptım başka iş bulduğum için 13.07.2015 tarihinde istifa verdim hala çalışmaktayım ihbar sürem varmış 14 gün ben yaklaşık bu sürenin 9 gününü kullandım ama diğer şirket beklemediği için çıkmak istiyorum bu sürenin 14 gününü mü keserler yoksa geriye kalan5 günümü yardımcı olurmusunuz teşekkürler

 133. Merhaba Okan bey, size birşey danışmak istiyorum. Özel bir şirkette çalışıyorum, haklarımı alabilmek için noterden ihtar çektirdim ve 3 gn süre verdi avukatım ihtar ulaşım tarihi 06.07.15-08.07.15,şirketle anlaşmaya gittim ve 08.07 de haklı sebepten dolayı tek taraflı fesih yaptım ve bu şekilde istifa yazdım. ama ihtar ın 3.cü günü fesih gerçekleştırdım, bu mahkeme de benim için sorun yaratırmı, teşekkürler.

 134. işyerimde üzerime uygulanan mobbing baskı nedeni ile verilen iş yükünün haddinden fazla agır olması sebebi ile istifaya zorlanmaktayım. İstifa ettigim zaman 4 yıllık hak ettiğim tazminatımı alabilir miyim? şimdiden teşekkür ederim.

  • Okan Koçak

   İstifa ederken neden istifa ettiğinizi belirtin. Gerekirse öncesinde baskı ve sorunlarınızla ilgili bir yazı hazırlayın ve karşı tarafında imzalaması şartıyla şirkete teslim edin. Düzelme olmazsa aynı sorunları belirterek ve herhangi bir düzelme olmadığını belirterek tek taraflı olarak istifa edin. Tazminatlarınızı da talep edin. Verdiğiniz yazıları imzalamazlarsa noterden ihtar şeklinde de gönderebilirsiniz. İşKur’dan aracılık talep edebilir veya bir avukat işe İş Mahkemesine dava açabilirsiniz.

 135. BETÜL YAKUT

  okan bey merhabalar,
  ben iş yerimde 4 yıldır çalışıyorum . yıllık izinlerimiz 6 gün olarak veriliyo yasal olarak 14 gün ama biz 1 hafta olarak kullanıyoruz. bu sene 2 gün fazla izin talebim oldu yani 8 gün kullanmak istedim . ancak patronum bu şekilde kullanırsam günlük yevmiyemin iki katı para kesilecek benden ve tüm personelede bu şekilde bildirdi. maaşım 1800 tl ama asgariden bankaya yatıyo yani 1800 tl maaş aldığımı ispatlayamam şimdi bu durumda bu işyerinde de çalışmak istemiyorum haklarımı nasıl alabilirim .. saygılar

  • Okan Koçak

   İyi bir avukat edinin. Tüm iddialarınızı belirterek düzeltilmesi yönünde talepte bulunun ama istifa etmeyin. Düzeltmezlerse dava edersiniz ama yine de istifa etmezsiniz. Büyük ihtimalle sizi kovarlar. Kovarlarsa aynı avukat aracılığıyla hakkınızı aradığınız için kovulduğunuzdan dolayı işe iade davası açarsınız. Yapabilirseniz eksik sigorta yatırıldığını kanıtlamaya yönelik birşeyler bulun. Yıllık izinlerinizi kullanmadıysanız rahatlıkla parasını alırsınız. Parasını vermezlerse bile kullandırmak zorunda kalırlar.

 136. Merhaba Okan Bey. 15 gündür a101 e ait bir market şubesinde çalışıyordum ancak müdür ile anlaşamadığım birkaç sorun oldu ve istifamı vermek istedim bana çalıştığın kadar maaşını alamazsın denildi böyle bir hakkı var mı?

  • Okan Koçak

   İhbar tazminatını kesmekten söz etmiş. Eğer iş sözleşmenizde deneme süreli çalışma öngörüldüyse ve siz bu deneme süresi içinde ayrılıyorsanız beklemeden ücretinizi alıp çıkabilirsiniz.

   Eğer deneme süresi yoksa, istifa ettiğiniz andan itibaren 2 hafta aynı işyerine devam etmeniz gerekir. En kötü ihtimal yazılı istifanızı verin ve 2 hafta daha çalışıp ayrılın.

 137. Okan bey merhaba. 11 aydir calistigim isyerimden ahlaki sebeplerden dolayi ayrilmak istiyorum. Bulundugum isyerinde bayan arkadaslar farkli durumlara maruz kalmistir. Benim basima fiili.olarak birsey gelmedi ancak herseyin konusulmasiyla olaylar ortaya çıktı ve ben bu ogrendikelrim.karsisinda rahat etmedigim guvende olmadigim bir krtamda çAlışmak istemiyorum. Ayrilacagimi beyan ettim ancak istifa dilekcesi yazdirmadilar. Ayrilacagim icinde surekli baski altindayim. Ihbar suresini beklemek istemiyorum. Bir yol göstermeniz mumkunmu. Tesekkurler

  • Okan Koçak

   Sadece söylentilerden yola çıkarak hareket etmek güç. Daha önce böyle bir olay olduysa, bu olay birilerini işveren ile mahkemelik ettiyse ona atıfta bulunarak istifa edebileceğinizi düşünüyorum. Yine de istifa etmek isterseniz istifanızda gerekçenizi açıkça belirtin ve bir nüshasını teslim ettiğinize dair imzalı olarak isteyin. Eğer aldıklarına dair imza atmazlarsa noterden de gönderebilirsiniz. Lakin haklı sebeple feshedebilmeniz ve ihbar süresince beklememeniz için bir olay olması gerekiyor ki siz birşey yaşamadınız. Bu nedenle benim tavsiyem illa ki ayrılacaksanız istifanızı verin, ihbar süresince (4 hafta) çalışın ve 12. ayı tamamlayınca yıllık izinlerinizi ihbar günlerine saydırın. 14 gün de oradan düşerek hızlıca ihbar süresini tamamlayabilirsiniz. Günde 2 saat iş arama izniniz olduğunu da unutmayın.

 138. Merhaba okan bey
  özel sektörde (gıda)
  2007 den bu yana çalışıyorum. 11gün yıllık izin kullanmak istediğimi beyan ettim.1 hafta veriyor.yasal Hakkım nelerdir ve haklı tazminatta geçerlimidir.teşekkürler

  • Okan Koçak

   Yıllık ücretli izin işveren tarafından bölünemez. Bu iznin işveren tarafından sürekli bir şekilde verilmesi zorunludur. Ancak, tarafların anlaşması ile bir bölümü 10 günden aşağı olmamak üzere en çok 3’e bölünebilir.

   Hakkınızı ararken nazik olmayı unutmayın. Kanunen haklısınız fakat sert bir şekilde hakkınızı almak isterseniz işler sarpa sarabilir. Bu sizin kanuni hakkınız. İşverenden bunu araştırmasını isteyin. 10 gün anlaşırsanız, anlaşamazsınız tamamını tek seferde kullanmak kanunen sizin hakkınız. Vermezlerse elbette tazminat haklarınız saklıdır.

 139. ela azra elif

  annem 10 aydan fazla süredir bir şirkette çalışıyor ve bölge müdürlerinin baskısı sonucu başka bir iş buldu ve şirketine haber verdi ihbar süresi başladı son bir hafta kala müdürü zorla istifa imzalatmak istedi ama o imzalamadı maaşıda ödenmedi gün sayısıda e devlette gözükmüyor şimdi ne yapmalıyız?

  • Okan Koçak

   İŞ-KUR’a gidin ve şikayette bulunun. Size yardımcı olacaklar. 10 aylık bir çalışma için dava yükünün altına girmek astarı yüzünden pahalıya getirir. Gerekirse yine de İŞ MAHKEMESİ’ne gidin. İŞKUR size yardımcı olacaktır.

 140. Okan bey merhaba,

  İş yerimde 4 aydan fazla çalışmaktaydım fakat bazı sebeplerden dolayı 15 günlük ihbar süremi kullanarak ve tarihini belirterek iş akdimi sonlandıracağımı iletim aradan bir hafta sonra yönetim beni çağırarak istafamı şimdi sonlandırdıklarını ifade ederek sigortadan çıkış işlemimi bildirmişler ve sebep ise istfa demişler bende bu konuda haksız oldukalrını belirttim ihbar süremden önce çıkış işlemimi yaparsanız bana tazminat ödemeniz gerekir dedim ama senin böyle bir hakkın yok dediler bende şikayet ettim iş kura bu konudan ne gibi sonuç alabilirim .
  Çok teşekkür ederim .
  Saygılarımla.

  • Okan Koçak

   Mustafa Bey, istifa ettiğiniz anda çalışmak zorunda olduğunuz 14 günlük süre tahmin ettiğiniz üzere işverenin mağdur olmaması için var. Sizi koruyan bir süre değil. Çünkü terk eden sizsiniz, terk edilen işveren.

   Siz istifa ettiğiniz anca işvereni korumaya yönelik başlayan bu süreyi işveren kabul etmek zorunda değil. Siz istifa ettiğiniz anda işveren “ok bana uyar, 14 gün de kalmana gerek yok yerine bakacak biri zaten var. İş aksamaz” derse hemen son verebilir.

   Eğer istifa etmemiş olsaydınız ve işveren sizi çıkarmış olsaydı, bu sefer tam tersi olacaktı. İşveren sizi 14 gün çalıştırmak zorunda kalacaktı ve siz iş bulmuş olsaydınız ben 14 gün beklemek istemiyorum, bana müsaade” deyip çekip çıkabilirdiniz.

   Kısacası, İhbar süresi TERK EDİLENİ KORUMAK için vardır.

 141. Aygun bas

  Merhabalar okan bey…ben 22.05.2014 den beri bir fabrikada calisiyorum isyerinden dolayi kollarimda sinir sıkısması meydana geldi ve calismama engel oluyor bende biri 4 biride 10 gunluk rapor aldim ama tazminatimi almak istedigim icin cikisimi vermedim onlarin cikarmalarini bekliyorum fakat suan icin cikarmiyorlar acaba ben cikisimi almaya gitsem saglik problemlerimden dolayi calisamiyorum desem tazminatimi alabilirmiyim? Simdiden tesekkurler….

  • Okan Koçak

   Hastalığınızın işinizden kaynaklandığını kanıtlamalısınız. Aldığınız raporlar İSTİRAHAT yani HASTALIK RAPORU olarak görünmektedir. Eğer hastalığınız sürerse tekrar hastaneye gittiğinizde bunun mesleğinizden kaynaklandığını belirtin ve teşhis olarak MESLEK HASTALIĞI raporu almaya çalışın. Daha sonra bu hastalığa sebep olan nedenleri işverene sunun ve önlem alınmasını isteyin. Eğer işveren bu önlemleri almazsa haklı sebeple iş sözleşmesini tek taraflı olarak feshedebilir ve tazminat alarak işten ayrılabilirsiniz. Tazminat ödemezlerse bir avukat aracılığı ile dava edip alamadığınız mesai, eksik sigortalama vb. diğer tüm alacaklarınızı da alabilirsiniz.

 142. Hatice Hanım

  Merhaba,

  Evleneli 3 ay oldu. Eşim çalışmamı istemiyor ve evlilik sebebiyle işimden ayrılmak için iş yerine dilekçe vermek istiyoruz. Bulunduğum firmada 4.5 yıldır çalışmaktayım.

  *Kıdem tazminatı alabiliyor muyum ?
  *İhbar sürem de 8 hafta. 8 haftalık ihbar tazminatımı ödeyerek ayrılabilir miyim.
  *Bu süreyi doldurmadan ayrılmak istersem bu sürelik ihbar tazminatı hesaplanıp kıdem tazminatından düşülerek, kıdem tazminatımı alabilir miyim ?
  veya
  *8 haftalık ihbar tazminatımı ödedikten sonra mı kıdem tazminatımı alabiliyorum.

  İyi çalışmalar dilerim,

  • Okan Koçak

   1- Kıdem tazminatınızı alırsınız.
   2- İhbar tazminatı alamazsınız.
   3- Evlilik nedeniyle istifa ederseniz beklemenize gerek yok. İşverenle anlaştığınız tarihte çıkabilirsiniz.
   4- İhbar tazminatı ödemiyorsunuz, almıyorsunuz, kıdemden de düşmüyorsunuz. İhbar süresi ve tazminatı diye bir şey sizin için yok.

 143. Hakan Turhan

  Okan bey merhabalar ben çalıştığım işyerinin bana noterden gelen ihtarname konusunda söyledi ben amirlerimden izin almadan işten ayrilmisim eğer 3 gün içinde raporlu bir mazeret gerekce gostermesem ne olacak diye merak ediyorum

  • Okan Koçak

   Hakan Bey üstlerinizden izin almadan işe gelmediyseniz ihtar edilirsiniz. üst üste 3 iş günü veya tatilden sonra 2 gün işe gelmemek ihtar için yeterlidir. Sizden savunma istenir. Rapor getirmeniz ya da bir mazeret bildirmeniz gerekir. Sizi işten çıkarmayı deneyebilirler. Yada ihtar verip tekrarı halinde işten çıkarırlar ki doğrusu budur.

 144. Merhaba Okan bey ben 17 yaşındayım ve bir yerli kurumsal firmada çalışıyorum ilk ay sigorta yapmadılar 1 ayım doldu yaptılar benim şimdi 1 ay 11 gün oluyor ve ben daha iyi bir iş buldum ihbar süresi dolduracak kadar bir vaktim yok bu durumda anlaşmalı olmassa ne kadar öderim asgari ücrette çalışıyorum cevaplarsanız sevinirim OKAN BEY

  • Okan Koçak

   Onur kardeşim önce bir konuş tatlı dille. Bir şey kesmezler belki de. 1 ay 11 gün için seni zorlayacaklarını düşünüyorum. Sözleşmende deneme süresi varsa deneme süresi içindeysen yine ihbar süresi olmayacaktır. Eğer illa bir rakam istiyorum ben dersen 2 haftalık maaşın kadar keserler. 500-TL kadar.

 145. Sayin Okan Bey,
  Oncelikle zamaniniz icin tesekkur ediyorum. Size bir kac soru yoneltmek istiyorum. 6 aylik bir asiri yuklenme ve sanirim istifaya zorlamak icin sozlu yapilan baskilardan sonra, sozlu olarak patronum beni isten cikarmak isteyip, bana gecen hafta Carsamba gunu, ya bu Cuma son gunun olsun ya da kal ayin sonunda cik dedi. Dusunup, ertesi gunu cevap olarak beni ise gelmemi istemiyorsaniz hemen ya da ihbar surecimin sonunda cikartirsiniz diye cevap verince, bu hafta Pazartesi icin islemi baslatacagini soyledi. Bu noktada, neler yapmaliyim ve neler beklemeliyim? Bana verilecek ihbar kagidinda neler olacaktir? Aninda kagidi imzalamam gerekir mi? Ihbar zamaninda haklarimi kayip etmemek icin neler yapmaliyim? Tesekkurler. Iyi gunler.

  • Okan Koçak

   Bengi Hanım yapmanız gereken birşey yok. İşten çıkarıldığınıza dair kağıt size geldiğinde “nedenini” okuyun. Nedene siz de katılıyorsanız imzalayın. Çıktığınız gün geldiğinde de bordro ve ibranamenizde size ödenecek olan ücret ve benzeri haklarınızın tutar ve hesaplamalarına bakın. Doğruysa onları da imzalayabilirsiniz.

   Yok ben çıkarılma nedenime katılmıyorum derseniz işten çıkarıldığınızı bildiren kağıdı imzalamayın. İşe devam edeceğinizi söyleyin. Yok illa çıkarırlarsa da hukuki yollara başvurabilirsiniz. Size verilen hiç bir kağıdı kaybetmeyin.

 146. Ömer çekmez

  Merhaba Okan bey. 6 haftalık ihbar sürem var. Ben 4 hafta çalışıp 2 hafta çalışmamak istiyorum. Diğer şirket acele ediyor. Bu durumda yönetmeliklerde Okuduğuma göre 6 haftanın Parasını ödetiyorlarmış. Böyle bi hakları varmı ? Birde kendim istifa ettiğim için iş arama iznim olmadığı söylendi. Ben 2 haftanın Parasını verip çıkmak istiyorum. Diğer şirket çıkış kağıdı istiyor. Şu anki şirket parayı ödememe rağmen çıkış kağıdını vermeme yapabilir mi ?

  • Okan Koçak

   1- 6 haftalık ihbar süresinin 4 haftasını çalışırsanız 2 haftasını maaşınızdan kesebilirler. Daha fazlası değil.
   2- İstifa etseniz de günde 2 saat iş arama izniniz vardır. İşveren bunu vermek zorundadır.
   3- Çıkış kağıdı verilmesi zorunludur. Kanunen zorunludur. İşveren vermek zorundadır.

 147. Merhaba Okan bey
  Çalıştığım işyerinde 5 mayıs 2015 tarihinde 6 aylık sozlesmem doldu fakat ben çalışmaya devam ettim 11 ağustos 2015 tarihinde işten ayrılmak istediğimi belirttim bana 15 gün çalışmak zorundasın dediler benim çalışma yükümlülüğum var mi? 21 Ağustos 2015 cuma günü konuşup işi bırakmak istiyorum bana karşı yasal bir yaptırımları olabilir mi ?

  • Okan Koçak

   6 aylık sözleşmeniz dolmasına rağmen çalışmaya devam ettiğinize göre sözleşmeniz kanunen belirsiz süreli sözleşmeye döndü. İşten ayrılmak isterseniz artık ihbar süresince çalışmak zorundasınız. Size 15 demişler ama aslında 28 gün çalışmak zorundasınız. (7 gün x 4 hafta)

   Çalışmazsanız işveren kesinti yoluna gidebilir.

 148. Selam okan bey Ben 13.05.2015 tarihinde ise başladım 30.08.2015de bugün.itibarıyla 10 gün sonra işten çıkarılacağım söylendi sözlü olarak.ihbar parası hak edebilirmiyim

  • Okan Koçak

   4 günlük ihbar tazminatı hakedersiniz. İşveren sizi 4 gün daha fazla çalıştırarak bu parayı ödemeyebilir. Aranızda anlaşın.

 149. Merhaba,
  Özel bir şirkette katma değerli hizmet bölümünde 3 yıldır işçi olarak çalışmaktayım. Çalıştığı firma 3 seneden fazla çalışan elemanlarını başka bir firmaya işçi olarak nakil ediyor. Bu durumda bize kıdem tazminatını vermeyi kabul etmiş oluyor ancak bize iş bulduğundan dolayı ihbarı vermeme durumu oluşabilir mi? Aynı zamanda diğer firmaya gitmeyi kabul etmessem işsizlik maaşı alabilir miyim konuyla ilgili bilgilendirme yaparsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  • Okan Koçak

   İşveren sizi geçerli bir neden olmadan nakledemez. Aynı işverene ait başka bir işyerine transfer oluyorsanız tüm haklarınız saklı kalarak nakliniz gerçekleşebilir. Nakil olduğunuz firma aynı işverene ait olsun olmasın siz nakli kabul ederseniz ihbar tazminatı oluşmaz.

   Sizin onayınız olmadan farklı bir işverene ait işyerine nakil olmanız mümkün değil. Yine geçerli bir neden ve makul şartlar olmadan aynı işverene ait işyerleri arasında da nakil olması mümkün değildir. İşçinin aleyhinde hiç bir değişiklik olmamalıdır.

 150. merhaba okan bey öncelikle bütün yorumları okuduğumu ve herkes ile tek tek ilgilendiğiniz için çok teşekkür etmek isterim.allah razı olsun
  sorum şu efendim;ben daha önce bir hastanede kasa görevlisi olarak işe başladım 5 yıl sonra evlendim ve evlilik dolasıyla istifa edip işten ayrıldım kıdam tazminatım verildi.yaklaşık 8 ay sonra başka bir iş buldum bu işyerinde 15 eylülde 1 senem dolucak.işim iyi fakat amirim bana devamlı mobbing yapmaktadır.bugun bana haksız sebeble çok telefonla konuşuyorsun seni uyarıyorum diye herkesin içinde bağırdı ama o sırada ben telefonla konuşmuyordum 🙁 aslında devamlı üzerime gelip insan kaynaklarına benim çalışmadığımı işimi iyi yapmadığımı diğer çalışma arkadaşlarıma bu kız ile konuşmayacaksınız diye kesin talimat verdiğini öğrendim istifa etmek istiyorum ama ihbar hakkı falan kullanmak istemiyorum ayrıca işsizlik maaşı almak istiyorum ama gidip konuşsam bana istifanı imzala defol diyecekler.
  sorum şu lütfen allah aşkına yardım edin
  ben noter kanalı ile istifamı mobbing yüzünden ayrılıyorum diye çektirsem ve işe gitmesem.benden ücertimi keserlermi bu arad 15 gün yıllık iznimi kullanmadım.
  2.side işssizlik maaşı alabilirmiyim noterden istifa çekilince işveren beni çıkarırmı.
  yardımlarınız için çok teşekkürler iyi günler

  • Okan Koçak

   Eğer işveren bu iddialarını kanıtlayabiliyorsa birşey yapamazsınız. Eğer iddiaları asılsız ise, istifanızı (mahkemelik olacağınızı düşünüyorsanız istifanızı noterden gönderin) mobbing yüzünden gerçekleştirdiğinizi belirterek istifa etmelisiniz ki bu sefer de siz bu baskı ve ayrımcılığı kanıtlamalısınız. Şahitleriniz, yazılı kanıtlarınız olmalı.

   Eğer işveren istifanızın dayanaklarını görür ve korkarsa sizi ihbar tazminatınızı kesmeden gönderebilir. Bu şeklide işsizlik maaşı da alabilirsiniz.
   Eğer işveren “iddialarınızı asılsız görürse” ve bunu bir istifa olarak gösterirse işsizlik ödeneği alamazsınız.

   Yıllık izin parasını her şartta ve koşulda zaten alacaksınız.

   Eğer tazminat kesintisine giderse ve işsizlik maaşı da alamazsanız tek çareniz dava açmak olacaktır. Öncesinde İŞKUR’a başvurarak arabuluculuk da talep edebilirsiniz.

 151. Merhaba okan bey sıze kafama takılan üç şey sormak istiyorum ben 15 yıl 3600 gunumu doldurarak kıdem tazmınatına hak kazandım ve sgk dan kıdem tazmınatı alabilir yazısını alarak işverene noter kanalıyla ıhtar çekerek iş sözleşmemi tek taraflı fes ettim ancak muhasebecımle konustugumda ihbar suresı olarak aynı iş yerınde 14 yıl çalıştığım için 8 hafta çalışmam gerektıgını soyluyo buna uymalımıyım. birde kıdem tazmınatımı ödememek için karalama yada kötü mesnetsiz birseyler ortaya atarak noter ıhtarımdan sonra bıle olsa kıdem tazmınatımı ödemıyebılırmı. bırde işten ayrıldıktan sonra ne kadar sure sonra bir başka yerde tekrar çalışabilirim.cevaplarsanız inanın beni çok aydınlatmiş olursunuz şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Okan Koçak

   3600 günden ayrılıyorsanız ihbar süresince çalışmazsınız. Kıdeminizi her türlü alırsınız. Karalama yapmaları mantıksız. İşten ayrıldıktan sonra istediğiniz an çalışmaya başlayabilirsiniz. Dilerseniz aynı yere bile girebilirsiniz.

 152. Merhaba,ben 08.11.14 tarihinde özel bir hastaneye anestezi teknikeri olarak başladım 05.09.15 tarihinde istifamı verdim fakat istifamı kabul etmediler ve benim işe girerken 1 yıllık sözleşme imzaladığımı, bitene kadar yani 2 ay daha mecburi çalışacağımı söylediler.Sözleşmemi tek taraflı feshetmem durumunda hastaneye tazminat ödememin gerektiğini bununda brüt maaşımın 3 katı olduğunu belirttiler.Beni zorla çalıştırıyorlar ne yapmam gerekiyor ?

  • Okan Koçak

   6 ayı aştığınız için 4 hafta çalışmak durumundasınız. 05.09.2015 tarihinde istifa ettiyseniz 03.10.2015 tarihine kadar çalışmalısınız. 2 ay mecburi çalışma diye birşey yok.

   1- Günlük 2 saatlik iş arama izniniz var.
   2- 4 haftalık (28 günlük) ücretinizi kesebilirler.
   3- 2 ay mecburi çalışma diye birşey yok, maaşın 3 katını kesmek diye birşey de yok. İmzaladığınız sözleşmede bu tip bir madde varsa bile geçerli olmaz.

 153. Melis kurtalan

  Merhabalar Okan bey,

  Öncelikle siteniz ve emekleriniz için teşekkür ederim.
  Çalışmakta olduğum işyerinde 3,5 seneyi bitirdim. Ancak maaş konusunda sıkıntı yaşıyorum. En son yaz döneminde maaşlarımı gecikmeli olarak ağustos ayında aldım. ağustos ayının maaşını zamanında aldım. yaz aylarındaki durumdan dolayı kıdem tazminatımı alaraktan işten ayrılmak istiyorum. bu arada kariyerim için daha kurumsal bir iş yeriyle anlaştım. Yeni işime ise hemen başlama durumum var.
  1) bu noktada ihbar süresine riayet edemiyorum.
  2) ancak maaşın süresince yatmamasından ötürü işten de çıkmak istiyorum.

  kıdem tazminatımı alabilirmiyim? teşekkürler.

  • Okan Koçak

   İstifa etmenize rağmen kıdem tazminatınızı almanız için iş sözleşmesini haklı sebeple feshetmek zorundasınız. Maaşınızı gecikmeli olmak bu nedenlerden biri olabilir. Ciddi ve tekrar eden gecikmeler için haklı sebeple sözleşmenizi tek taraflı olarak feshedebilirsiniz. İşvereni yazılı olarak uyarmanıza rağmen gecikmeli yatmaya devam ediyorsa istifanızda nedenlerini açıkça belirterek sözleşmenizi tek taraflı ve haklı sebeplerle ayrıldığınızı belirtin ve noter kanalıyla ayrılın. Kıdem tazminatınızı ve varsa yıllık izinlerinizi de talep ettiğinizi verilmediği taktirde hukuki yollara başvuracağınızı belirtin.

 154. Merhaba
  bir sirketten farkli bir birime aktarildim ama aktarildigim yerden cikarildim ve bagli oldugum sirkete gidip isten cikmak istedigimi soyledim ve bana iki hafta ihbar suremin oldugunu soylediler bana daha once boyle bir sey soylenmedigi icin ihbar suremi kullamak istemiyorum hemde para odemek istemiyorum sonucta ben bir senemi tamamlâmadim onlar beni zorla calistiramazlar soruyorum kim hakli

  • Okan Koçak

   Berna Hanım bunun size söylenmesine gerek yok. Bu kanun. 6 aya kadar 2 hafta, 6 aydan fazla çalıştıysanız 4 hafta çalışmak zorundasınız. Korkarım işvereniniz haklı.

 155. Selam okan bey ben sözleşmeli hemşire olarak çalışmaktayım istifa sonrası ihbar süremde yıllık iznimi kullanabilir miyim ve eğer hastalandığım zaman rapor aldığımda rapor aldığım gün kadar çalışmak durumunda kalırmıyım

  • Okan Koçak

   1- ihbar süresi içinde rapor alırsanız ihbar süreleri işlemez. Bu süreleri çalışmak zorundasınız.
   2- İçeride yıllık izin hakkınız varsa elbette işveren ile anlaşarak ihbar sürelerine saydırabilirsiniz.

 156. MEHMET YAYLA

  Öncelikle kolay gelsin. Tazminat konusunda bir sıkıntı yaşadım.31/08/2015 tarihinde işten çıkarıldım.tazminatim geçen Ayın maaşından hesaplandı.yıllık izinlerimi kullanmadığım halde yansitmadilar. Mahkemeyle tehdit edildim. Paraya ihtiyacım olduğu için ses çıkaramadım. Tazminatim 14.000 tl civarında tuttu.fakat bankada bana hesaptan havale yapılırken 8. Ayın maaşını keseceklerini söylediler haketmedigimi söylediler.kesip 1.290 civarında yatirdilar.sormak istediğim bunlar doğrumu çok magdurum yardımcı olabilirseniz sevinirim

  • Okan Koçak

   Öncelikle Mehmet Bey işverenin kendini haklı gördüğü husustan hiç bahsetmemişsiniz. İşverene bir zarar vermediyseniz bu uygulamaların hepsi hukuksuzdur. Dava açarak izinlerinizi ödenmeyen maaşlarınızı vs. alabilirsiniz. Avukata ihtiyacınız olacak. Bildiğiniz iyi bir iş avukatı yoksa yardımcı oluruz.

 157. Merhaba
  Bir hukuk bürosunda 1,5 yıldır çalışmaktayım. İhbar süresini beklemeden işten ayrılmak istiyorum. İşveren hiç bir çalışana yıllık izin kullandırtmıyor böyle bir uygulamaları olmadığını söylüyor. Ben bunu söyleyerek ihbar süresi beklemeyip ayrılabilir miyim? Ayrıldığım takdirde işveren yasal bir işlem uygular mı ?

  • Okan Koçak

   Böyle bir hakları yok. Orasının hukuk bürosu olması ise ayrı bir komedi. İhbar süresini beklemeden ayrılabilirsiniz fakat öncesinde işvereni yazılı olarak uyarın. İstifa etmek zorunda kalırsanız da istifanızda bu nedenleri açıkça belirtin. Bir ceza kesmeye kalkarlarsa da dava edin.

 158. Merhaba
  Ben 20/08/2013 tarihinde beri özel bir kurumda çalışıyorum. Müşterilerimzden birine eksik bilgi vermem neticesinde daha doğrusu müşteriyle ilgili bir bilginin gözümden kaçması neticesinde müşteri almış olduğu hizmeti kullanamadı ve bunun sonucunda çalışmış olduğum kurum benden 500 tl keseceklerini ilettiler. Bende para kesintisinden dolayı işten ayrılmak istediğimi ilettim. Bana yöneticim genel müdürle konuşup bilgi vereceğini iletti ve sonrasında 500 tlyi kesmekten vazgeçtiklerini ve işten çıkabileceğimi iletti. Bu sebepten dolayı oyun oynar gibi bana bu kararı aldırıp sonra kesmeyeceklerini iletip fakat işten çıkabileceğimi söylüyorlar. Bu durumda istifa dilekçesini ne şekilde yazmalıyım ve kıdem tazminatı ile işsizlik maaşı alabilirmiyim şimdiden teşekkürler.

  • Okan Koçak

   Merhaba. İstifa ederken neden istifa ettiğinizi bana yazdığınız gibi yazın ve kıdem tazminatınızı, kullanmadığınız varsa yıllık izinlerinizi ve varsa mesailerinizi talep edeceğinizi ve hukuki yollara başvuracağınızı belirtin. İstifa ettiğiniz için işsizlik alamayacaksınız.

   Daha sonra hukuki yollara başvurarak mahkemeye işten çıkış kodunuzun düzeltilmesi yönünde talepte bulunursanız mahkemeyi kazanınca işsizlik ödeneği de alabilirsiniz.

   İşveren ile bir protokol düzenleyerek kıdem tazminatı vermesi ve işverenin haklı sebep belirtmeden sözleşmeyi feshetmesi durumunda dava açmayacağınızı ve ihbar tazminatından vazgeçtiğinizi belirtebilirsiniz örneğin. Teklif edip etmemek size kalmış.

 159. Evlilik sebebi ile işinden ayrılan eşimin 5 yıldır çalıştığı kurumdan kıdem tazminatını alabilmesi için avukat tarafından hazırlanan ihtarnameyi 01.09.2014 tarihinde noter aracılığı ile işverene gönderdim ve takip kodundan 04.09.2015 tarihinde ellerine ulaştığını gördüm. Kurumun daha önce takındığı tavırdan ötürü ihtara cevap vereceğini zaten düşünmüyoruz fakat yasal olarak cevap verilme süresi ne kadardır ?

  Ne kadar süre sonra dava açma hakkına kavuşabiliriz ?

  Hazırlanan ihtarnamede Şu kadar gün içerisinde bir cevap vermezseniz diye bir tarih belirtmedik.

  Eşim çalıştığı özel üniversite ile önce 2 senelik sonra hiç boşluk kalmadan 1+1+1 şeklinde sözleşmeler imzaladı ve 31.08.2015 de bitecek olan son sözleşmesinden 2 gün önce evlendik. İl değişikliği sebebi ile devam edemeyecek. Bu kesintisiz ayri sözleşmeler durumunda tazminat hakkımız ortadan kalkıyormu ?

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Okan Koçak

   Serhat Bey 1+1+1 sözleşmeler 3’ten farksızdır. Yani 3 yıldır kesintisiz çalışan birinden farkı yok. Tazminatınızı alırsınız.

   Ayrıca hak düşürücü süre 6 iş günüdür. Tebligatlar için de geçerlidir.

   Bilginize,

 160. Orhan Serhat Güleçer

  Merhaba Okan Bey,

  Şöyle bir durum gelişti, biraz karışık; ancak yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  Eşim bir devlet kurumunda çalışmakta ve memlekete dönmek istedi. Ben de özel sektör çalışanıyım. 3,5 yıldır ilgili kurumda çalışmaktaydım. Ancak Atama için 1 gün de olsa gideceğimiz şehirde sigortalı gözükmem gerekiyordu.(sonradan öyle değilmiş; ancak geç fark ettim.) Bu nedenle 20 Ağustos’ta istifa dilekçemi verdim. Dilekçemde ailevi sebeplerden istifa ettiğimi, Memlekette sigotalı gözükmem gerektiği için Eylül’ün 2. haftasında çıkış alacağımı; Bundan doalyı ihbar süremi tamamen çalışamayacağımı; iş arama iznim ve kalan yıllık iznimin(6 gün) ihbar süremden arzını talep ettim.

  Dilekçemi verdim. İnsan kaynakları müdürü de da altına, “15 gün iş arama izni toplamı ve 6 gün yıllık izin alacağı ihbar süresinden mahsup edilerek, 04.09.2015 günü iş akdi fesih edilecektir. KALAN SÜRE İÇİN KARŞILIKLI MUTABAKATA VARILMIŞTIR.” ibaresini yazıp, bir kopyasını bana verdi.

  Ancak atama şartlarını yanlış okumuşum ve bu nedenle atama gerçekleşmedi. Biz de Gebze’de kaldık. Haliyle şirketim benim bir gün gideceğimi bildiği için ve de kaldığım yerden devam etmeme izin vermeyeceğini bildiğim için, şirkete bunu söylemeden, buralarda iş baktım. ve 14 Eylül’de başka bir yerde işe başladım.

  Bu arda şirketten 04 Eylül’de değil 08 Eylül’de çıkış yaptım. Ayrıca 3 gün boyunca tam mesai oraya devam ettim. o 3 gün için primi sonradan yatırdılar. Yani şirketten bir nevi 11 Eylül’de ayrıldım. Ertesi hafta da gündüz yeni işime devam ettim. Akşamları da eski şirketime destek oldum. Hatta 1 akşam gidip fiziki çalıştım.(Şirkete giriş-çıkış imza föyüyle oluyor. o günün imza föyünün bir kopyasını da ne olur ne olmaz aldım.)

  Özetle, 8 haftalık ihbara uymadım; onlar da kısmen hak vererek ihbar bedelini talep etmedi. Ben de yardımcı olabildiğim kadar olmaya çalıştım.

  Şimdi sorum şu: “Şirket bu adam neden belirterek için istifa etmiş; biz de kolaylık sağlamışız kısmen, ama gitmemiş. İhbarın kalanını alalım.” diyebilir mi?( KALAN SÜRE İÇİN KARŞILIKLI MUTABAKATA VARILMIŞTIR ibaresi geçerliliğini yitirir mi?) kalan süre de yaklaşık 15-20 gündür.

  Aydınlatabilriseniz sevinirim.

  Saygılar,

  • Okan Koçak

   İşvereninizin iyi niyetli olduğu belli. İhbar sürenizi kesmek isteseydi baştan keserdi. Gitmediğiniz için de kesmez ki kesmeyeceğine dair de yazı vermiş.
   Hatta istifa nedeninizi açık yüreklilikle söylerseniz ve neden gidemediğinizi de belirtirseniz belki eski işinize geri dönebilirsiniz bile.
   Yani yaptığınız ayıp değil. Herkesin sürekli yaptığı birşey.

 161. Merhaba!
  Ben Fabrikada çalışan bir işçiydim. yaklaşık 2 ay önce bazı nedenlerden dolayı çıkış vermeye gittim iyi çalışan olduğum için bi şekilde ikna edip çalışmamı sağladılar.
  Farklı nedenlerden dolayı tekrar çıkışımı verdim,bu sefer bana 6 hafta ihbar dönemi çalışmam gerektiğini bildirdiler. (yıllık izinim vardı 16 gün) onun hakkında bilgi vermeyip sadece 4 hafta çalışacağımı söylediler..
  Ben ihbar dönemine girdiğimden beri yaklaşık 3 , 4 gün işe gittim ve 15 gün işe hiç gitmedim.
  Muhasebeci arayıp ‘Gel çıkışını al dedi,2 gün içinde’de gelirsen 300 , 400 tl cebine haşlık kalır dedi.
  Akabinde Fabrikaya gittiğimde bana 2,500 bin tl ödemem gerektiğini söyledi, bir şekilde bi hesaplar yapıp 2 bin Tl kesti attı, ardından 500 tl yeterli olacağını söyledi.
  500 tl yi kendi elinden alacağını belirtti ve bu yaptığım iyiliği kimseye söyleme dedi ! (parayı Fabrikayamı getireyim dediğimde,çarşıdada görüşüp verebilirsin dedi)
  Bu konu Hakkında acil bilgiye ihtiyacım var. 500 tl yi ödemem için Ayın 5’ine kadar süre verdi Acil dönüşünüzü bekliyorum.. Teşekkürler..

   • Okan Koçak

    1,5 yıldan fazla 3 yıldan az çalıştığınız için 6 hafta ihbar süreniz var. 6×7= 42 gün eder. kabaca 12 günü haftasonuna gelse 30 gün. 16 gün de yıllık izninizi düşün 14 gün. 14 günlük ücretinizi sizden kesmek gibi bir yola gidebilirler. Anlaşarak mı ayrılırsınız herşeyi talep mi edersiniz siz bilirsiniz. Detayları siz biliyorsunuz.

  • Okan Koçak

   Hiç bir şeye imza atmayın. Hiç bir para ödemeyin ve almayın. Bir avukattan destek alarak noterden ihtar çekin ve hiç bir şeyi kabul etmeyip tüm alacaklarınızı isteyin. Ödemezlerse dava edin ve alın.

 162. Merhaba,Ben özel bir şirkette bugün itibari ile tam bir yıldır çalışıyorum. Yaklaşık bir hafta önce arkadaşım internette benim görevim için eleman aradıklarını görmüş. Ertesi günde ortak bilgisayara benim görevim için cvler gelmeye başladı. Arayıp sorduğumda sen işi bırakıcakmışsın, iş arıyormuşsun bizde eleman arıyoruz dediler. Fakat ben işten ayrılacağımı ne sözlü nede yazılı olarak bildirmedim. İstifa etmek ve ihbar süresindede çalışmamak istiyorum.işimi seviyordum fakat bu durumda orda olmak istemiyorum.istifamı nasıl yazmalıyım. Bu durumu nasıl belirtebilirim?? Ayrıca haftada toplam 63saat mesai yapıyoruz 13saat mola düşğlüuor 45saat çalışıyormuşuz gibi gösteriliyor. Toplantı, erken girişler, geççıkışlar ve gece çalışmalarıda ayrıca. Yardımcı olabilir misiniz?? Teşekkür ederim..

  • Okan Koçak

   Öncelikle pireye kızıp yorganı yakmayın. Belki bir yanlış anlaşılma vardır. İşinize sahip çıkın. Çıkarırlarsa da tazminat ve izin paranızı alıp çıkın. İstifa edip bir boş laf yüzünden neden emeğinizi yakıyorsunuz?

 163. Merhaba 01.02.2012 tarihinde başladığım isimden 04.10.2015 tarihinde istifa ettim.3.5 yıl çalıştım ihbar sürem 8 hafta çalışmadım. Maaşımdan kesilceginden söylediler is yerindem kesilir mi sizce ne yapmalıyim.

  • Okan Koçak

   Kesilebilir Aykut Bey. Çalışmalısınız.

   İstifa etme gerekçeniz burada anahtar unsur. Siz ortada bir neden yokken istifa ediyorsanız çalışmalısınız.

   Bir nedeniniz varsa istifa dilekçenizde belirtmeli ve haklı sebeple feshetmelisiniz.

 164. merhabalar ben 1.10.2008 den bugüne kadar çalışmaktayım yani tam olarak 7 yıl oldu.öncelikle size sorularım. ben işe başlarken herhangi bi iş sözleşmesi falan imzalamadım ama sigortam o günden itibaren kesintisiz olarak yatıyor maaşımı ise elden alıyorum.ben işi bırakmak istiyorum herhangi bi mesai ücreti almıyorum 14-15 saat çalısmaktayım yıllık iznim yok bayram iznim yok resmi tatillerde iznim yok bu nedenleri göz önüne alarak işi bırakmak istiyorum .tazminat hakkım doğar mı ve izleyecegim yol nedir şimdiden teşekkürler

  • Okan Koçak

   Bahtiyar Bey merhabalar.

   İstifa ederken haklı bir neden ile ayrılırsanız tazminatınızı alabilirsiniz. Örneğin maaşın bankaya yatmaması, eğer varsa sigortanın düşük gösterilmesi, mesailerinizi ve izinlerinizi kullanamamanız gibi nedenler sözleşmeyi tek taraflı olarak feshetmeniz için yeterli nedenlerdir.

   Noterden bu haksızlıklar için bir ihtar çekerseniz, haklarınızı talep edebilirsiniz. Vermezlerse haklı nedenle sözleşmeyi tek taraflı olarak fesih ederek dava açabilir ve alacaklarınızı alabilirsiniz.

   Bir avukata ihtiyacınız olarak. Çevrenizde iyi bir avukat yoksa sizi yönlendirebiliriz.

 165. Merhaba Okan Bey,
  Her soruyu içtenlikle yanıtlamanıza hayran kaldım bende bir çıkmazın içindeyim ve yardımınızı rica ederim
  5 senedir özel bir kurumda çalışıyorum. Beni 2 ay önce bölüm sorumlusu ilan etti yaka kartım değişti fakat ne maaşım nede görev yetki sorumluluklarım değişmedi. Bugünde normalde benim işim olmayan şeyi yani aslında bunu yapan bölüm var fakat ekstradan iş yükünü arttırıp artık bunu da yapmanı istiyorum diyerek astığım astık kestiğim kestik şeklinde emir verdi. Buna istinaden hem sorumlu ilan edip duygularımla oynadığı için hemde bu işi sorumlu olan personellerin yapmadığı iş olduğunu da geçtim diğer personellerin de yapmadığını göz önünde bulundurarak haksızlığa uğradığımı düşündüğümden dolayı istifa etmeyi düşünüyorum fakat emeğimi de çöpe atmak istemiyorum. Sizce nasıl istifa edip tazminatımı alırım düşüncelerinizi rica ederim.
  Saygılarımla..

  • Okan Koçak

   Uğradığınız bu haksızlık ve diğer haksızlıkların kanıtlarını toplayın. Şahitler edinin. Hak arama aşamasına geldiğinizde şahitlerin nasıl sizi yarı yolda bırakacağına şaşıracaksınız…

   Varsa çevrenizde kalan şahitler ve size atılan mailler, yazışmalar vb. toplayarak sözleşmenizi tek taraflı olarak sonlandırarak istifa edin.
   Tüm alacaklarınızı talep edin ve ödemezlerse hukuki yollara başvurun.

   Bu aşamada avukata ihtiyacınız olacak. Çevrenizde iyi bir avukatınız yoksa yardımcı olabiliriz.

 166. Merhaba,

  09.10.2015 tarihinde isveren tarafindan çıkışım verildi. Ozel bir sirket ve 3.5 yili aşkın bir süredir calismaktayim.

  Simdi birkac sorum olacak;

  1- işe iade davası açacağım ve kazanmam durumunda ise geri alinacagim. Ki isyeri bunu istemezse 4-8 aylik ucret odeyecek. Bu ucret sonrasi kidem ve ihbar tazminati alabilir miyim ?
  2- işe iade davasi ile ihbar tazminati ayni sey midir ?
  3-Avukat davalarda % bir ucret almakta, avukatsoz hangi islemi yapabilirim ve nasil (kidem,ihbar,işe iade)
  4- istifa edersen sana bir miktar para veririz dediler, kabul etmedim yazili savunma istediler. Bunu ise iade davasinda isime yarar mi ?
  5-1 hafta oldu hem sgk ya cikisimi bildirmemis ve hemde adresine gonderilecek dendigi fesih bildirimi gelmedi yasal sureleri var midir ?

  Cevaplar icin simdiden teşekkürler.

  • Okan Koçak

   İdris Bey sorunuzda eksikler var. İşveren sizi ne diye çıkardı? Tazminatları vermeden mi çıkardı? Hiç bir şey vermeden adeta “kovdu” diye varsayarak cevap vereyim;

   1- İşe iade davası açmanız durumunda işveren haklılığını kanıtlayamazsa işe dönersiniz. İşe almazsa 4-8 aylık tazminatınızı alırsınız. Tazminatlarınızı da alırsınız. İşveren size işe geri alırsa tazminat haklarınız tekrar beklemeye geçer. Hiç ayrılmamışsınız gibi işverende durmaya devam eder.
   2- İşe iade davası ve ihbar tazminatının aynı şey olduğunu sormanız bile abes? Bunu nerede okuyup sorduysanız derhal söyleyin, bizimle ilgiliyse anında düzeltelim.
   3- Herşeyi avukatsız yapabilirsiniz, tabi eğer bilginiz varsa. Çünkü mahkemeler talebi inceler. Siz hakkınızı hesap edip talep edemezseniz mahkeme de talebinize cevap vermez. Eksik talep ederseniz de eksik alırsınız.
   4- İstifa edersen sana bir miktar para veririz demelerinin sebebi işe iade davasından kurtulmak. Lakin bu olayı dava günü nasıl kanıtlayacaksınız? Böyle böyle dediler demeniz neyi ispatlar?
   5- Hak düşürücü süre 6 gündür. Onlar iadeli taahhütlü gönderdilerse gelmesi biraz zaman alabilir. Bu arada SGK’dan çıkışınızı vermediklerini nasıl öğrendiniz?

 167. Eren kaya

  Okan Bey, merhaba ben özel bi sirkette 2 senedir calismaktayim şöyle bi sorum olucakti size sirket 2 günluk sigorta primimi yatirmamis ayin 31 cektigi aylarda 2014 martta 3 gün raporum var sgk nin bildirgesine gore 31 ceken aylarda sigorta eksik prim gondermesi 31-3=28 olmasi gerekiyomus veya 31-1=30 olarak eksik gün bildirimi yapamiyomus ama benim 2014 martta 27 gun 2015 martta ise 1 gun raporluydum ondada 29 gun yatmis ben bunu ogrendigimde ise noterden ihtarname cekerek zararimin karsilanmasini talep ettim ihtarnamenin sirkete ulasmastiktan 3 gün icerisinde ise zararimin karsilanmisini aksi takdirde yasal yollara basvurup tum avukat ve mahkeme masraflarini sirkete yikacagimi bildirdim ve ihtarname ulasali 10 gun olmus ellerine bana hic bir sekilde olumlu veya olumsuz donus yapilmadi zararimda karsilanmadi acaba itiraz ettikleri icinmi geri donus yapmadilar yoksa takmadiklari icinmi anlayamadim ben bu sebeble mahkemeye cikip 4857 sayili is kanunun 24.maddesinin iyi niyet ve kotu ahlak kurallarina aykiri durumdan sozlesmemi fesih edip kidem tazminatina hak kazanabilirmiyim

  • Okan Koçak

   Kazanabilirsiniz Eren Bey lakin 3-5 günlük ücret için bunlara değer mi?

 168. irfan ışık

  Merhaba okan bey Eylül’ün 16 sinda ise başladim ve isi bırakmak istediğimi 3 gun önceden haber verdim fakat bana 1 hafta sonra bırakabilirsin dediler eğer gelmezsen devamsızlık yaptı diye işten attirrim dedi ben istifamı yazıp çıksam böle bişey yapabilir mi

  • Okan Koçak

   Sözleşmenizde deneme süresi belirtilmişse kapıyı çekip çıkabilirsiniz İrfan Bey. Yoksa 2 hafta çalışmanız gerekecektir.

   Ayrıca kimse 16 Eylül’de girip 26 Ekimde çıkacak biri ile çok da uğraşmaz. İstifanızı yazıp çıkın. Devamsızlık yapmadığınızı da belirtin istifada.

 169. ahmet demir

  Merhaba Okan bey, 5buçuk ay çalıştıgım iş yerimden istifa edip ayrıldım.1 ay sonra bana bir kagıt geldi ‘ihaber önellerine uymadan işten çıktıgınız için ödemeniz gerkeen ücret 500 tl dir,364 lirası o ay çalıştıgınız maaşınızdan mahsup edilmiştir.geri kalan bakiyenin tahsilatı için yasal hakkımızı saklı tutuyoruz. yazıyordu.gittim sordum ödememi istiyor musun şuan öyle bi istegimiz yok dendi.ben geri kalan ücreti ödemek istersem onlardan ‘bu kuruma boprcu yoktur ‘diye kagıt almak istesem alma hakkım var mı?.daha sonra bu borcun karşıma çıkmasını istemiyorum.benden tahsil etmek isterlerse dava mı açılır yoksa icra takibimi yapılır? saygılar teşekküler

  • Okan Koçak

   Hiç bir şey yapamazlar Ahmet Bey. Siz benim 364 liramı geri verin demeniz onlar için daha büyük problem.

 170. merhaba, yabancı bir firmada 2 yıldır çalışmaktayım. 1 seneden beri maaşlarımız düzensiz ödenmekte ve şu anda 3 aylık alacağım bulunmakta. Şirket yetkilileri tazminatlarımızı vermemek için istifa edin maaşlarınızı ödeyelim diyor. Ayrıca ankara ofisini kagıt üstünde kapatıp(resmi adresleri istanbul oldu) istanbulda reel olarak ofis açtılar. Bize istanbul ofise geçin diye baskı yapıyorlar ki elimizde sözleşme var sadece ankarada çalışılmak üzere. Şimdi ben haklı sebeplerden istifamı versem ihbar tazminatımı alamıyorum galiba ama kıdemi alabiliyorum. Fakat bu seferde alacağım tazminat miktarı yarı yarıya düşüyor. Ne yapmam gerek yardımcı olabilir misiz?

  • Okan Koçak

   Haklı nedenlerle sözleşmenizi tek taraflı olarak feshedebilirsiniz ve evet, ihbar tazminatınızı kaybedeceksiniz.

   Çalışma şartlarından biri olan işyeri kavramı biraz soyut bir konudur ama bir kişiyi Ankara’dan İstanbul’a rızası olmadan nakledemeyeceğiniz konusu oldukça net.

   İlla ki işyerinden ayrılacaksanız haklı sebeple sözleşmenizi feshedin. Kıdeminizi ve ücret alacaklarınızı alın. İhbar tazminatını unutun. İstifa edip sadece 3 aylık maaşı almayın.

   Ayrıca önceki ayrılan arkadaşlar ile görüşün. Ayrılanların da maaşları geç ödeniyorsa anında hukuki yollara başvurun. 6 ay işvereni bekleyip 8 ayda mahkeme beklemeyin.

 171. Merhaba Okan Bey,
  Özel bir şirkette personel sorumlusu olarak çalışıyorum.
  Fakat bu alanda yeteri kadar bilgim yok. İnternetten ve iş kanunlarını sürekli okuyorum. Manisa’da bilgi alabileceğim bir kurs önerir misiniz?

  • Okan Koçak

   Ne yazık ki yok Serap Hanım. Fakat bizim 1 günlük, yoğun ve hızlı bir seminerimiz var. Dilerseniz İstanbul’da 1 gün misafir olabileceğiniz biri varsa gelip katılabilirsiniz. İlginizi çekerse buyrun buraya tıklayın.

 172. BÜLENT MELETLİ

  BUNCA İNSANA İYİ CEVAP VERİYORSUNUZ. HERKESİN ADINA TEŞEKKÜR EDERİM.

 173. Ahmet yasa

  Öncelikle iyi günler diliyorum.
  Ben özel bir fabrikada 4 aydır çalışmaktayım. Bu 4 aylık süre içerisinde bir iç kazası geçirdim ve 2.5 ay rapor verdiler işe tekrar başladığımda üzerime bir yük bindi elimi bilerek kestin imaları yapıldı şefim benle çalısmak istemediğini işletme müdürüne demiş. Elimi kestikten sonra işe basladıgımda bölümümü deiştirdiler daha zor bir bölüme kaydırdılar beni yine bişey demedim. En sonunda bölümümü değiştirmek istediğimi söylemek için müdürün yanına gittim ve bana sert bir dille (lan) lı konuşmalarla ve elimi bilerek kestiğimi kastederek konusmalarda bulundu ve bölümümü deiştirmedi yine bişey demedim çalısmaya devam ettim en sondada saçımın uzunluğunu bahane ederek saçını kestir dedi bende kestirmicem kişisel haklarıma kısıtlayamazdınız dedim ve yarın gel çıkısını verelim dediler. Ertesi gün gittim geçerli bir gerekçe göstermeden işten kovamazsınız dedim saçımı bahane ederek açıkcası işten kovmaya calıstılar ve daha sonra benim haklı olduğumu düşünmüş olacaklar ben seni saçın yüzünden değil o bölümde çalısmak istemediğin için cıkartıyorum dediler bende hayır madem öyle ben çalısmak istiyorum dedim. Onlar zorla kovup ihbar süresince calıdtırmalar fakat ihbar tazminatını ödiyecekleribi sözlü beyan ettiler. En sonunda benim iş yerinden çıkarken imzaladığım tek şey çalışma belgesi diye belge. Son olarak muhassebede bana sert itamlatda bulunuldu hakarete uğradım(küfür).

  Sormakstediğin sunlar bu olayda işveren beni geçerli gerekçe göstermeden işten kovabilir mi? Eğer böyle bişey yapamıyorsa ben be yapmam gerekiyor ?

  • Okan Koçak

   Sizi belirttiğiniz sebeplerle işten çıkaramazlar. Yaşanan olay nedeniyle nispeten aynı özelliklere sahip başka bir işe veya departmana kaydırabilirler. Burası üzerinde düşünülmesi gereken kısım. Kötü niyet tazminatı için başvuruda bulunabilirsiniz. 30 kişiden fazla çalışanı olan işyerlerinde 6 aydan uzun süreli çalışmayan işçiler işe iade davası açamıyorlar.

   Şahitleriniz varsa farklı türde davalar açabilirsiniz, hakaret ve manevi tazminat gibi…

   Bu arada belirtmek isterim ki kalp krizi veya intihar bile iş kazası sayılır. Yani elinizi bilerek bile kesmiş olsaydınız yine de iş kazası olacaktı.

 174. Tuğba gezer

  Beni 07.11.2015 de işten çıkardıklarını söylediler ve yeni işçi aldılar ama sigortam hala devam ediyor ben işe gitmiyorum bu süreyi ihbar süresi olarak değerlendiriyolarmış bana iş gelmediği için işten çıkardık deme hakları varmı varsa ben nasıl bir yol izlemeliyim alo 170 den ayın 11 de şikayet ooluşturdum bu şekilde çıkarırlarsa dava aksam bu benim elimde bir delilmidir..?

  • Okan Koçak

   Sizi neden çıkardıklarını bilmiyorum Tuğba Hanım. Bu önemli bir detay. Ortada bir neden yokken işten çıkarıldığınızı düşünüyorsanız ve gerekli şartları taşıyorsanız işe iade davası açabilirsiniz.

   Eğer sorun iş vermemeleri ve sigortayı devam ettirmeleri ise sorun yok. İhbar süresince sizi sigortalı tutup ücretinizi ödeyeceklerse kendi bilecekleri iş. Maksat sizin aniden ekonomik gelirinizi kaybetmenizi önlemek. Madem sigortalı tutmak istiyorlar bırakın tutsunlar. Siz paranızı alın. Fakat işinize dönmek istiyorsanız hukuki yollara başvurabilirsiniz. İŞKUR bu anlamda yerinde bir hareket olmuş.

 175. KERİM ÖZKAN

  Merhaba Okan Bey;
  Özel bir şirketin bölge müdürlüğünde işe başladım ve 4,5 ay kadar çalışıp istifa edeceğimi 15 gün öncesinden ihbar süresini belirtim ayrılma sürecini başlattım. İşe başlarken tarafıma BOŞ SENET imzalatıldı. İhbar süresi içerisinde gelişen olaylardan dolayı işe gelmeyeceğimi ve iş akdimin feshinin gerçekleşmesini talep edip tarafıma imzalatılan senedin iadesini talep eetim ve bana gerekli işten ayrılma evraklarımı imzaladıktan sonra göndereceklerini söyleyip çıkış evraklarım tarafıma imzalatıldı. Aradan 20 günlük süre geçmesine rağmen firma tarafından SGK çıkışım yapılmadı, alacağım hesabıma yatırılmadı ve BOŞ SENEDİMDE iade edilmedi.
  Konuyla alakalı yapmam gerekenler hakkında bilgi vermenizi rica ederim.

  • Okan Koçak

   Acilen bir avukata başvurun. Bu konu mali müşavirlik değil avukatlık bir konu Kerim Bey.

 176. Zeynep sari

  Merhaba,
  Konunun aciliyetine istinaden sizin degerli bilgilerinizden faydalanmak istiyorum.

  17 ay calistigim sirketimden kendi istegimle başka bir iş bulduğum icin istifa ettim. Fakat yapılan sözleşmede işçinin istifasi ve şirket alanina giren baska bir kurumda ise başlaması durumu söz konusu ise aldığı maaşın 12 katini tazminat olarak ödemesi gerektiğini kabul eder diye bir ibare mevcut. Bu tazminatı ödemem gerekir mi? Ayrica ihbah suremi tamamladiktan sonra diğer is yeri icin gerekli olan ayrildi belgesini vermemesi gibi bir durum soz konusu olabilir mi? Çünkü istifa dilekcemi sirket adina sekreter aldi. Sirket sahibi bunu kabul etmeyebilir mi? Tazminati getirmeden cikisini vermiyorum diyebilir mi?

  Kıymetli vaktinizi ayirdiginiz icin tesekkurler.

  • Okan Koçak

   Öncelikle sözleşmede böyle bir madde varsa ve imzaladıysanız işveren hukuki yollara başvurarak tazminat davası açabilir. Çünkü siz işverenin hatası nedeniyle değil başka bir işe bulduğunuz için ayrılmışsınız.

   İşvereniniz “çalışma belgesini” size vermekte kanunen zorunludur.

   İstifanızı şirketteki ilgili yönetici yada görevliye vermeniz gerekmektedir. İstifanızı sekreter gibi şirket içindeki alakasız birine verirseniz ve o da ilgili merciye taşımazsa işveren sizin habersiz işe gelmemezlik yaptığınızı düşünebilir. Yani devamsızlık yaptığınızı öne sürebilir.

   Siz şirketten çıktıktan sonra çıkışınızı vermemek diye birşey yapmak işverene birşey kazandırmaz. İsterse sizi şirkette gösterebilir. Sizin için bir artı yada eksisi olmaz.

 177. Merhabalar Okan Bey ben yeni mezun psikologum. Bir rehabilitasyon merkezinde 5 aydir calisiyorum. 1 yillki sozlesme imzalamistim ama isten cikmak istedigim halde isverenim buna izin vermiyor yerime baskasjni alana kadar desede sanirjm oyaliyor. Ben ihbar tazminatini odemeyi kabul ediyorum hemen cikmak icin noterden ihtarname yollasam isten ayrildigima dair bir hafta icinde baska bir iste girisimi yaptirabilir miyim. Gelecegim icin cok onemli. Ben bir ay once sozlu olarak soykemistim.cok tesekkur ederim.

  • Okan Koçak

   Sözlü olarak istifa etmenizi kanıtlamanız zor. 5 aydır çalışıyorsanız 2 hafta daha çalışmanız gerekiyordu.

   İşverenden korkarak hareket etmeyin. İstifanızı verin elden. Ertesi gün gitmeyin. Aynı gün bile yeni yerinizde başlarsınız. İşe girişinizi yeni yerde yaptırmanız için 1 hafta beklemenize gerek yok.

 178. Merhaba Okan Bey,
  Ben 6 yıldır özel bir şirkette uzman olarak çalışıyorum. İş düzenimiz belirli bir takvime bağlı olarak yürütüldüğünden, bu süre zarfında çok yoğun çalışma dönemleri yaşadık ve mesailere kaldığımız zamanlarda işleri yetiştirebilmek adına gece yarılarına kadar çalışmamız gerekti, iş yerinde kalamadığımız zamanlarda da evden çalışmaya devam ettik. (Pek çok iş yerinde beyaz yaka personele mesai ücreti verilmediği gibi bizim de böyle bir avantajımız olmadı. Zaten bunu da talep etmedik, ancak;) Ben şu anda doğum iznindeyim ve birimdeki arkadaşlarım aynı şekilde çalışmaya devam ediyorlar. İzin dönüşünde bu şartlarla çalışmaya devam etmem halinde bebeğime yeterince vakit ayıramayacağım için işten ayrılmak istiyorum. Bu durumda kıdem tazminatımı alarak işten ayrılmanın bir yolu var mıdır, bunun için ne yapabilirim bilgi verebilir misiniz? Şimdiden çok teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  • Okan Koçak

   Aşırı derecede mesaiye kalmak diye bir şey yok Sevda Hanım. Bir personeli muvafakatname yani rızası olmadan 1 saat bile mesaiye bırakamazsınız. Elbette genel teamülden kaynaklanan beyaz yakalıların mesai ücret almama durumu malumunuz fakat zaten sizin derdiniz parasını almak değil.

   Tavsiyem; Sevda Hanım işinize dönün. Normal saatlerinizde iyi performans ile çalışın. Mesai gerekirse makul ölçüde kalın ve aşırıya girişmeyin. Kim ne derse desin. İşverenin itirazı varsa da sizi çıkarsın. İşsizlik ödeneğinizi de almış olursunuz. Yok zorlama olursa noterden ihtarname çekin. 1-2 ihtar sonra da tek taraflı olarak sözleşmenizi feshedin.

 179. Cem Yılmaz

  Merhaba Okan Bey
  Özel Bir firmada beyaz yaka personel olarak çalışmaktayım. 6 ayı doldurmuş bulunuyorum çalışma saatlerinin çok esnek olmasıdnan dolayı istifa etmeyi planlıyorum. İstifa edersem ihbar tazminatı alabilir miyim ? Ya da şöyle söylüyeyim. İstifa ettim istifam onaylandı işveren ihbar tazminatı önellerine uymak istememe durumu var mı ? öylece ortadda kalır mıyım ? halihazırda iş ayarlamadım netice de ben kanuni ibar süreme kadar çalışmaya devam etmek istiyorum diyelim işveren istemiyor diyelim. Nasıl bir yol izlemeliyim. Teşekkürler şimdiden.

  • Okan Koçak

   Siz haklı nedenlerle sözleşmeyi feshettiğiniz için ihbar süresince çalışmak gibi bir durumun yok ve istifa ettiğiniz için ihbar tazminatı da alamazsınız Cem Bey.

 180. Merhaba,

  11/11/2015 tarihinde çalışmakta olduğumu şirketimden istifa ettim fakat dilekçemi daha doldurmadım ihbar sürem 4 hafta olduğu için 11/12/2015 tarihinde çıkış yapıcam fakat personel daha önceden rapor aldığım ve rapor paralarını kendierine iade etmemi istediler fakat benım bundan haberım yoktu ve parayı harcadım.eğer parayı getirmezsen senin çıkışını vermeyiz diyolar bu konuda bilgi verebilir misiniz?

  • Okan Koçak

   Rapor parasını kendilerine iade etmeniz gibi bir durum yok. Raporlu olduğunuz günlerin ücretini size ödememeleri yeterli. Rapor parasını vermemeniz nedeniyle çıkış yapılamaması diye bir durum söz konusu değil. Çıkışınızı yapmak isterlerse yaparlar. Ayrıca siz işten ayrıldıktan sonra çıkışını vermezlerse kendileri bilir. Çalışıyor görünürsünüz. Konunun detayını bilmiyorum fakat yazdıklarınıza bakarak ancak bunları söyleyebilirim.

 181. Merhaba Okan bey,
  Özel bir bankaya ait call center da 05.08.2015 tarihinde sigorta girişim yapılarak 1,5 aylık eğitime alındım.20.09.2015 itibari ile tam olarak işe başladım ve çalışma şartlarının ağırlığına dayanamadığımdan ve düzensiz mesailerden dolayı istifa etmeyi düşünüyorum.
  İstifa durumunda ihbar tazminatı haricinde benden eğitimin parasını talep etme hakları bulunurmu?
  Talep durumunda en fazla ne kadar istenebilir,sonuçta eğitimin ücretini kendileri belirleyebilmekterler.
  Şimdiden teşekkürler.
  Saygılarımla.

 182. Onur bey merhabalar, işverenim dün itibari ile işten çıkarılacağımı ve 6 hafta boyunca günde 2-3 saatlik iş arama iznim olduğunu bana sözlü olarak iletti. Kafama takılan ise 6 haftalık ihbar süresi içerisinde iş bulur ve başlayacak olursam eski iş yerimden ihbar tazminatını talep edebilir miyim?

  • Okan Koçak

   Hayır. Talep edemezsiniz. Fakat işveren sizi ihbar süresince çalıştırmaktan vazgeçer ve süre bitmeden çıkarırsa TÜM İHBAR TAZMİNATINI öder. Çalıştığınız kısmı düşemez.

 183. Anıl Can Gündoğdu

  Okan Bey,
  İşe girerken işverenin kendi hazırladığı 3-4 sayfalık 2yıllık taahhüt imzalattılar.
  1 yılı dolduralı 8 gün oldu. İşten ayrılmak istiyorum. İşveren kabul etmiyorum diyor. Verdiğim istifa dilekçesini almıyor. 2yıl çalışmak istiyorum diyor. Bende istemiyorum diyorum. 2000TL net maaşımı, sskda asgariden gösteriyor. Haftalık çalışma saatimde fazla. Bende notere gittim, istifaname gönderdim. Daha ellerine ulaşmadı. Aralık 14’ünde noterden gönderdim. Gelen istifanameyi postacıdan almayı reddederlerse ne yapacağım?

  • Okan Koçak

   Noterden gönderdiğiniz istifayı almamak gibi bir lüksleri yok Anıl Bey. Umarım istifanızda iyi bir neden belirtmişsinizdir. Örneğin, “maaşım sigortada düşük gösteriliyor” gibi.

 184. Seda Çlb

  Merhaba Okan bey,
  19.02.2014 te çalışmaya başladığım firma 2015 Ekim ayında farklı bir ilçeye taşınacağını bildirdi.Taşınılacak yere ulaşımımın zor olması nedeniyle yeni bir iş bularak 16.11.2015 te istifa ettim,21.11.2015 te işten ayrıldım. İçeride 13 günlük yıllık iznim olduğu ve istifa tarihinden sonra 1 hafta daha çalıştığım için 2,5 haftalık ihbar süremin kaldığını bildirdiler. Bu sürede çalışmazsam mahkeme yoluna başvuracaklarını ilettiler. Henüz tarafıma herhangi bir ihtarname, tebligat gelmemiştir. Bundan sonra süreç nasıl gelişecektir, ne kadar ödeme istenecektir, mahkemede açılan dava ödeme yaptıktan sonra hemen kapanacak mı? Hiçbir bilgim olmadığı için bilgilendirmenizi rica ederim.

  • Okan Koçak

   Öncelikle sizi korkutmak için yapılan bir hamle olduğunu belirtmeliyim Seda Hanım. Sizinle 2,5 hafta için mahkemelik olmayacaklar. Rakamı direk kesebilirler fakat bu sefer de siz davalık olup paranızı geri isteyebilirsiniz ki, belirtmek istediğim ayrı bir husus var.

   Farklı bir ilçeye taşınmak çalışma yerinin yani çalışma şartlarının esaslı olarak değişmesinden söz edilebilir. Belediye sınırlarının dışına çıkmak şartları değiştirir. Yol süresi, yol parası yada servis imkanı, evden çıkış eve dönüş saatindeki sizin aleyhinize aşırılık oluşturan durumlar sizin haklı nedenle feshinize yani KIDEM ALARAK AYRILMANIZA sebep olur. Siz ise bırakın kıdemi ihbarı bir de geri ödemekten bahsediyorsunuz.

   İşvereninizle bir de bu şekilde konuşun lütfen.

 185. ziya yağızyılmaz

  merhaba okan bey benim aciliyet taşıyan bir kaç sorum olacak size yanıtlarsanız sevinirim taşeron bir firmada 1 yıl 1 aydır çalışıyorum müdür bana bidaha işe gelme dedi bende napıcaklarını bildiğimden gidip 2 günlük rapor alıp noterden ihtar çektim 1 hafta sonra asılsız iddaanız acilen işinizin başına geçin iş akdinin sonlanmamıştır gitmezseniz sonlanacaktır deniyordu bende gidip doktor raporlarını ve savunmamı yazdım farketmez akşam işe gelicem dedim fakat hiç oralı değiller ne yapmam gerekiyor bilemedim yardımcı olursanız sevinirim saygılar

  • Okan Koçak

   Ziya Bey sorunuzu tekrar ve anlaşılır biçimde sorar mısınız?

 186. Oncelikle merabalar.
  2008 den itibaren calismakta oldugun is yerim beni asgeri ucret artmadan yani ocak ayindan once isten cikartmaya calisiyor.2 gun icinde cikis belli olacak.bende yeni haklardan yararlanabilmek icin cikartacaklarsada ocaktan sonra cikartsinlar istiyorum. Cikisimi duyar duymaz rapor alsam sikinti olurmu. Yeni haklardan yararlanabilirmiyim.beni raporlu iken cikartabilirlermi.durumum acil bilgilendirirseniz cok sevinirim.

  • Okan Koçak

   Hayır Dilek Hanım. Sizi raporluyken çıkaramazlar.

 187. Merhaba Okan Bey,
  15 senelik çalışanım şirkette 40’a yakın personel küçülme nedeni ile işten çıkarıldı, içlerinden biride benim. Şuan geriye kalan çalışan 60 civarı. Bana 8 haftalık ihbar süresince çalışacağım bildirildi.
  1- Bana verilen bu ihbar süresini beklemeyip hemen çıkmak istersem kıdem tazminatımdan 8 haftalık ihbar ücretimi kesecekler mi ?
  2- İhbar sürem bitene kadar çalıştığımı varsayarsak, iş feshi gerçekleştikten sonra işe iade davası açsam kazanma ihtimalim var mıdır ? Küçülme nedeni ile işten çıkarma geçerli bir sebebmidir acaba.

  • Okan Koçak

   1- Siz istifa etmiyorsunuz Davut Bey. İşveren sizi çıkarıyor. O sizi ihbar süresince çalıştırmak zorunda ama siz değilsiniz. Sizden hiç bir kesinti yapamazlar. Sadece sizin de ihbar tazminatı talep edemeyeeğinizi hatırlatmak isterim.
   2- İşe iade davası açabilirsiniz. İşveren tüm kararları almakta özgürdür ve küçülme, ekonomik kriz, işyerinin kapanması vb. nedenlerin hepsi geçerli nedenlerdir. Fakat, mahkeme bu kararın samimiyetini sorgular. Yani gerçekten bir küçülme mi var yoksa sizleri işten çıkarmak için bahane mi uyduruluyor, mahkeme bunu sorgulayacaktır.

   Hukuki bir sürece girecekseniz ve iyi bir avukata ihtiyacınız varsa lütfen bize yazın yönlendirelim info@ozlukhaklari.com

 188. Merhaba okan bey daha önceki fazla mesai ücreti konusundaki soruma vermiş olduğunuz cevaptan dolayı teşekkür ederim size bir sorum da iş akdini tek taraflı fesh etme yönünde olacak gece 15 saat çalıştırılmak ve fazla mesai ücreti vermeyip veriyormuş gibi göstermeleri benim tek taraflı fesh etmeme yeterli bir sonuçmudur benle beraber 2 arkadaşım daha işten ayrılaya ve hakkımızı vermemeleri durumunda dava açmaya karar verdik ihbar süresini beklemek istemiyoruz ayrılabilirmiyiz ve 3 kişi tek davamı yoksa ayrı ayrı davamı açmak zorundayız birbirmize şahitlik edebilirmiyiz lütfen cevap verirseniz sevinirim teşekkür

  • Okan Koçak

   Okay Bey tekrar merhaba. Elbette belirttiğiniz neden yeterlidir. 3 kişi ayrılabilir ve birbirinize şahitlik edebilirsiniz. Fakat ek 2 şahit daha bulabilirseniz fevkalade olur. Davalarınızı tek tek de açabilirsiniz. Siz ve arkadaşlarınız kaç seneden beri bu işyerinde çalışıyorsunuz Okay Bey?

 189. iskender güney

  Mrb okan bey.ben 2014 yilinda spor kazasi geçirdim ameliyat fizik tedavi gordukten sonra doktorum agir yuk kaldiramaz uzun sure ayakta duramaz comelerek is yapmasi uygun degildir diye rapor verdi bende bursa devlet hastanesine başvurdum yuzde 10 sag ayaktan ganatroz hastaligindan engelli raporu verdi is verene benim yerimi değiştirin diye yazi verdim is verende sana verilecek uygun pozisyonda is yok dedi bende eylulun 4 de saglik sebebiyle is aktidimi tek tarafli fes ettigimi ve tazminatimi isteyen dilekce verdim bu yaziya cevap 14 aralikta cevap geldi ve cevapta işyerinde degilde disarda spor kazasi geçirdiğimi bu yuzden tazminat veremeyiz dendi tazminatimi alabilirmiyim.saygilar acil cevap lütfen

  • Okan Koçak

   Alırısnız İskender Bey. Sizin talebiniz İŞKAZASI yada MESLEK HASTALIĞI değil. Sadece sağlık durumunuza uygun iş istemişsiniz. Şayet gerekli şartları taşıyorsanız işe iade davası açmanızı tavsiye ederim.

 190. Okan bey ben 22 aydır bu şirketteyim arkadaşlarımın birisi 18 ay diğeri 1 yılı yeni doldurdu ama kanıtlayamazsak diye korkuyoruz açıkcası karşımızdaki koca şirket ya önlemini almışsa diyoruz yoksa nasıl böyle rahat işçi çalıştırabilir hakkımızı almak yerine davayı kaybedip mahkeme ve avukat masrafları altında ezilmektende çekiniyoruz hesap ettim 38 bin TL fazla mesai alacağım var Allah sonumuzu hayır etsin şuan bu şartlarda çalışmaya devam ediyoruz bimer’e şikayet ettik bir sonuç çıkarsa diye umudumuz var sizden çok bilgi edindim ilginiz için teşekkür ederim.

  • Okan Koçak

   Ben teşekkür ederim. Korkacak birşey yok Okay Bey. Masraflar da alacağınızın yanında makul kalacaktır. Arkadaşların ne kadar zamandır şirkette çalıştıklarının bir anlamı yok. Kanıtlayabilecek bir pozisyonda ve mantıkta çalışmaları yeterli. Bu konuyu bir avukat ile görüşmek isterseniz telefonunuzu benimle paylaşın. Yayınlanmayacaktır.

   Bol şans.

 191. Merhaba okan bey benim sorum şu ben bi ünüversitenin iç hizmetler bölümünde 06.05.2015 tarihinde işe başladım taşeron firma ihaleyi kaybetti ve yeni bi taşeronla anlaşma yaptılar fakat 31.12.2015 tarihi akşamı maaş bodrumu aldım üzerinde sözleşme bitmiştir yazıyordu elle yazılışmış ve mesaimin bitmesine 10 dakika kala bölüm şefim arayıp kurumun yeni bi sözleşme imzalamak istemediğini beni işten çıkardıklarını 01.01.2016 tarihi itibariyle işsiz kaldığımı söyledi haklarım nelerdir net 1229 tl maaş alıyordum işe iade davası açabilirmiyim buna hakkım varmı ihbar tazmınatımı, alabilirmiyim şimdiden teşekkür ederim

  • Okan Koçak

   Eğer sözleşmeniz belirli süreliydi ise, yani 31.12.15 tarihinde işten ayrılacağınıza dair bir sözleş imzaladıysanız maaşınızı alıp çıkacaksınız.

   Eğer sözleşmenizin bir bitiş süresi yoksa ve sizi bu şekilde işten çıkardılarsa 6-7 aylık çalışmanız karşılığında 4 haftalık ihbar tazminatından başka birşey alamazsınız. Yıllık izin ve kıdem tazminatı hakkını elde edecek süre çalışmamışsınız.

   • Okan Bey sözleşmemin süreli olup olmadığını bilmiyorum nasıl öğrenebilirim? Biz taşeron firmayla çalışıyorduk ama sözleşmeyi ünüversiteyle yapıyorduk yani ihale yapılınca aynı firma almazsa başka firma aldığında sözleşmemizi yeniliyorlardı inanın ne yapacağımı bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

    • Okan Koçak

     Üniversiteye gidin ve sözleşmenizi görmek istediğinizi söyleyin. İmzalayınca bir nüsha kendinize talep etmediniz mi?

     • Okan Bey arkadaşım 01/01/2015 tarihinde yapmış olduğu sözleşmede bir yıl süre ile yazıyor yani 01.01.2016 yazmıyor bitiş tarihi ben 06/05/2015 tarihinde imzaladım benim sözleşmemdede muhtemelen bir yıl süreli yazıyordur yarın üniversiteye gidip sözleşmemi istiyeceğim tabi bu durumda olursa sanırım yasal haklarım mevcuttur diye düşünüyorum cevap verdiğiniz için ayrıca teşekkür ederim

     • Okan Koçak

      06.05.2016 tarihi gelmeden yıllık izin ve kıdem tazminatı hakkınız bulunmayacaktır. Belirli süreli sözleşmeler süresi bitiminde feshedilirse herhangi bir hak talep edemezsiniz. Sözleşmenizi istemenizde bir sakınca yok. Süresinden önce ayrılırsanız yine bir hak talep edemeyeceksiniz.

 192. Okan bey merhaba;
  29.12.2014 kurumsal bir firmada is başadım italat yöneticisi olarak, 2 ay deneme süresi vardi.
  Maasimiz hep geç yatmislardı, Kasım ayın maasi 04.01.2016 yatmış halbuki is sözleşmede ayın 10 yatması gerekiyordu.yaptığım alımlar sayesinde yaklasik 11.000 tl primlerim birikmiş ve hazirandan beri ödenmemiş.
  Kasım ayın maasi niye bu kadar geciktirici yönetime sorduğumda bana ters bir tepki vermişler ve 5% performans puanimdan düşürmek istiyorlar.maaşım normalde 3000 tl fakat 2250 tl sabit kalanı da performans primi diye bir bahane uydurmuslar bizden para kesmek için. Artı fazla mesai yapmadığım zaman maasimdan kesiliyor ( yine o performans primin kilidini kullanarak). İstifa etmek istiyorum ama içerdeki primlerim ve aralık ayın maaşım da bırakmak istemiyorum çünkü giden arkadaşlar da hala alamadılar. Notere gidip ihtarname mi düzeltmek gerekiyor, ama sözleşmede prim dan bahsediliyor fakat bende delil var hemde imzalı. Yardımcı olurmusunz

  • Okan Koçak

   Hukuki yola başvurmanız gerekecek gibi görünüyor. Bir avukat ile görüşmeniz ve ihtarname çekmeniz gerekecek. Bunun sonucunda işveren ile kötü de olabilirsiniz. Fakat hakkınız neyse dava açarak alabilirsiniz. Sizin sorununuz mali müşavirlik değil avukatlık. Dilerseniz iyi bir avukata yönlendirebilirim. Elinizdeki delilin ne olduğu da önemli tabi.

 193. Okan bey merhaba
  Yaklaşık 8 yıl çalışmış olduğum fabrikadan kamu işçiliğini kazandığım için istifa ettim fakat ihtar süresi bekleyecek zamanım olmadığından işveren benden feragatname aldı ve sonrasında avukat ile konuştum oda bana kamuyu kazandığım için sözleşmeyi tek taraflı fes etme hakkımın olduğunu söyledi fakat bu tür mahkemelerin kaybedilebilecegini söyledi bende cesaret edemedim bu konuda bana akıl verip yok gosterirseniz cok sevinirim teşekkür ederim

  • Okan Koçak

   İsmail Bey kamuyu kazandığı için işten ayrılmak diye bir sözleşme fesih nedeni yok. Kamuyu kazanmanız ile başka bir şirkete girmeniz arasında bir fark yok.

 194. MERHABA!
  BEN ÖZEL Bİ ŞİRKETTE YAKLAŞIK 2 AYDIR ÇALIŞIYORUM işten hemen ayrılmak istedim fakat 15 gün ihbar süresi olduğu söylendi. işten hemen nasıl çıkabilirim ayrıca 40 gündür 250 tl avans yatırıldı sadece bu bir neden olabilirmi eğer olabilirse nereye başvurmam gerekir şimdiden teşekkürler

  • Okan Koçak

   Evet Tarık Bey. Maaşınızın zamanında yatmaması yeterli bir neden. Fakat ihbar süresince çalışmanız gerekiyorsa çalışmalısınız.

 195. Ben daha dun ise basladim ve 2 yillik sozlesme imzalattilar ve 2. qunumde ayrilmak istiyorum ne olcak yani dava acma durumlari falan ?

  • Okan Koçak

   Hayır dava açmazlar Ayşenur Hanım. Ayrılamazsınız diye bir madde mi var?

 196. Ben ozel bir hastanede hemsire olarak basladim ilk qunumde 2 yillik sozlesme imzalattilar ama ertesi gunu zorlandiqimdan oturu istifa etmek istiyorum hakkimda ne qibi bi islem uyqularlar o attiqim 2 yillik sozlesmedeki imza beni nasil etkilicek ? Lutfen yardim edin ..!!

  • Okan Koçak

   Hiç bişey olmaz. Deneme süresi yoksa en fazla 2 hafta çalışmak durumunda kalırsınız.

 197. Merhaba Okan Bey. Yardımseverliğinizi takdir ettim açıkçası. Herkes adına da teşekkğr etmek istiyorum size.

  Ben patronum ve benden oluşan bir şirkette çalışıyorum. Anlaşmam gereği şirketin resmi adresi ve patronun belirlediği yerlerde çalışabilirim. Esas ofis olarak resmi adresi değil ofis kiralayan bir şirketi kullanıyoruz. İşim email ve kendi bilgisayarımla olduğundan bazen ofise de gitmiyorum.

  Patronumla sorunlarımdan dolayı istifa dilekçesi vereceğim. Şimdi ben ihbar süremi doldurmak için ofise gitmem gerekir mi? Gitmediğim için benden tazminat alabilme olasılıkları var mı?

  Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • Okan Koçak

   Rica ederim Mete Bey. Ben teşekkür ederim.

   Önceki şartları devam ettirmeniz esastır Mete Bey. Önceden evinizden hizmet veriyorsanız ihbar süresince yine evinizden hizmet verebilirsiniz fakat burada işverenin olurunu almalısınız. Örneğin patronunuz sizin yerinize birini alırsa ve işi ona öğretmenizi isterse doğal olarak evden bişey öğretemezsiniz ki ihbar süresinin amaçlarından biri de budur.

 198. Oncelikle kolay gelsin benim de paylasmak istedigim bir sorunum var soyleki ;
  Ben bu ise basladigimda bana 2 ay sonrasi icin maasima zam ve terfi yapilacagini simdilik daha dusuk bi ucretle baslamami soylediler bende kabul ettim fakat 8 ay oldu zam nam yok ortada en son geldigimiz nokta yapilmayacagi yonunde nasil bi yol cizmeliyim kaybim var sonucta

  • Okan Koçak

   Haklı sebeple istifa edip işinizden ayrılabilirsiniz. Hatta bu tepki için çok geç bile kalmışsınız. 2 aylık sözün üzerine 6 ay geçiyorsa siz de zımnen (örtülü olarak) kabullendiniz demektir. İhbar süresince çalışmadan sözleşmenizi feshedebilirsiniz.

 199. Okan Bey benim bi sorum daha olacaktı ben üniversitenin temizlik bölümünde 9 ay çalıştığımı daha öncede yazmıştım sözleşmem bitince çıkardılar işkura iş için gittiğimde durumdan bahsettim ( temizlik bölümünde çalışmadan önce aynı kurumun yemekhanesinde farklı bi firmalayla 7 ay çalışmıştım ve ordan ayrılıp ertesi gün temizliğe başlamıştım) işkur bana her nekadar farklı birimde farklı taşeronla çalışmış olsamda kurum aynı hizmeti kurum çalışanlarına sunmuş olduğumdan dolayı yasal haklarımın olduğunu söyledi ( yemekhane ve temizlik toplam 16 ay ediyor) dilekçe vermemi söylediler bende dilekçemi verdim aynı zamanda kurumada bi dilekçe verdim sizce böyle bi yasal hakkım varmıdır tazminat ihbar tazminatı ve yıllık izin gibi haklarım doğmuş olabilir mi yani kurumamı çalışmış oluyorum lütfen yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  • Okan Koçak

   Önceki işyerinden istifa ederek mi ayrıldınız Özlem Hanım? Yoksa sizi diğer şirkete mevcut haklarınızla devir mi ettiler?

 200. Okan by bide benim bu çalışmalarımın hizmet dökümü 344 gün yapıyor yemekhane de parttıme çalışmıştım o yüzden bir sene olmuyor toplamı yanlız 4 haftalık ihbar sürem bu hizmetime eklenebilirmi ekleneceği ile ilgili bi yazı okudum nette ne kadar doğrudur. Bunla ilgili iş yerine dilekçemi yazmalıyım Teşekkür ederim

  • Okan Koçak

   İhbar sürelerinin normal çalışma sürelerinden bir farkı yok Özlem Hanım. Çalıştıysanız bu 4 haftayı da hizmet sürenize ekleyebilirsiniz. Ayrıca parttime çalışmalar da normal çalışma sürelerine dahildir.

   Yani siz işe 01.01.2015 tarihinde part-time işe başlarsanız 01.01.2016’da kıdem tazminatı alırsınız. parttime olduğu için 365’den az çıkar diyemezsiniz.

 201. Okan bey merhaba, 05/2013 tarihinden beri özel bir şirkette çalışmaktayım. 02/2016 tarihinde evlilik sebebi ile istifamı vereceğim. Ancak 6 haftalık ihbar süremi çalışmak istiyorum. Aksi takdirde iş verenim çok mağdur olacak. Yeni bir şirketle anlaştım bu nedenle de biran önce istifamı vermem gerekiyor, 6hafta çalışıp sonra istifa edemem.Aklıma takılanlar şunlar;
  – Istifamı yazarken tarih kısmına 6 haftalık süreyi ekleyerek, o tarihi dikkate alarak istifa dilekçemi dikkate alın şeklinde mi yazmalıyım?
  – işveren bu davranışımı Kötüye kullanıp 6 hafta içinde Kıdem tazminatımı vermemek için beni işten çıkartabilir mi?
  – İstifa dilekçemi Yazdığım gün tarihli göndersem sonrasında kendi isteğimle ihbar süremi çalışabilir miyim? Bu durum yasalara Aykırı mıdır?

  Sizin bu konu ile ilgili başka bir çözüm öneriniz var mı?
  Acil cevabınızı bekliyorum,

  Şimdiden teşekkürler.

  • Okan Koçak

   İstifa edeceğinizi ve tarihini işverene sözlü olarak bildirin. O tarih geldiğinde de yazılı istifanızı evlilik gerekçesini belirterek ve evlilik cüzdanınızın fotokopisini ekleyerek sunun. İşveren tazminatınızı vermek durumundadır. İhbar süresi evlilik nedeniyle istifada işlemez. İşveren herhangi bir nedenle sizi işten çıkarmak isterse hem kıdem hem ihbar ödemek zorundadır. Kendi kendinize ihbar öneli uygulamayın derim.

 202. doğan öven

  merhaba;

  okan bey cevaplarınız gerçekten okuyan herkesi aydınlatıyor. değerli vaktinizi ayırdığınız için tekrar teşekkür ederim.

  özel bir bankada 3 yıl 2 aydır çalışmaktayım, gişede çalışıyorum ve genellikle yalnız çalıştım. yoğun günlerde kasada açık çıktığında kesinti maaşımdan yapıldı. bu çalışmam sebebi ile hiç takdir edilmedim üstüne birde kesinti yapılması, terfi edememem, asgari ücrete yakın bir ücretle çalışıyor olmam, yıllık izinlerimin yöneticimin keyfine göre planlanması, sabah 8.45 de iş başı yapıp akşam 22.00 a kadar çalışmam ve karşılığında mesai vs… ücret almıyor olmam sebebi ile istifa etmek istiyorum. konu hakkında banka müdürü ile görüşmem oldu ancak biraz sabret maaşına zam yapıcam, yakında terfi edeceksin gibi zırvalardan öteye geçmedi.

  önümüzdeki hafta noterden istifa ettiğime dair evrak göndermeyi ve bir daha bankaya gitmemeyi düşünüyorum. ihbar süresi vs.. kullanmak istemiyorum. fazla mesailerim, yıllık izin alacağım, ve kıdem tazminatımla ilgili de dava açmayı düşünüyorum.

  noterden istifa ederek pazartesi itibari ile bankaya gitmemem problem olurmu?

  • Okan Koçak

   Doğan Bey bu konuya cevabım var. Fakat yine de hayatınızı etkileyebileceği için cevap vermemeyi uygun görüyorum. Dilerseniz sizi iyi bir iş avukatına yönlendirebilirim. Sorar bilgi alırsınız. Çünkü saydığınız kavramlar somut kavramlar değil. Biraz mobbing hissi veren konular. İşveren tarafını dinlemeden konuşursam yanlış yönlendirebilirim.

 203. Okan Bey mrb, Özel bir bankada 240 gündür çalışmaktayım 05.02.2016 tarihinde istifa dilekçemi verdim ve bana 04.03.2016’a kadar ihbar süresi çıkarıldı, 19.02.2016 da ayrılmak istediğimde 1.200 TL ihbar süresi ücreti talep ediliyor ve ben brüt 2.000 TL maaş almaktayım, ayrıca eğitim masrafı adı altında benden 1.830 TL çıkış günü itibari ile para isteniyor. Ne yapmalıyım. Acil yardımlarınızı bekliyorum. Syg.

  • Okan Koçak

   Merhaba. 6 ayı aşkın süredir çalışmanız nedeniyle 4 hafta ihbar süresince çalışmalısınız. İşvereninizin talep ettiği süreler doğru.

   2 hafta çalışıp ayrılmaya kalkarsanız yani yarısını çalışır yarısını çalışmazsanız; çalışmadığınız kısmı ihbar tazminatı olarak işverene ödersiniz. 2000 brüt alıyorsanız ve hele yol yemek gibi artılarınız varsa 1200 lira kabaca ihbar tazminatı oluşabilir. Rakam olanaksız bir rakam değil.

   Eğitim masrafı altında yapılan kesinti ayrı bir konu. Eğer işveren eğitiminiz için bir masrafa girdiyse ve sözleşmenizde bu eğitime karşılık belli bir süre işveren için çalışacağınıza dair garanti verdiyseniz işveren sözünüzde durmadığınız süreye oranlayarak eğitim masraflarını sizden talep edebilir.

 204. Eray Özbey

  Merhabalar Okan Bey Sorum kısa ve net olacak, 1,5 ay süresince çalıştığım firmadan ayrılmak istediğimi söylediğimde bana elimizdeki işleri bitirelim sonra gidebilirsin cevabı verildi, elimizdeki işler ise istifamın ertesi günü bitti ve istifa dilekçemi imzalayıp tokalaşıp çıkıp gittim. İşten ayrıldığım tarihten bu yana 15 gün geçmesine rağmen maaşım yatırılmadı, maaşımın ne zaman yatacağını sormak için firmayı aradığımda ihbar tazminatı kesileceğini söylediler. İşveren benden ihbar tazminatını ertesi günü kendi isteğiyle bana gidebilirsin demesine rağmen maaşımdan kesebilirmi?

  • Okan Koçak

   Hayır kesilemez. Siz istifa ettikten sonra işveren ayrılmanızı isterse kesemez.

 205. mehmet baydar

  Merhaba okan bey.yaklaşık 5 yıldır bir özel şirkette çalışmaktayım ( çimento fabrikası). İsten ayrılmayı düşünüyorum.tazminat almak istiyorum.yaptığım fazla mesaileri şirket ödememekte.tozlu ortamda çalışmaktayım.ve bunun gibi birçok sebep var .yukarıda bellirttiğim sebeplerden dolayı tazminat hakkım olur mu.(ayrıca 2 sene bouyunca çalışırken ,makina başında yemek yiyorduk.)

  • Okan Koçak

   Elbette Mehmet Bey. Siz alın terinizin hesabını sormaya karar verdikten sonra kimse engel olamaz. Hele sizin gibi başka mağdur mesai arkadaşınız varsa işiniz daha da kolay. İyi bir avukat ile görüşüp dava hakkında detaylı bilgi alın. İyi bir avukatınız yoksa biz sizi iyi bir avukata yönlendirebiliriz.

 206. Merhabalar okan bey. Çalıştığım sirket projenin bitmesiyle beraber sözleşmeyi fesh etti kıdem tezminatimi odediler 3.5 sene.ihbar süresi bildirimini yapmadılar. Ihbar tazminat hakkımı işveren ödemesi gerekirmi herhangi bir evrak bildirimle alakalı imzalamadim. İzleyeceğim yol ne olur.saygilarimla

  • Okan Koçak

   Eğer işe alınırken proje bazlı alındıysanız ve sözleşmenizde de bu detay yer alıyorsa doğal olarak işten ayrılacağınız tarihi bildiğiniz için ihbar süresi ve tazminatı oluşmaz. İhbar tazminatı ne zaman sona ereceği belli olmayan sözleşmelerin sona ermesi durumunda doğan bir tazminattır.

 207. Gamze taş

  Merhabalar Okan bey.Ben özel bir hastanede hemşire olarak 3 buçuk aydır çalışıyorum. İş yerinin ağır calisma kosullarindan dolayi çok aşırı sekilde yoruluyorum.Sözleşmem süresiz. Eger sözleşme fesih edilmediği sürece sözleşme 1 yıl uzuyormuş.Sözleşmemde şu yaziyor. Sozlesmenin feshedilmesi sadece personelin kurum atamasinin gerceklesmesi ve ispati halinde gerceklesebilir.aksi takdirde sozlesmeyi feshetmek isteyen taraf iscinin iki aylık brüt maaşını tazminat olarak odemeyi kabul eder.diyor ben zaten hemsireyim ama asgari ucret aliyorum.ben istifami bugun bashekime verdiğimde kabul etmedi cikamazsin edemezsin eger cikacaksan 2 haftalik ihbar sureni calisip uzerinede sozlesmede yazili olan 2 haftalik brüt maasini odeyeceksin dedi . Sizce ben noterden istifami tek tarafli fesh ettirip tekrar o iki aylik brüt maaşı oder miyim?

  • Okan Koçak

   Gamze Hanım bu tip sözleşmeler işçilerin işyerinden çıkışını zorlaştırmak için yapılmaktadır. Konunun noter ile ilgisi yok. Sizin haklı nedenleriniz varsa ayrılırsınız ve ihbar tazminatını da diğer 2 aylık tazminatı da ödemezsiniz. “Ağır şartlardan” kastınızın ne olduğunu bilemiyorum fakat başta size söylenen çalışma şartlarının dışında işler veriliyor ve yine başta konuşulan koşullara uyulmuyorsa maaşınızı alınca ayrılabilirsiniz. İçeride maaşınız varken ayrılmayın.

 208. merhabalar,
  özel bir şirkette calışıyorum ve patron baskısıyla ayrılmak istiyorum.istifa etmek istediğimi söledim fakat şimdi olmaz yogunluk bitsin ve birini bulalım seklinde cevap aldım.noterden istifa versem tekrar işe gelmeme gerek varmı?ayrıca istifa verdiğim güne kadar calıştıgım gün ücretlerini ve prim hakedişimi alabilir miyim.nasıl yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.syg.

  • Okan Koçak

   Merhaba Sayın Güler. Öncelikle noterden istifanın normal istifadan bir farkı olmadığını bilmenizi isterim. Noterden istifa verince gidebiliyorsunuz elden verirseniz gidemezsiniz gibi bir durum yok.

   Yine istifa ile noterle ilgisi olmayan bir konu maaş ve prim konusu. Çalıştığınız son güne ve o güne kadar ki hak ettiğiniz prim ve diğer hakkedişlerinizi alırsınız.

   Patronunuzun şimdi gitme yoğunluk bitince gidersin demesine de gerek yok zaten ihbar süresince çalışmak zorundasınız. Ne kadar süreyle çalıştığınızı yazmadığınız için ne kadar ihbar süreniz olduğunu söyleyemiyorum.

 209. merhaba;
  1.5 yıldır şantiyede mimar olarak çalıştığım yerde 3 aydır maaş alamıyoruz. Maddi sıkıntılar varmış. geçen hafta 1 aylık maaşımızı verdiler. istifa edip yeni bir işe gireceğim. ne yapmalıyım? tazminat almak için nereye başvurmalıyım ?

  iyi çalışmalar

  • Okan Koçak

   Noterden ihtar çekin. İçerideki maaşınızın yatırılmasını ve sıradaki ilk maaş ödemesinin de vaktinde yapılmasını, yoksa haklı nedenle tek taraflı olarak sözleşmenizi feshedeceğinizi bildirin.

   İlk maaş dönemi geldiğinde vakitlice yatırmazlarsa yada hala içeride paranız varsa istifa edin ve nedeni olarak da bunları belirtin. Hatta ihtar ettiğinizi de hatırlatın.

   içerideki paranız, maaşınız ve kıdem tazminatınız ile varsa yıllık izin ücretinizi hesabınıza yatırmalarını belirtin. Yatırmazlarsa bir iş avukatı bulun ve dava edin. İşkur’a şikayet dilekçesi de verebilirsiniz.

 210. Merhaba Okan Bey .
  öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederiz. Benim ismim murat 22.12.2014 de 5 yıldızlı bir otelde işe başladım. Maaşımda işe girerken haciz vardı ve çalıştığım sürece kesinti yapılıyordu bu arada üzerime açılmış 5 adet icra takibi vardı iş yerime bütün bankalar maaş haczi gönderdiler ve bu durumdan insan kaynakları personelleri iş kaybından dolayı bana yazılı olarak ihtar çektiler eğer 30 gün içerisinde bütün borçlarımı kapatım iş yerime yazı getirmessem benim iş haktime son vereceklerini belirttiler benden o kağıdı imzalamamı istediler bende imzalamadım bu süreçte bende araştırdım öyle bir kanun var ihbar ve kıdem vererek çıkara biliyormuş ve bende işe geri iade davası açabiliyormuşum. 1 ay sonra beni insan knkları çağırıp yani 22.02.2015 tarihinde işten çıkardılar ihbar ve kıdem alacaksın dediler bende tatmm dedim ne zaman alıcam dedim maaşınla yatacak dediler. işten çıktım 2 gün sonra arayıp bana ne kadar yatacak die sordum maaşınla birlikte ihbar ve kıdemin toplam 10.000 küsür dediler ama bunu sana yatırmıycaz dediler bende araştırdım ihbar ve kıdemın tamamına maaşının 4/1 ne el konuluyor hatta sizin sitede buldum diyorki eğer birgün işten ayrılırsanız ve ücretin 4/1 nin ve ücret benzerlerinin tamamının icraya ödeneceğinin dışında yıllık izin ücret ihbar ve kıdem tazmınatı vb. ne alırsanız bunların tamamının icraya ödeneceğini unutmayınız. burda anladığım ihbar ve kıdemim tamamına ve maaşımın 4/1 alması gerekirken işyeri benim maaşımında tamamını icraya göndermiştir. bunun için nereye başvurmalıyım veya dava açabilirmiyim. beni madur ettiler ay sonu geldi maaş alamadım ne kira ne elektirik nede doğal öeye bildim okula giden 8 yaşında bir kızım var ve beni çok madur ettiler ne yapabilirim bana yardımcı olurmusunuz lütfen şimdeden teşekkürler iyi çalışmalar

  • Okan Koçak

   Merhaba Murat Bey,

   Öncelikle doğru okumuşsunuz. Maaşın ve mesainin 1/4’ü, ikramiye, prim ve tazminatların tamamı icraya gider. Maaşınızın tamamını yatırmaları ise tam bir basiretsizlik olmuş. 5 yıldızlı bir otelin insan kaynakları bu hatayı yapmamalıydı.

   İŞKUR’a şikayet dilekçesi verin. Dava açmak astarı yüzünden pahalıya gelir. Fakat her ne olursa olsun sonuç almak için uzun süre beklemeniz gerekecek. Yani kendi önleminizi de bir tarafta alın.

   Ayrıca “insan kaynakları personelleri iş kaybından dolayı bana yazılı olarak ihtar çektiler eğer 30 gün içerisinde bütün borçlarımı kapatıp iş yerime yazı getirmezsem benim iş akdime son vereceklerini belirttiler” demişsiniz. Bu hareketlerinin dayanağını bana gönderir misiniz? Hangi yargıtay kararına dayanarak bunu yaptılar?

 211. Merhaba okan bey saygılar ben 20 mayıs 2015 tarihinde bir iş için anlaşma yaptım ve bu durumda evimi ailemi işyerinin bulunduğu ile taşıdım konuşmamızda uzun süreli çalışılacağına dair birbirimize aöz verdik.ancak 18 şubat 2016 tarihinde hiç bir sebep sunmaksızın yarın itibariyle çalışamayacaz diye tarafıma söylendi.mağdur kaşdım ne yapmam lazım öneriniz nedir.ayrıca ihbar tazminatımı ödediler ama bu firmaya güvenerek geldim sonuçta ama ortada bıraktılar.

  • Okan Koçak

   Hukuki yollara başvurarak dava etmeniz gerekiyor. Bu konunun iş kanunu ile ilgisi kalmamış. İş kanunundan doğan tazminat ve ücretlerini ödedilerse gidip konuşarak bir yere varamazsınız.

 212. Okan Bey merhabalar,

  Sorum şu: Ben yöneticim olan grup müdürümle 1 ay daha çalışmak üzere anlaştıktan sonra istifa dilekçemi verdim ve kendisi onayladı. Şirket IK sı 1 ay değil toplam yasadaki 2 ayı doldurmak zorunda olduğumu aksi halde maaşımdan keseceğini ya da borç çıkaracağını söyledi. IK nın yasal olarak böyle bir yetkisi var mıdır yöneticiyle anlaşılmış olmasına rağmen? Teşekkürler şimdiden

  • Okan Koçak

   İK işletmenin kanundan doğan hakkını ileri sürmüş. Siz işveren ile anlaştıysanız elbette geçerli olan budur. Müdürünüzle görüşün İK ile görüşsün. İK işletme için değil herkes için var. İK “patronun adamı” değildir. Tabi izin İK’nız hangi dünyada yaşıyor bilemiyorum.

 213. Okan bey merhaba ben ocak 12 den nisan 1 e kadar raporluydum iş veren haber vermeksizin 1 nisan 2016 da tek taraflı iş akdi fest yaptı kıdem tazminatım ödenecek fakat ihbar ödemiyorlar yasal olarak 12 hafta daha dolmamıştı iş yerinde 2 yıl 7 ay çalışmışlığım var ben bu durumda ne yapabilirim yardımlarınızı rica ediyorum

  • Okan Koçak

   Eğer aldığınız rapor ihbar sürenizin 6 hafta fazlasını aşıyorsa işverenin böyle bir fesih hakkı var. İhbar tazminatı da vermez. Eğer raporunuz bu kadar uzun değilse ihbar tazminatınızı ödemeli. İŞKUR’a şikayette bulunabilirsiniz.

 214. sedat uslu

  Merhaba Okan bey;

  ben özel bir hastanede sağlık teknisyeni olarak 7 yıldır çalışmaktayım, son 1 yıldır görev tanımımda olmayan işleri yapmamamı istiyorlar bundan dolayıda savunma yazmamı istediler ilgili savunmayı yaptım. ben gündüzleri mesai saatleri içinde çalışıyor ve ayrıcada geceleri uyku testi yapıyorum bu durum yaklaşık 6 yıl sürdü, artık kendilerine yorulduğumu, sağlık sorunları yaşadığımı ve maddi anlamdada kazanç elde edemediğimi gece nöbetleri için başkasını bulmalarını istediğimi söyledim. bundan sonra yaklaşık 1 aydır sürekli bi baskıya maruz kalıyorum , yarım saat erken neden çıktın, görev yerini niye terkettin yani kısacası gözünün üstünde kaşın niye var dıye tutanak tutacaklar neredeyse. Artık burda çalışmak benim için dayanılmaz bir ızdırap olmaya başladı, -2 katında güneş görmüyorum çoğu zaman hasta yoğunluğu olduğunda yemeğe bile çıkamadığım zamanlar oluyor. çalıştığım orda bodrum katında ve zaman zaman labodan pis su taşıyor, tavanlardaki boşlukta büyük fareler geziyor, havalandırmamız yeterli yapılmıyor.

  iş akdimi feshedip kıdem taminatım ve işsizlik maaşımla ilgili neler yapmalıyım. bu konuda yardımcı olurmusunuz.

  teşekkür ederim.

  • Okan Koçak

   Kanıtlarınızı ve şahitlerinizi toplarlamaya çalışın. Burada belirttiğiniz herşeyi resim ve video ile kanıtlarınıza katın. Herşey hazır olunca haklı nedenle sözleşmeyi noterden tek taraflı olarak feshedin. Ödeme yapmazlarsa mahkemeye gidin. İyi bir avukatınız yoksa bize yazın. info@ozlukhaklari.com

 215. Turgay YÖRÜK

  iyi günler. eşim bir devlet kurumunda silahlı özel güvenlik görevlisi olarak 06.08.2015 tarihinde çalışmaya başladı. iş yerinde hakkında rapor, tutanak, ikaz v.s hiç birşey tanzim edilmediği halde işine disiplinsizlik gerekçesi ile son verildi. iş yeri 4875 sayılı iş kanununun 17/B maddesi gereğince ihbar önel süresi sonu olan 28.04.2016 tarihi itibariyle fesh edileceği ile ilgili evrakı imzalattı. Ocak 2016 da 3 yıllık sözleşme imzalamışlardı oysa. İş yerinde 32 güvenlik görevlisi çalışıyor. kısacası;
  1- mahkeme yolu ile işe geri dönebilir mi?
  2- mahkeme safahatın da hukuki bir yardım almalı mıyız?
  3- hiç bir gerekçe göstermeden gıyabında disiplinsizlik kanaatine varıp işten çıkarılması ne kadar doğru? Bu yasal mı?
  4- Bu durumda olup ta eski işine geri dönenler var mı?
  Yardımlarınızı bekliyoruz. Şimdiden teşekkürler

  • Okan Koçak

   İşe iade davası açabilirsiniz.
   Mahkeme aşamasında bir avukat size elbette destek olur. Görüşün ve fiyat alın.
   Hiç bir gerekçe göstermeden disiplinsizlik kanaatine hiç bir işveren varamaz.

   İŞ-KUR’la da bir görüşün lütfen.

 216. Merhaba Okan Bey;
  İşe pazartesi başlayıp çarşamba günü itibarı ile (3.gün) hem görev yapacağım bölgenin değiştiğinin söylenmesi (anadolu yakası iken avrupa yakası ki iş görüşmesinde anadolu yakası için alacaklarını söylemişlerdi) hem de henüz yeni başladığım için 3 hafta kadar ofiste diğer çalışanlar tarafından eğitim alacağım gerekçesi ile girişimin bir müddet bekletileceğinin söylenmesi nedeni ile 3. gün itibarı ile devam etmek istemediğimi bırakacağımı söyledim.Ancak bu sefer sgk girişimin az önce yapıldığı belgenin dökümü ile gösterildi.Sadece sgkmın yapıldığını gösteren üzerinde sgk logosu olan belgeyi imzalayıp ayrıldım.Her hangi bir iş akdi ve zimmet tutanağı imzalatmamışlardı ve sodexo/ticket,araç,telefon vs. henüz vermedikleri için onların da zimmet tutanağını imzalamamıştım.Ertesi gün,gelip çıkış işlemlerimin yapılması için evraklar imzalamam gerektiğini söyleyip şirkete gelmemi istediler.Şirkete gitmedim.2 gün sonra tekrar gelmemi çıkışım için evrak imzalamam gerektiğini yinelediler mail yoluyla.ben de sgk çıkışımı yapabileceklerini herhangi bir talebim olmayacağını belirttim.Eğer ben şirkete gidip herhangi bir evrak imzalamaz ve istifa dilekçesi de yazıp imzalamaz isem benim zararıma bir durum meydana gelebilir mi?Herhangi birşey talep edebilirler mi benden.Neden işe gelmedi diye tutanak tutup çıkarmak varken birşeyler imzalatma derdinde olabilirler.Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  • Okan Koçak

   Hiç bişey olmaz Kemal Bey fakat sonuçta bu bir prosedür. Girerken ve çıkarken yapılması gereken işlemler var. işletme bunları tamamlamak istemiş besbelli. 3 günlük bir personel için hiç bir işletme tutanakla uğraşmaz.

 217. Merhabalar ben 3 yıldır havalimanın da güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım. Şirketin işlettiği diğer havalimanlarinda yapmadığı uygulamaları bizim çalıştığımız havalimanın da yapıyor. Mesela 3ayda bir defaya mahsus fazladan 1 gün ücretsiz çalıştırılıyoruz. Nedenini de eksik çalıştığımız söyleniyor. Bunun dışında hafta da iki gün 9 saat çalıştırılıyoruz. Bu uygulama da diğer limanlarda yapılmıyor. Hatta iskurdan sözleşmeli olarak alınan personelde bizden eksik çalıştırılıyor. Bunları öne sürerek işten ayrılmak istesem mahkemeye versem kazanma olasılığım var mi ?

  • Okan Koçak

   Lütfen iddialarınızın doğruluğunu araştırın. Eğer diğer limanlar gerçekten sizden fazla çalışıyorsa şirket denkleştirme yapıyor olabilir. Havalimanları bu tip konularda hassastırlar. Yersiz bir dava açıp işinizden olmayın.

 218. Merhaba OKan Bey.
  16.02.2015 başladıgım işimden 06.05.2016 itibariyle istifa etmiş bulunmaktayim.4 hafta ihbar süresini çalismak durumumda olduğumu yani 06.06.2016 tarihine kadar çalısmam gerektiğini söylediler.Bende kendilerine 15.5 gün iznimin olduğunu bunun düşürülmesini istedim .Kabul ettiler 13.05.2016 cuma günü işi bırakabileceğimi söylediler.Benim merak ettiğim konu 6 mayista istifami verdim.Neden 6hazirana kadar ihbar süresinin oldugunu söylediler.Maaşimi 13 günlük olarakmi alacağim.2saatlik izinlerimin parasınıda kullanmazsam alabilirmiyim

  • Okan Koçak

   06.05.2016 tarihinde istifa ettiyseniz 6 aydan fazla ve 1,5 yılı aşmayan çalışmanız nedeniyle 4 hafta çalışma zorunluluğunuz var. 06.06.2016 doğru tarihtir diyebiliriz. Neden 6 Haziran’a kadar çalışmak zorundasınız? Çünkü ihbar sürelerine göre toplam çalışma süreniz 4 haftaya isabet ediyor. İhbar tazminatı ile ilgili yazımızı lütfen inceleyin.

   Maaşınızı 13 gün olarak alacaksınız ve ayın 13’üne kadar günde 2 saat eksik çalışabilir yada topluca kullanabilir yada bunların da düşülmesini sağlayabilir yada ücretini alabilirsiniz.

 219. Aslıhan Divarcı

  İyi gunler konuya geç dahil oluyorum ama benimde bi sorum olucaktı. Ben özel bir hastanede çalışmaktayım. 1 yılı doldurdum ve işe girerken asgari ücret +agi +100 gibi bi maaşa anlaşmıştık. Fakat asgari ücrete gelen yeni zamdan sonra bu anlaştıgımiz hesaba göre bana eksik para yatırılıyor gibi gözüküyor . Sağlık hizmetleri mezunuyum önlisans ve asgarî ücrete çalışıyorum şuan. Ayda bir kez 24 saat ve 2 hafta gece nöbetlerinde 16 saat çalışıyorum. Peki ben Noter vasıtasıyla istifa edersem bunlar haklı gerekçe olarak görülür mü? Ve bu çalışma saatlerini nasıl kanıtlayabilirim aylık çalışma planımız var ama onlar bi resmiyet taşımıyor. Kurum bana imzalı aylık mesai belgelerimi verir mi?

  • Okan Koçak

   Öncelikle bordronuza bakıp eksik ücret alıp almadığınızdan emin olun. Eğer bir hata varsa bunu işyerine bildirip geriye dönük düzeltmelerini isteyin. Fazla mesaiye kalmak gece çalışmak haklı nedenle istifa için anlamlı gerekçeler değil. Herkes mesaiye kalabilir veya gece çalışabilir. Bunların karşılığını alamıyorsanız kanıtlamalısınız. Şahit edinmeye çalışın. Elinizdeki çalışma planı işe yarar. Fakat mahkeme aşamasında. Mesai belgelerinizi size verip vermeyeceklerini biz bilemeyiz. İstemeniz gerekli.

 220. hasan yılmaz

  merhaba okan bey ben 20.12.2011 işe başladım kapıcılık olarak yönetici bana dedi senin kıdem tazminatı verelim diye bende tamam dedim hesaplama doğru ama ihbar tazminatıyla 10350 felan tutuyor bende imza atmamı istiyor işe tekrar alacaklar çalışacağım ama ihbar tazminatını geri alacak yani bana vermiş gibi yapacak elimden alacak ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim çıkış yaptığında sadece kıdem tazminatını verse ihbar tazminatı kalsa oyle bir şey varmı kanunda yardımcı olursanız sevinirim

  • Okan Koçak

   İhbar tazminatı sizin aniden işten çıkarılmanız durumunda geçerlidir. Siz karşılıklı anlaşma ile (ikale) sözleşmeyi bozuyorsunuz. Bu durumda ihbar tazminatı zaten doğmayacaktır. Fakat problem şurada. Örneğin siz 1 sene sonra yine işten çıkarılırsanız bu sefer 2011’den değil 2016’dan hesaplama yapacaklar. Tabi o zaman ihbar tazminatı alırsanız bu sefer az ihbar tazminatı almış olursunuz.

   O kişiyle bu konuyu görüşün. Ya ihbar tazminatından vazgeçin ya da başta tamam dediğiniz bu anlaşmadan toptan vazgeçip ne zaman ayrılırsam o zaman hesaplarız vazgeçtim ben deyin.

   Kısacası karşılıklı olarak anlaşarak işten ayrılan birinin ihbar tazminatı alması zaten doğru değil. Fakat ilerisi için anlaşmanız lazım ve ileride bir işten çıkarma olursa hesabın 2011’den yapılmasını istiyorum demelisiniz.

 221. mrb . adim kadir yaklasik iki bucuk senedr bir firmada satis danismaniligi yapiyorum cikisimi verdim bana 1 aylik ihbar suresi verdi tmm dedim kabul ettim 23 gunluk de yillik iznim wardi beni ihbar suresi bitmeden cikarabilir mi yardimci olursaniz sevinurim tesk. ederim

  • Okan Koçak

   İşveren ile karşılıklı rızanız varsa 23 günü ihbar süresine saydırabilirsiniz.

 222. Merhabalar. 19.05.2015 tarihinden beri bir firmada satış görevlisi olarak çalışıyorum. 22.06.2016 tarihi itibariyle istifamı sundum 28 gün ihbar süremi doldurmak için çalışırken işverenim bir hafta daha çalışıp istifamı 01.07.2016 tarihinde sunmamı istedi bu durumda ihbar süreni istemeyeceğiz istifanı yaptığın gibi çıkıp gidebilirsin dendi. İşverenime bu konuda günemiyorum. Sizce bu süreç nasıl işler? İhbar sürem olmadan istifa ettiğim gibi gidebilir miyim?

  • Okan Koçak

   İşçi istifa ettiği takdirde ihbar süresi boyunca işverene sadık kalmak zorundadır. İşverenin işlerinin aksamaması gerekir.

   Fakat ihbar süresince çalışırken işveren işçinin ayrılmasını isterse ihbar tazminatı ve süresi son bulur. Yani 01.07.2016 itibariyle ayrılırsınız ve işverene 28 günden kalan kısmı tazminat olarak ödemek zorunda kalmazsınız. Çünkü işveren istifanızın sonrasında ihbar süresince çalışmanızı istemiyor ve bir nevi işlerin aksamaması için bir yol bulduğunu ortaya koymaktadır.

 223. İyi günler saatlik ücrete göre çalışan bir işçi afere günü işveren çalışma yaptırmazsa yıllık izin veya maaş kesintisi yapabilirmi

  • Okan Koçak

   İşverenin çalışma yaptırmadığı her gün ücretini vermek zorundadır. Fakat siz saat başı, parça başı yada yevmiye usulü çalışıyorsanız çalışmadığınız zaman ödeme alamazsınız. Yıllık izinden kesinti yapmak ise bambaşka bir konu ve yıllık izin kullanmadığınız sürece yıllık izin hiç bir şekilde düşürülemez, kesilemez.

 224. merhabalar oncelikle gercekten elinize saglık harika bir site. İstifa etmeyi kafaya koydum ve 30.06.2016 perşembe günü istifamı patronuma vereceğim. Öncelikle bunu işleme koymamazlık yapabilir mi? yaparsa ne yapmam lazım ? İkinicisi ihbar surem 4 hafta oldugu ıcın bayram tatili bu süreden sayılacak mı ? Son olarak haftada 2 saat iş arama iznim mevcut 4 haftada 4 güne denk geliyor 3 hafta 1 gün çalışıp erkenden çıkma şansım var mıdır acaba ? Teşekkür ederim.

  • Okan Koçak

   İstifanızın işleme konulmaması gibi bir durum söz konusu değil. İhbar süresi iş günü üzerinden değil takvim günü üzerinden hesaplanır. Bayramı seyranı olmaz.

 225. Merhabalar
  Özel bir şirkette 07.01.2012 tarihinden beri çalışmaktayım. Çalıştığım isyeri kendince haklı sebeplerle, çalıştırdığı 120 personelinde maaşlarını gününde ve tam yatırmıyor. Elden para ödüyor, 100 tl para alabilmek için bir hafta önceden bilgi vermeniz gerekiyor. Sorum şu; benim bu şirketten tahakkuk etmiş 6 aylık alacağım ve yıllık izinlerim var. Çalışmak istemediğim için istifa yazsam haklı sebepler belirterek özlük haklarımı alabilirmiyim? Kıdem, ihbar, yıllık izin ücretleri vs.
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler…

  • Av. Nurcan Konur

   Osman Bey merhaba,
   Belirttiğiniz hususlar size iş sözleşmenizi haklı nedenle ve derhal feshetme imkanı tanımaktadır. İş sözleşmenizi haklı nedenle feshetmeniz durumunda kıdem tazminatı ile varsa ödenmemiş fazla mesai, ulusal bayram ve genel tatil, hafta tatili, ücret alacağı, kullandırılmamış yıllık izin vb. hak ve alacaklarınızı talep edebilirsiniz. Fesih sizin tarafınızdan yapılacağı için ihbar tazminatı talep etme hakkınız bulunmamaktadır.

 226. Merhabalar Okan bey,
  Öncelikle insanları bilgilendirmek adına ve hem iş verenlerin çalışanlarına,çalışanlarında haklarından haberdar olması adına yapmış olduğunuz paylaşımları çok faydalı bulduğumu ve teşekkürü bir borç bildiğimi belirtmek istiyorum .
  Size danışmak istediğim konu yada konuları kısaca özetleyecek olursam efendim,
  Ben şu an için 3 aydır bir işletmede çalışmaktayım.Maaş olarak 2.000 TL anlaştım işe girerken.Maaşlarımız her ayın 10 nun da bankaya yatırılıyor.Ay başı başladım maaş günü 10 günlük alırım diye düşünürken,10 günlük sürenin iş yeri kuralları gereği içeride bırakıldığını ve işten ayrıldıktan sonra ödendiğini öğrendim.
  ilk maaşımı alacağım gün maaşımın asgari ücret üzerinden bankaya,geri kalan kısmınında muhasebeden elden verildiğini öğrendim.İşveren vekili ile görüşerek bunun kanun dışı bir uygulama olduğunu ve Devletten çalarak hırsızlıktan başka bir şey olmadığını söyleyerek düzeltilmesini istemiş olsam da 2. aylığımda bu şekilde yatırıldı.
  Bu arada geçen sürede sektör değiştirerek başka iş bulma yoluna gittim ama bulamadım.
  Daha şu ana kadar da hiç bir şekilde maaş bodrosu ne imzaladım ne de gördüm.Muhtemelen açıktan ödeme yapıldığından dolayı olsa gerek diye düşünüyorum.
  İşletmede parmak izi uygulaması var ama benden başka kullanan personel yok departmanımız da,ayrıca departmanım da sorumlu olduğum personelime kendi hazırlamış olduğum,işe geliş gidiş saatlerini gösteren imza foyü uygulamam var,sırf hak hakkaniyet geçmesin diye.
  Şimdi size danışmak istediğim ve fikrinizi almak istediğim konu şu efendim,
  başka bir sektörde iş buldum ve bu işi görüşmek için 11.07.2016 tarihinde başka bir şehire gideceğim muhtemelen de olumlu olucak,bu işi öğrendiğim tarih tatil gününe rast geldiğinden ve 9 günlük bayram tatilinden dolayı çalıştığım iş yerinin muhasebe ve insan kaynakları merkezi istanbulda olduğundan dolayı noter aracılığı ile istifa edemedim.Ayın 11 de yapacağım iş görüşmesinin hemen aynı gün sonuca göre ihbar tazminatım olan 2 haftayı ödemek sartıyla işten hemen ayrılmak istiyorum.
  içeride bulunan 10 günlük param,günde iki saat iş arama izinlerimi de düşünce yeterli geliyor,bunu sözlü olarak sunarak bu paraya karşılık ihbarımı kullanmayıp işi bırakacağımı belirteceğim.
  Burada beni düşündüren,ihbar sürem brüt maaş üzerinden hesaplanacak,ama iş yerimin beni maaşımı asgari ücretten gösterdiğinden dolayı içeride bulunan param bunun yarısını karşılıyor.
  Sizinde belirttiğiniz üzere işi sebepsiz ve ihbar süresini ödemeyerek terkeden işçiden bu sürenin ücretini iş veren mahkeme kararıyla alabilir.
  Ben işyerimin bağlı bulunduğu kurumu arayıp onlara işe devam etmeyeceğimi içeride bulunan alacağım paranın rahatlıkla ihbar tazminatımı karşıladığını bu ücreti buradan tahsil ederek tarafıma yatırılmamasını isteyerek sigorta çıkışımın ivedilikle yapılmasını isteyeceğim.
  Eğer ki zorluk çıkaracaklarını düşünüyorum ki,sebebsiz olarak işe devam etmemeyi,tarafıma noterle yapacakları ihtarnameye cevap vermemeyi ve sonrasında zaten iş sözleşmemi fesih edecekler ve bu ihbar süresine mahsup ücreti benden almak isterlerse mahkemeye gidecekler,nasıl ki çalışan insanlara bir külfettir bu gibi durumlar haklarını aramak istediklerinde,aynı olayda işverenimin benden almak isteyeceği ücretten çok harcama yapması gereklidir mahkemeye.
  Ayrıca bu anlattığım yöntemle iş verenim sözleşmemi fesih ettiğinde ,iş kanununda belli olan iş sözleşmesini derhal fesih eden ihbar tazminatı ödemek zorunda olduğundan dolayı iş verenim bana ödemek zorunda değil mi.
  Özetleyecek olursam ben anlatığım üzere ihbar tazminatımı ödeyerek bırakmak isteyeceğim.Eğer iş veren vekilim bana zorluk çıkaracak olursa,her ne kadar ispatlaması zor da olsa maaşımın asgari ücretten ödemesi yapıldığına dair iş kura şikayet oluşturmam etkili olur mu,ya da bodro hiç almayıp imzalamamış olmam.
  cevabınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum.
  Esen kalın

  • Okan Koçak

   Neyi imzalayıp neyi imzalamadığınızın bir önemi yok. Hiç bir şey ödemeyin bu işverene. Tüm hakedişlerinizi de kuruşuna kadar alın. Ödemezlerse SGK’ya ve İŞKUR’a gideceğinizi ve işyerinizde eksik sigortalama yapıldığına dair şikayet ve ihbar dilekçesi vereceğinizi söyleyin ve çıkın. Gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

 227. Merhabalar,
  Ben özel bir üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışırken Milli Eğitim Bakanlığına memur olarak atanınca istifa ettim. Çalıştığım özel üniversite işe başlarken yapılan sözleşmenin örneğini bana istmeme rağmen vermemişti fakat bu sözleşmede istifa eden işçinin çalışmadığı ayların maaşını ödeyeceğine dair bir madde varmış. bu bana istifa dilekçemi verirken söylenmedi hatta memuriyet hakkınızdır diyerek istifamı kabul ettiler. daha sonra ise tarafıma kalan maaş miktarınca tazminat davası açıldı. karşı tarafın bana sözleşmenin maddesini bildirmeden böyle bir davayı kazanma hakları var mı acaba? ne dersiniz? bu arada benimle aynı tarihte ve ünvandan göreve başlayıp yine aynı tarihte aynı nedenle istifa eden arkadaşıma da aynı davayı açıp geri çektiler. Bu durum emsal teşkil eder mi?
  teşekkürler

  • Av. Nurcan Konur

   Hatice Hanım merhaba,

   Eğitim durumunuz itibariyle sözleşmeyi okumadan imzaladığınıza yönelik bir savunma yapsanızın mahkemece kabul edilmesi pek mümkün değil. Sözleşmeyi haklı nedenle feshetmediğiniz sürece sözleşmede kararlaştırılan cezai şartla (anormal bir tutar belirtilmediyse) bağlısınız. İşverenin bir davadan vazgeçmiş olması diğer davadan vazgeçeceği anlamına gelmez. Yani diğer davayı emsal olarak ileri süremezsiniz.

 228. merhabalar
  özel bir şirkette 22.03.2016 da işe başladım ve 23.06.2016 yılında istifa dilekçemi yazdım ihbar süresi 14 gün ben 2 temmuzdan sonra işe daha gitmedim araya bayram girdi ve dahada gitmedim ayın 18 i maaş günü ve bana içerideki paramı yatırmamışlar diğer çalışan elemanların ki yatırılmış. şirketten şikayetçi olabilir miyim belliki bilerek ve istenerek yatırılmamış ve kaç gün daha bekledikten sonra şikayetçi olabilirim.

  • Av. Nurcan Konur

   Merhaba Oğuzhan Bey,

   İki haftalık yasal ihbar süreniz 7 Temmuz’da dolmuş. Dolayısıyla işverenin sizden ihbar tazminatı talep etme veya bunu maaşınızdan mahsup etme imkanı bulunmamaktadır. Öncelikle işyerine maaşınızın ödenmeme nedenini sorabilirsiniz. Yüksek ihtimal haklı bir gerekçeleri olmayacaktır. Akabinde Alo 170 hattını arayarak durumu izah edip bakiye maaş alacağınızın işveren tarafından ödenmesini talep edin. Herhangi bir ödeme yapılmaz ise dava yoluna başvurabilirsiniz.

 229. Merhaba Oğuzhan bey,

  Ben şirkete gireli 10 ay oldu ve dün işten çıkarmak istediklerini söylediler.bunun üzerine ik departmanı fesih bildirimi tebligatı imzalattı ve üzerinde 14 gün lük ihbar süresi yazıyor.
  Fakat 10 ay çalışma için 6 hafta yazmaları gerekmiyor mu?
  ben belgeyi imzaladım ama kalan 2 haftamın parasını talep edebilir miyim?

  • Av. Nurcan Konur

   Zeynep Hanım merhaba,

   6 aydan 1,5 yıla kadar olan çalışmalarda ihbar süresi 4 haftadır. İşvereniniz ihbar sürenizi eksik olarak kullandırıyorsa geriye kalan 2 haftanın