Çalışanların Tatillerde Kullanabilecekleri Haklar

Çalışanların özellikle yaz tatillerinde merak ettikleri ve sıkça sordukları sorulara yanıt olması amacıyla ücretsiz yol izni, yıllık izin süreleri, ücret avansı ve avans izin kavramlarına değinen toparlayıcı bir makale eklemeyi uygun gördük.

Ücretsiz yol izni;

Ücretsiz yol izni, çalışanın tatilini il dışında geçireceğini ispat etmesi koşuluyla en fazla 4 güne kadar işverence verilmesi zorunlu olan ücretsiz bir izindir. Uçak bileti, otel rezervasyonu vs. ile kanıtlanabilir. Diğer her hak kullanımında olduğu gibi bordroda ilgili kısımda gösterilmelidir. Yıllık izin formunda yada ayrı bir formda karşılıklı olarak imza altına alınarak açıkça gösterilmelidir.

Yıllık izin süreleri;

Bu konu ile ilgili güzel bir makalemiz mevcut. Buraya tıklayarak makaleye ulaşabilirsiniz.

Yıllık izin süreleri mevcut kanuna göre;

  • Hizmet süresi Bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil) 14 İş Günü
  • Hizmet Süresi Beş yıldan fazla onbeş yıldan az olanlara 20 İş Günü
  • Hizmet süresi Onbeş yıl (dahil) ve daha fazla olanlara 15 yıl ve daha fazla olanlar 26 İş Günü
  • Onsekiz ve daha küçük yaştaki işçilerle elli ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi En Az 20 İş Günü

olacak şekilde işçiye kullandırılmalıdır. Bu süreler minimum süreler olduğunu ve sözleşme ile istenirse arttırılabileceğini hatırlatırım. Ek olarak bu izinler bir parçası en az 10 günden az olmamak üzere istendiği kadar parçada kullandırılabilir.

Yine sık yapılan hatalardan biri 5 yıl çalışanın 20 gün yıllık izin talep etmesidir. 5 yıl çalışanlar 14 iş günü yıllık izin hak ederler. 20 değil. Tabloya tekrar dikkatli bakın lütfen.

Yıllık izin tarihlerini işveren belirler. Fakat bu tarihleri işçiye mobbing uygulamak yada işçinin tatil yapamayacağı tarihlere denk getirmek gibi işçi aleyhinde kullanırsa işçinin sözleşmeyi tek taraflı olarak feshetme hakkı oluşabilir. Burada işveren hem işin ve işyerinin aksamaması hem de işçinin faydasını gözetmek durumundadır.

Yıllık izin ücret avansı

Kanundan doğan nedenlerle işveren yıllık izne çıkan personelin izin gün sayısına karşılık gelen ücreti tutarını işçi işe çıkarken avans olarak hesabına yatırmalıdır. Bunun için işçinin talep ve onayı beklenmez.

Avans yıllık izin

Peşinen söyleyelim kanunda yeri yoktur. Bir çalışan 1 seneyi doldurmadığı sürece yıllık izin hak edemez. Fakat iyi niyetli ve çalışanının motivasyonunu düşünen bir çok işveren henüz 1 senesini doldurmayan işçisine (genellikle) 6 günlük avans izin vermektedir. Karşılığında da işçinin 1 seneyi doldurduğu taktirde hak edeceği 14 iş günlük izninden 6 gününü düşeceğini bildiren ve onay alan bir form almaktadır. “Ben o formu görmek istiyorum” diyeniniz varsa buraya tıklayarak forma ulaşabilir. Gerçi bu ve buna benzer bir çok form zaten Gerekli Formlar sayfamızda kullanımınıza sunulmuştur.

İyi tatiller

Yorumlara kapalı.

Menü