Bordro Nedir?

Yine yalın anlatımımızdan uzaklaşmadan anlatmak gerekirse, işçinin bir veya birden fazla türdeki kazancından (ücret, mesai, prim, tazminat, ikramiye vb.) işveren belli kesintiler yapmakta ve kendisi de bir pay ekleyerek devlete ödemektedir. İşte, işçiden kesilen ve işverenin eklediği payları gösteren ve bunun her ücret türü için detaylı veren döküme Bordro diyoruz.

Bordro aylık olarak işverence düzenlenir ve işçiye imzalatılır. Bir nüshası işçide kalır. Sigorta kesintileri, vergi kesintileri, AGİ ve bireysel emeklilikten kaynaklanan iadeler, avanslar, mesai saatleri, tutarları tek tek detaylı bir şekilde yer alır. Ne kadar detay içerir ise o kadar faydalı olacaktır. Davalarda delil unsurudur. Kıymetli evraktır.

Bordrolarda dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsetmek gerekirse;

Fazla mesai saatlerini gösteren alanların boş kalmaması gerekir. Kişi fazla mesai yapmadıysa sıfır yazması önemlidir.

Gelir vergisi AGİ dahil gösterilmelidir.

Tüm ödeme türleri mümkün mertebe detaylı gösterilmelidir.

Yazıcı kaymaları, kartuş tükenmeleri kâğıt yırtılmaları dikkate alınmalıdır.

Görevi, bölümü gibi unsurlar göz ardı edilmemelidir. Davalarda önem taşır.

Hafta içi hafta sonu gün sayılarından ziyade yıllık izinler bordrolarda gösterilmelidir.

6 Yorumlar

 1. Merhaba,

  Maaşları banka aracılığı ile ödüyoruz yine de her ay bordro imzalatmaya gerek var mı?
  300 personel var çünkü ve çok zor olacaktır.

  • Okan Koçak Yanıt

   Üzülerek söylemeliyim ki “evet imzalatmalısınız” Mahkemelerdeki karar vericiler ne yazık ki bizler kadar teknik düşünemiyorlar.

 2. 4 senedir aynı şirkette çalışmaktayım kredi ihtiyacı dışında bize bordro gönderilmiyor ve imzalatilmiyor bu konuda herhangi bir sıkıntı olur mu

 3. Çalıştığım yerde mesailerle aldığım ücret 3.600 TL oluyor ama 1300 TL gozukteriliyor bodro 3.600 gösterilse bi sıkıntı olur mu acaba

  • Okan Koçak Yanıt

   Samet Bey 3600 alıyorsanız bordronuz 3600 gösterilmeli. Gösterilmezse sizin için sıkıntı olur. Geleceğinizden çalmış olursunuz.

Yorum Yap

Menü