AGİ Formu / Aile Bildirim Formu Nasıl Doldurulur?

(Bu makale 2014’de 10.465 kez okundu!)

Form oldukça basit bir yapıya sahip. Çalışana ait bilgiler, eşe ait bilgiler ve çocuklara ait bilgiler olmak üzere 3 bölüme ayrılabilir.

Çalışanın adı soyadı, TC kimlik numarası, görevi ve medeni hali form için yeterlidir. SGK numaranızı bilmiyorsanız doldurmak ile uğraşmayın, çünkü artık SSK sicil numarası günümüzde çok da mühim bir unsur değil.

Eşin adı soyadı, gelir durumu ve açıklama formda istenen bilgiler. Eşin gelir durumundan kasıt ücretli çalışıp çalışmadığı. Eğer eşiniz ücretli çalışmıyorsa çalışmıyoru işaretlemeniz yeterli. Devletten çeşitli tazminatlar alması, emekli olması bir şeyi değiştirmez. Eğer çalışansa, memursa ya da işverense çalışıyoru işaretlemeniz yeterlidir. Geliri olan olmayandan kasıt ise kira gibi gelirleri olup olmadığıdır. Çalışmadığı halde kira geliri elde eden eş AGİ’ye konu olamaz.

Çocuk kısmında ise sizinle oturan ibaresine takılmayın. Burada öz ya da üvey size ait olan, kanunen size verilmiş olan çocuklar kastedilmektedir. Mümkün mertebe tüm bilgileri doldurun fakat burada önemli olan kısımlar, TC Kimlik numaraları, doğum tarihleri ve üniversiteye gidiyorsa okul bilgileridir.

Örnek aile bildirim formu için tıklayınız..

http://i0.wp.com/www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/digg_32.png http://i1.wp.com/www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/reddit_32.png http://i2.wp.com/www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/stumbleupon_32.png http://i0.wp.com/www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/delicious_32.png http://i1.wp.com/www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/newsvine_32.png http://i0.wp.com/www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/technorati_32.png http://i1.wp.com/www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_32.png http://i0.wp.com/www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/myspace_32.png http://i1.wp.com/www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_32.png http://i1.wp.com/www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/yahoobuzz_32.png http://i1.wp.com/www.ozlukhaklari.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_32.png

12 yorumlar

 1. ceren diyor ki:

  Merhaba bir işe gireceğin ve bana maille bu formu göndermişler doldurmam için. Ben bekarım çocuğum da yok yine de doldurmak zorundamıyım?

  • Okan Koçak diyor ki:

   Elbette doldurmak zorundasınız. Bekar ve çocuksuz olduğunuzu başka nasıl beyan edeceksiniz?

 2. Onur diyor ki:

  Aile beyannemesini nerde onaylayıyoruz

  • Okan Koçak diyor ki:

   Aile beyannamesi derken Asgari Geçim İndirimi Bildirim Formu’nu kastediyorsunuz. Formu sitemizden indirebilirsiniz. Doldurup imzalamanız yeterli.

 3. Cansu diyor ki:

  Merhaba

  Foruma tarih olarak işe başlama tarihi mi yazılacak ?

 4. nil diyor ki:

  merhaba aile durum bildirimini kimlerin doldurması gerekiyor ? 18 yaş üstü çalışanlar mı?

 5. banu diyor ki:

  merhaba,

  evli ve çocuklu olan kişiler için, çocuk bildirimini eşlerden sadece birinin mi yapması gerekiyor?

  teşekkürler,

 6. Emine Batur diyor ki:

  Merhaba. yeni boşanmış ve velayeti bende olan çocuğumu bildirim formunda beyan etmek zorunda mıyım. işe girerken çocuk yok demiştim. beyan etmesem olur mu.

  • Okan Koçak diyor ki:

   Dilerseniz bu gelirden feragat edebilirsiniz Emine Hanım. Fakat beyan ederseniz de alırsınız. Çocuğun velayetini yeni aldıysanız formu yeniden verebilirsiniz. Bu işvereni ilgilendirmez. Yalan beyanda bulunmuş gibi bir algı yaratmaz. Medeni haliniz ve çocuk sayınız değiştikçe formu güncelleyebilirsiniz. Hak talep etmemek size kalmış.

E-posta adresiniz gösterilmeyecek. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

*Bumerang - Yazarkafe