AGİ Formu / Aile Bildirim Formu Nasıl Doldurulur?

Form oldukça basit bir yapıya sahip. Çalışana ait bilgiler, eşe ait bilgiler ve çocuklara ait bilgiler olmak üzere 3 bölüme ayrılabilir.

Çalışanın adı soyadı, TC kimlik numarası, görevi ve medeni hali form için yeterlidir. SGK numaranızı bilmiyorsanız doldurmak ile uğraşmayın, çünkü artık SSK sicil numarası günümüzde çok da mühim bir unsur değil.

Eşin adı soyadı, gelir durumu ve açıklama formda istenen bilgiler. Eşin gelir durumundan kasıt ücretli çalışıp çalışmadığı. Eğer eşiniz ücretli çalışmıyorsa çalışmıyoru işaretlemeniz yeterli. Devletten çeşitli tazminatlar alması, emekli olması bir şeyi değiştirmez. Eğer çalışansa, memursa ya da işverense çalışıyoru işaretlemeniz yeterlidir. Geliri olan olmayandan kasıt ise kira gibi gelirleri olup olmadığıdır. Çalışmadığı halde kira geliri elde eden eş AGİ’ye konu olamaz.

Çocuk kısmında ise sizinle oturan ibaresine takılmayın. Burada öz ya da üvey size ait olan, kanunen size verilmiş olan çocuklar kastedilmektedir. Mümkün mertebe tüm bilgileri doldurun fakat burada önemli olan kısımlar, TC Kimlik numaraları, doğum tarihleri ve üniversiteye gidiyorsa okul bilgileridir.

Örnek aile bildirim formu için tıklayınız..

47 Yorumlar

 1. Merhaba bir işe gireceğin ve bana maille bu formu göndermişler doldurmam için. Ben bekarım çocuğum da yok yine de doldurmak zorundamıyım?

  • Okan Koçak

   Elbette doldurmak zorundasınız. Bekar ve çocuksuz olduğunuzu başka nasıl beyan edeceksiniz?

  • Okan Koçak

   Aile beyannamesi derken Asgari Geçim İndirimi Bildirim Formu’nu kastediyorsunuz. Formu sitemizden indirebilirsiniz. Doldurup imzalamanız yeterli.

 2. Merhaba

  Foruma tarih olarak işe başlama tarihi mi yazılacak ?

 3. merhaba aile durum bildirimini kimlerin doldurması gerekiyor ? 18 yaş üstü çalışanlar mı?

 4. merhaba,

  evli ve çocuklu olan kişiler için, çocuk bildirimini eşlerden sadece birinin mi yapması gerekiyor?

  teşekkürler,

 5. Emine Batur

  Merhaba. yeni boşanmış ve velayeti bende olan çocuğumu bildirim formunda beyan etmek zorunda mıyım. işe girerken çocuk yok demiştim. beyan etmesem olur mu.

  • Okan Koçak

   Dilerseniz bu gelirden feragat edebilirsiniz Emine Hanım. Fakat beyan ederseniz de alırsınız. Çocuğun velayetini yeni aldıysanız formu yeniden verebilirsiniz. Bu işvereni ilgilendirmez. Yalan beyanda bulunmuş gibi bir algı yaratmaz. Medeni haliniz ve çocuk sayınız değiştikçe formu güncelleyebilirsiniz. Hak talep etmemek size kalmış.

   • Emine Batur

    Bir güven olduğu için yalan söylemiş durumunda olmak istemedim. Açıklayıcı bilgi için çok ama çok teşekkür ederim.

 6. süleyman

  eşim ve ben devlet memuruyuz. çocuğumuz sosyal güvenlik yönünden eşimin üzerinde. aile durum bildirimi ile aile yardım bildirimini nasıl doldurmamız gerekiyor.

  • Okan Koçak

   Hanginiz AGİ formunda çocuktan kaynaklanan geliri alırsa diğeri almayacak. Hepsi bu. İkiniz birden talep etmeyin yeter.

   Çocuğun SGK yönünden hanginizin üzerine olduğu konusu ebeveynlerin AGİ konusunda tartıştığı durumlar için geçerlidir. İkinizden biri alıyorsa çocuğun SGK’da kimden faydalandığının bir önemi yok.

 7. Agavni Yezegel

  Eşim vefat etti. Ben çalışıyorum.
  Dul olarak “çalışmayan eş” için ödenen yardım gibi eşim ölmüş olduğu için yardımdan faydalanacak mıyım.

  • Okan Koçak

   Artık bekar konumundasınız. Başınız sağ olsun. Eş yardımı olan %10’luk agiyi alamazsınız.

 8. alı yılmaz

  ısveren agi odeme yapmıyor formu doldurup verıyoru ama odem yapmıyor ne yapmam lazım….

  • Okan Koçak

   Maaşınızın içinde mutlaka agi vardır. Bordronuza iyi bakın. O agiyi veriyor aslında ama maaşınızdan agi kadarını kesiyor. Yada sigortasız çalıştırılıyorsunuz. İŞKUR’a giderek şikayette bulunun.

 9. Aytac Camur

  Merhaba,

  Çocuğum okul öncesi eğitim alıyor yani özel anaokuluna gidiyor bunu belirtmemiz gerekiyor mu?
  Teşekkürler

  • Okan Koçak

   Hayır, doğum tarihini doğru belirtmeniz yeterli.

 10. MERHABA OKAN BEY BEN ÖZEL BİR YERDE SİGORTALI ÇALISMAKTAYIM EVLİYİM VE 1 KIZIM VAR BODRODA AGİ YER ALMIYOR BU DURUMU NASIL DÜZELTEBİLİRİM EŞLERDEN BİRİ ALABİLİYOR EŞİM DE BENDE ALAMIYORUZ 1300 TL MAAŞ ALIYORUM NE KADAR ALMAM GEREKİR TSK EDERİM

  • Okan Koçak

   Merhaba, evliyseniz ve siz de eşiniz de çalışıyorsa ikiniz de bekar agi tutarı olan 123,53-TL alırsınız. Böylece net ücretiniz 1300’e gelir. Burada bir hata yok.

   Sorun kızınızın agisi. Bunu da ya siz alacaksınız ya da eşiniz. Eşinizin de almadığından eminseniz AİLE BİLDİRİM FORMU’nu doldurup işvereninize teslim edin. Böylece 123,53’den 142,05’e yükseleceksiniz.

 11. Mevcut bir is yerinde calismaktayim. Ancak 15 gun once evlendim. Bunun bildirimini nasil yapmaliyim? Tesekkur ederim.

  • Okan Koçak

   AİLE BİLDİRİM FORMU’nu doldurun ve işvereninize teslim edin. Sadece eş kısmını doldurmanız yeterli.

 12. Merhaba,
  Evlilik sonra agi formunun erkek isci icin beyaniyla ilgili bir zorunluluk var mi? 2ay sonra beyan edilse olur mu? Cezasi var mi? Tesekkurler.

  • Okan Koçak

   Kadın erkek fark etmez bir cezası yok fakat agi tutarınız düşük yada yüksek kalırsa sorumlusu sizsiniz. İşverenden eksik tutarı geriye dönük talep edemezsiniz.

 13. Meraba benim esim ssk li ama aile yardimi alamiyoruz nasil ve nereye basvuru yapmamiz lazim yardimci olursanaiz sevinirim simdiden tesekur etim

  • Okan Koçak

   Aile yardımı derken AGİ’yi kastediyorsanız işvereninize başvurmalısınız. Eğer tam anlamıyla aile yardımından bahsediyorsanız yine işvereninize başvurmalısınız fakat işverenin böyle bir uygulaması olmalı. Eğer işveren hiç bir işçiye aile yardımı uygulamıyorsa size de uygulamayacaktır. Bu uygulama zorunlu değildir.

 14. Nermin Zelzele

  3. Sınıfa giden kızımın okul kayıt tarihini bilmiyorum. Bu kısmı nasıl dolduracagiz?

  • Okan Koçak

   3 sene öncenin takribi okul açılış tarihini yazın lütfen. Burada önemli olan kızınızın okula gittiğinin ve yaşının küçük olduğunun beyanıdır.

 15. Merhaba,

  Özel, küçük ölçekli bir şirkette çalışıyorum. Personel özlük dosyası düzenleme kapsamında çalışmalar yapıyorum. Çalıştığım şirkette çalışanlara daha önceden Aile Durum Bildirim Formu doldurulmamış ama maaşlarında AGİ alıyorlar. İlgili formun güncel tarihli olarak doldurulup bütün çalışanlara ayrı ayrı imzalatılması Personel özlük dosyası açısından doğru bir kayıt olur mu ??? Yoksa herkesin işe giriş tarihine göre mi doldurmak lazım ??? (Not: Bazı çalışanların çalışma süresi 3 yıldan fazla.) Konu hakkında görüşlerinizi rica ederim. Saygılarımla.

  • Okan Koçak

   Diğdem Hanım AGİ formu sadece işe giriş tarihinde alınan bir evrak değildir. Sürekli takip edilen ve güncellenmesi gereken bir evraktır. Her personele ayrı ayrı güncel durumunu bildirir agi formu doldurtmanızı ve işleme almanızı öneririm.

 16. Merhaba benim eşim mahalle arası fırında usta askeri ücretten yüksek maaş alıyo ve sigortalı 4 senedir bu askeri geçim indirim parasini vermemişler suan almaya hakki varmı o parayi

 17. Eşim Türk vatandaşı fakat Türkiye’de hiçbir çalışmışlığı ve sigortası yok bir bayan olarak agi den yararlanabiliyormuyum .

  • Okan Koçak

   Eğer siz ücretli olarak çalışıyorsanız ve gelir vergisi ödüyorsanız faydalanırsınız.

 18. Adı Soyadı Görevi kısmında , görevi kısmına ne yazacağız ?

  • Okan Koçak

   İş sözleşmenizde ne iş yaptığınız yazıyorsa onu yazın.

 19. Merhaba,

  İşverenimden Agi formu talep ettim mail olarak gönderdiler. Doldurup imzalayıp mail olarak taraflarını iletmek istedim fakat Islak imzalı istediler. mail atsam olmuyor mu? Bunu sebebi nedir?

  • Ayşe Yıldırım

   Merhabalar,
   Mail yoluyla olmaz kendilerine ıslak imzalı yonlendirmeniz gerekmektedir.

 20. Ezgi Boyoğlu

  Merhaba. İşe girişte şirketin bu formu doldurtma zorunluluğu var mı? Özlük dosyamda bu form çıkmadı, şirkete itirazda bulunabilir miyim?

  • Okan Koçak

   Evet doldurtmalı. Yoksa aile durumunuzu bilemeyeceğinden AGİ’nizi de yanlış hesaplayabilir.

 21. Osman kavuncu

  Merhaba benim esim 2 yil once isini birakti ama ben bunu beyan etmemisim. Yeni fark ettim ve formu doldurup teslim ettim. Geriye donuk yapabilecegim bir sey var mi?

  • Ayşe Yıldırım

   Merhaba,
   Isyerinizin bağlı bulunduğu vergi dairesine vergi hatası düzeltme dilekçesi vererek geri alabilirsiniz.

 22. Zeki DİKGÖZ

  Eşi çalışmayan 1 çocuklu agi ücreti alıyorum. Eşim işe başladı. Benim bildirim yapmam gerekiyor mu? Yoksa sistem bunu kendisi tesbit edebiliyor mu? Haksız kazanç almak isyemiyorum. Teşekkürler..

  • Ayşe Yıldırım

   Merhaba,

   Sizin bildirim yapmanız gerekiyor. Agi formu doldurmanız ve yetkiliye teslim etmeniz gerekiyor.

Menü