AGİ Formu / Aile Bildirim Formu Nasıl Doldurulur?

Form oldukça basit bir yapıya sahip. Çalışana ait bilgiler, eşe ait bilgiler ve çocuklara ait bilgiler olmak üzere 3 bölüme ayrılabilir.

Çalışanın adı soyadı, TC kimlik numarası, görevi ve medeni hali form için yeterlidir. SGK numaranızı bilmiyorsanız doldurmak ile uğraşmayın, çünkü artık SSK sicil numarası günümüzde çok da mühim bir unsur değil.

Eşin adı soyadı, gelir durumu ve açıklama formda istenen bilgiler. Eşin gelir durumundan kasıt ücretli çalışıp çalışmadığı. Eğer eşiniz ücretli çalışmıyorsa çalışmıyoru işaretlemeniz yeterli. Devletten çeşitli tazminatlar alması, emekli olması bir şeyi değiştirmez. Eğer çalışansa, memursa ya da işverense çalışıyoru işaretlemeniz yeterlidir. Geliri olan olmayandan kasıt ise kira gibi gelirleri olup olmadığıdır. Çalışmadığı halde kira geliri elde eden eş AGİ’ye konu olamaz.

Çocuk kısmında ise sizinle oturan ibaresine takılmayın. Burada öz ya da üvey size ait olan, kanunen size verilmiş olan çocuklar kastedilmektedir. Mümkün mertebe tüm bilgileri doldurun fakat burada önemli olan kısımlar, TC Kimlik numaraları, doğum tarihleri ve üniversiteye gidiyorsa okul bilgileridir.

Örnek aile bildirim formu için tıklayınız..

25 Yorumlar

 1. Merhaba bir işe gireceğin ve bana maille bu formu göndermişler doldurmam için. Ben bekarım çocuğum da yok yine de doldurmak zorundamıyım?

  • Okan Koçak Yanıt

   Elbette doldurmak zorundasınız. Bekar ve çocuksuz olduğunuzu başka nasıl beyan edeceksiniz?

  • Okan Koçak Yanıt

   Aile beyannamesi derken Asgari Geçim İndirimi Bildirim Formu’nu kastediyorsunuz. Formu sitemizden indirebilirsiniz. Doldurup imzalamanız yeterli.

 2. Merhaba

  Foruma tarih olarak işe başlama tarihi mi yazılacak ?

 3. merhaba aile durum bildirimini kimlerin doldurması gerekiyor ? 18 yaş üstü çalışanlar mı?

 4. merhaba,

  evli ve çocuklu olan kişiler için, çocuk bildirimini eşlerden sadece birinin mi yapması gerekiyor?

  teşekkürler,

 5. Emine Batur Yanıt

  Merhaba. yeni boşanmış ve velayeti bende olan çocuğumu bildirim formunda beyan etmek zorunda mıyım. işe girerken çocuk yok demiştim. beyan etmesem olur mu.

  • Okan Koçak Yanıt

   Dilerseniz bu gelirden feragat edebilirsiniz Emine Hanım. Fakat beyan ederseniz de alırsınız. Çocuğun velayetini yeni aldıysanız formu yeniden verebilirsiniz. Bu işvereni ilgilendirmez. Yalan beyanda bulunmuş gibi bir algı yaratmaz. Medeni haliniz ve çocuk sayınız değiştikçe formu güncelleyebilirsiniz. Hak talep etmemek size kalmış.

   • Emine Batur Yanıt

    Bir güven olduğu için yalan söylemiş durumunda olmak istemedim. Açıklayıcı bilgi için çok ama çok teşekkür ederim.

 6. eşim ve ben devlet memuruyuz. çocuğumuz sosyal güvenlik yönünden eşimin üzerinde. aile durum bildirimi ile aile yardım bildirimini nasıl doldurmamız gerekiyor.

  • Okan Koçak Yanıt

   Hanginiz AGİ formunda çocuktan kaynaklanan geliri alırsa diğeri almayacak. Hepsi bu. İkiniz birden talep etmeyin yeter.

   Çocuğun SGK yönünden hanginizin üzerine olduğu konusu ebeveynlerin AGİ konusunda tartıştığı durumlar için geçerlidir. İkinizden biri alıyorsa çocuğun SGK’da kimden faydalandığının bir önemi yok.

 7. Agavni Yezegel Yanıt

  Eşim vefat etti. Ben çalışıyorum.
  Dul olarak “çalışmayan eş” için ödenen yardım gibi eşim ölmüş olduğu için yardımdan faydalanacak mıyım.

  • Okan Koçak Yanıt

   Artık bekar konumundasınız. Başınız sağ olsun. Eş yardımı olan %10’luk agiyi alamazsınız.

 8. alı yılmaz Yanıt

  ısveren agi odeme yapmıyor formu doldurup verıyoru ama odem yapmıyor ne yapmam lazım….

  • Okan Koçak Yanıt

   Maaşınızın içinde mutlaka agi vardır. Bordronuza iyi bakın. O agiyi veriyor aslında ama maaşınızdan agi kadarını kesiyor. Yada sigortasız çalıştırılıyorsunuz. İŞKUR’a giderek şikayette bulunun.

 9. Aytac Camur Yanıt

  Merhaba,

  Çocuğum okul öncesi eğitim alıyor yani özel anaokuluna gidiyor bunu belirtmemiz gerekiyor mu?
  Teşekkürler

 10. MERHABA OKAN BEY BEN ÖZEL BİR YERDE SİGORTALI ÇALISMAKTAYIM EVLİYİM VE 1 KIZIM VAR BODRODA AGİ YER ALMIYOR BU DURUMU NASIL DÜZELTEBİLİRİM EŞLERDEN BİRİ ALABİLİYOR EŞİM DE BENDE ALAMIYORUZ 1300 TL MAAŞ ALIYORUM NE KADAR ALMAM GEREKİR TSK EDERİM

  • Okan Koçak Yanıt

   Merhaba, evliyseniz ve siz de eşiniz de çalışıyorsa ikiniz de bekar agi tutarı olan 123,53-TL alırsınız. Böylece net ücretiniz 1300’e gelir. Burada bir hata yok.

   Sorun kızınızın agisi. Bunu da ya siz alacaksınız ya da eşiniz. Eşinizin de almadığından eminseniz AİLE BİLDİRİM FORMU’nu doldurup işvereninize teslim edin. Böylece 123,53’den 142,05’e yükseleceksiniz.

 11. Mevcut bir is yerinde calismaktayim. Ancak 15 gun once evlendim. Bunun bildirimini nasil yapmaliyim? Tesekkur ederim.

  • Okan Koçak Yanıt

   AİLE BİLDİRİM FORMU’nu doldurun ve işvereninize teslim edin. Sadece eş kısmını doldurmanız yeterli.

Yorum Yap

Menü